STRAUSS OVERTROFFEN Rodney Bennett's „Epithalamion" Gratis ffüree Harrison Salisbury voor Pulitzerprijs gepasseerd Veel zakenmensen hebben natuurlijk f1725,- vooreenlBM72 schrijfmachine over. Zijn zij niet kostenbewust? IBM ZATERDAG 13 MEI PAUS EEN DAG NAAR FATIMA Om te bidden voor vrede AUDIËNTIE Gelukkig besluit van een geslaagd seizoen Navo-tanks bij Griekse coup phweppes PLAAT Kinderen in andere landen Residentieorkest blijft in Kurzaal Politiek speelt rol bij toekenning Cultuurmarathon in Tilburg Bedreiging voor avond-lycea RESIDENTIE-ORKEST Tijd voor een Newmans betekenis Tijd voor een Vioolconcerten door Henryk Szeryng Gemenge huwelijken nemen in aantal toe. MUT-Ricm Bezettingsgraad treinen 45 procent Sportief.... elegant, gedistingeerd. DE TIJD VRIJDAG 5 MEI 1967 5 *n' MET RECEPTEN IN IEDER PAK JONGE JOURNALIST STRIJKT MET EER Juist wel. Zij kiezen de elektrische IBM 72 omdat hij rendabel èn representatief is. Omdat IBM 72 type-efficiency voorbeeldig samengaat met een gunstige afschrijving. Maar óók omdat de Hollands-degelijke service zo'n investering rechtvaardigt. En is het feit dat deze IBM 72 van 'n Nederlands bedrijf komt niet een reden temeer tot aanschaf? Bovendien zegt de typiste: Fijnste machine, die ik ooit heb gehad. Geen bewegende wagen, maar 'n langs het papier schietende schrijf bol. Erg vlug. En erg mooi. Zo'n tweede bolletje met een heel ander lettertype kost maar f 55,-." WERKENDE JEUGD WILLEM VAN OTTERLOO Vrede bedreigd D'66 WIL PROTEST Paus Paulus tijdens de algemene audiëntie van woensdag, waarop hij bekendmaakte dat hij op za terdag 18 mei een bedevaart zal maken naar Fatima. de sfeer waarin Sdiweppes thuishoort Kerngedachten van J. H. Newman aoor dr. A. J. Boekraad: In de se- lle KERNGEDACHTEN", onder hoofdredactie van Prof. Dr. J. H. Nor ta s.j.-j. Romen en Zonen. Roer- mond 1966. ïn deze bloemlezing, voorafgegaan oor een lange en boeiende inleiding eeft Dr. Boekraad weer eens bewe en dat Newman aan onze tijd nog ™el degelijk; iets te zeggen heeft. Hij beschrijft Newmans persoonlijkheid en betekenis, en kiest dan uit de over moed van geschriften er enkele, min der geciteerde, die bijeengegaard zijn ,o«»v wijv.^iigvgaiazu liij» oit iedere periode van zijn leven, om de lezer iets te laten proeven van oet denken dat Newman eigen wis. Hij aat zien dat Newman levende filosofie doceerde en de moderne thema's be oandeldè: het belang van de vrije keu- e, van de eigen activiteit en de per soonlijke verantwoordelijkheid. Hij zet neen waarom Newman niet veel ver bouwen had in de macht van de lo- vk k' 6n k°e hij, naast zijn wens van rijheid van onderzoek voor theologen a andere wetenschapsmensen, toch j^beesd was voor het zaaien van twij- door alle opinies terstond voor het Publieke forum te brengen. Elke van r acht documenten, chronologisch ge rangschikt om daardoor de groei der erngedachten enigszins aan te geven, ordt weer afzonderlijkingeleid en |^aatst de passage in de context van Jd en Newmans levensomstandighe id- Bijzonder interessant is Newmans jfUgdopstel over de waarde van de iskunde voor de godsdienstigheid. De ibtaling van de brief aan William boude werpt veel licht op de Gram- ib of Assent. Twee documenten zijn JcJdjd aan Gods transcendentie, een ierwerp dat door Prof. Van Melsen i°dzakeiijk wordt genoemd in ver- j a,ld met het nieuwe Godsbeeld. De ®atste vertaling geeft Newmans le- „islange, concrete overtuiging van de dodelijke inwoning in de mens. j. vertaling van