Meer samenwerking tussen missie en zendingsraad Het leven der kerken Interkerkelijk informatieblad Erkenning van de wijding Theologie van de hoop Centrum en Ensemble klaar met plannen VAN 8 TOT 11 OKTOBER IN ROME m. Nog 'n kopje? Héél graag! Douwe Egberts I DUBBEL WERK IN SOCIALE SECTOR VOORKOMEN Gemeenschappelijke sacramenten Claus bezoekt Twentse T.H. Mgr. Moors gaat naar Indonesië FLAT GEPOETST TONEEL BEREIDT WINTER VOOR Kardinaal opent jaar van het geloof ËmÊÊÈSm Hier is goede thee goed gezet! Pickwick Thee - twee schepjes of twee theezakjes op een volle theepot. Dat geeft die diepgouden kleur èn de geur èn de smaak die iedereen ver kwikt. Dat smaakt naar meer! Pickwick Thee, in pakjes en theezakjes. Fijne Engelse Melange liJD DONDERDAG 22 JUNI 1967 Doublures vermijden Ensemble Bisschopswijding broer Verboden films in Syrië ROME, 22 juni Van 8 tot 11 oktober zal te Rome het derde Wereldcongres voor het Leken apostolaat plaats vinden waaraan door circa 2.500 gedelegeerden en waarnemers uit de gehele wereld zal worden deelgenomen. Het congres zal tot thema hebben „Het volk Gods in de ontwikke ling van de mensheid". Doel van het congres is de gelovigen van de gehele wereld in de gelegen heid te stellen in mondiaal ver band zich op de gedachten van het concilie te bezinnen, de taak en de verantwoording van de leek bij de post-conciliaire vernieu wing van de kerk nader te bepa len en op deze wijze een beter be sef te verkrijgen van de deelne ming van de leek aan de zending van de kerk in de wereld van vandaag. TTZ118 il HET DOEL van de Oecumenische Beweging is de hereniging der ver scheurde Christenheid. Tastbare resul taten heeft het op leerstellig terrein nog niet opgeleverd. De vorige secre taris-generaal van de Wereldraad, dr. Visser 't Hooft en ook zijn opvolger, dr. Carson E. Blake hebben daar her haaldelijk hun teleurstelling over uit gesproken. Toch is er een schoorvoe tende groei in de onderlinge toenade ring te constateren. Zo heeft er onlangs een eerste contact plaats gehad tussen ongeveer 80 vertegenwoordigers van missie en zending over de verhouding van katholieken en protestanten in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, vooral over de missionaire, diakonale en cha ritatieve instanties in Europa. Er wordt een werkgroep in het leven ge roepen om de samenwerking tussen missie en zending te onderzoeken. Er is behoefte aan meer coördinatie bij de non-commerciële particuliere ont wikkelingsprojecten, gemeenschappe lijke behartiging van sociale voorzie ningen voor missionarissen en zende lingen, en publiciteit voor het missio naire werk. De missie heeft de zendingsraad voorgesteld de Nederlandse bijdragen voor missie en zending in Indonesië op elkaar af te stemmen om doublures in de sociale sector van beider arbeid te voorkomen. De gereformeerde prof. Verkuyl achtte samenwerking nood zakelijk bij Bijbelvertalingen, planning op medisch gebied, interkerkelijke hulpverlening, sociologische en theo logische studies en bij transportmid delen voor kerken overzee. Hij zei: ,,Wij herinneren ons allen met schaam te de afstand, die er vroeger was tus- sen het personeel van missie en zen ding, en ook tussen de vertegenwoor digers van de inheemse kerken in de katholieke en de niet-katholieke kerk gemeenschappen. Er was een grote mate van schuwheid, verlegenheid, wantrouwen en jaloezie". Het bleek, dat er in het theologische denken meer overeenstemming bestaat dan men eerst geneigd was te veronderstellen. Ook had men grote verwachtingen van de theologische inbreng der Azia tische en Afrikaanse kerken in de naaste toekomst. EIND VORIGE MAAND heeft de Gemeentecommissie van de Oecume nische Raad van kerken samen met ,,Kerk en Wereld" te Driebergen een conferentie gehouden onder het motto: Oecumenisch leven... hoe?" Daar bleek een groeiend ongeduld over een zo volledig mogelijk samengaan van de kerken in ons land. Reeds zijn er plaatselijke gemeenschappen