ROTTERDAM-OOST CAPELLE a.d. IJSSEL Enige oplossing voor structuurplangebied "*SS$ Nog geen direct overleg havenbeleid met België Nieuwe films Psycho-analyse als speelfilm Heteluchtdrama hechts één dag 5» "Hazia" komt twee weken later aan Amatex werkt op halve kracht Rotterdam deed nog niets aan Grote Maasvlakte Russen brengen tegenbezoek aan Rotterdam Bouwcentrum Maassluis ^tterdam, 9 juni De °fitw li e en spectaculaire plan'klkelinS *n het structuur- Pelle Rotterdam-OostCa> Rerv,„aan den IJssel is voor het ^nStebestuur van Capelle afc geweest een bestuurs- W LCOlniiiissie onder voorzit- Zf m Ji^Sek van model JJttïek in kwaliteit! ^aiek in prijs Op Heemraadsplein wellicht „open" speeltuin Dieven ontkomen aan achtervolgers Belastingverhogingen G.S. ZUID-HOLLAND MENEN: onzichtbaarheid Parkeerplaats bij Lijnbaan dicht Acteurs in spe in Picoloheater - DE MAASBODE Rrasyu Van Prof- dr- H- A- Wetp hoogleraar in de bestuurs- VersitSCbaPPen aan de Vrije Uni- der2n eh .te Amsterdam, een on- de k tn te laten stellen naar gebi^^rhjke toekomst van dit Deze commissie geeft als advertentie Mi 3* oplossing de vorming van een nieuwe gemeente, waarin naast Capelle aan de IJssel en een ge deelte van Zevenhuizen de Rot terdamse stadswijken Ommoord, Lage Land, Prinsenland, 's-Gra- venland en (ten dele) Kralingse- veer worden opgenomen. Deze nieuwe stad, waarvoor voorlopig de naam IJsseldam wordt aange houden, kan in de toekomst uit groeien tot 180.000 inwoners. Momenteel wonen in dit gebied ongeveer 45.000 mensen. Alternatieven Monorail ZOMER- JAPONNEN- in 't betere genre 't beste blijvend VRIJDAG 9 JUN11967 blijvend Eerst Nederland - blijvend ioo°/o *uiv,ers, oiil Frisé tapijt Moquette Zware frise Smyrna tapijt per meter"] iiiiainiiiaik IN r Usseldam nieuwe stad filet 180.000 inwoners Wan onze verslaggever) V ft) £\<!j regenjassen met nylon ge- Lerd,sterk, kreukherstellend, was- Uai!en plooihoudend. in verschil- '*nde modekleuren. ^J°r9enochfencl 9 uur begint de »_l °P Geen telefonische of Z/1 elijke orders. I ROTte!^A^ Bei[er!andselaan hluSlaghelcstraaf I I ROTtPdSAM West-Kruiskade I ^OtteKorte Hoogstraat *OTTFdR^M - Meent HOq j Katendr. Lagedijk I 8 Winkelcentrum V|aaD Hoogstraat lElD^^GEN's Winkelcentrum Liesveld ^Ist s Haarlemmerstraat s Slotlaan t Winkelcentrum Presikhaaf s,fiOTT,aaonze verslaggever) b UiUn„ ERe»AM, 9 juni Door de (,asSaEj„iyan het Suezkanaal zal het ?.jSch'P Flavia van de Itali- Vrf iq j,1°degar Line twee weker, la teien erdam aankomen dan was Untd Ne?'?' dat met circa tweehon- zJ, Avist,, ,randse passagiers aan boord y arriv3 op 20 iuni in Rotterdam S>achtern?n wordt nu Pas °P 4 iuli di4 EtarQ„ rd Duitse, Griek- Sek aanvat 1" Italiaanse passagiers, Va Peb ,e lk in Genua zouden ont- fthk Poorrt i en nu Pas in Rotterdam Va la da unnen- De Flavia lag sinds DiiK„?6n voor orders op de rede da Via y?,1,1® de Rode Zee. Het schip Goertl -L Dakar vla Kaap Hoop jejjn reis vervolgen. Sinds 1956 werken de gemeentebe sturen van Rotterdam en Capelle aan den IJssel samen bij de ontwikkeling van het gebied tussen de Kralingse plas, de Hollandse IJssel en de ge meentegrens tussen Nieuwerkerk aan den IJssel en Capelle tot een stedelijke zone. Deze samenwerking leidde in 1959 tot het structuurplan Rotterdam- Oost-Capelle aan de IJssel, dat voor ziet in de ontwikkeling van een sa menhangende stedelijke eenheid met ongeveer 60.000 woningen en 180.000 