DE MAASBODE fgVASIE NOORD-VIETNAM ONTKEND VN-MACHT NEEMT AFSCHEID Bombardement bij centrum Hanoi andaag e vrouw Jong vermoord Vrijmoedig commentaar Israël ook zonder YN te verdedigen Opstand door mislukt traangas Politie verijdelt roofoverval I I OVERAL WINNAARS IN DE (fcso! TIJGER JACHT! lnzich" VANG EN WIN! li®!© Dader bekend Schmelzer achter het kabinet Drie miljoen werklozen mon w Verder IN RIJSWIJK RotTERDa M, ZATERDAG 20 MEI 1967 OPKLARINGEN 122e JAARGANG No. 39631 Arp, ON, 20 mei (Reuter, Vereri; Zuid-Vietnam en de inval in ïf Staten hebben met de Sedemfr!let.zuideIijke deeI van de Noord. tarisefrde zóne tussen ?en lupv,+n Zuid-Vietnam en met de dopi nval °P Hanoi waarbij iStadscennumhter dan °0it b,ij h6t hvee hoi' m. waren gelegen, tebsivov.i "grijke staPPen in de in" §enonien Van de md^taire actie advertentie 26 pagina s hvee ÜE MAASBODE Mr. W DIRECTIE: A. M. van der Kallen H°OFDREDACTIE: h M. Lücker Mntorfn. 5" f'.-. AdVert- 35cen/DE Maasbode Een militair van de vredesmacht van de VN rechtsneemt in de Strook van Gaza op liet Egyptische deel afscheid van een aan Israëlische zijde staande collega. K/\REL HDDGSTRAATEN Financiën en economie INDONESIË PRIESTER WORDEN 1 WÊ 1 H lÉl Duizend gulden voor de heer J. F. Bijtjes, Jongkindlaan 66, Alkmaar 't Regent prijzen In de Esso Tijger jacht! En de prijzen vallen óveral! Elke dag heeft u kans op f. 1-000. draagbare TV of autora- dio Heeft u al 5 kaartjes met de letters TIJGERZie ze gauw te krijgen want het einde van de Esso Tijg er jacht komt Opklaringen, maar ook enkele bui en. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van 1316 graden. ZON: op: 4.39 MAAN: op: 17.38 onder: 20.35 onder: 3.32 noemen aanvallen louter defensief van buitenlandse za- „atlvai n stllngton deelde mee dat de ledemiH&J1]andeli*e stellingen in de .„^ievo Friseerde zone „een louter de- n 6* ODziVif*3 gel betrof en in geen Ir9,1"1 inhni,a\„een invasie in Noord-Viet- Uren 'jDe inval geschiedde en- nadat de Vietcong grote schade had aangericht bij de beschie ting van het Amerikaanse mariniers commando en een radarcentrum in het noorden van Zuid-Vietnam. Volgens een Amerikaanse woordvoerder leek het erop dat de aanvallers de doelen precies wisten te liggen. Aan het binnenvallen van de zone is een periode van hevige gevechten pal ten zuiden ervan voorafgegaan. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden bij de strijd om enkele stra tegische heuvels die, volgens de Ame rikanen, infiltratiewegen bestrijken. De Amerikaanse inlichtingendienst had ge zegd over gegevens te beschikken waar uit bleek dat in april 40.000 Noord- vietnamezen waren samengetrokken in het noordelijke deel vap de bufferzone en dat pal ten noorden daarvan nog eens zo'n aantal militairen in gereed heid werd gehouden voor een mogelijk massaal offensief tegen Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen. De woordvoerder van het State De- partmént zei dat de Verenigde Staten ray coryfeën uit de muziekgene- v,.(Jrrond Willem Mengelberg hiaar,®,n ^5 jaar: Louis van Tulder W0e daê 22 mei, Willem Ravelli g 31 m.ei- Twee gesprek- hen vindt men weerge- fiag 9ln de rubriek Varianten op Ge0l. sc)le °Qtte Hagedóorn van de Haag- Ocistro,01nedie heeft drie maanden een 'lee! Bespeeld bij het Zürichs To- höheT T Madame Rachel in „Das 1)1art-,i heben" van Herman Suder- üeriijic heeft het als een uitzon- Ze belevenis ervaren, vertelt FRANC versla99ever op pagina "leriai^a s .zestiende Tour door Ne- start o cde woensdag 24 mei van Sla§gev at' Was voor een onzer ver- je ga ers aanleiding uitgebreid in Sterna?