Westwand wordt achttien meter korter -> k de Spits *88 Sobere herdenkingen op vele plaatsen in de stad Nieuwe films V erschaald Overdosering Lachen om Matt Coureur Elvis Bankroof als tic ■K85 Kortweg Ai Qoeoc VOORSTEL VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS een goed figuur BIJ VEROLME Tewaterlating grootste ponton van Nederland P.v.d.A.-fractie spreekt met de kiezers INTERIEUR DE TIJD - DE MAASBODE VRIJDAG 5 MEI 1967 56 Het ontwerp voor het Schouwburgpleingezien vanuit de richting van De Doelen. Links paviljoen- kinkels met daartussen vrijstaand de luchtkokers die men van versierende bekleding wil voorzien. Rechts drie vijvers. Midden achter een afgeperkte sprekershoek met links daarvan de luifel voor Vostzegelmarkt en dergelijke activiteiten en rechts daarvan een snackbarover de toegang van de parkeergarage heen gebouwd en met een verbinding naar het nevenpleintje dat is gecreëerd om het roosvenster van de Pauluskerk niet aan het oog te onttrekken. blijvend Doorbraak of de gordijnen, of de vloerbedekking, persoonlijke noten, welluidende slotaccoorden, harmoniërend in het ensemble van uw eigentijdse kamermuziek... De Spits adviseert u in persoonlijk iconen. voor een hoogst persoonlijk interieur Hoogstraat 99 j Rotterdam 010-137012 blijvend Italiaanse damast n nr. 3r Jr tV Luc Lutz met talrijkè andere kunstenaars bij het monument"aan de Westersingel, één van de demonstraties die zich niet woensdag, maar gisteravond afspeelden. I B B B B B lllffTTH blijvend handschoenen rotterdam: karei doormanstraat 294 den haag: venestraat 3 Zwembaden 13 mei open Schouwburgplein krijgt recreatief karakter ADVERTENTIE X* ven gedurende enkele uren per dag) kan van enige invloed zijn op de de tailuitwerking van de oostwand. De raad wordt daar dan nog over inge licht maar vast staat reeds, dat het principe niet wordt aangetast. De af sluiting van de zuidwand kan te zijnet- tijd gevormd worden door een nieuwe schouwburg, maar het spreken daar over heeft nog weinig zin. Voor de westkant wordt, zoals be kend, gedacht aan een hotel-garni annex studentenhuis, mét in de kelder verdieping gelegenheid voor bijvoor beeld cabaret. Dit project wordt in vergelijking met het basisplan onge veer 18 meter ingekort, hetgeen rond vijftig kamers minder oplevert. Voor de exploitatie van het bedrijf is dit ongunstig, maar men heeft deze con cessie willen doen om plaats te schep pen voor een besloten „nevenpleintje". Daar komt dan het roosvenster van de Pauluskerk op uit, dat daardoor voldoende tot zijn recht blijft komen. In het oorspronkelijke plan werd het geheel aan het oog onttrokken. Het nevenpleintje is nu in overleg met de architect van de Pauluskerk ontwor pen. Het staat in rechtstreekse ver binding met het grote plein en met de toegangsweg naar de Schouwburg. De kosten voor deze opzet bedragen 2.785.000,-. afgezien van de kosten voor kunstzinnige verfraaiingen. Ook de ventilatietorens, die men met na tuursteen wil bekleden, vallen buiten de begroting, evenals die opstallen die voor exploitatie in aanmerking komen: café, paviljoenwinkels, snackbar en kiosken. Het ligt in de bedoeling te bevorderen dat deze objecten van particuliere zijde tot stand gebracht worden. In de diverse betrokken com missies hebben twee leden voorbehoud gemaakt, één ten aanzien van de con crete bestemming van de opstallen en het andere ten opzichte van het gehele plan. In het nu lopende jaar zal een bedrag van 500.000,- moeten worden uitgetrokken. Het pleinoppervlak kan midden 1968 gereed zijn; het geheel zou voorjaar 1969 kunnen worden opge leverd. