DE MAASBODE f oorlopig geen veto verwacht JAMIN Vandaag HOOFD SCHOTEL VLEES Vermoorde vrouw eerst na vier dagen gevonden LAMGESLAGEN POOT VAN SUPERKRAAN Drie brandkastkrakers in Rotterdam in arrest Wind blaast poot van kraan omver I Brits disconto weer verlaagd Weer ontslag in textiel Naar 600.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam? EEN VAN DE DUIZENDEN GELUKKIGEN IN DE ESSO TIJGER JACHT! ENGELAND EN DE EUROMARKT "i; 19* W 1 VANG EN WIN! Verder Twaalf landen in één markt Engeland uit op schadevergoeding WERKGEVER WERD ONGERUST Buit van een ton geheel verdtvenen Geen slachtofferswel grote schade Tilburg en Enschede f 1.000 voor de heer R. Dronkers, Fazantenstraat 65, Den Heider 9 VERMOORDE VROUW ELISABETH BAS iHON I>W9^ Otterdam, vrijdag 5 mei 1967 OPKLARINGEN 122e JAARGANG No. 39619 f. parijs, 5 mei De eerste of- ïciële Franse reactie op het be- Eiit van de Britse regering op- j^hvv te vragen om het lidmaat- chap van de Europese Gemeen- v?happen is niet erg bemoedigend. ^,°ensdag verklaarde de Franse Juister van voorlichting, na een voting van de ministerraad op het ^sée, dat president de Gaulle >(>n zeer duidelijke uiteenzetting pd gegeven van de problemen, Ie door deze zo belangrijke zaak de orde worden gesteld. „Die j ,°blemen ontstaan meer uit de e*ten dan uit de wil van deze of «ene regering en de Britse rege- ilrig is zichzelf van de moeilijk en bewust", aldus de Gaulle egen de leden van zijn regering. Qkosmacaroontjes 24 paginas H. de haas, clementine DE MAASBODE Correct O „TORREY CANYON" De 37-jarige Jacóba Theresia van der Voort die woensdag ver moord in haar woning werd ge vonden. 0%M m ssa^- mm mm* .«MÉi ISlii! Met donderend geweld wonderlijk genoeg zonder persoonlijke ongelukken is een vijfenzestig meter hoge poot van een in aanbouw zijnde reusachtige kraan omgewaaid. De kraan wordt ge bouwd om voorgefabriceerde onderdelen van mammoettankers op hun plaats te brengen. BEENHAKKER ZN. Financiën en economie Duizenden hébben afgewonnen Czie de lange lijsten bij de Esso dealers). Duizenden kun nen nog winnen.' Ook Maak jacht op duizend gulden of draagbare TV of auto radio. Haal een gratis kaartje bij Esso! DE TIJD Wolkenschermen, maar ook zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuidoostelijke wind. Maximum tem peraturen zestien tot twintig gra den. ZON op: 5.02 MAAN op: 4.15 onder: 20.12 onder: 16.53 Franse bezwaren tegen verzoek van Wilson (Van onze correspondent) 8e minister van voorlichting, Geor- hit <~'orse> ze' dat de ministerraad daVherig over ket vraagstuk van ge- 'la(^ gewisseld. Dit zal in de jj mende weken worden voortgezet, gaat om een zaak van groot be- 0 en van lange adem. De zes le- van de Gemeenschappen zullen er ADVERTENTIE nfet duur wel heerlijk Oberbürgermeister van Aken, Öe Pc' Karei de Grote-prijs uitgereikt a« minister Luns. De minister be- 'hdt zich thans in het uitstekende =®zelschap van mannen als Adenauer, "Urchill, De Gasperi, Monnet, Schu- z18" en anderen, die allen in het gleden de Karei de Grote-prijs kre- ®Gu. die wordt uitgereikt aan mensen, le zich zeer verdienstelijk hebben „,0rriaakt voor de Europese eenwor- din Voor een verslag zie pagina 3. .^lEKE LAMSWEERDE en HELENE g.wlLDENS schrijven op onze pa- V"5 „De vrouw in DE TIJD", van- a§ op pagina 9. stadsnieuws zie pagina's 5a DIRECTIE: r- W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker en drs. A. J. Cuppen STOREN: Rotterdam, Weslblaak en 147. Tel. redactie en ad- 17n*tra«" 14 20 11redactie na '•30 uur: 14 21 14 Postbus 723. 