DEEN RIJPER EN STERKER GEWORDEN NIEUW KRACHT-DUO Dure les voor Oranjes roei gemeenschap Proefproces KNVB onwaarschijnlijk Spectaculair succes voor Tom Okker ZWANEZANG VAN DE GROTE LEIDER HOLLANDBEKEr OVER DE GRENS Roeiploeg Wienese en Droog missen Henley Organisatorische blunder MAANDAG 19 JUNI1967 Bluf?.... Bah Hoofd koel RUUD VAN DEN HENDE Rivaliteit AMSTERDAM, 19 juni Niels Secher, een twintigjarige Deense la n"sPé liep deze week ietwat als een „verwaande kwast" rond de oever van de Bosbaan. Met een nauwelijks verborgen supe- glimlachje volgde hij het gekrakeel rond de twee Nederlandse 'ffeurs Jan Wienese en Harry Droog. Opgezweept door hun sup- g rtcrs zagen die twee de wedstrijd om de Hollandbeker louter als het evepht-van-de-waarheid in hun strijd om de nationale hegemonie. Secher zelf scheen te beseffen dat hij ook nog zou meedoen. 'eWwe pech z Dé verrassing bij de dames: Truus Bauer verloor van haar club genote Toos van den Ende. breed lachende winnaar Secher tussen de twee Nederlandse rivalen Droog (links) en Wienese. KOOS DE BOER De wereldkampioen Van Nes rechtsen zijn nieuwe partner Susel- beek, met wie hij opnieuw rake klappen uitdeelde. Op de Bosbaan werden alle rivalen op meer dan negen seconden achterstand gezet. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 19 juni Jon Wienese en Harry Droog hadden beiden het plan uit te komen op de traditie-rijke wedstrijden van de Henley Royal Regatta. Er werd, ook in Engeland, zelfs al gegek scheerd over een ,,hot final" om de fel begeerde Diamond sculls. De twee Nederlandse skiffeurs zullen echter, zo staat voor negentig pro cent vast, niet op de Thames star ten. Het is namelijk helemaal mis gelopen met hun inschrijving. Eén dag voor de sluitingsdatum verifieerde de secretaris van de KNRB bij de twee clubs, Proteus en De Amstel of de plannen tot deelneming inderdaad op papier waren gezet. Dat bleek (door oner varenheid?) niet het geval. De bondssecretaris stuurde toen alsnog een telegram terwijl hij de clubs de inschrijfformulieren liet opstu ren. Deze kwamen echter een dag te laat bij de organisatie binnen. De telegrafische inschrijving was wel op tijd. Internationaal wordt die overal geaccepteerd, behalve op de Henley waar de reglementen al sinds jaar en dag telegrafische aanmeldingen verbieden. En tradi tie is traditie en regels zijn regels op Henley. DE TIJD Secher w ijst Nederlands skifduo naar tweede plan (Van onze speciale verslaggever) ZEIST, 19 juni. Hij was als de Grote Leider, de Amsterdamse jurist mr. E. W. Catz. Hij wist deksels goed, dat hij op de terugtocht was. Zoiets vertel je echter nooit het thuisfront. Dat is immers altijd de overwinning beloofd. Dat blijf je bespelen. Met het zwart maken van de tegenstander bij voorbeeld. En de troep zelf, die de ne derlaag aan den lijve ondervindt, geef je doekjes voor het bloeden. Veel mooie woorden. Nog een klein beetje de illusie op een betere tijd, een om mekeer bewaren. Voor het overige al lerlei schoonklinkende woorden ge bruiken, waardoor de nederlaag op een morele overwinning, een nobel gebaar gaat lijken. Mr. E. W. Catz sprak zowel tot het thuisfront, de bestuursleden van de clubs in het betaalde voetbal, als tot de strijdmacht, het sectiebestuur. Hij had dat ruim een maand geleden ook gedaan. De veldslag was toen in volle gang. Iedereen had de hoop, dat ver ijdeld zou worden dat betaalde voet ballers per 1 juli worden beschouwd als „arbeiders in de zin der wet"; dat zij o.a. daarom zullen vallen on der de sociale verzekeringswetten; dat dit de clubs niet alleen een hele admi nistratieve rompslomp erbij bezorgt, maar ook veel geld zal kosten; dat er bovendien nog hele vreemde din gen kunnen gebeuren. Bij die gelegen heid sneerde mr. Catz, dat de VVCS (de belangenvereniging van de be taalde voetballers, die maar al te ver heugd is dat de rechtspositie van de spelers een hechtere basis krijgt, die daar bovendien altijd fel voor heeft gestreden onder aanvoering van de Rotterdamse