in woners. Het gebied, waarop deze stad wordt gebouwd, is door de Kralinger- hout en rijksweg zestien (komende van de Van Brienenoordbrug) op dui delijke wijze van de stad Rotterdam gescheiden. Het structuurplangebied wordt ver der omgeven in het noorden door het gebied van de Rottemeren, in het oos ten door het landelijke gebied van Nieu werkerk aan den IJssel en in de toe komst door de geplande Hitlandse bos: sen en in het zuiden door de Hollandse IJssel en de Nieuwe Maas. De opper vlakte binnen de grenzen bedraagt on geveer 3150 hectare, waarvan 1500 hec tare op het gebied van Rotterdam, 1500 hectaren op het gebied van Capelle aan den IJssel en 150 hectare op dat van Zevenhuizen. Op het gebied van Rotterdam is plaats voor 26.000 woningen en op dat van Capelle voor 31.000 huizen. Deze woningcapaciteit is nodig om een zo groot mogelijk deel van de voor de komende decennia te verwachten wo ningbehoefte op de Rechter Maasoever te dekken. De plannen om een nieuwe gemeente te vormen zijn voortgevloeid uit de gedachte, dat na verloop van jaren wanneer het grondgebied van Capelle aan den IJssel geheel gaat sa mengroeien met dat van Rotterdam- Oost in bestuurlijk opzicht knelpun ten kunnen ontstaan. In het rapport „Bestuurlijke toe komst Rotterdam-Oost - Capelle aan den IJssel geeft de bestuurs advies commissie vier oplossingen met be trekking tot de bestuurlijke indeling van het structuur-plangebied- aan: O Het gebied blijft verdeeld over de gemeenten Rotterdam en Capelle aan den IJssel (bestaande toestand); O Het gebied komt in z'n geheel bij Rotterdam (annexatie); O Het gebied wordt één onafhanke lijke gemeente (nieuwe gemeente), O Voor het gebied wordt een zoda nige organisatie in het leven geroepen dat Rotterdam bepaalde voorzieningen kan behartigen terwijl Capelle den IJssel voor het overige bevoegd blijft tot zelfstandige regeling en be stuur voor haar huishouding (bijzonde re verhouding). Bij het toetsen van deze alternatie ven aan een aantal normen, waaraan een bestuursinrichting zoveel mogelijk dient te voldoen, is de commissie tot de conclusie gekomen, dat de vorming van één gemeente voor het gehele structuurplangebied de voorkeur ver dient boven andere bestuursvormen. Burgemeester en wethouders van Ca pelle aan den IJssel onderschrijven deze conclusie volledig. Zij hebben de gemeenteraad dan ook voorgesteld zich tot de Kroon te wenden met het ver zoek een voorstel van wet te doen tot wijziging van de grens tussen de ge meenten Rotterdam, Capelle aan den IJssel en Zevenhuizen. Burgemeester J. van Dijk van Ca pelle aan den IJssel acht nu de tijd ge komen, dat de Kroon een duidelijke uitspraak doet over de wijze, waarop op bestuurlijk niveau de gehele mate rie dient te worden geregeld. In eer ste instantie ging het er alleen om zo veel mogelijk woningen in het struc tuurplangebied te bouwen. Nu is de tijd rijp om orde op de bestuurlijke zaken te stellen. Als het aan burgemeester Van Dijk ligt, is de nieuwe gemeente IJsseldam, Alexanderstad of welke naam deze ook zal krijgen al in 1970 een feit. Over het voorstel tot vorming van een nieuwe gemeente is met het ge-| meentebestuur van Rotterdam geen contact over het gebied zelf opgeno men, aldus burgemeester Van Dijk. Wel is er steeds overleg over het ge bied zelf geweest. Ook hebben alle raadsleden van Rotterdam evenals de leden van de Rijnmondra.ad en van de gemeenteraad van