Het ware verhaal van Weidner's „Dutch-Paris i DE TREKVOGELS ZIJN TERUG m -m TUSSEN DE WIELEN Nederlandse caravanrijders krijgen onverdiend kritiek VREEMDE BORDENTAAL RAI blijft optimistisch Kievithaantje met vreemde stemafwijking 1 n Moeder natuur verzamelt haar kinderen weer Ut DE TIJD ZATERDAG 29 APRIL 1967 7 ii JOHAN WINKLER VER ZORGDE de vertaling van Her- bert Fords boek ,J?lee the Cap tor": Vlucht naar de vrijheid. Dr. W. A. Visser 't Hooft en Haskell L. Lazere, directeur van het Amerikaanse Joodse Congres schreven een voorwoord voor het boek, dat de ware gebeurtenissen verhaalt, die hebben plaats gehad bij de werkzaamheden van de zo genaamde Dutch-Paris, een naam die weinigen kennen, maar die veel inhoudt. De gevangenis van de Milice (de collaborerende politie), waar Weid ner, gemarteld en ter dood veroordeeld, uit de bovenste verdieping sprong. Jean Weidner op ski's, die hem soms uit de handen van de vijand hebben gered. Dbg. MwS Een wulp op het nest. t, Als de motor hard moet werken en de temperatuur oploopt, bestaat de kans op vapour-lock, dat is dampbelvorming in de benzineleiding en de benzinepomp. De motor begint te stotteren en slaat af. Menige caravan-trekkende auto heeft zo op een bergpas al oponthoud veroorzaakt. Laat de motorkap open en tracht met behulp van een natte lap de benzineleiding te laten afkoelen. Tracht de motor op gang te krijgen door langdurig te starten zonder te choken of met het gaspedaal te pompen. DE FELLE KRITIEK, die in de zomer van het vorig jaar is losgebarsten over de hoofden van de Nederlandse caravanrijders, blijkt achteraf op nogal losse gronden te zijn geleverd. Van alle kanten kwamen aan het begin van het vakantie seizoen berichten binnen over Nederlandse automobilisten, die geen ervaring zouden hebben in het trekken van een caravan en die, in hoofdzaak in Oostenrijk en Zwitserland, door hun „geschut ter" en „gescharrel" het verkeer op de bergpassen ernstig zouden doen stagneren. De Nederlandse caravan-trekker werd afgeschil derd als een gevaarlijke amateur, die er beter aan deed met zijn caravan thuis te blijven. VIC. SNIEKERS SAKTA VLUCHT NAAR DE VRIJHEID De Dutch-Paris was tijdens de twee de wereldoorlog de ontsnappingslijn voor duizenden Nederlanders en. vele geallieerde piloten, die van Nederland naar Zwitserland konden ontkomen, dank zij een perfect werkende organi satie, die onder leiding stond van Jean Weidner, een Nederlander, die altijd In Frankrijk heeft gewoond, nooit in zijn vaderland en thans sinds jaren in Amerika domicilie heeft. Onlangs is Weidner enkele ogenblikken in een Ne derlands TV-program verschenen, te kort voor een kennismaking met het publiek, dat overigens van toeten noch blazen wist. Om de werkzaamheden van Weid ner op hun juiste waarde te schatten, dient men te beseffen dat de man uit puur religieuze motieven heeft gehan deld. Weidner was een Zevende Dags Adventist, zoon van een dominee, die jarenlang gevangenispredikant was ge weest in Den Bosch en zijn zoon een zeer sterk ontwikkeld gevoel voor vrij heid en recht op vrijheid had inge prent. Midden 1940, nadat Jean Weidner al kennis had gemaakt met de wreedhe den, die het Duitse optreden in het bezette gebied kenmerkten, bood hij Zijn diensten aan met een plan, dat voorzag in een tamelijk veilige ont snappingsmogelijkheid voor Nederlan ders, die weg wilden, of naar Zwit serland of naar Engeland via Spanje. Weidner, die in textiel deed en zowel in Parijs als in Lyon en aan de Zwit serse grens kleine zaken had, kon zich langs die route vrij bewegen en maak te van die vrijheid gebruik om vluch telingen mee te nemen, die hij naar Genève smokkelde. Hij had daar con tact met dr. Visser 't Hooft, die een van zijn voornaamste medewerkers werd en op wie hij steeds kon rekenen. Voor hij het wist begon zijn organi satie zich sterk uit te breiden. Hij kreeg van lieverlee veel medewerkers, mannen en