2 28 84n V Amsterdam: to??o"i^: deling lezersservice 0 uur- tel- 010- 14 2810. PerNmaMEaNT; per week f— ƒ13 4,40, per kwartaal Cass0kosten'USief eV6ntuele in" ADVERTENTIES: 35 TijD/DE maasbode osnt oer millimeterhoogte; gehele oplage cent per TIJD Qt j 75 Per milllmeterhoogte; nt voor familieberichten, racttarleven op aanvraag. met elkaar over moeten beraadsla gen. „Wij bevinden ons aan het begin van de procedure"zei hij. Deze officiële Franse verklaring schijnt in Londen te zijn uitgelegd als niet bepaald bemoedigend. Zij beant woordt niettemin wel aan hetgeen ver wacht mocht worden. Eruit blijkt wat men reeds .wist: dat de Franse rege ring, dat wil zeggen generaal De Gaulle, bepaald bezwaar heeft tegen een hernieuwde Britse kandidatuur en dat zij beslist geen spoed achter de behandeling van de zaak wil zet ten. De verwijzing naar het feit, dat En- gelands kandidatuur allereerst een zaak voor "beraad tussen de Zes is, is natuurlijk volkomen correct. Dit geeft te verwachten dat generaa'l De Gaulle voorlopig niet met een veto voor de dag zal komen en dus zeker niet op zijn persconferentie van 16 mei vooropgesteld dat hij al bij voorbaat sterk tot het hernieuwd uitspreken van een veto zou neigen. Wat tenslotte niet vaststaat. Zo De Gaulle dat werkelijk zou wil len, is het ook voor hem zelf waar schijnlijk nog de vraag of hij er toe in staat is en hoe hij het moet spelen. De omstandigheden liggen, ook in Frankrijk zelf, anders dan In januari 1963, toen De Gaulle ,,ex cathedra" decreteerde, terwijl in Brussel de de legatie van de Zes nog volop in onder handeling was met de Britten, dat Engeland voor het lidmaatschap van de Europese gemeenschappen nog niet rijp was. Een zo botte manier van doen lijkt moeilijk voor herhaling vatbaar. Uit de verklaring van woensdag kan men eerder afleiden dat De Gaulle een hernieuwd mislukken van de Britse poging te voorschijn hoopt te laten komen uit „de feiten", dus uit de onderhandelingen zelf van de Zes met Groot-Brittannië. Vooral ook wil De Gaulle de aan Wilson toegeschre ven opzet te niet doen, bij voorbaat een mislukken toe te schrijven aan de onwil van de Franse president. De gaullistische „Paris Presse" on derschreef de voorlopige gedragslijn, die De Gaulle zal volgen, met de En gelse uitdrukking: „Walt and see". Het wachten is op nadere gegevens over wat de Britse regering precies in het hoofd heeft. Maar het blad leg de er reeds veel nadruk op, dat door ADVERTENTIE het toetreden van Engeland, en in En- gelands kielzog van een aantal andere landen, de gemeenschappelijke markt niet meer de gemeenschappelijke markt zou zijn, maar iets anders. Als men het tegendeel veronderstelt, sluit dat in dat men Engelands oorspronkelijke rol in de wereld ontkent en dat Enge land zijn gedrag zowel op het econo mische als op het politieke vlak vol komen zou veranderen. „De zaken zijn de wat zij zijn, is dat weinig waar schijnlijk", aldus Paris Presse. Andere commentaren stellen, dat door Engelands toetreden vooral ook de kwestie van het Europese „leader ship" in een geheel nieuw licht komt te staan. ACCRA, 5 mei (Reuter) Twaalf Westafrikaanse landen hebben de sta tuten getekend van de overeenkomst, waarbij een gemeenschappelijke markt in het leven wordt geroepen. Een tij delijke raad van ministers zal gaan onderhandelen over een verdrag voor deze markt. De ondertekenaars zijn Dahomey, Ghana, Ivoorkust, Liberia, Mali, Mauretanië, Niger, Nigeria, Se negal, Sierra Leone, Togo en Opper- volta. LONDEN, 5 mei (Reuter) Enge land zal de twee zusterschepen van de in maart gestrande tankboot ,,Tor- rey Canyon" in beslag nemen, zodra zij in de Britse territoriale wateren verschijnen. Olie uit de gestrande tankboot ver vuilde de kusten van Engeland en Frankrijk. De kosten, die aan bestrij ding en opruiming van de olie zijn gemaakt, worden geraamd op twintig miljoen gulden. Autoriteiten op het gebied van het internationale recht menen, dat rege ringen niemand kunnen laten vervol gen voor het vervuilen van hun kus ten