van ker ken opgericht waarin katholieken en gereformeerden volwaardig meewer ken. In Driebergen zei pastoor C. Roe- leveld, secretaris van de St. Willibrord vereniging, dat een van de meest dringende punten de erkenning was van eikaars doop. Hij verwachtte spoe dig succes. Er moest een doopliturgie komen, waarin alle kerken elkaar kun nen herkennen en waarbij pastoor en predikant gelijkelijk kunnen voor gaan. Verder zal er een open communie in beperkte vorm (bijvoorbeeld voor bepaalde groepen) mogelijk moeten zijn. Ook de kwestie van het gemeng de huwe'Uk vraagt om een spoedige oplossing. Volgens pastoor Roeleveld zal de katholieke kerk binnen afzien- (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 22 juni „Wij heb ben ons kandidaat gesteld voor de achtste medische faculteit. Uitbrei ding van de T.H.T. zal noodzakelijk zijn. Niet alleen hebben wij behoefte aan technisch onderwijs, maar er zijn ook andere faculteiten gewenst. Het is van belang, dat er een ruimer scala van mogelijkheden komt om het intel lect niet verloren te laten gaan". Dit zei jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, president-curator van de Technische Hogeschool Twen te en commissaris der koningin in Overijssel in zijn toespraak tot prins Claus, die gisteren een werkbezoek bracht aan de THT te Enschede en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Hengelo. Uitbreiding van de T.H.T., zo be toogde de commissaris, zou niet al leen een verrijking betekenen van de streek maar ook voor het onderwijs in de geneeskunde. In 1965 kwam reeds in samenwerking met de T.H.T. een werkgroep tot stand op het ge bied van de neuro-chirurgie, die zich, met succes bezig houdt met het on derzoek van de ziekte van Parkinson. De Dr. van Hoytema-stichting beijvert zich om in samenwerking met de zie kenhuizen natuur-wetenschappelijk on derzoek te verrichten en te stimule ren. Tijdens een rondwandeling over de campus toonde prins Claus vooral be langstelling voor de huisvesting van de studenten. Op een etage van een flat hadden de studenten het opschrift: „Wij willen ook een schone verdie ping" aangebracht. Dit was bedoeld als kritiek op het feit, dat de etage, die de prins officieel zou bekijken, spe ciaal voor deze gelegenheid was op gepoetst. De prins lachte er om. Met haastige stappen schoot hij door naar de betreffende etage, waar de ver baasde studenten snel nog wat rom mel wegmoffelden. Ook hier kon de prins overigens constateren dat de flats gezien mochten worden. Na de lunch begaf de prins zich •aar het gebouw van de Kamer van Koophandel te Hengelo waar hij door bestuur en een aantal leden werd voorgelicht over actuele problemen in Twente. bare tijd komen tot de erkenning van het burgerlijk huwelijk. Blijft natuur lijk het huwelijk als sacrament. Het zal geen verschil meer mogen maken, of dat wordt ingezegend door priester of predikant. Voor een zo volledig mo gelijke samenwerking wordt de spoe dige instelling van een landelijk beraad van kerken noodzakelijk geacht, waar in de katholieke kerk en de gerefor meerde kerken volledig deelnemen. PASTOOR ROELEVELD pleitte voor het oprichten van een interkerke lijk persbureau, gecombineerd gebruik van gebouwen, gezamenlijke kerken bouw en een oecumenische aanpak van evangelisatie en godsdienstonderwijs. Verschillende sprekers somden ieder op zijn terrein de oecumenische op drachten op, die, zo zeiden zij, een grondige mentaliteitsverandering drin gend noodzakelijk maakten. Het gaat om een echte mondiale solidariteit Ruim 50 deelnemers van kerkgenoot schappen hebben, steunend op eigen oecumenische ervaringen, 26 aanbeve lingen gedaan, waarvan zeven over de pers. Men wenste een landelijk, in terkerkelijk informatieblad, dat on afhankelijk van de kerken informa tie van het hele kerkelijke erf zou verschaffen. Plaatselijk zou men graag een gezamenlijk informatieblad van een gemeenschap der kerken zien. Ge meenschappen zoals die in