Newmans moeilijk j dgels is werkelijk geslaagd. Enkele ghen zijn er echter wel aan te geven g,°ekraad vertaalt „assent" door toe- 6fnming. Met „assent" bedoelt New man echter het beamen van een waar- ®'d, wat men geen toestemmen met in** baarheid kan noemen. „Assent" is tipf g- Ook wordt „wealth" fou- ef vertaald door weelde, wat rijkdom .u°et zijn (p.26). Nog een „slip" is het jaartal van de Apologia, 1865 (p. 23). c,1*moet 1864 zijn. Zulke en dergelijke ainigheden doen echter niets af aan Waarde van dit werkje. P. Dr. ZENO, Capucijn Sibelius: Vioolconcert in d op. 47 Prokofieff: Tweede vioolconcert in S op. 63 - Henryk Szeryng, viool, London Symphony Orchestra, dir: Gennady Rozhdestvensky. Philips stereo/mono 835 357 LY. Mozart: Vioolconcerten in AKV 219 en DKV 271a - Henryk Szeryng, viool, New Philharmonia Orches- *bo dir: Alexander Gibson. Philips stereo/mono 802 709 LY. beide vioolconcerten van Sibelius elr. Prokofieff, die op één plaat ver- p'gd zijn staan kwalitatief scherp te- j,. lover elkaar. Dat van Sibelius is een tn oen zeer bewogen - Uuer dankbaar bovendien bij- s oanKDaar voor de viool ge- v breven stuk. Het heeft zijn plaats t-J'Pverd onder de grote vioolconcer- eJ?' Prokofieff's Tweede concert is, op \vP- !e weinige fragmenten na, heel tjv.lrhg interessant, vol leegloop en rou- '6 Pn «mn-M n/\v> rlr.nl Kom lotonr e en voor een goed deel berustend banale thema's. Zelfs het sterke, j»l >Wnzende sPel van Szeryng redt het bA- Zijn Sibelius-vertolking is voor- W en van grote allure; zij doet W.» stuk op het mooist voor de dag W-alt feitelijk over zijn Mozart-ver- 'hgen ook niets dan lof te uiten, VQ ubij (}an enige ruimte overblijft Srrir een persoonlijk verschil van Sy aak. Zijn toon is zo groot en on- ScgUPenlijk, dat de voordracht een fojfUamische inslag krijgt en ook erg hi Van aanPak wordt, wat speciaal en; A dur concert naar mijn smaak 6at8szins schaadt. Het kan ook zijn 6],^. be violist enigszins wordt opge- jl .door de ietwat harde begeleiding 27] Gibson hem geeft. Het concert KV b0t^ ls zelf van forsere lijnen en meer spp ?m'sch bewogen. Daar past deze als-tijl veel beter bij. L.H. (Van een correspondent) LEEDS, 5 mei Zonder twijfel zal de een of andere Amerikaanse ge leerde al wel een boek hebben ge schreven over sex in de muziek. Als dat zo is, zal hij er een hoofdstuk aan toe moeten voegen, want Richard Rodney Bennett's Epithalamiondat zijn eerste uitvoering gekregen heeft in het Leeds Triënnale Festival, moet wel veruit de meest luidruchtigste co pulatie in muziek zijn. En de muziek kent er toch al enkele sedert Wagner en Strauss. Als tekst heeft Bennett gekozen Her- rick's „Nuptial song on Sir Clipseby and his Lady", waarop hij een door lopende symphonie in vier delen heeft geschreven. Het openingsdeel dat de bruidsstoet beschrijft, stelt telkens her haalde orkestrale fanfares tegenover simpele korale passages, eerst in twee, later in vier stemmen. Een onbegelei de passage werkt zich op naar een climax „Biest is the bride", waarna een cadens van de bas-klarinet naar een scherzo leidt „And beautious bri de" met als trio „To bed, to bed". Het langzame deel biedt een interes sante constructie: het koor beweegt zich vrij tegen een orkestrale passage van zestien maten die driemaal her haald wordt. De eerste drie staan op dezelfde toon, de vierde een halve toon hoger. „See, the crowd Plumpe Bed" lijkt een veelbelovend begin voor de finale, die zelfs Strauss het verpletterende