coors EERSTE FOTO PRINSJE VAN ORANJE JAMIN Vrijmoedig commentaar DE MAASBODE KONINGIN OPENDE SCHIPHOL TOCH KLM-vliegtuiguit Oslo zorgde even voor alarm Aardschokjes in Limburg Friendship stort neer: 17 doden CHU: Nog geen tijd voor fusie Vandaag DE TIJD (rcuwt het moderne Z&£e+*> pftt&ileu/l I Adrie bij Claus en koningin op Drakensteyn N.V. „Noord-Braband" 1843 Ontslagen bij Gero en Ferro Drie Nederlanders onder slachtoffers AANVAL OP CHRISTENDOM verder NASLEEP AFFAIRE GLOUKHOV room boter koekjes niet duur we! heerlijk DROOG WEER Waalwijk Levensverzekering - Pensioenverzekering ROTTERDAM, ZATERDAG 29 APRIL 1967 122e JAARGANG No. 39615 Financiën en economie g bij Fokker. De eerste foto van het prinsje van Oranje. Zijn vader, prins Claus, heeft de foto zelf genomen. en Maandag 1 mei zal onze krant gewoon verschijnen. 28 pagina's DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Liicker drs. A. J. Cuppen Koningin Juliana wordt op het nieuwe Schiphól-Centrum rond geleid door de directeur J. G. van Stapele. SCHIPHOL, 29 april - Koningin Juliana heeft vrijdag het nieuwe Schiphol-Centrum officieel ge opend. Deze plechtigheid droeg een bijna gemoedelijk karakter, dit in tegenstelling met de maal tijd in het Amsterdamse Apollo- hotel, waar meer aandacht werd besteed aan de zakelijke aspec ten van de luchthaven. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) LAGE VUURSCHE, 29 april Koningin Juliana en prins Claus hebben vrijdagavond laat geheel onverwacht het meisje Adrie uit Groningen op Drakensteyn ontvan gen. Het meisje dat optrad in het nationaal televisie-programma kwam om deze reden niet meer in de uitzending. Adrie was vanaf de Grote Markt in Groningen vertrok ken naar Lage Vuursche om daar aan de poort van Drakensteyn een geschenk aan te bieden. De bedoeling was dat de secre taris van prins Claus, baron van Asbeck, het cadeau en de bood schap aan het hek in ontvangst zou nemen. Een en ander zou direct worden uitgezonden. De NTS had echter geen camera bij de poort beschikbaar. Men besloot toen het meisje in het restaurant de Lage Vuursche, waar tal van artisten optraden, te interviewen. Het meis je was echter nog niet komen op dagen toen de uitzending moest worden besloten. Achteraf bleek dat Adrie precies volgens haar op dracht van Soesterberg naar Dra kensteyn was gereden. Een over ste bij de poort vroeg haar mee te gaan omdat de koningin en prins Claus haar graag wilden ontmoe ten. De jonge vader en zijn schoon moeder hadden de hele avond op Drakensteyn naar het televisiepro gramma gekeken en zich bijzon der geamuseerd. Het Groningse meisje is van on geveer tien uur tot even na half elf bij de koningin en de prins ge weest. Zij had er helemaal niet op gerekend dat ze het geschenk en de boodschap aan prins Claus zelf zou mogen aanbieden. En dan nog in zijn woonkamer op Drakensteyn. Adrie is daarna weer teruggevlo gen naar Groningen. Ook de konin gin en prins Claus verlieten daar na Drakensteyn. Aanvankelijk nog veel bewolking maar geleidelijk van het noorden uit ook enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Maximumtempera turen van 1015 graden. Zon op: 05.14 onder: 20.02 Maan op: 02.34 onder: 09.34 DE TIJD ADVERTENTIE Nederland werkt krachtig aan samenwerking in luchtvaart ADVERTENTIE land zal opleveren. MOSKOU, 29 april (Reuter) Een Nederlandse woordvoerder in Moskou lieett verklaard, dat de KLM-vertegen- woordiger, de 41-jarige heer L. C. Th. Donker, donderdagmiddag is gearres teerd, toen hij alleen in de straat liep bij een variété-theater, tegenover het Kremlin. Hij wordt volgens welin gelichte zijde beschuldigd van spionage tegen de Sovjet-Unie. Twee functionarissen van de Neder landse ambassade hebben de heer Don ker vrijdagochtend een bezoek gebracht en zijn een uur bij hem geweest, in aanwezigheid van Russische bewakers. De woordvoerder van de Nederlandse ambassade meent, dat hier kan worden gesproken van een vergeldingsmaatre gel. Er is geen officiële verklaring voor de arrestatie gegeven. De arres tatie zou langs diplomatieke weg moe ten worden behandeld. Daar de zaak nog in een beginstadium is, wilde de woordvoerder niets zeggen wat de zaak van de heer Donker zou kunnen scha- VALKENBURG, 29 april Tal van Zuidlimburgers werden in de nacht van donderdag op vrjjdag opgeschrikt door twee aardschokken die de huizen deden dreunen. De schokken werden door de seismograaf