jurist mr. J. L. Janssen van Raay), zich blij zat te maken met een dooie mus. Krijgshaftig riep hij uit, dat de contracten van de semi- profs niet te vergelijken zijn met ar beidscontracten. Het grote wapen, waarmee de vijand een allesvernieti gende klap zou worden uitgedeeld, zou zijn het uitlokken van een proefpro ces. Nu stond hij weer op het katheder. Een superieur glimlachje speelde rond zijn lippen. Met één hand maakte hij een wat verachtelijk gebaar. ,,lk lees in ,,DE TIJD", dat mr. Janssen van Raay zich afvraagt of mijn woorden als bluf bedoeld waren. V begrijpt, dat ik zoiets naast mij neergelegd heb. Ik zal er dan ook niet verder op in gaan". En daarmee werden thuisfront en strijdmacht de mist ingestuurd. De Grote Leider had gesproken. Maar de beloofde overwinning, hoe zat het waarmee? Men had immers juist uren besteed aan het informeren naar de gevolgen van de gedicteerde ,,capitulatie"-bepalingen. Het was toe gezonden onder het hoofd: „De clubs, de contractspelers en de sociale wet ten per 1 juli 1967". De grote aanval zou toch een proefproces zijn? De Leider bleek de wapenuitrusting ver van zich af gegooid te hebben. Hij stond er nu in veel nobeler tooi Mr. E. W. Catz, de grootmoedige. „Geeft het pas, dat wij, dat indrukwekkende instituut dat KNVB heet, dat juist zijn 600.000ste lid heeft geregistreerd, zich oppositioneel gaat opstellen tegen de overheid?" Was dat geen edel motief! Een groots gebaar. Een morele triomf. Wij, KNVB. laten het duelleren met de staat en zijn nederige ambtenaren over aan de keuters. Wie sprak er eigenlijk van een proefproces? Toch niet de KNVB! Zei niet mr. E. W. Catz met enige stemver heffing: „Als mr. Janssen van Raay een proefproces wil, zal hij ontdekken dat er juridisch gezien wel degelijk onderscheid wordt gemaakt tussen de ene semi-prof en de andere. Er is een grote variëteit in semi-profvoetballers. De een heeft elders een voortreffelijke positie opgebouwd en doet dat voetbal len er zo maar een beetje bij. De ander heeft in naam een baan, maar bestaat in feite van het voetballen". Ja, ja;... „als mr. Janssen van Raay een proefproces wil"... Of was het toch de KNVB? De Gro te Leider sprak de clubleiders verma nend toe. Overweeg toch Uw Groot heid, Uw grandeur! De overheid zorgt zo voortreffelijk voor Uw hori gen, dat U hen deze economische en sociale geneugten toch niet kunt ont houden". Maar, als de massa nu eens niet in de stemming is voor no bele daden? De Grote Leider weet ook dat te bespelen. Heel simpel. Heel doeltreffend. Dreigen. Kwaadaap- dig grommen. Dat het niet waar is, hindert niet: „Stel dat we een proef proces uitlokken en winnen. Dan ver vallen de verplichte verzekeringen. Dan zullen Uw directe lasten veel hoger worden". Merkwaardige uit spraak als men weet, dat per 1 juli de clubs zo'n tien procent meer zul len moeten betalen. Toch protesteerde niemand. Thuisfront en strijdmacht hadden al lang begrepen, dat het pleit beslecht was. De zwanezang van mr. E. W. Catz. In doffe berusting en met de nodige pijn was de capitulatie aanvaard. Sec tie-voorzitter Jos Coler getuigde er van: „We kunnen nu wel zeggen: moet dat alles zo nodig?, maar het feit ligt er en daar zullen we nu van moeten uitgaan. Het duizelt wel eens om me heen, maar laten we vooral het hoofd koel houden". En van de drie, die het decreet kwamen toelich ten, afgevaardigden van de Sociale Verzekeringsraad en de Bedrijfsver eniging voor Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen: „Ziet ze niet als de vijand. Ze willen ons behulpzaam zijn". Na de capitulatie vloeide de levens moed echter ook terug. Bestuurder Henk Zon kondigde vlak voor her heengaan aan: „Voor dit seizoen hand haven we de huidige spelerscontrac ten. Voor het seizoen 1968-'69 worde nieuwe contracten opgesteld en eer nieuw reglement betaald voetbal so' worden aangepast aan ie huidige si tuatie". Op het vlot, de tweeduizend meter achter zich, bleek Secher plots een goedlachse, vlotte prater. Zijn