realisme zou doen benijden, waarmee Bennett niet alleen de lichamelijke ex tase maar ook de stemming daarna beschrijft. „All now is husht in silen ce" is het opschrift voor een natuur lijke en effectvolle coda voor het hele werk. Bennett gebruikt voortdurend vrije seriële techniek, maar zo bekwaam toegepast dat zij zich polariseert rond om sterke tonale centra. Aldus be reikt hij een balans, weliswaar som tijds ongemakkelijk, tussen oud en nieuw. „Epithalamion" demonstreert op nieuw zijn gevoeligheid voor woorden, zijn bekwaamheid om nieuwe belang rijke motieven te verkennen, zijn nooit falend gevoel voor nieuwe en opwin dende orkestrale klank, zijn vrucht bare vindingrijkheid en zijn verbazing wekkend gemak. Maar juist dit ge mak heeft zijn gevaarlijke kanten. Soms verdenkt men hem ervan dat technische kundigheid het overneemt als de inspiratie op een laag pitje DEN HAAG, 5 mei (KNP) De statistieken wijzen uit, dat de gemeng de huwelijken sedert 1959 geleidelijk in aantal toenemen, niet alleen abso luut maar ook relatief. In 1965 werden 11,6 pet. gemengde huwelijken van katholieken met protestanten of on- kerkelijken geregistreerd. Dit percen tage bedroeg in 1959 nog 9,47 pet., maar bereikte nog lang niet de top van 1915, toen tegenover 11.497 homo geen katholieke huwelijken, 3.955 ge mengde huwelijken stonden, of bijna vijftien procent. Over 1965 werden 43.731 homogeen katholieke huwelijken gesloten en 11.488 gemengde huwelijken. Van deze gemengde huwelijken werden er 3.597 oiwel 31,3 ct. met dispensatie aange gaan. Ee,n bepaald percentage van de ze gemengde huwelijken zijn alleen maar officieel gemengd, omdat de be trokkenen als katholiek in de staats- registers staan ingeschreven maar praktisch gesproken onkerkelijk zijn. Uit de cijfers blijkt voorts dat bij gemengde huwelijken meer dispensatie wordt gevraagd wanneer de vrouw katholiek is dar. wanneer de man ka tholiek is. In het eerste geval is het percentage dispensaties 38,7 pet., in het tweede geval 23,1 pet. DEN HAAG, 5 mei De kinderboe kenweek 1967 zal als thema voeren Kinderen in andere landen". Dit thema is in de eerste plaats gekozen om ook door middel van de kinderboekenweek mede te werken aan het verkrijgen van een grotere bekendheid bij de Neder landse kinderen over het leven van hun leeftijdsgenoten in andere landen. Daarnaast is dit thema voor de ko mende kinderboekenweek gekozen om dat een groot gedeelte van de Neder landse kinder- en jeugdliteratuur zich afspeelt in andere landen. In overleg met de VPRO-televisie is besloten om het kinderleven in Su riname en op de Nederlandse Antillen als uitgangspunt te nemen. Een team, onder meer bestaande uit T. Hasebos, regisseur VPRO-televisie, en F. de Smit. dirceteur bureau CPNB, is zojuist te ruggekeerd van een reis naar de Ne derlandse Antillen en Suriname. Hun ervaringen betreffende het leven van de kinderen in „De West" zullen ver werkt worden in enkele televisiepro gramma's en het kinderboekenweekge schenk. ADVERTENTIE BASILICUM DILLE THIJM VENKEL brand en dat een glinsterende opper vlakte holle plekken oversluiert. Of schoon Bennett zwaar leunt op Wal- tons „Belshazzars Feast", een soort gelijke orgiastisch werk dat vroeger eveneens door het Leeds Festival be steld is, mag men het betwijfelen of dit nieuwe stuk het even goed zal volhouden. Het Leeds Festival Koor en het London Symphony Orchestra gaven onder leiding van Istvan Kertész een glanzende uitvoering van het stuk, dat voor koor