Rust keert terug in Adens Crater Personalia Eindexamens Examens Eind mei hogere prijzen wereldgoederenmarkten Kleinere staalproduküe in F.S. dan verwacht r Moeilijk jaar Spoedig staatsgarantie op investeringen overzet 5a Sr EDY onderhandelt over enkele grote opdrachten Vruchtbaar fe' 0 S? Actie ook voor Arabieren Egyptisch leger tegen aanblijven van Nasser Chinese wapens in Gaza-strook Amerika staakt technische hulp aan Egypte Mgr. J. Heuschen bisschop van Hasselt DOOR SPANNING IN MIDDEN - OOSTEN Spinnerij Twente heeft volop werk Grotere orders voor Groenpol Meer winst bij Mijnmij Guracao Ontslag voor man bij Palthe MR. J. J. OYEVAAR Indonesië - missie weer in ons lo0 su s <5 Ook over 1967 geen dividend £grj- BRIT IN HOL VAN DE LEEUW REGERING ISRAEL VOLGENS PRAVDA: Nieuwe kibboetzen in „bevrijd gebied"' Benoemingen Promoties Onderscheidingen Betaalbaargestelde dividenden Financieel zoeklicht Nog geen akkoord afvloeiingsregeling de ti dj5£W Nieuwe deelne#1*11 Pieter Schod1 DE TIJD MAANDAG 26 JUNI 1967 AMSTERDAM, 26 juni In het grootste gedeelte van de maand mei tekende zich op de internationale grondstoffenmark- ten een kalme stemming af. Prijs fluctuaties bleven binnen nauwe grenzen, bij matige omzetten. Belangrijke handelspolitieke ont wikkelingen lieten het marktver- loop vrijwel onbeïnvloed. Tegen het einde van de maand deed de toenemende spanning in het Midden-Oosten de activiteit her leven, waardoor de goederen markten een duidelijk vastere ondertoon verkregen. Aldus blijkt uit het overzicht goederenmark ten van de Nederlandse Overzee Bank. Koffie Katoen en Wol Rubber Meer hulp AC Si Sa «n i S li? A"> Vu I "V V Ac v-aui ADVERTENTIE^^ PLASMA-SNIJD^ IN BELGIE iAMs: ?Ckie Nkt° ?vL*oi be? 0 LONDEN, 26 juni Na een week van bloedige gevechten is de Britse commandant van de Arabische politie de gevaarlijke Craterbuurt, het bol werk van de muitende eenheden van het Zuidarabische leger, binnenge gaan. De vorige week begonnen deze troepen hevige gevechten tegen de Britten, die hierbij 25 man verloren. De Engelsen sloegen een beleg om de buurt, maar om verder bloedvergieten te voorkomen werd besloten geen stormloop op het centrum van Crater te ondernemen. Gebleken is dat de loyale eenheden onder de Arabische politie in dit stadsdeel er langzaam maar zeker in geslaagd zijn de orde te herstellen en vele wapens van de muiters over te nemen. Dit weekend was de toestand (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 26 juni In een telegram aan ambassadeur Lewin van Israël heeft zijn regering ver zekerd, dat het geld dat wordt in gezameld voor het sociaal-economisch herstel van Israël, ook is bestemd ter leniging van de nood onder de Ara bische vluchtelingen in het land en het veroverde gebied. Naar schatting verblijven in de veroverde gebieden 600.000 tot 700.000 Arabische vluchtelingen. Velen zouden zich reeds loyaal hebben verklaard tegenover Israël en zouden bereid zijn mee te werken aan de vrede. De Nederlandse commanderij e van het Heilig Graf van Jeruzalem heeft een eerste gift van 25.000 beschik baar gesteld voor de Palestijnse vluchtelingen. Onder auspiciën van het kunste naarscentrum Bergen is zaterdagmid dag met matig succes een kunstvei ling gehouden ten bate van de collec tieve Israël-actie. De helft van de aangeboden werken kon de inzetprijs niet opbrengen en bleef onverkocht. De opbrengst bedroeg slechts zesdui zend gulden. MOSKOU, 26 juni (Reuter) De Caïrose correspondent van het Rus sische communistische partijblad Prav- da, Jevgeny Primakov, zinspeelt erop, dat Egyptische politie en troepen heb ben gepoogd de manifestaties van het Egyptische volk tegen het aftreden van president Nasser nu twee weken geleden uiteen te drijven door het gerucht te verspreiden, dat Israëlische vliegtuigen een aanval deden. „Blijkbaar was niet iedereen inge nomen met een dergelijke weergaloze manifestatie van het Egyptische volk vóór de president", aldus schrijft Primakov. (Toen president Nasser op 9 juni zijn aftreden bekendmaakte volgden grote demonstraties in Cairo en andere steden in de Arabische wereld tegen dit besluit). Primakov schrijft, dat toen de menig ten zich twee weken geleden in Cairo verzamelden twee keer luchtalarm werd gegeven; luchtdoelgeschut vuurde zonder enig systeem en af en toe wer den bomontploffingen gehoord. De po litie, aldus Primakov, drong met luid sprekers op de massa aan naar huis te gaan omdat „de zwaarste luchtaan val van de vijand" was begonnen. Primakov herhaalt ook zijn verklaring in een eerder artikel, dat „fouten" van de leiding van de Egyptische lucht macht een zeer belangrijke factor zijn geweest voor de Israëlische over winning. TEL AVIV, 26 juni (Reuter) Een Israëlische hoge officier heeft meege deeld dat bij het onderzoek van de Strook van Gaza grote hoeveelheden Chinese wapens zijn gevonden, waar