Rotterdam, maandag 26 juni 1967 DE MAASBODE Spoor van vernieling in Tricht Honderden mensen dakloos en berooid TOP-BERAAD GROTE TWEE DE TIJD Loonstijging 4,5 procent Grote Twee vrij wel eens over Israël US JAMIN? Ik vind dat DE TIJD de beste sportpagina's heeft. Vrijmoedig commentaar H Vandaag Schaderegeling over paar dagen pas bekend Troepen terug en bestaansrecht mm en BETER BEGRIP KOSYGIN-JOHNSON Suiza WISSELVALLIG 123e JAARCANC No. 39662 'ha Inwoners van het door een wervelstorm geteisterde Betuwse plaatsje Tricht bergen hun gespaard gebleven bezittingen uit het puin van hun huizen. AMSTERDAM, 26 juni Het hevige noodweer, dat zaterdag en zondag ons land en andere gebieden van West-Europa heeft geteisterd, heeft in Nederland aan tenminste elf personen het leven gekost. Tientallen perso nen werden gewond en er werd voor vele miljoenen guldens ma teriële schade aangericht. Het zwaarst getroffen werd het plaatsje Tricht in de gemeente Buurmalsen, waar een alles ver nietigende windhoos zondagmid dag een breed spoor van vernie ling trok door de huizenrijen en zeker zestig huizen binnen lut tele minuten in complete puin- DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen hopen veranderde. Vijf inwoners van Tricht kwamen hierbij om het leven. 14 pagina s OVERLEG KABINET Financiën en economie j Johnson (rechts) en Kosygin tijdens hun topgesprek in huize Holly- bush, de woning van de rector van de universiteit van Glassboro. Ik abonneer mij op DE TIJD a 13,- per kwartaal. NAAM: ...iW Adres: HANDTEKENING: Deze bon als brief sturen naar: DE TIJD Postbus 348 Amsterdam. postbus 221 Breda JD Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige, soms krachtige wind tussen zuid en zuid-west. Tempera turen van 18 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. ZON op: 4.21 MAAN op: 0.08 onder: 21.04 onder: 10.02 ELF DODkV TIJDENS HEVIG NOODWEER JJtV-SX -V ÏV '4- (Van onze verslaggevers) en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad-' ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week f 1, per maand ƒ4,40, per kwartaal 13,exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte; DE TIJD gehele oplage 95 cent per millimeterhoogtei 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. Ook op andere plaatsen in het land vonden mensen de dood door het niets ontziende geweld van de storm. De windhoos die omstreeks half vijf zon dagmiddag over het zuidelijk gedeelte van Chaam in Noord-Brabant raasde, heeft het leven van twee personen ge- eist. Een nog onbekend aantal men sen werd gewond. De omgekomenen zijn de heer Van Ettiklioven en me vrouw Pillard uit Rotterdam. Zij be vonden zich op het kampeerterrein Klein Paradijs langs de weg van Chaam naar Alphen. Tientallen cara vans en tenten werden door de kracht van de wind van het terrein wegge vaagd. Een groot aantal boerderijen en campings in deze omgeving werd ver nield. Tien personen werden gewond op een parkeerplaats. Drie auto's met caravan en al werden opgenomen en vele meters weggeslingerd. De ge wonden werden opgenomen in zieken huizen in Breda en Tilburg. Zeker drie personen werden door de bliksem gedood. Een 21-jarige vrouw verloor het leven toen een rukwind de auto van haar man bij Utrecht van de weg sloeg. Op de rotonde bij Deil in de Rijksweg Utrecht—Den Bosch zijn tientallen personenwagens van de weg geraakt. Zestien perso nen liepen hierbij lichte verwondingen op. In Nieuwaal in de Bommelerwaard werd grote schade aangericht aan kassen, warenhuizen en woningen. Ook bij Haaften is een aantal woningen vernield. Twee boerderijen werden to taal vernield. Sinds half zes gisteravond was bij Tricht het treinverkeer in beide rich tingen gestremd, omdat de spoorbaan over vele meters was bedolven onder puin en ontwortelde bomen. Brokken steen troffen enkele ruiten van de snel trein Maastricht-Zandvoort die juist passeerde. Twee