Wielerbond straft jurylid Koopmans m Bruine pakketten betekenen in Noorwegen een drankfeest Santana: sensationeel verlies tegen Moore Amsterdam is kandidaat Olympisch congres 1970 EDELE KUNST Noorwegen in guldens Extra treinen naar Nunspe^ Amsterdam gekozen als uitvalsbasis naar Europa NA KRITIEK OP BELEID IDEAAL LAND VOOR RUSTZOEKERS NOC WIJZIGT REGLEMENT Trek er eens uit Gastvrij verbid in Heuvelig baacn r» 'Verdere stappenoverwosen Brands wint in Luxemburg Rudy Altig niet in Tour Merckx houdt vol Houtkamp breekt met honkbalbond NOORSE REDER RUIKT KLANTE^ s ZJSFW 223346; 36" ■M OKKER GAAT DOOR OP QUEEN'S Alles V [Vie DE TIJD DINSDAG 20 JUN11967 AMSTERDAM, 20 juni De sportcommissie van de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie heeft de voorzitter van de Am sterdamse wielerclub Olympia, Bram Koopmans, voor onbepaal de tijd verboden enige juryfunctie te vervullen. De sportcommissie heeft Bram Koopmans tevens meegedeeld, dat zij overweegt „verdere stappen te ondernemen." Dit alles naar aanleiding van in sinuerende uitlatingen, waarmee Bram Koopmans de wielersport in discrediet heeft gebracht. Impulsief BRAM KOOPMANS averechts HET MOTORSCHIP Oja is wat je noemt een ouwe praam, om precies te zijn 48 jaar. Het ziet er haveloos en sjofel uit en menige vakantieganger zal er zijn verwende neus voor ophalen. Toch is een tochtje per Oja van het Zuidnoorse Kristiansand naar Lillesand een kostelijke belevenis. Vier of vijfmaal per week boemelt het langs de rotskust, het dek volgestouwd met de meest uiteenlopende lading, van kinderwagens tot groepen giechelende schoolmeisjes. Bij tien twintig eilandjes gooit de stuurman zijn lijntje naar de kant en de taferelen die men dan ziet zijn de drie rijksdaalders passagege] méér dan waard. Altijd wordt er wel met grote behoedzaamheid en onder veel bekijks een groot bruin pak op de kade neergezet, het bruine pak dat iedereen zonder aarzeling herkent als een zending drank. De naam van de besteller wordt gnuivend doorgegeven en binnen de kortste keren weet iedereen waar het die avond feest is lil! «a-s.. Het motorschip Oja, wat je noemt een „ouwe praam" Eén drankwinkel m rust Wonderbare visvangst Karolus Kingling ADVERTENTIE lielpt altijd de edele kunst van fiat garnalen pellen c° (Van onze verslaggever) Enige weken terug heeft Koopmans, paraderend voor de beeldbuis in het programma NTS-sport, de sportcom missie van de KNWU verweten dat zij geen belangstelling toonde voor Nederlands enige, door de wielerclub Olympia gesteunde, meerdaagse wed strijd voor amateurs, Olympia's Tour door Nederland. Koopmans richtte bo vendien een persoonlijke aanval op het beleid van mr. J. p. a. van Balle- goyen de Jong, de voorzitter van de sportcommissie, omdat deze zich tij dens de door hem geleide wedstrijd niet had laten zien. Koopmans was op dat moment on kundig van het feit dat de heer Van Ballegoyen de Jong zich, wegens ver andering van maatschappelijke posi tie, voor zes maanden had laten ver vangen door mede-sportcommissielid Willem van Steenbergen. Koopmans voelde zich tevens gegriefd èn in de steek gelaten door de sportcommissie toen de organisator van de Ronde van Zuid-Holland, de Hagenaar P. Kuiters, hem als wedstrijdleider de verantwoor delijkheid voor een ernstige valpartij op de schouders laadde. „De sport commissie, die naar eigen ervaring beter wist, had mijn blazoen onmid dellijk moeten zuiveren"stelde Koop mans, die inderdaad geen schuld droeg aan de valpartijvlak na de start van de klassieke Ronde van Zuid-Holland, destijds nog ziedend