Rotterdam, Vlaardingen, Zeist en Eindhoven be staan, moeten ook elders komen. Er waren vele voorstanders van een uni form woordgebruik in de verschillende kerken en herkenbaarheid van eikaars diensten, samenbundeling op praktisch gebied zoals de kruisverenigingen, kin derbescherming, bejaardenzorg en re classering en tevens van gesprekken tussen de zielzorgers van de verschil lende kerken en gemengd verloofden. DE BEKENDE Amerikaanse oecu- menicus Daniël O'Hanlon S.J. heeft tijdens een theologische discussie tus sen katholieke en presbyteriaanse theo logen gepleit voor katholieke erken ning der geldigheid van de wijding van protestantse geestelijken. Volgens pater O'Hanlon kan men noch in de historische feiten noch in het gezonde verstand bevestiging vin den van het standpunt, dat de genade der apostolische bediening exclusief ge bonden zou zijn aan een strikt histori sche keten van gebeurtenissen door de ëfeü^ën heen. Hl) zèi zijn sfellihg te hebben opgebouwd vanuit het Conci liedecreet over de Oecumene, waar in de protestantse gemeenschappen als kerken worden erkend. Deze erkenning biedt, volgens p. O'Hanlon, ook de mogelijkheid voor een soort gelijke erkenning van de be diening in de protestantse kerken. Hij gaat ervan uit, dat de verdeeldheid der kerken een verwarde situatie heeft geschapen voor de erkenning der wij dingen. Er zijn geen algemeen aan vaarde normen. Het is noodzakelijk de protestantse kerken zelf te onderzoe ken. P. O'Hanlon wijst er op, dat ,,de plaatselijke gemeenschap van gelovi gen krachtens Christus' tegenwoordig heid Zijn Verlossing kan vieren met dit of dat Sacrament. In deze situatie kan de gemeenschap het sacramen tele karakter opeisen voor de vierin gen door degenen, die zij daarvoor af vaardigt". De wijding bestaat uit „dienst aan de werkelijkheid en aan de zending der Kerk". Hij vraagt zich af, of „de norm der dienstbaarheid niet dient te gaan boven alle andere normen voor de bediening." Als zijn eigen standpunt zette hij uiteen, dat, „wanneer de wijding er werkelijk is voor dienstbaarheid en niet voor macht deze dienstbaarheid dan ook de hoog ste norm moet zijn en alle historische overwegingen behoort af te wijzen". DE GOD-IS-DOOD-THEOLOGIE is alweer over haar hoogtepunt heen. In Amerika en Europa komt er de „theologie van de hoop" voor in de plaats. De katholieke professor dr. Leslie Dewart, hoogleraar in de filo sofie te Toronto, schreef een belang rijk boek: „De toekomst van het ge loof", waarin hij het Christendom een op de toekomst gericht geloof noemt. Prof. Karl Rahner S. J. noemt het Christendom „de godsdienst van de absolute toekomst." De protestantse Duitse theoloog prof. dr. Jürgen Molt- mann schreef „De theologie van de hoop", waarmee hij een denkrichting inluidde, waarvan grote invloed te ver wachten 's. Ofschoon de hoop steeds deel heeft uitgemaakt van het chris telijk geloof, is zij in het verleden toch te veel verwaarloosd, doordat de Kerk de uitwerking van deze belijde nis te veel heeft overgelaten aan de sekten en de strijd voor gerechtigheid en vrede het nieuwe Godsrijk aan stromingen als socialisme en com munisme. De toekomstverwachting be hoort tot het hart van het Christen dom. Volgens Moltmann kent de theo logie maar één probleem: dat van de hoop. „God is een God van de hoop en Christus is onze hoop". „Wie op Christus hoopt kan geen vrede hebben met de gegeven werkelijkheid, maar verzet zich daartegen. Vrede met God betekent ontevredenheid met de we reld". Voor deze wereld het toekomst perspectief te openen van de 'gekrui sigde Christus, dèt is de taak van dé christelijke gemeente". Deze nieuwe theologie geeft vaart en visie aan het theologisch denken; eveneens aan het praktische handelen van Kerk en ge meente. Zij wil de gemeente en haar leden aan het werk zetten in de he dendaagse wereld. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM22 juni De eerste pre mière in het nieuwe toneelseizoen van de toneelgroep Centrum wordt gegeven op 8 september. Opgevoerd wordt dan „Yvonne" van de Poolse schrijver Witold Gombrowicz. In de regie van Peter Oosthoek werken er o.a. aan mee Sara Heyblom, Nell Knoop, Ann Hasekamp, Lettie Oosthoek en Marja Kok en de heren Jules Hamel, Leen Jongewaard, Frans Vorstman, Joop Admiraal en Jacques Comman deur. Het is een modern stuk dat speelt aan een fantasie-hof van onze tijd. De kroonprins doet alsof hij verliefd is op een eenvoudig meisje, dat hier door verstrikt raakt in intriges. Een week later zal de eerste regie van Guus Hermus in het nieuwe sei zoen te zien zijn. Dan gaat in een nieuwe vertaling van Erica van Dijk „Volpone" van Ben Jonson. Behalve Guus Hermus spelen er in mee Ton van Duinhoven, Peter Aryans, Wim van den Heuvel, Dries Krijn, Piet Römer, Allard van der Scheer en Lou Steenbergen en de dames Bep Dekker en Margreet Heemskerk. Vrijdagavond 3 november wordt de derde première uitgebracht en wel het blijspel „Relatively speaking" van Alan Ayckbourn. In de regie en ver taling van Walter Kous worden daarin de hoofdrollen gespeeld door Mary Dresselhuys en Guus Hermus. Twee buitenlandse gastregisseurs zul len bij Centrum komen werken. De Fransman Paul Vasil die eerder „De reis om de wereld in tachtig dagen" bij het gezelschap heeft geregisseerd, komt terug met een jeugdwerk van Molière: ,,1'Etourdi". Hagen Müller- Stahl, die het afgelopen seizoen voor een goede Brecht-voorstelling zorgde Mann ist Mann zal ditmaal „De Vrede van Aristofanes leiden. Van de Nederlandse schrijver Ischa Meyer is een stuk op het repertoire genomen, getiteld „Nod", over een joodse jongen die in de oorlog zijn ver wanten aan de Gestapo verraadt. Tot de stukken waaruit nog een keu ze zal worden gemaakt behoren: „Sa ved" van Edward Bond. Hierover is in Engeland nogal wat te doen geweest omdat de censor het daar verbood. Het speelt in de achterbuurten van Londen waar de jeugd op haar eigen manier deelneemt aan de welvaart. Laurence Olivier heeft het een van de belang rijke stukken van de laatste tijd ge noemd. Voorts--,,Ride a cock horse" door David Mercer geschreven over een succesrijke toneelspeler die toch niet in zichzelf gelooft; „De dobbelaar" een bewerking uit de achttiende eeuw van Regnards „Le joueur"; „When did you last see my mother" van de jonge Engelsman Christopher Hampton een spel over een hopeloze jeugdliefde; „The man In the glass booth", ge schreven door Robert Shaw over de ontvoering van een nazi door Israë liërs; tenslotte „The Bellow Plays", drie eenacters van de Amerikaanse schrijver Saul Bellow. Guus Hermus wordt in de artistie ke leiding van het gezelschap opge volgd door Peter Oosthoek. Hermus blijft zoals uit het bovenstaande blijkt wel regisseren en spelen tot dat hij in het seizoen 1968-1969 de ti telrol gaat vervullen in de musical „De man van La Mancha". Mary Dresselhuys, die haar vaste verbintenis met de Nederlandse Come- die handhaaft, zal het gezelschap als gaste versterken. Jacques Comman deur komt van de Nederlandse Come- die naar Centrum. Leen Jongewaard is terug van de produktie Heerlijk duurt het langst", Frans Vorstman komt van Studio. Van de pas geslaag de toneelschoolleerlingen zijn voor het nieuwe seizoen geëngageerd Cox Hab- bema, Els de Wijn, Hans Dagelet en Wim van der Grijn. De toneelgroep Ensemble heeft voor het nieuwe seizoen twee blijspe len van GB. Shaw op haar repertoi re genomen. Pygmalion zal geregis seerd worden door Karl Guttmann en voor Androcles en de leeuw voert Er- win Axer de regie. De voornaamste rollen in Pygmalion zullen gespeeld worden door Sigrid Koetse, Magda Janssens, Johan Kaart, Jan Retèl en Guus Verstraete. Voor Androcles en de leeuw worden de de cors gemaakt door Ewa Starowieyska en de belangrijkste rollen worden ge speeld door Jenny Arean, Heieen van Meurs, Chris Baay, Roger Coorens, Henk Molenberg, Dick Scheffer, Will van Seist en Herman Vinck. Het overige tot nu toe