van het geologisch bureau voor het mijngebied te Heerlen gere gistreerd. Zij deden zich voor om 04.17 en 06.10 uur. Het geologisch bureau sprak van een onderaardse werking, maar kon niet meedelen of de schokken het gevolg waren van een ondergrond se ontploffing of van een aardbeving. Het KNMI zei desgevraagd de aard schokken niet te hebben geregistreerd. ZEIST, 29 april Gero zal in haar ingen ,eist en Nieuw-Weerdinge (bij Emmen) een reorganisatie van de werkzaamheden doorvoeren. Behalve e,eraa overplaatsingen binnen het bedrijf en het overschakelen van een drie-ploegendienst naar een twee- ploegendienst in Nieuw-Weerdinoe beeft deze ontwikkeling er toe geleid dat bij de gewestelijke arbeidsbureaus in Zeist en in Emmen een ontslagvergun ning is aangevraagd voor twintig per soneelsleden, van wie vier werkzaam zijn in de produktie-afdeling in Zeist en zestien in de messenfabricage te Nieuw-Weerdinge. Het merendeel is nog maar betrekkelijk kort in dienst bij de Gero-Fabriek. Met de vakbon den is overeenstemming bereikt om trent een afvloeiïngs-regeling. De on dernemingsraad van de Zeister Gero- fabriek is geheel op de hoogte gesteld van de gang van zaken. Bij Gero wer ken circa 1.500 personeelsleden. MANILLA, 29 april (UPI) Een Indonesische Fokker Friendship is gisteren in de Philippijnen neerge stort. Aan boord bevonden zich ne gentien mensen, van wie er zeven tien werden gedood. De twee over levenden, een Nederlander en een Indonesiër, werden met brandwon den opgenomen in een ziekenhuis. De Friendship stortte neer kort na dat het toestel was opgestegen van het vliegveld Malaybalay in het zuiden van de Philippijnen. Het vliegtuig was ei gendom van de Indonesische staatso liemaatschappij Permina. De meeste slachtoffers waren bij de Permina in dienst, anderen echter wa ren bij de Permina in dienst, anderen ren personeelsleden van Fokker. In totaal zijn drie Nederlanders omgekomen. Hun namen worden op gegeven als Peter Brey, William Mo- ree en Ernst Bik. Alle drie waren zij in dienst bij Fokker. De Nederlander die de ramp overleefde wordt Hokke genoemd en was eveneens in dienst /-m fl. r de eigen identiteit van de luchtvaart maatschappijen zeker een vorm van samenwerking kan worden bereikt die grote voordelen voor alle betrokkenen kan opleveren. Die samenwerking kan het volgens de heer Keyzer ook moge lijk maken eventuele overcapaciteit in de komende jaren te voorkomen, dan wel de gevolgen daarvan te verzach ten. Naar de staatssecretaris meedeel de, behoeft die samenwerking zich niet te beperken tot de zes landen van de EEG. ,,Wat zijn het toch een sla vendrijvers!" zei de alomtegenwoor dige minister Luns gistermiddag over luchthavendirecteur S. de Mul. De be windsman uitte die beschuldiging toen hij Joyce Pielage aan het toetsenbord bij een uitgang van de middenpier te rugzag, nadat zij al eerder in de nieuwe vertrekhal koningin Juliana als eer ste passagier" aan de KLM-balie had ..afgehandeld". De KLM de lucht havendirecteur stond daar in feite ge heel buiten gebruikte namelijk één en dezelfde balie-employée voor een demonstratie van de complete vertrek- procedure, met. gebruikmaking van in- stapkaart en al, toen de koningin het nieuwe centrale verkeersareaal van Schiphol voor het eerst officieel be zocht. In de vertrekhal had de koninklijke grootmoeder ondanks eerdere berich ten tóch gekomen en door vier spre kers iiiet haar kleinzoon gelukgewenst Nederlands nieuwe nationale lucht haven geopend met het overhalen van een schakelaar. Een gordijn schoof toen opzij, zodat een kleuren vergroting van vijf bij drie meter van hot. nieuwe ver- keerscentrum zichtbaar werd. Ook be gon toen alle verlichting te branden en verschenen er o\> .ie elektronisch bediende wegwijzer-bo, de a in de hal toepasselijke teksten. Later block op het paneel bij de pieruitgang de tekst „Lang leve de kleine prins" te prij ken, wat de koningin een „Oh, wat enig!" ontlokte. De koningin maakte, met uitleg van de luchthavendirecteuren De Mul en mr. J. C. H. A. van Stapele, heel de gang van de vertrekkende passagier mee: het „in-checken" aan de balie, (Vervolg op pagina 4) (Van onze parlementaire redacteur) APELDOORN, 29 april. „Wanneer de jeugd met stenen gooit in de rim pelloze vijver van onze gezapigheid, is dat om ons wakker te maken en te vragen hoe wij erover denken. Wij moe ten ons er wel van bewust zijn, dat ons oude patroon