van verontwaar diging vast. Ds taal die Koopmans bezigde was niet diplomatiek. Van Koopmans valt dit ook moeilijk te verwachten. Hij is eeü. "pPUlsief man, die dikwijls meer zegt dan hij kan verantwoorden. Dit werd dikwijls voor lief genomen, om dat de „tegenpartij" besefte, dat Koopmans bijzonder veel goede eigen schappen bezat. Eigenschappen die hij geheel in dienst van de hem zo ge liefde wielersport stelde. Waarbij hij zelfs zijn maatschappelijke positie ver- onachtzaamde. Zijn -aantijgingen waren eenter niet vrij van rancune. Koopmans, die zich kandidaat stel- d»woor het lidmaatschap van het col- vfge -ii £1] naderhand beschuldigde bereikte dit gestelde doel niet en hij v eigerde het waarnemerschap voor de Tourploeg, een pleister op de won de, omdat hij deze functie onverenig baar achtte met het daaraan gekop pelde chauffeurschap van de ploeglei derswagen. „Deze harde klappen", al- dus Koopmans vlak na beëindiging van Olympia's Tour, „nopen mij pe? IJ f, voorzitter van Olympia te bedanken Het hield tevens in dat öram Koopmans ach geheel uit de ESCH-SUR-ALZETTE, 20 juni De Belg Frans Brands, die door een rit- zege in de eerste etappe de leiders trui opeisteis winnaar geworden van de ronde van Luxemburg. De Belg maakte deel uit van de groep van 15 renners, die in de eindsprint streden om de overwinning in de vierde en laatste etappe. De Luxemburger John- rxy Schleck toonde zich de rapste. Van de Nederlanders eindigde de jonge Caballero-rijder Gerard Vianen als vijftiende, vlak voor Jan Janssen, die in het eindklassement op de 16e plaats kwam. Eindklassement: 1. Brands (B) 21.57.23, Srkllove (B) 21.57.54 3. De Lisle (Fr) 2158.10, 4. Scllutz (Lux) 21.58.11, 5. Novak (Fr) 21.58.13. 6. Depauw (B) 21.58 17 J- ZtoSPfrmann (Fr) 21.58.22, 8. Denson in t Schleck (Lux) 21.58.30; (B) 21.58.32, 15. VAN VIA- ^SS|IENVE^S072f30 3f wielersport terug zou trekken. De straf die de sportcommissie Koop mans nu heeft opgelegd, werkt ave rechts. „Nu blijf ik knokken. Ik blijf voorzitter van Olympia", aldus een besliste Koopmans. Het wedstrijdlei derschap van zijn eigen schepping, Olympia's Tour, zal hij echter niet meer mogen vervullen. Een woordvoerder van de sportcom missie verklaarde: „Deze straf was onvermijdelijk. Hij is al te dikwijls over de rode draad gegaan. Afgezien van alle beschuldigingen is de moti vering voor de straf het simpele maar ergelijke feit, dat hij door zijn uitla tingen de wielersport, de sportcommis sie, waarvan hij als jurylid een ver lengstuk was, ernstig in discrediet heeft gebracht." (Van onze sportcorrespondenten) KEULEN, 20 juni Het Btaat nu vast, dat Rudy Altig, de wereldkam pioen en Eddy Merckx, de revelatie van dit seizoen, niet zullen starten in de Ronde van Frankrijk, 's werelds belangrijkste wielerwedstrijd voor be roepsrijders. Altig, geen kandidaat I voor de eindzege, maar een „zekere" winnaar van een aantal etappes maak te zijn besluit bekend na een medisch onderzoek. De Duitser had last gekre gen van een oude rugblessure en wenste geen er.kel risico te nemen. Enkele uren later gaf hij de Duitse wielerbond te kennen van deelname aan de Tour af te zien. Naar het heet: „Op aanraden van de genees heren Overigens verklaarde Altig desgevraagd zich wel degelijk te zul len voorbereiden op de strijd om het wereldkampioenschap, waar hij (te Heerlen op 3 september) zijn titel gaat verdedigen. GENT. Minder onverwacht komt het bericht, dat de jonge Belgische vedette Eddy Merckx (21) afziet van het Tour-avontuur. Merckx heeft na melijk vrijwel vanaf het begin van het