DE MAASBODE ROTTERDAMMER VAN GEBOORTE Burgemeester van Amsterdam per 1 augustus Vandaag Evaring in bestuur Vrijmoedig commentaar ISRAEL LAAT EGYPTENAREN GAAN ÖETLJD Egypt®Israël schuldig aan volkerenmoord De Gaulle Vijandig neutraal Ju firder Koninklijk paar stort gift voor Midden-Oosten Ir. F. J. Philips naar Indonesië Otterdam, vrudac u juni 1957 d de maasbode TOPBERAAD OVER ISRAEL Betaling van abonnementsgeld per acceptgiro ZONNIGE PERIODEN 122e JAARGANG No. 39654 h, (Van onze parlementaire redacteur) HAAG, 16 juni Prof. dr. I. Samkalden wordt de op- van mr. G. van Hall als burgemeester van Amsterdam. Het heeft besloten de beer Samkalden bij de koningin voor ing voor te dragen. Het benoemingsbesluit, dat op 1 aug. kan dezer dagen worden verwacht. besluit van het kabinet is enige kandidaat voor het burge meesterschap van de hoofdstad. Dit was reeds naar voren gekomen uit het voorlopige advies, dat mr. Kra nenburg enige tijd geleden aan mi nister Beernink heeft uitgebracht. Begin deze week werd het advies nog schriftelijk door de commissaris van de koningin bevestigd. Eveneens deze week was het laatste overleg tussen prof. Samkalden en minister Beernink. gebaseerd op adviezen van w^bsterdamse wethouders en J d« raadsfracties in Amster- Besprekingen van prof. Vj^-^lden met de commissaris de koningin, mr. Kranen- en met minister Beernink binnenlandse zaken hebben Voldoende vertrouwen fi 22 pagina's Zwaargewonde Egyptische krijgsgevangenen word en op het Israëlische vliegveld Lod a. b. gebracht van een Zwitsers vliegtuig, dat hen naar hun land terug zal brengen. De eerste groep repatrianten omvatte twintig man. De komende dagen zullen nog meer transporten via bemiddeling van het Rode Kruis plaatsvinden. kersenbonbons M DIRECTIE: W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen Moderne massieve gouden manchet knopen uitgevoerd in schorssatine- ring f265,- per paar 114 andere modellen van f80,- tot f750,-per paar ROTTERDAM DEN HAAG AMSTERDAM HAARLEM J UWELIERS Stadhuisplein 24-26 Coolsingel50 Lange Poten 11 Kalverstraat 123 Grote Houtstraat 63 GESCHENKEN VOOR VADERDAG FIRMA H. JUTTE NEW YORK, 16 juni (Reuter) President Johnson is gaarne bereid tot een ontmoeting met de Russische premier Kosygin, die vanochtend zijn reis naar New York begonnen is, waar hij de bijzondere zitting van de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties over de crisis in het Midden-Oosten zal bijwonen. Onderweg maakt Kosygin een tussenlanding in Parijs, waar een ontmoeting met de volgens Israël „vijandig neutrale" - Franse president op het program staat. De economen doen het m en om de politiek niet meer zo goed. In de i periode van wederopbouw na de oorlog en nog lange jaren daarna, j hebben ze een gouden tijd beleefd.1 Ze werden door de strijdende be-1 Iangengroeperingen in wier dienst i ze waren, naar de voorste linies ge schoven om uit naam van een en dezelfde wetenschap eikaars argu menten af te takelen en om overal waar woorden tekort schoten de bressen met cijfers te dichten. Po li'tieke debatten ontaardden in eco nomische colleges, regeringsstukken waren voor niet-economen onlees baar en waar gezond verstand en gezond gevoel tekort schoten was er altijd wel een rapport, een advies of een prognose. Kortom, het was een mooie tijd en hij lijkt voorbij te zijn. Niet dat de economen bun tijd gehad hebben, maar het is wel af gelopen met de overheersende rol die ze speelden toen onze proble men nog grotendeels aan de ver deling van de armoede ontsproten. Ftnanyii&n en economie] de tijd Overwegend droog weer met zonnige perioden. Later binnendrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen noord en oost. Onge veer dezelfde temperaturen. ZON