DE MAASBODE Recreatiegebied voor 40.000 personen Vandaag DE TIJD NATTIGHEID VAN DE HOLLANDSE ZOMER Israël wil zijn greep oud-Jeruzalem op versterken Na spanning toch herstel oude sfeer Brandersbuurt EMffi A Geding om artikel en gruwelfoto s JAMIN! De Tour de France in DE TIJD, de krant met de beste sportpagina's. Vrijmoedig commentaar ROUTE VOOR ZAKENMAN EN TOERIST Verlies voor Duitse Shell en verder Mgr. Felici genoemd als nieuwe nuntius VOORSPEL TOT ANNEXATIE WAT SCHIEDAM THANS BOEIT ziekte? een fijne reis. WITTE POMPEN IN ACTIE ROTTERDAM, WOENSDAG 28 JUNI 1967 WARM 123e JAARCANC No. 39664 HARDERWIJK, 28 juni De Inwoners van Ermelo en Putten slaakten vandaag een zucht van Verlichting toen ze officieel be vrijd werden van de overlast daarmee het doorgaande verkeer AmersfoortZwolle hen sinds laar en dag heeft opgescheept. Na tien jaar bouwen is de nieu we noordelijke Veluwe route ge heel gereed, op het rijkswegen- Plan bekend als nummer 28, in Wijder verband een stuk van de Uuropaweg 35 (Amsterdam Hamburg). De laatste étappe be trof het gedeelte NijkerkHar derwijk, een afstand van zestien kilometer en aangelegd voor dertig miljoen gulden. 16 pagina's Vijven en zessen zijn cijfers die ln deze tijd van het jaar een grote r»l spelen. Zij vormen de titel van het boek van prof. dr. A. D. de Groot, waarin harde noten over de beoordelingsmethoden in ons onderwijs worden gekraakt. Onze onderwijsredacteur TON ELIAS wijdt er een beschouwing aan op pagina 3. DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen Nare verleden A*wezep oosr. FIEWUHD Hilversum •Gouda ra-dreehr Rotterdam Rijksweg Nr28(in gebruik) '■«■•Deel van rijksweg 28 gereed in juni 1967 3 Andere autosnelwegen niiiimtii Oude Zuiderzeestraatweg De hevige regen van gistermiddag maakte, dat verscheidene straten in Amsterdam meer op tijdelijke grachten leken, dan op verkeerswegen. De afvoerputten konden de overmaat aan nattigheid van de Hollandse zomer niet verwerken. BELANGRIJK MAN Doorgaan Ban9 vóór VOOr het instappen: wagen, rnmator tabtettenteggnrebzieMa A Ik abonneer mij op DE TIJD a 13,- per kwartaal. NAAM: Deze bon als brief sturen naar: DE TIJD Postbus 348 Amsterdam. Betaling van abonnementsgeld per acceptgiro DE TIJD Wisselend bewolkt. In het binnen land enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige zuidweste lijke wind. Maximumtemperaturen van 18 tot 22 graden. ZON op: 4.22 MAAN op: 0.31 onder: 21.04 onder: 12.2 B Autosnelweg Veluwe open voor verkeer (Van onze verslaggever) Van alle autosnelwegen in ons land 'ttaakt rijksweg 28 wel de beste in druk door de rijke en gevarieerde stof- J6ring van natuurschoon waarmee dit deel van de Veluwe is begiftigd. Op het eerste gezicht heeft de verbinding *elfs meer weg van een toeristische route dan van een traject dat bere kend is op jachtig, zakelijk verkeer, kfet recreatieve element speelt behal- Vft in de natuurlijke gesteldheid van d* omgeving ook mee in allerlei ex- Praeses W. de Graaf van het groot seminarie te Warmond heeft gister avond in een vraaggesprek voor de KRO verklaard, dat de pauselijke encycliek over het celibaat geen eind kan maken aan de discussies. Hij noemde de encycliek zelfs een bij drage in de discussie. Zie pagina 3. De Sovjet-bureaucratie weet nog niet goed raad met het winstmo tief, dat sinds kort in 's lands eco nomie heringevoerd is. Een kol- choze-directeur, die de hem toever trouwde onderneming tot ongekende bloei wist te brengen,1 wordt van oplichting en verduistering beticht. Men leze hierover op pagina 7. Voor stadsnieuws zie pagina's Ba en 5b. en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week ƒ1,—, per maand 