Portugezen juichen paus paulus vi hartstochtelijk toe anderhalf miljoen pelgrims op de been Ontmoeting met 60-jarige zuster Lucia Zuster Lucia had belangrijks keuze uit spaarvormen met JEVTOESJENKO ONDER DE INDRUK fé Nmmpm nederlandsche vVXen' hoeden en Petten ,-Jq tJCle pelgrims, van wie er Vee of drie dagen in de 5§eq Gr|nphoudelijk stromende Jé cjj, n der weg waren geweest .lchtbaa^10ment niet te missen. r)jbwHr vermoeid, maar ook - z°als hij zelf zei, keerde >as Vezestien uur nadat hij °éda„ r°kken, in Rome terug. Ue'sPraavn een korte Pinkster- },irViken n„ t0t een menigte ge bald i N'' St. Pietersplein, 6 nij het thema van zijn Gereformeerden en katholieken in oecumenisch beraad Man koopt overal op ongedekte cheques IViD MIDDENSTANDSBANK DINSDAG 16 MEI 1967 k Vht^A» 16 mei „Een r]li^e dag. De herinnering Dhs J2e uren zullen wij altijd in Nord^ bewaren." Met deze Za'f1 kenmerkte Paus Paulus v 0rdagavond de pelgrims jaar 'één dag, die hij maakte ^Oot at'ma. Onvoorstelbaar r haa as bet enthousiasme van Nq schatting anderhalf mil- jldruu-, Sen, die hem daar een ^jclden^kende ontvangst be- rt ch(. en eindeloze schare van ^Ide schreeuwende, bid- ?ahdLflet zakdoeken, vlaggen, pelgrimage: bidden, bidden om vrede voor onze geteisterde we reld. met een rank, romantisch roosje Kort gesprek Groeten en zegen De baak waar u zich thuis voelt! Zuster Lucia Armoede Bommenregen eli 0ió4 r*j5 P U e terugweg van Fatima naar het vliegveld van Montereal houdt de Paus stil bij het klooster van de H. Maria de Victoria a Batalha, dat uit 1388 dateert. Een grote menigte juicht de Paus hartstochtelijk toe. Grandioos welkom voor Paus in jubelend, overvol Fatima 'Van een correspondent) Op het vliegveld Monte Real van de Portugese luchtmacht wordt de Paus begroet door premier Salazar. Voor vele pelgrims was het hoogte punt van de dag de ontmoeting tussen Paus Paulus en zuster Lucia dos San tos, het eenvoudige boerenmeisje, dat \DVE1 rENTIE precies vijftig jaar tevoren, op 13 mei 1917, voor de eerste maal Maria zou hebben gezien. Zij was toen tien jaar oud. Haar neefje en nichtje, Jacinta en Francisco Marto, die de verschij ning ook zagen „een witte dame, helderder dan de zon" stierven vier jaar later, zoals de „witte dame" had voorspeld. Lucia bleef echter in leven en trad toe tot de Orde der Carmeli- tessen. Nu stond zij oog in oog met het hoofd van de katholieke kerk op het grote plein voor de basiliek, die is gebouwd op de plaats, bij een dwerg eik, waar de drie herderskinderen de verschijningen zagen. De Paus stond op van zijn troon, die op het plein was opgesteld, om zus- DEN HAAG, 16 mei (KNP) Op initiatief van de oecumenische raad van kerken in ons land is overleg tot stand gekomen tussen de kerken der reformatiede oud-katholieke kerk en de katholieke kerk met het doel de mogelijkheid te openen, dat zowel de katholieke kerk als de gereformeerde kerk voortaan zullen deelnemen aan het nationaal oecumenisch beraad Een werkcommissie is ingesteld, waar in vertegenwoordigers zitting hebben van de deelnemende kerken. Kardinaal Alfrink heeft voor de ka tholieke kerk in ons land dr. H. Fiolet v/d Willibrord Vereniging afgevaar digd. Andere kerken die aan deze werkcommissie deelnemen, zijn de her vormde kerk, de gereformeerde kerk, de Lutherse kerk, de remonstranten en de oud-katholieken. Als gasten ne men aan het overleg in de werkcom missie deel de quakers, de vrij evan gelische kerk, de baptisten en het leger des heils. De commissie heeft tot opdracht te zoeken naar een nieuwe structuur van de oecumenische raad. Het is de uit drukkelijke bedoeling, dat in de oecu menische raad nieuwe stijl geen af vaardigingen an kerken zitting heb ben, maar beleidsfiguren teneinde zo de oecumene niet langer een vrij blijvende zaak te doen zijn. Men wil integendeel bereiken, dat de kerken in deze oecumenische raad streven naar een echte gemeenschap, waarin zij ge- zamenlijk handelend pptreden, ter Lucia te begroeten. De