seizoen verklaard niet te zullen star ten voor de Tour. Afgelopen zaterdag circuleerden in enkele prominente Franse en Belgische bladen het be- richt, dat Merckx, onder druk van de Belgische Wieier Bond, tóch zou heb- ben toegestemd. Gisteravond heeft Merckx definitief bedankt. Merckx won dit seizoen enkele be langrijke klassiekers, was vrijwel steeds vooraan te vinden in de Ronde van Italië en is een van de belang rijkste kandidaten voor het wereld kampioenschap. De Ronde van Italië diende, zo heeft Merckx voortdurend volgehouden, als een onderdeel van de voorbereiding voor „Heerlen". „Ik ben met van plan in de eerste jaren van mijn carnere zelfmoord te plegen", aldus Merckx. „De Tour komt wel in de toekomst". Nu het definitief is, dat Merckx niet deelneemt aan de Ronde van Frankrijk, zullen de beide Bel gische ploegen, naar verwacht, in de loop van de komende dagen wor den bekendgemaakt. PARIJS De drie Franse ploegen voor de Ronde van Frankrijk zijn als volgt samengesteld: De Franse Nationale ploeg onder lei ding van Marcel Bidot: Stablinski, Del- berghe, Riotte, Poulidor, Aimar, Pin- geon, Genet, Bellone, Lemeteyer, No- vak. De ploeg onder leiding van Fastoj Fiaud en Maurice Demuer: Ducasse, Izier, Milliot, Samin, Etter, Georges Groussard, Raymond Zimmermann, Le- tort en Chappe. De ploeg onder leiding van Geminiani en Caput: Theillire, Grain, Foucher, Anglade, Rabaute, Dumont, Delisle' Cadiou en Lebaube. V L'.; LONDEN, 20 juni De 20-jarige Zuidafrikaan Ray Moore heeft in het toernooi om de tenniskampioenschap pen van Londen op de banen van de Queen's club voor een daverende ver rassing gezorgd. In de tweede ronde van het heren enkelspel zegevierde hij met 64 62 over de Spaanse Wimbledonkampioen Manuel Santa na. Santana was kennelijk nog niet helemaal fit na zijn inspannende duel met Roy Emerson, zondag in de fi nale van het grasbaantoernooi Parijs. In de tweede set keek de Spanjaard zelfs tegen een achterstand van 0-5 op voordat hij twee tegenpunten scoor de met een service-doorbraak en het behoud van zijn eigen service-game. Driemaal zag hij zijn servicegames verloren gaan tegen de lange Zuidafri- kaanse nummer vier, die telkenmale een onhoudbare backhand return op zijn opslag demonstreerde. Moore heeft de afgelopen maanden al meer van zich doen spreken door overwin ningen op veel sterker geachte tegen standers. Tom Okker kwam een ronde ver der in het heren enkelspel. In de twee de ronde schakelde hij de Australiër Bill Bowrey in drie sets uit: 6-3, 3-6, 6-3. Lidy Jansen Venneboer kwam, evenals Els Veer.tjer, niet verder dan de eerste ronde in het dames enkel spel. Met 0-6 1-6 moest zij in de En gelse nummer een Ann Jones haar meerdere erkennen. Els Veentjer moest de strijd staken tegen de Ame rikaanse Kathleen Harlen toen zij in de eerste set met 1-3 achterstond. Roy Emerson plaatste zich voor de derde ronde van het enkelspel door (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 20 juni Amsterdam is kandidaat voor het congres van het Internationaal Olympisch Comité in 1970. Op dat congres wordt beslist welke steden de Olympische Spelen van 1976 zullen organiseren. Binnen kort mag een definitieve beslissing over de kandidatuur van Amsterdam worden verwacht. Het plan een Olympisch congres naar Nederland te halen, is gerezen tijdens besprekingen tussen de rege ring en het Nederlandsch Olympisch Comité over een eventuele kandida tuur van Amsterdam voor de organi satie van de inmiddels aan München toegewezen spelen van 1972. Destijds is afgesproken, dat het kandidaatstel