Schatbewaarder dr. Holtrop: „Ik heb altijd erg geboft'' Beernink uit zich tegen strafexpeditie matrozen ÉL i Gelukwensen bij duizenden tjjddinqsn HBU PROF. BUYTENDIJK TACHTIG JAAR Befaamd psycholoog, bewogen mens y Waardevaste gulden onmogelijke taak KR00NKDSTUUM KR00N6ETUI6E van goede smaak Vijf bouwvakkers ernstig gewond Moeder van Claus komt nog niet Bewaar een gouden herinnering aan de blijde gebeurtenis het nieuwe PRESIDENT NEDERLANDSE BANK GAAT HEEN Goudschaaltje Consequent Voldoening Luchtmachtpredikant ontslag verleend REL IN HAL C.S. AMSTERDAM Teixeira GRIEKSE RE RICHÏ ZICH HAREM J TEGEN ROKKEN Liturgische week kalender DfTIJD ZATERDAG 29 APRIL 1967 3 DR. MARIUS W. HOLTROP ...„nooit wrijvingen"... Minderjarigen Claus „lk vis heel anders" EEN VRAAG aan prof. dr. F. J, J. Buytendijk: „U en professor Prick vissen allebei. Zijn er nog meer over eenkomsten tussen i en hem?" Zijn antwoord: „Ik vis heel anders dan Prick". Diepgang Professor BUYTFNDIJK, zich ontspannerui Wijwater ADVERTENTIE CV an onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 29 april „EIGENLIJK BEN IK maar toeval lig in deze functie gerold. Ik heb in mijn loopbaan erg geboft", zegt dr. Marius W. Holtrop, als hij terugkijkt over de 21 jaar dat hij president van de Nederlandsche Bank is geweest. „Als ik niet naar de handelsschool was gestuurd, zou ik er nooit toe gekomen zijn economie te gaan stu deren. Voor andere studierichtingen moest ik echter allerlei staatsexa mens afleggen en aan de Universiteit van Amsterdam was juist de econo mische faculteit opgericht. Dat gaf voor mij de doorslag Er was in die tijd een grote behoefte aan econo men. Ik kwam terecht bij de Hoog ovens. een sterk expansief bedrijf. Dat was de enige keer (in 1929), dat ik door sollicitatie een baan kreeg. De rest van mijn leven ben ik altijd voor functies aangezocht. Ik hoefde maar te kiezen, ja of nee." Nadat hij afgestudeerd was en op te-jarige leeftijd .als eerste aan de nieuwe faculteit promoveerde op het proefschrift „de omloopsnelheid van het geld", had de jonge doctor nog een andere sollicitatiebrief ge schreven, die volkomen genegeerd werd. De prullemand, waarin de brief verdweenstond in een gebouw aan de Oude Turfmarkt in Amsterdam. De Nederlandsche Bank. Achteraf ge zien vindt dr. Holtrop het een geluk, dat aan dat aanzoek geen gehoor werd gegeven. „Ik zou dan waarschijnlijk deze stoel nooit bezet hebben", zegt hij nu. Het zal, na al die tijd, moeilijk zijn dr. Holtrop en de Nederlandsche Bank los van elkaar te zien. Hij was geen deel van de bank, hij was de bank. De vooral voor de pers, ontoeganke lijke figuur van de scheidende opper- schatbewaarder blijkt volkomen te passen in het sombere, fantasieloze dé cor van bruine wanden, zware groene deuren met gouden biesjes en dikke trossen vale gordijnen. Het portret van dr. Holtrop zal zeker niet. detone ren in de rij van ernstig voor zich uit- ■tarende ex-presidenten. Wel is het moeilijk je voor te stellen hoe die por trettengalerij een plaats moet krijgen in het nieuwe glazen gebouw aan het rrederiksplein. IN DE KRONKELIGE GANGEN van het oude pand stuit je herhaal delijk op de rails voor de goudlorries, die achter zware ijzeren hekken in de kluizen verdwijnen. Overal lopen be wakers rond. Het pistool onder hand bereik. Het lijkt onbegonnen werk een geslaagde greep te Wagen in de baren goud van de Nederlandsche Bank, maar het is kinderspel vergeleken bij het ontfutselen van een politieke uit spraak van haar scheidende president. Hij weegt zijn woorden op een goud schaaltje. De heer Holtrop zegt daar zelf van: „Ik heb geleerd een probleem aan al lé kanten te benaderen en pas