thans 60- jarige non viel op haar knieën, nam de hand die de Paus haar aanbood, en overdekte die met kussen. De Paus kuste haar voorhoofd. Daarna spraken zij, met gedempte stemmen, ongeveer vijf minuten met elkaar in het Portu gees, een taal die de Paus beheerst en waarvan hij zich zaterdag ook in zijn toespraken bediende. De menigte barstte los in een luid ge jubel: „O Papa, Lucia! O Papa, Lu cia!" Slechts weinigen konden zien wat er gebeurde, maar iedereen wist het. Niets is bekend geworden van hetgeen de Paus met zuster Lucia besproken heeft. Vaticaanse zegslieden ontkenden echter krachtig, dat het zogenaamde „derde geheim", dat Maria aan zus ter Lucia zou hebben toevertrouwd, aan de orde is gekomen. Na het gesprek stelde zuster Lucia enkele familieleden van haarzelf en van Jacinta en Francisco aan de Paus voor. Onder hen was Lucia's zuster, Maria dos Anjos, 76 jaar oud. Daar na liep de Faüs naar voren, met zijn gezicht naar de enorme menigte. Toen de mensen weer „Lucia, Lucia!" be gonnen te schreeuwen, wenkte de Paus haar. Ook zij kwam naar voren, met gebogen hoofd. Tot op het .laatste moment had het Vaticaan ontkend, dat de Paus een ontmoeting met zuster Lucia zou heb- bem. Pas vrijdag werd meegedeeld dat dit wél het geval zou zijn. Vrijdag ook was zuster Lucia van haar kloos ter in Coimbra, tachtig kilometer ver derop, naar Fatima vertrokken, waar zij sinds haar intrede in 1921 nog maar éénmaal was geweest: in 1946. Zaterdagmorgen om tien minuten over half zeven was de Paus in een Caravelle van de Portugese luchtvaart maatschappij vanuit Rome vertrokken naar de luchtmachtbasis Monte Real, veertig kilometer van Fatima. Hij werd daar omstreeks half tien be groet door president Arturo Tomaz en premier Salazar. In een open Rolls Royce reed de Paus staande naar Fa tima, overal toegejuicht door duizen den en nog eens duizenden mensen. Op het plein voor de basiliek droeg de Paus een H. Mis in de open lucht °P; daarna hield hij zijn belangrijke toespraak, waarin hij het bidden voor de vrede in de Kerk en vrede in de ADVERTENTIE Carrière in het buitenland? Vestiging in het buitenland na een werkzaam leven in Nederland? Ondernemende mensen zijn verstandige mensen en stellen hun financiële basis veilig. Zij nemen de Euro-polis van De Neder landen van 1870! De Euro-polis kan immers naar het buitenland worden overgeschreven, zónder ingewikkelde formaliteiten, en maakt premiebeta ling en uitkeringen mogelijk in de valuta van het land van vestiging. Ideaal! Uw verzekerings-adviseur kan u alle bijzonderheden verschaffen. DE NEDERLANDEN VAN 1870 EbS Paus Paulus heeft met zuster Lucia, de enig overgeblevene van het Fatima-drietal, een onderhoud gehad en haar gezegend. Prelaten op de tribune kijken toe. wereld noemde als de reden van zijn komst. (Zie de Tijd van zaterdag). Na de H. Mis en de zegening van de zie ken had de Paus een kort onderhoud met premier Salazar en leden van de Portugese regering. Voorts ontving hij de buitenlandse diplomaten alsmede een aantal van de vele ex-koningen en troonpretendenten, die op Portugese bodem hun monarchistische dromen spinnen. Onder hen: ex-koning Umberto van Italië met zijn zoon Victor Emmanuel; ex-koning Simeon van Bulgarije; de Graaf van Parijs, die de Franse troon pretendent is; de Spaanse troonpreten dent Don Juan; en zelfs de Portu gese troonpretendent, de Hertog van Braganqa. Tenslotte ontving de Paus nogmaals premier Salazar, ditmaal in een particuliere audiëntie, die negen minuten duurde. Dit alles gebeurde in het paviljoen op het plein nabij de ba siliek. In een korte toespraak tot de bui tenlandse diplomaten roerde de Paus een teer punt aan: het karakter van zijn reis naar Portugal: „Gij heren, zult, misschien beter dan anderen, kun nen getuigen van het zuiver religieu ze karakter van deze pelgrimstocht." Met deze woorden wilde de Paus ken nelijk duidelijk maken, dat hij wars was van alle politieke bedoelingen. De Paus had ook een