len van Amsterdam voor de spelen van 1976 nog nader zou worden be zien en dat Nederland in elk geval zou trachten de Olympische beweging een congres aan te bieden. Omdat Warschau in het kader van de viering van 150 jaar Polen, graag het congres van het IOC in 1969 wilde organiseren het congres waarop al gemene Olympische zaken aan de or de komen stelde het NOC zijn kan didatuur voor het congres van 1970. Een spectaculairder bijeenkomst, om dat dan in heel de wereld wordt uit gezien naar de uitslag van de stem ming over het toewijzen van de spe len in 1976. De spelen die htm kandi datuur hebben gesteld, komen dan met uitgebreide delegaties hun voor treffelijkheden en attracties aanprij zen. Bovendien zijn dan alle overkoe pelende internationale sportorgani saties vertegenwoordigd. Op de algemene jaarvergadering van van Nederlandsch Olympisch Comité werd een regelementswijziging inge voerd, die diep ingrijpt op de samen stelling van het bestuur. Bestuursle den van het NOC zullen voortaan niet ouder mogen zijn dan 67 jaar. Bepaald is voorts, dat men maxi maal twaalf jaar zitting kan hebben in het „romp-bestuur" dat wordt ge formeerd door voorzitter, vice-voorzit- ter en secretaris-penningmeester. Wie in deze functie wordt gekozen is voortaan slechts twee keer herkies baar. De vier overige bestuursleden, afkomstig uit de bonden, zijn na een zittingsperiode van vier jaar voortaan met meer dadelijk herkiesbaar. Wel kunnen zij na die vier jaar en dan maximaal voor twee termijnen, wor den „gepromoveerd" naar het zoge naamde romp-bestuur. De Van Tuyll-beker, de wisseltrofee voor de bond die de beste resultaten heeft geoogst, moet dit jaar worden gedeeld door de schaatsbond en de wielrenume. Commentaar van de schaatsers: „Op éèn wereldrecord na hebben we dit jaar alles gewonnen wat er internationaal te halen was. Is dat nog niet voldoende voor een héle beker?". een (6-4, 6-4) overwinning op Stan Smith, elfde op de Amerikaanse rang lijst. Een verrassing was het uitscha kelen van de Australiër Ken Fletcher, die waarschijnlijk geplaatst zal wor den voor de All-England kampioen schappen in Wimbledon, door de Fran se derde man Daniel Cor.tet, die felle strijd moest leveren om in veertig games: 10-8 12-10 zijn tegenstander op de knieën te krijgen. De beste partij van de dag was on getwijfeld die tussen de Davis-Cupspe- lers Rafael Osuna (Mexico) en Brian Fairlie (Nieuw-Zeeland), die echter voortijdig wegens regen in de derde set moest worden onderbroken. Fair lie miste twee kansen om in de twee de set de partij in zijn voordeel te beslissen toen hij bij de stand 5-4 en 7-6 de gelegenheid had om met zijn service-games de set en de partij U winnen. Bij de stand 7-6 in het voor deel van Osuna in de derde set ver hinderde een zware regenbui verder spelen. LIVERPOOL. Ada Bakker heeft het afgelopen weekeinde in de dames- enkelspeltitel van het internationale Merseyside tennistoernooi gewon nen. In de finale versloeg zij de Ame rikaanse Alice Tym in twee sets: 6-3 6-3. Ada Bakker had de finale bereikt door in de halve finales de Engejse Jean Wilson met 6-2 6-2 te verslaan; Alice Tym drong tot de finale door dankzij een overwinning op Astrid Suurbeek: 4-6 6-2 7-5. In het gemengd dubbel had Astrid Suurbeek méér succes: met de Joego slaaf Spear versloeg zij in de finale het Nederlandse dubbel Ada Bakker- Nick Fleury met 6-3 1-6 6-4. Ada Bak ker en Astrid Suurbeek bereikten sa men de finale van het damesdubbel, waarin zij echter hun meerdere moes ten erkennen in Jean Wilson en Alice Tym. Nick Fleury tenslotte verloor met de Australiër Blizard in een „marathon-finale" van het herendub- bel met 17-15 6-4 van Poletz en Bill Tym. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, 20 juni De geruch ten over de eventuele aanstaande be noeming van Nol Houtkamp, de hui dige coach van ABC, tot fulltime as sistent-coach van de KNHB, hebben een volstrekt onverwachte wending genomen. Verklaarde Houtkamp twee weken geleden nog in een interview in het officieel orgaan van de honk balbond dat hij graag een volledige werkkring in het Nederlandse honkbal ambieerde, nu blijkt hij van mening te zijn veranderd. Hij heeft de tech nische commissie van de KNHB mee gedeeld dat hij zijn werkzaamheden voor de bond wenst te beëindigen. De bezwaren van Houtkamp lijken te liggen in de verhouding met bonds coach Charles Urbanus, de z.i. zwak ke discipline in het Nederlands negen tal en een aantal organisatorische on volkomenheden. Van de zijde van de technische commissie werd meege deeld dat men het besluit van Hout kamp betreurt, temeer daar overeen gekomen was twee dagen voor het bekend worden van dit besluit de zaak nog eens door te nemen. En, zo werd verzekerd, daarbij bestond goe de hoop tot een regeling te komen die voor alle partijen aanvaardbaar zou zijn. In ieder geval heeft Hout kamp, door het voortijdig laten uit lekken van zijn terugtrekking, een houding aangenomen die de techni sche commissie van de KNHB in eer ste instantie als een verrassing heeft ervaren en nu als bijzonder onheus wordt bestempeld. Drank in Noorwegen, dat is een pro bleem waar je aié buiténlander duch tig rekening mee moet houden. Er zijn geen café's, waar sterke'-drank te krij gen is. De hotels en restaurants die vergunning hebben en dat zijn er zeer weinig eisen meestal dat de mensen die er willen drinken er ook eten, maar op zaterdag en zondag, of op een feestdag en de dag die daar aan voorafgaat geldt dat niet, want die dagen zijn drooggelegd. Dit dateert al lemaal van 1920 toen Noorwegen met Frankrijk een handeltje aanging: het importeren van enorme hoeveelheden wijn als voorwaarde voor de export van vis. Er kwamen speciale wetten die ervoor moesten zorgen dat al die wijn op raakte. Die wijn is al lang op, maar die wetten zijn er nog steeds, zodat alleen wijn (vin) en bier (01) vrij te koop zijn (als men tenminste niet doet als die Nederlandse zeeman die wist dat bier „01" betekent en in een restaurant op zijn borst klopte on der de woorden „Ikke ol". Hij kreeg al les behalve bier, en dat klopte wel want „ikke" betekent „niet" en dat was de zeeman onbekend). Kristiansand, een stad van 50.000 inwoners beschikt over één drankwin kel, of „vinmonopolet". De dichtstbij zijnde is in Arendal, 75 kilometer ver, en naar de westkant Stavanger, een kleine driehonderd kilometer ver. De Kristiansandse „vinmonopolet", door de staat gedreven, ziet er onaantrekke lijk uit, er zijn geen etalages, geen reclamebiljetten, allemaal in overeen stemming met de officiële drankwe- ringspolitiek. Maar de omzetten zijn enorm. Weken van 800.000 kronen, of wel vierhonderdduizend gulden, zijn geen uitzondering. Vooral vrijdags staat de zaak, van een honderd vier kante meter, afgestampt vol. De No ren moeten soms anderhalf uur wach ten voor ze hun drankbestelling in het grofbruine pakpapier mee kunnen ne men. En alles gaat tegen zeer gepe perde prijzen: whiskey 30-40 gulden, Bokma 29 gulden, Bacardi 30 gulden, Pernod 40 gulden, Hennessey 42 gul den. Maar goed, drank mag dan niet eenvoudig te krijgen zijn, verder biedt Noorwegen alles, geweldige