bekende re pertoire ziet er als volgt uit: Een maan voor de misdeelden van Eugene O'Neill, regie Theo Kling met in de hoofdrol Henny Orri. Shakespeare's Driekoningenavond gaat in de regie van Jan Retèl. Les amants puérils van F. Crommelynck wordt gespeeld met in de hoofdrol Caro van Eijck; La jument du roi Het paard van de koning blijspel van Jean Canolle, met Henny Orri. Uit de volgende stukken wordt nog een keuze gemaakt. Caviar ou lentilles van Scarmicci en Tarabusi, The Lady is not for burning van Christopher Fry, Socrato immaginario van Ferdi- nando Galiani, Celimare le bien-aimé van Eugène Labiche en Pantagleize van M. de Ghelderode. Het ligt in het voornemen om voor het Eindhovense Globe-theater en voor Studio in Tilburg een aantal kleine producties uit te brengen met jonge actrices en acteurs. Daarvoor heeft men eenacters op het oog van o.a. John White, Ingmar Bergman en Aldo Ni- colaj. Zoals eerder gemeld worden Jan Re tèl en Coen Flink in de artistieke lei ding van het gezelschap opgenomen. Het tableau de la troupe Is aangevuld met Henny Orri en Theo Kling, Will van Seist, Maxim Hamel, Jan Corne lls Nooteboom, Rita Maréchal en Canci Geraedts. ROERMOND. 22 juni (KNP) Donderdag 27 juli zal pater Th. Moors MSC, broer van de bisschop van Roer mond, in de kathedraal van Manado op Celebes de bisschopswijding ont vangen. Mgr. P. Moors van Roer mond fungeert bij deze bisschopscon secratie als mede-consecrator. Aan vankelijk was het de bedoeling dat hijzelf zijn broer tot bisschop zou wij den, maar hiervan is afgezien omdat de plechtigheid grotendeels in het Maleis geschiedt. Het is nog niet be kend wie nu de consecratie zal ver richten. Het kan de nuntius in Indone sië zijn of Mgr. N. Verhoeven, bis schop van Manado, tot wiens coadju tor met recht van opvolging pater Moors op 21 mei werd benoemd. Het bisdom Manado telt volgens de gegevens van het pauselijk jaarboek tweeënhalf miljoen inwoners, van wie ongeveer zestigduizend katholieken, die bediend worden door vier eigen priesters en drieënveertig missiona rissen. Mgr. Moors vertrekt 14 juli per KLM naar Indonesië. Hij wordt in au gustus terug verwacht. De parochie van Tungelroy-Weert, waar de familie Moors vandaan komt heeft het cadeau voor zijn nieuwe bis schop al klaar. Het is een bisschops staf geworden. Over het familieca deau wordt nog overleg gepleegd. DEN HAAG, 22 juni (KNP) Kar dinaal Alfrink zal hier op zondag 2 juli in de dekenale St.-Jacobskerk voor Nederland het jaar van het ge loof openen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de nuntius-internuntius Beltrami dit zou doen maar deze heeft zich voor zijn kardinaalsbenoeming uit de diplomatie teruggetrokken. Het jaar van het geloof wordt in de gehele kerk gevierd op initiatief van Paus Paulus, naar aanleiding van het feit, dat negentienhonderd jaar ge leden de apostelen Petrus en Paulus de marteldood stierven. Verwacht wordt dat alle Nederland se bisschoppen de plechtigheid in Den Haag zullen bijwonen. DAMASCUS, 22 juni (Reuter) Sy rië heeft de invoer en vertoning ver boden van films uit de Verenigde Sta ten, Engeland en West-Duitsland. Derde wereldcongres voor lekenapostolaat (Van onze correspondent) Slechts één enkel rapport zal wor den uitgebracht en wel door pater Yves Congar, die zal spreken over: „De roep van God". Dit thema zal in twee secties behandeld worden en wel één gewijd aan het onderwerp „De mens van vandaag" (volgens de con ciliaire constitutie „Gaudium et spes") en de andere aan het onderwerp: „De leken bij de vernieuwing van de kerk" (volgens de Conciliaire constitutie: „Lumen gentium"). De besprekingen van deze beide onderwerpen zullen worden ingeleid door onze landgenoot Thom Kerstiëns, secretaris-generaal van UNIAPAC en prof. Ruiz-Jimenez, internationaal president van Pax Ro- mana. UIT IEDER LAND zal een zo breed mogelijke groep van vertegenwoordi gers van de leken deelnemen die door het episcopaat van het