Rotterdam, dinsdag 20 juni 1967 DE MAASBODE i mm TOPGESPREK MET JOHNSON GAAT NIET DOOR Kans op overleg grote vier verkeken Vandaag DE TIJD Orderpositie Blijdenstein en KNTU beter Wilsons gesprek met De Gaulle levert niets op Kritiek op eenzijdig karakter Moedermoord na acht weken pas ontdekt EGYPTENAREN NAAR V.N. Vrijmoedig commentaar - Wm-mM Rede van Kosygin op Russische TY •.vv volle maantie® FRANS STANDPUNT ONVERANDERD ZOON BEKENT Bang voor wagen ziekte? PRIMATOUR ^ONX>tó VANNACHT REGEN tl 123e JAARGANG No. 39657 ïm- - i j Wglf md ^°eivel premier Kosygin heeft geweigerd zijn tegenspeler president Johnson voor een gesprek te ontmoetenhebben de Russische en j^ierikaanse leider elkaar toch gisteren indirect van repliek gediend. Beiden hielden een redevoering, waarbij de televisietoespraak van °hnson opviel door gematigdheid en Kosygin een uur laer in de vergadering van de Verenigde Naties fel van leer trok tegen Amerika, Engeland, West-Duitsland en Israël. (Van een correspondent) NEW YORK, 20 juni De Russische premier Kosygin heeft President Johnson laten weten, dat hij de uitnodiging van de Ame- rdtaanse president voor een ontmoeting tussen beiden niet kan aaQvaarden. Hiermee is ook alle kans op een conferentie van de Aiders der Grote Vier over de toestand in het Midden-Oosten ver- keken. In Washington wordt aangenomen, dat de belangrijkste ledenen voor Kosygin om af te zien van een gesprek met Johnson *e vinden zijn in de houding van de Arabieren en Chinezen, die houden kunnen beweren, dat nu het bewijs is geleverd voor een ^ussisch-Amerikaans complot. 14 pagina s Verder DE MAASBODE DIRECTIE: ^r- W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen GORGING: afdeling lezersservice tot 19,30 uur, tel. 010-142810. ^OlslNEMENT: per week ƒ1, £er maand ƒ4,40, per kwartaal '13,—-, exclusief eventuele in- assokosten. Volgens Amerikaanse rege^ ringsfunctionarissen en gezag hebbende Russische zegslieden had Kosygin Johnson via diplo matieke kanalen laten weten, dat zijn bezoek aan de Verenigde Staten slechts ten doel had de speciale zitting van de Algemene Vergadering van de VN bij te wonen en niet om gesprekken met de Amerikaanse leiders te voe ren. De beslissing kwam onver, wachts en veioorzaakte bij velen teleurstelling. Enkele uren eer der heerste er in reveringskrm gen nog goede hoop op een ge sprek tussen beide staatslieden. I Financiën en economie] Elke dag vóór het instappen: Primatour en u hebt een fijne reis. De Egyptische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, El Kony, vergezelt de minister van buitenlandse zaken, Mahamoed Fawzi, op weg naar het gebouw van de VN, waar zij de zitting van de alge mene vergadering bijwoonden. #D D] DE TIJD Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, in hoofdzaak in de nacht. Morgen overdag opklaringen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperatu- ren. ZON op: 4.19 onder: 21.04 MAAN op: 21.07 V. ^v.i onder: 3.02 W& •V''"-- .«f" yt.^wfislmsr taw 5#Ts|: KOSYGIN WEIGERT Arabische staten zijn voor Rusland wel erg dubieuze debi- h-Uren geworden. Aan vaak niet -taald oorlogstuig van Russische hiakelij verloren zij tijdens de Matste oorlog voor ongeveer drie biljard gulden. Het zal nu wel 'tooit betaald kunnen worden. Op Pagina 3 staat een nauwkeurig Sespecificeerde oorlogsrekening. °ndels „Gijsbrecht" is hier onlangs ton zijn sokkel getrokken. Ook in e' buitenland wordt de literatuur ''Ontmythologiseerd". In van Tijd ot Tijd op pagina 5 wordt een boek Oproken dat vijftig Angelsaksische Vjeesterwerken weegt en te licht °fvindt. ;°°r stadsnieuws zie pagina's 5a 5b. en ^NTOREN: Rotterdam, Westblaak '31 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 20 11, redactie na l'-30 uur: 14 21 14. Postbus 723. t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. YertenTIES: gE TIJD/DE maasbode 5 cent per millimeterhoogtei E TIJD gehele oplage •jj? cent per millimeterhoogtei °ent voor famllieberiohten. ^öntraottarieven