- °p de organisatie van het wielerspektakel. KOOS '°Pen t verdiept zich in het ehnis'-vraagstuk. Zie pagina 7. öetijd j en rs- A. J. Cuppen 131 en 1 j7Fiotterclam, Westblaak ^"ristra» Te'- redactie en ad- 17-30 u,.l6: 142011. redactie na Giro ,"Urj 1^21 14. Postbus 723. 28 84 Tijd, Amsterdam: B£>p. tot 19 in aHéling lezersservice ABONnc. Uur- tel. 0 10 -14 28 10. 13.ƒ4,40, per kwartaal Cassok'0„.xolusief eventuele in- De; t|ENt'ES: oc Tijq Per arillimeterhoogte; 76 cent"~lPehele °Pla9® A cent rnillimeterhoogte; °ntractta,00r familieberichten. 'even op aanvraag. RIJSWIJK, 20 mei Vrijdag is hier een jonge vrouw, de 24-jarige L. K. door een kostganger vermoord. De moordenaar, de 29-jari,ge A. L. de R„ werd in samenwerking met de Delft- se politie vannacht aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De man is in hechtenis genomen. Nadat door de broer van het slacht offer gistermiddag bij de recherche te Rijswijk was gemeld dat zijn zuster met achterlating van haar 3-jarig dochtertje, spoorloos was verdwenen, werd onmiddellijk een uitgebreid on derzoek ingesteld. Toen het onderzoek in de kamers van de woning van de vrouw aan vankelijk weinig resultaat opleverde, werd het speuren in de kamer, be woond door een kostganger voortge zet. Na het forceren van een kastdeur in die kamer werd het lijk van de vrouw aangetroffen. Het was verpakt in een militaire plunjezak. Inmiddels werd een uitgebreid on derzoek in samenwerking met de T.O.- H.D. (Technische Opsporings en Her kenningsdienst) van de politie te 's- Gravenhage ingesteld en spoedig we zen enkele stille getuigen in de rich ting van de kostganger. Ter plaatse waren verschenen de officier van jus titie. rar. Rosingh en zijn ambtgenoot mr. Van der Bruggen, prof. Froen- tjes, drs. Van den Burg, beiden van het gerechtelijk laboratorium, alsme de de patholoog dr. Zeldenrust en de schriftkundige, de hoofdinspecteur En klaar. Dr. Zeldenrust heeft bij de sec tie vastgesteld, dat het slachtoffer door verbrijzeling van de schedel en wurging om het leven is gebracht. „geen keus" hadden daar ook in het zuiden van de zone zeker twee noord- vietnamese regimenten waren gelegerd voor aanvallen op Zuid-Vietnam. Hij wilde niet van een uitbreiding van de oorlog spreken. De aanval vlak bij het centrum van Hanoi werd vrijdag door Amerikaanse vliegtuigen uitgevoerd. Doel was een elektriciteitscentrale die 20 procent van de Noordvietnamese energie levert, op minder dan twee kilometer van het centrum. Amerikaanse toestellen had den nog niet eerder een bombar dement op een doel zo dicht bij het stadscentrum uitgevoerd. Een militaire woordvoerder in Saigon deelde mee dat drie Noordvietnamese Mig-straaljagers werden neergeschoten terwijl Hanoi melding maakte van het neerschieten van negen Amerikaanse toestellen. Het Russische persbureau Tass meldde dat twintig woningen wa ren verwoest en dat Amerikaanse vlie gers aan hun parachutes in de stra ten terechtkwamen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft laten weten een eventueel aanbod van Rhodesië troepen voor Vietnam ter beschikking te stellen niet in overweging te zullen nemen De woordvoerder van het ministerie zei dat de VS Groot-Brittannië als eni ge bekleder van het gezag in Rhodesië erkennen. Premier Smith van Rhodesië had eerder in het parlement gezegd dat zijn regering het ter beschikking stellen van troepen voor de strijd in Vietnam in overweging had. Smith zei reeds in februari 1966 troepen te heb ben aangeboden, maar daar was toen niet op ingegaan. (Van een correspondent) BEIROET, 20 mei Het drie jaar geleden met als doel „de vernieti ging van Israël" gevormde Palestijnse