maaltij den, overrompelende natuur, redelijk góed weer, bijzonder hartelijke mensen, grootse mogelijkheden voor een mees terlijke vakantie, zeker voor de rust- zoekers. Züid Noorwegen is een ge liefd vakantie-terrein voor de Noren zelf omdat de natuur hier een enorme variëteit biedt. Er is strand (een kleine kilometer breed) er zijn rotsen, me ren, fjorden, eilandjes bij duizenden, ruigbegroeide berghellingen, pittores ke stadjes met fleurige houten huisjes opgesierd. En rust. Neem Mandal een paar uur reizen van Kristiansand, vijfduizend inwoners. Via VW directeur Thoralv Taanevig ex-walvisvaarder, die de lengte van de zwemmende oceaangiganten tot op een paar voet nauwkeurig kan schat ten kan men een keuze maken uit enkele honderden leegstaande huisjes, in de bergen, op een eiland, langs een weg of waar ook. Ze zijn te huur voor vijftig tot honderd gulden per week, compleet met haardvuur, elandsgewei aan de muur, antieke houten zetels, ouderwetse bedstee en vaak het recht om de hengel uit te werpen in de berg stroom of het privé-meer. Of men huurt «en paar kamers in een afgelegen boerderij. Misschien vertelt de boer in Engels of Duits, tenzij u Noors spreekt - de oude geschiedenis van de namen'Mandal en Kvinesdal het dal van da man en het dal van de vrouw, de enige overlevenden na de pestepidemie ln de dertiende eeuw of sombere verhalen over orks en trol len, de duistere bewoners van de ein deloze wouden. Voor toeristen die iets meer vertier wensen dan blèrende schapen en vertel lende boeren is er Mandal zelf, waar twee bioscopen zijn en waar wel eens gedanst wordt, en natuurlijk Kristian sand. Kristiansand telt 50.000 inwoners 6 hotels (500 bedden) en 3 pensions 1 drankwinkel en 4000 motorbootjes De stad is het onomstreden centrum van Zuid Noorwegen. Maar verwacht geen dure shows met striptease of in ternationale beroemdheden. Kristian sand kent dansrestaurants en twee bioscopen. Maar om half een gaat het restaurant dicht. Nee, voor mondaine genoegens is ook in Kristiansand geen plaats, maar wei is het het centrum voor uitstapjes, per bus, boot, trein Een tripje naar het zuidelijkste puntje van Noorwegen, kaap Lindesnes, kost 25 kronen, een boottochtje dwars door het scherengebied voor de kust 7 kro nen, er zijn openluchtconcerten en in augustus het jaarlijkse makreelfestival een topper. Men kan bootjes huren met visgerei, of deelnemen aan vis- uitstapjes. Elke dag is het een wonderbare vis vangst. Kabeljauwen, schelvissen, kool- vissen leven kennelijk in enorme hoe veelheden onder de rotskust. Op de gunstige momenten, vroeg in de och tend of tegen de avond bijten ze en thousiast in de glanzende haken, die zonder aas vlak boven de zeebodem op en neer flitsen. Daar op zo'n visdag is er uitstekend gelegenheid om thuis te raken in „the noble art of peeling", waarmee de Noren „den edle kunst a pille reker" bedoelen, de edele kunst van het garnalen pellen. Grote rode garnalen in een houten kistje, kop eraf, staart eraf, het lijfje ontbloten en weg spoelen met bier of aquavit, dat is lang vol te houden. De niet-vissers moeten er per auto op uit, de niet auto-bezitters per bus. Een geweldige route is dan Kristian- sand-Hovden, dwars door het majes teitelijke Setesdal. Twee bussen per dag rijden zeven uur lang over deze afstand. Er loopt een fraaie asfalt weg doorheen, ter vervanging van de spoorweg die drie jaar geleden werd opgeheven, na vijftig jaar trouwe dienst. Voor die spoorweg er was duur de het drie weken voor een dalbewo ner in Kristiansand aankwam. Nu gaat het gemakkelijker