vrouwen, en vrijwel altijd slaagde de onderneming. Weidner is ook verschillende malen gearresteerd, niet alleen in Frankrijk, ook in Zwitserland, maar hij wist zich er steeds uit te redden, soms omdat de Duitsers niet wisten, wie' ze eigen lijk te pakken hadden, maar in de uren van uiterste nood door uit een raam van de derde verdieping van een geïmproviseerde gevangenis te sprin gen, waar hij gemarteld en ter dood was veroordeeld. Een woesteling was Weidner allerminst. Hij was de rust zelf en handelde, als gezegd, alleen uit de overtuiging dat God hem ge roepen had. Deze overweging komt herhaaldelijk voor in het verhaal van Ford en zelfs een beetje te veel. Dit moge blijken uit het volgende afschuwelijke verhaal: Weidner stond op een perron van het station te Lyon, toen een groepje joodse vrouwen na derde. Een vrouw droeg een schreiende baby in de armen. Een nazi-officier (,,de personificatie van't ergste wat de oorlog maar kon opleveren") beduidde de moeder, dat het kind stil moest zijn, maar wat de vrouw ook deed, de baby hield vol. Toen griste de nazi het kind weg, smeet het op het per ron en schopte het dood. De moeder begon afschuwelijk te razen: ze was op slag krankzinnig geworden. Weidner stond op een paar meter afstand. 1 Alles wat menselijk in hem was, kwam er door in opstand", aldus de schrijver. ,,Hoe kunnen mensen tot zulk een wreedheid in staat zijn?", had hij zich ontsteld en woedend af gevraagd, toen hij zag hoe de moeder zich op het kleine levenloze bundeltje wierp, „hoe kan zo'n man ooit zijn gezin, zijn vrienden, na zoiets gedaan te hebben, onder ogen komen?" Even later: „Die officier zal nog wel moeten boeten, maar het is niet jouw taak Jean Weidner, om andermans leven voor jou op te eisen". Deze overwegingen klinken vals. Bij de aanblik van zo'n onmenselijk tafe reel zwijgt een man bitter of hij kreunt van ellende of hij vliegt op de schurk af. Meieren doet hij in alle geval niet. En ziedaar een van de zwakheden van het boek. De auteur houdt te veel be spiegelingen en maakt van zijn overi gens zo rustige held nu en dan bijna een kwezel, wat hij allerminst was. Intussen gaat de strijd door. Weid ner ontmoet nu en dan interessante mannen, die op het ogeitblik van de ontmoeting nog niet als zodanig tot hem doordringen. Wèl is dat het geval met Van Heuven Goedhart, door de Nederlandse regering in Londen aan gekondigd als een zeer belangrijk man, die Engeland moét bereiken. Voorts waren daar die twee befaamde agen ten, die het slachtoffer zijn geworden van het beruchte Englandspiel, Ub- bink en Dourlein, door de Duitsers ge pakt bij hun dropping, in Haren op gesloten, vandaar ontsnapt en met be hulp van Weidner's organisatie via Spanje naar Engeland gevlucht. Deze ontsnapping was belangrijk, omdat deze twee agenten de Regering in Engelandspiel in elkaar zat en hoe Englandspiel in elkaar zet en hoe Lauwers, de eerste gepakte agent, in zijn door de Duitsers afgedwongen zen dingen herhaaldelijk maar vergeefs te kens had aangebracht, die de geheime dienst in Engeland duidelijk te kennen gaven dat hij een gevangene was. Ook Chris Lindemans, alias King Kong, heeft Weidner ontmoet, maar de man, die hem zijn diensten aan bood, maakte een slechte indruk. Een vechtjas, die tijdens het gesprek voort durend met een revolver zit te spelen en maar zit te wachten op het mo ment dat hij mag schieten, een man, die er maar op los leefde, dat was .niets voor Jean Weidner, die dan ook zo verstandig is geweest om King Kong de laan uit te sturen. Weidner heeft bij al zijn moedig en verstandig werk ook tegenslagen ge kend. De grootste van alle is wel geweest het verraadvan zijn mede werkster, die in het boek van Ford Else wordt genoemd. Opgepakt door de collaborateurs van de Milice, is zij aan nog grotere schurken, die van de S.D. overgeleverd, die haar zo her haaldelijk hebben gemarteld en haar gedwongen hebben naar folteringen