Rotterdam, dinsdag 27 juni 19ó7 DE MAASBODE APPLAUS IN ASSEMBLEE VAN VN EEN DORP BOUWT AAN ZIJN HERSTEL Beroep op hulp aan vluchtelingen Vandaag- DE TIJD Ontslag voor 335 man JAM IN NIEUWE KARDINALEN IN CONSISTORIE m Vrijmoedig commentaar KONINGIN EN DR. BEEL IN RAMPGEBIED a mm. en Verder Ontvangt Johnson koning Hoessein? iws OPKLARINGEN 123e JAARGANG No. 39663 NEW YORK, 27 juni (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië ^seft in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties Net alleen een reeks felle aan gingen tegen Israël gelanceerd, Naar ook een aanmerkelijk in drukwekkend beroep op de we- Nld gedaan tot het betonen van daadwerkelijk medeleven met de Arabische vluchtelingen en hun Nlende. De Jordaanse koning, die de eerste monarch is, die namens land het woord voerde in een Politiek Assemblée-debat, kreeg Pa zijn toespraak een luid ap- Waus. 12 pagina's DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen Koning Hoessein van Jordanië tijdens zijn toespraak in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties. Financiën en economie Bij Hollandia Kattenburg en bij de Textiel Unie AMSTERDAM, 27 juni Twee grote bedrijven zullen op korte termijn 335 werknemers moeten ontslaan wegens reorga nisatie. Het confectiebedrijf Hol landia Kattenburg (fabrikant van onder meer regenkleding) moet 250 mannen en vrouwen laten afvloeien tengevolge van de sluiting van het atelier te Groo tebroek en van de naaizaal te Amsterdam en téngevolge van de inkrimping van de perserij te Amsterdam. Verder moet er personeel ontslagen worden in enkele andere afdelingen, waar onder de kantoorsector. de eerste hand In Tricht wordt hard gewerkt. Terwijl tractoren en bulldozers het puin ruimen, wordt gelegd aan het herstel van daken enige meters verderop. Im.H1 m 1ÉÉ11 tillllllps Voor het begin van het geheim consistorie werd deze opname gemaakt van een aantal nieuwe kardinalen, die hun benoemingsbrieven zichtbaar bij zich hebben. Van links naar rechts de kardi nalen Corrado Ursi, aartsbisschop van Napels, Alfred Bengsch, aartsbisschop van Berlijn, Justinus Darmajuwana, bisschop van Semarang en de eerste Indonesiër in het Heilig College, Karol Wojtyla, de aartsbisschop van KraJcau, die de tweede Poolse kardinaal is geworden, Michéle PeTlegrino, aartsbisschop van Turijn, Alexandre-Charles Renard, bisschop van Versailles en de Amerikaanse mgr. Francis Bremman. (Zie ook pagina 4>. Betaling van abonnementsgeld per acceptgiro Zeer fraai gevormde gouden broche in bladmotief met als dauwdroppel 1 fonkelende briljant f 140,- ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 DEN HAAG Lange Poten 11 AMSTERDAM Ka!verstraat123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 DE Opklaringen. Plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige, verander lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON op: 4.22 MAAN op: 0.20 onder: 21.04 ondert 11.15 Hoessein beticht Israël van barbaars optreden koning Hoessein verweet de Israëli- *rs dat zij barbaars zijn opgetreden je8en Jordaanse soldaten en burgers. n het bijzonder beschuldigde hij de '.Israëlische invallers" van het ge- "ruik van napalm- en splinterbommen 0,) grote schaal. Zij hadden verder Pa- estijnse en andere Arabische steden 6,1 dorpen geplunderd en zelfs ver hoest, de bewoners van hun haardste en verdreven en krijgsgevangenen ^fatsoenlijk en onmenselijk behan- eld. Israëlische militairen hadden "•«t geschroomd op of over de hoof- politiek Nederland kijkt Woensdag met iets meer dan nor male belangstelling naar Zwolle, Waar de uitslag van de gemeente raadsverkiezing wellicht een klei ne aanwijzing kan geven hoe de kiezer denkt over het regerings beleid. Onze parlementaire redac tie heeft ter plaatse de stemming Sepeild. Zie pagina 3. be strijd om de gouden stad Jeru zalem is even geluwd. In de rust %a het krijgsrumoer verwijlt onze bij zondere medewerker in gedachten hi lang vervlogen eeuwen, toen man den als rabbi Akiwa reeds hun le- *>en gaven voor de gouden stad. Hij leeft voort als de held in het natio nale lied van het Israëlische leger. Pagina 5. ktanuel Santana, de artistieke vorst van het tennisrijk, werd gisteren op het centre-court van Wimbledon op spectaculaire wijze onttroond door de 23-jarige Amerikaan PasarelL kOOS DE