Oosterschelde moet dicht Paus komt niet naar Nederland 1 Koningin opent Schiphol EXAMEN TIJD Theo meiert tegen Gertrud 'Handel' H.B.S.-A GEOPEND EXPO '67 Het weer in Europa K (f Onze zoon n prachtige baby t Nodig voor veiligheid en waterhuishouding Uitslag sporttoto Gezin vlucht uit brandend huis Uitgiftekoers Staatslening werd 98 3/8 Ongewijde Aarde krijgt alsnog goedkeuring Zilveren Roos voor Dorus-show AJAX weigert afstand Vasovic Meer bewolking TROTSE VADER CLAUS RIJKSWATERSTAAT OP ZEEUWS CONGRES Schepen Frits Soetekouw en Kees de Wolff willen naar Amerika Schoolmeesteren Euratom onderzoekt effect bestraling Q -ttt» DE TIJD ZATERDAG 29 APRIL 1967 4 Niet voor niets Zoetwatervisserij Havenindustrie ALLE ACHT GERED -lb 1oXi:rr: W: 28APR.196713 UUR ruien mwiwÊw-tSw II11 III -asaa tt-r DRAKENSTEYN, 28 april Prins Claus heeft vanmiddag om ruim één uur voor de radio en de televisie de volgende toespraak gehouden: „Op een dag als vandaag is de vader eigenlijk een heel onbelang rijke figuur en dit is precies zoals ik mij nu voel. Maar toch ver heugt het mij bijzonder dat ik langs deze weg u allen een eerste communiqué over mijn vrouw en onze zoon kan geven. Beiden zijn voortreffelijk. Miju vrouw heeft de bevalling uitstekend doorstaan en herstelt zich heel goed. Hier voor ben ik God diep dankbaar." JOZEF KAREL MARTINUS DUSSELDORP KINDEREN ZIJN ER GEK MEE! en geen wonder... het jeugdblad met pit, vaart en spanning in elk verhaal, en óók nog zoveel humor, geeft alles wat de jongelui echt ontspant! GEEF OOK UW KINDEREN ELKE WEEK EEN PEP Schrijf een briefkaart naar PEP, postbus 497, Amsterdam. PEP kost maar 35 cent per week. een uitgave van DE GEÏLLUSTREERDE PERS N.V. AMSTERDAM SEBASTIANUS ANTONIUS JOSEPHUS WILLEMSEN JOHANNES BERNAPDUS HENRICUS ANTONIUS MELCHIOR TEPE (Van onze verslaggever) ZIERIKZEE, 29 april Onder het motto „Jullie kunnen praten wat jullie willen, de Oosterschelde gaat dicht" hebben ir. P. Santema van Rijkswaterstaat uit Den Haag en drs. C. Verburg van het Economisch Technologisch Instituut in Middel burg het congres van het Zeeuws genootschap der wetenschappen dui delijk gemaakt dat de sluiting van het laatste grote gat in het Delta plan nog altijd absoluut noodzakelijk en uiterst urgent is. Het Zeeuws genootschap had het congres belegd om een aantal tegen standers van de afsluiting de kans te geven argumenten voor een open Schelde tegenover argumenten voor een afgesloten Schelde te stellen en op deze wijze Rijkswaterstaat te be hoeden voor een al te star vasthou den aan een beleidslijn die vastgesteld werd ver voordat zich nieuwe verge zichten voor het gehele Oosterschelde- gebied hadden geopend. Ir. P. Santema, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat in de afdeling water huishouding, gaf als zijn onomwonden mening, dat nog altijd de eerste en voornaamste reden van de afsluiting van het Deltaplan opgaat: de veilig heid van een groot deel van Zeeland. ROTTERDAM, 29 april (KNP) Het secretariaat, dat het Europees bisschoppen symposium, dat in juli in het klein-seminarie Leeuwenhorst te Noordwijkerhout zal worden gehouden, voorbereidt, deelt mede dat de Paus dit symposium niet zal bijwonen. HU is wel zeer geïnteresseerd in de voor bereidingen en wordt voortdurend op de hoogte gehouden. De vraag of de Paus zou worden uitgenodigd is vorig jaar juli op de eerste voorbereidende bijeenkomst in Parijs wel aan de orde gesteld. Mgr. Etchegaray, de secretaris-generaal van het comité de liaison van de Europese bisschoppenconferentie in wording, heeft zeer onlangs nog mee gedeeld dat de Paus niet komt, maar wel een boodschap naar de bijeen komst zal sturen. Het secretariaat van voorbereiding heeft alle