Zevenhuizen en Nieuwerkerk aan den IJssel het rap port van de bestuursadviescommissie toegezonden gekregen. Burgemeester Van Dijk hoopt, dat (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 juni De speel tuinvereniging Robert Fruin heeft haar terrein achter de Elisabethkerk moe ten verlaten wegens uitbreiding van het gemeente-archief. Zoals destijds ge meld heeft de vereniging nog geen vervangend terrein. Ook nu is dat nog niet het geval. Mevr. P. van Kranen burg-Klein heeft het college van bur gemeester en wethouders gisteren ver zocht alles te doen om vervangende grond beschikbaar te stellen en met name om gevolg te geven aan de wens van de vereniging om het mate riaal te installeren op het Heemraads plein. De wethouder van sport en recreatie, de heer drs. J. van der Ploeg, ver klaarde dat er in deze buurt geen an dere grond beschikbaar is te stellen. Om op het Heemraadsplein een be sloten speeltuin aan te leggen, die slechts tegen betaling toegankelijk is, is ongewenst. De mogelijkheden voor een open speeltuin, voor ieder vrij toe gankelijk, worden alsnog bekeken. ADVERTENTIE Keizerstraat 7 (Van onze correspondent) MAASSLUIS, 9 juni Gebrek aan orders is er de oorzaak van, dat Amatex N.V. aan de Industrieweg voorlopig voor een maand halve dagen gaat werken. Het bedrijf, vervaardigt hoofdzakelijk diverse soorten bed spreien. De vrouwelijke personeelsle den is medegedeeld, dat gedurende vier weken alleen in de ochtenduren wordt gewerkt. In deze periode hoopt de directie voldoende orders te heb ben ontvangen om het bedrijf weer nor maal te kunnen laten draaien. Dank zij een gunstige financiële regeling on dervinden zij niet al te veel schade van de afgekondigde maatregelen. ADVERTENTIE Dit zijn matrassen voor hen, die goed, gezond en lekker willen slapen en toch geen brokken willen maken van hun begroting! Een-persoons Binnenveer matrassen, in 2 uitvoeringen, genopt of doorgestikt. Prima bedden, met een uitste kend interieur, afgedekt meteen dikke wattenlaag, overtrokken met moderne damast.- A. 80x190 cm genopt B. 80x190 cm doorgestikt Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze uitstekende binnenveer matrassen, voor prijzen, die Ugeen tweede keer kunt verwachten. 1-Pers. divanledikant, extra versterkt spiraal, lakwerkiets beschadigd, voor £y Gêln tel. of schrift, best. ADVERTENTIE het plan tot vorming van een nieuwe gemeente bij het Rotterdamse gemeen tebestuur een haalbare kaart zal zijn. Naar zijn mening gaat de voorkeur van Rotterdam in eerste instantie uit naar het vierde alternatief, de stich ting van een apart orgaan. Wanneer op ministerieel niveau evenwel een be hoorlijke financiële regeling tot stand komt, zal Rotterdam zeker medewer king verlenen, aldus de heer Van Dijk. Prof. dr. Brasz is er min of meer van overtuigd, dat de nieuwe ge meente er zal komen. Een andere op lossing is naar.zijn mening niet moge lijk. ,,In het rapport is het eenzijdig oppeppen van de aanbevolen oplossing vermeden. Het is niet door allerlei emoties overtrokken"aldus professor Brasz. Voor het structuurplangebied is niets anders meer mogelijk dan het geen de stedebouwkundigen hebben ontworpen. Zij gaan uit van een nieuwe gemeente met een eigen allure, een eigen karakter en een eigen centrum. Wat de toekomstige verbindingen be treft, gaan de gedachten vooral uit naar een monorail. De vorming van één gemeente voor het gehele gebied opent