Amerikaans schip per abuis geraakt VERGISSING VAN ISRAËL Tien doden bij incident in Rode Zee Congresgebouw in Den Haap; wordt miljoenen duurder In Eijs muzikale driedaagse' Alles bij elkaar 73. Allesbijelkaar122.55 Alles bij elkaar 149.35 Alles bij elkaar 101.55 Paul van Ostaijen- genootschap EINDE LONDENS MARTELPROCES bi TIJD VkIJDAG 9 JUN1196/ •>v Terreur Gezworenen Smaak is genoeg als u gebruik maakt van de Bijenkorf-formule: bij ons vindt u alles wat volgens de mode bij elkaar hoort...bij elkaar gekozen..bij elkaar onder één dak...en dat voor prijzen waarmee een vrouw-met-smaak wonderen verricht. Hierboven vier van de vele mogelijkheden ,;'€i (Van onze correspondent) WASHINGTON, 9 juni Het ruim zevenduizend ton metende ver bindingsschip Liberty van de Ameri kaanse marine, is gisteren bij vergis sing door Israëlische torpedoboten aangevallen, fn de veronderstelling, hier te maken te hebben met een Egyptisch oorlogsvaartuig, lanceerden de snelle Israëlische boten een torpe- doaanval op de Liberty. Een van de torpedo's trof doel. Het verbindings schip, dat de Amerikaanse vlag voer de, werd ernstig getroffen. De aanval had tot gevolg dat tien opvarenden werden gedood en vijfenzeventig ge wond, waarvan sommige zeer ernstig. Dit pijnlijke incident 'vond plaats in de Rode Zee op vijftien mijl uit de kust van Sinaï. Ofschoon de schade aanzienlijk was, bleef het schip drijven en kon het op eigen kracht koers zet ten naar schepen van de zesde Ameri kaanse vloot in de buurt, waarop men zich voor directe hulp gereed maakte. De Liberty is een hypermodern ver bindingsschip, uitgerust met alle mo gelijke communicatiemiddelen, waar onder apparatuur om berichten te zen den en te ontvangen via de communi catiesatellieten. Zij had op 2 juni haar basis in het Spaanse Rota verlaten, om dichter bij het strijdtoneel als een drijvende verbindingspost te funge ren voor de Amerikaanse ambassades in het Midden-Oosten en om snelle informaties te kunnen verstrekken in verband met de evacuatie van Ameri kaanse onderdanen uit het betrokken gebied. Onmiddellijk nadat het nieuws over de aanval bekend was geworden, heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, bij Israël DEN HAAG, 8 juni Voor de bouw van een onderkelderde parkeer ruimte bij en voor een betere toneel accommodatie in het Nederlands con gresgebouw, dat in Den Haag in aan-, bouw is, wordt de gemeenteraad ge vraagd een rekening-courant krediet van 5.128.000 beschikbaar te stellen. Met de bouw van de ondergrondse par keergarage is een extra bedrag van drie en een half miljoen gulden ge moeid. Aanvullingen en verbeteringen van de toneelinventaris en -uitrusting vergen 1.628.000. Het gemeentebestuur kondigt voorts aan, dat bovendien de uit 1964 date rende en sindsdien aangehouden negen enveertig miljoen voor de stichtings koster., verhoogd zullen moeten wor den met bijna acht miljoen gulden. Hiervoor wordt onder meer aange voerd, dat bii de afwerking en inrich ting van het Congresgebouw grote aan dacht wordt besteed aan beperking van de te verwachter, onderhouds- en personeelslasten. Maatregelen en voorzieningen op dit terrein vereisen een grotere investering maar zu'len op langere termijn kostenbesparend wer ken, zo menen B. en W. een informeel protest ingediend. De Is raëlische regering heeft onmiddellijk de verantwoordelijkheid voor het inci dent op zich genomen en Amerika ex cuses aangeboden. Het is de tweede keer dat niet bij de oorlog betrokken militairen van dt strijd tussen Israël en de Arabische staten het slachtoffer zijn geworden. Eerder deze week zijn soldaten van India een een Braziliaanse militair van de vredesmacht der Verenigde Naties gedood door Israëlisch geweer vuur. (Van onze verslaggever) EIJS, 8 juni Het Zuidlimburgse dorpje Eijs maakt zich op voor zijn traditionele zomerevenement: de jaar lijkse muziekdagen, dit jaar van 23 tot en met 25 juni. Nog altijd vormt de kerk het middelpunt van het feest. Daar voeren de plaatselijke koren sa men met het Limburgs Symfonie Or kest zondag 25 juni om 11 uur de ..Krönungsmesse" van Mozart uit. So listen zijn Maria Stader, Els Bolke- stein, Horst Sommer en Peter van der Bilt. Het orgel wordt bespeeld door Albert de Klerk, die om vijf uur een orgelconcert verzorgt. 