schriftelijke uitnodigingen verstuurd naar de voorzitters van al le Europese bisschoppenconferenties. Een uitnodiging aan de Paus is niet verstuurd. DEN HAAG, 29 april De cijfers van sporttoto 43 luiden: aantal deelnemers: 582.150, bruto-inleg 798.528.60, prijzen- bedrag f 263.516,eerste prijs 144.933,80, 2 meldingen, bruto 72.466,80, tweede prijs 79.054,80, 44 meldingen, bruto 1.796,60, derde prijs 39.527,40 119 meldingen. r Alchiba 27 v. Suez n. Dammam Alcor 26 v. Amsterdam te Durban Amsteldyk 27 v. Hamburg te Bremen Algorab 28 v. B.Aires te Santos Asuncion 27 180 m NO v. Salvador Arendskerk 28 225 m W v. Sabang Alkes 27 140 m ZO v. Masira Amyntas p. 27 Finisterre, n. Barcelona Arendskerk 27 180 m O v. Sabang Adara 4 mei te Rosario verwacht Bawean 27 -300 m ZO v. Port Sudan Boissevain 27 te Singapore Bernard John p. 27 Kp Spartel Boreas 27 v Gibraltar n. Barcelona Banda 27 430 m WNW v. Galapagos-eil. Bengalen 28 v. Bluft n. New Plymouth Billiton 28 v. Port Swettenham n. Penang Candide 27 80 m ZZW v. Ouessant, n. Kopenhagen Carasso p. 27 Tarifa, n. Manchester Ceta p. 27 Oporto n. Cardiff Caltex Amsterdam 27 190 m ZW v. Goa Caltex Leiden 28 45 m ZW v. Colombo Caltex Gorinchem 27 te Amsterdam Chlron 27 530 m W v. Azoren Congokust 28 v. Freetown te Dakar Crania 28 v. Cardon te Durban Dievertje p. 27 Ouessant. n. Algiers Deneb 27 90 m ZW v. Casablanca Daphne 27 600 m N v. St. Helena Deltadrecht 27 370 m O v. Honolulu Diadema 27 v. Lavera n. Mena Diemerdyk 27 v. Bermuda n. Cristobal Dorestad' 6 mei te Acajutla verwacht Dutch Mate 28 te Genua Dutch Sailor 28 te Tunis Favoriet 27 40 m NO v. Villano n. Genua Gaasterdyk 27 v. Boston n. Philadelphia Ganymedes 28 op rede Matarani Gorredyk 27 v. Norfolk n. New York Guineekust 27 100 m ZW v. Finisterre Gulf Hollander 27 110 m ZW v. Ouessant Geeststar 28 500 m N v. Azoren Houtman 28 v. Beira te Singapore Hermes 27 v. Puerto Cahello n. Aruba Imber 27 v. Kingston n. Port au Prince Ittersum 27 v. Amstm n. Golf v. Mexico Jason 27 v. Maracaibo n. Curacao Jupiter 27 100 m Z v. Finisterre n. Dor drecht Kaap Hoorn 27 200 m Z v. Saigon Katelysia p 27 Torresstraat Kermia 27 80 m OZO v. Colombo Kossmatella 27 v. Teesport te Amsterdam Karimun 28 v. Auckland te Amsterdam Karachi 28 v. Djlbuti n. Suez Kennemerland 27 te Lake Charles Korendyk 28 v. Rotterdam te Hamburg Kinderdyk 27 740 m WNW v. Azoren Khasiella 29 te Curacao Koudekerk 28 v. Brisbane n. Melbourne Kreon 27 180 m N v Puerto Rioco Lely 27 v. Londen n. Piraeus Loppersum 27 530 m ZO v. Kp Race Labrador 28 v. Bayonne n. Antwerpen Hbertas 27 v. Sevllla n. Rolterdam Langkoeas 27 v. Iqulque n. Paoasmayo Llberiakust 28 v. Amsterdam te Rouaan Mataram 27 v. Lissabon n. Rotterdam Moerdyk 27 te New Westminster Marinus Smits p. 28 Finisterre Markab 28 260 m NW v. Lissabon Med. Sprinter 27 480 m Z v. Monrovia Mercurius 27 335 m ZW v. Lissabon Marian Maria 27 te Tripoli Maasdam 28 v. Rotterdam te Havre Margriet Anja 27 te Oporto Mynias 27 v. Alicante n. Cargagena Mithras 27 v. Amstm n. Adriatische Zee Neder Waal 28 v. Penang r. P. Swettenh. Nashira 27 215 m NNO v. St Pauls Rock Ocean Sprinter n. 27 Kp St. Vincent Oosterhout. p. 28 Guernsey, n. Bremen Ouwerkerk 27 v. Marseille n. Safi Pr. Anna 27 v. Cleveland n. Montreal Pr. Emilia 27 v. Lissabon n. Montreal Philippia 27 60 m NNO v. Oran Purmerend 29 te Norrkoplng verwacht Risa Paula 28 160 m ZO v. Panama Rottl 27 70 m ZO v. Kp Comorin Radja 28 v. Tslngtao te Shanghai Rotterddam 28 v. Rotterdam te Havre Sliedreeht 28 v. Antwerpen n. Cristobal Schie Llovd 27 50 m N v. Kp St. Vincent Sumatra 27 v. Sandakan n. Pt. Moresby Straat Bali 27 370 m ZW v. Kobe Senegalkust 27 v. Amsterdam te Hamburg Simonskerk 