verhaal was echter kort en simpel: snel weg gaan, stug volhouden en stevig sprin ten. Secher kende Wienese uit Bied, waar hij de Nederlandse kampioen in de voorwedstrijd om de wereldtitel op sensationele wijze tot een beginneling had gedegradeerd. Later, in de eind strijd, was hij echter duidelijk erva ring tekort gekomen om in het veld der groten een ere-plaats te verove ren, laat staan diezelfde Wienese van de zilveren plak af te houden. Wat laatdunkend was zijn zege in de heat toen tot uitschieter" bestempeld. Nu was Secher terug in het inter nationale nu ja, in ieder geval Ne derlandse schootsveld. Hij bleek niet alleen rijper, maar ook sterker geworden. Het getuigt van klasse om twee kilometer lang zo'n hoog tempo te kunnen volhouden, om bovendien, in het zicht van de eindstreep een man als Wienese rustig dichterbij te laten komen en op het beslissende moment met een, twee, drie lange halen de laatste vernietigende klap te kunnen toedienen. Sechers triomf was een les. Voor Wienese, voor Droog, voor heel de Ne derlandse roei gemeenschap. Wat al te gauw immers had Nederland een hoge borst omgezet, toen Harry Droog bij de wedstrijden van, de Amsterdam se roeibond het presteerde tot "twee maal toe van 's werelds tweede roeier Wienese te winnen. „Jammer toch dat er slechts één Nederlandse skiffeur naar de Europese titelwedstrijden mag worden uitgezonden, anders maakten „we" kans op twee medailles," hoor de men hier en daar. Vanuit die ge dachte werd de rivaliteit tussen Wie nese en Droog ook opgeschroefd. Hoe wel het zo vroeg in het seizoen even zeer onzin is die trotse stelling hele maal naar het rijk der fabelen te ver wijzen, de zege van Secher maant tot wat meer bescheidenheid. In ieder ge val tot voorzichtigheid. Die opgevijzelde tweedracht is na- Zes invallers deren Wartena's acht niet (Van een correspondent) BRISTOL, 19 juni De Nederland se tenniskampioen Tom Okker heeft grote indruk gemaakt. Okker bracht de titel van West-Eng eland in deze wed strijd op gras ter voorbereiding op het toernooi van Wimbledon, op zijn naam door in een spectaculaire finale voor de tweede maal dit seizoen de Zuid afrikaan Cliff Drysdale te verslaan (6-2, 5-7 en S-6). Okker versloeg Drysdale reeds in het toernooi om de Davistoeker. Drysdale was toen echter nog lang niet in vorm na een operatie. Aan de andere kant had Okker zeer weinig internationale wedstrijdroutine, belemmerd als hij was door de militaire dienst. Beide spelers zijn echter sindsdien sterk voor uitgegaan. Opnieuw bleek zaterdag dat Okker een specialist op gras is en op het Nederlandse gravel niet voor de volle honderd procent kan profite ren. van zijn mogelijkheden. Okker toonde in de finale bovendien te kunnen vechten. De eerste set won Okker dankzij zijn keiharde opslagen, maar ook door zijn subtiele techniek. Na zeventien minuten was deze set be slist. Drysdale begon de tweede met een voorsprong van 2-0. Okker ver hoogde echter het tempo en kwam tot 5-5, maar verloor toen opnieuw zijn ser vice. In de derde set kwam Okker weer met 2-0 achter, maar met onna volgbare passeerslagen „claimde" hij de volgende vier games. Even kwam Drysdale nog terug tot 4-4, maar het was Okker die na heel veel spanning doordrukte tot 8-6. AMSTERDAM, 19 juni De herenploeg voor de tweede roei-interland tussen Neder land en West-Duitsland, VIER MET STUURMAN: Triton en Njord: TWEE MET STUURMAN: Laga 1 en Laga 2: SKIF: Wienese en Droog; TWEE ZON DER STUURMAN: Laga en Euros; VIER ZONDER STUURMAN: Nereus en Aegir: DUBBEL TWEE: Dudok van Heel-Nautilus en Poseidon; ACHTEN: Nereus 1 en Ne reus 2. (Van onze speciale verslaggever) Bjteaas ^an onze speciale verslaggever) Ij Amsterdam, 19 juni Nereus, ]q iiioet opnieuw gezegd, is een toJSe apart in het Nederlandse ïcrl6h. En Sjoerd Wartena met zijn st een heel bijzondere loot aan die Deze ploeg won dit weekeinde iik u wedstrijden van de „Konink- W6" tot tweemaal toe met groot VaSchil het nummer der achten. Dat tw zij, gezien de zwakte