DE MAASBODE Toch ontmoeting met president Johnson Brown, Moro en Krag op Witte Huis Vandaag DE TIJD Bonn draagt Schnez voor Celibaat behoudt ook nu zijn waarde Vrijmoedig commentaar belangrijk Volvo-nieuws Volvo verlaagt de prijzen van een aantal typen met niet minder dan f500,- te weten: )^bo; ELISABETH BAS Geen gratie voor overste Oentoeng 34 ets. neem er de tijd voor Niham Jonden probeerde oma en tante te vergiftigen Grote vraag naar tankers voor vervoer olie Sjaloom begint tientjes - actie Hulpactie voor Midden-Oosten Otterdam, vrijdag 23 juni 1967 en verder PAUS IN NIEUWE ENCYCLIEK volle maantjes 120 Serie 2 deurs 85 pk 4 versnellingen 2 deurs 85 pk automatische versnellingsbak 2 deurs 100 pk 4 versnellingen 123 GT verlaagd tot f 11.275,- verlaagd tot f 12.600,- verlaagd tot f 12.100,- 2 deurs 115 pk sportwagen 4 versnellingen overdrive 220 Serie - Combinatiewagen verlaagd tot f 14.250,- 5 deurs 85 pk 4 5 deurs 100 pk 4 versnellingen versnellingen verlaagd tot f 13.225,- verlaagd tot f 14.000,- Christina naar V.S. 14 AfON P^! WARMER 123e JAARGANG No. 39660 ADVERTENTIE Washington, 23 juni (afp, "euter, UPI) Premier Kosy- van de Sovjet-Unie heeft ^ttslotte toch toegegeven en be goten van gedachten te wisse- met de Amerikaanse presi- ^nt Johnson. Dit gesprek zou y^nmiddag om vier uur beginnen 111 de woning van de president van de universiteit in Glassboro New Jersey, halverwege Washington en New York. De °htmoeting draagt niet het ka rakter van een „beleefdheidsbe- 2°ek". De belangrijke wereld- Waagstukken worden er vol eis goedingelichte zegslieden Esproken. 18 pagina's DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen Een groot aantal buitenlandse staatslieden, die momenteel in New York de sitting van de VN bij wonen, heeft gisteren op het Witte Huis de lunch gebruikt met president Johnson, Op de eerste rij: de Britse minister van buitenlandse zaken, Brown, de Deense Johnson, de Italiaanse premier, Aldo Moro en diens minister van Fanfani. COMMANDO AFCENT ALBERT SCHNEZ ex-nazi? premier Otto Kragpresident buitenlandse zaken, Amintore niet duur wel heerlijk Volvo-gebouwd zoals een auto moet zijn (VOLVO) [Plniwdfla en economie j Benzinebonnen DE TIJD Vrij warm weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. ZON op: 4.20 MAAN op: 23.31 onder: 21.04 onder; 6.06 KÖSYGiN GEEFT TOE De ontmoeting van Johnson met Ko- ",yein is voorbereid door de Ameri- Jaanse minister van buitenlandse za- Dean Rusk, tijdens gesprekken Jj®®* Kosygin en diens minister van jbitenlandse zaken, Gromyko. De "®ensc premier Otto Krag, die giste- met Johnson op het Witte Huis 'an gedachten heeft gewisseld, zei dat gedachtenwisseling tussen Kosy- s'h en de Amerikaanse president !j'®chts vruchtbaar kon zijn als er niet ®"een over het Midden-Oosten werd «esproken, maar ook over andere po- 'heke vraagstukken. Ook de Italiaan- Premier Aldo Moro en de Britse jjhnister van buitenlandse raken, °town, brachten gisteren een bezoek ,a* het Witte Huis. -Minister Brown heeft voorts een ee uur durend gesprek met Kosygin '^Wnbere woorden van mijnwer- kersvoorman Frans Dohmen tot de Limburgse kompels: de steenkool heeft geen toekomst meer. Hoe zou ze ook, wanneer Frankrijk bijvoorbeeld over enkele jaren geheel op aardgas Nederlands en Russisch zal zijn overge schakeld en de Duitse mijnen nu al hebben gevraagd de noodtoe stand af te kondigen? Pagina 3. In Utrecht ie een uniek experiment Volledig geslaagd. Oude meesters uit öe Utrechtse School, bezit van het Centraal Museum, zijn röntgenolo- Sisch onderzocht. Die „doorlichting" heeft tal van belangwekkende ge gevens verschaft. Zie pagina 5. ®én amateur-wielrenner voor twee baanden aan de kant, vijf in staat van beschuldiging gesteld. De KNWU heeft de eerste, rake klappen uitge deeld in haar in nieuwe banen ge leid offensief tegen de doping. Over de achtergronden van deze schok kende zaak in de sport schrijft ÏRANS NYPELS op pagina 9. Yoor stadsnieuws zie pagina's 5a ®n 5b. en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 142011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-142810. ABONNEMENT: per week f 1, Per maand f 4,40, per kwartaal