DE MAASBODE Compromis ONDERONSJES OP SOESTDIJK met Dag van de Arbeid JAMIN Vandaag DE TIJD Londen kiest in principe voor EEG a N Rustpunt in maalstroom PARADE OP RODE PLEIN Landstitel voor Ajax Filmsterren zaterdag bij de Paus Enorme drukte door prachtig weer DEFILE SOESTDIJK DRUKKER DAN OOIT Morgen aangifte geboorte prins GELUKWENS AAN VORSTIN a Pasen in Moskou rustig gevierd Prins heet Claus Grote moeilijkheden op de wegen ïïvT'ïïLt" ae verder en Hispano fr Suiza 1 - MEI - VIERING IN PEKING GRAPiLLOM ÏVrONDS ROTTERDAM, MAAND AC 1 MEI 1967 WISSELEND BEWOLKT 122e JAARGANG No. 39616 SOESTDIJK, 1 mei Konin gin Juliana heeft vanmorgen van- af het bordes van haar paleis mede namens prins Bernhard een hartelijk dankwoord gesproken naar aanleiding van de vele ge lukwensen, die zij mochten ont vangen bij de geboorte van hun kleinkind. „Ik wil graag van deze gelegenheid gebruik maken om iedereen van ganser harte te dan ken voor de gevoelens van mede leven en hartelijkheid bij de ge boorte van ons kleinkind", aldus de jarige koningin. De vorstin advertentie kollosniacaroont|es niet duur ret heerlijk 14 pagina s nrlPrn:.,NEC en Volendam ge- P moveerd. Willem II en DHC DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. a. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: I. M. Lücker drs. A. J. Cuppen dankte ook voor de manifestatie, waarvan ze in de paleistuin ge tuige was geweest. Even tevoren, ha afloop van het bloemendefilé, hadden de koningin en de andere leden van de koninklijke familie een rondgang gemaakt langs de bont opgetuigde werkplaatsen in de paleistuin. Prinses Beatrix ont brak uiteraard op deze familie bijeenkomst. In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht zag zij het feest in de zonnige paleistuin op de televisie. TV-UITZENDING [Fin&xud&n en •conomiej Onderonsies ov liet „aleisbordes tijdens het défilé. Prinses Margriet fluistert de koningin wat toe, ter- Onderons^ ZimiSaUprims Kern iets toevertrouwt. Werst links staat prms Ctann. postbus 221 Breda DUITS BLAD: ft# Maarschalk Andrei Gretsjko, de nieuwe Russische minister van Defensie, inspecteert de troepen tijdens de 1 mei-parade in Moskou. alcoholvrij druivensap Elegante parelslagring met grote cultivé oesterparel f91,50 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Cooisingei 50 DEN HAAG Lange Poten 11 AMSTERDAM Ka!verstraat123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige zuidwestelijke wind. Koudere nacht met in het binnenland kans op nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. ZON op: 05.10; MAAN op: 03.27; onder: 20.05 onder: 12.03 Koningin bedankt voor gelukwensen kleinkind ADVERTENTIE (Van onze verslaggever» van De voor korte tijd vastge houden KLM-employé Donker is ierug uit Moskou. Zijn avontuur nogal operette-achtig. De Rus- waren erg vriendelijk voor lem en hijzelf kan ook alleen maar aardige dingen zeggen over net land dat hem uitwees. Op Pagma 3 leest u zijn relaas. Een Persvoorstelling in Cannes van Joseph Strides Ulysses werd ver stoord door „censure, censure"-ge- roep. Het twintigste filmfestival heeft er een schandaal door want de jestival-leiding heeft gehoor gege ven aan het geroep en geknoeid met de ondertiteling. Hans Keiler vertelt er meer over op pagina 5. Natuurlijk overheerst de feest- rievgde in onze sportbijlage: Ajax Teleirrst ter een Vapje lager, temnnvf Was er ook bij de "Weit iT. ckey-interland tegen poloërs. van de water- T ooi stadsnieuws tïq en 5b. ïle Pagina's Sa en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 13l en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na '7.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. 