VAN DE TOEKOMST IN MONTREAL Gun U Vandaag nÜpW'G ERHARD ziet terug op tien jaar Euro- ty0r 'n de toekomst ziet hij een steeds groter ^^^^de weerstand tegen de politieke eenheid. expo Is gelegen In een bocht van de St, Laurensrivier op drie eilandjes, waarvan er twee kunstmatig zijn aangelegd ZATERDAG 3 JUNI 1967, (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL, juni. I VERPERS VAN EXPO '67 hebben zich blootgegeven rjvj ;t'basten en visionairen. In een bocht van de St. Laurens- hebben zij zich mogen uitvieren. Hun superhappening een n'euwe wereld op. Zo zijn nog nooit yonnen door ijl S|Oeten. Kubussen, bollen, omgekeerde pyramides, spiege- glaswanden, stalagmieten, oosterse arabesken en wazige ^erken bedelven drie eilanden. De hoofdkleur is wit, als morgana van een woestijnstad, en dat in contrast met ^ijg hemelsblauw, aquariumgroen en grijs. Als de aarde zo W lr'et stoden bebouwd zou mogen worden, we zouden nieuwe >en 'sio zijn. De vijftig miljoen verwachte bezoekers mogen dit e" al vast naar hun huis en hun toekomst meenemen. cSta 0 0v6r ^ENELUX-TUNNEL is gereed. De naam houdt naar'9eris meer belofte in dan werkelijkheid. De weg Antwerpen bestaat immers nog niet. br0ori HONGER naar theologie. Maar wie eet er tygr Van Hans Küng's „De Kerk"? Een turf die geen H. geeft, een boek dat sterft in je handen, noemt ^^•^Verbeek het op de opiniepagina. HONDERDEN namen deel aan de Picasso- ^innagaa9- Vandaag de uitslag, met vijfendertig prijs- U^atuur POLITIEK terrenhemel in 3Unl" en woordpuzzels. Cart»ons 8 VOOR DE JEUGD Lindbergh moederziel al leen over de oceaan. Robbie de Beer eindigt zijn avontuur. Montreal verwacht meer dan vijftig miljoen bezoekers Met reusachtige beelden geven de Britten in hun paviljoen de ontwikkeling van een nieuwe mens aar». Dwars door da „geodesisohe kathedraar der Amerikanen rijdt de monorail. Ik zei al: sta op en buig het hoofd voor deze Canadezen. De tropische vogels die zo kleurig fladderen tussen de paviljoens van Barbados en Guyana hebben de winter in Montreal doorge bracht om aan het klimaat te wennen. De kangoeroe's die de Australiërs te presenteren heb ben, zijn maanden tevoren onder worpen aan pop-muziek en woe lige mensenmenigten, zodat ze hun zenuwen konden stalen tegen het geweld van de Expo. HENK SUÈR SUPER-HAPPENING EXPO Toont nieuwe wereld DE TIJD en buig het hoofd voor deze Hun Expo is grootser dan fSe' in 1958 en dan de wereld- ■®t elling van New York in 1964. ^Vefvi0Ukliverseel theater in grandioze var> Mdat ogen en oren er dron es worden. j nders glijden blauw-witte d de lucht. Ze schieten 6 Wit besneeuwd lijkende ski helling van het Russische paviljoen. Ze verdwijnen in de gebobbelde plas tic wand van de „geodetische kathe draal'" der Amerikanen. De twee pa viljoens der reuzen staan aan weers zijden van een kanaal. De brug die beide verbindt heet „hot line". De mensenmenigte in de straatjes wijkt uiteen. Wat nadert daar weer voor een processie? Zijn het de kamelen io b- tetSetn,T?ns bespreekt een C. bundel poëzie van v''k"; niet zo burger en J, TA, Verhalenbundel "enriksson. iNh J? degels over een dan derti« De Evangelische Kerk is het laatste symbool van de eenheid tussen de DDR en West-Duitsland. De Russische republiek Daghestan telt ruim een miljoen inwoners, verdeeld over maar liefst 36 nationa liteiten. van Barnum Bailey's circus uit het pretpark La Ronde, of is het weer een staatshoofd met de grimmige meute van veiligheids-agenten? Nee, het is de