onder 7,62 mm machinegeweren met lange loop, anti-tankmijnen en chemi caliën voor gasontsmetting. "Vermoe delijk waren deze wapens bestemd voor het Palestijnse bevrijdingsleger. Er wonen ongeveer 250.000 Palestijnse Arabische vluchtelingen in kampen in de strook van Gaza. Uit de kilometertellers van som mige Russische tanks en pantserwa gens, die in de Sinaï-woestijn waren gevonden, bleek dat deze pas enkele dagen voordat de gevechten op 5 juni begonnen waren afgeleverd. Er waren gloednieuwe T-55-tanks bij die pas 400 km hadden gelopen, nog de Russische camouflage hadden en blijkbaar rechtstreeks van de havens aan de Middellandse Zee naar het slagveld waren gereden. De Israëliërs zeggen ongeveer 79 procent van alle Egypti sche wapenuitrusting in de Sinaï in handen te hebben, ongeveer 50 a 70 procent van alle Jordaanse bewape ning en bijna de helft van wat Syrië had ingezet. WASHINGTON, 26 juni (Reuter) De V.S. hebben hun programma's voor technische bijstand aan Egypte geannuleerd, zo heeft het Amerikaan se bureau voor internationale ontwik keling (AID) meegedeeld. De vier betrokken projecten waren al opge schort toen de meeste Amerikanen het land na het uitbreken van de Arabisch- Israëlische oorlog moesten verlaten, en twee dagen geleden is het besluit gevallen om ze maar helemaal te laten vervallen, aldus een woordvoer der. De technische bijstand aan Egypte beliep jaarlijks iets minder dan een miljoen dollar. De zuivering in het Egyptische leger na de nederlaag tegen Israël heeft, naar uit goede bron is vernomen, 650 of'icieren van alle rangen, onder wie enkele tientallen generaals getroffen. Er is zelfs sprake van, dat een aantal van hen voor da krijgsraad moet verschijnen. zo, dat de Britse commandant van deze politietroepen het verantwoord achtte om als eerste Europeaan sinds het uitbreken van de opstand, het door de muiters bezette gebied te betreden. Hij keerde terug met de mededeling, dat hij ruim twee uur in Crater had rondgelopen, dat de meeste Arabieren hem verbaasd aanstaarden, maar dat hij van niemand enige hinder had ondervonden. „Ik wuifde en lachte maar wat naar ze, en ze schenen dat wel te appreciëren," verklaarde hij. De Britse autoriteiten hebben nu goede hoop, dat de orde en rust in het 70.000 inwoners tellende Crater bij Aden snel hersteld zal zijn. Voorlopig acht men het echter nog niet raad zaam dat de Europeanen, die hier wonen en werken, er terugkeren. In het weekend zijn onder groot militair vertoon de Britse slachtoffers op het militaire kerkhof van Aden begraven. Het heeft aanvankelijk de grootste moeite gekost om de lichamen van de soldaten, waarvan er enkelen door de muiters afschuwelijk waren verminkt, uit het bezette gebied te krijgen. (Van onze correspondent) BRUSSEL, 26 juni De Paus heeft een bisdom Hasselt (Belgisch Lim burg) ingesteld. Mgr. Jozef Heuschen, tot dusver hulpbisschop en vicaris- generaal van het bisdom Luik, werd tot titularis van de nieuwe zetel benoemd. Mgr. Heuschen is 51 jaar. Hij werd geboren in Tongeren, waar hij in 1939 priester werd gewijd. De bisschops wijding volgde in 1962. Op het Concilie werd hij gekozen als lid van de theologische commissie. Zijn aandeel in de voorbereiding van de schema's over de Kerk, de Openbaring en de Kerk in de wereld was aanzienlijk. TEL AVIV, 26 juni (AFP) De vereniging van Kibboetzen van de links- socialistische partij Ahdoeth Haavoda in Israël heeft besloten kibboetzen te stichten in de „bevrijde gebieden", speciaal ten zuidoosten van Jeruzalem, waar zulke collectieve ondernemingen ook tot 1948 bestonden. (Van onze correspondent) TILBURG, 26 juni Curatoren van de katholieke hogeschool hebben prof. dr. R. A. DE MOOR, hoogleraar in de theorie en geschiedenis van de algemene sociologie, benoemd tot rector-magnificus voor het studiejaar 1967-1968. Tot secretaris van de academische se naat is benoemd prof. J. E. A. M. VAN DLTCK. Dr. J. Th. C. ARNTZ OP te Zwolle is benoemd tot gewoon hoogleraar in de wijs gerige sociologie en antropologie aan de faculteit van de sociale wetenschappen. De heer Arntz is in 1919 te Nijmegen geboren. Hij werd in 1943 priester gewijd en studeer de aanvankelijke moraal-theologie aan de Nijmeegse universiteit, waar hij in 1948 het doctoraal examen aflegde. In 1956 volgde doctoraal examen filosofie en in 1960 pro moveerde de heer Arntz cum laude tot doctor in de filosofie op het proefschrift: „De liefde in de ontologie van Jean Paul Sartre". AMSTERDAM, Aan de Vrije Univer siteit heeft dr. H. G. SCHULTE NORD- HOLT, benoemd tot gewoon hoogleraar in de culturele antropologie, zijn ambt aan vaard met een oratie getiteld „Culturele antropologie en geschiedenis". AMSTERDAM, Aan de Vrije Univer siteit is de heer A. GRAVESTEIN gepro moveerd tot doctor in de sociale weten schappen op een proefschrift getiteld „Ver bale en