DE MAASBODE TWEE DODEN EN 142 GEVONDEN Granaten bekogelen industrieterrein Vandaag i?^er C>E TIJD maar Einde strijd, nog geen vrede JAMIN Regering viert teugels van bouwbeleid ISRAEL BLIJFT WAAKZAAM Vrijmoedig commentaar Mogelijk infectie door haringworm Arabieren hopen op Sovjet-steun Franse grens weer geheel open voor Nederlands vlees VIER ZIEKEN IN ROTTERDAM In Amsterdam zeker één patiënt 11 ÜS MOSJE DAYAN IN DAGORDER: Nederland behartigt belangen Israël in Sovjet-Unie 1| ïfi R°TTHRDAM, DINSDAG 13 JUNI 1967 ZONNIG WEER 122e JAARGANG No. 39651 (Van onze verslaggever) ,^RECHT, 13 juni De ontploffing van het munitieschip Ve twee mensen het leven heeft gekost en honderdtweeën- gewonden heeft gemaakt, heeft aan zesendertig industrie- ouwen op het terrein „De lage weide" aan het Amsterdam- ^j^kanaal een schade toegebracht die hij elkaar in de miljoenen (m>en. De schade loopt uiteen van zogoed als geheel vernield *kpg LasstavenfaJjriektot tientallen gescheurde en ontzette rf T1 en duizenden gesneuvelde ruiten (zeshonderd alleen al bij et Utrechtse elektriciteitsbedrijf Pegus). Daarbij komt nog dat age £ehoeg alle auto's die in de omgeving stonden geparkeerd door aten zijn getroffen. Daaronder ook tweehonderdvijftig gloed- 14 pagina's het Mercedessen die gistermiddag net vanuit Duitsland bij de erlandse vestiging in Utrecht waren aangevoerd. tWee doden zijn C. de Goe- venf u laborant in de Lassta- 4 'tabriek en de krantenbezorger N 1c. Verbeek (21), beiden uit 'bef6 De krantenbezorger zat Htwe.e anderen vlak bij de zes V.i i dertig meter lange vracht en? .te.yissen- Van zijn twee <j6 ls één gewond hij kon na ^ontploffing niet meer zien. <Vr1 fJ'ommelvliezen zijn bescha- dgp De derde man bleef onge- Het gerucht gaat dat nog jd derde man is gedood. „Luchtaanval" Een deel van het ontplofte munitieschip kwam terecht op een goederenwagon. DE MAASBODE BEIROET/TEL AVIV, 13 juni „De oorlog is voor Israël voor bij, maar dat wil nog niet zeggen, dat de vrede er is. Dit verklaart de Israëlische minister van defen sie, Mosje Dayan, in een dagorder aan zijn troepen. Nu het krijgs rumoer verstomd is en Israël zegevierend tevoorschijn is getre den uit de zesdaagse oorlog met zijn Arabische buren, wordt de strijd voortgezet op diplomatieke fronten. P.T.T.-verkeer Oost-Nigerië engelse snijcaramels niet duur wel heerlijk Zorgvuldig uitkijkend naar nog steeds actieve Syrische sluip schutters patrouiUerm Israëlische soldaten door de straten DE TIJD Droog en zonnig weer, overwegend matige noordelijke wind. In het al gemeen iets hogere middagtempera- turen. ZON op: 04.20 MAAN op: 10.59 onder: 21.01 onder: 00.58 Ontploffing munitieschip richt miljoenen schade aan •0^ d^i ^bassadeur van Israël in Ne- e6tl aad. dr. Daniel Lewin, heeft Vfj; sloPende week achter de rug, hu el zonder nachtrust. Hij zou V6rtgï'aag naar Israël gaan maar, gev eJde hiij onze speciale verslag- p0„,r' "juist nu moeten we op onze olijven". Pagina 3. 'ent nl'mmuziek-per-draaiorgel, een en °°nstelling, een open discussie kf^nrlijk, een film, is de zesde 0onJlationale Fïlmweek Arnhem be- v>er .en- Op pagina 5 noemt onze hin,a0Oever dat begin dan ook een Y, 'staP-sprong. Of 5b stadsnieuws zie pagina's 5a Otw? gewonden zijn vooral gevallen 'h r,r het personeel van de fabrieken ligg buurt. Drieëndertig van hen a in het ziekenhuis. Bij de an deren kon men volstaan met verbinden van hun wonden. Het munitieschip is gistermiddag om één uur ontploft, nadat tijdens het la den met kistjes afgedankte granaten, één van die kistjes in brand is gevlo gen. De acht mannen op het schip trachtten de brand te blussen, maar hun schuimblussers waren gauw op. Zij maakten zich vliegensvlug uit de voeten, waarna het hele schip de lucht in vloog. Het schip brak in drie stukken. Eén daarvan kwam tachtig meter verder op een goederenwagon terecht. Een