volgens de deskundigen meer perspectieven voor een grotere krachtsontplooiing en doel treffendheid van handelen dan wan neer de belangen binnen het plange bied door twee of drie gemeenten zou den worden behartigd. De gemeente Capelle aan den IJssel acht het niet juist het vraagstuk van de bestuurlijke indeling pas onder de loep te nemen als het gehele structuurplangebied is volgebouwd. De bestuurlijke onzeker heid zal verlammend c.q. remmend op de te ontwikkelen initiatieven werken. Eerst wanneer ten aanzien van de toe komstige bestuursvorm zekerheid be staat, is het volgens Capelle aan den IJssel mogelijk een apparaat op te bouwen, dat met kracht de verdere uitvoering van het structuurplan ter hand kan nemen. Nu kunt U Uw tweede, volwaar dige radio kopen voor een frac tie van de werkelijke waarde... want morgen koopt U de duur ste all-transistor radio van Loewe Opta voor nog géén honderd gulden. Met vacantie, buiten op de pick-nick, in de tuin, In de auto, overal Uw muziekje, Uw nieuwsberichten, Uw sportuit slagen bij de hand.. Een pracht apparaat, met 3 golf lengten, midden, lang en FM, 10 transistors 100 Mu, met con certluidspreker en aansluiting voor extra luidspreker en oor telefoon. Picknick I Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze Loewe Opta eerste klas All transistor radio's met telescope antenne voor F.M. net, met stoot- en slagvrij polyester kast, i 00 voor 3^ Gein tel. of schrift, best. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 juni De kwestie van de uitbreiding -van de Maasvlakte in zuidelijke richting is nog altijd slechts" in het stadium van discus sie.. De zaak is al enige malen ter sprake geweest in de Commissie Van Aartsen Gouden Delta Groep") die een studie maakt van deze zaak, die nauw samenhangt met de Delta-wer ken. Verloop van de kust door aanslib bing is namelijk niet uitgesloten. Welke economische argumenten Rot terdam zal gaan aanvoeren is nog niet te zeggen omdat de uitslag van de be studering van dit mogelijke verloop van de kust nog niet bekend is. De zaak is dan nog verre van rijp. Rot terdam kan niets verweten worden, om dat het in deze kwestie eenvoudig nog niets gedaan heeft. Alleen al doordat in de groep die de commissie Van Aartsen technisch begeleidt de directeuren van de plano logische diensten van de drie betrok ken provincies zijn opgenomen is te garanderen dat er een zeker even wicht bewaard wordt tussen diverse facetten. Er is geen reden om te ver onderstellen dat het haven facet in de besprekingen de overhand zal krijgen op de recreatieve kant van de zaak. Burgemeester W. Thomassen heeft dit gisteren geantwoord op de door mr. L. Struik gestelde vragen in het vra- genhalf uurtje in de raad. Mr. Struik kwam tot zijn vragen doordat publica ties de indruk hadden gewekt dat de kwestie van de uitbreiding van de Maasvlakte in een actueel stadium wa ren gekomen terwijl de gemeenteraad van de actualiteit niet op de hoogte was. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 juni Een siga renwinkelier in de St. Andriesstraat werd beroofd van 140,aan papiep- geld. De daders van de overval konden door twee glazenwassers worden gegre pen, maar door de houding van het publiek, dat meer sympathie betoonde met de overvallers moesten de glazen wassers hun „arrestanten" laten gaan. Op hun vraag aan omstanders om de politie te waarschuwen werd geen ge volg gegeven. De sigarenwinkelier werd door een Spaans sprekende jongeman naar buiten geroepen, omdat de jongeman een aan steker wilde aanwijzen, die hij wilde ko pen. Een andere man ging naar bin nen en nam een portemonnee en 140 gulden aan papiergeld mee- De sigare- winkelier wist de man te grijpen, maar toen hij de portemonnee liet vallen liet de sigarenwinkelier de overvallers gaan. De overvallers zijn nog niet in han den van de politie. (Van onze correspondent) HEERJANSDAM, 9 juni Zonder veel morren is de Heerjandamse raad in zijn geheel akkoord gegaan met de verhoging van drie belastingen. Men verhoogde noodgedwongen de straat belasting, de reinigingsbelasting, en de rioolbelsting. Burgemeester J. Ordelman die nog eens herinnerde aan het tekort van 125.000 op de begroting van 1967 zei, dat, wil men op het minesterie een extra uitkering geven, dat dan alle mogelijke belastingen „tot een re delijk peil moeten zijn opgevoerd", uit het gemeentefonds bepaald wel Omdat een aanvullende uitkering gewenst is, gezien het tekort van 125.000bleef er voor de raad dan ook niets anders over. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 juni In de ver gadering van provinciale staten van Zuid-Holland is enige deining ont staan over de weigering van het pro vinciaal bestuur bij het overleg over de ontwikkeling van havens en in dustrie in Zuidwest-Nederland in de commissie-Van Aartsen nog geen Belgische havensteden te betrekken. De aandrang om dit wèl te doen kwam van het socialistische statenlid drs. J. Borgman. Hij ging in zijn re actie op de afwijzing van gedeputeerde staten zover, dat hij mr. Van Riel verweet een ouderwets nationalistisch beleid te voeren, dat rechtstreeks te gen de Benelux-gedachte zou indruisen. Mr. Van Riel antwoordde, dat er van tijd tot tijd wel degelijk contact is tussen Nederland en België, maar dat dit alleen beperkt blijft tot ambtgeno ten. Er zijn volgens hem allerlei rede nen om voorzichtig op te treden. Hij wees op bepaalde gevoeligheden, die er tussen Nederlandse en Belgische ha vensteden nog altijd bestaan, ook al is de verhouding uiterlijk heel vriende lijk, De zware concurrentie tussen ste den als Antwerpen en Rotterdam is daarvan de oorzaak. Tegenover de mening van de heer Borgman, dat het overleg over een probleem van ruimtelijke ordening niet binnen nationale grenzen kan worden bekeken, stelde mr. Van Riel dat de Nederlandse instanties, die in de com missie-Van Aartsen vertegenwoordigd zijn, al moeite genoeg hebben het on derling eens te worden over kwesties zoals havenbelangen, industriële ta ken, leefbaarheid en recreatie. Zolang dat niet is bereikt, kan België niet j in de onderhandelingen worden betrok ken. Bovendien zijn er nog politieke verschillen tussen beide landen op na tionaal niveau. Dit antwoord vond de heer Borgman onbevredigend en nietszeggend. Mr. Van Riel herhaalde nog eens, dat hij niet tegen het contact tussen ste den als Rotterdam en Antwerpen is, maar dat hij de commissie-Van Aart sen niet het geschikte apparaat vindt om dit te bevorderen. Hij ziet hierin een praktische kwestie, die niets met nationalisme te maken heeft. Statenvoorzitter mr. Klaassesz merk te nog op, dat de problemen van Ne derland zelf, die voor België irrele vant zijn, eerst moeten worden opge lost alvorens een internationale basis voor het overleg kan worden gelegd. Hij gaf een duidelijke aanwijzing om trent het nog zeer vroege