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 5 mei Het lang Verwachte voorstel tot verfraaiing van het Schouwburgplein is aan de ge- hieenteraad voorgelegd. Burgemees ter en wethouders, die in de toelich ting de voorgeschiedenis uitgebreid hlemoreren, gaan zoals te verwach ten was uit van het standpunt, dat liet „koninkrijk van de voetganger" op het plein moet worden verwezen lijkt. Wanneer het plein beoogt de voetganger zijn oude rechten te her geven, dan moet dit ook gebeuren op ®en menselijke schaal die de gelegen heid schept tot het aanknopen van mtermenselijke relaties, aldus het Voorstel. De stedebouwkundigen hadden daar- "jj een zware taak, omdat het niet King om een besloten ruimte, maar om een creatie tussen een omliggende bebouwing zonder ruimtelijk begren- *end effect en van zeer grote afmetin gen. Het aanbrengen van boombeplan- ADVERTENTIE Nu voor Uw kleintje een mooie wandelwagen kopen van 72.50 ...geheel verchroomd, met spat borden en vering, verstelbare rugleuning en voetenplankje en geheel opvouwbaar. Een zeer solide wagen met hoge wielen en rem, compleet met tasje achter rugleuning en een haak voor Moeders tas, deze luxe wandelwagen kiest U morgen uit voor iets meer dan veertig gulden. Norgen om 9 uur begint in onze Baby-afdeling beneden de ver koop van deze elegante, solide en lichtlopende wandelwagens, •n twee frisse ruiten en in effen j» donkerblauw, voor Géén tel. of schrift, best. ting is vrijwel uitgesloten in verband met de onderliggende parkeergarage. Beraad over de uit de burgerij gedane suggesties heeft niet geleid tot een keuze daaruit. Sommige ontwerpen bleken van een afwijkend principe uit te gaan. Het karakter van algemeen representatief en recreatief plein kwam bij deze ontwerpen te zeer in het gedrang. Een door de gemeentelijke dienst ontworpen basisplan heeft dan ook als enig uitgangspunt gediend bij de na dere uitwerking en over dit uitge werkte plan heeft de raad thans te beslissen. Op basis van enkele sugges ties zijn volgens het voorstel wel en kele wijzigingen aangebracht, die ove rigens geen van alle met zoveel woor den worden genoemd. Meest opvallen de afwijking van het gemeentelijke basisplan vormt de oostzijde van het plein, waar enkele paviljoen-winkels komen. Die oostwand is echter bedui dend simpeler opgezet dan in het basisplan. Aan die oostzijde worden de zes ventilatietorens opgenomen in een tuin aanleg met gras, geschoren hagen van circa 1 meter hoog en bloemen. Men kan daartussen op banken, beschut door glazen windschermen, plaatsne men. Juist buiten de rand van de par keergarage komen de drie paviljoen winkels van 6 bij 9 meter met een bovenverdieping voor magazijnen. De meest zuidelijke winkel (op de hoek Karei Doormanstraat/Aert van Nes straat) wordt opgenomen in een over kapping van 19 bij 16 meter, waaronder zich een postzegelmarkt kan afspelen; waar trottoirtekeningen kunnen wor den gemaakt en waaronder men in ieder geval kan schuilen voor de regen. Onder die overkapping zijn ook exposities te houden. De kap strekt zich gedeeltelijk uit over de zuidwand van het plein, waar voorts een spre kershoek komt. Verder wil men het diepe gedeelte van de afrit naar de parkeergarage overbouwen met een snackbar die in de toekomst via een luchtbrug verbonden kan worden met de bebouwing aan de westzijde, die aansluit op het Rijnhotel. Aan die westzijde komen drie vijvers van 21 bij 21 meter en 30 cm diep. Fonteinen in en banken rond de vijvers moeten be werken dat men er graag een plaatsje zoekt bijvoorbeeld voor het nuttigen van de middagboterham. De ontwer pers willen het plein namelijk dood gewoon laten