WATERSPORTEN IN BEKKENS VAN DE WATERLEIDING Kinderspelen, optochten en danspartijen overal Nieuwe Parijs als decor Het geheime merkteken Acteursgeweld afsluiting Vogels profiteren van Haringvliet Negentig miljard liter in reserve MEER VOOR VISSERS DAN VOOR ZEILERS ■PPWBEEh^* „VAGERO" cXPOSITIE «4 I Komberging Zuidwaard Van 1 - 8 mei a.s. 1 I Demonstratie sportclub invaliden DE TIJD - DE MAASBODE ZATERDAG 29 APRIL 1967 5b REIS- EN PASSAGEBUREAU VOOR AL UW De Bieshosch is een watersportgebied bij uitstek. In het gebied zelf behoeft men nauwelijks iets te doen om het geschikt te maken voor recreatie van een groot aantal mensen. Aan de grenzen van het gebied moeten wel accommodaties komen zoals jachthavensrestaurants, hier en daar misschien een boulevard met terrassen. NOG DIT JAAR zal de minis ter van Volkshuisvesting een be slissing nemen over de plannen om spaarbekkens voor drink water pan te leggen in de Bra bantse Biesbosch. Als de minister „Ja" zegt tegen de Rotterdamse plannen zal een deel van de Rot terdamse dorst over drie jaar worden gelest door water uit de Biesbosch. Voor de Biesbosch zijn nog andere belangrijke veranderingen op til. De uitvoering van de Delta werken heeft ook voor dit, voor de recreatie steeds belangrijker wordend, gebied grote consequen ties. Een schets van de drie spaarbekkens van het Rotterdamse drink- waterleidingbedrijfdie in de Biesbosch gepland zijn. De moeilijk heden die nog niet zijn opgelost schuilen in het grootste bekken, waar de polders „Doolhof' en „De Dood" voor de natuurbescher ming van groot belang zijn. Nu de Biesbosch nog geen gemeengoed geworden is duiken trekkerssoms weken lang onder in de dicht begroeide en met kreken doorsneden zuidelijke Biesbosch, daarbij soms in water verzeild rakend waar het beter vissen is dan zeilen. dé Noorderkl Dood w 124 ha IM MELEN 9 BOOTREIZEN Vraagt vrjjbl. 9 TREINREIZEN REIS- VLIEGREIZEN PROGRAMMA 9 AUTOCARREIZEN Moderne touringcars van 14 Lean. 54 pers. NOORD SINGEL 199, TEL. 244315 en 288669 ROTTERDAM ADVERTENTIE houden wij in de tuin van ïE I Café-Rest. Lommerrijk E Straatweg 99 Rotterdam van GEVEL-, TUIN- EN BORDERVERLICHTING Wij tonen U gaarne onze grote p collectie van 's middags 1 uur 3j tot avonds 10 uur. rnri I BERGSE DORPSSTRAAT 79 i I LDlLi Telefoon OIO 187025 FiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiml In Noord: 15.00 uur: Optreden Excelsior op Pijncakerplein. 16.00 uur: Volksdanien door Smos Walear eveneens op Pijnacker- plein. Sehiebroek22.00 uur Show van drum bands op het Rhododendronplein. Hillegersberg: 11.15 uur Kindervoorstel ling in het Beatrixplantsoen. Overschie: 16.15 uur Show van Excelsior op Saenredamplein. Kralingen: iO.OO Openlucht bazar in Fuikstraat. 16.00 uur Attracties op podium Polanenstraat. Alexanderpolder: 10.00 en 12.00 uur Pop penkastvoorstelling in de Emanuelkapel. 14.00 Oranje speurtocht voor grotere kinde ren. Kralingse Veer: 14.00 uur Filmprogram ma In het wijkgebouw voor kleine kinde ren. 15.15 uur Filmprogramma in het wijk gebouw voor grote kinderen. 19.00 uur Volksdansen op het Elandplein. Centrum: 19.30 Maskerade voor Volwasse nen in de Cool. Delfshaven16.30 Marionettenspel in Stuur manstraat. 19.00 Doorlopende filmvoorstel ling op Bospolderplein. Spangen16.00 Kinderattracties ln de Brederodestraat. West: 13.00 Kinderkennis op Essenburg- singel. 20.00 Oranje avond in Palace. Crooswijk: 14.00 jeugdvoetbalwedstrijd Kra linger Hout. Feyenoord: 15.00 uur Optreden van Smos Waleaur. 