de jeugd niet meer aanspreekt. Zolang wij zelf niet klaar zijn met de vragen van deze tijd, zul len wij de jonge merts het recht niet mogen ontzeggen om mee te denken, mee te studeren en mee te spreken." De voorzitter van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus zei dit vanmorgen op de jaarvergadering van de Unie in Apel doorn. Uit zijn rede bleek, dat de CHU verontrust is door de gebleken verminderde aantrekkingskracht van de Unie, vooral bij de jeugd. Hij pleit te ervoor om de jongeren meer en eer der bij het politieke werk te betrek ken. Ook de presentatie van het dooi de CHU gevoerde beleid zal moeten worden verbeterd. De mensen verge ten heel snel hoe een politieke partij zich in de afgelopen periode heeft op gesteld. Zij stemmen meer op een per soon, dan op een programma, zet de heer Tilanus. In een fusie van zijn partij met de KVP en AR ziet hij echter „momen teel geen heil." Ieder heeft zijn eigen klimaat, zijn eigen gedachten en idee enwereld, en volgens de heer Tilanus zal het nog een lange weg zijn voor dat deze sociologisch bepaalde groe pen geïntegreerd zijn. Hij sprak wel de hoop uit, dat het contact tussen dele gaties van de drie grote christelijke partijen zal leiden tot een nieuwe for mulering van de betekenis van het evangelie oor de politiek en de con sequenties daarvan voor de christelijke partijvorming. „Wie goed luistert naar de scherpste aanvallen op de christe lijke partijen zal ontdekken, dat de aan val dieper reikt. Het lijkt erop, dat het niet eens zozeer gaat om de partij vorming, maar om het Christendom als zodanig dat aangevallen wordt", aldus de CH-voorzitter. „Gelukkig er kent een man als burgemeester Tho massen dat de beweegkracht in de maatschappij niet alleen uit het ver stand komt. Maar als hij zegt niet be reid te zijn ter wille van de sanering van het partijwezen de vlag van het socialisme neer te halen, dan zeg ik, dat ik terwille van die sanering ook niet bereid ben de vlag van het evan gelie neer te halen." Fractievoorzitter J. T. Mellema noemde het contact tussen KVP, AR en CHU in de „groep van 18", „een voortreffelijke eerste poging" en „de enig juiste eerste stap" om de moge lijkheden tot verduidelijking en ver eenvoudiging van de partijverhoudin gen af te tasten. Wij zullen ons moe ten afvragen of de vorm, die wij thans als christelijke partijen geven aan de binding tussen evangelie en politiek, nog wel actueel is en of het afzonder lijk bestaan van drie christelijke par tijen in deze tijd nog wel gerechtvaar digd is, aldus de heer Mellema. Hij maakte bezwaar tegen recente com mentaren, die de CHU afschilderen als een conservatieve club. „Een voor barige en volstrekt onjuiste conclusie." Volgens de CH-fractievoorzitter kan men er niet aan voorbijgaan, dat de wisselende kiezer een steeds groter deel vormt van het Nederlandse elec toraat. Dat is politieke zelfmoord, maar bovendien zou het betekenen, dat men afziet van leidinggeven en slechts tracht het nog zo lang mogelijk uit te houden met de bestaande structuur. Men zou het verschil tussen de gene raties alleen maar vergroten en het afbraakproces versnellen. Partijenstel sel en kiesstelsel staan fundamenteel ter discussie, of men dat nu wil of niet. Omdat naar zijn mening de ontwikke ling naar duidelijker politieke verhou dingen wel in een rustig klimaat moet plaats vinden, is het volgens de heer Mellema van het grootste belang, dat het werkgelegenheidsbeleid van de jaren zal uitdienen. Het voorgenomen beleid heeft in het algemeen de in stemming van de CHU, maar de frac tievoorzitter maakte een voorbehoud, dt het werkgelegenheidsbeleid van de beperkte financiële mogelijkheden geen binder mag ondervinden. Nu de zwakke plekken in onze eco nomie zich niet langer meer aan onze ogen onttrekken, kunnen wij verster king van de meest levensvatbare sec toren van ons bedrijfsleven alleen maar toejuichen. Het half miljard zal bij Hoek van Holland goed worden besteed. De haven is over enige jaren klaar om de grootste tankers welkom te heten. De werkloosheid in andere takken, bijvoorbeeld de textiel- industrie.zou wel eens op de juiste wijze kunnen worden weggewerkt door de groeiende werkgelegenheid in de Gouden Delta, die zich steeds duidelijker gaat uitstrekken van Rot terdam tot Vlissingen en Antwerpen. Wanneer de Brabanders in hun eigen provincie vastlopen, kunnen zij straks met honderden