van 'n aantal mannen te kijken, dat zij, gek van angst, heeft doorgeslagen en een aantal namen en adressen heeft prijs gegeven. Gevolg: de groep van Weid ner werd gedecimeerd, en hij moest tegen het einde van de oorlog opnieuw beginnen. Ook met de Maquis heeft hij moeilijkheden gehad: alleen een radio-communicatie met Londen heeft hem van een executie kunnen bevrij den. Na de oorlog heeft het Weidner niet ontbroken aan eerbetoon. In alle lan den, die hij gediend heeft, zijn hem onderscheidingen uitgereikt. Hij bleef er rustig onder en herhaalde voor de zoveelste maal, dat hij zich door God geroepen had gevoeld om het werk te verrichten dat hij volbracht heeft. Van verschillende oud-medewerkers, die hij in de laatste jaren heeft bezocht, zijn verreweg de meesten goed terecht ge komen. Ze wonen her en der verspreid over de wereld en hebben de rust en de arbeid gevonden, die hun grootste beloning zijn. Ziedaar enkele aantekeningen over het boek van Herbert Ford, dat natuur lijk veel meer bevat en het lezen meer dan waard is, bij alle critiek, die men op de stijl van Ford heeft aan te mer ken. De vertaling van Johan Winkler heeft vermoedelijk wel iets te lijden gehad van die gebrekkige verteltrant. Men ontmoet te vaak formuleringen als „maar al te goed wist hij", „het was maar al te gauw bekend..." „al spoedig kwam ze terug" enz. En zelfs: „Ze liep als een regelrechte boog om de berg heen". Maar dit soort zwak heden latend voor wat ze zijn, kan men uit de inhoud gewaar worden, dat Jean Weidners „avonturen" van enorm belang zijn geweest voor de zaak van de Geallieerden en vooral voor de zaak van Nederland. „Vlucht naar de Vrijheid" door Her- bert Ford, uitg. „Het Wereldvenster" Baarn. (Van een bijzondere medewerker) NU HET VOORJAAR weer zijn in trede doet in onze lage landen verza melt Moeder Natuur haar kinderen om zich heen. Velen komen van verre, van Frankrijk, Spanje en Italië, van de zuidelijke Balkan en West-Azië, van Noord-, Midden- en zelfs Zuid-Afrika. Allen weten zij onfeilbaar hetzelfde bos, ja dezelfde boom of hetzelfde nest kastje, hetzelfde stukje wei- of bouw land en dezelfde rietkraag of wildernis te vinden, want al onze trekvogels zijn enorm trouw aan hun geboortegrond en aan hun vroegere broedgebieden. Een kievithaantje met een vreemde stemafwijking trof ik vier jaren ach tereen aan op hetzelfde kleine stukje weiland tussen de grienden, totdat het het vorig jaar plotseling wegbleef, waarschijnlijk gesneuveld op de „grote trek". Een kreupele grutto is nu al voor het derde jaar achtereen terugge komen in dezelfde hoek van de uiter waard, waar ik hem twee jaar gele den voor het eerst zag hinkepoten. De zelfde scholekster met zijn lichtelijk scheve staart (waarschijnlijk een tik gekregen in zijn prille jeugd waar door een kleine vergroeiing ontstond) zit weer op 't kleine snippen-eilandje achter in de kolk naar zijn spiegelbeeld in het stille water te staren, met zijn hennetje aan zijn zijde, maar o zo waakzaam als een soortgenoot in de buurt komt om naar hij vreest zijn hennetje het hof te gaan maken. Ook de meeste andere trekvogels zijn terug. Zij zijn te vinden op nagenoeg dezelfde plaatsen, waar zij in voor gaande jaren ook te vinden waren ai kunnen wij hun persoonlijke identiteit door voor ons waarneembare lichte lichamelijke afwijkingen niet vaststel len. De bont gekleurde slob-woerden zwemmen weer met hun grauwe eend jes langs de rietkragen op de strangen •n ondergelopen uiterwaarden. De grijsbruine woerdjes van de zomerta- ling attaqueren hun medeminnaar van het onooglijke eendje fel en achtervol gen hem in de lucht. Zij maken zich nog pas op om een nestgelegenheid te gaan zoeken in on landen of ruige weilanden. Hun grotere broeders, de wilde eenden van wie er vele in ons land overwinterden te zamen met soortgenoten uit het hoge Noorden en andere de winter in zui delijker regionen doorbrachten zijn al