op: 4.19 MAAN op: 15.IS onder: 21.02 onder/ 1.38 SAMKALDEN VOLGT VAN HALL OP etti jw. vuiuuenue vertrouwen ge- w®*1 dat het kabinet zich be kt- -s van me* name °°k de v^hciële problemen van de •Jbfdstad. Samkalden was in feite de wfVf de Murville, de Franse mi- AincT -Van buitenlandse zaken, Sb r- ln11 °Pdracht van zijn baas, uaulle, bij elke internationale ^Tlerentie voor het zwarte schaap ij1 de diplomatieke familie &pe- jjy Ook bij de zitting van de 'AVO-raad in Luxemburg was dit het geval. Onze speciale ver- K?Sgever schrijft hierover op pa- 3. lr0„ »tei de helft van de panelen tg het najaar op de Jeroen Bosch- tniponstelling in Den Bosch te zien Och n zijn, worden algemeen als o* beschouwd. Geen reden voor verslaggever om op pagina 5 te voorspellen, dat Nederland belangwekkend evenement tege- kan zien. *0ow lw~r een circusgebouw vol gelegen- gt>0 sPubliek is het Holland Festival jjj Pend met muziek van Claudio ^teverdi en Hans Werner Henze. i w Woerd als Leo Hanekroot de ^.Wring van de eerste vindt, zo "ousiast is hij over het tweede Op pagina 5 staat zijn meer t(V®ebreid oordeel over de openings- I stadsnieuws zie pagina7® 5a De heer Samkalden was vandaag in Londen en onbereikbaar. AMSTERDAM16 juni Dr. Sam kalden heeft een zeer ruime ervaring m velerlei bestuurlijke functies. Twee maal was hij minister van justitie, voor het eerst in het laatste kabinet- Drees (1956-1958) en nogg in het- jong ste verleden had hij zitting in het ka- binet-Cals, dat vorig jaar oktober ten val werd gebracht. Ivo Samkalden werd 10 augustus 1912 In Rotterdam geboren. Hij doorliep daar de HBS en liet zich vervolgens in schrijven als student in de Indologie aan de rijksuniversiteit van Leiden. Op 27 september 1932 legde hij het kandi daatsexamen indologie (economische richting) af en op 31 januari 1936 het doctoraal examen indologie (taalkundi ge richting). Hij promoveerde op 11 maart 1938 op een dissertatie getiteld „Het college van gedelegeerden uit den Volkenraad". Van september 1938 tot aan zijn in ternering was de heer Samkalden ad- spirant-controleur bij het binnenlands bestuur in het voormalige Nederlands- Indië. Vanaf januari 1946 was hij werkzaam op de afdeling juridische zaken van het ministerie van overzee se gebiedsdelen. Gedurende het tijdvak september 1946 tot en met juni 1947 ADVERTENTIE was hij secretaris bij de commissie- generaal voor Nederlands-Indië. Hierna was hij, tot augustus 1948, assistent voor het Nederlands staatsrecht aan de Leidse universiteit en van 1 januari 1948 tot en met 15 februari 1952 hoofd van de afdeling wetgeving en juridische zaken bij het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Vervol gens werd hij benoemd tot hoogleraar in de rechts- en staatswetenschappen aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, waar hij in mei 1952 zijn in augurele rede hield: „Behartiging van collectieve belangen in de agrarische wetgeving". DEN HAAG, 16 juni Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een gift gestort op giro 777 van het Rode Kruis voor het verlenen van hulp in de landen in het Midden- Oosten die bij de oorlog betrokken zijn geweest. Gebleken is dat de hulpverlening op dit moment vooral moet worden gericht op de vluchtelingen. In de eerste plaats is er behoefte aan dekens, voedsel en medicamenten. Het Nederlandse Roode Kruis stuurt in het kader hiervan een eerste zending dekens, antibiotica, an dere medicamenten en chirurgische ap paratuur waaronder een nareosetoe- tel. De waarde van de zending be draagt ongeveer f 45.000. De verzending van luchtpost voor bestemmingen in het Midden-Oosten is thans weer vrijwel normaal, behoudens voor Egypte, Irak en Jordanië. Voor laatstgenoemde bestemmingen wordt aangeraden tot nader order geen lucht post aan te bieden. Post die via de land- of zeeroute wordt vervoerd naar het Midden-Oosten kan, met uitzonde ring van Jordanië, weer worden ver zonden. Met ernstige vertraging dient evenwel rekening te worden gehouden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Rotterdam, Westblaak en 147. Tel. redactie en ad- 'biatratie: 14 2011, redactie na '■30 uur: 14 21 14. Postbus 723. 