15.30 uur Vendelzwaaien. 21.00 uur Openluchtfilm op Zonnehof. IJsselmonde: 9.30 Filmvoorstellingen in De Magneet. Lombardüen15.00 uur gecostumeer- üe voetbalwedstrijd op Trapveld Molenvliet. Pernis: 11.30 uur Wielerwedstrijd. Bloemhof: 13.00 uur. Dansen voor tieners in de Tweeboomstraat. 18.00 Paletpro- gramma eveneens in de Tweeboomstraat. Charlois: 9.00 uur Kinderkennis in Car- nissehuis. 15.00 Beatmiddag in Carnissehuis. Hoogvliet: 14.00 Poppenkast in Speeltuin Oudeland. 9.30 Schietwedstrijden in in de BHordljkerveld. 10.00 Trapskeltenvedstrij- d Keüeroord: 9.00 Letterpuzzel op Plein Ol- denoord. Hoek van Holland: 14.00 Marathonloop vanaf Seinpad. „Het geheime merktekenin Ci neac NRC, 18 jaar. „De judoka en het mysterie der verdachte vrouwen" in Cineac AD, 14 jaar. „De vlucht van de Phoenix" in 't Venster, 14 jaar. PIERRE ZIMMER is bij ons weten de eerste regisseur, die een spionage- avontuur begint met beklemmen de beelden van een judo-worsteling. Een voortreffelijke demonstratie en adembenemend gefilmd. Het is de ope ning van de film „De judoka en het mysterie der verdachte vrouwen", waarin een Franse spion opdracht krijgt een bende te bestrijden, die een geleerde heeft ontvoerd. Na het onge wone begin, verloopt het verhaal nog al conventioneel, maar de spanning blijft er tot het eind in. Het bijzondere van de film is, dat er enkele scènes in zitten, die pas in een later verband bijzonder geestig blijken te zijn, maar die men aanvankelijk volkomen overbodig acht. Parijs is het decor voor de enerverende gebeurtenis sen, waarin Jean Claude Bereq, Peret- te Pradier en Henri Carcin de hoofd rollen spelen. •In ,,'t Geheime teken", een Brits- Amerikaanse misdadigerskomedie in kleuren, krijgt men weer eens een vol maakt uitgevoerde inbraak in Rififi- stijl te zien. Warren Beatty speelt er een jongeman in, die de weg der eer lijkheid te lang vindt. Hij dringt een fabriek binnen, die speelkaarten levert aan alle belangrijke gokpaleizen in Eu ropa en merkt de drukplaten zodanig, dat hij later de kaarten kan herken nen. Als hij op die manier een vermo gen heeft vergaard, dwingt een inspec teur van Scotland Yard hem, om een Napoleon van de misdaad (Eric Por ter), eigenaar van nachtclubs en han delaar in verdovende middelen, met een spelletje poker tot de bedelstaf te brengen. Dat lukt nog ook, zelfs zon der vals spel en levert hem als belo ning de hand op van de inspecteurs dochter (Susannah York). Onwaarschijnlijkheden genoeg om de regisseur Jack Smight gelegenheid te geven, met een nadrukkelijke knip oog een serie James Bond-avonturen in beeld te brengen voor mensen, die pas om een grapje lachen, als ze het voor de tweede keer horen. Maar ze moeten wèl wat van studpoker afwe ten. De '„Vlucht van de Phoenix" telt een keur van acteurs, zoals James Stewart, Richard Attenborough, Victor Borge, Peter Finch. Het is een lange film van Robert Aldrich, waarin zij 'n overtuigende indruk maken als inzit tenden van 'n vliegtuig dat in de woes tijn verongelukt, op een plaats die ont dekking vrijwel onmogelijk maakt. Dat het grootste deel van de mannen toch het nare avontuur overleeft danken zij aan de jonge Duitser onder hen, die van *de brokstukken een nieuw vliegtuig weet te maken (een lekker rolletje van Hardy Krüger). De con flicten die gedurende het 17-daags ver blijf in de woestijn tussen de gestran de reizigers ontstaan, de spanning van de te verwachten dodelijke afloop, worden door de acteurs waargemaakt en daardoor is „De vlucht