verder gevorderd. Bijna alle heb ben zij al eieren. De vroegste onder hen zitten al in een bed van dons op hun vuil-groen gekleurde eieren waar vier weken na Let begin van het broe der. de donskuikens uit zullen kruipen om onder de zorgvolle leiding van hun moeder de voor hen gevaarlijke we reld in te trekken. Vele gevaren bedreigen hen: de mens; de boven het water vliegende rovers als zwarte kraaien en eksters; de op de grond en het water verblijvende vij anden als ratten, bunzings, wezels, hermelijnen, otters, vossen, katten en wat di s meer zij; en hun grote onder water vijand, de snoek. Ieder jaar en in het bijzonder dit jaar ook het weer. Vooral dit jaar was het weer in februari reeds uitermate zacht en be gonnen de eenden nóg vroeger te leg gen dan andere jaren met het gevolg, dat de kuikens ook eerder geboren zullen worden dan in normale jaren het geval is. Behalve veel warmte en zon hebben de eendekuikens ook een in verhou ding tot hun lichaamsgewicht enorme hoeveelheid voedsel nodig. Vooral de eerste weken van hun leven wordt dat opgenomen in de vorm van een on voorstelbare hoeveelheid insecten, vooral muggen, die laag boven het wateroppervlak plegen rond te vliegen of tegen rietstengels en op waterplan ten uitrusten. Is de natuur echter te koud, dan zullen de muggen zich ook niet laten zien met erge gevolgen voor de kuikens die doordat zij soms te lang moeten rondzwemmen om iets van hun ga ding te vinden zullen verkleumen en door gebrek aan voedsel omkomen. Bij warm weer echter zullen wij de „pijlen" zoals in jagerstaal de jon ge eenden genoemd worden als klei ne raketten zig-zag over het water kun nen zien schieten, dan weer inhoudend, dan weer als een pijl uit de boog ach ter een mug aan, die zij soms met een klein sprongetje uit het water nog net kunnen bereiken. De moeder-eend zal waakzaam, de nek gestrekt en de gehele omgeving in zich opnemend, rustig achter haar her en derwaarts schietende kuikens aanzwemmen om bij het geringste on raad met een nauwelijks hoorbaar ge luid de kuikens als bij toverslag om zich heen te verzamelen en de dichte dekking in te zwemmen. Over land krioelt de kuikentroep achter de moeder aan. Wie heeft een eend met kuikens niet onverwacht de weg zien oversteken soms tot grote schrik van automobilisten die natuur lijk plotseling remmen om het groepje niet te vermorzelen met alle risico's van slip en kettingbotsingen. Ook de bergeenden zijn weer present en vliegen paarsgewijs laag over de landerijen op zoek naar een konijnen pijp of ander onderkomen, waarin of waaronder zij hun nest kunnen maken. De patrijzen zijn reeds lang gepaard, maar toch ziet men nog wel eens zwa re gevechten als een solitair haantje probeert een gelukkig patrijzenhuwelijk te verstoren. Nadat de vrijgezel ver dreven is, zal de trouwe echtgenoot hem nog honderden meters al rennend achtervolgen om hem goed duidelijk te maken tot hoever de grenzen van zijn domijn strekken. De sierlijke fazanthanen hebben hun harem weer om zich heen verzameld. Evenals de patrijzen zijn zij de gehele winter hier gebleven, hebben hun me debewoners van bos, heide en polder zien vertrekken en terugkeren en trek ken nu waakzaam rond in hun broed gebied, de onopzichtige hennen volop de gelegenheid gevend te fourageren en zelf slechts af en toe vluchtig iets oppikkend wat van hun gading is. Hanen zijn er altijd te veel. Dagelijks moet de harembezitter vaak gevechten op leven en dood voeren totdat ook hier het recht van de sterkste heeft gezegevierd en hij zich geheel en al aan de zorg voor zijn hennen kan wij den. De leeuwerik stijgt jubelend omhoog en overziet de bonte wereld onder hem. Ik kijk hem na en zie hem als het ware in het niet verdwijnen, slechts zijn zang daalt op de aarde neer, waar Moeder Natuur haar kinderen weer om zich heen verzameld heeft. Thans een jaar later, nu de kruit damp is opgetrokken, blijkt, dat de Ne derlanders