ƒ13,exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte; DE TIJD gehele oplage 95 cent per millimeterhoogte; 15 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. /sJPM" «k er; gehad. Volgens zegslieden was het een „stroef verlopend onderhoud", waarin Brown aandrong op praktische maat regelen ter bereiking van een vreedza me oplossing voor de problemen in het Midden-Oosten. Na afloop' van het ge sprek, dat gedeeltelijk onder vier ogen plaats vond, had Brown een onderhoud met de Roemeense vertegenwoordiging op de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties, die zoals bekend, wel willender ten opzichte van Israël staat dan de andere landen achter het IJze ren Gordijn. De. moeilijkheden die op het pad der onderhandelaars lagen voortsprui tend uit het verschil in standpunt van beide grote mogendheden over de cri sis in het Midden-Oosten uitten zich in de kwestie van de plaats voor het SINGAPORE, 23 juni Reuter Waarnemend president Soeharto van Indonesië heeft een gratieverzoek van de ter dood veroordeelde vroegere commandant van de presidentiële pa leiswacht luitenant-kolonel Oentoeng afgewezen. Ook gratieverzoeken van majoor Soejono van de luchtmacht, majoor Moeljono van de infanterie en luite nant Hadisoewitnjo, die eveneens ter dood zijn veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965, zijn afgewezen. BONN, 23 juni (Reuter) De West duitse regering heeft de 55-jarige ge neraal Albert Schnez officieel voorge dragen als opvolger van generaal Adolf graaf von Kielmannsegg, die op 1 april a.s. het commando over de NAVO-strijdkrachten in Midden- Europa (AFCENT) neerlegt. Het West- duitse weekblad Der Spiegel heeft ver klaard dat Schnez overtuigd nazi is geweest. Het AFCENT-commando, dat in Brunssum zetelt, is de hoogste post die een Westduitse militair in de NA VO kan bezetten. De benoeming moet geschieden door de NAVO-raad. Tegen de komst van generaal Von Kiel mannsegg dit jaar, in verband met de overbrenging van het hoofdkwartier van AFCENT uit Frankrijk naar Ne derland, zijn vele protesten geuit, omdat hij bij de Duitse inval in Polen in 1939 betrokken zou zijn geweest bij oorlogsmisdaden. Intussen is ook al geprotesteerd tegen een eventuele be noeming van generaal Schnez topoverleg. Kosygin had duidelijk la ten blijken dat hij naar New York was gekomen om in de spoedzitting van de Algemene Vergadering om, steun te verlenen aan de Arabische zaak en dat alleen New York als plaats van ont moeting in aanmerking kwam. John son hield, ondanks zijn verklaring dat hij elk moment en op elke plaats be reid was besprekingen te voeren over een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten, vast aan Washington of omgeving voor onderhandelings plaats, omdat hij zich wel distanciëren van de op Russisch initiatief bijeenge roepen spoedzitting van de algemene vergadering. Op voorstel van de gouverneur van New Jersey, Richard Hughes, werd be sloten de ontmoeting te laten plaats vinden in Glassboro. Amerikaanse en Russische functionarissen hebben de gehele nacht doorgewerkt om het twin tig kamers tellende huis voor de ont moeting gereed te maken. De laatste maal dat de Amerikaan se en Russische leiders elkaar ont moetten was in juni 1961 in Wenen, tussen wijlen president John F. Ken nedy en de vroegere Russische pre mier Nikita Khroesjtsjev. Dit leidde niet alleen tot het in 1962 gesloten Ge- neefse akkoord over de neutraliteit van Laos, maaróok t >t hernieuwde span ning rond Berliji De enige andere topconferentie tu-.-en de Grote Twee op Amerikaans grondgebied vond in 1959 op het presidentieel buitenverblijf Camp David bij Washington plaats tus sen president Eisenhower en Khroesj tsjev. (vervolg op pagina 4) VATICAANSTAD, 23 juni (AFP-Reu- ter) Het heilig celibaat, dat de kerk sinds eeuwen bewaart als een schit terend juweel, behoudt geheel zijn waarde, ook in onze tijd, die geken merkt wordt door een diepgaande wij ziging van geestesgesteldheid en orde ning. Zo begint een encykliek over het celibaat, die genoemd zal worden naar de eerste Latijnse woorden ,,Sa- cerdotalis Celibatus" ,,Er wordt gezegd", aldus de Paus, dat handhaving van het celibaat in on ze