over de kron kelende weg, die het slingerpad van de rivier Otra volgt. Een weg met dui zend bochten, buigend om kale rotsen waarachter telkens weer een nieuw en verrassend uitzicht verschijnt over be sneeuwde bergtoppen, kletsende water vallen, eeuwenoude houten gebouwtjes, het langgerekte Byglandsfjord. Bij het plaatsje Byglandsfjord dient een Ne derlandse bezoeker uit te stappen om de hand te schudden van „onkel" Al- vaern, plaatselijk VVV-directeur, van hoofdberoep doodgraver en kistenma ker. Deze kleurrijke figuur heeft in vier weken tijd voldoende Nederlands geleerd om zich goed verstaanbaar te maken en hij aarzelt niet deze kennis te gebruiken (doch let op, als hij vraagt „bent u al bediend'' is het de VVV-directeur die spreekt en niet de doodkistenmaker) Er is nog meer interessants voor Nederlanders. Vlak bij Byglandsfjord ligt een stuk wei, dat Holland heet, Het is een stuk grond dat ene Mein- dert Appel in 1823 bebouwde. Een eind verder ligt het plaatsje Homme, waar afstammelingen leven van de Neder lander Karolus Kingling, een valken jager die in de Middeleeuwen hier zijn geluk zocht. Bij Rygnestad, halverwe ge het Setesdal is een openluchtmu seum. De houten huisjes, waarvan de len dateren uit de dertiende eeuw, en hun waardevolle inhoud aan antieke gebruiksvoorwerpen, worden beheerd door Amund en Gyro Rygnestad. Ze dragen als achternaam de naam van het dorp, maar ook zij stammen van dezelfde Karolus Kingling. Gyro leidt de bezoekers in oude kle derdracht rond, compleet met zwarte kousen en onder de knie een band van zilveren munten. En ze vertelt het ver haal van Amund Rygnestad uit 1530. Amund, een pezige jongeling, deed een spelletje „beltespenning" met een vriend. Hij stond met zijn rug tegen de achterkant van zijn vriend vastgebon den en prikte met zijn scherpe mes naar achteren, zoals de regels voor schreven. Maar Amund prikte te hard de vriend overleed ter plekke. Hij ont liep op wraak beluste dorpelingen en vluchtte in zijn huis. Zij schoten fu rieus, maar de zware balken bleken goede kogelvangers. Via een geheime gang ontkwam Amund. Hij reisde naar Holland, het land van zijn voorvader vocht mee tegen Alva en keerde vele jaren later terug, beladen met souve nirs. Die souvenirs, wapenen, schilderij en, worden getoond in het museum, in hetzelfde huis waarin hij zijn toe vlucht zocht. De kogelgaten zijn er ook nog te zien. Alle Nederlandse zeker gaan kijken. Kinglings moeten J- HEEMSKERK. {AI- VAKANTIE in Noorwegen aal, maar ook vrij prijzig de reis slaat al een flinke hre de vakantiepot. De nieuwe fe dienst Amsterdam-KristioFs kost per enkele reis tussen i> gulden (in een tot ,,sleepere omgebouwde vliegtuigstoel) enMt) gulden (in tweepersoons luxe per persoon. Voor de auto daar een bedrag tussen de f" 142 gulden per enkele reis hip Dit zijn de prijzen zonder m t0{ tijden. Die zijn er van tiv&e. tien gulden. Evenals in het zelf zijn die maaltijden zeer vloedig. m Aan boord zijn belastingv winkels, waar tegen sterk verin de prijzen sigaretten, drank, ,fS ding, fotomaterialen, en souve"*^ te koop zijn. Hier kopen is aan te -j den, want deze artikelen zijn duur in Noorwegen. Bijvoorbee een glas bier kost aan de wal W gulden, een fles jenever 28 m- een eenvoudig houtgesneden tr°rlS- tje negen gulden. De hotels in &L, tiansand, Mandal, Evje, Bydlap fjord en de andere plaatsen Zuid Noorwegen rekenen alleW tussen de tien en dertig gulden f - kamer. De maaltijden: ontbijt gulden, lundh 7-9 gulden, dinet 13 gulden. over V tij» Goedkoper is het als men aan paalde tours