van de Phoenix" een onderhoudende film. Het geheel had nog wel wat aan vaart kun nen winnen als regisseur Aldrich het snijmes rigoreuzer had gebruikt. ADVERTENTIE BIESBOSCH NATIONAAL DE (Van onze verslaggever) Het voornaamste detail, waarover men het nog niet eens is, is in de ogen van de natuurbescherming een zaak van het grootste gewicht. In het noorden van het grootste waterbekken in de Biesbosch liggen twee gebie den die voor de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescher ming bijzonder belangrijk zijn. Het zijn de ondergelopen polder „De Dood" en het griendengebied van „De Doolhof", die de Contactcom missie buiten de dijken van het spaar bekken wil houden. De omstreden ge bieden beslaan een oppervlakte van ongeveer 100 hectare. De grienden van de Doolhof verschillen in vele opzich ten van andere veelvoorkomende be- groeiine Het is een zo dichtbegroeid gebied.^dat vele vogels er een broed plaats vinden. D'e polder „De Dood" is een staatsnatuurreservaat. Deze polder heeft men onder water laten lopen om zo een plaats te -creeren waar vogels rustig kunnen broeden. Er komen in dit gebied vooral veel zeldzame ganzensoorten voor. De „tegenstanders" van de natuur beschermers voelen er weinig voor om de dijken van het grote hekken rond de twee gebieden te trekken. Er zouden dan vele meters d%jk meer moeten worden aangelegd, terwijl de inhoud van het bekken aanmerkelijk kleiner wordt. Een compromis ligt voor de hand. Het is mogelijk dat één van de gebieden verloren gaat door innamevan de Drinkwater leiding. De polders waarop de Rotterdamse Drinkwaterleiding het oog heeft laten vallen zijn in feite eilanden, omgeven door grienden, rietvelden, kreken en open water met biezengorsen en on begroeide zandplaten, die bij eb droog vallen. Buiten deze polders liggen de vele honderden hectaren natuurreser vaat van het ministerie van Cultuur en Recreatie. De eilandpolders zijn geheel door water omgeven en door dit isolement moeilijk te exploiteren. Voor de natuurbeschermingsinstanties was het niet zo'n groot probleem om ja te zeggen tegen de indijking van de bekkens. Het maken van deze bek kens komt eigenlijk neer op een ver binden van een aantal dijken. Het is wel onvermijdelijk dat enkele kreken worden afgesloten, maar deze kleine ingreep wil de natuurbescherming zich wel laten welgevallen. De dijken van de Biesbosch vormen een probleem op zich. Deze dijken, die tussen de twee en twee-gn-een- halve meter hoog zijn, begaven het m 1965 enkele malen tijdens hoge water standen. Het ophogen van de dijken is onmogelijk omdat de Biesbosch dienst doet als kombergingWan- neer bij hoge waterstand de Biesbosch onderloopt wordt het eiland van Dor drecht en omgeving voor overstro ming gespaard. In december van 1965 scheelde het twintig centimeter of bijna de gehele stad Dordrecht zou ondergelopen zijn. Omdat het water zich kon ophopen in de polders van de Biesbosch werd Dordrecht voor een ramp nespaard. Wanneer het Haringvliet wordt afge sloten wordt het getijverschil dat nu ongeveer twee meter groot is aan zienlijk kleiner. Men meent dat het verschil dan ongeveer een halve meter zal worden. Gevolg daarvan is een verandering van de vegetatie. Bies- bosch-kenne.s nemen aan, dat er een soort oer-vegetatie zal verschijnen, waaronder een moeras-bos, een bos, dat we sinds eeuwen in Nederland niet meer kennen. De begroeiing zal 9vr het algemeen veel dichter wor- den. Voor de vogels zullen er meer mogelijkheden zijn om nesten te bou