stadium, waarin de onderhandelingen verkeren. De centrale werkgroep zal eerst de volgende week voor het eerst bijeen komen. Voorts zei hij dat de instanties die in de commissie-Van Aartsen verte genwoordigd zijn, nogal sterk uiteenlo pen. De aanwezigheid van rijkswater staat vergeleek hij met een vreemde vogel. Hij gaf de staten de toezegging, dat zij over het verloop van zaken op de hoogte worden gehouden en dat naar een goed moment wordt uitgezien voor een contact met België. Meegedeeld werd nog, dat voor het overleg ook enige Kamers van Koop handel zijn uitgenodigd. De heer S. van den Bergh (VVD) had hierop aangedrongen. De Staten hebben hun goedkeuring ge geven aan voorstellen tot subsidiever hoging voor herstel van monumenten te Heenvliet, Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden. Delft kreeg een pluim op ADVERTENTIE de mode onder de mode Zeer elegant slank-afkle- dend corselet van Lycra, met extra voorgevormde cups voor een mooie buste- lijn. De zachte schouder bandjes zijn verstelbaar en elastisch. Ook in wit, cups A, B en C. Extra: een paar niet-rekbare bandjes (gra tis) 34.50. IN ALLE 20 FILIALEN VAN ROTTERDAM, 9 juni. Het weste lijke gedeelte van het parkeerterrein aan de Van Oldenbarneveltstraat wordt maandag buiten gebruik gesteld. De dienst van Gemeentewerken begint dan met het opbleken van de bestrating i.v.m. komende bouwwerkzaamheden op dit terrein voor de uitbreiding van de Lijnbaan. Het is het gedeelte tussen de Karei Doormanstraat en de door loop van de Lijnbaan naar de Binnen weg. Het gedeelte van het parkeerter rein achter het bankgebouw van de Amrobank kan nog enige tijd in ge bruik blijven. de hoed voor het gemeentelijk stand punt inzake monumentenzorg. Verhoging van enkele veertarieven, waaronder die van de Brielse veren, werd aanvaard na de toezegging, dat bij de komende begroting voor 1968 het probleem van de veren afzonder lijk per veer zal worden behandeld. ADVERTENTIE Een grote partij kamerbreed tapijt, van 100 zuiver scheerwol, in diverse kwali teiten en prijsklassen, van 118.50 tot 198,-- allen 380 cm breed - gaan wij morgen verkopen, voor een prijs, tientallen guldens lager dan normaal. Morgen zoekt ook U Uw kamer brede (380 cm) tapijt, uit een merktapijt waarvan wij de naam niet mogen noemen, in de mooiste moderne kleuren voor een speciale prijs. scheerwol kamerbreed 330 cm Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze diverse soor ten kamerbreed tapijt, van 100% zuiver scheerwol in diverse baanlengten (4,5 tot 30 meter) (met kleine schoonheidsfoutjes) in div. kleuren, o.a. fraise, blauw, groen, goud enz., voor prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten. Géén ttl. of schrift, best (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 juni. Een dele gatie uit Leningrad brengt volgende week een bezoek aan Rotterdam. Deze Russische delegatie bestaat uit de he ren A. Sizov, M. Komolov en Ivan Nisikov, allen stadsbestuurders. De komst van deze delegatie is een tegen bezoek; een Rotterdamse delegatie o.l.v. burgemeester W. Thomassen is vorig jaar in Rusland geweest. Maandag arriveren de gasten op Schiphol. Ter begroeting zullen hier aanwezig zijn burgemeester Thomassen en wethouder G. Z. de Vos. In de mid daguren zullen oriënterende gesprekken worden gehouden. Om 16.30 uur die dag wordt er een krans gelegd bij het Mo nument voor de Gevallenen op het Stadhuisplein. Dinsdag