deelneemt. Deze door reisbureaus te regelen. ingang van 1968 zullen er ook ciale school- en jeugdreizen Voor kampeerders zijn er dien tal van mogelijkheden. MET INGANG VAN 17 juni dit jaar zaterdags speciale treinen p' den tussen Amsterdam en Nunspe® treinen vertrekken 's morgens otn Ul^ gen uur en *s middags om éé'Ujri uit Amsterdam en arriveren in speet respectievelijk om 10.16 e" uur. t, De treinen vertrekken om ld4(ef 16.40 uur uit Nunspeet en konrtn L pectievelijk om 11.58 en 17.56 i® sterdam aan. Deze treinen rijdeI1 it' en met 26 augustus, alleen op dag. Zij stoppen onderweg acht®L( volgens in Amsterdam-Muidf" Weesp, Naarden-Bussum, Bu Zuid, Hilversum, Baarn, AmerS en Harderwijk. K2r Imp. BrecadM, Amttrdam AMSTERDAM is door Fred Olsen, baas van een van Noorwegens be langrijkste rederijen, gekozen als uitvalsbasis voor de verovering van West Europa. Het is geen Vikingse rooftocht ditmaal, maar een geweld loze operatie van de elegante Black Prince, een luxe cruise schip van 10.000 ton. Enkele weken geleden maakte het schip de eerste retour- tocht Kristiansand-Amsterdam. Voor deze gloednieuwe verbinding is Amsterdam met zorg uitgekozen. Lange, schrale, kalende Fred Olsen (vloot van 65 schepen) zegt: „We wil len toeristen uit Frankrijk, België West-Duitsland en Nederland naar Amsterdam trekken. We hebben de verschillende havens in de kuststreek bestudeerd om zeker te zijn dat we de beste zouden kiezen. Amsterdam is dicht genoeg bij Kristiansand, het heeft goede verbindingen met het continent en als stad is het van grote toeristi sche waarde. Daarom is Amsterdam onze keuze geworden". Vanaf dit seizoen begint dus onge veer eenmaal per vier dagen een van Coenhaven naar de zuidpunt van Noor wegen in een eerste klas hut, in de toeristenklasse of goedkoop in de tot „sleeperette" omgedoopte vliegtuig- stoel. Na twintig uur zonnen, slapen, dansen, barbezoek of welke manier van tijdpassering ook gaan de passa- giers Noorwegen in een keert het schip vrijwel zonder enig oponthoud de iraaigebeeldhouwcie boeg weer naar zee voor een snelle tocht naar Har- W1 Vanaaar weer naar Kristian sand, waar passagiers voor Amster dam worden opgenomen. De Black "ca kruist bijna onophoudelijk rond •n aat is noodzakelijk om er commer cieel mee te kunnen varen en de prij zen binnen redelijke grenzen te hou sen. En nog zouden deze Amsterdam- Knstiansandvaarten onmogelijk zijn als slimme en progressieve zakenman V het. Olsen is dat de enige manier oTCl,e mogelijkheden had gegeven. W r3'. tertijd maakt het schip cruise» de Canarische eilanden en op h0pde' waar 's zomers een kleine twee'' toeristenauto's kunnen staanjaii tijdens de wintercruises meer c duizend laadborden vol kistje -e' ten opgestapeld. De Black P" s PL twee schepen in één, en volg''t Olsen is dat de enige manier deze tijd drijvende te houden. IN SAMENWERKING metg.V. op er a ti e St r e ekontwikkeling e velland", biedt de VVV Vl®s pe' Bergen" in Kemmel (Wes ren) toeristen een weekver 0; a Heuvelland aan voor H5 inbegrepen. Gedurende d eelpzm s. maanden rijdt er voor de jvl wekelijks een bus uit Brekef en 'Lgf tricht naar Westouter, L° aStvTÜe mei. Men logeert er bij ticulieren. verzot? gt°' De maaltijden worden een centraal restaurant. 0pg gramma zijn twee e*c"tkUst e\ men, één naar de W T?oVendI®re',v in het Heuvelland zelf- v(y0r SL.cji- er gratis toegangskaarte fe tingen dij ae wv - c-- 0; gen", Malegijs 22, Kern' j_,ei Belgisch Verkeersbureau» 7 in Amsterdam. Ovr,: rl "ik*1 nSe .Ie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 8