tijd van twijfelachtige waarde is ge: worden en bijna onmogelijk. Deze stand van zaken brengt de geesten in ver warring en veroorzaakt ongerustheid bij vele gelovigen". De Paus zegt ge noodzaakt te zijn zijn belofte aan het Tweede Vaticaanse Concilie in te los sen en „Nieuwe glans en kracht te geven aan het priesterlijk celibaat in de wereld van vandaag". Paulus VI verklaart met diepe droefheid kennis te hebben genomen van de vele kritische geluiden en af dwalingen inzake het celibaat; afkoms tig uit de gelederen van de priesters zelf. In zijn 9.500 woorden tellende en cycliek verklaart de Paus voorts veel begrip te hebben voor de dikwijls zeer moeilijke strijd, welke priesters te voe ren hebben om de „natuurlijke en ge wettigde begeerte een vrouw lief te hebben" te onderdrukken. Maar de on gehuwde staat brengt de priester na- ADVERTENTIE ADVERTENTIE OEN HAAG PERSONENAUTO'S der tot Christus en maakt hem tot een betere mens, aldus de encycliek, die uitvoerig ingaat op de vele theologische historische en psychologische bezwa ren tegen het celibaat, die de laatste tijd opgeld doen. Overt de priesters, die uit het ambt getreden zijn omdat de celibaatsver plichting hun te zwaar viel merkt de Paus op: ,.Met broederlijke liefde en genegenheid wendt ons hart zich met diepe droefheid en bezorgdheid tot die ongelukkige priesters, die steeds onze innig geliefde broeders zullen blijven en wier ongeluk wij oprecht betreuren, de priesters, die verzaken aan de ge heiligde plichten van hun priesterwij ding en die ontrouw zijn geworden aan hetgeen ze op zich genomen hebben toen ze gewijd werden". De Paus spreekt de hoop uit dat de Kerk „zich steeds mag verheugen, zij het met gepaste nederigheid, in de getrouwheid van haar priesters aan de verheven gave van heilige maag delijkheid die zij hebben ontvangen". „De Kerk is zich bewust van het schrijnend* tekort aan geestelijken in vergelijking met de geestelijke noden van de wereldbevolking, maar ver trouwt dat de hoge geestelijke kwali teit van haar bedienaren hun aantal zal doen toenemen, want door God is alles mogelijk". In het eerste deel van de encylciek rechtvaardigt de Paus met argumenten uit de Heilige Schrift de oude, heilige en providentiële wet van het priester celibaat". Hij schetst in het kort de tra ditie van de Oosterse Kerk die ook de gehuwde priester kent, tegenover de traditie van de Latijnse Kerk in het Westen, welke aan het celibaat vast houdt. De dispensaties welke voor ge- huwde-niet-katholieke geestelijken, die katholiek worden en in het geestelijk ambt willen blijven, zijn verleend en ook in de toekomst verleend zullen worden, zowel als de invoering van ge huwde diakens, mogen de wet op het celibaat niet afzwakken, aldus de Paus. In het tweede deel van zijn encycliek geeft de Paus concrete richtlijnen voor de doorvoering der Conciliebesluiten over een aangepaste opleiding en vor ming van de priesterkandidaten met het oog op de huidige sociologische si tuatie en in het bijzonder voor wat be treft de last van het celibaat. De ency cliek beperkt zich hier echter tot enkele principiële punten en verwijst naar nieuwe insturcties, welke nog zullen komen. (Van onze correspondent) UTRECHT, 23 juni Een vijftien jarige leerling-bloemist in Vinkeveen heeft zondag gepoogd zijn grootmoe der, de vierenzeventigjarige mevrouw C.M. de D. en zijn zevenendertigjarige tante, mej. J.C. de D. in Mijdrecht te vergiftigen. Hij had parathion in hun koffie gedaan. De dames kregen echter argwaan door de lichte kleur van de koffie en lieten hun kopje staan. Omtrent de motieven is tot r.og toe niets bekend. Wel heeft de jongen tegenover de Of ficier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, voor wie hij gisteren is voorgeleid, een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De politie heeft de indruk dat hij niet helemaal normaal is. De jongen is daarom opgenomen in een psychiatrische kliniek om te worden geobserveerd. LONDEN, 23 juni (Reuter) Na twaalf uur van nerveuze onderhande lingen op de Londense scheepsvrach- tenmarkt was gisteravond vrijwel elke tanker, die in aanmerking komt voor de aanvoer van ruwe olie uit de Perzische