toespraak op schrift gesteld voor een gezelschap protestanten, die hij in Fatima zou ontmoeten. Er waren echter slechts twee presbyterianen aanwezig. Daar om zag de Paus van die toespraak af, omdat het een toespraak in het Frans was, een taal die zij niet ken den. Wel stelde de Paus hun de tekst ter hand, waarbij hij een fraaie op merking plaatste: „De twee belemme ringen voor de christelijke eenheid zijn de Paus en de Heilige Maagd. Deze twee hindernissen hebben er in ieder geval voor gezorgd, dat wij elkaar vandaag ontmoeten." In zijn geschreven toespraak erkent de Paus „dat gij in de huidige situa tie van verdeeldheid onze overtuigin gen betreffende Maria niet kunt de len. Maar allen beschouwen wij haar als een voorbeeld van geloof en nede-1 righeid." In de middaguren had de Peus de legenheid wat te rusten, daarna ging hij naar het vliegveld Monte Real en vandaar' in de Caravelle terug naar Rome. Tussen Fatima en Monte Real stonden wederom honderdduizenden mensen langs de weg, die hem toe juichten. Veel minder mensen verwel komden hem in Rome, maar toen de Paus kort na zijn terugkeer in het Vaticaan voor het raam van zijn werk kamer verscheen, had zich reeds een menigte van minstens 100.000 mensen verzameld. De Paus sprak hen toe en zei: „Wij kunnen vrede vinden als wij goede mensen zijn, als wij godsdienstig zijn, als wij geloof hebben en liefde voor onze naaste. Ik nam U in mijn hart met mij mee naar het altaar van de Madonna. Ik breng U terug haar groe ten en haar zegen. V'ij hebben de Maagd Maria om vrede gevraagd en er werd ons in zekere zin geantwoord dat de vrede een bereikbaar doel is. ADVERTENTIE ARNHEM, .nei De afgelopen weken zijn bij de recherche in Arnhem talrijke aangiften bunnengekomen van zakenlieden, die goederen hebben ver kocht aan eén man, die als betaling een giro-overschrijvingskaart afgaf ten name van Willem Vuyst te Arnhem, terwijl is gebleken dat op zijn rekening geen saldo aanwezig was. Bij onder zoek is gebleken, dat W. Vuyst (42) zijn praktijken in andere plaatsen van het land voortzet Op deze wijze heeft hij reeds voor enkele duizenden gul dens aan goederen gekocht. Hoewel zijn aanhouding aan alle politie-instanties is verzocht, is men er nog niet in ge slaagd de man te arresteren. ADVERTENTIE 4% 6% Uiteenlopende reacties op pelgrimage van Paus (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 16 mei Er waren zaterdag waarschijnlijk niet veel niet- katholieken in Fatima, maar één be kende communist was er in ieder ge val wél: de beroemde jeugdige dich ter Jevgenty Jevtoesjenko. Maandag vertelde hij op een persconferentie in Lissabon dat hij een gedicht gaat maken over wat hij in Fatima, tij dens het bezoek van de Paus, heeft gezien. „Ik ben naar Fatima gegaan," aldus Jevtoesjenko, „omdat ik wist dat ik daar een zeldzame en grootse erva ring zou opdoen. Ik wilde niet vertrou wen op films, maar het met eigen ogen zien. Toen hem werd gevraagd of zijn gedicht satirisch of spottend zou worden, antwoordde hij fel: „Zeer zeker niet. Ik heb te veel eerbied voor de gevoelens van de enorme massa, die daar bijeen was. Het was een zeer indrukwekkende ervaring. Het was voor het eerst dat ik een dergelijke manifestatie heb gezien." Tenslotte zei Jevtoesjenko, die in Portugal is op uitnodiging van een uitgever om ge dichten uit eigen werk voor te dra gen, dat hij naar Fatima was gegaan „als dichter, als criticus en als gelovi ge mijn God is de waarheid." Minder lankmoedig was het com mentaar van het Italiaanse communis tische dagblad „II Messagero", dat schreef: „Voor een ontelbare menigte van arme en onderdrukte landarbei ders en voor de dienstvaardige verte genwoordigers van een van de laatste fascistische dictaturen, in een situatie vol van de angsten en risico's, die de mensheid bedreigen, heeft de Paus een nieuw appèl tot vrede aan alle mensen gericht." De Romeinse pers gesteedde nogal wat aandacht aan de opmerking van de Paus na zijn terugkeer in Rome, toen