op aanvraag. Johnson had Kosygin te verstaan ge geven, dat hij bereid was tot een ge sprek, als niet alleen over het Midden- Oosten, maar over alle grote kwesties, in het bijzonder de Vietnamese oorlog, gesproken zou worden. Het onderhoud zou hebben plaatsgevonden in Wash ington of in het presidentieel verblijf in Camp Davis. Regeringsfunctionaris sen wijzen erop, dat de uitnodiging van Johnson nog steeds van kracht is en dat een gesprek later kan worden ge arrangeerd als Kosygin daarvoor in de gelegenheid is. Kort tevoren had de Russische pre mier in een uiterst felle rede in de Al gemene Vergadering van de VN de „agressieve politiek" van Israël gehe keld. „Ik zie geen andere oplossing dan een scherpe veroordeling van Is raël", zo riep hij uit, „dit is de enige methode om de Joodse agressie de kop in te drukken." Hij betichtte op koele toon Amerika, Engeland en West-Duitsland ervan reedis vóór het uitbreken van de oorlog Israël gesteund te hebben tn, wat hij noemde, „een daad van agres sie". „Terwijl de Sovjet-Unie met een dringende oproep kwam onmiddellijk de vijandelijkheden te staken, slaagden de imperialistische krachten erin voor ENSCHEDE, 20 juni Bij de Ko ninklijke Nederlandse Textiel Unie is de werktijdverkorting aanzienlijk ver minderd. Half mei moest de produk- tiecapaciteit bij dit concern tot 65 procent worden verminderd. Toen werkten 4000 van de 7800 man korter. Intussen is de produktie tot 89 pro cent van de capaciteit gestegen, waar door nu nog maar 2000 man korter werkt. Bij Blydenstein-Willink werken nu van de 950 man, waarvoor werk tijdverkorting was aangevraagd, nog 250 personeelsleden korter. Voor 650 man ia de werktijd weer normaal. Bij beide ondernemingen ia de orderposi tie beter geworden. (Zie ook financiële pagina.) Israël de tijd te winnen, die het nodig had voor zijn agressie." De Russische premier beschuldigde de Joden ervan methodes te gebruiken die grote gelijkenis vertonen met het optreden van de Duitsers gedurende de Tweede Wereldoorlog. „Israëlische troepen verbrandden dorpen, zieken huizen en scholen en beroofden de plaatselijke bevolking van het noodza kelijke drinkwater. Krijgsgevangenen en zelfs vrouwen werden doodgescho ten, ambulances in brand gestoken. Zij, die hun goedkeuring hechten aan deze misdaden, moeten direct tot ver antwoording worden gebracht, en wel door alle volkeren van de wereld", aldus Kosygin. Hij kwam tenslotte met een resolutie naar voren, waarin met scherpe be woordingen de Israëlische „agressie" tegen de Arabieren veroordeeld wordt. Een scherpe veroordeling ook van de Joodse bezetting in de op de Arabieren veroverde gebieden. Israël dient zich meteen en zonder voorwaarden uit de bezette gebieden terug te trekken de oude grenzen en de gedemilitariseer de zones te eerbiedigen. Israël moet zo snel mogelijk de aan de Arabieren toe gebrachte schade vergoeden en het materiaal, dat het van Egypte, Syrië en Jordanië heeft afgenomen, terugge ven. (vervolg op pagina 4) ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS, 20 juni Een toer door het park van Versailles met het ver lichte chateau" heeft gisteravond voor premier Wilson en zijn echtgenote de dag in het Grand Trianon, waar zij de gast waren van president en me vrouw de Gaulle, besloten. Generaal de Gaulle en premier Wil son hebben in de namiddag vanwege het prachtige weer met ideale tempe ratuur een deel van hun politieke con versatie doorgebracht or.der het ge boomte in het park van het Trianon- paleis. Mevrouw Wilson bracht in die tijd, onder geleide van mevrouw de Gaulle, een bezoek aan kasteel en park van Fontainebleau. Napoleonti sche herinneringen. Over de teneur van de „gesprekken van Trianon" is tot dusverre nog maar weinig bekend. Zoals verwacht werd zou premier Wilson de Franse presi dent inderdaad uitvoerig onderhouden hebben over de diverse goed-Europese aspecten, die Groot Brittannië's inter nationale politiek reeds vertoonde. En hij zou betoogd