ander werd tientallen me ters van de ligplaats tegen de wal ge smeten. De vijfenveertig ton granaten in het schip vlogen mee de lucht in en kogel den even later zeker een kilometer in het rond, muren, ruiten en auto's vernielend voorzover die al niet van de enorme luchtdruk de eerste grote klappen hadden gehad. Kort na de ontploffing was de ma- rechausee met vijfentwintig man op het Industrieterrein. Heel gauw reden zie- •::>y kenauto's en politiewagens met loeien de sirenes af en aan. Tientallen gewon den werden naar vijf ziekenhuizen in Utrecht vervoerd. Na een paar uur, van de eerste schrik bekomen, en van de ware toedracht op de hoogte, be gon het personeel in de fabrieken met opruimen. In één van de centrales van Pegus vielen de machines voor de stroom voorziening uit. Andere machines kon den hun taak overnemen. De desbe- DIRECTIE: r" W A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker en drs. A. J. Cuppen Rotterdam, Westblaak „•n '47. Tel. redactie en ad- l7notratie: '4 2011, redactie na Qj' "ur: 14 21 14. Postbus 723. jJS° 'n-v. De Tijd, Amsterdam: °4. tot afdeling lezersservice Ab 30 uur' tel- 010-14 2810. p6!^^MENT: per week f 1, f 13 rnaanc' f 4,40, per kwartaal cas-TT' exclusief eventuele in- ais 08te aDVer. Dp 33 T|JD/DE MAASBODE -?.em Per mlllimeterhoogte; 95 D gehele oplage Ï6 aent p9r mi|||meterhoogte: Co a8nt v°°r familieberichten, ^«tarieven op aanvraag. :en. TENTIES: (Van speciale verslaggevers) Na de Sovjet-Unie en Tsjechoslowa- kije hebben thans ook Polen en Hon garije de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken omdat dit land weigert zich voetstoots uit de verover de gebieden terug te trekken. De Ara bische landen willen op korte termijn een topconferentie beleggen, waarbij ze op meer daadwerkelijke Russische steun hopen dan het Kremlin tot dus ver gegeven heeft. Verscheidene Ara bische landen treffen anti-Britse en anti-Amerikaanse maatregelen. De invloed van Frankrijk in het Midden- Oosten lijkt door dit alles sterker te worden als gevolg van de strikte neu traliteit van De Gaulle. De Russen polsen VN-leden over de mogelijkheid de Algemene Vergade ring in buitengewone zitting bijeen te roepen over het Midden-Oosten. Hier toe is een meerderheid vereist, die voor de extra-zitting is. Een bijeen komst van de Veiligheidsraad, die voor gisteravond was vastgesteld, moest worden opgeschort voor nader beraad. Premier Levi Esjkol verklaarde in het Israëlische parlement dat zijn land nooit kan toestemmen met een terug keer van de gevaarlijke situatie van vóór het uitbreken van de vijandelijk heden. De VN hebben hun onmacht duidelijk getoond toen ze zonder meer zich terugtrokken en Nasser toeston den de Golf van Akaba te blokkeren. Israël blijft bereid tot rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische landen en voelt mets voor bemldd» Kng of inmenging van flwrinv De Britse regering reageerde hierop met een verklaring, dat ze van mening blijft, dat eer. regeling van de kwes ties in het Midden-Oosten niet zonder tussenkomst van de VN kan geschie den. Tunesië en Egypte hebben besloten weer diplomatieke betrekkingen aan te knopen, die twee jaar geleden verbroken werden toen president Bour- guiba van Tunesië de mogelijkheid op perde van onderhandelingen met Isra el- De ambassadeurs van de Arabi sche landen in Algiers hebben een plan gepubliceerd voor de stichting van een oorlogskas voor de strijd te gen Israël. De Arabische landen zul len zoveel mogelijk hun investeringen in Amerika en Engeland annuleren. Algerije heeft na een verbod tot olie- uitvoer naar Engeland of Amerika nu ook de export van aardgas naar die landen verboden. In de Sinaï-woestijn is vorige week een Egyptische raketbasis gaaf in han den van de Israëliërs gevallen, zo is in Tel Aviv meegedeeld door generaal Gavisj, commandant van het zuidelij ke front. Men