bevrijdingsleger neemt thans de door de VN-vredesmacht verlaten stellin gen in langs de Israëlisch-Egyptische grens en in de Strook van Gaza. Is raël, dat door het wegvallen van de bufferzone van de volkerenorgani satie rechtstreeks bedreigd wordt, heeft laten weten alle veiligheids maatregelen te hebben genomen. Premier Esjkol van Israël heeft in (Van onze correspondent) ASSEN, 20 mei. In een slaap zaal van de strafgestichten te Veen- huizen is donderdagavond een op stand uitgebroken. Een aantal gede tineerden richtte vernielingen aan. Het personeel van de gestichten moest gebruik maken van traangas patronen om de zaal te ontruimen. Terwijl een groep rijkspolitie klaar stond om in te grijpen werden de opstandige gedetineerden overge bracht naar het cellengebouw van Esserheem, waar zij werden ingeslo ten. De oorzaak van de onrust van ze venendertig gedetineerden in de afde ling C is een brandje dat vorige week vrijdag woedde in een linnenmagazijn dat dicht bij de slaapzaal is gelegen. De gedetineerden vreesden voor hun veiligheid. Die onrust kwam donder dagavond tot een uitbarsting nadat de directie zes raddraaiers liet afzonde- reft. De overige eenendertig gedetineer den accepteerden die afzondering niet en gooiden de ruiten in, vernielden het meubilair en pleegden andere ongere geldheden. ADVERTENTIE Reklame adviesbureau - Erkend Advertentiebureau Raampoortstraat 42 - Bij het Hofplein - Rotterdam - Tel. 245345 (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, 20 mei De po litie is er in geslaagd zes mannen aan te houden vier Belgen en twee Ne derlanders die hier omstreeks ne gen uur vrijdagavond wilden probe ren het hoofdpostkantoor te overval len. Van twee aangehoudenen zijn de namen bekend. Het zijn de 48-ja- rige C. v. M. uit Borgerhout in Belgie en de 59-jarige G. v. L. uit Schoore bij Goes. De politie had enkele uren voor de arrestatie al een sterk vermoeden dat er iets zou gaan gebeuren. Drie wa gens reden opvallend rond en.de in zittenden gedroegen zich verdacht. Toen om ongeveer negen uur een van de wagens met drie mannen er in voor het postkantoor werd geparkeerd, grendelde de in alarmtoestand ge brachte politie het Marktplein in en kele minuten tijds geheel af. Een der tigtal politiemannen, de helft van de totale sterkte van het korps, was voor deze operatie ingezet. De agenten wa ren gewapend met karabijnen en had den hun kogelvrije vesten aangetrok ken. De volle cafeetjes aan de Markt stroomden leeg. De politie stuurde de ze nieuwsgierigen weer terug. Voor de overval een feit werd kon de politie ingrijpen. De mannen wer den aangehouden in twee verschillen- De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek te Assen heeft een on derzoek gelast. De directeur van het gevangeniswezen, drs. P. AUewijn uit Den Haag, heeft gezegd bijzonder te vreden te zijn over de tolerante wijze waarop het personeel deze opstand heeft aangepakt. De onrust op de afdeling C voor langgestraften in Esserheem was reeds op Eerste Pinksterdag tot uiting gekomen. Des avonds om half elf werd alarm gemaakt voor een gedetineerde die in ademnood zou verkeren. Er werd medische hulp verleend maar deson danks bleef het onrustig. Om twaalf uur des nachts beloofden de adjunct directeur van Esserheem en het hoofd van het gesticht een gesprek met de woordvoerder van de gedetineerden op Tweede Pinksterdag. Bij dat gesprek vroegen de gedetineerden om brand- blusapparaten en om snellere ontslui ting van de slaapalkoven en van het hek van de zaal bij brandalarm. De directie beloofde dat aan deze vra'gen aandacht zou worden besteed. Het bleef verder rustig op de afde