5tn.v. De Tijd, Amsterdam: - tot afdeling lezersservice 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ONNEMENT: per week f 1 f 13 maand f 4.40. per kwartaal p.' exclusief eventuele in- Anf n. ^RTENTIES: gg" TIJD/DE maasbode Df t 8nt per n»illimeterhooBt«l 8s D 8®he,a oplage >5 0ent P®r mllllmeterhoogtej C0 a®nt voor familieberichten, mracttarieven op aanvraag. ADVERTENTIE RELIGIEUS EN PROFAAN Dorpsweg 68, Maastunnel, &-Z, vlakbij telefoon (010) 87 30 23. (Van een correspondent) NEW YORK, 16 juni Hoesein Khallaf, de Egyptische afgezant bij de Verenigde Naties, heeft Israël ervan beschuldigd, dat het tienduizenden dappere Egyptische soldaten die na hun plichten tegenover het vaderland te hebben vervuldaan de wrede zon trachten te ontvluchten en op zoek zijn naar medische hulp en watermeedo genloos aan hun lot overlaat. ,,Hoe kan Israël een dergelijke weloverwo gen volkerenmoord" rechtvaardigen?" vroeg hij zich af. Hij beweerde, dat de Israëliërs het Roode Kruis gehin derd hebben bij hulpverlening aan de ronddwalende Egyptenaren. „De hele internationale gemeenschap moet zich het lot van deze mensen en van de inwoners van de andere door de oorlog geteisterde landen aan trekken. Als we geconfronteerd wor den met de kwellende dorst van de woestijn en met andere wrede beproe vingen, zijn we allemaal gelijk", zei hij. Inmiddels heeft het Internationale comité van het Rode Kruis bekend gemaakt, dat drie van zijn vertegen woordigers, dr. Jean Maurice Rubli, dr. Edward Leuthold en Marcel Boi- sard zich thans in de Sinaï-woestijn bevinden om te helpen bij de reddings operaties voor de Egyptische soldaten. Het comité zegt, dat dit het resultaat is van een overeenkomst met de Isra ëlische regering. De afgevaardigden van het Rode Kruis in Tel Aviv hebben bericht, dat in de Sinaï-woestijn in de afgelopen dagen driehonderd gewonen zijn opge pikt en dat er thans voor hen gezorgd wordt. Vijftig gewonde Egvptenaren zijn van Cyprus naar Oaïro overgevlo gen. Er zouden er nog eens dertig volgen. De gewond geraakte Jordani- ërs worden over land gerepatriëerd. Johnson wil met Kosygin praten Er gaan geruchten, dat nog meer staatshoofden of regeringsleiders de Midden-Oostenzitting van de Assem- blée zullen bijwonen. Genoemd worden de namen van president de Gaulle, president Tito van Joegoslavië en van premier Gandhi van India. Of John son zelf de zitting zal bijwonen is niet bekend. De Verenigde Staten hebben wel laten weten tegen de extra-zitting te zijn, omdat ze de mogelijkheden van de Veiligheidsraad nog niet uitge put achten. Dat de buitengewone zit ting doorgaat staat echter wel vast. Er zijn de stemmen van 62 leden voor nodig. Het aantal voorstanders tijgt nog voortdurend. Vanmorgen /roeg waren het er al 54. Engeland heeft zich onder voorbehoud akkoord ver klaard: als de meerderheid „ja" zegt. Frankrijk is tegen elke mogelijke eenzijdige annexait door Israël van bezet Arabisch gebied. In een in zorg vuldige bewoordingen gestelde verkla ring van de hand van president de Gaulle zelf zegt de Franse regering dat er geen sprake kan zijn van een voldongen feit wat de territoriale grenzen van levensomstandigheden van de burgerbevolking ter plaatse aangaat. Alleen een regeling via on derhandelingen uit vrije