hebben, dat het Britse lidmaatschap van de EEG Europa ook politiek slechts zou kunnen versterken. Het gesprek zou echter uiteindelijk hoegenaamd niets aan de Britse voor uitzichten op de EEG-kandidatuur ver anderd hebben. Generaal de Gaulle zou zich voorna melijk verschanst hebben achter de stelling, dat het momenteel allereerst aan de Zes van de EEG is om tot het besluit te komen wat eenstemmig moet geschieden of met Groot Brit- tannië onderhandelingen zullen worden MÓSKOU, 20 juni (Reuter) Russi sche televisiekijkers hebben in een rechtstreekse uitzending uit New York het optreden van premier Kosygin in de Algemene Vergadering geheel kun nen volgen. Toen de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Eban, het woord had gekregen eindigde de uitzending waar voor de Verenigde Staten hun verbin- dingssatelliet „Early Bird" beschik baar hadden gesteld. Het was na een reportage over de begrafenis van pre sident Kennedy in november 1963 de eerste maal, dat het Oosteuropese te levisienet „Intervisie", een directe uit zending uit de V.S. overnam. Uurloon-actie Israël vindt weinig weerklank geopend ja dan nee. De beide staats lieden hebben ook gesproken over het laatste nieuws uit China: de eerste met succes aldaar beproefde water stofbom. In dit verband is men er "nieuwsgierig naar of Wilson tegen over de Gaulle misschien iets heeft laten doorschemeren over mogelijke nucleaire defensieve samenwerking tus sen Groot-Brittannië en Frankrijk. Voorts is er natuurlijk ook gespro ken over de crisis in het Midden-Oos ten. Naar verluidt zouden Wilson en de Gaulle het erover eens zijn geweest, dat het voor geen van beiden momen teel zin had om zich naar New York te begeven. Generaal de Gaulle zou te kennen hebben gegeven dat, wanneer in een later stadium een topconferen tie van de Grote Vier van nut zou kunnen zijn, zulk een conferentie los van de Verenigde Volkeren gehouden dient te worden. (Van onze correspondent) DORDRECHT, 20 juni. De politie heeft gistermiddag de 68-jarige wedu we D. W. H. Muis-Kooman acht weken na haar dood met ingeslagenschedel in haar woning aan de Nieuwkerkstraat alhier aangetroffen. Haar zoon heeft bekend zijn moeder te hebben ver moord. De politie was gewaarschuwd door een naburige caféhoudster, die gemeld had dat het in de buurt zo stonk. Het stoffelijk overschot lag keurig afgedekt door een deken. De moordwapens, een strijkijzer en een broodmes, lager er naast. De schedel van de vrouw was met het strijkijzer ingeslagen en haar hals was afgesneden. De politie kon een uur na de ont dekking de 35-jarige zoon van de ver moorde arresteren. Hij bekende soe- dig. Als motief gaf hij op angst. Zijn moeder had gedreigd hem in een in richting te laten stoppen, waar hij al eens was verpleegd. Daarom sloeg de man, die geestelijk minder volwaar dig moet worden geacht, ongeveer acht weken geleden zijn moeder neer. Daar na plakte hij de keuken met kranten dicht en hij vertelde aan de buren dat zijn moeder met vakantie naar België was. Zowel de moeder als de zoon hebben de Belgischenationaliteit. Over vier dagen wordt de verdachte voor de officier van justitie geleid. Dr. Zel- denrust heeft sectie verricht. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 20 juni Het ziet er naar uit dat de uurloonactie ten behoe ve van het sociaal en economisch her stel van Israël niet veel weerklank vindt bij het bedrijfsleven. De grootste bedrijven houden zich afzijdig van deze actie van de Stichting van de Arbeid. Bovendien hebben enige organisaties laten blijken dat zij het niet eens zijn met het eenzijdige karakter van de hulp verlening. De Algemene Rooms Katholieke ambtenarenvereniging (ARKA) heeft haar leden laten weten dat een alge mene hulpactie op de eerste plaats ge richt dient te zijn op mensen in nood, ongeacht politieke kleur, geloof en na tionaliteit. Het hoofdbestuur acht de voorgenomen actie daarom een te een zijdige benadering van de noodtoestand in het nabije Oosten. Bovendien