meespelen in het leven van alle dag. Bewust wordt met dit alles nage streefd de „cultuurbarrière" te door breken, die (bijvoorbeeld volgens Rein Blijstra in zijn boek „Rotter dam, stad in beweging") voor de voetgangers wordt gevormd door De Doelen en de Schouwburg tussen Kruiskade en Lijnbaan. Wanneer de geboden mogelijkheden worden uit gebuit kan dit, aldus het voorstel, zeker worden bereikt. Tot die moge lijkheden behoort in de noordoost hoek een café met consumptieterras sen De noordelijke toegang tot de parkeergarage wil men ter verleven diging markeren met twee winkel kiosken en de rand van deze afrit, tegenover De Doelen, kan door het aanbrengen van een kunstwerk het geheel aanzienlijk verlevendigen. Uit deze elementen *komt volgens B. en W. een plan naar voren, dat in overeenstemming is met de menselijke schaal en dat niettemin ruimte biedt voor tal van gebruiksmogelijkheden. De rechthoek in het midden van het plein krijgt sierplaveisel in verschil lende kleuren en wordt „afgezet" door acht lichtmasten van ongeveer 16 me ter hoogte. Dit middenplein van 90 bij 40 meter biedt plaats voor taptoe's, demonstraties, gymnastiekuitvoeringen, wagenspel, openluchtbioscoop, vuur werk, volks- en kinderspelen enzo voorts. Men denkt ook aan het aan brengen van een verplaatsbare muziek tent. De randen van het plein krijgen een aangepaste verlichting. Mogelijk komen er verantwoorde lichtreclames. Men is er nog niet uit, hoe men een verkeerloze Karei Doormanstraat in het project kan inbrengen. Een inrij- verbod brengt de daar liggende zaken in moeilijkheden en de mogelijkheid om aan de achterzijde van die winkels een expeditiestraat te maken is weinig aantrekkelijk. De uiteindelijke beslis sing (gedacht wordt aan een rijverbod met ontheffing voor bedoelde bedrij- ADVERTENTIE Dorlastan®, het super-elastische kwaliteitsgaren van 'Bayer' 't Corselet is 'IN'. Kies dit Stretch-Corselet.met de beroemde felina stretch beha, er is geen betere! IN ALLE 20 FILIALEN VAN WALA speciaalhuis lid distribuantenvereniging goed wonen UM'I*» JU Kfgjfl ■111 f «e? (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 5 mei Op Verol- me's scheepswerf te Alblasserdam wordt dinsdagmiddag 'een ponton, in aanbouw voor de N.V. Sleepdienst en Transportonderneming Gerrit J. Eer- land zn. te water gelaten. De ponton is met zijn lengte van 50 meter, breed- te van .11 meter en holte van 2.53 me ter de grootste, die tot "nu toe voor een Nederlandse ondernemer is gebouwd. De doopplechtigheid wordt verricht door de 17-jarige Mia Rootring, een kleindochter van de algemeen directeur van de onderneming. De ponton, die een laadvermogen van 1000 ton heeft is bestemd voor I transport van omvangrijke stukken, j zoals scheepssecties, kranen, tanks, en drukvaten en is speciaal gebouwd voor het sterk toenemende containervervoer in het binnenland, ofschoon hij ook zeewaardig is. In beladen toestand kan 1 de ponton binnendoor van Rotterdam naar Amsterdam gesleept worden. De fa. Gerrit J. Eerland bezit mo- j menteel 40 pontons, 13 havenssleepbo- 1 ten en 5 wegkombinaties. ROTTERDAM, 5 mei Om de re latie tussen kiezers en gekozenen te verbeteren gaat het onlangs opge richte district Rotterdam-Zuid van de Partij van de Arbeid zogenaamde hearings organiseren in verschillen de wijken op de linker Maasoever. De eerste wordt op maandagavond 8 mei gehouden in gebouw Pretoria aan de Pretorialaan. Van half acht tot half tien zullen daar leden van, de P.v.d.A.