28 v. Mombasa n. Suez Stad Maastricht 28 te Split Stad Gouda 27 300 m W v. Mazatlan Subra 28 v. New York n. Rosario Tubal 27 v. Riga te Lissabon Tara 28 v. Rio de Janeiro te Antwerpen Theron 28 v. Curacao te Aruba Talita 28 150 m Z v. Recife Th a 'etas 28 v. Amsterdam te Rotterdam Vrtjburgh 28 60 m NW v. Malta n. Piraeus Wonosari 27 100 m NO v. Massowah Witmarsum 28 v. Galveston n. Brownsville Woltersum 28 v. Hamburg te Bremen Wonosobo 28 850 m W v. Panama Op puur economische gronden kwam drs. Verburg tot eenzelfde conclusie. Rijkswaterstaat had daarbij nog het sterke argument achter de hand van de waterhuishouding. Uit een breed gedocumenteerd referaat van ir. San tema kon ieder concluderen, dat het zoete water van de Oosterschelde (rond 1985 is het wel zo ver) in de Nederlandse waterhuishouding abso luut niet gemist kan worden. De conclusie van het congres moest dan ook of het wilde of niet zijn dat het Deltaplan afgemaakt moet worden zoals het opgezet is. Al met al een niet zo denderend resultaat van een hele dag praten. Toch was niet al het praten in Zierikzee voor niets. Zo maakte ir. J. Loeff oud-hoofd redacteur van de Waterkampioen voor eens en voor altijd duidelijk dat het schermen met de geweldige mo gelijkheden voor de recreatie van een afgesloten Oosterschelde tegen de wer kelijkheid ingaat. Het deel van de Oosterschelde dat westelijk van de Zeelandbrug ligt en ruim 100 vierkante kilometer groot is, is ook na de sluiting van de rivier arm absoluut ongeschikt voor de zo genaamde kleine watersport. Het wa ter zal hier na sluiting zo mogelijk nog verraderlijker zijn dan op het ogen blik het geval is. Ook het middendeel van de Oosterschelde dat druk beva ren zal worden door de binnenvaart op weg naar de Rijn of van de Rijn af komend is niet geschikt voor kleine niet-zeewaardige plezierbootjes. Ten slotte het oostelijke deel van de Schel de althans wat daar van over zal blijven na de realisatie van het Rel merswaalplan zal de directe toe gang zijn tot het Schelde-Rijn-kanaal en ook daar heeft de pleziervaart niet veel kansen. Hier komt dan bij dat na afsluiting van de Schelde-arm er geen tij meer zal zijn, iets wat voor echte binnensporters een grote verar ming betekent. Ook verwacht ir. Loeff in een getijloos, snel vervuilend water (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 april Frits Soete kouw en Kees de Wolff, beiden van Ajax, hebben het bestuur van de Neder landse kampioensploeg laten weten, dat zij op het ogenblik in onderhande ling zijn The Pittsburgh Phantoms. Dat is de Amerikaanse club, waarvoor hun oud-clubgenoot Ko Prins een lucratief contract heeft getekend. Theo Laseroms momenteel verblijvend in ons land, is de contactpersoon. geen oeverrecreatie. Trouwens, hij was van mening dat er geen slag te slaan is naar de grootte van de in vesteringen die nodig zuilen zijn om de huidige Schelde tot een nationaal park om te toveren, dat wil zeggen tot een nationaal park rond een open binnenmeer. Er zijn meer waardevolle waarschu wingen in Zierikzee gevallen. Zo maak te prof. dr. P. Korringa van het rijks instituut voor visserij-onderzoek duide lijk dat er met geen mogelijkheid te zeggen valt wat de kansen zullen zijn voor de zoetwatervisserij in het Schel- debekken. Hij sprak als zijn verwach ting uit dat niet alleen de oesterteelt opgeofferd zal moeten worden, maar ook de garnalenvisserij buitengaats, die nu nog lonend is omdat juist het stromengebied van de Oosterschelde buitengaats een pracht van een kin derkamer voor garnalen is. Zal daar eenmaal een dijk liggen dan zal er hetzelfde beeld ontstaan als voor de duinenkust van ons land, een gebied dat per se niet interessant is voor de