het vorig jaar in de bergen zeke. niet slechter hebben gedaan dan bijvoorbeeld de Denen, de Duitsers, de Belgen en dq Fransen. De Zwitserse Touringclub gaat zelfs zo ver onge vraagd te verklaren, dat de Nederlan ders beslist niet beter of slechter rij den dan de Zwitsers. Maar intussen was er in ons land hard aan de bel getrokken over deze nationale onkunde in het caravan-rij den. De minister van verkeer en wa terstaat verzocht het Verbond voor Veilig verkeer er „iets aan te doen" en ook de ANWB voelde zich geroepen een uitvoerige voorlichting aan de le den en niet-leden in het jaar-program ma op te nemen. Er gingen zélfs stem men op, een speciaal rijbewijs voor het caravanrijden in te voeren. Gevolg: van alle kanten wordt d caravan-rij der er thans op gewezen, dat hij er goed aan doet, zich in het trekken te bekwamen, alvorens met een caravan aan verre reizen te beginnen. De ANWB heeft onlangs besloten, ook een rijproef voor gevorderden in te stellen voor auto plus caravan. Twee uur lang mag de bestuurder aan een expert laten zien, wét hij kan en wat hij niet kan (kosten 35,-) en daarna zal hem aan zijn verstand worden ge bracht, op welke manier hij zijn vaar digheid kan opvoeren. De Nederlandse Caravan Club deed reeds veel voor het instrueren van de leden: onder auspi ciën van het Verbond voor Veilig Ver keer is men enkele weken geleden ge start met lessen door autorijscholen in het gehele land. Daarnaast zijn er ook rijscholen, die op eigen gelegenheid de kandidaten de fijne kneepjes van het caravan-trekken bijbrengen. IS HET RIJDEN met een caravan nu werkelijk zo moeilijk. Ir. J. van Rosevelt, technisch adjunct-directeur van de -ANWB zegt: „Ik geloof van niet. Maar het vraagt wèl een langdu rige voorbereiding. Het is beslist on verantwoord, wanneer een automobi list zonder ervaring en enige oefening, met een caravan een verre reis on derneemt." Acht hij invoering van een speciaal caravan-rijbewijs noodzakelijk? „Nee. Bovendien zou het moeilijk zijn om in Nederland voldoende bergtrajecten te vinden om de circa tachtigduizend be zitters van caravan-combinaties aan de tand te voelen. En hoe zou men aan voldoende deskundige examinatoren moeten komen. Maar dat wij, als ANWB, een speciaal examen niet nood zakelijk achten, betekent niet, dat wij niet van mening zijn, dat we met alle ons ten dienste staande middelen moe ten trachten, de kundigheid van de ca ravanrijders zo hoog mogelijk op te voeren." Een paar tips over het rijden met een caravan-combinatie kregen we van de heer R. J. Brandsma, hoofd sectie Caravantechniek van de ANWB: IN HET ALGEMEEN kan als norm worden aangehouden, dat een kampeer wagen bij voorkeur niet zwaarder moet zijn dan 60 procent van het gewicht van de trekwagen, waarbij het eigen gewicht (leeg) van de beide voertui gen tegenover elkaar moet worden ge steld. Bij het gebruik van een boot trailer met boot moeten we de gewich ten van beide voertuigen in beladen toestand tegenover elkaar stellen om dat in dit geval de lading (de boot) vaak twee a drie maal zo zwaar is als de trailer. BIJ HET RIJDEN met hogere snel heid moet er rekening mee worden ge houden, dat het geheel langer, breder hoger en zwaarder is dan een solo auto. Het optrekvermogen is, vergele ken met solo-rijden, zee sterk terug gelopen en in de hoogste versnelling nagenoeg verdwenen. Bij auto's met kleine motoren blijkt de hoogste ver snelling veelal niet bruikbaar. HET VERLIES van optrekvermogen betekent, dat ook bij inhaalmanoeuvres een aanmerkelijk groter vrij wegge deelte nodig is. EEN CARAVAN-COMBINATIE rea geert veel sterker op zijwind dan een solo-auto. Dat is niet alleen het geval op bruggen en viaducten en bij het pas seren van een bomengroep of een boer derij. Ook vrachtwagens en bussen kunnen vrij veel zuiging veroorza ken op het betrekkelijk grote zijvlak van de caravan. Wanneer de wind kracht een sterkte van 8 