BOER doet op pagina 7 bit de doeken hoe een en ander in zïjn werk is gegaan. ^oor stadsnieuws zie pagina's 5a 5b. ©n KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro tn.v. De Tijd, Amsterdam: 228 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week 1 per maand f4,40, per kwartaal f13,exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte; DE TIJD gehele oplage 95 cent per milllmeterhoogte; 75 oent voor familieberichten. CoMtraottarieven op aanvraag. den van vluchtelingen heen te schieten om hun te beletten de Jordaan weer over te steken en naar hun woonplaat sen terug te keren. Als de volkerenorganisatie niet snel en doeltreffend optreedt zal het lot van de vluchtelingen enorm verzwaard worden. Koning Hoessein zei voorts, dat Israël de oorlog begonnen is. Hij was er dan ook verbaasd over dat de Veiligheidsraad de Israëlische „agres sie" niet veroordeeld heeft. Wat zijn de Verenigde Naties nu eigenlijk var, plan te doen? In de eerste plaats, al dus Hoessein, moet duidelijk erkend worden dat een in de volkerenorgani satie vertegenwoordigde staat opzette lijk en met voorbedachten rade het grondgebied van drie andere landen- leden van de VN had geschonden. De VN hebben dan ook de plicht de agres sor direct te veroordelen en de Israë lische troepen te dwingen zich terug te trekken op de linies die zij op 5 juni, de dag waarop de vijandelijkhe den uitbraken, innamen. Grote delen van de rijkste gebieden van Jordanië zijn, aldus Hoessein, in Israëlische handen. Jeruzalem, Bethle hem, Hebron en grote stukken van de vruchtbare Jordaanvallei zijn ,,voor de tweede keer in 1.300 jaar" in buiten landse handen. Het is wel duidelijk, zo ging Hoessein verder, dat de Jorda- niërs nog niet goed genoeg hebben le ren omgaan met moderne wapens. Maar als zij moeten, zullen zij dit le ren. De strijd die op 5 juni begon, zou dan maar een slag in een lang durige oorlog worden. De staat van David en Salomon heeft 70 jaar be staan en die van de Kruisvaarders 100 jaar. Israël zou er in dit verband ver standig aan doen zijn geschiedenis te bestuderen. Jordanië heeft het be standsbevel van de VN onmiddellijk en in goed vertrouwen opgevolgd, erop rekenend dat de volkerenorganisatie nimmer zou toestaan, dat „agressie winstgevend is". Als de volkerenorga- (Van onze verslaggever) In Twente zal aan 85 werknemers van het textielconcern, de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie ontslag wor den aangezegd. Drie onderdelen van dit bedrijf 1 roeten wegens de huidige slechte marktsituatie worden gereor ganiseerd. Zie render de öwwtMfSe pagina. nisatie de agressor ook maar iets van zijn buit zou laten houden, zou ze nooit en nergens meer de woorden „staakt het vuren" kunnen uitspreken, laat staan hiervoor gehoor vinden, al dus de Jordaanse koning. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, die inging op een stroom van ar.ti-Israëlische uit spraken in de Assemblee, verklaarde onder meer dat een wapenstilstands periode van twintig jaar, zoals deze in het Midden-Oosten bestaat, een ernstig anachronisme betekent. Egyp te beschouwt zich al die tijd in staat van oorlog met Israël. Het kan zich daarom niet beklagen over de gevol gen van zijn eigen doctrine. Als er iets ongewoon is, is dit het Israëlische geduld in de twee martelende weker, tussen de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba en de gebeurtenissen van de vijfde juni (het begin van de oorlog). Eban sprak zich opnieuw uit voor directe onderhandelingen tusssen Israël en de Arabische staten, zonder dat de VN zich tussen de partijen plaatsen. Als de VN iets willen doen, dan zullen zij nieuwe mogelijkheden moeten verschaffen om een vredesre geling tussen de partijen een feit te maken. De Albaanse minister van buiten landse zaken, Hnesit Nase, maakte van de gelegenheid gebruik om een felle aanval te doen op de Sovjet-Unie, welk land hij beschuldigde van „ver raad aan de Arabische volkeren"Hij diende een ontwerpresolutie in, waar in de Assemblée wordt verzocht de VS en Engeland te veroordelen we gens steun en rechtstreekse deelne ming aan de agressie van Israël te gen de Arabische landen". Hij noem de de Russische resolutie, waarin aan gedrongen wordt op veroordeling van Israël, terugtrekking van de Israëli sche troepen uit door hen bezet