ling C tot donderdag toen de opstand uitbrak. Er werden in totaal 37 gede tineerden naar het cellengebouw ge bracht. De zes die daar preventief wa ren opgeborgen zullen niet disciplinair worden gestraft. Er zijn er zestien over geplaatst naar andere gevangenissen en drie volgen vandaag. Ontslag Van Hall de auto's. Een van de rovers zat in een café. Ze waren totaal verrast en volgens de politie „een beroerte na bij". De aanhouding werd vanuit een centraal punt geregeldTerwijl de in zittenden van de ene auto werden aan gehouden kwam de andere aanrijden. De mannen gaven zich zonder verzet en totaal overrompeld over. Ze ble ken niet gewapend te zijn. Alleen wa ren zij in het bezit van gaspatronen, die voor de overval gebruikt zouden worden. Volgens de verklaringen van een van de Belgen had de Nederlander v. L. 400.000 Belgische francs van hem geleend en na herhaalde aanmaning niet terugbetaald, v. L. was toen met het plan gekomen een overval op het postkantoor te plegen. Ze hadden we kenlang het postkantoor geobserveerd en wisten dat omstreeks negen uur het gebouw gesloten zou worden door de laatste ambtenaar. Deze zou ook in bezit zijn van de sleutel van de kluis waarin een half miljoen gulden werd vermoed. De bedoeling was dat de man door middel van gaspatronen buiten gevecht zou worden gesteld. Wanneer de opzet was gelukt, dan zou de buit waarschijnlijk nihil zijn geweest, want op postkantoren gaat het geld voor zes uur de deur uit. De politie zegt slechts een vermoe den van een overval te hebben gehad en ontkent een tip te hebben gekregen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN BOSCH, 20 mei -- De fractie voorzitter van de KVP in de Twfeede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, vindt het kabinetsbeleid bij het ontslag van burgemeester Van Hall juist. Amster dam en Nederland hebben recht op duidelijkheid in dit gezagsvraagstuk, zei de heer Schmelzer vandaag op de partijraad van de KVP in Den Bosch. Hij sprak de hoop uit, dat aan beide zijden nu alles zal worden gedaan voor een positieve ontwikkeling in de ver houding tussen de hoofdstad en de re gering. DJAKARTA, 20 mei De Indone sische minister van arbeid heeft be kendgemaakt dat het aantal werklozen in Indonesië op het ogenblik drie mil joen bedraagt. Van de totale werken de bevolking in Indonesië van veertig miljoen mensen woont vijfenzestig pro cent op het eiland Java. De minister voorzag dat de arbeidsvraagstukken tegen het einde van deze eeuw, als Java 150 miljoen inwoners telt, zeer ernstig zullen zijn. Hij gaf toe dat nog 1,2 miljoen ambtenaren onderbetaald worden, hoewel hun lonen de laatste achttien maanden vier maal zijn ver hoogd. Jeruzalem verklaard verbaasd te zijn over het „haastig genomen besluit" van secretaris-generaal Oe Thant. Maar, aldus Esjkol, „gelukkig zijn wij voor onze defensie niet aangewezen op een internationale vredesmacht. Wij kunnen zelf wel ons mannetje staan". Oe Thant heeft de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties gerap porteerd, dat hij niet anders kon doen dan het Egyptische verzoek tot terug trekking van de troepen van de vol kerenorganisatie inwilligen, gezien de souvereine rechten van het gastland. In kringen rond Afro-Aziatische en WesterseVN-delegaties in New York heerst echter nogal wat kritiek op de wat al te coulante houding van de se cretaris-generaal. Oe Thant had, zo merkt men op, de Egyptenaren kun nen antwoorden, dat hij gezien de oor logsdreiging, niet zelf de verantwoor delijkheid voor de terugtrekking van het VN-stootblok op zich kon nemen en dat daarvoor een uitspraak van de Veiligheidsraad