nonverbale stoornissen bij afasie tengevolge van cerebrovasculaire aandoe ningen". Promotor was prof. dr. S. D. Fok- kema. Aan de VU promoveerde tot doctor in de geneeskunde de heer J. G. STREEF KERK op een proefschrift getiteld: „Func tional changes in the morphological appea rance of the hypothalamo-hypophyseal neu rosecretory and catecholaminergic neural system, and in the adenohypopysis of the rat. A light, fluorescence and electron mi croscopic study". AMSTERDAM, Aan de Universiteit van Amsterdam is de heer A. KATER ge promoveerd tot doctor in de sociale weten schappen op een proefschrift getiteld: „Community development In Marokko. Ver slag van een poging van de Verenigde Na ties om in Marokko community develop ment te introduceren". Promotor was prof. dr. A. J. F. Kobben. Tot doctor in de godgeleerdheid promo veerde aan dezelfde universiteit ds. L. J. R. ORT uit Alblasserdam op een proef schrift getiteld „Mani, a religio-historieal description of his personality". Promotor was prof. dr. C. J. Bleeker. Eindhoven Aan de technische hoge school promoveerde ir. W. L. N. van der Sluijs tot doctor in de technische weten schappen. Zijn proefschrift droeg als titel „De continue hydrolyse van vetten". Pro motor was prof. dr. K. Rietema. UTRECHT Tijdens een bijeenkomst ln het Nederlands Instituut voor katholieke kerkmuziek, waar hij leraar zang en koor directie is, is HANS PONTEN meegedeeld dat hij is benoemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. Waarnemend-pastoor H. A. M. H. van Romondt van de pas opge heven St. Willibrordus-parochie, die de heer Ponten meer dan dertig jaar als diri gent van het koor heeft gekend, overhan digde hem het pauselijk ereteken. ROOSENDAAL St. Norbertuslyceum: Gymn..-A: J. Balemans, W. Blommerde, F. Hellemons, E. Ponjée. J. Rademakers, R Tak, W. de Wit; Gymn.-B: J. Brouwers, K. van Diepen, Th. van Gastel, P. van Ginneken, G. van Harreveld, J. Hobbelen, Th. Horsthuis, A. Kerremans, C. Mulders, S. van Nispen en S. Notenboom. AMSTERDAM St.-Nicolaaslyceum HBS-B: R. Bassant, Tj. Chen, C. Garrels, J. Goessens, W. Haans, H. Hesp, G. Hoog- hiemstra, J. Kauffman. Th. Klebach J. de Koning, J. Meester, J. Meijering, J. Min- neboo. F. Rolf, J. Vermeulen Windsant, B. Vos, N. Wester, P. Zwart, G. Bakker, J. van Bemmtlen, J. Bischoff, F. Broese, H. Hensgens, J. Jasperse, A. Koenders, G. Kolk, A. de Koning, J. Mous, J. Olsthoorn, R. Poppe, G. Scheers, C. van Teeseling, R. Uytenhaak, R. van Veen en R. Werne- kinck; Gymn.-B: J. Megens. ZAANDAM St. Michaël-College: Gymn.- A: E. Fens, N. Kerssens, J. Span; gymn.- B: T. van Dijk, Z. Mul, T. den Teuling; HBS-A: E. Baijens, J. Bicker, A. Buntsma, J. Butter, A. Duijvestijn, Th. Hagmeljer, B. van Kan, T. Oudejans, K. Patist, J. van Schie. S. Sijbrandij, Th. Verhamme, T. Wiltjer; HBS-B: M. Bink, J. van Dalsem, L. van Duijn, B. van Halderen, F. Hazen, D. Mandjes, H. Neef, M. Nooij en H. Vos bergen. GROENLO R.-K. HBS Marianum, af deling BW. Weggenkamp, H. Huiskes, P. Overkamp, A. Wolberink, N. Bakker, N. Bakker, H. Hoekstra, Fr. Hulshoff. G. Kruip, A. Manchot, Fr, Manchot, A. Mul der, D. Nieuwenhuis, A, Paashuis, Fr. Veld man, H. Besseling, L. te Braake, F. Nij- huis, H. te Poele, J. Tuinte, J. Mombarg, G. Lurvink, D. Rozendaal, G. Lurvink, W. Verheijen, J. Gerritsen en Fr. van den Akker. ENSCHEDE, St. Jacobuscollege HBS- A: B. Alink, H. ten Brink, R. van Dam, H. Dercksen. F. Fluisma, G. Groothuis, A. Hek. A. Huitink, B. Jansen, C. de Jong, M. Joosten, M. Marquering, M. Me- lief. A. Neutink, J. ten Pas, A. Platvoet, J. Portman, R. Stoffer, T. Vosskühler, C. op de Weegh, F. Weeink, M. Wevers, J. Breukers, J. van Dooren, G. Heersche. H. Heersche, M. Heersche, C. van Wessen- dorp, A. Oude Munnink. ROTTERDAM. Academie voor sociale wetenschappen en maatschappelijk werk, diploma jeugdleiders: L. P. Bierman, K. Brouwer, H. J. van de Coevering, J. H. A. Henderson, J. J. Lambooy, C. Moret, K. J. Plaisier, J. J. P. Roos, K. de Vogel, J. F. W. aan de Wiel, J. van Zuuren en de dames: M. C. van Gyzen, E. L. G. Jordaan, C. J. Jungschlager, C. van der Leden, H. J. Lobé, M. M. Poolman. H. A. Vermeulen. SITTARD Bisschoppelijk College. Gesl gymn. A: L. Aretz, J. Bemelmans, B. Jetten, F. Hendrix, P. Keulers, C. Laeven, E. Lemmens, H. Marx, S. Rozeman, G. Schattenberg, J. Schulpen, H. Sprengers, H. Verhooren, F. Wolffs. Gesl. Gymn.