garnalenvisserij. Ir. P. Tideman van Staatsbosbeheer merkte in verband met de afsluiting van de Oosterschelde op, dat de na tuur op zijn grondvesten staat te schudden. De afsluitingen van het Veerse Meer en de Grevelingen heb ben geleerd hoe biologische processen gestoord kunnen worden. Ir. Tideman drong er dan ook op dat tenminste geprofiteerd wordt van de ervaringen met de afsluiting van de overige zee gaten. Een starre uitvoering van de plannen zoals zij hu op papier staan zal leiden tot verlies van natuurlijke rijkdom zonder mogelijkheden van ge lijkwaardige compensatie. Een laatste waarschuwing, die ook al eerder uit de Rotterdamse hoek is gehoord, de waarschuwing de Schelde niet af te sluiten voor men nauwkeu rig heeft nagegaan wat eventueel de kansen van het Oosterschelde-bekken als havengebied zijn, werd eveneens in de wind geslagen. Ir. Santema was van mening, dat een afsluiting zelfs helemaal niet behoeft te betekenen dat de weg voor havenindustrie in het Oosterschelde-bekken afgesneden is. Drs. Verburg gaf als zijn mening, dat het er ook in een wat verdere toe komst niet naar uitziet dat er gebrek aan haventerreinen in Nederland komt. En zou dat gebrek wel komen dan zag drs. Verburg liever het Reimers- waalplan uitgebouwd. Toen het congres wgs uitgesproken scheepte het zich in om de monding van de Oosterschelde nog eens te be kijken. Voor de voorstanders van een open Oosterschelde een weemoedig zij het wat vroeg afscheid. Per slot van rekening is het plan de Schelde pas in 1978 van de zee te scheiden. DEN HAAG, 29 april Tegen mid dernacht is brand uitgebroken in een woonhuis in het Laakkwartier alhier. De bewoners, de heer en mevrouw Weerman en hun vijf kinderen van vier, zes, elf, veertien en negentien jaar oud en een baby van vijftien maanden, konden via een balkon op de tweede verdieping, waar het vuur woedde, de eerste verdieping berei ken en zo aan de vlammen ontsnap pen. De brandweer bracht hen daar na in veiligheid. De woonkamer van het gezin brandde geheel uit. DEN HAAG, 29 april Het minis terie van Financiën deelt mee dat de koers van uitgifte van de 6 procentle ning 1967 ten laste van de staat der Nederlanden, waarop de inschrijving op 27 april openstond, is vastgesteld op 98s/s procent. De bedragen waar voor is ingeschreven tegen een hoge re koers dan 98-Vs procent worden ten volle toegewezen. Van de bedragen waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 98 procent wordt 90'/» pro cent toegewezen. Zoals bekend is de le ning 300 miljoen groot. (Vervolg van pagina 1) het passeren van de luchthavenkassa's en de marechausseeposten, en het be lastingvrij winkelen. Per rolpad begaf zij zich in de middenpier naar een uitgang waar haar werd gedemonsteerd hoe een Avio-luchtbrug op de cabine van een KLM-DC-8 werd aangesloten. Tevoren hadden behalve de heren Van Stapele en De Mul ook drs. J.A. Bakker, minister van verkeer en wa terstaat, en prof. dr. F. L. van Muis winkel, president-commissaris van de n.v. Luchthaven Schiphol, het woord gevoerd. De heer De Mul overhandigde de vorstin een gouden herinneringspen ning. Ongeveer duizend genodigden ve le autoriteiten, vele vertegenwoordigers van andere luchthavens woonden de officiële opening van het 8 mei in ge bruik te nemen nieuwe Schiphol bij. Onder hen was ook een gezelschap van 93 buitenlandse journalisten, meer reis- dan specifiek luchtvaartredacteu ren, omdat niet de luchthaven, maar het Algemeen Nederland Verbond voor Vreemdelingenverkeer hen voor een verblijf van een week in Nederland had uitgenodigd. De meesten van hen kennen wel meer luchthavens uit eigen ervaring. Daarom toch enkele menin gen. E. Baxter van The Los Angeles Examiner: ,,Een