tegelijk naar de havens in de Reimerswaal in de Oos- terschelde en naar de nieuwe in dustrie rond de Nieuwe Waterweg. De werkzaamheden in Hoek van Holland, door de Rijkswaterstaat be gonnen en door het kabinet-Zijlstra met duidelijke instemming aanvaard, zullen echter financieel nog de fi nishing touch moeten krijgen. Rotter dam staat weer voor zware onderhan delingen. De financiering voor de uit dieping van de oliegeul is nog niet geheel rond. Het gaat daarbij om de laatste vijf voet diepte, tot 62 voet. De weerstand daartegen is typerend voor de wijze waarop Den Haag de groei van de haven toch nog tracht af te remmen. Rotterdam zal met de juiste argumenten naar voren moeten ko men. Op het Binnenhof zal duidelijk moeten worden gemaakt, dat ieder scnip van 200.000 ton dat buiten gaats op de Maasvlakte een iigplaatc vindt, tien schepen van 20 000 ton minder op de propvolle Nieuwe Waterweg betekent En dat bet ver schuiven van dit topvervoer naar an dere Europese havens enorme kansen voor de concurrentie in het buiten- Step Bolman, leider van de Olym pische zwemploeg naar Tokio en voorzitter van de sportcommissie van drie jaar geleden, is in de zwem- wereld een duizendpoot. Nu is hem weer het voorzitterschap van de commissie paedagogisch-recreatief zwemmen toebedeeld. Meer over deze top-sportman, van wie som migen zeggen dat hij nu ook wel de nieuwe voorzitter van de Zwem- bond zal worden, schrijft KOOS DE BOER op pagina 5. den. Op de vraag of de Nederlandse ambassade verwacht, dat de heer Don ker zal worden uitgewezen, zei de func tionaris: „Wij hebben dat stadium nog niet bereikt". Van Russische zijde is nog geen commentaar op de arrestatie gegeven. Maar aangenomen wordt, dat de Rus sische autoriteiten op dezelfde mahier te werk zullen gaan als de Nederlandse autoriteiten hebben gehandeld in de affaire-Gloukhov, die 12 april werd ge arresteerd na een hevige worsteling met Amsterdamse rechercheurs en vijf dagen later werd uitgewezen. De arrestatie van de heer Donker werd vrijdag bekend juist toen de Ne derlandse ambassadeur, jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, zich voorbe reidde op de ontvangst van buitenlandse diplomaten en Russische functionaris sen op een receptie in de ambassade. De hoofdvertegenwoordiger van de KLM in Moskou, de heer F. van Oorde, zal zijn vakantie afbreken en vandaag naar Moskou terugkeren. De staf van de KLM in Moskou bestaat uit vier personen. Hoge Russische regeringsfunctionaris sen bleven weg van de receptie van de Nederlandse ambassade ter ere van de verjaardag van koningin Juliana, maar vele lagere vertegenwoordigers waren wel aanwezig, onder wie onder minister van buitenlandse zaken Sem- yon Kozyrev. Dr. M. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank, neemt afscheid. „Ik heb altijd erg geboft", zegt hij over zijn loop baan. Hij geeft zijn opvolger een, naar hij zelf zegt, onmogelijke taak mee: het waardevast houden van de gulden. Meer over Nederlands schatbewaarder op pagina 3. KLM-employé zou spion zijn De bouw van de havenmond in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland voor een bedrag van een half miljard gulden is van belang voor geheel Nederland. Niet alleen voor Rotterdam, dat er het meest direct bij betrokken is. en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17 30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week f 1, per maand 4,40, per kwartaal f 13,—. exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte: DE TIJD gehele oplage 95 cent per millimeterhoogte; 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. (Van onze verslaggever) Tijdens de opening werd het oude Schiphol in staat van alarm gebracht, omdat het linkerwiel van de KLM- Electra Uranus, die met 25 passagiers uit Oslo kwam, was blijven steken. Na een half uur angstig rondcirkelen, slaagde de gezagvoerder erin het lan dingsgestel geheel uit te zetten en een normale landing te maken. Het toestel behoefde geen gebruik te ma ken van een schuimbaan die inmid dels was gelegd op een van de an dere banen. Staatssecretaris M. J. Keyzer van verkeer en waterstaat verklaarde tij dens het samenzijn in het Apollohotel, dat Nederland „waar mogelijk met kracht zal trachten samenwerking in de luchtvaartwereld in de komende ja ren te bevorderen." De staatssecreta ris meent, dat met handhaving van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1