en groot orkest geschreven is, zonder enige merkbare last te on dervinden van zijn formidabele tech nische moeilijkheden alsof de zan gers zich indentificeerden met de emo ties van het gedicht. DEN HAAG, 5 mei Ter wille van het Residentieorkest heeft de Maat schappij Zeebad Scheveningen haar plannen om het karakter van de Sche- veningse Kurkzaal te wijzigen voorlopig opgeschort. De Kurkzaal is de concert- en repeti tieruimte van het orkest. Daar de ex ploitatie veel moeilijkheden opleverde het tekort over 1966 bedroeg meer dan twee ton besloot de directie on langs de zaal een nieuwe functie te geven. Door deze verandering zou het orkest gedurende het seizoen 1968-69 niet meer over de Kurkzaal kunnen be schikken. In 1969 komt een concert zaal in het in aanbouw zijnde congres gebouw gereed. De plannen tot wijziging zijn opge schort, na overleg met het Residentie orkest en het Haagse gemeentebe stuur. Tot de opening van het congres gebouw in 1969 kan het Residentie orkest gebruik blijven maken van de Kurkzaal. De huur van deze zaal wordt verhoogd. Het gemeentebestuur wil het Residentieorkest financiële steun ver lenen om deze verhoogde huur te kun nen betalen. Deze regeling is zakelijk nog niet de oplossing, vertelde mr. P. van Dusseldorp, directeur van MZS. Er zal een exploitatietekort blijven. ADVERTENTIE (Van een correspondent) NEW YORK, 5 mei In de Verenigde Staten is groot rumoer ontstaan over de toekenning van de Pulitzerprijs voor internationale berichtgeving, de meest begeerde prijs, die de Amerikaanse journalistiek kent. De prijs is dit maal toegekend aan een jeugdige journalist, John R. Hughes, van de Christian Science Monitor" en niet aan de oudere, doorgewinterde verslaggever Harrison Salisbury van de ,,New York Times", die onlangs een bezoek aan Noord-Viet- nam gebracht heeft en wiens artikelen- serie over zijn daar opgedane ervaringen in boekvorm verschenen is onder de titel: Achter de linies in Noord-Viet- nam". Een uit dertien man bestaande ad viescommissie "heeft Salisbury voor de Pulitzerprijs gepasseerd, ondanks het feit, dat hij hiervoor door een jury van vijf man was voorgedragen. Men ver moedt, dat zijn berichtgeving uit Noord- Vietnam en zijn ideologische beschou wingen, voortvloeiende uit zijn bezoek aan dat land, hiervan de oorzaak zijn. Volgens de „St. Louis Post-Dispatch", hebben de tegenstanders van Salisbury er de nadruk op gelegd, dat hij heeft nagelaten de bron te vermelden van de cijfers, die hij in zijn artikelenreeks uit Hanoi over het aantal doden en ge wonden heeft gegeven. (De bron was een officiële communistische). „Dit is ook het voornaamste verwijt geweest van de critici van Salisbury die hem ervan hebben beschuldigd achter de li nies van de vijand te zijn neergestre ken om communistische propaganda te verspreiden". Een ander punt van kritiek op Salis bury vormde het feit, dat de verslag gever van de „New York Times" be weerd had. dat de Noordvietnamese stad Nam Dinh door het Amerikaanse minis terie van defensie niet als een van de doelen van de Amerikaanse bombarde menten was geregistreerd. Het minis terie zou integendeel de stad tot drie maal toe op de lijst van te bombar deren doelen gezet hebben. De jury van vijf man, bestaande uit de redacteuren of medewerkers van de Phoenix Gazette", de „Arizona Repu blic", de „Kansas City Star", de „At lanta Constitution", de „Cleveland Plain Dealer, en de „Rhode Island Providen ce, Journal-Bulletin" wilde met vier tegen één