van de tw van het veld, ook wel aan haar Wutatie verplicht. Maar., die over springen waren lang niet vanzelf- 6^ 6*end, want de acht telde beide a invahers en die verschu if «an nog per dag. In totaal werk- gjjj elf roeiers mee aan de bevesti- Wartena's heerschappij. Wh6- ellende begon van tevoren. Jan hij haaroven had esn knieblessure. l?tid wel de volgende week op de Wegwedstrijd in Duisburg tegen 'oj -."Duitsland, blijft dan bij de ploeg JW de nationale titelstrijd maar kan lokt ?.er niet mee naar de Europese *W lri3d in Vlchy vanwege een exa- üat coach Wartena zich daar- W geen al te grote zorgen behoeft ?0tt^ken bewezen de ontwikkelingen SpvJyt Weekeinde. Behalve Van Laar- het t ontbrak Bon om studieredenen. V Weetal werd vervangen door de Wej. T°udleden van de Kloosterman ^oSeAuyner.burg en Stokvis, die van ^Üe;aon werd geleend. Een derde in- t6f pVerd noodzakelijk (het werd Van V?6h welt uit de Kloosterman-vier) v°0fd het oproeien Den Besten zijn stootte tegen een aan een kabel Dotw^hde klos. Met 'n gapende wond t oh Besten naar het ziekenuis. Oqj. Won Nereus met vele seconden Prong op de Deense studenten. volgde nieuwe pech. In de he^strf^ren m°est de acht een voor- jAlc Jd varen. Invaller Stokvis ont- vWbBp "rdat hij zich met zijn nieuwe s°°r d Logger in de dubbeltwee t>n (w landenwedstrijd wilde plaat- kjiek 4 overigens gelukte). Van der V°ostp0ntbrak omdat hij nog met de arait,rrian-vier de aanval van de '"her pan Njord moest afslaan ^hbu °k gemakkelijk gelukte). Luy- >2, Versliep zich omdat hij van ^°*ioedstrijd afwist, Drie leden uit Nereus' B-acht namen hun taken over. Toch won Nereus op nieuw met vele seconden voorsprong op de Deense studenten. Zij het, dat er nu de eerste kilometer wel wat vuil werk te zien was. Ook Nereus B-acht had zijn moeilijk heden. Een gestuurde vier uit die ploeg werd zaterdag met een geblesseerde slagroeier op het nippertje tweede ach ter Njord. Van Manen was namelijk thuis lelijk komen te vallen. Die val zorgde voor heel wat opwinding op en rond de Bosbaan. Nog niet met die vier. Wel toen hij zaterdagavond laat na het nemen van een foto in het zie kenhuis het advies kreeg zondags niet te roeien. De B-acht trok zich dus te rug. Daardoor hoefde in de prille och tenduren de voorwedstrijd niet door te gaan. De andere ploegen konden echter niet op tijd op de hoogte worden ge bracht en stonden dus voor niets voor dag en dauw op. Vooral bij Laga heeft dat gramschap gewekt. Laga betwistte Nereus' B-acht namelijk de keuze In de landenploeg, die reeds officieus be kend was gemaakt. De wedstrijd f«a yen de Koninklijke stonden helemaal in het teken van de selectie voor Duisburg. Mede daarom was het zo jammer dat de „Konink lijke" ook dit jaar ten onrechte de pretentie had internationale wedstrij den te hebben uitgeschreven. Toege geven er waren buitenlandse deelne mers. Op de skiff zelfs een winnaar. Maar de rest was tweederangs. Iets meer ijver om een sterk veld te ven- krijgen van de organisatoren van de enige Nederlandse wedstrijd die op de internationale agenda staat, zou geen kwaad hebben gekund. Bovendien wordt het tijd dat de or ganisatoren gaan inzien, dat, wil de roeisport in Nederland meer belangstel ling trekken, waardoor de financiële armslag wat groter wordt en dus... ook de kans op de komst van sterkere bui tenlandse ploegen, dat het dan nood zakelijk is het programma anders op te bouwen. De elitenummers zouden dan binnen een korte tijdsduur moeten wor den afgewerkt. Hoe waardevol en nood zakelijk ook, wedstrijden voor de jeugd en de tweede garnituur horen er niet tussen. (Van onze speciale verslaggeVer) VRAAG: Kan een voetballer voor 50% arbeidsongeschikt worden verklaard? Moet hij dan op halve kracht een wedstrijd spelen? ANTWOORD: We zullen moeten af wachten hoe dat loopt. Bij een vlie genier kun je ook niet zeggen: hij kan v/el naar Moskou, maar New York haalt hij nog niet. VRAAG: Wanneer lopen de uitkéringen wegens arbeidsongeschiktheid af? Is er een leeftijdsgrens bij de werk loosheidsuitkeringen? ANTWOORD: ledereen, dus ook een voetballer wordt geacht tot zijn 65ste verjaardag te werken. Tot die leeftijd wordt dus doorbetaald. VRAAG: Als een speler op zijn 42ste jaar geen emplooi meer kan vinden als betaalde voetballer? ANTWOORD: Als een voetballer bui ten zijn schuld geen contract kan krijgen, is hij werkloos. Dus heeft hij recht op werkloosheidsuitkering. VRAAG: Als wij Henk Zon (bestuurslid KNVB) een contract aanbieden en hij kan een maand later niet meer spelen. Krijgt hij dan een uitkering tot zijn 65ste jaar? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Een voetballer raakt gebles- seérd. Wie maakt uit wat er gaat ge beuren? De controlerend geneesheer zoals er zovelen in het land of een sport-geneeskundige? TUSSENWERPSEL I: De sport-trau- matologie is een heel andere dan de gangbare traumatologie. ANTWOORD: We zullen overleg ple gen met de medische commissie van de KNVB. In het algemeen zal het een zaak van collegiaal overleg wor den tussen de sportarts en de con trolerend geneesheer. TUSSENWERPSEL II: Zal die contro lerend geneesheer een supporter zijn van de plaatselijke rivaal. Reken er maar op, dat elke week een paar spelers niet speelklaar worden ver klaard VRAAG: Er staat een voetbalwedstrijd op het programma. Het veld wordt echter afgekeurd. Wat gebeurt er? ANTWOORD: De voetballer is onvrij willig werkloos. Hij heeft dus recht op uitkering. Hij kan het toch niet helpen, dat het zo hard regentl TUSSENWERPSEL III: De waanzin wordt steeds mooier. ANTWOORD (vervolg): De bedrijfsver eniging zal dit soort zaken straks in concreto gaan uitwerken. TUSSENWERPSEL IV: Ik voel de sym pathie voor de sociale verzekeringen groéien.. VRAAG: Wij hebben een speler met een gebroken been. Heeft hij vanaf 1 juli recht op uitkeringen? ANTWOORD: Ja. Maar, omdat het hier om een oud geval gaat, zullen we wel nagaan of de werkgever, de club dus, altijd aan de sociale verzeke ringsplichten heeft voldaan. Want, ook voor 1 juli was er sprake van een arbeidscontract. Met andere woorden: U krijgt een navordering. Niet alleen voor deze speler, maar voor alles en iedereen, VRAAG: Maar er is toch dispensatie verleend? ANTWOORD: Er is slechts sprake van een niet-verbindende afspraak tus sen KNVB-afgevaardigden, Sociale Verzekeringsraad en Bedrijfsvereni ging dat de invoering van de sociale verzekeringswetten pas per 1 juli van kracht zou worden. VRAAG: Moet het sectie-bestuur niet nog vandaag beslissen de clubs te adviseren de contracten zó te wijzi gen, dat de spelers niet onder de sociale verzekeringswetten vallen? ANTWOORD: Wat er In de contracten staat is niet interessant. Als de fei telijke verhoudingen blijven zoals ze zijn, is er sprake van een arbeids verhouding. U komt er niet onderuit. melijk niet zonder gevaar. Op Jan Wienese werkt hij gunstig. Zijn ver zuchting: „De belangrijkste man heb ik achter mij gelaten. Secher komt nog wel", zegt daarover genoeg. Bij de Amsterdamse wedstrijden was Wiene se nog maar net met de serieuze trai ning begonnen. Hij moest nog over schakelen van de race-fiets, waarmee hij in de winter had gestoeid en was er zelf over verbaasd dat hij Droog toen toch nog enigszins kon bedrei gen. Droog had namelijk al veel lan ger in de boot gezeten. De vorm van Wienese begint nu langzamerhand te komen. De Hollandbeker was zijn eer ste roei-etappe. Hij rekende af met Droog, maar schoot nog tekort tegen Secher, liep weliswaar met veel wils kracht een achterstand in, maar moest .afzien" in de eindsprint. .Daaraan gaan wij nu slijpen" concludeerde zijn toch niet al te enthousiaste coach Dokkum. De tweedracht heeft echter Droog vermorzeld. Hij legde deze week met succes een belangrijk examen aan de TH in Delft af, maar faalde op zijn roei-tentamen, zoals de Hollandbeker strijd werd ervaren. Hij bezweek on der de morele last, die hem, na zijn overwinning op de „Amsterdamse" werd opgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7