Golf door Westerse oliemaat schappijen geboekt. Dit hield verband met de toenemende bezorgdheid in scheepvaartkringen dat de blokkade van het Suezkanaal nog zeker twee maanden zal duren. Van de ene dag op de andere is het tot dusver te grote aanbod van tankers omgeslagen in een ernstig tekort. LONDEN, 23 juni (Reuter) De Britse regering heeft bekendgemaakt, dat begonnen is met het drukken van benzinebonnen bij wijze van voor zorgsmaatregel. In het huidige stadi um bestaan er geen plannen om de benzine te rantsoeneren, aldus een mededeling van het ministerie van Energie. Tijdens de Suez-crisis in 1956 werd in Engeland, evenals in andere Europese landen, de benzine gerant soeneerd. Oorlog is oorlog en dood is dood. Dat zegt men zo wel eens, al pra tende. Maar er zijn toch ook wel verschillen, als je er goed over na denkt. Er zijn zelfs heel grote ver schillen. Neem nu de slag in de Sinaï-woestijn en, pak weg, Viet nam. Vanuit de lucht zie je dat niet zo. Als de televisie je laat zien hoe een jachtvliegtuig een andere jager beschiet maakt het niet veel uit of dat nu hoven de bloemkool van Danang gebeurt of boven het zand van Sharm-el-Sjeik. Het Iij'kt alle bei een beetje op het Gulden Schot. Maar op de grond is er toch werke lijk veel verschil. Want wat zie je eigenlijk in Vietnam? Een paar brandende hutten, wat huilende kinderen en een enkele guerrilla strijder die handjes omhoog uit zijn hol komt kruipen om zich braaf te laten fouilleren. Iedere avond weer. Het valt niet eens meer op. Maar de Sinaï-woestijn is geen fijn gezicht. Daar liggen veel Ara bieren. Neergeschoten, verzengd, verdorst, gezwollen. Zover je kijken kunt liggen ze als de pest over het landschap. De eerste dagen ging het alleen om weggegooide schoe nen. Daar hebben we nog wel eens om gelachen. Maar nu het om men sen gaat want dat zijn het toch, nietwaar? nu het om dode men sen gaat is het werkelijk akelig om naar te kijken. Nee, ze hebben ongelijk. De ene oorlog is de andere niet. Geef ons dan maar Vietnam, dan weet je wat je hebt. Wat koop je voor al die Arabische ellende? Zeg nou zelf. De KVP wil de hulp aan ontwik kelingsgebieden vergroten door on der meer accijns op frisdranken te leggen. Een prikkelend idee, dat dan eindelijk eens wat inhoud zou geven aan de slagzin „Het wordt pas goed met een Coke!". Een pikant detail is, dat de KVP-voorzitter en Twee de-Kamerlid mr. Aalberse, voorzit ter is, van het bedrijfsschap voor frisdranken. Bij de opening van het schap alweer enkele jaren gele den hield hij een vurig doch ver geefs pleidooi om de omzetbelasting voor deze frisse volksdranken van tien op vijf procent te brengen. Ons is bijgebleven, dat hij de uitvinding van de grote „gezinsfles aanvoerde als een bewijs voor de sociale ge zindheid van de bedrijfstak. Welke lachers hij ook op zijn hand kreeg, de fiscus niet. Die kan niet eens lachen. Of toch? Als de KVP de gezinsflessen nu zo groot gaat ma ken dat de hele wereldfamilie er wat aan heeft, terwijl de schatkist er niet onder lijdt, valt er toch wel iets te lachen. Lacht de heer Aal berse ook mee? Dat zou dan een fris geluid zijn. ONTWIKKELINGSHULP (Van onze correspondent) ODIJK, 23 juni De Sjaloomgroep probeert met een actie de mensen er toe te brengen om wanneer met in gang van 1 juli de belasting verlaagd wordt, een tientje naar de fiscus terug te sturen voor financiering van het ontwikkelingswerk. De bedoeling is door politieke druk de post op de rijksbegroting hiervoor te vergroten. Thans is slechts één procent van het nationale inkomen uitgetrokken. De Sjaloomgroep meent dat het op zijn minst twee procent moet zijn. DEN HAAG, 23 juni. Op het gi ronummer 777 dat het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft opengesteld ten behoeve van de ge troffenen In het Midden-Oosten, is tot op heden een bedrag van ruim 133.000 gestort. AMSTERDAM, 23 juni. Prinses Christina maakt van 9 juli tot 1 au gustus een vakantiereis door de Ver enigde Staten en Canada. De prinses logeert dan bij kennissen in New York in Ottowa. Zij zal onder meer een be zoek brengen aan de wereldtentoonstel ling in Montreal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1