tot «en oordeel te komen als ik een vol ledige analyse gemaakt heb". Zelfs nu dr. Holtrop zijn verantwoordelijkheid als 's-lands-goudbeheerder overge dragen heeft aan prof. Zijlstra, is hij niet dan met grote terughoudendheid tot dit gesprek overgehaald. ,,Een pre sident van de Nederlandsche Bank dient boven de partijen te staan. Op wetenschappelijke basis moet hij de economische problemen analyseren en los van groepsbelangen zijn adviezen uitbrengen. Andere dan strikt weten schappelijke conclusies trekken is voor •en man in zijn positie niet verant woord. Politieke consequenties is een zaak voor het beleid". ZOALS IN ALLES is de oud-presi dent ook in deze zaak uiterst conse quent. Hij hangt geen enkele politieke partij aan en zal na zijn pensionering ook niet in de politiek gaan. „Met mijn geestelijke structuur is het on mogelijk partijman te zijn. Geen en kei partijprogramma kan ik volledig onderschrijven. Ik heb de marginale waarde van mijn stem in de loop der jaren over diverse partijen rondge strooid", zo drukt hij zich uit. Zijn privé-leven ziet hij geheel los van zijn maatschappelijke functie. Daarover laaé hij weinig meer los, dan dat in s$n huis in Bloemendaal (nog) geen t.w. aanwezig is. „Ik heb wel belang- stelling voor die dingen, maar ik heb er nooit tijd voor gehad". Hoewel dr. Holtrop- bij de Hoog ovens, bij de Kon. Olie en weer bij de Hoogovens tot 1946 toe, altijd com merciële functies heeft bekleed, hing vanaf zijn studententijd zijn hart aan de monetaire problematiek. Toen hij nog vice-president van Shell Chemical in Californië was, had hij de gelegen heid de toenmaals hypermoderne the orieën van Keynes te bestuderen. Weer terug in Nederland, nu als financieel directeur van de Hoogovens, werd hij in een economische commissie van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del benoemd, die de economische po sitie van ons land tijdens de oorlog bestudeerde. Als amateur-econoom bleek Holtrop de beroepscollega's nog best te kunnen bijbenen. Tegen het eind van de oorlog, toen de commissie niet meer bijeen mocht komen, schreef dr. Holtrop, inmiddels "ondergedoken, een voorlopig rapport, dat prof. Lieftinck later, met een rap port van prof. Verrijn Stuart gebruik te als basis voor het doorvoeren van de geldsanering. De regering in Lon den had namelijk geen enkel plan klaar. Het doet dr. Holtrop nog steeds veel genoegen, dat minister Lieftinck zijn ideeën voor een belangrijk deel uitvoerde. De contacten met prof. Lieftinck, die daaruit voortvloeiden, hebben er veel toe bijgedragen dat dr. Holtrop als betrekkelijk jonge (43) en vrij onbekende econoom het president schap van de centrale bank kreeg aan geboden, een uitverkiezing die hij zo eervol vond, dat hij meende niet te mogen weigeren. HET MOET VOOR prof. Lieftinck een grote voldoening zijn geweest, dat zijn intuïtie hem de man had aange wezen die als geen ander op die moei lijke en verantwoordelijke post paste. Dr. Holtrop nam als het ware een failliete boedel over. Het jaar 1947 werd meteen het moeilijkste uit zijn carrière. Met grote snelheid leek onze economie zich in een peilloze afgrond te storten, totdat de Marshall-hulp het herstel inluidde. Gemakkelijke jaren zijn er eigenlijk nooit geweest", be denkt hij nu. Voor een president van de centrale bank verkeert de econo mie altijd in wankel evenwichtDan weer dreigt de koorddanser de infla toire kant uit te vallen, dan weer helt DEN HAAG, 29 april Ds. H. J. DIEKERHOF°ud-legerpredikant, heeft op zijn verzoek ontslag gekregen als luchtmacht-predikant met ingang van 15 mei. Hij is de laatste tijd in het nieuws geweest door de publiciteit rondom zijn boek: „Een vuile verra der". Ds. Diekerhof kwam in 1963 in con flict met de toenmalige hoofd-legerpre- dikant, ds. B. A. BOS, over de wijze waarop het kernwapenvraagstuk onder de militairen van de landmacht aan de orde moest worden gesteld. DEN HAAG, 29 april Minister Beernink acht het schadelijk voor de gezagshandhaving als groepen burgers of militairen eigen rechter spelen. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerleden over het optreden van personeel van de marine in het Centraal Station in Amsterdam op 4 april. De minister is wel van mening, dat gezien de onverwachte en zeer korte actie van het marinepersoneel het in cident op zichzelf niet kon worden voorkomen. Hij vindt, dat het bevoegd gezag ter plaatse aan de overlast van de kant van een aantal jongelui in het Centraal Station een einde behoort te maken. De minister deelt mede, dat de Amsterdamse politie de avond van de 4e april ruim een uur voor het in cident in de hal van het station een melding had binnengekregen. Over het optreden van groepen jongelui in de hal van het Centraal Station zegt mi nister Beernink: „Deze groep was in het algemeen lastig en provocerend, vooral gezien hun gedragingen tegen over meisjes. Zij werden vaak door de spoorwegrecherche of het stationsper- soneel verwijderd, waartoe soms bij vechtpartijen de assistentie van de po litie werd ingeroepen. Sinds het optre den van deze groep zijn 170 processen- verbaal opgemaakt, overwegend we- gens wanordelijk gedrag. Voorts verwijderde de politie vanuit de hal en vanaf het stationsplein naar het nabije politieposthuis: 199 minder jarigen en 77 anderen. Het verwijderen van zeer jonge meisjes bracht soms moeilijkheden mee, indien de ouders hun dochtertje toestemming hadden ge geven zich aldaar op te houden. Be halve deze processen-verbaal werden nog tegen leden van deze groep ruim 21 processen-verbaal wegens misdrijf opgemaakt. Het betrof hier onder meer negen gevallen van mishandeling van of openlijke geweldpleging tegen een burger, waaronder het lastig vallen van een meisje, en overigens beledi ging of bedreiging van en verzet tegen ambtenaren van de Nederlandse Spoor wegen", aldus de minister. hij deflatoir over. Steeds moet worden bijgestuurd. Altijd moet de president zich bezorgd tonen. „Ik word betaald om mij zorgen te maken", is zijn com ment aar. Niemand kan ontkennen dat de ra zend krappe Marius W. Holtrop zijn zware taak uitstekend heeft volbracht. Zelf kan hij zich niet herinneren aper te fouten te hebben gemaakt. „De de valuatie van 40 procent in 1949 was te groot", vindt hij. maar die beslis sing was niet aan hem. Hijzelf had 30 procent geadviseerd. „Het loopt niet altijd zoals je wenst, maar over het geheel genomen zie ik met voldoening terug", zegt hij en als weinigen heeft hij recht dit te zeggen. Zijn jaarlijkse verslagen waren juweeltjes van mone taire analyse, die op de literatuurlijst van geen enkele economische student ontbreken. „Ik heb me altijd volledig op mijn werk geconcentreerd en de hoogste eisen aan mezelf gesteld. Vrije tijd heb ik sinds 1946 niet meer gekend, maar nooit heb ik een minuut spijt gehad van mijn beslissing." Dr. Holtrop is tijdens zijn loopbaan de illusie kwijtgeraakt, dat de presi dent van de centrale bank een van zijn voornaamste taken, het waarde vast houden van het geld, kan vol brengen. „Het is mogelijk, dat het instrumen tarium van de Nederlandsche Bank aanvulling behoeft", drukt de schei dende topbankier zich uiterst voorzich tig uit, als het deb&cle Teixeira de Mattos ter sprake komt. Vrij vertaald betekent dit, dat de Wet Toezicht Kre dietwezen niet toereikend is gebleken om dit faillissement te voorkomen. Er