stem de prijs aan Salisbury toekennen. Volgens goed ingelichte bronnen, sto er in de aanbeveling, dat zijn verha len hadden blijk gegeven van onderne mingsgeest"Ze zouden „niet de gebre ken hebben gehad, die men in de ge middelde ooggetuige-reportages aan treft". De adviescommissie van der tien, onder wie twaalf bekende redac teuren en de rector van de Columbia- universiteit wees de aanbeveling met een krappe meerderheid van de hand (zes tegen vijf stemmen en twee ont houdingen, aldus dezelfde bron). Degenen, die zich van stemming heb ben onthouden, zijn kennelijk de redac teuren van de „New York Times" en de „Christian Science Monitor" ge weest, aangezien de twee grootste kans hebbers collega's van hun bladen waren Naar verluidt heeft Pulitzer verklaard, dat de berichtgeving van Harrison Sa lisbury het ministerie van defensie er toe gedwongen heeft eerdere verklarin gen over precisiebombardementen te herzien en toe te geven, dat slachtof fers onder de burgerbevolking onvermij delijk waren, als de te bombarderen doelen in of in de nabijheid van door burgers bevolkte gebieden liggen. De geheime st.emming bracht in de voor keur echter geen verandering. De meer derheid was vóór Hughes en tegen Sa lisbury. Hughes, die 37 jaar is, werd in Neath in Wales geboren. Hij werkte voor de Engelse „Daily Mirror" en het pers bureau Reuter, voordat hij in 1951 bij de „Christian Science Monitor" kwam. Hij heeft voor dit blad sinds 1964 geheel Zuid-Oost-Azië doorgereisd. UTRECHT, 3 mei De gemiddelde bezettingsgraad van de treinen die op de lijnen van het Nederlandse spoor wegnet rijden, bedraagt 45 procent. Voor de eerste klasse geldt een per centage van 25, voor de tweede 60 pro cent. De meeste Europese landen blij ven aanmerkelijk achter bij dit percen tage. West-Duitsland bijvoorbeeld komt niet verder dan 30 tot 35 procent. Voor de internationale treinen die ons land als vertrekpunt hebben of hier arrive ren, liggen de cijfers iets hoger. Het is geen zeldzaamheid wanneer D-trei- nen of TEE-treinen een bezettingsper centage van tachtig tot negentig heb ben. Er zitten enorme variaties in de treinenbezetting, er is vrijwel geen re gelmaat te bespeuren. N.S. kent niet het systeem van plaatsbespreken, zij moet maar afwachten hoeveel reizigers zich aandienen. Men moet derhalve met die variatie rekening houden. (Van onze correspondent) ROME, 5 mei Tot grote verras sing van de duizenden gelovigen, die woensdagmorgen deelnamen aan de algemene audiëntie in de St. Pieter, deelde de Paus aan de menigte mee, dat hij op 13 mei naar Fatima zal rei zen om daar deel te nemen aan de 50-jarige herdenking van de verschif ning van Maria en de 25ste verjaar dag van de toewijding van de wereld aan het Onbevlekte Hart van Maria, afgekondigd door Paus Pius XII. De Paus deelde zijn besluit in opval lend open en directe bewoordingen mee: ,.Het zal een zeer snelle bede vaart zijn. Onze reizen hebben de snel- (Van onze correspondent) TILBURG, 5 mei Ruim 500 jonge ren in de leeftijd van 16 tot 23 jaar zijn woensdagavond aan de vierdaag se cultuurmarathon in Tilburg begon nen, die bekend staat als festival voor de werkende jeugd. Vier dagen lang maken de deelnemers afkomstig uit al le delen van het land kennis met ver schillende vormen van kunst. Tevens worden zij in de gelegenheid gesteld acteurs, schrijvers, musici, beeldende kunstenaars, regisseurs en cineasten te ontmoeten. Het festival werd geopend door bur gemeester C. Becht van Tilburg