-B: R. Anthonio, L. Crijns. M. Devies, J. Dirks.. F. Hanssen. P. Kalkhoven. J. Kreyn, P. v. Loenen, J. Reekers, J. Schutgens, H. Si mon. W. Thissen, H. Vromen. L. Wetzels, G. Ruypers. ROTTERDAM, 23 Juni Het college van curatoren van de Nederlandse Economische Hogeschool heeft met ingang van 16 juli tot secretaris van curatoren benoemd mr. J. C. N. Schrijver te Rotterdam. Mr. B. J. de Boer zal werkzaam blij ven als gedelegeerd curator, als voorzit ter van bouwcommissie en als beheerder van het Hoogeschool-fonds 1920 en van het A. A. van Beek-fonds. GRONINGEN Stedelijk Conservatori um. Gesl. Muziekonderwijs A: H. Bras, (A.M.V.). J. Damsma, (violoncello), J. Jan sen, (viool), P. van Sloten, (piano). Akte Muziekonderwijs B: A. Kamps, (blokfluit), D. Dantuma, (viool). J. Kliphuis, (piano), L. Posthuma, (schoolmuziek), K. Steen huis, (klarinet). Einddiploma Orkestspel: A. Smit (hoorn), H. Witteveen, (hoorn), Einddiploma Solospel: R. v. d. Baan (fluit met onderscheiding), M. Bon, (piano, met onderscheiding), R. Smit, (piano). Einddi ploma solozang: G. de Vink, (met onder scheiding) MAASTRICHT Stedelijk Lyceum. Gesl. H.B.S.-A: P. Badeaux, R. de Beer, R. Broekhuysen, E. van den Essen, J, Hunt- jens, Th. Jeurissen, Th. Kissels, H, van der Kroon, F. Leenarts, S. Meeuwsen, M. van Noorden. H. Oosterhof, M. Penders, J. Reefman, L. Smeets, M. Soeters, I. The- wissen, H. Vissers, H. van de Voort, Fr. Voos, J. Zeguers. Gesl. gymn.-B: R. ten Have, E. Hendrickx. UTRECHT Stichting Nedl. R.K. Kos- tersschool. Gesl. diploma A: Br. L. van Adrichem, Rijswijk, (met lof), H. Boon, Hoorn, Zr. M. Canlsia, Wassenaar (met lof), A. Cremers, Schiedam, J. van Fulpen, Boskoop, G. Jansink, Borne (Ov.), A. v. d. Meijden, Lelden, J. Roemer, Breezand, A. Roosen, Haarlem (met lof), C. Schaapher der, Laren (N.H.), M. da Vries, Leeuwarden, 3. de Wit, Gouda. Gesl. voor B; M. Boers- ma, Bolsward, A. Leijgraaf, Voorburg, J. v. d. Meerendonli, Liempde (N. Br.), J, Peters, Amsterdam, H. Roerink, Sneek, L. Spies, Amsterdam, P. Spruit, Nibbix- woud, Zr. Theresita, St. Anna-arochie. Gesl. voor A: B. Alaerds. Horst-Melderslo, Zr. Alverna, Diessen (N. Br.), J. Geus, Eind hoven, J. Giesen, Doetinchem, A. Hen driks, Geffen, Th. v. d. Heuvel. Kerkdriel, F. Mol, Waalwijk, P. Oudenhuysen, Baarle- Nassau, W. Pennlngs, Uden, J. v. d. Pol, Hilvarenbeek, H. v. d. Vorst, Eindhoven. Th. Te Wierik, Tilburg, J. Wijdemans, Goirle. Gesl. voor B: Br. Benedictus, Sterk- sel, J Blomsma, Horst-America, H. van Casteren, Boxtel. Zr. Cornelia, Boxmeer, A. Hopman, Nijmegen, Br. Petrus Kluyt- mans, Baarle-Nassau, J. Reinders. Arnhem. ZEIST. R.K. gymn. „Katwijk" St. Wil- iibrorduscollege de Breul. Gesl. gymn.-A: P. van den Beid, R. van der Eerden, J. Doornbos, B. Lacor, P. Reuser, A. Doore- stein, T. Sterkenburg, T. van Dam, J. Da niels, A. Dorresteijn, F. Haffmans, M.. Lak, H. Nollen, P. Receveur, N. Schuman, P. Smulders, A. Soons, S. van der Ven, N. van Vliet P. Zweegers. Gesl. gymn.-BC. van der Burg, E. van Doorn, F. Smulders, R. van Zinnicq Bergmann, R. Bijlmer, T. Dretsmann, E. Fabels, H. Gaymans, B. Hasselman, W. Möhlmann, M. Nelissen. A. van Rijn, J. Sassen, U. Stumpel, J. Vink. HOORN, St. Werenfridus-lyceum. Ge slaagd gymn.-B: L. Buisman, G. v.d. Berg, J. v. Berkel, J. Deken, C. Kaag. SCHEVENINGEN. Joh. de Wittlyceum. Gesl. H.B.S.-A: J. Flick, P. de Bruin, J. Overduin, F. Fleming, G. Brons. A. de Wind, N. Voorhorst, P. Verroen, H. Bobbe. ECHT, Bisschoppelijke Kweekschool „Sedes Sapientiae". Gesl. 2e ieerkring: C. Alberts, A. v. Borren, G. Corbey, C. Cremers M. Dautzenberg, J. Driessen, E. Gruisen, W. Hees, C. Heymans, M. Hintjes, M. Hint zen, C. Hommen, C. Housmans, M. Jans sen, M. Lasomer, C. Maessen, E. v. Pol, C. Rutten, M. Rutten, M. Vergoossen, M. Voss. A. v.d. Bergh, C. Coumans, J. Dirks, E. Engelen, P. Fonteyn, Zr. Bernadette, Zr. Lucie, C. Goozen, C. Grooten, M. Hees akkers, E. Jochems, M. Kessels, A. Michiel- sen, M. v. Neer, A. Spauwen, M. Verhagen, W. Verkoelen, A. Verstraeten, M. Veuskens, C. de Wilde. M. Wilmink. NIJMEGEN Kath. Universiteit: Gesl. doet. gesch.W. H. M. Donker, Roosen daal; A. Wouters, Nijmegen, P. Hoebers, Asten; G. Ottenheym, Maastricht. AMSTERDAM Examen M.O. Llch.- oef.de dames: A. Amesz, L. van Beek, M. Bernink, J. Bos, C. van den Bos, I. Brink, A. Broekers, C. Falger, L. Gaus, M. van den Hoven van Genderen, J. Bes- se, M. Brunsmann, Y. Bugter, L. van Dam, O. Deelman, M. van den Drift, B. Forta- nier, M. de Graauw, M. de Groot-Tromp, A. Hartge, G. van der Gugten, A. van Heck, M. Appels, J. Boost, J. van den Bosch, M. van Eekelen, S. Hover, S. Huls bosch, H. Klaassen, J. Mangnus, C. de Rooij, M. Schaapveld, J. van Gessel, G. van der Kamp, Ch. Keers, D. Kosten, E. van Overbeeke, W. de Ruijter, I. Tack, C. Woltering en A. Wijnveen. AMSTERDAM M.O. Lich.