2 2gg^n v- De Tijd, Amsterdam: afdeling lezersservice 101 '9.30 uur. tel. 0 10-14 28 10. ABONNEMENT: per week f 1— Per maand f4,40, per kwartaal exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte; DE TUD gehele oplage 95 cent per millimeterhoogte: ?5 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. Een koningin is grootmoeder gewor den, dat was het onverwachte thema van het défilé, dat duizenden en nog eens duizenden naar Soestdijk trok. Drukker dan ooit en feestelijker dan ooit. Officieel stonden de feestelijkhe den in het teken van de ambachten. Maar het publiek laat zich niet orga niseren. Van heinde en ver was men gekomen om gewoon zoals de spandoe ken het zeiden: oma te feliciteren. Er heerste een blijde stemming op het onder bloemen bedolven bordes. De koningin, in een turqoise pakje, liet zich het allemaal met groot genoegen wel gevallen. Haar man en de prinsessen Irene. Margriet en Christina keken ge amuseerd toe, zoals ook de echtgenoten van de getrouwde prinsessen. Prinses Irene wist zoals steeds de show te ste len. Ze droeg een crèmekleurige jas, gevoerd met oranje zijde. Daarbij droeg zij oranje sieraden. Prinses Margriet was gekleed in een kanariegeel ensem ble en haar zuster Christina had een lindegroen pakje aan. Pieter van Vol lenhoven, die gisteren ook jarig was hij werd 28 droeg zoals gewoonlijk zijn luchtmachtuniform. Prins Bernhard was het sportiefst gekleed. Toen prins Claus het bordes opkwam, begroette hij zijn schoonmoeder met een hoofse hand kus. Prins Carel Hugo, die voor het eerst het défilé meemaakte, week niet van de zijde van prinses Irene. Zoals elk jaar Wordt voor het defile (Van onze correspondent) DEN HAAG, 1 mei. Prins Claus zal morgenochtend om tien uur m het stad huis van Utrecht aangifte doen van de geboorte van zijn zoon. De burgemees ter van Utrecht jhr. mr. C. J. A. ae Ranitz treedt op als ambtenaar van ae burgerlijke stand. Het gehele gebeuren zal 's middags om 13.00 uur door de NTS worden uitgezonden in een ex tra journaal. Daarna volgt een directe reportage uit Den Haag van de specia le zitting van achtereenvolgens de twee de en de eerste kamer. Prins Claus heeft de vice-president van de raad van state, dr. L. J. M. Beel en de minister-president, de heer p. J. S. de Jong, aangezocht om ge tuigen te zijn bij de aangifte van zijn zoon. Ook bij de geboorte van prinses Beatrix in 1938 traden de toenmalige vice-president van de raad van state en de minister-president als getui gen bij de geboorteaangifte op. Eveneens volgens traditie zal de prins zijn zoon tonen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand in aanwezig heid van de beide getuigen. Dit gebeurt in het academisch ziekenhuis, voor afgaande aan de geboorteaangifte op het stadhuis. LONDEN, 1 mei (AFP) Tijdens een beraad, dat bijna acht uur duurde, heeft het Britse kabinet zondag in principe besloten Engeland kandidaat te stellen voor het lidmaatschap van de EEG. Dit is in goedingelichte krin gen vernomen. Het besluit moet wor den bekrachtigd op 'n nieuwe kabinets zitting, die dinsdag in de ambtswoning van premier Wilson zal worden ge houden. Onder voorzitterschap van Wilson vergaderden de 21 leden van de rege ring zondag de gehele dag op het bui tenverblijf van de premier. Het groot ste deel van de beraadslagingen was gewijd aan de redactie van het stuk, dat Engeland aan de landen van de Europese Economische Gemeenschap zal zenden. De tekst zal uitdrukkelijk het voorbehoud bevatten, dat Enge land zijn belangen en die van het Ge menebest gewaarborgd wil zien, wan neer het tot de gemeenschappelijke markt toetreedt. Met deze formulering zou Wilson erin zijn geslaagd de unanieme instem ming van zijn regering te verkrijgen en het aftreden van sommige ministers t« voorkomen. een thema gezocht. Dit jaar was het de vakopleiding. In tientallen smaak vol ingerichte kraampjes op het grote grasveld werd een groot aantal beroe pen gedemonstreerd. Er zat dus een zekere symboliek in deze koninginne dag, die ditmaal op 1 mei, de dag van de arbeid wordt gevierd. Vakop- leidina is een zaak van jaren; de jon gelui "in de paleistuin moesten het in anderhalf uur demonstreren. In de kleurrijk ingerichte stands wa ren ze hard aan het werk: de