wen. Tot nu toe was dit op vele plaat sen onmogelijk, omdat vele gronden alleen bij eb droogvallen. De water stand bij vloed zal lager komen te liggen dan nu het geval is, bij eb komt het water hoger. Men voorziet dat deze wijziging van het unieke „zoetwatergetijdendelta" niet absoluut zal zijn. Voor de vegetatie betekent het, dat enkele zeldzame plantensoor ten zullen verdwijnen. Voor de broed- vogels zullen weinig nadelen ontstaan. De kwakken .alleen nog te vinden in de Biesbosch, hebben geen last van het getijverschil. Voor de lepelaars worden de broedmogelijkheden gun stiger. Voor sommige trekvogels zal het inkrimpen of wegvallen van de zandplaten nadelig zijn. Het gebied, waarop de belangstel ling van natuurbescherming, recrea tie en waterleiding gevestigd is, is de Zuidwaard van de Biesbosch. De Noordwaard, ten noorden van het Gat van de Noorderklip is een land bouwgebied, met heel weinig kreken. Het is niet uitgesloten dat in de toe komst ook hier spaarbekkens zullen verschijnen. De Sliedrechtse Bies bosch gelegen in het Noorden van het eiland van Dordt onder de Beneden Merwede, wordt steeds minder be langrijk voor natuurbescherming en recreatie, omdat de gemeente Slie- drecht hier bezig is de haven uit te breiden. Deze uitbreiding gaat ge paard met het sluiten van kreken. De De Dordtse Biesbosch, in het zuiden van het Eiland van Dordt is een land bouwgebied met ondiepe niet bevaar bare wateren. De tegenwoordige Brabantse Bies bosch ontleent zijn aantrekkelijkheid voor de watersportbeoefenaars vooral aan de landschappelijke schoonheid. Een schoonheid, die men het best kan genieten al varende op de vele wate ren die het gebied telt. Polders, ka den en in de toekomst drinkwater spaarbekkens doen aan deze land schappelijke schoonheid geen afbreuk omdat men vanaf het water deze niet ziet. Tussen de polders, zandplaten, grienden, riet- en biezengorzen liggen de vele brede en smalle kreken, met hun grillige loop. De bonte bloemenpracht, hier en daar enkele zware bomen en de rijke vogelwereld maken het gebied een uitvluchtmogelijkheid voor de mens in de overbevolkte randstad Holland. Reeds nu is de Biesbosch een ge liefd oord voor watersport-liefhebbers Het aantal toeristen dat weekends of vakanties in de Biesbosch doorbrengt wordt ieder jaar groter. Het stromen de water en de kans dat men bij niet goed navigeren op een droogvallende plaat terecht komt maakt het gebied voor velen interessanter dan de stroomloze plassen in Zuid-Holland en Friesland. Het ontbreken van jacht havens in de onmiddellijke nabijheid remt het bezoek van recreatie zoeken de mensen nog. In de toekomst zal deze rem verdwijnen. In Dordrecht, waar de meeste Biesbosch-vaarders hun boot hebben liggen werkt men aan uitbreiding van de jachthavens. In Drimmelen moet dit jaar een grote jachthaven klaar komen. Deze jacht haven, die de grootste van West-Eu ropa zal worden, kan 1200 schepen herbergen. Recreatie en natuurbescherming werken tezamen om de Biesbosch een nieuwe toekomst te geven Het land bouw- en biezencultuur-gebied zal praktisch voor honderd procent om schakelen op recreatie. Men spreekt al van een „Nationaal Park". Na tuurbescherming staat op het stand punt dat de accommodaties voor de toeristen buiten het gebied moeten worden gehouden. Voor een deel is dit reeds gebeurd. Bij de Spieringsluis, die de toegang tot de Biesbosch van af de Nieuwe Merwede geeft, is een restaurant en een kampeerterrein ver schenen. In Drimmelen, tien minuten varen van de