-fractie van de gemeente raad aanwezig zijn. De bewoners van de omgeving kun- j nen alles ter sprake brengen wat zij willen. Het gaat niet zozeer om een klachtenbureau, maar 'n algemeen po litiek gesprek en suggesties voor ver beteringen op welk gebied dan ook. kun nen naar voren worden gebracht. Op die eerste avond komen de heren. mr. C. J. N. van Dongen, A. Dijksman, dr. J. H. Lamberts, drs. A. J. Lems, G. Spruyt, J. H. C. Verschoor en drs. W. van der Vlerk luisteren naar wat het gemeen tebestuur volgens de wijkbewoners moet weten. ADVERTENTIE U heeft natuurlijk groot gelijk, dat U voor Uw geld de mooiste gordijnen wilt hebben... maar dat wij deze luxe italiaanse damast kunnen verkopen voor deze prijs... zal ook Uw stoutste verwachtingen overtreffen. Luxe Italiaanse damast, uit de serie van 8.95, in bijzonder rijk kleurassortiment, de mooi ste damast-aanbieding die wij ooit hadden... rijk glanzend in prachtige dessins, morgen voor nog géén vier gulden. Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze magnifieke itali aanse damast, in een prachtig kleurassortiment, 120 cm breed, per meter voor Géén te/, of schrift, best. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 5 mei Een groep je weduwen van Rotterdamse verzets lieden legde gisteren demonstratief bloemen neer bij het verzetsmonu- ment aan de Westersingel. Zij liepen woensdagavond niet mee in de stille stoet, die jaarlijks de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog bij de monumenten herdenkt. De verzets- weduwen hielden vast aan de vierde mei, Hemelvaartsdag of niet. Hetzelfde deden een groot aantal Rotterdamse kunstenaars, die even eens spontaan besloten hadden bloe men te leggen bij dit monument. Ondanks het feit dat er snel* impro viserend werd opgetreden, waren er nog enkele tientallen vertegenwoor digers van het Rotterdamse culturele leven hun eer komen betuigen aan de gevallenen. Het door de oorlog zo zwaar getrof fen Rotterdam herdacht woensdag op vele plaatsen, bij indrukwekkende mo numenten en eenvoudige houten krui sen, officieel de slachtoffers van het Nazi-regiem. De doden vielen overal: op de slagvelden, in de vernietigings kampen, op de fusilladeplaatsen. Slechts de herinnering aan hun persoon, hun daden en hun moedig offer leeft voort. Twee plechtigheden stonden woens dagavond om acht uur centraal: op het Stadhuisplein en bij het beeld „De vallende ruiter" in Rotterdam-Zuid. Vele honderden Rotterdammers schaar den zich op het Stadhuisplein rond de beeldengroep ter ére van degenen, die in het verzet het leven lieten. Burge meester W. Thomassen, deputaties van ex-verzetsstrijders, de raadsfrac tie van de CPN en vele anderen leg den kransen en bloemen bij het monu ment. Tevoren was een korte herdenking gehouden bij het Centraal Verzetsmo- nument aan de Westersingel. De Mari nierskapel der Koninklijke Marine on der leiding van kapitein-directeur J.P. Laro speelde ook hier koralen en treur muziek. Behalve van het Rotterdamse gemeentebestuur waren er kransen van de Vereniging ex-politieke gevangenen, de Witte Brigade, The Royal Airfor- ces, de Stichting 1940-'45 en de senaat van het Rotterdams Studentencorps. Een stille stoet trok tenslotte van het Stadhuisplein' naar het Mariniers monument aan het Oostplein, waar en kele mariniers de erewacht hadden be trokken. Vele honderden Rotterdam mers liepen mee in deze stoet, die werd voorafgegaan door de Mariniers kapel, geflankeerd door 34 manschap pen van het Korp3 Mariniers met bran dende fakkels. Bij dit monument werden de mari niers herdacht, die bij de strijd om de Maasbruggen in mei 1940 om het leven kwamen. Generaal-majoor A.M. Luijk, commandant van het korps Ma riniers, legde als eerste een krans. Vele anderen volgden zijn