vond er negen lucht- afweerraketten van het Russische ty pe SA-2. De basis lag tussen de Mitla- pas en het Suezkanaal. De generaal vertelde verder, dat er alleen in zijn sector al tussen de 7 en 10.000 Egyptische militairen in de strijd zijn gesneuveld. Egypte had ze ven divisies in het veld tegen Israël vier. Israël had in de Sinaï 3.000 ge vangenen gemaakt. Tienduizenden Egyptische militairen lopen nog in de Sinaï-woestijn in de richting van het Suezkanaal. Israël had in de Sinaï maar 61 tanks verloren. Egypte meer dan 700, waarvan er 100 onbeschadigd in Israëlische handen zijn gevallen. De VN-troepen die bijna tien jaar lang een buffer hebben gevormd tus sen Egypte en Israël zullen vanavond op een kleine administratieve staf na zijn teruggetrokken, aldus werd door de VN meegedeeld. De achterblijven- den zullen de uitrusting en voorraden ter waarde van vijf miljoen dollar behe ren. De strijdmacht is zevenduizend man sterk geweest. Uit de Israëlische haven Ashdod is als laatste het 439 man sterke Braziliaanse contingent vertrokken met het Braziliaanse schip Poares Dutra, dat hen rechtstreeks mm Jtóo de Imdie brengt. treffende centrale, waar vierhonderd vijftig man werken, werd geheel ont ruimd. Zwaar gehavend is het expe ditiegebouw van Van Gend en Loos. De veevoederfabriek van SOL is licht be schadigd. Ook de gemeente Utrecht heeft grote schade. De loswal van de Kernhaven waar het schip lag, is grotendeels weg geslagen. De hoge grijs-witte gashouder op het terrein, een bekend herken ningspunt voor automobilisten en trein reizigers die op Utrecht aankomen, is door wegspringende granaten getrof fen. Uit de gaten is gas ontsnapt. (vervolg op pagina 4) DEN HAAG, 13 juni De Nige- riaanse postadministratie heeft de P.T.T. meegedeeld, dat vanaf heden de ver zending van post, alsmede het tele graaf- en telefoonverkeer naar Oost- Nigerië is gestaakt. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 13 juni Dezer dagen is een beschikking van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening te verwachten, die bepaalt dat er met ingang van 1 juli geen rijksgoedkeuring meer nodig zal zijn voor de bouw en de uitbreiding van ongesubsidieerde woningen, boerde rijen en andere agrarische gebouwen, kerken, alsmede voor de uitvoering van werken tot en met tienduizend gulden aan andere gebouwen. Deze maatregel geldt voor het ge hele land. Verder worden in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gel derland en Overijssel de bestaande grenzen verruimd voor het verlenen van rijksgoedkeuring voor die bouw werken, waarvoor een rijksgoedkeuring nog vereist blijft. In deze provincies zullen vanaf 1 juli de gemeentebesturen bevoegd zijn rijksgoedkeuring te ver lenen tot en met 50.000,(thans ƒ25.000,De hoofdingenieurs-direc teuren van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid respectievelijk de gemeentebesturen van Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam kunnen werken tot een met 500.000,goed keuren (thans 300.000,Tot deze werken horen ook de industriegebou wen, waarvoor tot nu toe aanvragen door het departement zelf worden be handeld, indien de bouwsom meer dan ƒ50.000,bedraagt. In de niet genoemde provincies geldt reeds sinds december 1966 een vrijer bouwbeleid. De situatie op de bouwmarkt maakt het verantwoord deze maatregelen te nemen. Door deze maatregelen wordt een snellere afdoening van plannen mogelijk gemaakt, waarop onder meer in de regeringsverklaring van 18 april wordt gedoeld. Verwacht mag worden, dat dientengevolge een bij'drage zal worden geleverd tot verhoging van de totale bouwproduktie. DEN HAAG, 13 juni Frankrijk heeft thans na België en Duitsland de indertijd wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in ons land in gestelde importbeperkingen ten aan zien van Nederlandse vee en vlees in getrokken. De import