nodig was. In Israëli sche kringen vraagt men zich af, of de Arabische buurlanden ooit tot een dergelijke troepenconcentratie rond Israël zouden hebben durven besluiten als ze zich niet minstens moreel ge steund zouden weten door de Sovjet- Unie. De Russen hebben tot dusver echter nog geen officiële reacties op de ontwikkelingen in het Midden-Oos ten gegeven. De agitatie van de radiozenders in de landen rond Israël heeft het karak ter van een volledige zenuwenoorlog aangenomen. De „Stem der Arabie ren" verkondigde, dat men liever van daag dan morgen een einde moest maken aan de „mythe van het be staan van een land Israël". Berichten over troepenconcentraties en over uiterste 'paraatheid wisselen elkaar af met krijgshaftige uitspraken van mili taire en politieke leiders van de Ara bische landen of met betuigingen van solidariteit uit alle delen van de mos lim-wereld. De Britse minister van buitenlandse zaken, Brown, heeft zijn voorgenomen bezoek aan Moskou in verband met de gespannen toestand afgelast. Sinds ruim tien jaar zijn de span ningen in het Midden-Oosten niet zo hoog opgelopen als deze week. Ook in dit deel van de wereld is ge vaar voor escalatie, en hier: van een koude in een hete oorlog. Formeel zijn de Arabische staten, sinds de Palestijnse wapenstilstand van 1949. steeds in staat van oorlog met Israël gebleven. Maar de laatste grote ge wapende confrontatie was die van 1936 in de Suez-crisis. Om herhaling te voorkomen van gevechten tussen Egypte en Israël stuurden de Ver enigde Naties toen naar dit grens gebied een speciale vredesmacht: United Nations Emergency Force, afgekort als Unef. Waarom heeft Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., nu zo snel toegegeven aan de eis, dat de Unef moest worden teruggetrokken? Hij wekt nu de schijn, dat hij wijkt voor de politieke druk van de Egyptische president, Nasser. Oe Thants redenering is. dat de Unef zich in 1956 uitsluitend aan de Egyptische en niet aan de Israë lische zijde van de grens mocht op stellen om de partijen uit elkaar te houden. Nu Nasser de oorspronke lijke toestemming voor aanwezigheid van V.N.-troepen op zijn grondge bied intrekt, haalt Oe Thant de Unef terug, zonder dat hij zich genood zaakt voelt Israël te raadplegen. Maar Israël betoogt, dat over terugtrekking van de Unef niet be slist kan worden door Oe Thant, maar alleen door de Algemene Ver gadering van de V.N., die in novem ber 1956 die vredesmacht door Ham- marskjöld naar de Sinaï liet sturen. Israël zegt, dat het indertijd de Suez- campagne slechts heeft willen staken op voorwaarde dat èen V.N.-vredes macht Egypte zou afgrendelen. In V.N.-kringen is nu opgemerkl dat Israël de Unef op eigen grond gebied zou kunnen toelaten, als het die V.N.-bescherming zo belangrijk acht, maar dit argument wordt door Israël niet aanvaard. De belangrijkste Unef-post voor Israël is die van Sjarm el Sjaikh, op het zuidelijkste punt van het Sinaï- schiereiland. De V.N.-eenheid die hier gelegerd wefd, bood tot nog toe ADVERTENTIE NOG VERANTWOORD IN DEZE TIJD ALS WERKSTUDENT? LATERE ROEPING? HBS-er etc.? Een eigentijdse opleiding en een goede leef gemeenschap zijn alles! Inlichtingen: P. Dir.. Pr. Hendrikkade 144, AMSTERDAM, tel. 020 - 22 25 82 of 23 82 00. Bijdragen studiefonds: giro 233347 ANTONIANUM AMSTERDAM. ADVERTENTIE bescherming aan de scheepvaart op de Israëlische haven t-ilat, die te voren door Egypte gehinderd was. Israël zal niet dulden dat de toe gang tot deze belangrijke haven op nieuw door Nasser wordt afgesneden. Lange kabinetscrises zijn klaar blijkelijk geen Nederlands mono polie. Eindelijk en ten langen