wil, aanvaard door alle betrokken partijen er- kend door de internationale gemeen schap, zou te zijner tijd alle bestaande problemen kunnen oplossen. Frankrijk verklaart zich vóór de bijzondere zit ting van de Assemblée. Diplomatieke waarnemers zien in de verklaring een scherpe terechtwijzing aan het adres van Israël en de Fran se regeringsverklaring is dan ook in Cairo met grote voldoening ontvan gen. De Egyptische leiders zijn er zeer meer ingenomen dat de Gaulle Israël in feite als agressor heeft ge brandmerkt, zo zei men. Het Israëlische blad „Maariv" noemt de houding van Frankrijk „teleurstel lend, al wanhopen wij niet". Het blad schrijft dat de Franse houding soms veel weg heeft van „vijandige neutra liteit". In de Arabische landen wordt hard gewerkt aan een topconferentie die op uitnodiging van de Soedan in Khar toem moet plaatshebben. Lybië, Egyp te, Jordanië, Saoedi-Arabië, Jemen en Marokko hebben zich al bereid ver klaard tot deelneme. Voorts bestaan er plannen voor een conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken in Koeweit of in New York. Hier aan willen Algerije, Egypte, Irak, Jor danië, Koeweit, de Libanon, Marokko, Saoedi-Arabië, de Soedan, Syrië en Tu- niesië deelnemen. Enkele Arabische landen namen ook gisteren weer maatregelen tegen de Verenigde Staten, het Verenigd Ko ninkrijk en andere Westerse landen. Lybië eiste onmiddellijke opheffing van Amerikaanse en Britse militaire ba ses en Syrië gelastte de sluiting van alle Amerikaanse, Britse en Westduit- se scholen, instituten, bibliotheken en culturele centra. Irak besloot tot een boycot van alle goederen van Britse, Amerikaanse en Westduitse oorsprong. Irak gaat voorts een soberheidscam pagne voeren. In Tel Aviv wordt uit doorgaans goed ingelichte kringen vernomen dat dei Sovjet-Vnie bezig is met nieuwe wapenleveranties aan Egypte en daar voor een luchtbrug van tientallen vlieg tuigen tusen beide landen heeft ge opend. De benoeming van prof. Sambal- den tot burgemeester van Amster dam kan worden opgevat als een antwoord op bet complex van ru moerigheden, dat de hoofdstad nu reeds enige jaren met tussenpozen beroert. Prof. Samkalden beeft geen ervaring op bet gebied van gemeen tebestuur, evenmin is hij thuis in zaken van economie of gemeente- finanoiën, bij is echter wel ver trouwd met alles wat samenhangt met recht en openbare orde. Men zal zonder twijfel van hem verwach ten dat bij nieuwe en veilige wegen zal vinden in bet mijnenveld dat er thans schijnt te liggen tussen de overheid en een deel van de bur gerij. Het siert de Partij van de Arbeid dat zij een van haar bekwaamste mens-en voor de post in Amsterdam beeft willen afstaan. Hopelijk zal de steun uit deze richting prof. Sam kalden ook na zijn benoeming blij ven begeleiden. Het besturen van een grote stad is in deze Tijd een bijna bovenmenselijke opgave, om dat de steden de kenmerken van een achtergebleven gebied vertonen: on voldoende financiën, te ingewikkel de bestuursorganisatie en een steeds verwijdende kloof tussen het ambte lijk apparaat en de burgerij. Men mag bij de oplossing van dit soort problemen nauwelijks initiatieven of zelfs maar voldoende deskundig heid van de Kamer verwachten. Het initiatief tot een reformatie zal uit de steden zelf moeten komen. Prof. Samkalden lijkt de aangewezen man om leiding te geven bij bet bunde len van de vernieuwingspogingen. Als er op dit gebied enige vorde ringen kunnen worden gemaakt, zal het burgemeesterschap van prof. Samkalden het juiste antwoord zijn op veel rumoer, waaraan een grond van. oprechtheid ons niet kan wor den ontzegd. Generaal De Gaulle is op het idee gekomen het Franse kabinet enige tijd bij volmacht te laten be slissen over de sociale