door olie uit vergane tankers. ADVERTENTIE fUl (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 5 mei Met twin tig rechercheurs stelt de politie onder leiding van hoofd-inspecteur Schreur van het bureau Leidseplein een onder zoek in naar de moord op Jacoba The resia v.d. Voort (37), die woensdag middag dood in haar woning Prinsen gracht 324-1 is gevonden. De dader had haar ernstig verwond aan het achterhoofd, de beide polsen doorgesneden en viermaal met een broodzaag in de rug gestoken. Het mes stak haar nog, 18Ve cm. diep in de rug toen de politie haar in haar slaap kamer vond. Hoewel op Hemelvaarts dag reeds zestig personen zijn ver hoord, in Amsterdam zowel als in Ven- lo, Bussum, Huizen en Rotterdam en de verhoren ook vandaag zijn voortge- V >'V'"A IV' y!' V Bloemkool, witte kool, savooi kool, koolraap serveert u natuurlijk met saucijzen. Bak de saucijzen 20 a 30 minuten op een laag pitje. Vooral lang zaam bakken om barsten te voorkomen. Voeg wat water en .bloem aan de jus toe. Saucijsen kostelijk I ADVERTENTIE voor een rijwiel of brommer 1 e Middellandstraat 24 - 26 'N BEGRIP VOOR SERVICE (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 5 mei De Rotter damse recherche heeft drie Rotterdam- ers aangehouden ,die er van verdacht worden in heel Nederland grote brand- kastkraken op touw te hebben gezet. Met de arrestatie van het drietal zijn twaalf inbraken waarbij brandkasten werden opengesneden en voorts nog een dertig inbraken tot oplossing ge bracht. Het drietal opereerde in Rot terdam, Amsterdam, Zwolle, Schie dam, Oostvoorne, Berkel, Oosterhout, VoorburgSteenwijk en Alphen aan den Rijn. In de afgelopen maanden hebben de drie Rotterdammers, schilder, zand en frrintstraler van beroep, voor zeker een ton buit gemaakt. De aanhouding van het drietal was het gevolg van een telefoontje van de portier van de Holland Amerika Lijn, die drie mannen over een schutting had zien klimmen van de P.,A M. De ge- uniformeerde politie van het bureau Sandelingeplein ging op onderzoek uit en wist het drietal te vinden. Men be sefte toen nog niet wat een grote vangst er gedaan was. Inbeslaggenomen sleutels van een auto leidden tot de opsporing van de wagen, waarmee de drie Rotterdam mers regelmatig op stap gingen en die was uitgerust met een volledige brand en snij-installatie .Toen de politie deze apparatuur zag ging haar een licht op. Bij verschillende opengesneden brand kasten had men materialen gevonden, die heel goed bij de nu gevonden snij branders pasten.' Hoewel de drie verdachten aanvan kelijk alleen wilden toegeven, dat zij bij de P.A.M. wilden inbreken, gingen zij door de knieën toen hen al het be wijsmateriaal getoond werd en beken den zij zeker veertig inbraken gepleegd te hebben. De grootste buit kwam van de Steen kolenhandelsvereniging in Amster dam, waar 13.000 gulden werd geroofd. In Rotterdam werd de Verenigde Brandstoffenhandel 12.000 gulden lich ter gemaakt, de Sunrise 11.000 gulden, het Rotterdamse Zandbedrijf 6.000 gulden en een Crooswijkse houthandel 2.500 gulden. Van de 100.000 gulden, die bij elkaar gestolen is, was bij de arrestatie niets meer over. Op d eauto, waarmee het land werd afgestroopt, moest zelfs nog 700 gulden afbetaald worden. Het onderzoek duurt nog voort. Wel zijn de drie Rotterdammers al voor de officier van justitie geleid. AMSTERDAM, 5 mei Op de oos telijke werf van de Nederlandse dok en scheepsbouwmaatschappij is don derdag even na het middaguur een ernstig ongeluk gebeurd, dat welis waar, door een toevallige samenloop van omstandigheden geen slachtoffers heeft geëist, maar wel een nog niet te overzie ne materiële schade heeft veroorzaakt. Op het werfterrein was men bezig een zeer grote portaalkraan te mon teren die nodig is voor de bouw van mammoettankers