c Moederziel alleen over de oceaan De koningskinderen musiceren ROBBIE DE BEER en de totempaal a TIJD-OPNAMEN nommer 10 N LINDBERGH IS NU EEN RUSTIG BURGER Wie komen er allemaal op Schiohol? Echtpaar viel plat voorover ut IIJD ZATERDAG 3 JUN11967 mmm ,Wat! Heeft-ie wéér geen spruitjes?" 4 i^ljl Charles Lindbergh is nu een man met grijs haar, die elke dag in de trein naar zijn kantoor de krant zit te lezen. Er is niets bijzonders aan hem te zien. Hij valt niet op. Hij wil ook niet opvallen. Maar veertig jaar geleden, toen hij een jongeman van vijf entwintig was, stonden de kranten vol over hem. Zo vol als ze kort geleden stonden over de eerste ruimtevaarders. „Er staat: Stuur ons de duif terug met een exacte positie!" Op nieuw Schiphol Eindredactie van Jullie eigen Tijd": PAUL BIECEL Hoor ze daar eens musiceren in de sonatinezaal! Ja, de kind'ren van de koning zijn verbazend muzikaal. Alexander speelt piano, Hanna slaat de blaadjes om. Bellefleur bespeelt de cello. Wietjewik slaat op de trom. „In de maat en rustig tjllen! Zet hem op!" roept Prins Kwintijn, en hij rammelt en hij rinkelt met zijn gouden tamboerijn. „Tureluut" daar klinkt een solo: Hoempiedik blaast op de fluit. N/iaar het hondje aan zijn voeten beeft en rilt en jankt het uit. „Doe dat beest weg!" roept Johana. „Ba, dat janken maakt me ziek". „Niets daarvan", zegt Alexander. „Hoempie's hond is ons publiek". En dan spelen ze weer verder, fuut tsjieng fuur en hoempahoep. Ja, zo gaat het daar geregeld aan het hof van Kantaloep. vera wins &W ■S*'V. Robbie rent naar de rivier, roepend: „Grijze Vleu gel. Wacht op mij!" Als hij Robbie hoort roepen, stuurt let Indiaantje zijn bootje naar de oever. „Ik blij zijn dtt ik je zie, kleine beer," zegt hij. „Ik terug moeten nair mijn stam. Opperhoofd Beer, jouw vader, mij gehclrren heeft totempaal naar kano te brengen." „Wat :ammer, dat je niet langer kimt blijven", zucht Robbie. Zijn gezicht klaart op als hij Grijze Vleugel vertelt cat Skip genezen is door de kruiden die oma hem gege'en heeft. Als Robbie de hele jeschiedenis verteld heeft, klimt Grijze Vleugel uit zijn kno. „Verhaal van kleine beer mij blij hebben gemaak", zegt hij. Hij glimlacht en pakt een van de veren ui zijn hoofdtooi. „Deze voor jou zijn", zegt hij. „Dat btekenen dat wij broeders zijn". Hij bevestigt de veer ->p Robbies hoofd. „Ik zal je noit vergeten, Grijze Viugel", zegt Robbie. De Indiaan geeft Robbie een steige hand. „Vaarwel, ik moet nu gaan", zegt hij. De twee vriendjes wuiven naar elkaar totdat de kano in een bocht van de rivier uit Robbies gezichtsveld verdwijnt. „Ik vraag me af, of ik hem nog ooit zal zien", denkt Robbie. „Ik vind het jammer, dat hij te rug moest". Hij blijft nog even peinzend voor zich uit staren, totdat een stem hem doet opschrikken. „Zeg» wat zie jij er mooi uit met die veer!" Het is Rollo, de zigeunerjongen. „Grijze Vleugel gaf hem mij", legt de kleine beer uit. „en ik denk er net aan, dat hij een wig wam in onze tuin heeft opgezet. Daar kunnen we fijn mee gaan spelen". Rollo is erg benieuwd naar de wigwam. „Daar kunnen we indiaantje mee gaan spelen", roept hij uit- „En jij mag het opperhoofd zijn, omdat jij die veer hebt. Kom mee, we gaan een paar vriendjes halen" Ze rermen weg en als ze bij het dorp zijn bellen ze aan bij de huizen van hun vrienden. Als die horen dat er een wigwam in Robbies tuin staat, zijn ze enthousiast, dellijk. heel „Ja, we komen mee", roepen ze onmid- Gezamenlijk gaan ze op weg naar Robbies tuk1» waar de wigwam nog steeds staat. „Er is plaats g^ noeg voor iedereen", zegt Robbie. Kom mee, dan hon den we een vergadering." Ze maken zo'n lawaai, dat mevrouw en meneer Beer nieuwsgierig naar buito*1 komen, waar ze zien dat de jongens een vreugdedal rond de wigwam maken. „Wat een luidruchtige in