reizigers werden ge wond. De trein is gestrand. Omdat de stremming zich voordeed bij de krui sing van de spoorlijn noord-zuid met de Betuwelijn, was tussen Geldermal- sen en Beesd evenmin treinverkeer mogelijk. Het Amerikaanse vliegkampschip Essex sloeg zondagmiddag in Rotter- Een interessante opvoering van Jar- ry's ,,Ubu Roi", een intrigerende voorstelling van Bergs „Lulu", nieuw werk bij het Nederlands Danstheater, dit zijn enkele van de evenementen die het Holland Festival ons dit weekeinde schonk. Maar zie de kunstpagina. In onze sportbijlage nemen wij van daag afscheid van de voetbalcom petitie. Het werd de hoogste tijd, want echt zomerse activiteiten vra gen de aandacht. De T.T. van Assen bijvoorbeeld, de wei-interland tegen Duitsland, de Grote Prijs voor de dravers en natuurlijk cricket en honkbal. Voor stadsnieuws aie pagina's Ba en 5b. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 26 juni Het kabinet pleegt overleg over een schaderege ling voor het door de wervelstorm getroffen Gelderse plaatsje Tricht. Over de wijze, waaorp de regering de schade denkt te regelen is nog niets bekend. Pas aan het eind van de week kunnen over de resultaten van het kabinetsoverleg mededelingen worden verwacht, zo is van de zijde van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening meege deeld. Vanmorgen zijn ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting naar Tricht gereisd om de omvang van de schade op te nemen. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 26 juni Uit een on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar de gemiddeld ver diende uurlonen van volwassen mannen in de industrie, de handel, het vervoer en het bank- en verzekeringsbedrijf is gebleken dat deze lonen in het half jaar tussen oktober en april zijn gestegen met 4,5 procent. (Die van de handar beiders met 4 procent. Dat is minder dan de afgelopen jaren in dezelfde pe riode, waarin dé loonsverhogingen voor het grootste deel vallen. De cijfers voor *64-'65 en °65-'66 zijn: 1 en 6,5 procent. dam bij de Schiem^nd los van de boeien en dreef de rivier op. De reizi gers uit de trein Vlissingen-Bergen op Zoom, die zaterdagavond door blik seminslag bij Rilland-Bath strandden, zijn met bussen naar Bergen op Zoom gebracht. Zondagavond omstreeks half tien is de reddingboot Carlot uitgevaren van Terschelling op weg naar de kustvaar der De Maas die was gestrand. De dertigjarige Turkse arbeider. Sa- di Ozdemir uit Delft is zondag door de bliksem gedood. Hij fietste met een landgenoot langs rijksweg 13 ter hoog te van de afsplitsing naar Delft. De 21-jarige T. de Jong uit Asperen is zaterdagavond door de bliksem ge raakt en gedood op de Lingedijk in Herwijnen. Een derde slachtoffer van de bliksem is de 26-jarige C. Kroes. Hij werd zondagmiddag getroffen tij dens een concours van drumbands in Schoorl. (Vervolg op pagina 4) (Van een correspondent) GLASSBORO, 26 juni President Johnson heeft na afloop van zijn tweede gesprek met de Russische regeringsleider, Kosygin verklaard, dat Amerika èn Rusland het erover eens zijn, dat het bestaansrecht van Israël als souvereine staat erkend moet worden. Johnson en Kosygin, wier beide gesprekken samen ruim tien uur duurden, zijn het er voorts over eens, dat Israël zijn troepen uit de veroverde gebieden moet te rugtrekken zij het, dat Johnson dit „bepleit", terwijl Kosygin. die op een persconferentie Israël opnieuw de agressor noemde, de terugtrek king zonder meer „eiste". De Grote Twee zijn er na hun eerete ontmoeting niet in geslaagd alle Ame rikaans-Russische meningsverschillen inzake Vietnam en het Midden-Oosten op te lossen, maar beiden zijn onmis kenbaar tot een beter begrip van eikaars standpunten gekomen. Een van de eerste vruchten van de twee topgesprekken zou volgens waarne mers een Amerikaans-Russisch ak koord tegen spreiding van kernwapens kunnen zijn. Na