in Frankrijk vanuit Neder land afkomstige levende herkauwers en varkens en vlees van deze dieren is weer toegestaan. Het vlees dient van een datumstempel te zijn voorzien. Ook de invoer in Frankrijk van kalve ren en kalfsvlees is weer toegestaan mits blijkens een gezondheidsverkla ring geen oestrogene stoffen werden toegediend. X Israël heeft de oorlog gewonnen, maar zal het ook de vrede kunnen winnen? De toestand van staakt- het-vuren is nog allerminst vrede. Ook in 1940 en in 1956 werd na een gewapend conflict het vuren ge staakt, maar in juni 1967 brak voor de derde maal een oorlog uit. Voor Israël betekent vrede uiter aard vooral: afdoende garanties voor de nationale veiligheid. Het wil zich beschermen tegen nieuwe militaire avonturen van Nasser of andere Arabische leiders en het wil in rust zijn nationaal bestaan opbouwen. Israël beeft in deze oorlog zijn grondgebied vier tot vijf maal ver groot. Die strategische gebiedsuit breiding is ontstaan bij de achter volging van de vijand en alleen al om louter militaire redenen kan men niet verwachten dat Israël nu on middellijk de bezette gebieden prijs geeft, al is dat door de Sovjet-Unie geëist. Een eventuele terugtrekking van Israël zou uiteraard voorwerp van onderhandelingen moeten zijn. Maar wat moet men denken van de verklaring van de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, dat zijn land althans de Strook van Gaza en de gebieden ten westen van de Jordaan niet zal afstaan? Zou Israël dan toch op gebiedsuit breiding uit zijn, ondanks eerdere verzekeringen van het tegendeel? In de Gaza-strook bevinden zich nog meer dan 300.000 Palestijnse vluch telingen. Israël zal deze mensen toch niet opnieuw willen verdrijven, maar wat moet het dan met dat ge bied? De status van de oude stad Jeruzalem met Heilige Plaatsen van Joden en Christenen, maar ook van Arabische en andere Mohammeda nen kan ook niet eenzijdig door Israël vastgesteld worden. Het oude plan tot internationalisatie van de stad zal weinig kans maken, maar de kwestie zou opnieuw bezien moe ten worden. Het meest aanvaardbaar is nog bet vasthouden van Israël aan de heroverde posten bij de toegang tot de Golf van Akaba. Hier is duide lijk een groot belang mee gemoeid: het openhouden van de toegangs weg tot de Israëlische haven Eilat. Uiteraard wil Israël hier niet op nieuw plaats maken voor troepen van de Verenigde Naties, die eind mei op een eerste eis van Nasser prompt door Oe Tbant werden te ruggetrokken. De zogenaamde vrede bewarende macht van de V.N. in het Midden-Oosten, heeft slechts zo lang de vrede kunnen bewaren als Nasser geen oorlog wilde. Natuurlijk wil Israël nu de vruch ten plukken van de militaire over winning. Maar deze oorlog, die als een Heilige Oorlog van de Arabie ren was begonnen, mag tenslotte niet de geschiedenis ingaan als een Israëlische veroveringsoorlog. Dayans verklaringen over handhaving van de gebiedsuitbreiding zijn alleen te billijken als een hard onderhande lingsstandpunt. Israël ziet zich voor al genoodzaakt hard te zijn in on derhandelingen, omdat het alleen rechtstreeks met de Arabische staten over een regeling van de geschillen wil praten. Men kan zich voorstellen dat Israël weinig heil ziet in be middeling van de Verenigde Naties, na de opgedane slechte ervaringen. Israël zou de bestandsovereenkom sten van 1949 met Egypte, Jordanië. Syrië en Libanon eindelijk vervan gen willen zien door een werkelijk vredesverdrag. Israël zou in de on- derhandelingen over zo'n verdrag hard mogen zijn, als het tegelijk ook rechtvaardig is. Het kan in de over winning zijn grootheid tonen door ook begrip te hebben voor de rech ten van de Arabische staten en voor al voor die van de Palestijnse vluch telingen. In twintig jaar heeft Israël drie maal oorlog gevoerd met de Ara bische staten. Het wil nu vrede: sjalom. Maar voor vrede