en door de acteur-regisseur Hans Tie- meijr die als de geestelijke vader van jeugdfestivals in Nederland geldt. Op de eerste avond werd een jazzconcert gegeven, waaraan twee groepen uit de Verenigde Staten en een uit Engeland naast de Tilburgse South Jazz Band deelnamen. Donderdagavond bracht het Nederlands Danstheater de pre mière voor Nederland van het ballet Intonude in een choreografie van Fons Vervenne en op muziek van Benjamin Britten. Prinses Margriet, bescherm vrouwe van het Tilburgse festival, was met Pieter van Vollenhoven hierbij aanwezig. AMSTERDAM, 2 mei Het bestuur van de Vereniging van Rectoren en Docenten aan avondlycea, waarbij al- Je rectoren en meer dan 90 procent van alle docenten aan avondlycea zijn aan gesloten, heeft bij de Minister van On derwijs en Wetenschappen, de Staats secretaris en de Commissie Opleiding Leraren haar grote verontrusting la ten blijken over de plannen, neerge legd in het Interimrapport van de Com missie Opleiding Leraren. Bij een on verhoopte verwezenlijking van de plan nen der genoemde commissie wordt, zo zegt het bestuur het onderwijs ook aan avondlyceïsten die nog meer dan dagscholieren recht hebben op univer seel opgeleide docenten, ernstig be dreigd. De Vereniging van Rectoren en Do centen aan Avondlycea stelt zich vol ledig achter het memorandum van de Raad van Leraren. MET HET VIOOLCONCERT van Brahms en de Derde Symfonie van Bruckner heeft het Residentie-Orkest woensdagavond onder leiding van Wil lem van Otterloo het concertseizoen 1966- 67 op waardige wijze besloten. Het kan zijn dat de wereldvermaarde violist Isaac Stern niet in die conditie was welke we van hem gewend zijn: zijn spel was wat ruw en te gechargeerd om ons geheel te kunnen overtuigen. Maar toch weet hij zijn weergaloos instrument te laten zingen als men maar zelden in deze moeilijke zaal ten ge hore krijgt en brengt hij in deze mu ziek een passie en soms een geladen heid die de tot overgevoeligheid aan leiding gevende muziek toch wel een ongekende stuwing verleent. Dat tot besluit van de concertenreeks een symfonie van Bruckner stond, ver wondert niet degenen die in de loop der jaren van Van Otterloo's bijzondere genegenheid en aanleg voor deze mees ter overtuigd zijn geworden. Want al bereikt Bruckner in deze derde sym fonie niet die extatische hoogte van een vijfde en zevende bijvoorbeeld, toch blikken we van deze hoogte reeds op een wonderlijk landschap dat ons lang zamerhand begint te onttrekken aan de zinnelijke Sfeer waarin Wagner toen bijna de ganse muziekwereld gedompeld had. Van Otterloo bracht ons het werk in een prachtige gestalte, enkele minder geslaagde passages van de houtblazers terzijde gelaten. Doch hier stond te genover dat men met vreugde zich van het herstel van de trompettist Theo Laane kon vergewissen, hetgeen in deze symfonie waarin zijn instrument zulk een belangrijke rol speelt (men gaf haar zelfs Die Trompete als bijnaam) zo goed van pas kwam. Afgezien van deze détails heeft het Residentie-Or kest zijn dirigent prachtig gevolgd in het groots ritme van deze symfonische golfbewegingen, in continue stuwing naar steeds wijkende verten. Na de veelheid en verscheidenheid die het muziekbeeld in de loop van het seizoen ons heeft gebracht, is het wel duidelijk dat voor de dirigent Van Otterloo hier een synthese werd be reikt tussen zijn verstandelijke aanleg met zijn sentiment en de meer geeste lijk gerichte drang, om niet te zeg gen de exaltatieve zo niet extatische