en economi- AMSTERDAM, 16 juni De presi dent van de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, ir. F. J. Philips, zal begin augustus naar Indonesië gaan om onder meer over telecommunicatieprojecten met de In donesische regering te praten. Daarnaast zullen ook andere zaken worden besproken, waarvan de aard echter niet kon worden medegedeeld, ook al omdat ir. Philips op het ogen blik in het buitenland vertoeft. sche maatregelen, die nodig zijn oin het land uit de moeilijkheden te halen. De regeringseoonomen krij gen het dus voor het zeggen, maar met uitschakeling van andere eco nomen. Dat is in parlementair- democratisch opzicht een trieste stap in de foutieve richting, omdat het afpersen van dergelijke volmachten het parlement monddood maakt. Wij moeten daar nooit aan begin nen. Maar een andere zaak is of we er in de praktijk op dit ogenblik zo ver van af staan. Neem bet werk loosheidsdebat. De economen wik ken, maar de regering beschikt. Zijn de argumenten van de economen- politici dan zo zwak? Toch niet. Ze zijn alleen niet sterker dan die van het kabinet. Ze berusten even als die van het kabinet op verwach tingen, die niet bewezen, maar ook niet ontzenuwd kunnen worden. Optimisme staat tegenover pessimis me en van heide kan de ongegrond heid niet worden aangetoond. De conjunctuur in Duitsland en daarmee onze conjunctuur kan beter worden; maar het kan ook anders uitpakken. De vele miljoe nen, die reeds aan de werkgelegen- heidspolitiek besteed zijn, zullen spoedig hun uitwerking tonen; maar misschien duurt het nog even. De situatie in het Midden-Oosten kan ons een klap geven: maar wellicht valt het allemaal wel mee. We leven ie, een gis-economie. In deze con juncturele schemertoestand wint een kabinet het pleit: het kan in ieder geval weigeren vijfhonderd miljoen uit de holle schatkist te scheppen met de kwade kans van een ver sterkte inflatie en een verdergaande verslechtering van de exportkansen. Wij zeggen niet dat het kabinet in bet afgelopen debat economisch gelijk had en dat zijn tegenstrevers ongelijk hebben. Wel, dat het ka binet geen ongelijk hoéft te hebben. Dat is voldoende om heerser te blij ven over een Kamer die in zichzelf verdeeld is. De onmacht van de economen geeft de regering een vol macht. In Frankrijk is het anders om, maar het resultaat is niet veel anders. Aan onze kwartaal- en maand- abonnees zullen wij voortaan een accept-giro-kaart doen toekomen. Het abonnementsgeld kan hier mede op eenvoudige wijze worden voldaan door de kaart te onder tekenen, het gironummer in te vullen en daarna op te zenden aan het girokantoor. Hebt U géén rekening bij de Postcheque- en Girodienst maar wèl bij de Gemeente-Girodienst te Amsterdam dan kunt U deze kaart eveneens gebruiken. vult dan Uw gemeente-giro nummer in, plaatst Uw handteke ning en deponeert de kaart in de blauwe bus. Hebt U géén girorekening dan kunt U met deze kaart op elk postkantoor het abonnementsgeld voldoen. Indien U bij een bankinstelling een rekening hebt, dan kunt U de accept-giro-kaart voorzien van uw handtekening aan de bank toezenden die dan voor over boeking van het abonnementsgeld zorg draagt. Abonnees die de Gemeente-Giro dienst van Amsterdam gemachtigd hebben om het abonnementsgeld aan ons over te schrijven en zij die ons gemachtigd hebben om het abonnementsgeld van hun re kening bij de Postcheque- en Giro dienst op de onze te doen overboe ken ontvangen geen accept-giro kaart. Een dringend verzoek. Gebruikt U a.u.b. de gezonden kaart. Alleen dan is mechanische verwerking mogelijk. Wacht niet de zending van een tweede kaart af. Dat brengt weer zoveel extra kosten met zicb mee. DE DIRECTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1