dianenstam", lacht Robbies vader. „Grijze Vleugei heeft wat op zijn geweten!" EINDE. „Ik hoop niet dat het met mij nog eens zover zal komen dat ik met poseren mijn geld moet verdienen!" „Nee, dank u vriendelijk! De laatste keer dat ik me op zo'n ding bevond verging het!" STATlOW (ALTAR STATION FINLX JULLIE EIGEN TIJD Nu was Lindbergh ei genlijk ook een ruimte vaarder: de 5500 km lucht- ruimte boven de Atlanti sche Oceaan tussen New York en Parijs heeft hij in z'n dooie eentje over brugd. In een piepklein vliegtuigje waarin hij on geveer zo nauw zat als de ruimtevaarders in hun capsule, met alleen maar een pakje boterhammen bij zich en'wat water om te drinken. Zijn vliegtuig je had maar één motor. Als die weigerde, was het met hem gedaan. Maar er was iets an ders, dat zijn tocht mis schien wel nog spannen der heeft gemaakt dan een raketvaart van tegen woordig: hij had geen ra dio aan boord. Een ruimtevaarder kan naar de grond seinen en vertellen dat hij het best maakt, of dat er iets ha pert, of dat hij pijn krijgt aan zijn been. En dan kun nen ze hem vanaf de grond vertellen wat hij moet doen. Maar Lindbergh heeft iedereen goedendag ge wuifd en een hoop mensen riepen dat hij krankzinnig was en ze ker zou verongelukken kroop in zijn nauwe cock pit, gespte de riemen aan, steeg op en was vanaf dat ogenblik moederziel al leen. Lindbergh zal zich de eerste uren nog best heb ben gevoeld. Maar na vijf uur wil je wel eens even staan en lopen. En na tien uur begint je rug pijn te doen, of je been te sla pen. Maar nog steeds is er niets anders te zien dan die onmetelijke zee in de diepte en de eindeloze lucht rondom. Het weer veranderde. Er kwam mist opzetten, gevolgd door regen en hagel. Windstoten slingerden het vliegtuigje heen en weer. Met branderige ogen op zijn kompas turend moest Lindbergh 't toestel in be dwang houden, en in de goede koers. Als hij teveel naar rechts zou afwijken, kwam hij niet in Parijs te recht en zou de hele tocht mis gaan omdat het tra ject overzee dan te lang werd. Zijn benzinetanks waren wel tot de rand toe gevuld bij zijn vertrek, maar eens zou de laatste druppel toch verbruikt zijn... Na een halve dag, een hele nacht en nog een halve dag te hebben ge vlogen, 24 uur achter el kaar zonder één minuut te slapen, was hij zo lam lendig geworden, dat hij Ni-»**' dacht: zo meteen laat ik de stuurknuppel los, doe m'n ogen dicht en laat de boel maar gaaf.. Ik ben zó moe, dat ik lie\er dood ga. Maar Lindbergh heeft de stuurknuppel niet los gelaten. Hij is niet iï de golven te pletter gevlo gen. tenslotte klaarde de lucht weer op. De herrfil werd strakblauw, hij kreeg wind mee, waardoor hij sneller vloog en plotseling ontwaarde hij door zijn prikkende ogen 'n flauwe streep aan de horizon: de kust! Vanaf dat ogenblik vergat hij zijn vermoeid heid. Met de ondergaan de zon achter zich vloog hij het Europese vaste land binnen en waarachtig niet lang daarna onder scheidde hij de bekende vorm van de Eiffeltoren! Het vliegveld van de Franse hoofdstad werd met fakkels verlicht om de Amerikaanse waaghals te laten landen. Zaterdag 21 mei 192 7, om vijf voor half tien 's avonds raak ten de wielen van Lind bergh's eenmotorig vlieg tuigje de grond. Drie en dertig en een half uur was de lange jongeman achter elkaar in de lucht geweest. Het werd een wereld sensatie. HET NIEUWE SCHIPHOL is een van de allermodernste luchthavens van de wereld geworden. Het is ook helemaal niet gek om het een luchtHAVEN te noemen, want uit het gebouw steken lange pieren naar buiten, waaraan de vliegtuigen als het ware vastmeren. Als bezoeker mag je bo venop die pieren lopen, en daardpor kun je veel dichter bij de vliegtuigen komen dan vroeger op het oude Schiphol. Vijftig jaar geleden werd er nog gelachen om de luchtvaart. Goed, een paar waaghalzen