beweegkracht van Bruckners muziek. Het talrijk publiek heeft niet alleen voor de solist van deze avond maar ook voor de dirigent van Bruckners Derde Symfonie veel waardering be toond. Na 't werkelijk voorbeeldig evenwicht tussen de muziek uit het verleden en het heden die in de loop van dit sei zoen bij het Residentie-orkest is be reikt en die werkelijk ten toonbeeld mag worden gesteld zowel aan hoofd stedelijke als provinciale orkesten, is het bepaald geen frase als we zeggen dat we van een gelukkig besluit ge tuige waren van een in vele opzich ten geslaagd concertseizoen. MARIUS MONNIKENDAM heid en de korte duur, die de moderne transportmiddelen ons toestaan en die de plichten van ons apostolisch ambt ons opleggen. De reis is vastgesteld, als God het behaagt, op zaterdag 13 mei, de vooravond van Pinksteren, en geheel als privé-reis. Het vertrek zal plaatsvinden in de ochtend per vlieg tuig met bestemming Fatima. Daar zullen wij de H. Mis opdragen, een woord tot de verzamelde gelovigen spreken en degenen begroeten, die wij daar zullen ontmoeten. Tegen de avond zullen wij terugvliegen om 's- nachts in Rome aan te komen." Als beweegredenen voor de reis noemde de PaVs het verzoek van de Portugese bisschoppen, die vooral bij monde van kardinaal Cerejeira, patri arch van Lissabon, op de aanwezig heid van de Paus bij de feestelijk heden van Fatima hebben aangedron gen. Een tweede motief is de wens nog eens, en nu ootmoediger en leven diger, voor de vrede te bidden. „Aan de vrede staan enorme hin derpalen in de weg. Zelfs de nu heer sende vrede wordt opnieuw bedreigd. Wij mogen ons noch met een sceptisch fatalisme, noch met tot nu toe vei> geefse pogingen tevreden stellen, maar wij moeten alles doen om door onpartijdige bemiddeling en veilige waarborgen het welzijn van het ge hele Vietnamese volk te waarborgen en tot het evenwicht en de vrede in Zuidoost-Azië bij te dragen", aldus de Paus. Het is de eerste keer dat de Paus een bezoek zal brengen aan een Euro pees land buiten Italië. Tot nu toe bracht hij bezoeken aan de zetel van de VN in New York, aan het Heilige Land en aan India. Het bezoek van de Paus wordt door de Portugese regering zeer toege juicht, maar wordt door de Portugese regering in ballingschap „betreurd" Een aardig detail is, dlat de Portugese regering destijds protesteerde tegen de reis van de Paus naar India, dat Goa van Portugal had „geroofd". De Por tugese minister van buitenlandse za- noemde de reis naar India van de Paus „een belediging van een ka tholiek land door het hoofd van de katholieke kerk". DEN HAAG, 5 mei De Tweede- Kamerleden Van Mierlo en Imkamp, beiden van D '66. hebben tot de minis ters van Buitenlandse Zaken en van Defensie vragen gericht naar aanleiding van berichten als zou de een in NAVO- verband geïntegreerde Griekse pantser divisie tijdens de jongste gebeurtenis sen zonder de vereiste machtiging van de NAVO-opperbevelhebber naar Athene zijn opgerukt, ter ondersteu ning van de groeperingen die in Grie kenland de democratie bedreigen. Als de ministers deze berichten kunnen bevestigen, vragen de twee Kamer leden of de ministers dan niet van mening zijn, dat de Nederlandse rege ring tegen deze gang van zaken op de meest klemmende wijze bij de NAVO-1 autoriteiten moet protesteren. ADVERTENTIE INDIAN TONIC» SODA* GINGER ALE (Sweet end Dry) Schweppes (Genval) Ltd. Nederland Riouwstraat 131 Den Haag Tel. 070-180558

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 5