prachtige luchthaven. Belangrijk is vooral dat er zoveel ruim te is vrijgehouden om uit te breiden, want dat zal in de toekomst zeker nodig zijn". J. Mervis van The Sun day Times uit Johannesburg: „Van die beste en die mooiste wat ik ooit gesien hê". Herman Arens van The National Geographic Magazine, be kend ex-vlieger van de KLM en KNILM en instructeur van prins Bern- hards vlieger Holswilder: „Ondanks dat roltapijt moet je hier toch nog als passagier te veel lopen. Bij ons in Washington, op Dulles Airport, loop je nooit meer dan 25 tot 50 meter. Onmiddellijk achter de balie stap je in een grote dubbeldeksbus, waarmee je rechtstreeks naar je vliegtuig rijdt, dat misschien wel een mijl verderop klaarstaat. Maar natuurlijk is dit sys teem van pieren en luchtbruggen een heel andere opzet". En ex-militair vlie ger B. I. Ilyoshin van de Russische Izvestia: ,,Ik geef dit Schiphol een heel hoog cijfer. Passagier en employée krijgen het gemakkelijk dank zij vér gaande mechanisatie en zeer duide lijke aanwijzingen. Deze luchthaven is (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 29 april Aan zeven duizend examentafeltjes is gisteren moedelijk" moet erbij omdat het niet helemaal uitgesloten is, lat er ergens helemal uitgesloten is, dat er ergens in Nederland een of andere wonder lijke student rondloopt, die aan een Duits correspondentie-vriendinnetje een brief zou schrijven zoals de kan didaten voor h.b.s.-A werd opgedra gen. De kans dat een dergelijke fi guur inderdaad bestaat, is echter ge ring. En .vermoedelijk" hóéft er niet bij voor zover 't het schrijven van de bedoelde brief betreft: examenkandi daten hebben maar te doen wat hun wordt opgedragen, ongeacht de vraag of ze zo'n epistel ronduit gemeier vin den. Theo van Hattem, aankomend stu dent in de sociologie te Amsterdam, heeft tijdens een jeugdkamp in Zwit serland kennis gemaakt met Gertrud Sonnemann uit Bonn. Zij hebben met elkaar afgesproken per brief contact te blijven houden. En wat schrijft onze Theo dan wel? Hij heeft niet alleen heerlijk geno ten van de grootse natuur, maar hij is ook onder de indruk gekomen van Gertrud's uiteenzettingen over het Duitse onderwijs. Het lieve kind mag Hieronder volgt de opgave Handelswe tenschappen voor H.B.S.-A: Een handelaar ln elektrische apparaten besluit kredietservice te gaan verlenen. Voor een bepaald apparaat, waarvan de contante verkoopprtts f 2.900.- bedraagt, stelt hij het volgende financieringsschema op. 1. Te betalen bij aflevering f875,-. 2. Bovendien een bijdrage In de contract en informatiekosten ad f 25.- bij afleve ring te voldoen. 3 Achttien gelijke maandelijkse termijnen van f 121,67; de eerste termijn te vol doen één maand na de aflevering. a. Bereken, in één decimaal nauwkeurig, welk percentage 's jaars van het krediet voor Intrest, risico en kosten de koper in rekening wordt gebracht. Bij de berekening van dit percentage móeten de gezamenlijke termijnbetalin gen vervangen worden door één betaling van hun som oer de uniformdatum. Een tuinder, die dit apparaat voor zijn bedrijf wenst aan te schaffen, stelt de ver koper voor de betaling als volgt te regelen. 1. Een bepaald bedrag te betalen bij de aflevering. 2. Bovendien een bijdrage ln de contract en Informatiekosten ad f 25.- bij afleve ring te voldoen. 3. Vijf driemaandelijkse termijnen van f210,-: de eerste te voldoen één maand na de aflevering. 