4,40, per kwartaal 13,exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per milllmeterhoogte: DE TIJD gehele oplage 95 cent per milllmeterhoogte; 75 cent voor familieberichten. Qontreottariaven op aanvraag. tra voorzieningen die vooral veel ver keer van dagbezoekers zullen aantrek ken. Bij de buurtschappen Nulde en Horst heeft rijkswaterstaat, in over leg met de provincie Gelderland en de zes Gelderse kustgemeenten, ter reinen aan het Veluwemeer geschikt gemaakt voor zorgeloze ontspanning op zomerse dagen. Beide recreatiege bieden zijn ruim twintig hectare groot, waarvan de ene helft uit zand, de andere uit grasland bestaat. Voor laatstgenoemd deel is de term ,,lig- weide" ingevoerd. Totale capaci teit van de twee terreinen: veertigdui zend personen. Het is te verwachten, dat deze nieuwe uitbreiding van de recreatiemogelijkheden in ons land niet ongebruikt zal blijven. De toelei- dende wegen zijn in elk geval op mas saal bezoek ingesteld. Er is veel werk (en grond) verzet bij de aanleg van deze bijkomende projecten van rijksweg 28. Het kunst matige strand is geschapen met be hulp van de grote hoeveelheden zand, die bij de bouw van de Veluwe-auto- wep vrijkwamen, volgens het principe van de rijkswaterstaat: „werk met werk". Ondanks deze zuinigheid was met de aanleg van de recreatieve voorzieningen zeven miljoen gulden gemoeid, nog afgezien van de som van één miljoen gulden die nodig was voor aankoop van de gronden. De pro vincie en de kustgemeenten hebben in de kosten bijgedragen. De twee recreatiegebieden bij Nul de en Horst zijn aangekleed met kam peerterreinen, jachthavens en grote parkeerarealen. Van de weg af zullen de badgasten niet te zien zijn. Hun privacy wordt gegarandeerd door een dichte haag van bomen en struiken. Ook in ander opzicht is geprofiteerd van de ruimte die voor rijksweg 28 beschikbaar bleek. Langs het gedeelte Nijkerk-Harderwijk liggen drie zeer royale parkeerplaatsen met gelegen heid tot picknicken, en met toiletten. Dat die terreinen zo groot zijn, is geen overbodige luxe. Door de hele sfeer die de Veluwse autoweg ademt, zou een toerist er licht toe komen on derweg ergens te stoppen. Op de vluchtstrook is dat verboden, en daar om wordt hem een behoorlijke uitwijk mogelijkheid geboden in de parkeer havens. De oude Zuiderzeestraatweg behoort voor het doorgaande verkeer thans tot het nare verleden. Van Hoevelaken tot aan Katerveer, even ten zuiden van Zwolle, strekt zich nu een zestig kilo meter lange autosnelweg uit, voorzien van in totaal dertig ongelijkvloerse kruisingen met wegen en spoorlijnen, negen aansluitingen op het plaatselijk wegennet, dertien bruggen en duikers en eveneens dertien geheel vrij van de weg gelegen parkeerplaatsen. Daar mee heeft rijksweg 28 het karakter ge kregen van een Duitse Autobahn. De Duitse toeristen die zich uit Oost- Friesland via Zwolle naar het westen begeven, zullen zich er wel spoedig thuis voelen. Het is zelfs niet uitgeslo ten, dat veel van deze vakantiegan gers de Noordzee zullen inruilen voor het Veluwemeer. Rijksweg 28 heeft waterstaat ongeveer zestig miljoen gulden gekost, de recreatiecentra bij Nulde en Horst niet meegerekend. Toen tien jaar geleden het plan in uitvoering kwam, dacht men te kun nen volstaan met veertig miljoen gul den. jsron. (jfeZwolle EIburg c •lNunspeer Hsrderwiik JSSFL Meen é&melo 2WD.FLFV0LAND Verkeersplein Hoévelakert rrisrerdam Ufrechr Vianen Leiden Den Haag ROME, 28 juni (KNP) Welinge lichte kringen in Rome noemen mgr. Angelo Felici, van het pauselijk staatssecretariaat, als kandidaat voor de nuntiatuur in Den Haag. Mgr. Felici is een belangrijk man: ondersecretaris voor buitengewone