die de N.D.S:M. voor de Shell zal construeren. Deze kraan bestaat uit twee verticale rijdende po- LONDEN, 5 mei Het officiële Britse bankdisconto is gisteren ver laagd van zes tot vijf en een half procent. Op 16 maart en 26 januari werd het disconto eveneens met een half procent teruggebracht. Het tarief van zeven procent dateer de van 14 juli 1966, toen de Britse regering besloot het disconto met een procent te verhogen om de druk op het pond te verminderen. In financiële kringen werd deze nieuwe verlaging al verwacht. In maart had Groot-Brittannië alle kort lopende schulden aan het buitenland betaald, terwijl de goud- en deviezen reserves verder zijn toegenomen. ten. waarop een middenbalk moet ko men te rusten. In de loop van de ko mende week zou met een speciale bok de dwarsbalk op de poten worden geplaatst, waardoor juist vóór de fees telijke opening van het nieuwe' hoofd kantoor van de werf de gigantische kraan gereed zou zijn voor de afbouw. Door de wind is de tweede vijfen zestig meter hoge poot uit zijn tuien geraakt en omgevallen. Hij kwam te recht op een batterij gasflessen, waar van enkele zijn ontploft. Er ontstond brand en ernstig gevaar voor de om liggende gebouwen en mensen. De brandweer slaagde er in dit gevaar te bezweren. Bij zijn val raakte de verticale poot ook een der kabels van de reeds over eind gezette poot. De kabel brak, maar gelukkig bleef het gevaarte staan, zij het zeer wankel. Een woordvoerder van de directie van dj N.D.S M. heeft enkele uren na het ongeluk meegedeeld, dat het naar alle waarschijnlijkheid lukken zal de portaalkraan binnen de gestelde ter mijn gereed te krijgen, zodat de tan- kerbouw waarvoor de kraan nodig is, geen of nauwelijks vertraging zal on dervinden. De poot die omgevallen is, is van een eenvoudige constructie. De tweede poot die staande gebleven is, bevat een lift en tal van andere elektroni sche constructies. De omgevallen poot ligt ten dele op de kade en drijft voor het grootste deel op het water. Men zal het ruim 60 meter lange, 250 ton wegende gevaarte vermoedelijk in stukken snijden en een nieuwe poot bouwen met gebruikmaking van die stukken die geen schade hebben ge leden door de val. Dit is een werk van enkele weken. Het kan zo vlug omdat de benodigde meterialen op de werf in voorraad zijn. zet heeft de politie nog geen arresta tie verricht. Het slachtoffer had een vrij grote kennissen- en familiekring. Aanleiding tot de ontdekking was een telefoontje van haar werkgever, in wiens bedrijf aan de Prinsengracht het slachtoffer werkte op de adminis tratie. Zij had zaterdagmiddag over gewerkt en was dinsdag zonder enig bericht niet op haar werk verschenen, 's Avonds was een personeelslid naar haar huis gegaan om te informeren maar geen gehoor gekregen. Toen zij ook de volgende dag niet verscheen belde haar werkgever meteen de poli tie. Deze forceerde een deur van het huis en vond in de achterkamer het slachtoffer vermoord. Zij lag onge kleed geknield voor haar bed met twee dekens over haar heen. Er wa ren geen sporen van worsteling, ook wekte niets de indruk dat het slacht offer bezoek had verwacht. Een der conclusies van de sectie en het onder zoek luidt dat de moord tussen zater dagmiddag vijf uur en zondagavond half acht moet zijn gepleegd. Zondag avond zijn er kennissen aan de deur geweest die de gewoonte hadden bij haar te bridgen. Zij kregen geen ge hoor. Het slachtoffer woonde alleen in de woning. Zij was sinds 1962 geschei den. Haar vroegere man en diens echtgenote zijn door de politie langdu rig verhoord. Na de ontdekking van de moord heb ben zich ter plaatse op de hoogte ge steld de officieren van justitie mr. H. van Renesse en mr. J. Abspoel. het hoofd van de recherchedienst commis saris W. Binnendijk, de oolitie-deskun- digen