modinet- tes, autolassers, bakkers, schilders, sla gers, kleermakers, elektriciens, kel ners, loodgieters, schoenmakers, kap pers en kapsters, zetters, bloemisten, metselaars, meubelmakers en straat makers. En het was niet zo maar een show. Er werd vakmanschap bedre ven, waarvoor de koningin de grootste bewondering toonde. De jarige groot moeder mocht bovendien een kolosaal geschenk in ontvangst nemen: een speeltuin en een clubhuis. Leerlingen van ambachtscholen con strueerden tijdens het défilé de wippen en draaischommels, de klimhekken en glijbanen. Ook het zeshoekige riante clubhuis werd ter plaatse afgetimmerd. Menige toeschouwer dacht, dat speel tuin en clubhuis bestemd waren voor de kleine jhr. vah Amsberg, maar de koningin nam deze grootse geschenken slechts in ontvangst om ze daarna weer weg te geven aan een speeltuin vereniging in Veenendaal. Deze vereni ging had geen geld meer om de speel tuin in te richten. Het comité beroepen- wedstrijden verschafte op deze manier raad. Bij de rondvraag langs de werk plaatsen keek de koninklijke familie niet alleen toe. Prins Carel Hugo ging zelf achter het weefgetouw zitten. Hij bleek dat meer gedaan te hebben. Zijn vrouw, prinses Irene, genoot er zicht baar van weer eens in haar eigen land bewonderd te worden. Ze liet zich alles uitvoerig uitleggen en liet zich even uitvoerig- fotograferen. Toen de koningin het werk van de straat makers bekeek en over het pas aan gelegde trottoir liep, zei ze: „Wel een beetje fragmentarisch, maar keurig ge daan hoor". Een van de fraaist kraampjes was die van de kapsters. Prins Bernhard had er veel plezier in, toen hij zijn dochter Irene beduidde, dat er nog een kapstoel leeg stond. „Vind je dat dan zo nodig?" lachte de prinses terug. Zoals elk jaar slaagde oko nu de commercie erin, haar reclame tot voor het palies te brengen. Geduren de het hele défilé cirkelden twee vliegtuigen boven de paleistuin met de tekst: gefeliciteerd majesteit, uw 1400 Kronwinokeliers. ADVERTENTIE Gasketels voor centrale verwarming hangende staande modellen vraag documentatie DEN HAAG, 1 mei Minister-president P. J. S. de Jong heeft vanmorgen voor de radio de volgende toespraak gehouden. „Vandaag vieren wij de verjaardag van koningin Juliana. De vlaggen hangen uit, het werk liöt stil, de scholen zijn gesloten en ik kan wel zeggen Nederland viert alweer feest. De vreugde over de geboorte van een kleinzoon was pas geleden en de sfeer van genegenheid, die zich spontaan tegenover Üc koninklijke familie manifesteerde, geeft vandaag een extra warmte aan ov.ze gevoelens tegenover koningin Juliana. Hij alle ongewisheid van de toekomst, bij alle wisselvalligheden van het politieke gebeuren, beseffen wij opnieuw de waarde van onze monarchie en beseffen wij hoe onze koningin een rustpunt betekent m de maalstroom van het politieke gebeuren en alle gebeuren op economisch en maat schappelijk terrein Op deze dag is Nederland op zijn mooist, alles groeit en bloeit in volle fleur. Wij vieren feest. De koningin is jarig Prinses Beatrix heeft een zoon. In Nederland is het een hoogtijdag van feestelijk gebeuren en bloeiend hout. Dames en heren, na dit korte woord tot u allen wilde ik eindigen met een rechtstreekse gelukwens tot de koningin. Majesteit: moge het u ge geven zijn nog vele jaren te leven temidden van uw volk en omringd door allen die u lief zijn. Wij hopen dat prinses Beatrix weldra geheel hersteld zal zijn en dat uw kleinzoon zich voorspoedig zal ontwikkelen. Ik wens u namens uw landgenoten heel hartelijk geluk met uw verjaardag. Moge God u behoeden." Mao verschijnt in het openbaar PEKING, 1 mei (AFP, Reuter) De Chinese conimunistenleider Jlao Tse-Toeng heeft de feestvreugde in Peking ter gelegenheid van de eer ste mei vergroot door onverwacht in het openbaar te verschenen. In een jeep, waarin ook maar schalk Lin Piao gezeten was, reed Mao door het park van de Verbo den Stad, achter het Tien An Men plein, en ontldkte kreten