heeft het hoofdbestuur van de ARKA ernstige bedenkingen tegen de wijze waarop de actie wordt uitge voerd. De ARKA vindt het onjuist dat het overheidspersoneel door middel van door de overheid te verstrekken formulieren zou moeten verklaren dat het instemt met de inhouding van steeds een half procent op het salaris, over de maanden augustus, september en oktober 1967, ten bate van de economisch-sociale Israël-actie. Het hoofdbestuur acht daarmee aan de spontaniteit en de persoonlijke vrijheid ernstig tekort gedaan. In een kaderver gadering bleek dat de afgevaardigden van groepen en afdelingen dit stand punt unaniem delen. Het hoofdbestuur vertrouwt er op dat alsnog wegen zullen worden gevonden om op een meer aanvaardbare wijze inzamelingej. te houden ten behoeve van al degenen, die tengevolge van de oorlog tussen de Arabische landen en Israël, buiten hun toedoen (nog ver der) in materiële nood zijn komen te verkeren. Hiervoor spoort de ARKA haar leden van harte aan. De Katholieke Werkende Jongeren zijn, zo blijkt uit een open brief aan de Stichting van de arbeid, evenmin ingenomen met de actie. Zij schrijven onder meer: „U stelt in uw oproep, dat het bedrijfsleven tot taak heeft Israël in staat te stellen, als onafhankelijke en vrije natie te blijven voort bestaan. Wij vragen ons echter af of het bedrijfsleven ook niet tot taak heeft de andere landen, die in dit con flict betrokken zijn, te helpen. Nog af gezien van economische overwegingen is dat te wensen in menselijk opzicht." De KWJ meent dat als wij hulp bie den wij moeten zorgen dat er een be tere situatie ontstaat dan voorheen. Dat kan alleen als er een totaal plan komt voor het Midden-Oosten waar bij hulp verleend wordt aan alle landen in dat gebied." De Katholieke Werkende Jongeren zien hier vooral een taak voor de Verenigde Naties. „Het Nederlandse bedrijfsleven zou daar een belangrijke bijdrage aan kun nen leveren", zo meent de KWJ. Er is nog geen sprake van dat de Stichting haar oproep zal herzien. Wel is men bezig betere fiscale faciliteiten te krijgen. Het ziet er niet naar uit dat de Stichting succes zal behalen. De minister van Financiën heeft tot nog toe de uurloonactie niet aftrekbaar ge steld. Alleen wanneer het loon ver diend is tijdens overwerk is het be lastingvrij. Grote concerns als Philips en Unile ver doen niet mee aan de actie. Zij nemen reeds jaren het standpunt in dat ieder voor zich moet uitmaken of hij dergelijke acties steunt. Ook bij vo rige acties heeft men bij deze onderne mingen niet anders gehandeld. Men gaf overigens wel toe dat bij de Israël- actie de belangen in de Arabische lan den wel meespelen. Bij de Hoogovens wordt de uurloonac tie wel gevoerd. Er is een circulaire onder de achttienduizend personeelsle den verspreid waarin wordt kennis gegeven van de actie. De directie zal de bijdragen van het personeel ook ver dubbelen, maar geeft er een andere bestemming aan. In de circulaire staat: „Omdat de onderneming zich in mindere mate dan personen kan laten leiden door op zichzelf begrijpelijke voorkeuren, zal de bedrijfsbijdrage worden bestemd voor de leniging van de nood van al diegenen die door de oorlogshandelingen zijn getroffen." Van de zijde van de Hoogovens werd ons verzekerd dat men geen belangen heeft in het Midden-Oosten. Men vindt dat het bedrijf er geen persoonlijke sympathieën op kan nahouden. De be drijfsbijdrage zal naar het Rode Kruis gaan. Bij de oliemaatschappij Caltex wordt geen uurloonactie gehouden. „U zult begrijpen dat wij niet voorop gaan lopen", was het commentaar. Zo wel op de kantoren als de raffinaderij van Caltex zijn geen vragen over steun aan de Israël-aotie. Indertijd heeft het bedrijf dat in Arabië belan gen heeft, wel meegedaan aan acties voor Het Dorp en Eten voor India. Ook bij de Shell-groep wordt geen uurloon-actie gehouden. Daar is echter wel een circulaire uitgegeven waarin het personeel wordt opgewekt ,,voor zover nog niet gebeurd een bijdrage te geven