bezoekt de delegatie Am sterdam en Zaandam. In Amsterdam zal een grachtenrondvaart worden ge maakt, in Zaandam brengt het gezel schap een bezoek aan het Tsaar Pe terhuisje. Woensdag maakt de Russische dele gatie een rondrit door een nieuwe wijk in zuid, om 10.30 uur hoopt men bij de Havenvakschool te arriveren waar de monstraties zullen worden gegeven. In de middaguren gaat men per auto naar Europoort. De terugtocht naar Rotter dam zal varend worden afgelegd. In de avonduren biedt de gemeente de de legatie een diner aan in de Burgerzaal van het stadhuis. Donderdag wordt een bezoek aan het „Open Boek" gebracht. Daarna be zoekt men „De Doelen", 's Middags gaat het gezelschap naar Den Haag, waar o.m. de parlementsgebouwen en de Ridderzaal zullen worden bezich tigd. Vrijdag 16 juni vertrekt de dele gatie weer naar huis. ADVERTENTIE Na de verfilming van Het zwaard van Damocles onder de titel Als twee druppels water door Fons Radema kers, volgt nu de tweede verfilming van een boek van Willem Frederik Hermans, n.l. Paranoia. Het is een Nederlandse speelfilm ge worden van Adriaan Ditvoorst die weer bevestigt dat het Nederlandse fil men een nieuw tijdperk is ingeslagen. In een trant, die sterk doet denken aan Godard, geeft hij feitelijk een beeld van een stuk Amsterdam waar in de vreemde paranoïde Arnold Clee- ver leeft. Het is het Amsterdam ge worden dat beschimmeld is, bouwval lig en rijp voor afbraak. Maar tege lijk met een onbeschrijflijke sfeer van een vérgane glorie waar het leven van nu uit verdwenen schijnt. Feite lijk is de gehele film zo'n soort nep- surrealisme gaan belijden. De gees telijk gesoorde Arnold die meent een oud-S.S.-er te zijn wordt aanbeden door een knap meisje dat langzaam van hem vervreemdt. In zijn geestelijk iso lement wordt zij tenslotte letterlijk bui tengesloten na een stuk liefdesspel dat al bij de recente vaderlandse film- folklore is gaan behoren. Zelfmoord beëindigt het drama. Ditvoorst film dwingt respect af voor zijn vakman schap en verbluffend artistiek inzicht. Maar het is juist dit laatste dat hem parten speelt. Hij wil dingen te mooi doen. Lange, stilstaande beelden, bij na zwart-witdia's en bijzonder veel bij na zwarte shots, krijgen te weinig functie in het verhaal waardoor dit aanzienlijk vertraagd wordt en het lo gisch ritme verstoord wordt omwille van weer andere fraaie close-ups. Het filmen wordt doel op zich en daaronder leidt de intrige wel. Maar met deze Paranoia doet Ditvoorst een enorme stap vooruit door alle ballast van het commerciële filmen van zich af te gooien. Vrijwel onbekende acteurs en actrices als Joseph Guilty en Pamela Rose, die in hun dagelijkse leven Kees van Eyk en Pamela Koevoets heten, leveren voortreffelijke prestaties. Ook de muziek en het geluid zijn opmer kelijk gaaf en nauwkeurig gedoseerd. Paranoia is tevens een voorbeeld van filmbezetenheid die een kenmerk is van het jonge filmen. H. J. W. Denys de la Patellière heeft zwaar getrokken aan de verfilming van De hete zon (Le soleil noir). In het be gin suggereert hij een boeiend fami liedrama over de erfenis van een rijke industrieel. Deze geeft op zijn sterfbed zijn doch ter Beatrice opdracht haar broer Guy op te zoeken omdat hij wil dat deze zijn erfdeel krijgt en dit niet in schraapzuchtige familiehanden terecht komt- Deze Guy (Daniël Gelin) leeft in een Arabisch dorp, een outcast en journalist die in nazikranten