-oef.de da mes: C. Janssen, M. van der Klei, H. Klijn, ,1. Kome, J. Koning, L. Kuijper, A. van Liempt, A. Matla, A. Mennen, C. Piller, J Rietbergen, M. van der Houwen, M. Husen, A. Jaarsveld, A. Kranenburg, Y de Kruijff, C. Kuiler, A. van Leeuwen, J. van der Reijden, M. van der Sloot, N. Ver- zaal, E. Zwartele, J. Vennerloo, H. Ver goossen en H. Vos; de heren: O Argante, Th. Boekhorst, A. Borkens, J. Braeken, F. Cammaert. W. Coenen, P. Coppen. H. Dek kers, R. van Dongen, R. Drieënhuizen, W. Eberhard, J. Groenendijk, G. Haitink, P. Hulsbosch, W. Jansen, B. de Jonge, F. Kosyungan. T. Koudijs, J. Lansink, D. Lub en J. Mulder. AMSTERDAM, Doet rechten: H. Schol- tens Amsterdam, idem fisc.K. Kooiker Landsmeer; kand. Ned: A. Groothof Am sterdam; doet. gesch: J. Bank en S. Wil deman Amsterdam; doet. Duits: mevr. V. Dondorp Amsterdam; doet. sociol: mej. P. Stuiveling Hilversum; doet. econ: F. Hon- dius Bussum; kand. soc. wetensch: L. van der Veen. S. Ruiter en A. Mijs, Amster dam; doet. cult, antrop: A. Pans Amster dam (met lof); doet. psychol: mevr. E Cijfer en J. Rombouts, Amsterdam. ENSCHEDE T.H. Twente diploma P2 Werktuigbouwkunde: S. Aarts, Amsterdam, J. Bodenstaff, Naarden; E. de Bruijn, Ter- borg; G. ten Cate, Santpoort; A. van Dom- molen, Winterswijk; F. de Haan, Frane- ker; J. Heidemans, Oosterhesselen: A. Koe- kenberg, Oldenzaal; Tj. Kwee, Diemen C, van Krieken, Amersfoort; J. van der Laan, Groningen; A. Louet Feisser. Hengelo (0); A. van der Meer, Enschede; J. Nagte- gaal, Warnsveld; J. Wormgoor, Diepen- heim; C. Potasse, Rotterdam; H. Rikke- rink, Hengelo (0) en K. Vos, Sappemeer. Wat de metalensector betreft, staan afzetmogelijkheden een verdere uit breiding van de Amerikaanse staal- produktie in de weg, op grond waar van de oorspronkelijk voor dit jaar op 129 miljoen ton geraamde pro duktie met 6 miljoen ton werd ver laagd. De tinnoteringen trokken krachtig aan, hetgeen vooral aan politieke fac toren kan worden toegeschreven. Uit recent gepubliceerde statistieken blijkt dat als gevolg van de toenemende pro ductie het voortdurende wereldtinte- kort geleidelijk plaatsmaakt voor een overschot. In januari overtrof de we- reldtinproduktie het verbruik met 1.500 ton, vergeleken met een surplus van resp. 1.000 en 500 ton in de beide voor gaande maanden. Maleisië, de grootste wereldtinproducent, heeft weliswaar verklaard dat de produktie in 1967 het niveau van vorig jaar niet zal over treffen, doch in marktkringen houdt men op grond van de huidige produk tie ernstig rekening met een verdere stijging. Koper was in afwachting van de resultaten van een in Zambia georga niseerde koperconferentie, onregelmatig gestemd. Toenemende aanvoer van lood en zink uit Oosteuropese landen veroorzaakten een voortdurende druk op de prijzen en maakten steunaan kopen door producenten noodzakelijk. In de agrarische sector bewogen de koffienoteringen zich in licht opwaart se richting. De cacaomarkt stond even wel onder druk van liquidaties en toe nemend aanbod van Nigeria cacao uit de tweede hand. Overigens is men in cacaokringen ten aanzien van het toe komstige marktverloop niet passimis- tisch gestemd, daar bij een voor het lopende seizoen op 1.33 miljoen ton ge schatte wereldcacaoproduktie de vraag ENSCHEDE, 26 juni De Stoom spinnerij Twente draait volop. De laatste weken zijn de voorraden af genomen en deze kunnen niet veel meer dalen. De directie zei op de jaarvergadering verder, dat de resul taten tot nu toe ongeveer op het zelfde niveau liggen als in het vorige jaar. Zij hoopt, dat het tweede half jaar ook goed zal zijn. Dank zij een ingrijpende en op tijd doorgevoerde rationalisatie behoefde er geen spec taculaire afvloeiing van personeel plaats te vinden ofschoon het aantal personeelsleden wel is gedaald. De Stoomspinnerij Twente zal in 1967 de investeringen beperken. Het is niet nodig om grote investeringen te doen aangezien er in het verleden genoeg geld in het bedrijf is gestopt. De moeilijkheden, die de onderneming op het ogenblik ondervindt, zitten in de slechte markt maar niet in het ach terblijven van de investeringen. Wel is het zo, aldus de directie, dat de stijgende lonen het gewenst maken om diepte-investeringen te verrichten maar dat zal niet in overwegende mate in 1967 het geval zijn. AMSTERDAM, 26 juni Volgens de prognose van de directie van Groene- veld, Van der Poll en Co's Electro- technische Fabriek (Groenpol) zal de omzet in 1967, los van Suyver en Roo sen waar overigens een gunstig re sultaat in het eerste kwartaal werd behaald, op ongeveer hetzelfde niveau liggen als in 1966. Zo is in de jaar vergadering meegedeeld. Het bestuur ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet, speciaal wat het tweede halfjaar betreft. De orderporte feuille bij de afdeling meet- en regel- apparatuur bij Groenpol heeft zich aardig hersteld. De gang van zaken bij de dochteronderneming in Brussel, Multitechnic S.A., is aanmerkelijk ver beterd. In 1967 zijn inmiddels weer een aan tal belangwekkende opdrachten verkregen, zoals de electrotechnische installatie van de IJ-tunnel, voorts van een Shell-tanker die bij de N.D.S.M. wordt gebouwd, de electrotechnische uitrusting voor de in aanbouw zijnde blokwalserij van Hoogovens, de electri- sche installatie van de nieuwe raffina derij van Mobil Oil tezamen met