afloop van hun tweede gesprek verschenen Kosygin en John son samen op de tv. Beiden verklaar den, vorderingen te hebben gemaakt in onderling begrip. Johnson zei, dat hij met Kosygin is overeengekomen goede verbindingen te onderhouden tussen beider landen, niet alleen via de ministers van buitenlandse zaken en de ambassadeurs, maar ook recht streeks. Kosygin hoopte, dat de volkeren van Amerika en van de Sovjet-Unie samen mogen voortgaan op de weg naar de vrede. Later gaf Kosygin een perscon ferentie, waar hij bepleitte, dat de Verenigde Naties en alle landen ter wereld hun pogingen bundelen om te ADVERTENTIE Aldus JOH AN CRUYFF in VRIJ NEDERLAND van vorige week. Hij is niet de enige die daar zo over denkt. De sportbijdragen in DE TIJD ondervinden overal bijzonder veel waardering. Vandaag begint Wimbledon. Donderdag de Tour de France. Fijn, om die twee evenementen en nog zo veel meer! te kunnen beleven in DE TIJD, een weergaloze krant. Jazeker I OOK op sportgebied. HIER IS UW PLAATSBEWIJS: De eerste twee weken krijg Ik DE TIJD gratis. voorkomen, dat er opnieuw oorlog uitbreekt in het Midden-Oosten. John son gaf, weer terug in het Witte Huis, een verklaring uit, waarvan het slot, luidt, dat men na zijn gesprek met Kosygin zou kunnen hopen in een wereld te leven, die een beetje veili ger en een beetje minder gevaarlijk is. De speciale verslaggever die het Egyptische blad ,,Al Achram" naar Glassboro heeft gezonden, weet te melden dat president Johnson en premier Kosygin wat het Midden- Oosten betreft geen stap dichter tot elkaar zijn gekomen en dat het goed tot Johnson is doorgedrongen dat de Sovjet-Unie de beloften, die zij de Arabische landen gedaan heeft, na zal komen. In tegenstelling tot de nerveuze spanning van dé eerste ontmoeting tussen president Johnson en de Russi sche premier Kosygin, was de sfeer rond en tijdens de tweede ontmoeting bijzonder ongedwongen. Het kleine stadje in New Jersey, dat zo onver wacht historie maakt, leek in een soort carnavaleske stemming te ver keren, waarbij de twee grote mannen zich bijzonder gemakkelijk aanpasten. Breed glimlachend en voortdurend grapjes makend arriveerde de Russi sche premier bij „Hollybush House", de woning van de rector van het Glassboro College. Hij was in het gezelschap van zijn dochter, mevr. Ludmilla Gvisjiani. Zaterdag had hij van de gelegenheid van zijn verblijf in Amerika gebruik gemaakt en een bezoek gebracht aap de Niagara-wa- tervallen. Ook president Johnson kwam zeer ontspannen in het gezelscahp van zijn vrouw en oudste dochter Lynda aan. Even ontstond er grote hilariteit onder de bijna 50.000 Amerikaanse belang stellenden, die Glassboro hadden over spoeld. Want per vergissing (of waren het misschien toch de zenuwen?) speelde de Glassboro Jaycee Hobo Band prompt het Russische volkslied, toen Johnson en zijn uitgebreide ge volg arriveerden. Een vergissing, die snel ongedaan gemaakt werd. Terwijl president Johnson en zijn Russische gast in Hollybush House aan de lunch gingen, stapten mevrouw Johnson, haar dochter Lynda en mevrouw Ludmilla Gvisjiani in de presidentiële helikopter voor een vlucht naar het fraaie buiten van New Jersey's gou verneur Hughes aan de Atlantische kust, waar zij de lunch zouden gebrui ken. Ook onder de dames heerste de allerbeste stemming. Druk pratend Ludmilla spreekt voortreffelijk Engels namen zij in de helikopter plaats, nagestaard door de duizenden toe schouwers, die hun lunch als een picknick in de open lucht gebruikten en bij wie de verkopers van worst en limonade goede zaken deden. De Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban, zei dat Ko sygin op zijn persconferentie „achter wege heeft gelaten één woord ten gun ste van vrede tussen Israël en de Ara bische staten" te zeggen. Eban zei dat terugtrekking van de Israëlische troe pen „terugkeer tot de staat van oorlog voor het uitbreken van de