kerkelijke zaken en de rechterhand van mgr. Casaroli, de onderhandelaar van de Heilige Stoel in de oost-Euro- pese landen. Zijn rang is huisprelaat van de paus. Mgr. Felici zou dan de opvolger worden van kardinaal Beltrami. Een naamgenoot van deze Felici, Pericle Felici, secretaris van het Tweede Va ticaans Concilie, is tijdens het geheim consistorie van maandag tot kardi naal gecreëerd. JERUZALEM, 28 juni (Reuter) Israël wil zijn greep op het oude (Jordaanse) gedeelte van Jeruzalem versterken Dit mag men afleiden uit het feit dat het Israëlische parlement een aantal wetsvoorstellen heeft inge diend die de weg schijnen te effenen voor inlijving van het oude stadsdeel bij Israël. Ken soort raamwet machtigt de Israëlische regering het Israëlisch recht en de Israëlische wetgeving en bestuursvormen van toepassing te verklaren ,,in elk gebied van Palesti na, dat bij decreet wordt omschre ven." Ook is een wetsvoorstel aange nomen ter bescherming van de Heilige Plaatsen en bedevaartsoorden. Dit voorstel bevatte voorts bepalingen in zake de vrije toegang tot deze plaat sen en oorden. Troepen van Israël SCHIEDAM, 28 juni Zal de Bran dersbuurt, na alle spanningen rondom het initiatief, toch nog in de oude sfeer hersteld worden? Het besluit van de gemeenteraad om de brandweerka zerne daar te weren heeft verschil lende reacties opgewekt. Wij hebben ze afgetast. De oogst was als volgt. Mr. Feber, voorzitter van het huidi ge comité en jongste officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, is vol goede moed. „Wij zijn nu in het stadium gekomen van de nuchtere uitvoering. Alle respect voor de idea listen die het plan destijds op gang hebben gebracht en waarmede ik goede contacten wil houden, ook al zijn zij uit het comité getreden. Met de heer Schaper heb ik al het een en ander bereikt, al wil hij niet meer zelf in het comité zitting nemen en kunnen wij ook niet meer over het Zakkendra gershuisje beschikken. Heel belangrijk is dat wij de heer Voogt als medewer ker in ons midden houden. Hij heeft, nadat hij met de heer Schaper was uitgetreden, de schok opgevangen die de jeugd daarvan ondervond. Ook hij heeft het élan weer doen herleven. Hij is het type van de bijzonder goede ambachtsman, die veel invloed op de jongeren heeft. Dat komt ons werk zeer ten goede. Ik houd, naast het behoud van deze historische wijk, ook vast aan een ander doel, namelijk de jeugd zelf ambachtelijk inschakelen bij de restauratie. Dit is een unieke gebeurtenis in ons land. Ik ben blij dat de gemeenteraad voor ons plan heeft gekozen. Zou men zijn teruggevallen op het eerste plan, met de brand weerkazerne in het midden, dan zou het comité ongetwijfeld zijn ontbon den. Ook ben ik als officier van justitie blij dat wij kunnen doorgaan. In mijn beroep ben je voortdurend bezig om tikken uit te delen. Soms denk je dan wel eens of dat allemaal wel juist is. De jeugd ook buiten mijn justitiële taak positief helpen is mij een be hoefte". De heer Feber zei dat hij nog deze week ten overstaan van notaris Blais- se een stichting in het leven wil roepen. Deze gaat een beroep doen op iedereen die iets voelt voor dit unieke werk. (Giro AMRO-Bank Schiedam nr. 479421412, met vermelding: Rekening architect Van Eek, bijdrage Branders- buurt), veroverden in de jongste oorlog het Jordaanse deel van Jeruzalem, waarin ondermeer de Klaagmuur staat. In de tekst van de wet staat nergens met zoveel woorden, dat de Israëlische regering van plan is het oude deel van de stad met de Joodse sector tot één gemeente samen te smelten. Maar waarnemers zien in bepaalde delen van de wet toch een aanwijzing dat Israël aanstuurt op