hij de menigte op het St. Pietersplein toesprak. Hij zei toen: „In ratima hebben wij de Maagd Maria om vrede gevraagd en er werd ons in zekere zin geantwoord dat de vrede een be reikbaar doel is." Prompt vragen de kranten zich af of de Paus in Fatima een yisioen heeft gehad. Da journalis ten houden het op een soort innerlijke mededeling, een geestelijke verbinding met de Heilige Maagd, die hem tot deze woorden aanleiding gaf. Voorts weet „II Messagero", het .communistische dagblad van Rome, mee te delen dat zuster Lucia tijdens haar ontmoeting met de Paus „iets zeer belangrijks" aan de H. Vader wilde vertellen. Een ooggetuige, die bij het gesprek aanwezig was, zou dit hebben verteld. De Paus stelde zuster Lucia voor een en ander zonder schroom ter kennis te brengen van haar eigen bisschop. Er doen geruchten de ronde, dat zuster Lucia opnieuw ver schijningen heeft gehad. De Franse „Figaro" had een eigen verslaggever aan boord van de Cara velle, waarmee de Paus naar Fatima vloog: de bekende Franse theoloog en Concilie-expert abbé Laurentin. Hij vertelt, dat de Paus zich tijdens de reis uitvoerig onderhield met de mee vliegende journalisten. De redacteur van het ultralinkse Italiaanse dagblad „Paese Sera" vroeg de Paus of hij in Fatima ook zou bidden voor de on derdrukte volkeren van Angola en Mo zambique. Antwoord van de Paus: „Voor allen." Abbé Laurentin wijst er op dat de buitenlandse reizen van de Paus altijd voeren naar plaatsen waar grote ar moede heerst. Ook zijn laatste ency cliek handelt over de realistische en moderne vertaling van de Evangeli sche liefde voor de armen in de wereld. In 1963 ging de Paus naar Palestina en Nazareth: het dorp van de Heilige Maagd is een dorp van armen geble ven. In 1964 ging hij naar Bombay en het hongerige India, in 1965, in New York, de hoofdstad van de rijkdom, stond hij er op een bezoek te brengen aan Harlem. En nu Portugal, het land dat wordt verlaten door zoveel mannen, die elders werkzaamheden gaan verrichten die niemand meer wil doen. Laurentin schrijft ook over de regen in Fatima, die hevig viel, zoals ook. op 13 mei 1917 het geval was. Dit maal geen dansende zon, zoals vijftig jaar geleden. Hebben sommigen in het geheim er op gerekend? Ik geloof het niet, want er was geen enkel teken van geestesvervoering. Waar het in 1967 om gaat is iets anders. Niet het zonnewonder, dat in 1917 door geen enkel observatorium werd geregis treerd, maar het wonder in de har ten, die worden opgeroepen zich te be geven op de weg van de ontwikkeling die de nieuwe naam is voor de vre de." Het Franse blad „Reforme" schrijft: „Gezien de ernst van het ogenblik zou het beter zijn geweest voor de eer van God en van de Kerk, als de Paus naar Hanoi was gegaan, waar 800.000 van zijn gelovigen, elke keer als zij hun ogen willen richten op de zon, hun blik versperd zien door een bom menregen." Overigens wordt door de meeste kran- ten erkend, dat de reis van de Paus geen politieke bedoelingen had en dat het regime in Lissabon er op geen enkele wijze een erkenning in kan zien, ook al heeft de Paus een ontmoeting gehad met premier Salazar. „Dat wa ren zuiver protocollaire gesprekken", is van Vaticaanse zijde verklaard. Opmerkelijk is dat de Paus zaterdag de Portugese bisschoppen bedankte voor de „ijver, waarmee zij de leer van het Concilie tot uitvoering bren gen". Algemeen bestaat de overtui ging, dat de Portugese hiërarchie de uitvoerig van de Concilie-besluiten juist tegenwerkt, zeer tot ongenoegen van de jonge clerus, die volgens het KNP ook niet erg te spreken is over de overdreven Fatima-cultus. Zaterdag heeft de regering van Al gerije bij de Apostolische Delegaat in Algiers geprotesteerd tegen de reis van de Paus naar Portugal. De mees te ondergrondse organisaties in Angola en Mozambique, die strijden tegen de koloniale overheersing van de Portu gezen, hebben officiële vertegenwoor digingen in Algiers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 5