leste heeft premier Penge) van Suriname dan óók een kabinet voortgebracht. Het schijnt een moeilijke bevalling te zijn geweest: maar het is er ten slotte. Of zijn welslagen een geluk wens waard is, staat echter nog te bezien. Veel duidelijker dan voorheen tekent zich in de samenstelling van dit nieuwe kabinet een politieke scheidingslijn af, die gevaarlijk dicht aan een raciale scheidingslijn nabij komt. De Hindustanen komen in het nieuwe kabinet-Pengel niet meer aan hun trekken. De grote Hindus- taanse partij, de op een na grootste van Suriname, die bij de laatste ver kiezingen maar weinig meer bij de partij van Pengel zelf de partij der Creolen achterbleef, komt niet meer aan de regering te pas. En hoe zeer het in een normale democrati sche samenleving ook vanzelf spreekt, dat de vorming van een kabinet aan de meerderheidspartij toevalt, wanneer tussen meerderheid en minderheid raciale scheidings lijnen lopen is dit een kwalijke en onheilspellende zaak. Vooral omdat er tussen de twee voornaamste raciale groepen in Suriname geen stabiel evenwicht bestaat. Het is algemeen bekend, dat de Hindustaanse volksgroep veel snel ler groeit dan die der Creolen. En niet alleen groeit maar ook eigen schappen aan de dag legt, die hij de Creolen de vrees wekken, dat zij binnen niet al te lange tijd door de Hindustanen zullen worden over vleugeld. In intelligentie, arbeid zaamheid en vooral spaarzaamheid doen zij bepaald niet voor de Creo len onder om het maar voorzich tig te zeggen. Hoezeer premier Pengel beducht is voor de groei der Hindustanen is welgebleken uit de geheimzinnig heid, waarmee hij de resultaten van de enkele jaren geleden volkstelling in Suriname onder zich heeft ge houden. Die resultaten zijn nimmer gepubliceerd maar in de kleine ge meenschap van Suriname lekte al heel spoedig uit, dat de Hindusta nen, waarvan altijd nog werd aan genomen dat zij enkele tienduizen den bij de Creolen ten achter lagen, die achterstand zo goed als geheel hadden ingehaald. En dat de heer Pengel de cijfers van de volkstelling nauwkeurig aan het bestuderen was om een zodanige hervorming van het kiesstelsel voor te bereiden, dat de numerieke gelijkwaardigheid van de Hindtistanen aan de Creolen zo weinig mogelijk tot uitdrukking kon komen in de resultaten van de stem bus. Het is de vraag of dit waar is, maar het zou niemand hoeven te verwonderen. Het is nu wel duide lijk, dat Pengel zich in zijn nieuwe kabinet schrap heeft gezet tegen de opkomende Hindustanen. Evenals het al lang duidelijk was, dat die opkomst van de Hindustanen binnen niet al te lange tijd noch door de heer Pengel noch door zijn Creolen kan worden tegengehouden. Althans niet met vreedzame middelen. Men vraagt zich met enige be zorgdheid af wat er nu in Suriname te gebeuren staat. Gaat het land een ontwikkeling tegemoet, vergelijkbaar met die van Brits Guyana, dat er naast de deur ligt? Gaan zich de verhoudingen verscherpen? Het ziet er nog niet onmiddellijk naar uit maar het lijkt zaak voor de Konink rijksregering de politieke situatie in Suriname nauwlettend in het oog te houden. Anders dan de Hindustanen in Brits Guyana, die geen goed woord voor Engeland over hadden, zijn de Surinaamse Hindustanen op rechte vrienden van Nederland. Hopelijk leert de Koninkrijksregering van Engeland, dat het niet verstan dig is de zaken maar op hun beloop te laten en de vingers voor de ogen te houden tot het te laat is. Engeland heeft bepaald geen eer ingelegd met de wijze, waarop het de toespitsing van de raciale verhoudingen in Guyana lijdelijk heeft aangezien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1