liggen bij de minister daarom reeds adviezen van dr. Holtrop om die wet te herzien. Maar laten we elkaar goed begrijpen", zegt hij, Geen en kele wet kan zo scherp zijn, dat elke moeilijkheid volledig wordt uitgeslo ten. Dat zit hem in de aard van het bankbedrijf'. NIC VAN ROSSUM. li/ Super light-weight kostuum. Extra lichte kwaliteit dacron/wol. Geheel y» nieuwe Amerikaanse verwerking door een atelier van topniveau. mm^m 3 knoops-model met rugsplit en iets schuin gestelde zakken, fijn door gestikte kanten. Rug van kolbert is half gevoerd. 198.- DRONTEN, 29 april Acht bouw vakkers zijn vrijdag gewond geraakt toen het volkswagenbusje, waarmee zij van hun werk uit Lelystad kwa men op de T-kruising Houtribweg-Zee- wolderringweg in Oostelijk-Flevoland in een vrij diepe sloot terecht kwam. De gewonden zijn afkomstig uit Kam pen, IJsselmuiden en Kamperveen. Van de acht zijn er vijf ernstig aan toe. Twee van hen verkeren in levens gevaar. SLOOTDORP, 29 april Op de Mo lenweg is het achtjarig jongetje F. Beers met zijn fiets onder de achter wielen van een passerende vrachtwa gen gevallen. Hij overleed ter plaatse. LEMSTERLAND Op de rijks straatweg Lemmer-Sneek is vrijdag de negentienjarige studente mej. W. Ra- sche uit München met haar auto in botsing gekomen met een tegemoet komende vrachtwagen. In een zieken huis in Sneek is zij aan haar verwon dingen overleden. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 april Omstreeks twintigduizend personen hebben vrijdag op paleis Soestdijk de felicitatieregis- ters getekend. De belangstelling in Baarn was heel wat minder. De plaat selijke Oranjeverenigingen hadden op 20.000 handtekeningen gerekend en het werden er slechts tweeduizend. Op de wegen in en om Baarn is het vrijwel de hele dag rustig gebleven. De komst van het Nederlandse prin senkind is in Hitzacker gevierd met muziek en beschuit met muisjes. Ook Onkel Julius deed zich tegoed aan de traditionele tractatie. De Amsterdam se provo's zijn niet achtergebleven. Een van hun woordvoerders heeft een telegram naar prinse Beatrix gestuurd. „Ondanks extreme verschillen delen ook wij in de vreugde rond uw eerst geborene. Wij hopen in de toekomst ook bij uw zoon begrip te vinden voor ons niet te verklaren bewegen." De voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal hebben schriftelij ke felicitaties gestuurd naar ouders en grootouders van de kleine prins Dinsdag komt de Tweede Kamer in een bijzondere vergadering bijeen voor een feestrede van voorzitter Van Thiel. Uit het buitenland blijven eveneens gelukwensen toestromen. Onder de vele bevonden zich felicitaties van konin gin Elisabeth II van Engeland, van koning Boudewijn van België en van president Swart van Zuid-Afrika. Acht minuten voor de geboorte van de prins heeft de Sittardse mevrouw Zentjes (42) het leven geschonken aan een zoontje, dat twee kilogram en ze ven ons woog. De heer en mevrouw Zentjes besloten hun vijfde kind de naam te geven van Claus, Cornelius Maria. (Van onze verslaggever) HITZACKER, 29 april De vierdui zend inwoners van Hitzacker hebben gisteren uitbundig de geboorte van het Nederlandse prinsenkind gevierd. Uren lang trok het jeugdmuziekkorps door de straten van het oude stadje. Later kregen de kinderen oranje ballonnen en werden drieduizend beschuiten met muisjes onder de bevolking verdeeld. Mevrouw Von Amsberg was nog zichtbaar onder de indruk van het feit, dat zij donderdag binnen acht uur twee maal grootmoeder is geworden. Mevrouw Von Amsberg zei nog steeds niet te weten wanneer zij naar Nederland zal reizen. De komende we ken zal daar wel niets van komen. De festiviteiten in Hitzacker werden gister