4. Acht maandelijkse termijnen van (178,-; de eerste te voldoen één maand na het betalen van de laatste driemaandelijkse termijn. b. Bereken hoe groot het onder 1 bedoelde bedrag moet zijn, opdat de handelaar het zelfde percentage voor Intrest, risico en kosten vergoed krijgt als bij het door hem zelf opgestelde financieringsschema. Ook bij deze berekening moeten alle ge zamenlijke termijnbetalingen vervan gen worden door één betaling van hun som per de uniformdatum. een gezellig gezicht en mooie benen hebben, maar geen examenkandidaat die daaraan denkt. Theo vindt het Duitse onderwijs „kennelijk diep theo retisch doordacht en gericht op in zicht". Vraagt hij zich af waarom Gertrud die ene avond maar steeds met die andere rare knaap is opgetrokken? Welnee, het verbaast hem hoe gron dig in het Duitse onderwijs op literai re teksten wordt ingegaan. Gertrud zal toch wel eens ooit iets aardigs tegen Theo hebben gezegd, maar daar over geen woord. Hem is opgevallen met hoeveel zorg zij haar moedertaal hanteert. „Dat moet toch wel het re sultaat van intense oefening zijn." „Een meisje, dat op haar leeftijd stelselmatig ook wijsgerige teksten heeft gelezen, is in Nederland minder gemakkelijk te vinden." Hetzelfde zal denkelijk gelden voor de student van deze examenopgave. Hij juicht uitwis seling van studenten toe. Vanzelfspre kend niet in de normale sfeer van: „we moeten elkaar toch nog eens zien te ontmoeten". Er wordt immers exa men gedaan en dus: „Uitwisseling van studenten kan niet alleen het we derzijds begrip bevorderen, maar ook de culturele vorming op een hoger peil brengen." Sommige samenstellers van dit soort brieven schijnen het niet te kunnen laten tot in de examenopgaven toe te schoolmeesteren. Nog afgezien van het bezwaar tegen de onechtheid van de brief, luidt het oordeel, dat de exami nandi wel erg veel gegevens som mige niet eenvoudig; er is heel wat gebladerd in de woordenboeken op papier moesten brengen. Mede gelet op de beschikbare tijd f21/» uur) tonen verschillende leraren zich met dit Duitse werk maar matig ingenomen. De h.b.s.-A-kandidaten zijn op hun laatste examendag ook nog 2 uur met Handelswetenschappen bezig geweest. De eerste opgave, een claim-vraag stuk, wordt vooi wie de tekst goed lazen als „niet moeilijk" beschouwd; sommige kandidaten vergaten echter HOORN, 29 april De film „Onge wijde Aarde" is alsnog door de filmkeu ring goedgekeurd geacht voor perso nen boven de achttien jaar, zelfs zon der coupures. Aldus deelt de regisseur van de film, dt heer Sjef van der Heij den mee. Op 12 april werd de film afgekeurd wegens het niet tonen van piëteit met de doden en gesol met lij ken. Bovendien liepen een aantal no tabelen uit Hilvarenbeek mee. Het is niet bekend waarom de film thans wel goedgekeurd werd. de winst op te tellen bij de intrinsie ke waarde van het te behandelen aan deel. In de tweede opgave werd de leerlingen eigenlijk een standaardge- val met heen- en terugrekenen gepre senteerd, maar met het bedrag van 25,zie de hierbij afgedrukte tekst kon men in de knoop raken. Het werk in z'n geheel heet „niet zo gek" en „behoudens een misschien moeilijk te kraken nootje redelijk te maken". De kandidaten voor h.b.s.-A krijgen op huimondeling examen geen Frans en geschiedenis (en dus wel Duits, Engels en aardrijkskundeHet mag zijn, dat er bij de vaststelling van de vervallende vakken geloot wordt, maar men loot toch wel zo, dat bij de A- en de B-afdeling niet tegelijk eenzelf de taal uitvalt. Alle VHMO-kandidaten hebben hun schriftelijk examen nu achter de rug. Nu op naar het mondeling. Voor de liefhebbers onder de lezers ten beslui te van de reeks examen-,.verslagen" nog het gebruikelijke stukje huiswerk. MONTREUX, 28 april Op het tele visiefestival in Montreux is de Neder landse inzending van de ,,Dorus"-show onderscheiden met de Zilveren Roos. De Gouden Roos ging naar de BBC voor de inzending Frost over England". De Russische inzending verwierf ten slotte de Bronzen Roos. Engeland werd ln