Biesbosch komt naast de jachthaven een groot restaurant. In de Biesbosch zelf zullen alleen wat aanlegsteigers verschijnen De zwak hellende dijken van de waterreser voirs komen ook ten diense van de recreatie. De dijken zullen beplant worden. Via aanlegplaatsen mogen de toeristen hier de kant op. In Drimme len heeft men ook plannen voor een „kijkersboulevard". De watersport trekt immers evenveel kijkers als be oefenaars. De Amer, waaraan Drim melen ligt, zal vooral door de zeilers, die de smalle kreken van de Biesbosch niet voor hun sport kunnen gebruiken, worden bevaren. De Biesbosch kan in praktisch alle opzichten voor de watersport worden gebruikt. Rondvaarten door het aan trekkelijke gebied, zijn er al. De „trekkers", die met de boot weken in de Biesbosch blijven en in de boot slapen, hebben de Biesbosch al lang ontdekt. De zeilers hebben het wat moeilijker. Voor dat breed water is bereikt moet de tocht per motor wor den afgelegd, maar eenmaal aangeko men op de Amer, de Ruigt of Gat van de Noorderklip, die tientallen meters breed zijn, kan men zijn hart ophalen. Het huren van boten, nu nog alleen op grote schaal in Dordrecht mogelijk, om met het hele gezin de Biesbosch in te trekken, is ook iets PARK wat steeds meer ingang vindt. Meest al zoeken deze boten het zuidwestelijk gedeelte op, waar zandplaten liggen, die bij eb droogvallen en waar het jonge grut „op strand" kan spelen, zonder dat vader of moeder hoeven op te letten. De platen zijn immers door water omgeven, dus weglopen is er niet bij. De stilte in het gebied, dat alleen over water is te bereiken, is ook een punt dat velen naar de Bies bosch trekt. Vergelijkt men de afstanden van de grote steden in de buurt van de Loos- drechtse plassen tot deze plassen met de afstanden van de bevolkingscentra tot de Biesbosch dan ziet men dat de Biesbosch voor Dordrecht (7 km), Rotterdam (24 km), Gorkum (8 km), Breda (14 km) en Tilburg (24 km) bijzonder interessant kan zijn. Het zijn weinig nadelen, die de ko mende veranderingen met zich mee brengen. Het verlies van 't grote tij- verschil, zit menig Biesbosch-vaarder niet lekker, maar dit verlies mag toch niet opwegen tegen de voordelen van het Deltaplan en de spaarbekkens. De twee betwiste gebieden, De Doolhof en De Dood, zijn het strijden nog wel waard. Een strijd, waarin de arbitra ge van de nieuwe minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, bijzonder op zijn plaats is. Een salomonsoordeel ligt voor de hand wanneer men bedenkt dat de heer Schut Rotterdammer is en het water met de wormen geproefd heeft, maar tevens directeur van Stad en Landschap, zodat de belangen van de Biesbosch hem evenzeer aan het hart liggen. DE COMMISSIE Drinkwatervoorziening Rotterdam kwam twee jaar ge leden tot de conclusie dat Rotterdam het best zijn water uit het zuidelijk gedeelte van de Biesbosch kon halen. Thans is men in een informele werk groep waarin onder meer het Rotterdamse drinkwaterbedrijf en de Contactcommissie voor Natuur en Landschapsbescherming zitting hebben in hoofdlijnen tot overeenstemming gekomen. In de commissie praat men over drie spaarbekkens, tezamen 700 hectare groot, die 90 miljard liter drink water kunnen bevatten. De bekkens worden gevormd door het aaneen sluiten van een aantal landbouwpolders, die negen meter diep worden uitgegraven. Via een inlaatpost in de Bergse Maas wordt dan Maaswater in de bassins gepompt. Op het ogenblik wordt bekeken of men via een inlaat in het noordelijk gedeelte van de Biesbosch ook Rijnwater binnen kan pompen. Ten Noorden van het Gat van de Noorderklip de scheidslijn tussen Zuid- en Noordwaard is een pompstation gepland, dat het water naar de waterzuiveringsinstallaties op de Beerenplat moet pompen. In de werkgroep, die de Rijksplanologische dienst zal adviseren, is nog geen overeenstemming over enkele details. Twistpunten liggen vooral in die gebieden waarvoor van de zijde van Natuurbe&hermingsinstanties belang stelling is. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 29 april De vie ring van de verjaardag van Koningin Juliana in Rotterdam valt in twee groepen van festiviteiten uiteen. In de eerste 'plaats zijn daar de activitei ten, die passen in een algemeen stads- programma en verder zijn er dan de feestelijkheden, die in 24 Rotterdamse wijken op stapel zijn gezet. De hoofdpunten van het algemeen stadsprogramma zijn in tijdsvolg orde om tien uur het vertrek vanaf het Kruisplein van de eerste bussen voor een feestelijke Europoortrit onder het motto ontdek de haven, eveneens om tien uur de start van een wielerwed' strijd op Feijenoord voor amateurs, om half elf een ontvangst op het stad huis, om elf uur de eerste opvoering van „Advocaat Pathelin" in het Piccolo theater, om twee uur het vertrek van de tweede groep bussen voor een Eu ropoortrit, om twee uur ook de start van een wielerwedstrijd op Feijenoord voor nieuwelingen en de -tweede op voering van Advocaat Pathelin in het Piccolo Theater, om half drie treden Willy en Willeke Alberti op in de Groote Schouwburg Zuid, om half vier is het gezamenlijk zanguur op de trap pen van de Beurs, om vier uur is de derde en laatste voorstelling van Advo caat Pathelin, om acht uur treden Willeke en Willy Alberti op in De Doelen, om negen uur begint de taptoe op de Parkkade en het slot van de officiële viering is om half tien bij een vuurwerk vanaf het Charloise Hoofd. Is deze samenvatting van de het Stads programma al een hele waslijst, de wijkprogramma's, achtereen gezet, heb ben het onleesbare aanzien van een telefoonboek. Duidelijk is, dat in de 24 Rotterdamse wijken vele activiteiten van dezelfde aard op touw zijn gezet. Alles bijeen gezet ziet het programma er als volgt uit: Tussen acht en negen uur worden in alle wijken muzikale reveilles en rond wandelingen gehouden. Dat zelfde geldt voor kinderspelen voor groot en klein, optochten en verkleedpartijen, zij het dat de begintijden sterk variëren. Glo baal gezegd kan worden, dat tussen tien en twaalf en tussen twee en vier de kinderen aan bod zijn. 's Avonds is in de meeste wijken tenminste gelegen heid tof dansen, al of niet in speciale danstenten. Grote volksbals hebben plaats op de speelweide aan de Valke- niersweg, het Swiftplein in Lombardijen en in de Prins Alexander Polder. Uitspringende programmapunten zijn: (van onze verslaggeefster) ROTTERDAML 28 april De Rot terdamse Invaliden Sportclub geeft op 27 mei in de energiehal demonstratie wedstrijden tegen clubs uit andere plaatsen. Spekers van formaat, onder wie enkele deelnemers aan ee Olympi sche wedstrijden voor gehandicapten in Tokio, de wereldkampioen schappen en de Stoke-Mandeville games, zullen eveneens op het appl zijn. Er worden wedstrijden boogschieten, tafeltennis, rolstoelbasketbal, roelstoel- slalom, zitvolleybal en gymnastiek ge speeld. Met deze demonstraties hooopt het bestuur tevens te bereiken dat meer invaliden een hun passende sport zul len gaan beoefenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7