ge bied en betaling van schadevergoe ding door Israël „louter bluf". Kosy- gin heeft deze resolutie opgesteld om zijn prestige te herwinnen, dat zo sterk gedaald was door zijn „verraad aan de Arabische volkeren"aldus het Albaanse standpunt. NEW YORK, 27 juni (AFP) Ko ning Hoessein zal morgen in Washing ton door president Johnson worden ont vangen, zo heeft iemand uit het gevolg van de Jordaanse koning gezegd. Een officiële Amerikaanse woordvoerder zei echter niets omtrent een ontmoeting tussen Johnson en Hoessein te weten. —4. r ADVERTENTIE ys Tricht werkt reeds aan wederopbouw (Van onze speciale verslaggever) TRICHT, 27 juni De stormramp van zondag heeft een vijfde slacht offer gemaakt. Het is de 83-jarige O. van der Pol, die in de loop van maandag in het ziekenhuis in Tiel overleed. Hij was door de tornado weggezogen uit de bovenverdieping van zijn woning en tegen een lan taarnpaal op straat gesmakt. In de ziekenhuizen worden nu nog negen gewonden verpleegd. Zij verkeren buiten levensgevaar. De 28-jarige Marokkaan Ben Mohamed Ben Ha- madi moet waarschijnlijk een voet missen. De koningin, die maandagmiddag meer dan twee uur ir, het rampgebied is gebleven, heeft in het gemeentehuis haar deelneming betuigd met nabe staanden van de slachtoffers. Vele be woners waren toen nog bezig hun be zittingen onder het puin vandaan te halen. Met tranen in de ogen vertelden zij de koningin het telkens eendere verhaal, hoe zij bij het aanrazen van de storm dekking zochten ir, keukens en kelderkasten, om een minuut later heel de wereld in puin te vinden. De koningin klom over stapels puin van woning tot woning. Toen ze daar bij steeds dichter door camera's werd ingesloten, vroeg zij de politie de foto grafen op een afstand te houden. Na een bezoek aan het centrum van het rampgebied ging de koningin r.og naar de geheel verwoeste meubelfabriek Sylvia, waar men druk doende was met het uitgraven van de machines. In het gezelschap bevond zich ook de minister van staat dr. Beel, die na mens het rampenfonds naar Tricht was gekomen. Hij werd bijna zelf slachtof fer, toen een zware naaimachine, die over de afrastering werd getild, plotse ling uit elkaar viel. Door snel achteruit te springen kon dr. Beel voorkomen, dat het gevaarte op zijn ter.en terecht kwam. Technische ambtenaren en verzeke raars zijn heel de dag bezig geweest met het opnemen van de schade. Al leen aan woningen in Tricht is al voor ror.d 2'/s miljoen gulden vernield, waarvan bijna een miljoen aan ge meentewoningen. Dertig gemeentewo ningen en vijfentwintig particuliere huizer, zijn onherstelbaar vernield. Aari 48 gemeentewoningen en 45 particu liere huizen is min of meer ernstige schade toegebracht. Alleen de gemeen tewoningen waren verzekerd tegen stormschade. Voor de inboedel hadder, slechts en kele getroffenen een stormschadever zekering. Geschat wordt dat de totale schade aan inboedels meer dan an derhalf miljoen gulden bedraagt. Daar bij komt nog de agrarische schade die nog niet is opgenomen. Vandaag wor den in de kamer van regeringszijde mededelingen gedaan over de schade vergoeding. Dr. Beel heeft namens het rampenfonds alle medewerking toege zegd, maar dit fonds geeft geen ver goedingen voor materiële schade. Wel zijn uitkeringen mogelijk voor bedrijfs schade en studietoelagen. De direc te nood kon dank zij spontane hulp verlening van vele zijden snel worden gelenigd. De gemeente heeft tien gezin nen aan noodhuisvesting geholpen. De overigen zijn bij familie onderdak ge bracht. De Heidemaatschappij en twee parti culiere aannemers waren maandag v-sx'-iG m met groot materieel bezig met het op- ruimingswerk dat nog deze week wordt voltooid. Daarna wordt begon nen aan een herstelprogramma in drie fasen. Eerst worden alle nog herstel bare huizen gerepareerd, ook die van particulieren. Daarna worden zo snel mogelijk 46 woningen voltooid die al in aanbouw waren en die bestemd worden voor de slachtoffers. In de laatste fase worden nieuwe huizen gebouwd uit het extra contin gent dat de gemeente toegezegd heeft gekregen. Om de normale woningzoe kenden niet de dupe te laten worden van de ramp, worden extra bouwploe- gen ingezet. Bovendien zal het aanne mingsbedrijf Geulen uit Wychen, dat in Tricht de gemeentewoningen bouwt, verlof vragen om in de bouwvakva- kantie