avond besloten met een vuurwerk. ADVERTENTIE De Hollandjclie Bank-Unie is ervan overtuigd dat velen het beat van ces blüveodo, waardevolle herinnering aan de geboorte van het prinsenkind op prijs zullen stellen. Met het oog daarop hebben v?jj, naar een ontwerp van de heer Geurt Brink- greve een gouden gedenkpenning laten vervaardigen, met een gewicht van 6 gram, een afmeting van 20 mm. en een gehalte van 21,6 karaat. Dit gouden kleinood draagt aan de ene rijde naam en geboortedatum van de Oranjetelg, terwijl de andere zijde zoals op nevenstaande afbeelding is weergegeven - een babykopje toont. lïestelbiljet Aan de Hollandsche Bank-Unie N.V„ Postbus 46, Den Haag. Ondergetekende: Adres: Woonplaats: bestelt hierbij ex. van de gouden geboortepenning'- ad 150.- per stuk. Het verschuldigde bedrag ad fwordt als volgt voldaan: *a. door overschrijving op postgiro nr.: 14632 t.n.v. de HBU N.V. Den Haag, onder vermelding „GEBOORTEPENNING". *b. wordt overgemaakt via mijn bankier Zodra het verschuldigde bedrag door de HBU is ontvangen, wordt/ worden de pennïng(en) aan mij toegezonden. Handtekening: S.v.p. doorhalen wat niet van toepassing is. Als bijzonderheid kunnen wij vermelden, dal deze gouden geboortepenning, die speciaal voor deze gelegenheid door 'fi RIJKS-MUNT is geslagen, de vorm heeft van het welbekende vooroorlogse vierkante stuiverstuk. Dit feestelijk symbool van ons aller vreugd kunt n verkrijgen door neven staand bestelbiljet, ingevuld en ondertekend aan ons pp te zenden, waart* de gouden geboortepenning u franco, aangetekend en verzekerd zal worden toegezonden. Dit fraaie goudstuk is behalve bij de HBU kantoren te Amsterdam, Rotter dam en Den Haag tevens verkrijgbaar bij alle Banken, Grenswisselkantoren, Munthandel en Juweliers. Uiteraard is het aantal goudstukken niet onbeperkt, zodat w8 n l uw bestelling zo spoedig mogelijk te plaatsen. Amsterdam, tal.(030)32 It 2t Den Haag, tel(070)185080 Rotterdam, lel:(010)139000 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 29 april PROF. DR. F. J. J. BUYTENDIJK is vandaag tachtig jaar geworden. Het is bijna zes jaar geleden, dat hij zijn hoogleraarsambt in Nijmegen neerlegde en bijna tien, dat hij offi cieel afscheid nam van de Utrechtse universiteit. Officieel, want pas op het eind van het vorig studiejaar trok hij zich geheel uit het hoger onderwijs terug en nog altijd is hij twee dagen per week op het psycho logisch laboratorium. Zijn hobby, vis sen, blijft ontspanning met soms aanzienlijke successen; zijn werke lijke activiteit betreft alles wat zijn leven lang zijn intense belangstelling heeft gehad. Het opmerkelijkste aan hem is niet, dat hij een internationaal befaamd psycholoog is, maar dat er zulk een onverbrekelijke samenhang is tussen zijn vak-inzichten en zijn meest men selijke overtuigingen. De grootheid van zijn oorspronkelijke geest uit zich daar in: in de beoefening van zijn weten- schap is hij de scherpzinnige waar nemer, de diepe schouwer in het meest eigene van het menselijke en van het leven, dat hij aandachtig overdenkt en helder onder woorden brengt. Dit moet ook samenhangen met zijn bijzonder levendige belangstelling voor alle men selijke activiteit, zoals die zich in- het dagelijkse leven voordoet. Hij kiest niet alleen partij in de botsing der me ningen, maar kijkt ook naar gewone menselijke verrichtingen en zegt daar verhelderende dingen over. Hij onder tekende niet slechts manifesten, maar verdedigde ook het voetballen en zelfs het kijken naar het voetballen. De vastberaden evenwichtigheid, waarmee hij optreedt, is altijd be minnelijk, maar hij is niet tot schip peren bereid. Zijn benijdenswaardige