betreffende land zullen worden aangewezen. De westelijke landen zullen er toe bijdra gen, dat ook de meest verwijderde en meest arme landen op het congres aan wezig kunnen zijn. Internationale ka tholieke organisaties zullen gedelegeer den sturen. Er zullen kerkelijke en le- kenexperts worden uitgenodigd; voor het eerst ook circa honderd waarne mers van de niet-katholieke christelij ke kerkgenootschappen die onder aus piciën van het Secretariaat voor de Eenheid van de Kerken aan de ver gaderingen zullen deelnemen. Ze zul len door de Wereldraad van Kerken worden aangewezen en onder bepaal de omstandigheden om hun oordeel gevraagd worden. Tenslotte zullen er ook toehoorders zijn, die aan de liturgische plechtighe den en aan publieke manifestaties zul len deelnemen. De congrestalen zijn Frans, Engels, Spaans en Duits. Is het toeval dat het congres deze keer 2.500 deelnemers zal tellen, ter wijl op de beide eerste congressen slechts 1.000 gedelegeerden aanwezig waren? De term van lekenconcilie dringt zich daarom op, hoewel natuur lijk ten onrechte. Het gaat niet om een herhaling van het Concilie maar om een doordenken van de Conciliaire be sluiten ten aanzien van de taak van de kerk in de wereld. Het nieuwe 'ligt eerder in het feit dat voor het eerst andere christelijke kerkgenoot schappen hier officieel aanwezig zul len zijn. Daarmee wordt de ontwikke ling duidelijk die de wereldcongressen intussen hebben doorgemaakt. HET EERSTE WERELDCONGRES voor het lekenapostolaat, op grond van een initiatief van Pius XII in 1951 geor ganiseerd, gaf een indrukwekkende vertegenwoordiging van de westelijke wereld te zien de landen van Afri ka, Azië en tendele ook Latijns-Ame- rika waren minder sterk vertegen woordigd. Azië en Afrika vaak door blanke missionarissen of inheemse geestelijken die in Rome resideerden. Vele landen beschikten niet over de nodige fondsen om eigen vertegen woordigers naar Rome te sturen. Op het tweede congres in 195? jJjL ren de Afro-Aziatische landen wel do eigen leken vertegenwoordigd r°a de westelijke wereld was op hun Pr blemen onvoldoende voorbereid. verstanden en teleurstellingen kond daarom niet uitblijven. Op het derde congres zijn de erLj, ringen en de contacten over en intussen veel groter, zodat werken een intensief mondiaal overleg tnoê lijk is. Het nieuwe ligt nu in de ..°®c4 menische" dimensie van dit over:Gv in de aanwezigheid van de niet-ka"1 lieke christenen. Een open vraag is nog in hoeverr nu ook leken van achter het IJz?r.i. Gordijn aan het congres mogen nemen. Iets wat in 1957 een jaar de onderdrukking van de Hongaars .V,,- „4- "XT ry ft! 2®* flfl opstand niet mogelijk was. Veel afhangen van de vorderingen die de ujituiiyc/i. uu-io pui uc iiiyb». ui»" -» onderhandelingen tussen het Vatican en de regeringen van de satellietK1 den intussen ondergaan. - j Er zal een speciale verzameling gebeden en liturgische teksten word® aangelegd ten behoeve van de gem6? schappelijke plechtigheden die in hooi" zaak in het latijn gehouden zullen W°" den. DE DATUM 8-11 oktober werd kozen omdat het dan vijf jaar gel!, den zal zijn dat het Tweede Vatica®® se Concilie werd geopend. Van gf"\ ter belang is echter dat het lekencov gres met instemming van de Pa - tegelijk met de eerste vergadering v®i de bisschoppensynode gehouden worden. Er zullen dan ook bisschopPe aan het lekencongres deelnemen, wijl ook een zeker overleg over paalde vraagstukken zal plaatshebb®^ bisschoppensynode zal plaats hebb®" In overleg met de raad van uitvo? ring van de liturgische constitutie den de plechtigheden volgens nieuwe liturgische richtlijnen nVQ voerd. Op 11 oktober zal de Paus aaF wezig zijn bij een liturgische man' festatie in St. Paulus-buiten-de-mur^ Overigens zullen de niet-katholieV t waarnemers ook een actievere rol k!",„ nen spelen bij de beraadslagingen e ook deelnemen aan religieuze diensten OOIAM U.IU «IS-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 10