tussen twee partijen moeten aan weerszijden concessies gedaan worden. Ook door de sterkste partij, en dat is nu Israël. Het Parool heeft in een hoofd artikel een aantal figuren een blau we punt op de neus gegeven, omdat zij gedurende de zesdaagse veld tocht in het Nabije Oosten dingen gezegd of geschreven hebben, die het blad niet juist vindt. Een politi cus, een woordvoerder van Buiten landse Zaken, twee journalisten, één politieke partij. Allemaal „fout". Ieder zijn meug. Wij vinden de methode niet sympathiek. Van de Nederlandse bladen heeft Het Pa rool zeker het felst op de Israëlisch- Arabische oorlog gereageerd. Het heeft ons niet gestoord, dat de hoofd artikelen van het blad wat erg fel van toon waren. Wie dat wil, kan de meeste Nederlandse bladen ver wijten, dat zij hun steun aan Israël niet door het weergeven van ge nuanceerde standpunten in twijfel hebben laten brengen. Wij willen dat niet doen. Wij zouden er gezien hetgeen we zelf geschreven hebben ook niet het recht toe hebben. Maar het gaat ons toch wat ver eenieder, die het niet van harte met Het Parool eens was, voor het tribunaal van de publieke opinie te slepen. Liever geen bijltjesdag. Lie ver niet de verstikkende sfeer waar mee McCarthy in de Verenigde Sta ten de openbare discussie tot een heksenjacht degradeerde. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 13 juni Van vier in Rotterdamse ziekenhuizen opgeno men patiënten wordt vermoed, dat zij zijn aangestoken door de haringworm. Onmiddellijke operatie van de pa tiënten heeft nog geen definitief ant woord gegeven op de vraag of hun ziekte inderdaad door het haringworm pje is veroorzaakt. Acute buikpijn en braken vormen de verschijnselen van de ziekte, die soms direct bij de ope ratie kan worden geconstateerd. Vo- rig jaar is in Rotterdam één geval in behandeling geweest, thans zijn er min stens vier zieken. stens vier zieken. In Amsterdam heeft zich zeker één geval van infectie voor gedaan. De eerste van dit seizoen. Vorig jaar bleef het in de hoofdstad bij één patient. Het Rijksinstituut voor Visserijpro- dukten TNO te IJmuiden heeft evenals voorgaande jaren van de eerste dag af de nieuwe haring in de gaten gehouden. De voorlopige indruk is, dat er dit jaar meer wormen in de haring zitten dan andere jaren. Dat aantal varieert van vijf tot acht in een normale verse ha ring. Bij de goedgezouten haring be hoeft echter, aldus ir. J. van Mame ren, directeur van het instituut, geen vrees te bestaan. De heer Van Mameren noemde de thans gesignaleerde gevallen statistisch niet veel, gezien het grote aantal ha ringconsumenten. Het zijn er meer dan vorig jaar, toen om deze tijd twee gevallen waren gesignaleerd. De moge lijkheid li niet uitgesloten, dat sommi ge mensen allergisch zijn voor de ha ringworm. Dat de verschijnselen zich telkens weer voordoen in Rotterdam is merk waardig. De heer Van Mameren houdt het erop, dat zij veroorzaakt worden door clandestien in de handel gebrach te haring, die te licht gezouten is. Er gaat verse haring naar België, waar geen walkaakverbod geldt. De haring zou daar licht gezouten worden en dan opnieuw in ons land worden ingevoerd. De haringworm, die eigenlijk geen worm is, is een parasiet van ongeveer twee centimeter lengte en een millime ter dikte. Het dier komt in het larve stadium in de haring voor, in volwas sen stadium in zeezoogdieren. Daarin legt het ook zijn eitjes, die dan via plankton in de haring terechtkomen. DEN HAAG, 13 juni Op verzoek van Israël heeft Nederland op zich ge nomen de Israëlische belangen in de So/jet-Unie door de Nederlandse am bassade te Moskou te laten behartigen nu de diplomatieke betrekkingen tus sen Israël en de Sovjet-Unie zijn ver broken. D» regering van de Sovjet unie heeft met deze belangenbeharti ging door Nederland Ingestemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1