feite een dubbelt overwinnaar omdat ook de Persprijs aan de BBC werd toegekend. De prijs voor de meest komische film, de Chaplinprijs werd toegekend aan Tsjechoslowakije. Drie eervolle vermel dingen werden toegekend aan Polen, Frankrijk en Denemarken. AMSTERDAM, 29 april Ajax heeft gisteren de Joegoslavische voetbal bond meegedeeld, dat het Velibor Va sovic. de achterspelei van de Amster damse ploeg, niet beschikbaar stelt voor de interland: Joegoslavië-West- Duitsland. Een wedstrijd in het kader van de strijd om de Europese beker voor landenploegen. BONN. 29 april Euratom heeft met hel instituut voor nucleaire ge neeskunde van het Duitse Centrum voor Kankeronderzoek in Heidelberg een onderzoekcontract afgesloten, dat ten doel heeft na te gaan welke late effecten bij de mens door kunstmatige bestraling worden veroorzaakt. de onze natuurlijk ver vooruit. Maar dat is alleen een kwestie van techniek. De Russische luchthavens zijn nu een maal wat ouder." Over de affaire-Gloukhov zei de Rus die nog niet wist dat er in Moskou inmiddels een KLM-er was gearres teerd „Er zijn een heleboel mensen die een steen in het water willen wer pen, maar we moeten van een mug geen olifant maken. Ik vind deze zaak niet zo belangrijk. Laten we toch al lemaal liever ons verstand gebruiken. En de verhouding tussen onze landen niet vertroebelen". Dat was heel vriendelijk. Drie man uit het gezelschap zullen er misschien wat anders over hebben gedacht: J. McGuire van The World Journal Tribune uit New York, Jurek Martin van de Londense Financial Ti mes en Don Michel van The Houston Chronicle. Zij hadden de avond tevoren als argeloze toeschouwers bij relletjes op de Dam zéér stevige klappen van agenten opgelopen en ontbraken dan ook toen Schiphol feestelijk werd ge opend. (Van een correspondent) MONTREAL, 29 april Roland Michener, de nieuwe gouverneur-ge neraal van Canada, heeft in tegen woordigheid van niet minder dan zevenduizend genodigden de Expo '67 geopend, de wereldtentoonstelling, in gericht ter gelegenheid van het eeuwfeest van Canada als dominion. De Canadese wereldtentoonstelling wordt door de organisatoren, van wie de voornaamsten zijn Jean Drapeau, burgemeester van Montreal, en Pierre Dupuy, de commissaris-generaal van Expo '67. gezien als een „triomf over tegenslagen". De laatste tegenslag brak kort voor de openingsplechtigheid uit: enkele honderden leden van de veiligheidsdienst besloten tot een sta king omdat ze de vergoeding voor over werk te gering achtten. De andere moeilijkheden lagen op het vlak van meningsverschillen tussen de organisa toren, de financiering en de publiciteit. MOSKOU 0 xkv PMIA WENEN 14- BELGRADO 11 ZuRICH 10 BORDEAUX USSAB .ATHtNT <1 q- 'AiGitRs J C 101*3 TEMPERATUREN M *C 1 IA6E0RUKGEBII0 H - HOGfDRUKGUIfD •'W WARMTE FRONT KOUFRONT ONWUR VKPIAATSINGSRKHTHW} WINDRICHTING /STERXTC WfMK W01KEN ZWAK TOT ZWARE tTORM >OQ9 LUCHTDRUK M MttlltAREN max. neer temp. slag Den Helder regen 11 0.1 Ypenburg geh. bew. 13 0 Vlissingen geh. bew. 12 0 Eelde regen 13 0.2 De Bilt geh. bew. 14 0 Twente geh. bew. 15 0 Eindhoven geh. bew. 16 0 Beek zwaar bew. 16 0 Stockholm licht bew. 18 0 Oslo onbewolkt 16 0 Kopenhagen motregen 14 0.1 Londen regen 17 0.1 Amsterdam regen 8 0.1 Brussel zwaar bew. 17 0 Luxemburg onbewolkt 15 0 Parijs onbewolkt 18 0 Nice zwaar bew. 18 0 Berlijn onbewolkt 17 0 Frankfort half bew. 17 O München zwaar bew. 12 0 Zürich zwaar bew. 13 0 Genève licht bew. 12 0 Locarno licht bew. 18 0 Wenen onbewolkt 15 0' Innsbruck zwaar bew. 12 0 Rome regen 17 5 Madrid zwaar bew. 16 0 Mallorca licht bew. 18 0.1 DE BILT, 29 april (KNMI) Een hogedrukgebied, dat vrijdag ten wes ten van Ierland lag, verandert maar weinig van