aan de instelling hunner keu ze". Daarbij wordt opgemerkt dat het bedrijf zelf een gift heeft geschonken aan het Rode Kruis. De Shell heeft gemeend de oproep te moeten doen hoewel het bedrijf tot op heden nooit initiatieven heeft genomen bij dit soort acties. tabletten tegen reisziekte werken snel én langdurig Premier Kosygins weigering te praten mei president Johnson be tekent nog niet dat de hete oorlog in het Midden-Oosten geleid heeft tot een hervatting van de koude oorlog tussen Rusland en Amerika. Ook Kosygins demonstratieve afwe zigheid hij de rede van de Ameri kaanse gedelegeerde in de Verenig de Naties behoeft ons niet te ver ontrusten. Zoals verwacht werd, had het optreden van de Sovjet-regerings leider in de V.N. vooral een pro pagandistisch karakter. De Russi sche regering moet haar gezicht red den tegenover de Arabische landen. Kosygin was gisteren in zijn be oordeling van de toestand in het Midden-Oosten veel partijdiger dan Johnson. Terwijl de Sovjet-premier volledig partij trok voor de Arabi sche staten en hij uitsluitend Israël verantwoordelijk stelde, was John sons visie veel objectiever. De Ame rikaanse suggestie voor een regeling is ook aanzienlijk realistischer. Zo wel Johnson als Kosygin stellen, dat Israël zich uit het veroverde gebied moet terugtrekken. Volgens Kosygin moet dat onvoorwaardelijk gebeu ren, maar Johnson stelt, dat die te rugtrekking gepaard moet gaan met garanties voor Israël. Het is duide lijk en redelijk dat Israël zonder garanties inderdaad niet bereid zal zijn het bezette gebied prijs te geven en zich een sterke onderhandelings positie te ontzeggen. Ondanks het grote verschil van benadering van de kwestie door Moskou en Washington zou men toch een smalle basis voor overeen stemming kunnen zien in Kosygins erkenning van Israels bestaansrecht. Weliswaar zegt de Sovjet-premier, dat Israël nu een agressieve regering heeft, maar hij erkent dat Rusland in 1947 in de V.N. vóór de stichting van een Joodse staat in Palestina gestemd heeft. Als de Russen nu ook eens de Arabieren van Israëls bestaansrecht zouden willen over tuigen, zouden zij de vrede in het Midden-Oosten meer dienen dan met yvapenleveranties aan Egypte en met propagandaredevoeringen in de V.N. Peking kon zich gisteren in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties niet laten horen, maar het heeft zich op een andere manier laten gelden. De Chinese Volksre publiek, die geen lid is van de V.N., heeft vlak voor het begin van de debatten in New York een water stofbom tot ontploffing laten bren gen als een waarschuwing voor zo wel Kosygin als Johnson. China ontwikkelt zich in een snel tempo tot een volwaardige kernmo- gend'heid en het streeft daarbij Frankrijk voorbij. Evenmin als de Fransen storen de Chinezen zich aan het beperkte kernstopakkoord. dat door de drie kernmogendheden, Amerika, Rusland en Engeland, werd ondertekend. China wil zijn buitenlandse politiek kracht kunnen bijzetten met een afschrikwekkende nationale kernmacht. De dreiging van China is tot nog toe beperkt, omdat het land nog niet over doel matige raketten beschikt voor het af schieten van kernwapens op verre vijandelijke doelen. Maar steeds meer dringt de noodzaak China in het ontwapeningsoverleg te betrek ken. Dit is een gemeenschappelijk belang van Amerika en Rusland. Het machtsevenwicht tussen deze Grote Twee, dat nu de voornaamste garantie is tegen het uitbreken van een wereldoorlog, zou doorkruist kunnen worden door China, als hel zich eens ontwikkeld heeft tot de derde grote mogendheid. De factor China mag niet ver waarloosd worden in onze bereke ningen van het internationaal wan kel evenwicht. In de Verenigde Na ties zitten nu 122 leden, maar daar is de Chinese Volksrepubliek niet hij. De echo van de Chinese H- bomontploffing zal echter langer doorklinken dan die van de meeste redevoeringen die nu in de Alge mene Vergadering worden gehou den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1