van geest drift aan de mensen, die door dui zenden soldaten op en afstand moes ten worden gehouden. Mao, die er ge zond uitzag maar volgens correspon denten geen enkele uitdrukking op zijn gelaat had, was gekleed in een blauwe tuniek met bijpassende ar beider spet. De auto van Mao werd gevolgd door vele andere voertuigen met re- gerings- en partijleiders. In Peking worden sinds 1959 geen spectaculaire massaparades meer gehouden ter viering van de Dag van de Arbeid In Moskou is de traditionele een mei-parade gehouden op het Rode Plein, waarbij alle Russische hoogwaar digheidsbekleders aanwezig waren. De parade, die onder meer luchtdoelraket ten, ballistische raketten voor duikbo ten en raketten op rijdende laceerin- stallaties te zien gaf, werd afgenomen door de nieuwe minister van defensie maarschalk Andrei Gretsjko. Tijdens een rede zei de maarschalk dat de „Amerikaanse monopolistische bourge oisie" de „voornaamste agressieve macht" is „voor wier zelfzuchtige be doelingen een misdadige oorlog in Viet nam wordt gevoerd". Gretsjko hekel de eveneens het „revanchisme" in West-Duitsland. Toen Gretsjko ook tussen de regels door kritiek leverde op de eigenzinnige politiek van China met betrekking tot het Vietnamese conflict, verlieten de aanwezige Chinese diplomaten demon stratief het Rode Plein. De Amerikaan se ambassadeur was niet aanwezig tij dens de parade. Ook zijn collega in Warschau bleef weg van de grote pa rade, die in de Poolse hoofdstad werd gehouden. Ook daar leverde partij-lei der Gomoelka scherpe kritiek op de Amerikaanse „agressie' in Vietnam. Tevens moest het nieuwe bewind in Griekenland het ontgelden. Het viel op dat West-Duitsland slechts terloops werd bekritiseerd. Voorts zjjn er één mei bijeenkomsten gehouden in ondermeer Boekarest, Stockholm en Rome. MOSKOU, 1 mei (UPI) De politie van Moskou heeft dit jaar voor de eerste maal ingegrepen om te voor komen, dat jeugdige atheïsten de plechtigheden verstoorden die in de Russisch-Orthodoxe kerken werden ge houden ter gelegenheid van de Ortho doxe Goede Week en het Paasfeest Volgens de orthodoxe kerkelijke kalen der was het afgelopen zondag Pasen BONN, 1 mei Een Duits blad, de in Bonn verschijnende General Anzeiger meent de namen van de jonge prins, die in Nederland nog zorgvuldig geheim worden gehouden, al te weten. Het blad noemt terloops in een kleine mededeling drie namen: Claus, Bernhard. Willem. De mededeling, had betrekking op het felicitatieregister, dat in verband met de geboorte van het prinsje op de Neder landse ambassade in Bonn wordt neer gelegd. „Ter gelegenheid van de ge boorte van prins Claus, Bernhard, Wil-, lem der Nederlanden, prins van Oranje- Nassau, jonkheer van Amsberg, aldus de mededeling in het blad, „zal op 2 en 3 mei op de nederlandse ambassade voor de bevolking gelegenheid bestaan een felicitatieregister te tekenen". Het Duitse persbureau D.P.A., dat naar aanleiding van deze mededeling de ambassade opbelde, kreeg te horen, dat de namen officieel nog niet bekend zijn. De vrouw van een vooraanstaand lid van de ambassade-staf bevestigde D.P.A. evenwel, dat de in de Gene ral Anzeiger genoemde namen juist zijn (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 1 mei Wat reeds maanden vast stond, werd gisteren werkelijkheid: Ajax is voor de tweede achtereenvolgende maal landskampioen en zal Nederland opnieuw vertegen woordigen in het Europese bekertoer nooi. Zelf wonnen de Ajacieden met 3-2 van Fortuna in Geleen door doel punten van Groot en Cruyff (2), ter- wijl Feijenoord, de enige concurrent, tegen ADO niet verder kwam dan een gelijkspel van 1-1. Een chaotische in- stuifreceptie moest later op de avond voortijdig worden verbroken. Duizen den belangstellenden moest de toegang tot de foyer worden geweigerd. Ajax is nu voor de twaalfde maal kampioen van Nederland. Eerder werd de landstitel behaald in 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, i960 en 1966. Het betekent een