Suy ver en enkele anderen en tenslotte werkzaamheden voor de Gasunie, Staatsmijnen en de P.T.T. Verwacht wordt dat de werkzaamhe den van de deelneming Nederlandse Bevoorradingsbasis „Octopus" be gin 1968 zullen beginnen. Het wachten is op de concessieverlening voor de exploratie van het Nederlandse conti nentale plat. Op het terrein van Octo pus in Delfzijl heeft Groenpol als eer ste huurder een kantoor gevestigd om, zoals de directeur het noemde, „daar een voet in de stijgbeugel te krijgen". De samenwerking met Suyver verloopt gunstig. De omzet in 1966 van 87 min. is voor 75 min. af komstig van Groenpol en voor 12 min. van Suyver. De van Suyver overgenomen aandelen hadden nomi naal een waarde van 100.000. De koers, waartegen het aandelenpakket is overgenomen, wilde het bestuur niet noemen. het aanbod met wellicht 100.000 ton zal overtreffen. Bij thee oefende de achteruitgang in kwaliteit invloed op de prijzen uit. De suikermarkt werd goed gesteund door berichten dat de Cubaanse suikeroogst lager zal uitvallen dan oorspronkelijk verwacht werd. Schaarste vooral aan prima kwaliteiten werkte op de katoen markten een goed prijshoudende stem ming in de hand. Ondanks de minder gunstige gang van zaken in de Westeuropese textiel industrie verwacht de internationale katoen adviesraad een verdere stijging van het wereldkatoenverbruik met ca. 2 procent tot 52,5 miljoen balen. Een en ander is gebaseerd op het feit dat de verminderde Westeuropese vraag ruimschoots gecompenseerd wordt door een vergrote afzet in de Oosteuropese en enige Aziatische landen. De verbeterde tendens op de Austra- AMSTERDAM, 26 juni Betaalbaar stelling van dividenden of uitkeringen: Hollandsche Constructie Groep 3,75 (slotdividend 1966) op dividendbewijs no. 2, vanaf 27 juni; Stoomvaart Mij Zeeland 158/o contant op dividendbewijs no. 28 van de gewone aandelen, vanaf 28 juni. HET VIJFTIGSTE jaarverslag van de Nederlandsche Vlas Spinnerij toont bepaald geen opwekkend beeld. De di rectie wijt de slechte gang van zaken aan het geheel verdwijnen van de winst marges en het gebrek aan kooplust bij de afnemers. Gelukkig is men ten aan zien van de toekomst wat minder pes simistisch gestemd. Echter zijn dan verdere investeringen geboden want, zo zegt de directie in het verslag ,,de concurrentie is bikkelhard en de afval race gaat verder". De opmerking in het verslag liegt er dan ook niet om ,,niet investeren en nog even uitdrijven of investeren en verder meevechten." Niet alleen wat betreft de orderposi tie en de winstmarges was het jubi leumjaar voor de Nederlandsche Vlas ongunstig, maar ook kon de onderne ming moeilijk aan kwaliteitsvlas ko men, aangezien de oogst in 1966 een der slechtste uit de naoorlogse periode was. Voorts bevindt het prijspeil van vlas zich thahs op een zeer laag 'ni veau, waardóór de vlasserijsector in België en Nederland op de rand van de afgrond is gekomen. In België, Frankrijk en Noord-Ierland hebben in het afgelopen jaar 5 vlasspinnerijen moeten sluiten, terwijl de meeste an dere tot werktijdsverkorting overgin gen. Ook de Nederlandsche Vlas vroeg werktijdsverkorting aan, maar de si tuatie veranderde eind januari van dit jaar zodanig, dat van de vergunning geen gebruik behoefde te worden ge maakt. Het is voor het bedrijf, waar thans 92 werknemers werken, te hopen, dat spoedig betere resultaten kunnen worden bereikt. Sluiting van het bedrijf betekent ontslag voor 92 man in een stad waar werk dun gezaaid is. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 juni De Mijn- maatschappij Curagao heeft in het boekjaar 1966 ongeveer anderhalf pro cent minder fosfaathoudend materiaal geproduceerd dan in het jaar ervoor. In het verslagjaar werd de Antillean Tire Company opgericht. Het doel van deze maatschappij is het aanbrengen van een nieuw loopvlak op gebruikte autobanden. Voor de toekomst wordt van dit bedrijf veel verwacht. Blijkens de winst- en verliesrekening bedroeg de bruto winst 14,79 (13,05) miljoen. Na aftrek van onkosten ad ƒ10,16 (9,3) miljoen, afschrijvingen ad 2,37 (0,7) miljoen, diverse voorzienin gen en reserveringen ad 1,28 (1,08) miljoen, resteert een winst van 0,98 (onv.) miljoen. Zoals bekend wordt aan certificaathouders voorgesteld 135 (onv.) per bewijs van 10 certificaten uit te keren. Op de winstbewijzen wordt' 6,24 (6,28) betaalbaar gesteld. Het jaar 1967 zal een moeilijk en kost baar jaar worden, aldus de directie. Hoewel de afzetmogelijkheden niet on gunstig worden geacht, zal het niette min grote moeite kosten de fosfaatpro- duktie op peil te houden. lische wolveilingen hield goeddeels ver band met een koopanimo van Japanse zijde en een lichte opleving in de Euro pese wolverwekende industrie.. Op de huidenveilingen toonden handelaren zich veelal gereserveerd. Granen en oliën en vetten reageer den met prijsstijgingen op de gebeur