door te werken. De firma ver wacht dat ze kan beschikken over vijf tig man, die in het getroffen dorp va kantiewerk willer, doen. In Geldermalsen is maandagavond een collecte gehouden ten bate van de slachtoffers van het noodweer in Tricht en Chaam. De actie stond onder lei ding van mevrouw Van der Wall, bur gemeester van Geldermalsen. Aan onze kwartaal- en maand- abonnees zullen wij voortaan een accept-giro-kaart doen toekomen. Het abonnementsgeld kan hier mede op eenvoudige wijze worden voldaan door de kaart te onder tekenen, .het gironummer in te vullen en daarna op te zenden aan het girokantoor. Hebt U géén rekening bij de Postcheque- en Girodienst maar wèl bij de Gemeente-Girodienst te Amsterdam dan kunt U deze kaart eveneens gebruiken. vult dan uw gemeente-giro nummer in, plaatst Uw handteke ning en deponeert de kaart in de blauwe bus. Hebt U géén girorekening dan kunt U met deze kaart op elk postkantoor het abonnementsgeld voldoen. Indien U bij een bankinstelling een rekening hebt, dan kunt U de accept-giro-kaart voorzien van uw handtekening aan de bank toezenden die dan voor over boeking van het abonnementsgeld zorg draagt. Abonnees die de Gemeente- Girodienst van Amsterdam ge machtigd hebben om het abon nementsgeld aan ons over te schrijven en zij die ons gemach tigd hebben om het abonnements geld van hun rekening bij de Postcheque- en Girodienst op de onze te doen overboeken ont vangen geen accept-giro-kaart. Een dringend verzoek. Gebruikt U a.u.b. de gezonden kaart. Alleen dan is mechanische verwerking mogeljjk. Wacht niet de zending van een tweede baart af. Dat brengt wee» zoveel extra kosten met zich mes. DE DIRECTIE President Johnson heeft al gespro ken van de Geest van Holly Bush, de naam van het huis in Glassboro waar hij met premier Kosygixi twee topgesprekken heeft gevoerd. Soort gelijke uitdrukkingen zijn tweemaal eerder gebruikt voor topgesprekken waarvan men grote verwachtingen had. Maar die topgesprekken heb ben toen niet werkelijk tot een inter nationale ontspanning geleid. Zal het nu beter gaan? In 1959 sprak men van de Geest van Camp David, naar de plaats waar president Eisenhower met pre mier Khroesjtsjev confereerde, en in 1953 van de Geest van Genève, waar Eisenhower, Boelganin, Eden en Faure hun topconferentie hiel den. Dat was de eerste na-oorlogse top van de Grote Vier, en tot nog ook de enige, als men de mislukte Parijse top van 1960 niet meetelt. Zal het ook de laatste top van de Vier zijn geweest? President De Gaulle had midden in de oorlog van begin juni weer zo'n viermogend- hedengesprék voorgesteld. Maar zijn suggestie werd door Kosygin ver worpen. Kosygin heeft de voorkeur gegeven aan een gesprek van de Grote Twee. Noch De Gaulle noch premier Wilson hebben deel kunnen nemen aan het beraad van de heide supermogendheden. Hiermee is weer eens benadrukt, dat Frankrijk en zelfs Engeland lang niet meer be schouwd kunnen worden als grote mogendheden op hetzelfde niveau als Amerika en Rusland. Maar nog een vijfde wereldmo- gendheid bleef buiten spel: China. Toch was het vooral het besef van China's opkomende macht, dat John son en Kosygin in twee kwesties vooral tot elkaar gebracht heeft. Als er iets concreets uit Holly Bush komt, dan zou het een Ruesisch- Amerikaanse basis voor een verdrag tegen spreiding van kernwapens zijn, alsmede wellicht een afspraak om de wederzijdse kosten van een anti-raketsysteem te beperken. De Chinese waterstofbomproef van deze maand zou dan altbans één nuttig effect hebben gehad. Over het Midden-Oosten en over Vietnam hebben de twee regerings leiders, voor zover wij uit hun open bare verklaringen kunnen weten, geen overeenstemming bereikt. Het hele resultaat geeft geen reden tot een juichstemming, maar wel tot opluchting, na de verontrustende eerste oorlogsdagen drie weken ge leden. In de Middenoostelijke kwes tie gaf Rusland al spoedig na het uitbreken van de strijd te verstaan geen hotsing met Amerika te willen riskeren. Die Russisch-Amerikaanse verstandhouding in de Veiligheids raad werd uitgewerkt in de con ferentie van Holly Bush. Het was geen vredesconferentie, maar wel een conferentie di« de wereld voorlopig misschien wat minder onveilig heeft gemaakt. ADVERTENTIE J UWELIERS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1