voorbeeld. Marine Battleground" in Cen traal, 18 jaar; ,,Mr. Solo schaak mat", in Cineac N.R.C. 14 jaar; Elvis a go-go" in Cineac A.D., alle leeftijden; ,,100.000 dollars voor Ringo" iri Colosseum, 14 jaar; ,,Goed geschoten, Matt Helm" in Lumière 14 jaar; Penelope, de hippe bank roofster" in Luxor, alle leeftijden; Voor een bespreking van de film in Cineac NRC zie elders in dit blad. Oorlogen hebben vele filmproducers geïnspireerd tot het maken van vele films. Romantici maakten films over de burgeroorlog tussen het Noorden en het Zuideln van de Verenigde Staten. Hitier veroorzaakte onder de filmma kers na de tweede wereldoorlog een ware rage en ook de Koreaanse oorlog werd in geuren en technicolors uit de doeken gedaan. Nog even en de oorlog in Vietnam is door het commerciële oog van de producers geheel in „stijl' te bekijken. Regisseur Man-Li Lee maakte zijn film „Marine battleground" in Zuid- Korea. Een mariniersafdeling moet zo lang mogelijk zien stand te houden, tot dat het grote bataljon der artillerie kan inzetten. Ontelbare Chinezen maken het de mariniers moeilijk, maar ten koste van vele offers weten ze stand te houden. In het leven van dit keurkorps speelt een kleine wees, die zij hebben geadop teerd, een grote rol. Het is een zwak geheel geworden. Alleen de gevechtsscènes zijn van uit stekende kwaliteit. Al met al blijft het •toch een oorlogsfilm beneden het ni veau dat wij op dit gebied kennen. ADVERTENTIE Het maken van een Western wordt langzamerhand een ondankbaar werk je. De Italianen, die de laatste tijd erg actief zijn op dit gebied, slagen er lang niet altijd in iets verrassends te brengen. Alberto de Martino, de regisseur van „100.000 Dollar voor Rin go" maakt zich in zijn film. waar voor het woeste Spaanse landschap als decor heeft gediend, schuldig aan over dosering. Ringo, alias Cluster, krijgt in het anderhalf uur durende verhaal bijna geen gelegenheid zijn pistool op te bergen bij zijn pogingen om de moordenaars van zijn vrouw te wre ken. Een aangezien de vele tegenstanders, die hij op zijn weg ontmoet, evenmin bang zijn om een schot te lossen, is er anderhalf uur zoveel vuurkracht, dat zelfs Bobby Solo, die de titelsong zingt, wordt overstemd. Na „De lokvogels" de tweede Matt Helmfilm. „Goed geschoten, Matt Helm" teert nog voor een groot deel op de roem van de eersteling van Phil Karlson. Dit keer regisseert Hen ry Levin. Karl Malden wil als leider van een internationale bende, Washing ton vernietigen met geconcentreerde zonnestralen. Het aantrekkelijke van dit type film is de fantasie waarmee allerlei elektronische apparaten en vreemde wapens gebruikt worden, zo als een pistool met vertraagde wer king. De film komt maar moeilijk op gang. Matt Helm (Dean Martin) be dient zich tijdens de achtervolging ook van luchtkussenvoertuigen en omgeeft zich met diverse mooie meisjes in zijn huis met privébad. Vermakelijk, kleu rig en tenslotte ook nog wel spannend. Coureur Elvis. Elvis Presley nog niet in zijn huwe lijksboot, maar wel in een race-auto, beheerst Elvis a Go-Go van begin tot eind. Het is allemaal weer hetzelfde. Vele meisjes die met hem willen trou wen en die op zijn liedjes verliefd wor den. In de film blijft hij temidden van het amoureuze geweld de vrijgezel. Voor de liefhebbers die Elvis ook als beatzanger bewonderen, met zijn beste showfilm. De lieftallige Natalie Wood is in „Penelope" een pikante bankroofster die niets tegen deze afwijking kan doen ook al is ze de vrouw van een bankier. Als een valse verdachte wordt aange zien voor de dader en niemand er in gelooft dat zij degene is die de geraf fineerde