overschrijdt, verdient het aanbeveling, met een licht beladen caravan niet te gaan rij den. Bij windkracht 10 is dit ook met een zwaarbeladen caravan niet verant woord. DE GROTERE HOOGTE van de ca ravan-combinatie legt niet veel ver plichtingen op, doch het verdient aan beveling om op onbekende routes en vooral in doorgangen door steden de voor vrachtwagens aangewezen routes te volgen: Voor Frankrijk „poids Lourds" en voor Duitsland „LKW" Men kan op deze manier moeilijkhe den bij opbrekingen (tunnelbouw etc) vermijden en voorkomen, dat de cara van in nauwe straten in onzachte aan raking komt met uithangborden en markiezen. HET GROTERE GEWICHT maakt, dat we moeten rijden, alsof de auto „lui" is geworden. Zet daarom geen te lange dagtrajecten uit. PROBEER VERKEERSDRUKTE te vermijden door het vertrek niet op vrijdagavond of zaterdagochtend te stellen. Komt U tóch in files terecht, tracht er dan van te maken wat er van te maken valt door niet meter voor meter op te trekken, doch de voorrijder even te laten doorrijden, waardoor het gebruik van de koppe ling soms tot de helft kan worden be perkt. TERUGSCHAKELEN moet gebeuren voordat de motor gaat protesteren. ZORG F.RVOOR, voldoende benzine aan boord te hebben. Op bergpassen is het gemiddelde laag, duurt de rit lan ger dan men verwacht en is het ben zineverbruik hoger dan normaal. MILJOENEN EUROPEANEN staan weer op het punt, per auto door el kanders landen te gaan reizen. Zij zullen daarbij (wéér, ontdekken, dat we er, on danks alle goede voornemens, toch nog allemaal een aantal „nationale" ver keersborden op na houden, die de bui tenlanders voor een probleem kunnen stellen. Ieder land heeft immers nog steeds zijn eigen „verkeerstaaltje". Ze ker, men is al op de goede weg. Ook Nederland schakelde méér over op de symbolentaal. Zo ging het kleine blauwe bordje met de Nederlandse tekst „Ein de Inhaalverbod", dat al zo menige buitenlander voor een raadsel plaatste, eindelijk ruimte maken voor het inter nationaal gebruikte wit-zwarte bord Maar op tal van plaatsen in Europa kan men toch nog borden tegenko men, die ons, Nederlanders, vreemd zijn. Daarom de raad: kijk, voordat U naar een vreemd land gaat ook al ligt het dicht in de buurt, zoals België of West-Duitsland eerst even de ver keersregels en verkeersborden van dat land na. Een kleine bloemlezing van de borden, welke U kunt tegenkomen, drukken we hierbij af. Kent U de be tekenis ervan? 1 M Als U- dit bord (in Fin land) tegenkomt, ma£ U niet met groot licht rij den. De rand en dwars- streep zijn rood. Jammer genoeg gebruikt men nog te veel wóórden (en geen symbolen) op de borden. Deze Zweedse tekst betekent: langzaam rijden. Néé, dit bord, dat in Noorwegen te vinden is heeft niets met de Melk brigade te maken. Het geeft aan, dat zich hiet langs de weg een uitwijk plaats bevindt. Ej genomfa In Italië loopt U op berg wegen de kans dit (rode) bord onder ogen te krij gen. Het betekent, dat U moet stoppen als de post auto aankomt en moet wachten, tot hij gepas seerd is. Dit bord kunt U ontmoe ten in Zweden. De tekst zegt: géén doorgaand ver keer. Een bord uit Engeland. Rode rand en rode dwars- streep. Het betekent: ein de autoweg. Dit bord kunt U tegen komen in Zwitserland. Het betekent: sneeuwket tingen verplicht. VOLGENS DE VERWACHTINGEN van de RAI, zullen er dit jaar meei dan een kwart miljoen personenauto's verkocht worden. Men is op het ogen blik optimistisch gestemi over de ver kopen. In maart zijn meer dan 30.000 auto's verkocht. De cijfers over het eerste kwartaal wijzen uit, dat de ver koop van personenwagens en combina tie-wagens slechts 3 procent achter blijft bij het peil van het recordjaar 1965. In dat jaar werden ruim 300.000 wagens verkocht, maar dit was een „kunstmatige hoogte", omdat er toen voor 1966 een prijsverhoging was aan gekondigd (het z.g. Vondeling-effect).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 23