heeft ge schreven, die door zijn familie werden uitgegeven, maar waarvoor hij bij ver stek ter dood is veroordeeld. Dan zwaait de film ineens om naar het me- jlodrama: Beatrice treft haar broer verliederlijkt aan. Hij wil niet terug. Om haar do^l te bereiken speelt zij een amoureus spelletje. Tenslotte slaat zij een piloot aan de haak die haar veilig voor haar achtervolgers als aanstaande echtgenoot naar Frank rijk begeleidt. De film verloopt routi neus gladjes met Michèle Mercier in alle omstandigheden lieftallig. Nieuwe films in Rotterdam; „De hete zon" in Luxor, 18 jaar. „Paranoi" in 't Venster, 18 jaar. Enkele tientallen jongelui hebben in het Picolotheater de proeve van be kwaamheid gevolgd die de eindexami- nandi van de Amsterdamse toneel school aflegden. Uit de geringe opkomst bleek dat dit type demonstraties in deze vorm weinig zin meer heeft. Een heel lange avond met allerlei fragmenten van onderling niet samenhangende stuk ken, stijlen en genres is nu eenmaal voor een publiek dat een avond gewoon toneel wil zien onverteerbaar. Boven dien worden de kandidaten rollen op gedrongen, die ze anders nooit gekre gen zouden hebben. Als daar nog bij komt dat het Picolotheater voor een dergelijke avond wordt gereserveerd en nu eenmaal niet geschikt is voor een Elektra van Euripides of Faust van Goethe, dan is er feitelijk geen gunstig klimaat aanwezig om een indruk te krijgen van de kwaliteiten van de af gestudeerden. Een gezamenlijk gespeeld stuk of desnoods twee volledige een- acters zouden voor henzelf en voor het publiek veel plezieriger zijn. Tijdens de zeer gevarieerde en langgerekte demonstratie hebben we verschillende figuren gezien die zich in het voor hen gekozen fragment uitstekend weer den. Maar we willen alle voorbehoud toepassen omdat het nauwelijks een indicatie is voor de feitelijke potentiële kwaliteiten. In Elektra bleek Cox Hab- bema al vanaf haar opkomst het to neel te beheersen. Daartegen stak de Klytemnestra van Jeanneke Stam wat pover af. Ook in het deel uit Amphi tryon 38 van Giraudoux gaf de schalk se Leda spits geestig gestalte. Ook Edda Barends liet hierin kwaliteiten zien. Rutger Hauer heeft het gemak kelijker als de ruige Stanley in Tram lijn Begeerte dan in de klassieke frag menten. Agaath Meulenbroek speelde Blanche even gespannen als Celiain. Wim van de Grijn maakt in Elektra een goede beurt. Van Reint Edzard was het werk te fragmentarisch om er een lijn in te ontdekken. H.J.W. MAASSLUIS, 9 juni De rijks goedkeuring voor de bouw van het bejaardencentrum aan de zuidvliet is binnen. Zeer spoedig zal, volgens bur gemeester Van Dijck, met de bouw be ter nv. gonnen worden. Het complex zal ge bouwd worden door Muys en de Win- De eerste paal voor de uitbreiding van het Bouwcentrum wordt op woens dag 14 juni geslagen, 's morgens om half elf door enige cursisten van de In ternational Course of Building uit Afri ka, Azië, Europa en Zuid-Amerika. Het optrekken van het torengebouw vormt de eerste fase van de uitbreiding, waar van al melding is gemaakt. De vlag gaat omhoog als op woensdag 21 juni het hoogste punt wordt bereikt van het in aanbouw zijnde Gemeentelandshuis aan de Maasboulevard, hoek Willem Ruyslaan. Aangezien dit huis voor het hoogheemraadschap Schieland ii trekt de dijkgraaf van Schieland, mr. U. G. Schilthuis 's middags om 4 uur aan de touwtjes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7