historische entr'acte van de wacht van het St. Helena-eiland. In de uni formen van een 18e eeuws Frans exe cutiepeloton en met trage tromrof- fels doet de wacht zijn ronde. De Egyptenaren hebben zwijgende koningsbeelden voor de buitenwand van hun paviljoen gezet. Er is geen politiek in de ogen van deze oude vaderen. Hun ogen zijn zo leeg als de pathetische poeha van de overal prij kende leuzen: .......genie van de mensherschepper van het univer sumbebouwer der aardeEr schuin tegenover richten geoliede Mexikaanse boys voor een Azteken- gevel met gitaren en trompetten een knetterend feestje aan, DE GOOI- EN SMIJTHAPJES van de snackbars en pizzatentjes zijn lek ker goedkoop. Maar men moet uit de buurt blijven van de belachelijk dure restaurants en van de razend gezellige (bijna 200) stalletjes en boetiekjes waar volkskunst, sieraden en souve- niers uit alle "s Heren landen worden verkocht. Verder is deze gulle Expo zeker geen geldklopperij. Vanuit de grond barst ineens met geweld een Amerikaans orkest met swingmarsen los. Het blijkt verstopt te zitten in een kolossale muziektent, zo maar ver zonken in het asfalt. Je moet er niet gaan luisteren, alleen bij uitrusten. Per dag biedt de Expo meer artistieke evenementen dan een valide mens in een week kan afrennen. Nog exube ranter is de filmindustrie. Het schijnt noodzakelijk te worden een nieuw woord voor film te verzinnen. Alle paviljoens werken met de onwaar schijnlijkste filmische technieken. De dolste vertoning is een Canadese ijs- hockeywedstrijd, die de verpletterde toeschouwers op een doek van 360 gra den rondom zich zien afspelen. Dat is geen passief amusement meer, daar kom je gekneusd door de keiharde „bodycheck" vandaan. De nog glanzende ondergrondse haalt op sommige dagen bijna 200.000 bezoe kers uit de stad, onder de rivier door, naar de Expo. Tot 's-avonds laat is deze mensenmenigte op drift tussen terras sen en pleinen, vijvers en balustrades. Dit is het nieuwe Babylon van de vol keren der aarde. Als ze niet meer lo pen, drijven ze verder in minibusjes en Indiaanse kano's (met buitenboord motor), op riksja's of luchtkussenvoer tuigen. Of ze schieten pijlsnel heen en weer tussen de drie Expo-eilandjes in de comfortabele Expo-expres. Of ze vormen ordelijke rijen van soms meer dan honderd meter voor de populairste paviljoens. Die van Tsjechoslowakije, Engeland, de Verenigde Staten, Sovjet- Unie, Canada en Frankrijk zijn wel de favorieten. Ondergronds moet ergens een centraal brein zijn. Als de came ra's van een gesloten televisie-circuit lange rijen wachtenden waarnemen, wordt een busje met clowns en acro baten erheen gedirigeerd die wat pot- serijen vertonen. Alsof er al niet ge noeg te zien zou zijn. Het systeem be zwijkt onder de drukte die alle com puter-voorspellingen en alle verwach tingen overtreft: in de eerste van de zes maanden al meer dan achtmil- joen bezoekers. Het avontuur van de wonderbaarlijke opbouw heeft Noord- Amerika verbijsterd. Brussel had 41 landenpaviljoens, Montreal heeft er 70. Men heeft in die woelige St. Laurens rivier twee eilanden kunstmatig aan gelegd en één vergroot om heel dit exhibitionisme te jcunnen omvatten. Niet alleen de eilandjes en een comfor tabele fonkelnieuwe metro behoren tot de blijvende oogst, ook een reeks bouw- en kunstwerken die nu al we reldreputatie genieten zullen Montreal blijvend sieren. Ik heb het maar niet over de wegennetten, tunnels en brug gen, over de ontzaglijke parkeerplaat sen. (Er