record. Feijenoord en het nu in de derde klasse van de amateur-competitie spe lende HVV komen er met elk acht titels nog het dichtst bij. Druivensap drinken-veilig rijden IgeBR. STEUR N.v) (Van onze correspondent) ROME, 1 mei Komende zaterdag zal Paus Paulus een zeer bijzondere audiëntie geven, waaraan zal worden deelgenomen door enkele beroemde Ita liaanse filmsterren, wier privé-leven reeds enkele malen aanleiding heeft ge geven tot stekelige opmerkingen of publiekelijk wenkbrauwengefrons van Vaticaanse zijde. Onder de gasten zul len zich bevinden Sophia Loren en Claudia Cardinale. Waarschijnlijk zal ook Gina Lollobrigida van de partij zijn. De Paus is van plan de komende zondag uit te roepen tot Dag van de Sociale Communicatiefriedia". In het kader van deze pauselijke actie wordt zaterdag een audiëntie ge geven, waaraan door ongeveer 3500 personen uit de wereld van de commu nicatiemedia zal worden deelgenomen. De Paus heeft laten weten dat hij geen enkele discriminatie wenst, in wel ke vorm dan ook. Dit heeft er toe geleid dat ook Sophia Loren en haar echtgenoot Carlo Ponti zijn uitgenodigd, die al tien jaar een vonnis wegens bigamie boven hun hoofden hebben hangen, omdat de Italiaanse wet geen echtscheiding kent. Carlo Ponti was al eerder gehuwd. Italiaanse priesters hebben haar in het openbaar een „pu blieke zondares" genoemd. Claudia Cardinale, een ongehuwde moeder, trad onlangs in het huwelijk met een man, die niet de vader van haar zoon is en die bovendien, volgens de Italiaanse wet, nog steeds met een ander is gehuwd. Gina Lollobrigida, die zich onlangs liet scheiden van dr. Milko Skofic, zei dat zij de audiëntie zeker zou bij wonen, als zij tenminste zaterdag in Rome zou zijn. ADVERTENTIE J UWE LI ER S (Van onze verslaggever) HAARLEM, 1 mei De politie in de bollenstreek heeft dit weekend een massaal verkeer te verwerken gehad. Er kwamen duizenden Neder landers en buitenlanders om de bloe menpracht te bewonderen. Zij heb ben gezorgd voor filevorming, mede doordat de stroom auto's niet vlug genoeg op de parkeerterreinen kon den worden gestald. Er kwamen nogal eens kettingbotsingen voor. De rijkspolitie te Hillegom heeft op het punt gestaan de gehele streek af te sluiten voor binnenkomend verkeer. De Keukenhof in Lisse boekte gis teren 'n record. Hij registreerde maar liefst 80.000 bezoekers, dat is bijna 20.000 meer dan vorig jaar op bollen- zondag. Zaterdag bezochten 44.000 men sen het park. Het jaarlijkse bloemen corso trok enorm veel bezoekers. De stoet vertrok 's morgens om half elf uit Sassenheim en kwam om half zes aan in Haarlem, welke stad als eind punt was aangewezen. Tegen het middaguur zijn zondag et telijke duizenden vreemdelingen onze landsgrenzen overgekomen. Zij hebben voor een grote drukte op de wegen in midden- en oost- Nederland gezorgd. Dit was voor de rijkspolitie aanleiding, de politie in Duitsland te vragen de automobilisten via de radio te waar- schuwen en aan te manen niet te hard te rijden in Nederland. gij Zevenaar stonden de auto s in zes rijen, die elk honderden meters lang wa ren opgesteld. Zonder controle konden vijftig auto's per minuut worden door gelaten. In Wernhout werd eveneens een abnormale drukte geconstateerd, waartoe opvallend veel autobussen uit Frankrijk bijdroegen. Het was zaterdagavond al passen en meten geweest om alle toeristen onder dak te krijgen in de randstad Holland. Via radio en televisie moest herhaal delijk worden gevraagd om logeeradres sen bij particulieren. De grootste nood deed zich voor in Den Haag, Scheve- ningen en Delft en omgeving. Honderden buitenlanders, kwamen na lang zoeken toch bij de V V V - bureaus terecht. Het miniatuurstadje Maduro- dam beleefde een recorddrukte. Zondag morgen moesten een half uur voor de officiële openingstijd alle toegangen ook de reservetoegangen, worden geopend om de drommen vreemdelingen te kunnen binnnen laten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1