tenissen in het Midden-Oosten. On langs heeft Australië met communisti- tisch China een overeenkomst geslo ten inzake de verkoop van 1,5 miljoen ton tarwe, waarvan de verscheping in de tweede helft van dit jaar zal plaatsvinden. De partij, die van min der goede kwaliteit is, omvat de grootste hoeveelheid tarwe, die ooit door de Australische tarweraad voor verscheping in zes maanden is ver kocht. De markten voor natuurrubber ble ven als gevolg van de voortdurend toenemende concurrentie van het syn thetische produkt overwegend zwak ge stemd. De internationale rubberstudie groep heeft zich op een onlangs in Ne derland gehouden bijeenkomst bezigge houden met de huidige positie van na tuurrubber op de wereldmarkt, die in toenemende mate concurrentie van het synthetische produkt ondervindt. Ter wijl de behoefte aan rubber jaarlijks met 1 procent toeneemt, stijgt de pro duktie van natuurrubber slechts met 2 procent. Het wereldverbruik zal naar schatting dit jaar 2,55 miljoen ton na tuurrubber en 3,35 ton synthetische rub ber bedragen. (Van onze correspondent) ALMEO, 26 juni Liefst 296 nemers (54 procent van de *^0 personeelsbezettingzullen het fc( veredelingsbedrijf Palthe in tule pen noodgedwongen moeten v j,el Het ligt in de bedoeling dat de e al direct na de vakantie afvloei-terW de overigen eind dit jaar of u begin volgend jaar verdwijnenv0iï)S'; Tijdens een voorlichtingsbiJee" jegc die de drie vakbonden hebben e0' werd bekend gemaakt dat ov ^fSt afvloeiingsregeling nog in "e verte geen akkoord met de -ji[ is bereikt. Of de kloof van Don jje guldens tussen de vakbondsvoo „gi en het directievoorstel nog zal worden, is een grote vraag- -p vakbondsbestuurders zei dat nooit eerder tegen zo'n muur ha" praten als in het geval Palthe t&1'W De vakbonden zijn niet alleen jjjK- gesteld over de weinig toes£hijheje houding van de directie van palthe eiitó; aanzien van de afvloeiingsreg1 spraken er Ook hun bezorgdhe1 uit dat het grootste deel van d i vloeien werknemers vijftig l?e fi'l ouder is, terwijl ook bijna al' t*' volledig arbeidsgeschikten ontsl»" gezegd zal worden. ,e V1' De ontslagen worden alle in "pgi''- van deze week aangezegd. morgen zullen de vakbonden rjde met de Palthe-directie onder"3 over de afvloeiingsregeling. ja „Palthe heeft het verouder"^ briekscomplex in de Almelose D i- stad onlangs voor 5 miljoen Sn.hei de gemeente verkocht, waarbij jjiii drijf zich verplichtte op korte Vjj1 een nieuw efficiënt opgezet be"1 bouwen. f Inmiddels is de financiering v% nieuwe bedrijf dat Palthe in Ainj bouwen, rond. In 't nieuwe Pan onder meer de drukkerij, en de c j, V verfappparatuur worden gehuisv0 rest, zoals de tricot-, de voering®. en de damesjaponstofafdeling, 1 den gesloten. ril' (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 26 juni „Ik heb alle reden om te vertrouwen dat er in ons land binnenkort een wet tot stand komt, die het mogelijk maakt dat de overheid garant staat voor de politieke risico's van Nederlandse investeringen in ontwikkelingslanden. Als zo'n staats garantie er niet spoedig komt dan dreigt het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië de boot te missen". Dit zei zaterdag mr. J. J. Oyevaar, leider van de Nederlandse economische missie naar Indonesië, bij zijn terugkeer op Schiphol na een veertiendaags verblijf in Djakarta. Volgens mr. Oyevaar is er ook in andere landen een grote belangstelling voor handel met en investeringen in Indonesië. Van haar kant moedigt de Indonesische regering de broodnodige buitenlandse investeringen sinds kort sterk aan. Nederlandse investeringen worden bijzonder toegejuicht en ze zullen er ongetwijfeld komen, als eerst de staatsgarantie er komt. Alleen dan heeft ons land de kans een belangrijke economische partner van Indonesië te worden. Mr. Oyevaar, die voorzitter is van de Indonesië-kamer van de Centrale Ka mer van Handelsbevordering, pleitte voor een verhoging van het deel dat Indonesië krijgt van onze totale ont wikkelingshulp. Volgens hem is het nut van de hulp aan dat land voor ons groter dan van die aan vele andere landen. In Indonesië is op het ogenblik veel vooruitgang te bespeuren, al zijn de problemen er nog steeds heel groot. De huidige regering is volgens mr. Oye vaar op de goede weg naar een econo misch herstel. De bestrijding van de inflatie is krachtig ter hand genomen en de eerste resultaten van dit beleid zijn hoopgevend. De vroegere politiek van staatshandel wordt omgebogen. De buitenlandse handel speelt zich weer meer en meer af via het particuliere bedrijfsleven. Indonesië zal het nog vele jaren niet zonder financiële hulp van andere lan den kunnen stellen. Gelukkig is de wil van het buitenland om te steunen aanwezig. Nederland zal met zijn ont wikkelingshulp niet achter mogen blij ven. Mr. Oyevaar zei te hopen dat die hulp meer in gebonden vorm zal wor den verleend, opdat ons bedrijfsleven er beter van kan profiteren. Ook zou onze hulp niet over te veel landen moeten worden gespreid. De missie leider pleitte verder voor een meer jarenplan voor de besteding van de ontwikkelingsgelden tussen gevend en ontvangend land. tal van hoge regeringsfunctie" hebben gesproken, hebben J-' geadviseerd associatie met de g aan te vragen. Mr. Oyevaar ha" r geen enkele volmacht om <?v associatie officiële bespreking voeren- ifllSi De Nederlandse economische ra, A-M. die uit 38 leden bestond, heeft q\ j karta alle deuren open gevonctë\^e ,J> Ne(le pnnprpfp volroli-ilro rocnltatpfl V* ri. ^°°8ove >ev, er Olli l»tol0°0 flh. 