prof. Froentjes en drs. Eskes en de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust. Uit het onderzoek is voorlopig niet gebleken dat er uit de woning geld of andere voorwerpen worden vermist. De deur van de woning was normaal gesloten. Er brandde geen licht. Bo venburen hebben niets gehoord en nie mand heeft een persoon de woning zien betreden of verlaten. In de bene denwoning is een bedrijf gevestigd. Volgens mededeling van de politie zijn er in de woning enige sporen aange troffen die misschien van de dader afkomstig kunnen zijn. Het onderzoek van deze moord, de eerste sinds lange tijd in Amsterdam, wordt door de politie met veel perso neel verricht. Van enig motief is voorlopig niets gebleken. Het slacht offer was niet bekend bij de politie. TILBURG, 5 mei Opnieuw komt een aantal textielarbeiders zonder werk. Ditmaal 375 man, werkzaam bij de spinnerij Oosterveld te Enschede, en 50 'man van de Koninklijke Aabe Wollenstoffen- en Dekenf abrieken te Tilburg. In beide gevallen vloeit de ontslagmaatregel voort uit de nood zaak het produktenpakket te herzien. De Koninklijke Aabe wenst een ver schuiving naar artikelen, die zich meer voor automatisering lenen. De Koninklijke Nederlandse Textiel-Unie, waartoe Oosterveld behoort, acht het financieel noodzakelijk de produktie van garens, waarvoor geen lonende prijzen kunnen worden behaald, af te stoten. Voor de inkrimping van de produk- tiecapaciteit van de KNTU waren er twee mogelijkheden: sluiting van een geheel bedrijf of vermindering van de capaciteit van alle vijf spinnerijen van het concern. Toen tot het eerste werd besloten rees de vraag welk bedrijf dit lot moest ondergaan. Twee hyper moderne spinnerijen van het concern, dat 7800 man telt, werden direct al buiten beschouwing gelaten. Over ble ven de Spinnerij Roombeek, de Spinne rij Oosterveld en de Tilburgse Katoen spinnerij. Sluiting van de spinnerij Roombeek zou een zeer ongunstige te rugslag hebben voor het kostenniveau van Menko. Roombeek vormt geogra fisch en ook op het gebied van kracht voorziening en technische diensten een geheel met Menko en bij sluiting zou deze spinnerij nauwelijks afzonderlijk kunnen worden verkocht. Bij een vergelijking tussen de Til burgse Katoenspinnerij en de spinnerij Oosterveld is overwogen, dat de Til burgse spinnerij in deze stad het enige KNTU-bedrijf is. Sluiting van de Til burgse katoenspinnerij zou geen moge lijkheden bieden tot interne overplaat sing in een stad, waar de arbeids markt al een even groot overschot ver toont als in Enschede, waar interne overplaatsingsmoeilijkheden veel gun stiger zijn, o.a. door eeii mogelijke en redelijke afvloeiing van buitenlandse arbeidskrachten. De sluiting van de spinnerij Oosterveld was onder deze omstandigheden, d.w.z. op grond van economische en sociale motieven de meest verantwoorde oplossing. (Zie ook pagina 3) A* WASHINGTON, 5 mei (UPI, Reuter, AFP) President Johnson heeft op een persconferentie erkend, dat zijn militaire adviseurs er bij hem op aan dringen het aantal Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam aanzienlijk op te voeren. Volgens berichten uit Sai gon wil de opperbevelhebber in Viet nam, generaal Westmoreland, dat het huidige aantal van 442.000 wordt op gevoerd tot 600.000. In het noorden van Zuid-Vietnam heb ben Amerikaanse mariniers definitief het bloedige gevecht om heuvel 881, dat vier dagen heeft geduurd, gewon nen. De geregelde Noordvietnamese eenheden, die daar tegen de mariniers vochten, lubben zich teruggetrokken. In totaal heeft de strijd om de heuvel aan 119 Amerikaanse mariniers en (volgens de Amerikanen) minstens dui zend Noordvietnamezen het leven ge kost. ADVERTENTIE - V' J -ft 1 - '.P* - - "K-A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1