plaats, terwijl een depres sie, die zich toen boven noord-Scandi- navië bevond, naar het oosten trekt. Tussen deze druksystemen wordt met een overwegend matige noordwestelij ke wind iets vochtiger lucht naar ons land gevoerd, waarin vrij veel bewol king voorkomt. Ook zaterdag zal er ln het algemeen veel bewolking zijn, maar er wordt geen regen van betekenis verwacht. De middagtemperaturen, die vrijdag in het binnenland nog waarden van omstreeks vijftien graden bereikten, zullen zater dag iets lager zijn. In de kustgebieden zullen deze, evenals vrijdag, ongeveer tien graden bedragen. Geldig tot en met vanavond. Voor haar flinkheid die deze in deze dagen getoond heeft heb ik de grootste ment heeft hij zeer krachtig van zijn aanwezigheid blijk gegeven. Wij verheugen ons erop om zo spoe dig mogelijk met hem naar Draken- steyn te gaan. Ook namens mijn vrouw wil ik u allen hier in Nederland en in Suriname en de Nederlandse Antillen heel hartelijk dank zeggen voor ds overstelpend spontane en hartelijk» wijze waarop u allen blijk hebt gege ven hoezeer u in onze grote vreugde deelt." bewondering. Prof. Plate, die wij bei den zeer dankbaar zijn, heeft toege zegd dat zij zo spoedig als medisch verantwoord is naar Drakensteyn zal mogen terugkeren. Onze zoon, dat mag ik als trotse vader dit keer wel zeg gen, is een prachtige baby. Hij werd geboren om drie minuten voor acht. Hij woog bijna acht pond en is vijftig centimeter lang. Vanaf het eerste mo- (Nagekomen familieberichten) Met droefheid delen wij u mede dat na voorzien te zijn van de sacramenten der zieken is over leden mijn lieve man, onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader, Oud-hoofd van de St. Bonifatiusschool Weduwnaar van E. G. A. Smeenk Echtgenoot van A. E. SI. Hasselo in de ouderdom van 72 jaar. Uit aller naam: A. E. M. Dusseldorp-Hasselo DORDRECHT, 28 april 1967, Adriaan van Bleijenburgstraat 28. Geen bloemen De uitvaartdienst zal worden gehouden op dinsdag 2 mei a.s., 's morgens om 10.30 uur, in de parochiekerk van de H. Antonius van Padua, Burg. de Raadtsingel, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de R.K. begraafplaats aan de Reeweg. Tot onze droefheid overleed heden na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de genade middelen der Kerk, in de leeftijd van 81 jaar en het 57ste jaar van zijn priesterschap, onze Heer oom, de ZeerEerwaarde Heer Emeritus-pastoor van de St. Gerardus Majella Parochie te Amsterdam-Oost. Diemen A. B. M. Zuure I. H. M. L. Zuure-Marjot DiemenJ. B. M. Zuure M. Th. C. H. Zuure-Le Cat VoorburgP. N. Borsboom, pastoor exec. test. OUDERKERK a/d AMSTEL, 28 april 1967. St. Theresia Rustoord, Ronde Hoep Oost 25. Rozenkransgebed maandag- en dinsdagavond om 19 uur in de kapel van het St. Theresia Rustoord. De plechtige Uitvaart heeft plaats in de Parochie kerk van de H. Urbanus te Ouderkerk a/d Am- stel op woensdag, 3 mei om 10.30 uur, waarna de bijzetting plaats heeft in het priestergraf al daar. Met droefheid delen wij U mede dat in de Vred» van Christus in de ouderdom van 79 jaar onver wachts is overleden onze broer, zwager, oom, huisgenoot en pastoor, de Zeereerwaarde Heer Als emeritus pastoor van Beesd bleef hij toch actief in de zielzorg te Lunteren (bijstatie St. Antonius abt). Familie Tepe Mejuffrouw M. B. G. Krol Kerkbestuur van „De Goede Herder" te Ede LUNTEREN, 28 april 1967. Kerkhoflaan 1. Dinsdagavond om 19.30 uur zullen wij hem ge denken in de viering van de Eucharistie. De viering van de dodenliturgie zal plaatshebben op woensdag 3 mei a.s. om 11.30 v.m. in de Antoniuskerk te Lunteren, waarna de begrafenis om 13 uur op het kerkhof te Lunteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 4