'I# i i "A i ««J In i 1 'Sn •'«o "1* ld concrete zakelijke resultatenre'J Oyevaar zich niet uitlaten. maar éen begin geweest. „tte y De groep Nederlanders ot"v&fi0 y porteurs, exporteurs, bankiers j£)< tegenwoordigers van diensteny^ A. de bedrijven. Alleen een vertellen dat er nog geen beslissing is genomen over de van Nederlandse banken in V"AfU Wel zijn er heel veel contacted l maar de resultaten moeten b1 worden bestudeerd. j DIEREN, 26 juni AI staat nu reeds vast, dat de Emailleerfabriek De IJssel (EDY) volgend jaar de di videnduitkering niet zal kunnen her vatten, is tijdens de jaarvergadering wel gebleken, dat het bestuur met meer vertrouwen de toekomst tege moet ziet. Van groot belang wordt ge acht de opdracht tot het met emaille panelen bekleden van de IJtunnel in Amsterdam, een order van f 1,8 mil joen. Met de uitvoering van het werk is na langdurige proeven een begin gemaakt. De resultaten zijn zeer be vredigend. De belangstelling voor deze tunnel panelen is belangrijk toegenomen. On derhandelingen over transacties, die in grootte die van de IJtunnel overtref fen, zijn gaande. Vertrouwen heeft men ook in de te verwachten omzet in emaillewaren en aluminium huis houdelijke artikelen. In 1966 was reeds een stijging in de omzet waar te ne men van resp. 12 en 80 procent. Hert verlies over 1986 ten bedrage van 165.916., dat op voorstel van de directie ten laste is gebracht van de extra reserve, is vrijwel geheel te wij ten aan de sector wasmachines en centrifuges. Nadelig werkt voor de EDY vooral ook de grote concurrentie in de EEG-landen. EDY kan niet pro duceren voor de prijzen, waarvoor an dere landen de machines op de markt brengen. Inmiddels is de produktie wegens een te grote voorraad ingekrompen, wat heeft geleid tot het ontslag van 70 personeelsleden en een geleidelijk afvloeiing van nog 30 werknemers. Be sloten is nu de service en verkoop van wasmachineB en centrifuges in een dochteronderneming onder te brengen, de EDY Wasapparaten. In het aandelenkapitaal zal EDY voor 199.000 deelnemen. De geleden ver liezen zullen nog ten laste komen van het moederbedrijf. Een suggestie uit de vergadering om tot samenwerking te komen met de DRU (Koninklijke Fabrieken Die- penbrock en Reigers te Ulft) werd door het bestuur van de hand gewe zen. DRU zou vrijwel geheel zijn overgeschakeld op verwarmingsappa raten. ENKELE TIENTALLEN scfj van de Nederlandse eco«o' missie naar Indonesië ziin -, land teruggekeerd met voldoening stralende bruinve' G, 01 jjM-Aie ho gezichten. De reis is zeer jsji baar geweest, verzekerde i»eO. leider Oyevaar ten Men moet het nut van echter niet afmeten aan die er gedaan zijn. waars "s l'j hij. Ook die waarschuwing T0er overvloede, want welke en gjfly zaken er nu eigenlijk zijn l werd niet duidelijk. Mr. uLq -■ wilde niet verder gaan- A bevestigen dat er enkele f ge'jc ties en overeenkomsten 2lï?nP/ ten.Voor degenen, die °n rii/É 3:i' van mr. c vermaningen van mr. nieuwsgierig bleven naar, Crete resultaten van de bleek er toch nog hoop te opgedane ervaringen zullen neergelegd in een rapport lJ1 spoedig mogelijk zal ve„p0rJi1 Waarschijnlijk kan dit rav^ l> over zien enkele maanden GLAD ALS STAAL ^N.V. SNÏjWjj^ 5" SCHIELANDSCHE HOOGEZEED NIEUWERKERK a/d IJSSEL TEL Det^.nfl 1 ZAANDAM, 26 jum is de stichting hekendgerna lieuwe Belgische verffaor nieuwe Belgische verfjau'.rifi de naam ,,Belgolac S-A' wer* pit- ren en Wallonië zal 9ac~ gijn c" stichters van Belgolo en Schoen en Zoon te Zaa chim te Brussel. „a0ita3; 0f j Het maatschappelijk K ,raagt nieuwe onderneming J?„igjscbe ie ogenblik één miljoen V ya" een bedrag dat door 'f ;s ye -j]L}i ticipanten voor de hd» Wanneer een definitievef W f genomen over de P1?.® n zal e}i-/ zijn fabriek zal vestige^^r31 M taal aanzienlijk word rjëie Belgolac zal .de deJJetfy erciële activiteiten coCO J3C iïng van Öleochim en gchoen activiteiten van Pie 1 op zich nemen. lgoiac Bovendien zal Beië v^ri lasten met de produkt e dus gcH ste deel van de verf. pjetef het moederbedrijf vai werd betrokken. 18 6bk \i de eet. d. C 'T el V6 rser )cht V/fte "ir V v5 «bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 12