evenwichtigheid berust op een rustig bezeten kennis van en inzicht in een ongelofelijke reeks levensverschijnselen maar zij stoelt ook in een krachtige geest. Zijn werkelijk betrokken zijn op de noden van de medemens, die zulk een gezonde geest ontbeert, heeft hem wellicht gebracht tot zijn daadwerkelijk bezig zijn met organisaties, die de geestelijke volksgezondheid bevorderen. De redevoeringen, waarmee hij jaren lang de congressen van deze organi satie opende, waren telkens grote ge beurtenissen. De functies, die hij be kleedde bij de katholieke centrale vere niging voor de geestelijke gezondheids zorg is hij blijven vervullen, en dat is tekenend voor hem. PROF. BUYTENDIJK heeft veel ge publiceerd zijn jongste grote werk, verschenen in 1965, draagt de beschei den titel Prolegomena (inleidende op- merkingen) van een anthropologische fysiologie. De veelheid van onderwer pen, die hij behandeld heeft, is wel eens zo geformuleerd: Niemand kan precies zeggen, met welk probleem Buytendijk zich het meest bezig houdt, want al is hij psycholoog, hij vervult deze taak op wijsgerige grondslag bij zeer oorspronkelijke kennis van ana tomie en biologie. Er bestaan woorden in onze taal, die anders klinken sinds Buytendijk zich interesseerde voor het begrip, dat zij aanduiden. Ontmoeting is zo'n woord. Het kreeg een diepgang, die het tevoren niet had. Ook het woord glimlach zag zijn in- houd verrijkt door de denker, die zo wel de opeenvolging der spierbewegin gen als de opeenvolging van de ziel kundige beweegredenen tot glimlachen ontleedt om vervolgens de sociale func tie van het verschijnsel te onderzoe ken. Van het leven der mieren tot de opwinding tijdens een voetbalwedstrijd heeft hij tientallen verschijnselen, die ieder waarnemen kan, in nieuwe be lichting begrijpelijk gemaakt. Elk van die boeken verrijkt de lezer even stel lig als het hem verrast. De onderwer pen zijn op een nieuwe manier aange pakt. De stof werd oorspronkelijk door dacht. VOORAL HET KATHOLIEKE VOLKSDEEL is hem dank verschul digd, heeft prof. Fortmann eens ge schreven. Hij heeft het geleerd de ei gen rijkdom en zichzelf te hervinden. De psychische kwalen en de overvloed van lijden onder zijn geloofsgenoten heeft hij scherp gezien. Hij heeft een te genaanval op gang gebracht. Zijn over gang uit de Reformatie naar de Kerk van Rome drie decennia geleden resulteerde in een katholicisme, dat even vroom en ootmoedig was als vrij postig. In de Katholieke Kerk vond hij de eerbied voor het geheim der din gen, die zozeer strookte met zijn eigen grondhouding. Toen het Katholiek Bu reau voor de Geestelijke Gezondheids zorg met veel wijwater werd ingeze gend en menigeen misschien met enige scepsis toekeek, zei prof. Buytendijk na afloop: „Dat wijwater is iets kos telijks! Wij barbaren weten niet meer wat het water ie. De Kerk weet het nog!" Zondag 30 april 5e zondag na Pasen; eigen mis: credo; pref. v. Pasen —wit Maandag: H. jozef, patroon v. d. arbeid; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Jozef wit Dinsdag; H. Athanasius, bisschop, belijder en kerkleraar; eigen mis wit Haarlem: Feest van Kerkwijding v. d. Kathedraal; mis Terribilis: credo; pref. v. Pasen —wit— Woensdag: Vigilie van Hemelvaart; eigen mis; 2e geb. H. H. Alexander, Eventius, Theodulus en Juvenalis, martelaren wit Donderdag: Feest van de Hemelvaart des Heren; eigen mis: credo; pref. v. Hemel- vaart Vrijdag: H. Pius V, paus en belijder; mis Si Diligis wit— Zaterdag: Mis van de Maagd Maria op zaterdag; pref. v. d. H. Maagd Maria wit Zondag 7 mei: Zondag na Hemelvaart; eigen mis; credo; pref. v. Hemelvaart —wit—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3