gevechten op 5 juni" zou betekenen. Het Russi sche voorstel is een recept voor her nieuwde vijandelijkheden." ADVERTENTIE Gasketels voor centrale verwarming staande en hangende modellen vraag documentatie Zonder volledige tekst is Let niet mogelijk een goed oordeel te vellen over de Encycliek van Paulus VI over het celibaat. Het wordt •niette min volop gedaan en aangezien de teleurgestelden het eerst en het felst uit de hoek komen, mag op dit ogen blik gezegd worden, dat de reactie zeer ongunstig is. De gunstige reac ties zullen later komen. Als zij het beeld wijzigen moet er wel bij wor den aangetekend, dat gunstige reac ties goeddeels afkomstig zullen zijn van degenen, die het aanpassen van de Kerk bij de moderne tijd bezien vanuit een geestesgesteldheid, waar in met de rijping der jaren het ver langen naar de opheffing van de celibataire staat niet meer tot de bij zondere noden wordt gerekend. Niets menselijks is de priester vreemd; het praktische probleem van de kop peling van priesterschap en celibaat is allereerst een zaak voor jonge mensen en aangezien zij de toekomst van de Kerk het meest bepalen, moet bun oordeel bet zwaarst gewogen worden. Bij de kritiek die tot nu toe te be luisteren viel zitten argumenten, die weerlegbaar zijn of op zijn minst geen steek behoeven te houden zo lang de inhoud van bet rondschrij ven niet geheel bekend is. Tot ZO- lang tast men in bet duister over de vraag of aan de bestaande argu menten voor de waarde van het celibaat nieuwe zijn toegevoegd of wel bestaande bezwaren zijn ont zenuwd. Weinig imposant lijkt de redenering, dat bet celibaat al zoveel eeuwen prachtig geweest is en dat bet daarom ook nu iets enorms moet zijn. Dat plaatst bet aggiornamento onder de belasting van de historie. Als deze inspiratie aan de Encycliek ten grondslag ligt, mag men zich met reden afvragen wat er van dat aggiornamento overblijft. Maar zoals gezegd de totale tekst moet bet leren. En als dat erkend wordt, zijn minstens twee spontane reacties van twijfelachtige waarde. Zo zegt men, dat de Paus had moe ten wachten tot de aanstaande bis schoppenconferentie zich had uitge sproken. Men zegt ook, dat de Ency cliek een discussie onder de lagere clerus doorkruist. Beide opmerkin gen kunnen onjuist zijn. Het sim pele bestaan van een discussie maakt de theologische argumenten tegen het celibaat nog niet juist en naarmate die argumenten onjuist zijn, zou ook een bisschoppenconfe rentie, die nog iets meer doet dan zich aansluiten bij de klachten van de lagere clerus, dezelfde teleurstel ling verwekt hebben als de versche nen Encycliek. Men noemt de Paus voorbarig, maar dat kan men slechts doen als men zichzelf bij voorbaat van alle voorbarigheid vrijpleit. Hel moet een feit zijn, dat de twijfel over de handhaving van het ver plichte celibaat tot stellingnamen heeft geleid, die voor veel priesters meer op stoffelijke dan op geestelijke inspiratie berustten. Men moet zich zelf op dat punt achteraf niets wijs maken. Intussen duidt de mededeling, dal in de priesteropleiding voortaan gro tere zorg besteed gaat worden aan de celibaatsplicht, er wel op. dat in het verleden aan die zorg iets ont broken heeft. Dat gebrek ligt mede ten grondslag aan de nu bestaande moeilijkbeden. Tegen die achter grond lijkt het oordeel over de pries ters, die in bet huwelijk traden, nogal hard. Wat ons verder in de Encycliek bevreemdt is, dat met de verheffing van bet celibaat zozeer in de band wordt gewerkt, dat de gehuwde geestelijkheid in andere Kerken volkomen op een lager plan komt. Wij hadden gedacht, dat ook in dit opzicht de groei naar toe nadering positief gewerkt zou heb ben. Maar nogmaals: alleen een in tense bestudering van de Encycliek kan aantonen of de waarden, die op bet spel staan, zo groot zijn, dat zij dit pauselijk gezagswoord recht vaardigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1