's Avonds treedt in een tent het Limburgs Sym fonie Orkest op, dat onder leiding van André Rieu een populair concert geeft. Els Bolkestein zingt dan bekende ope ra-aria's. De „driedaagse" wordt 23 juni geopend met de opera „Dido en Aeneas" van Purcell. Voor zaterdag 24 juni staan op het programma een liederenrecital van Maria Stader in de bibliotheek van het Redemptoristen klooster te Wittem en een feestavond van en voor de plaatselijke verenigin gen. ANTWERPEN, 8 juni In Antwer pen is een Paul van Ostaijen-genoot- schap opgericht, waarvan het werkter rein zich uitstrekt over het gehele Ne derlandse taalgebied. Het genootschap beoogt onder meer het stimuleren, or ganiseren of ondersteunen van studies, uitgaven, lezingen, tentoonstellingen en andere activiteiten met betrekking tot Paul van Ostaijen en zijn kring. Het zal periodiek een geldprijs uit reiken aan een Nederlandstalig schrij ver. wiens werk van bijzondere bete kenis voor de vernieuwing van onze letterkunde is gebleken. Itet bestuur van het genootschap bestaat uit mr. René Victor, voorzitter, prof. dr. P. Minderaa. vicevoorzitter. dr. Wille- kens, secretaris, Cerrit Borgers, tweede se cretaris, J. Matthyssen. penningmeester en de leden mevrouw L. G. Faes-Ëelbo. prof. J. J. M. Aerts, Bert Bakker, Richard Oe- rieck, Maurice Gilliams. prof. [1 A. Gom- perts. Karei Jonkheere, prof. dr. A. C. M. Meeuwesse, H. J. Michael, prof. dr. M.J.H. Rutten. prof. dr. H. Uytterspvogf en prof. dr. J. Weisgerber. Het secretariaa is voor België gevestigd in het archief en museum voor het Vlaamse cultuurleven te Antwer pen en voor Nederland in het letterkundig museum te Den Haag. Bende sadisten zwaar gestraft (Van onze -Londense correspondent) LONDEN, 9 juni Het grote mar telproces tegen de bende van Charles Richardson, dat ruim twee maanden lang de gemoederen in de Old Baily danig in beroering bracht, is geëin digd. Aan het slot van deze marathon zitting deelde rechter Justice Walton zware straffen uit. Terwijl de politie een kordon rondom de beklaagden bank trok, kreeg de 33-jarige bende leider Richardson te horen, dat hij voor vijfentwintig jaar achter slot en grendel gaat. De straffen voor zijn handlangers, waaronder zijn broer Ed ward, varieerden van tien tot achttien jaar. Met name Charles Richardson, die weken lang als eer. vriendelijk glim lachende en correct knikkende gentle man in de verdachtenbank heeft ge zeten, hield tot het laatst toe vol dat hij onschuldig was. Bleek en woedend liet hij zich gisteren na de uitspraak van het vonnis wegvoeren. Met dit proces is een einde geko men aan een afschuwelijk verhaal van mishandeling, afpersing, chantage en oplichting, dat bijna twee jaar gele den bekend werd bij de politie, toen een van Richardsons slachtoffers de moed opbracht om Scotland Yard in te lichten. Hierna verklaarde de poli tie Charles Richardson, die tot dan toe als een ongrijpbare koning var. de Londense onderwereld gold, de oorlog. Bijna tweehonderd politiemensen wer den tegen hem en zijn handlangers in gezet. Dat het zo lang moest duren eer men de bende kon inrekenen en het proces in de Old Baily voorbereiden, was te wijter. aan het feit, dat het aanvankelijk zeer moeilijk was de ge tuigen aan het praten te brengen. De schrik zat erin bij de slachtoffers van Richardson, die maar al te goed wis ten van welke strafmaatregelen hij zich bediende. Hij had verschillenden var. hen heel zorgvuldig laten afran selen, wat dan nog tot de meest een voudige straffen behoorde. Want er waren ook nog „speciale behandelingen", die o.a. bestonden uit onderdompelingen in afwisselend ijs koud en gloeiend heet water, of het toedienen van sterke stroomstoten, of het uittrekken van nagels. Eenmaal werd een „onwillige"' door de bende met zijn knieën aan de vloer van een warenhuis vastgespijkerd. Met deze afschuwelijke terreur bereikte Ri chardson, dat hü zonder te betalen in het bezit kwam van grote goederen voorraden, waarmee hij een zeer lu cratieve zakenrijk opbouwde. Charles Richardson wist voor velen zijn afschuwelijke sadistische neigin gen te verberger, achter een vrolijk en opgewekt humeur, achter zijn be reidwilligheid om anderen te helpen, zijn grote genegenheid voor zijn vijf kinderen en zijn inspanningen om uit- gaansdagjes te organiseren voor kin deren en ouden van dagen. Vooral voor deze groepen mensen kwam de waarheid over zijr. „tweede leven" als een volslagen verrassing. De jury in de Old Baily verklaarde hem op ne gen punten van de enorme tenlaste legging schuldig, wat hem op een to tale straf van drieënzestig jaar kwam te staan. Maar aangezien hij de straf fen gelijktijdig kan uitzitten, betekent het vonnis in werkelijkheid dat hij voor vijfentwintig jaar wordt opgeslo ten. .Alleen een zeer langdurige opslui ting kan u ervan weerhouden dit alles opnieuw te doen", sprak rechter Jus tice Walton aan het slot van een pro ces, dat tot de grootste uit de Britse criminele geschiedenis wordt gere kend. Men heeft berekend dat de zaak van de Richardson-bende de Engelse belastingbetalers 150.000 pond, onge veer anderhalf miljoen gulden, zal kosten. Het duurde bijvoorbeeld al leen al een half jaar voor men uit de honderd en één opgeroepen kandi daten voor de jury de twaalf gezwo renen bijeen kreeg, te weten één vrouw en elf mannen. Elk jurylid kreeg dag en nacht poli tiebewaking. Er werd bij de leder, thuis een speciale telefoon-alarmlijn aangelegd, waarmee ze in geval van nood de politie direct konden waar schuwen. Het staat wel vast dat Ri chardson naar Engelands best be waakte gevangenis, die van Parkhurst op het eiland Wight, zal worden over gebracht. Men verwacht dat hij alles in het werk zal stellen om uit te bre ken. Hij kan er waarschijnlijk ook zeer goed voor betalen, want men neemt aan dat hij erin geslaagd li een bedrag var. twee en een half mil joen gulden uit zijn enorme inkometen- bron als een appeltje voor de doret in Zuid-Afrika te verstoppen. Voor het strand: een Franse button-down bloeze van losgeweven marine vis- netkatoen 16.95 een citroengele ka- toenen heupbroek met superbrede ceintuur 34.95 luchtige marine-gele visgraat-shawl uit Italië 3.95 katoenen marine-witte strandschoen tjes 10.95 'n gele zonnebril met gele glazen 1.25 witte plastic badtas met gele zonnebloemen 4.95 Voor de namiddag: zwarte mouwloze japon van kreukwerend keraflpx-linnen, al of niet met ceintuur en geraffineerd gerimpeld om slank en minder-slank te plezieren 69.75 'n drie kleurig hoedje in pillbox-stijl 9.95 zwarte open uitgaansschoentjes 24.95 openge werkte witleren handschoenen 12.95 discreet glanzende pareloorknoppen 4.95 Voor op reis: een piqué-tailleur van Daniel Hechter uit onze Boutique Parisienne in wit, geel, turquoise, appelgroen of oranje 98. gebroken witte brogue-schoentjes met zwarte blokhak 22.95 crochet-handschoenen in gebroken wit 3.95 witte opengewerkte kousen 4.50 koffertasje met vrolijke bloemetjes begroeid 19.95 tc,! Voor de regen: een regenmantel van beige Toile de Bache met col officier en Cardin- zakjes 59.75 rode suède schoentjes met zwarte veters 16.95 kousen in beige visnet strepen 3.95 beige crochet handschoenen met een lederen binnenhand 9.95 een ultra-slanke rode nylon paraplu 10.95 Wat is belangrijker om er goed uit te zien: smaak of geld of beide? Al deze artikelen zijn op de desbetreffende afdelingen te verkrijgen. de Bijenkorf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 8