is een parkeerplaats voor liefst 12.000 auto's: is er ter wereld Iets denkbaar dat wanstaltiger is?) DE EXPO IS ER niet voor pret en business alleen, hij puilt uit van idea lisme. De vlieger-schrijver Antoine de St. Exupéry we zijn in Fransspre kend Canada en dat wil men hier wel weten heeft het motto geleverd met zijn boek „De mens en zijn wereld" (Terre des hommes): „Mens zijn is beseffen dat men door een steen te leggen bijdraagt aan de opbouw van de wereld". Om dit uit te beelden zija zeven speciale Thema-paviljoens op gebouwd, die demonstratief het doelwit zijn van bussen vol scholieren en stu denten, personeelsverenigingen, non- nencongregaties, elektronika-genoot- schappen, vrouwenclubs en patriotten. In het reusachtige laboratorium voor architectuur en decoratie, dat deze Expo is, behoren de zeven Thema paviljoens tot de interessantste bouw werken. Beroemd is al Habitat van Moshe Safdie, de flatopstapeling met tuinen en terrassen en overdekte straatjes. Het ambitieuze en begerige Montreal zal aan zijn grand spectacle minstens zulke goede herinneringen overhouden als Londen met zijn Crystal Palace van 1851, Parijs met zijn Ei- feltoren van 1889 en Brussel met zijn Atomium. Iedereen is ook gechar meerd van die grote wigwamtent van dikke, bruine, rechtgezaagde boom stammen, ook een Thema-paviljoen, „Mens en gemeenschap" geheten. Het dak is open om de regen vrijelijk de tuin daarbinnen te laten besproeien. Water is trouwens het leitmotiv van Expo "67 genoemd. De meeste pavil joens staan langs de rivier, langs ka nalen en om vijvers met fonteinen. Men heeft zo scheutig mogelijk het water en het groene landschap in deze nieuwe wereld willen opnemen. Het zou de bedoeling hebben de overladen toeschouwers van tijd tot tijd te ont spannen. Men zou er ook mee berei ken dat het gezamenlijke geluid niet boven een plafond van 85 decibels zou komen. Ik weet niet of dit doel be reikt is; aan het eind van elke be zoekdag ben ik, als elke bezoeker, lijfelijk gebroken. Deze superhappe ning is tegelijk «en soort training van d* marathon terwijl er waarschijnlijk nergens ter wereld op eenzelfde aan tal vierkante kilometers evenveel rol trappen worden gevonden. Terwijl men toch ook echt niet kan zeggen dat al die bouwers het in de hoogte hebben gezocht. Het hoogste (en meest Intri gerende bouwwerk) is het Amerikaan se paviljoen, de fantastische plastic ballon van R, Buckminster Fuller. Vanuit ontelbare plekken in de mil joenenstad Montreal herkent men aan deze zilvergrijze bol, die "s avonds gloeit als oker, de ligging van de Ex po. De constructie van deze giganti sche bobbel is verricht door indianen van de Caughnawaga-stam. Deze in dianen kennen geen hoogtevrees en schijnen daarom ook geliefde bouw vakkers te zijn in het wolkenkrabbere wezen, ER ZIJN EXPO-GANGERS die de stelselmatigheid liefhebben en direct na hun verbaasde entree door de hoofd ingang het grote museum in duiken, waarin twintig naties een inderdaad verrukkelijke verzameling, met Ru bens, Titiaan, Rembrandt, Rodin, Cha gall, bijeen hebben gebracht, die iet wat ondermaats voor vijftigmiljoen dollar verzekerd is. Maar de meeste andere bezoekers doen de eerste dag niet veel meer dan slechts verkennend rondslenteren óm met toenemende hartstocht van dit panorama te gaan houden. Men hoeft inderdaad voorlo pig nog nergens een paviljoen in te gaan om zich van een uniek evene ment deelgenoot te weten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 13