hadden dan wel gevlogen in rare toestellen die op een grof insect leken, en er was zelfs een Hollander, Antony Fokker, die een rondje boven Haarlem had gemaakt, maar dat waren alleen gevaarlijke spelle tjes die nergens toe leidden... In de Amsterdamse gemeenteraad werd dan ook bulderend gelachen toen iemand voorstelde een weiland in de buurt van de stad te kopen om er een luchthaven van te maken. Welke idioot dacht nou dat ge wone burgers zich in de lucht zouden wa gen? Welja, zeker als bij de spoorwegen: inplaats van een kaartje naar Groningen of Zwolle te nemen zouden de mensen een biljet kopen voor Londen of Parijs of Rome en dan hupsakee de lucht in vliegen? Ha haha! Weet je wat de man, die vond dat het weiland gekocht moest worden, toen heeft geantwoord? Hij zei: „Misschien zullen de mensen later nog wel eens lachen als ze lezen dat U nu zo lacht". Die mensen zijn wij. Dat weiland is namelijk een paar jaar later toch gekocht het is nu tientallen malen groter, de hele wereld kent het als Schiphol, en je kunt er met je vliegbiljet naar Londen, Parijs, Rome, zelfs naar New York en Tokio en Nieuw Zeeland, hupsakee de lucht in. Dat vliegen naar New York over de oceaan dus is een verhaal apart. Een van de eerste vliegeniers die dat durfden, was Charles Lindbergh, over wie je hierboven kunt lezen. Maar nu de vraag: weet je hoeveel vlieg tuigen uit het buitenland tegenwoordig op Schiphol komen? Schiphol aandoen, zoals dat heet? Hierboven staan de tekens van al die luchtvaartmaatschappijen. Probeer er maar eens achter te komen hoe ze heten en uit welke landen ze komen. Nummer 16 ken je al! De volgende week zullen we ze bekend maken. Dan kun je zien hoeveel je er goed had. DE AMERIKAANSE waaghals Lindbergh, een van de eersten die over de oceaan vlogen zoals je hierboven kunt lezen, had geen radio aan boord. Het is tegenwoor dig ondenkbaar dat je zo een tocht zou maken zon der radiocontact te heb ben met „de grond". Maar in die tijd was dat een nieuwigheid waar niet veel mensen in ge loofden. Een van van de eersten die het nut ervan hebben getoond was Wil lem Vogt, de grote man van de AVRO. Ruim veertig jaar geleden kwam hij met een „sein- toestel" bij de heer Ples- man, de grote man van de KLM. Na lang aan dringen mocht die „las tige radio-gek" dan zijn kunsten tonen op een vliegtocht naar Londen en terug Op de terugweg boven Het Kanaal bedacht de piloot een geintje. Hij ge loofde voor geen cent in dat draadloze contact met de thuishaven. „Hé" riep hij naar Vogt „vraag eens aan de jongens in Rotterdam of ze mijn kist voor Amsterdam willen warmdraaien." H.j moest namelijk van Rotterdam, waar ze zou den landen, met een an der vliegtuig door naar Amsterdam, en de motor moest tevoren een mi nuut of twintig warmlo pen. Het duurde een tijd voor Vogt het kon ver staan, en de piloot dacht dat hij er lelijk mee zat. Maar dat was niet zo. De boodschap werd over geseind en toen ze op het Rotterdamse vliegveld waren geland en ver stijfd uitstapten stond het toestel voor Amster dam brullend klaar. Het bewijs was gele verd. Plesman van de KLM was „in" voor ra dio aan boord BIJ DE opening van het nieuwe Schiphol is een keu rig echtpaar op de grond ge vallen. Dat kwam omdat de grond bewoog. Het was na melijk een van de lopende tapijten, waarmee je tot voor de deur van het vlieg tuig wordt gebracht zonder dat je een stap hoeft te ver zetten. Die meneer en me vrouw hadden dat niet in de gaten door alle nieuwigheid van het pas-geopende ge bouw. Pats, daar lagen ze en gleden op hun buik naar de DC 8 voor Parijs. De KLM-mensen, die met defti ge petten op klaar stonden om de mensen hun plaatst te wijzen, hebben niet ge lachen. Dat stond tenminste in de krant. -W <r(r <!-*. »il». 8' yiCTvf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 20