overval gepleegd heeft, orga niseert ze een tweede overval om te bewijzen dat ze het wel degelijk in haar vingers heeft. Arthur Hiller regisseer de dit luchtig niemandalletje waarin Ian Bannen, Dick Shawkn en Peter Falk de andere belangrijkste rollen spelen. Is het geen genot om in deze tijd, waarin bijna alleen sprake is van imitatie, nu eens iets te kopen dat werkelijk écht is? Nu kunt U dat, 100% Nappa lederen dames voorjaars handschoenen, in lang elegant model, uit de series van 14 gul den. Lederen voorjaars dameshand schoenen van 100% Nappa leder tafelgeverfd, d.w.z. niet afgevend aan de binnenzijde, per paar voor nog géén zes gulden. ADVERTENTIE ROTTERDAM, 5 mei De gemeen telijke zwem- en strandbaden gaan zaterdag 13 mei open. De zandspeel- tuinen aan de Jan van Avennestraat, Willem Beukelszstraat, Brabantse- straat, Hugo Molenaarstraat, Kaap straat en Tweebosstraat zullen dins dag 16 mei worden geopend. ADVERTENTIE floudessingal 221,1 Morgen begint de verkoop van deze echt Nappa lederen voorjaarsdameshandschoenen, in alle maten, in het modieuze zwart, per paar voor Géért tel. of schriftbest. DE STEENKOLEN-HANDELSVERE NIGING viert op zaterdagavond 6 mei feest. In gebouw „Palace" worden tij dens de jaarlijkse feestavond jubilaris sen. die 50, 40 of 25 jaar in dienst zijn in de bloemetjes gezet. Ook de gepen sioneerde werknemers worden in de feestvreugde betrokken. De avond wordt opgeluisterd met het optreden van Max Tailleur, Christine Spieren burg en Wim Koopmans. Tot twee uur in de nacht is er een bal, waaraan het dansorkest van John Cox zal meewer ken. WILTON-FEYENOORD IN SCHIE DAM heeft een aantal jubilarissen ge huldigd. Zij werden toegesproken door de directeur, de heer B. Wilton en ont vingen een geschenk onder couvert. De voorman-bankwerker J. Ie Per is veer tig jaar aan het bedrijf verbonden. De zilveren jubilarissen zijn: L. Colleburg, V. Faassen, J. Immerzeel, P. Rovers, F. M. v. d. Velden, C. Niekerk, en L. Zijlstra, mej. E. Vermeer is twintig jaar bij Wilton. DE NEDERLANDSE KATHOLIE KE INVALIDENBOND viert op zon dag 7 mei in gebouw „Odeon" St. Li- duinadag. Om 10 uur is er een h. mis ter intentie van de overleden voorzit ter de heer R. Ploeg. Na de lunch volgt de jaarvergadering, 's Middags komt de ontspanning aan de beurt. Een cabaretgroep onder leiding van Martin Rijken vult de middag. IN VERBAND MET Hemelvaarts dag zal het maandelijkse inentings spreekuur van de Vlaardingse huisart sen van 4 mei worden verplaatst naar 11 mei. VANDAAG IS de heer W, J. P. Huy- gen veertig jaar werkzaam bij de Co- öp. „Vooruitgang". De jubilaris is nu assistent-hoofdcontroleur van de melk inrichting. Hij heeft vandaag bezoek ge kregen van zijn directeur, die hem de zilveren ere-medaille van de orde van Oranje Nassau opspelde. IN DORDRECHT IS het dinsdag 9 mei feest bij de biscuit en chocolade fabriek „Victoria". De heren A. M. v, d. Ende, C. Kleinendorst en J. Kloos terman zijn dan veertig jaar in dienst bij „Victoria". Ze worden om elf uur in de kantine gehuldigd. DE ORGANIST DIRK JAN ZWART concerteert zaterdag 6 mei in de ge reformeerde kerk aan dt Kuiperstraat op de hoek van het Marconipiein. Er worden werken uitgevoerd van Bach, Handel. Mendelssohn. Krebs en Jan Zwart. IN SCHIEDAM KOMEN op woens dag 17 mei een aantal leden van de Ne derlandse vereniging van Consuls op bezoek. De gasten worden om tien uur verwacht en 's morgens door het ge meentebestuur in de aula van het ste delijk museum ontvangen. Daarna volgI een rondrit door de stad en worden en kele bedrijven bezocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7