annexatie van het Jor daanse gebied. Men merkt in dit verband op dat de wetten nu niet bepaald nodig zijn, als de Israëliërs van plan zouden zijn uiteindelijk toch I afstand te doen van het oude stadsge deelte. De inlijving van het Jordaanse deel van Jeruzalem bij Israël zal waar schijnlijk scherpe reacties in het bui tenland uitlokken. Zoals bekend heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, zich de vorige week al fel uitgelaten tegen eventuele plannen van Israël om de oude stad te annexeren. Ook in Washington wekken deze plannen verzet, terwijl Rusland uiteraard in het geheel niet van Israëli sche grenscorrecties wil weten. Premier Levi Esjkol van Israël heeft de leiders van alle godsdienstige gemeenschappen in Israël en in de bezette gebieden ontvangen. Hij zei dat de Heilige Plaatsen voor alle gelovigen toegankelijk zullen zijn. „Wij moeten ons best doen de godsdienstige verdraagzaamheid te kweken die zo nodig is voor de oplossing van het Israëlisch-Arabische geschil", zo merkte de premier op. De Orthodoxe Patriarch van Jeruzalem, Benedictus, en de Moefti van de stad, Sayed Din al Alami, spraken hun voldoening uit over het correcte gedrag van de Israëlische strijdkrachten. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LEIDEN, 28 juni. Vier van de grootste houders van vrije of witte benzinepompen, Van der Pouw Kraan uit Leiden, Döhrn uit Rotterdam, Ver hoef uit Amsterdam en Ummels de Waal uit Maastricht, hebben een ac tiecomité gevormd om namens alle witte-pomp-houders in Nederland ge rechtelijke stappen te ondernemen te gen de redactie van De Auto, tegen de uitgeefster van dit blad, Moormans Periodieken Pers N.V. (een onderdeel van het Elsevier-concern), en tegen de Bovag, de Bond van automobiel-, ga rage- en aanverwante bedrijven. Namens het comité zal de Leidse advocaat mr. H. Kruizinga volgende week een kort geding aanspannen voor de president van de Haagse recht bank. In De Auto van 6 mei is een artikel gepubliceerd, geïllustreerd met „gruwelfoto's", zoals de schrijver ze zelf noemt, waarin wordt gesugge reerd dat sommige witte benzines de oorzaak kunnen zijn van totaal geruïneerde motoren met verbrande kleppen, doorgebrande zuigers en an dere ernstige mankementen aan de auto. De v,Zwarte gegevens uit veer tien witte pompen" worden gepresen teerd als het resultaat van een steek proef, waarbij de benzine uit veertien witte pompen in Oost- en West-Neder land werd beproefd. De Bovag, waarbij ook witte-pomp- houders zijn aangesloten, heeft een overdruk van dit artikel verspreid US benzinegebruikers te wijzen op het onder de leden met de opwekking de gevaar van de witte benzine. Omdat De Auto blijkens het omslag het offi cieel orgaan van de KNAC Is, heeft mr. Kruizinga in eerste instantie de KNAC, evenals Moormans Periodieken Pers en de Bovag, schriftelijk verzocht de verspreiding van het gewraakte artikel te staken. Uit het antwoord van de KNAC blijkt dat men zich volledig distancieert van de inhoud van het artikel, omdat „De Auto" niet onder de verantwoordelijkheid van de KNAC zou vallen. Mr. Kruizinga zal daarom via een kort geding tegen de drie eerder genoemde instanties onmiddellijke stopzetting van de verspreiding van het artikel eisen, wegens het plegen van een onrechtmatige daad. Volgens de witte-pomphouders is met dit artikel, waarvan zij de inhoud „voos, tendentieus en onverantwoorde lijk" noemen, op grove wijze de beta melijkheid en de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer betaamt, overschreden. Als de rechter hen in het gelijk stelt, zullen zij, eveneens via mr. Kruizinga, een civiele procedure aanhangig maken om de schade die zij door dit artikel hebben geleden en die volgens hen bijzonder groot is, ver goed te krijgen. HAMBURG, 28 juni In het afge lopen jaar heeft de Duitse Shell een verlies geleden van DM 19,3 miljoen tegen een winst van DM 9,1 miljoen in 1965. De omzet steeg van DM 3029 miljoen tot DM 3295 miljoen. De inves teringen gaven een aanzienlijke stij ging te zien, nl. 298,2 miljoen tot 451,1 miljoen Mark. Morgen begint in Angers de Tour de France. Voor het eerst is een Nederlander, Jan Janssen, een der favorieten. DE TIJD presenteert vandaag in kleur' de route die naar de zege moet leiden, op de achterpagina. Als de bonte karavaan vertrekt, rijdt ook DE TIJD mee. Hier is Uw zitplaats: Adres. .T.I [.ï.r,/«s .r":...'.!..'.'.,.!.'.:.:. r.i.ï.ï.T.i.T.r.;.(«T.iI-T-: WOONPLAATS: (-ï.r.ï.-f.x.T-i.e. !«!-:«,'-i-r.i.l-i.T-r- HANDTEKENING: rar.T.T.«a.»i>»n»T.i4«!.i.«n De eerste twee weken krijg tb DE TIJD gratis. In zijn boek „Vijven en zessen" kraakt prof. <hr. A. D. de Groot diverse harde noten over de beoor delingsmethoden in ons onderwijs. Daarbij rijzen echter ook diverse vragen. Prof. De Groot meent, dat men niet geleidelijk, maar in één ruk moet overschakelen op een beoordeling met objectieve studie- toetsen. Een eerste vraag is: hoe waterdicht kunnen die toetsen die er in Nederland nog nauwelijks zijn gemaakt worden? Een ande re vraag is of bij zo'n zakelijk meet systeem persoonlijke factoren, zoals ziekte, huiselijke achtergrond en vlijt van de leerling, nog voldoende aan bod komen. Wat er ook op de rekbaarheid van de thans gel dende maatstaven af te dingen mag zijn, die menselijke noot vormt toch wel een pluspunt. Het pleidooi voor objectieve stu- dietoetsen hangt samen met een pleidooi voor „selectie-vrij" onder wijs: wanneer een leerling eenmaal aanvaard is, moet hij „meegenomen worden. Een sympathieke gedachte. Maar het risico zit er in, dat men hij deze opzet de toegang tot het onderwijs moeilijker zal maken. En hoe gaat het in dit onderwijs wan neer (wat op de tienerleeftijd nogal eens een trouwe keer voorkomt) de studiehouding van de leerling ver andert? Wat gebeurt er met de leer ling. die ondanks het „we zullen je helpen" het eenvoudig vertikt? Met deze en nog vele andere vra gen zijn overigens de vijven en zes sen van de i \mslerdamse hoog leraar niet vaij de tafel te vegen. Zijn boek bevat tal van punten, die overweging 'verdienen ook als men niet tot |iet eind met zijn voor stellen mee zou gaan. Het docentencorps van het Ser- viamlyceum te Sittard heeft naar aanleiding van (o.a.) dit geschrift aan minister Veringa verzocht een Staatscommissie in te stellen ter herziening van de beoordelings- schaal, waarmee thans gewerkt wordt. Dat ziet er wat rustiger en serieuzer uit dan de volksoploop, die prof. De Groot propageert om „Het Systeem", zoals hij het noemt, fron taal te attaqueren. Maar misschien heeft de commis soriale aanpak het nadeel van een te grote sereniteit. Er is ook nog eens een commissie voor het vraag stuk van de onderwijs-overlading in het leven geroepen. Zij kwam na vijf jaar met een rapport, dat nu al weer tien jaar vergeten in de kast staat. Aan onze kwartaal- en maand- abonnees zullen wij voortaan een accept-giro-kaart doen toekomen. Het abonnementsgeld kan hier mede op eenvoudige wijze worden voldaan door de kaart te onder tekenen, het gironummer in te vullen en daarna op te zenden aan het girokantoor. Hebt U géén rekening bij de Postcheque- en Girodienst maar wèl bij de Gemeente-Girodienst te Amsterdam dan kunt U deze kaart eveneens gebruiken. U vult dan uw gemeente-giro nummer in, plaatst Uw handteke- ning en deponeert de kaart in de blauwe bus. Hebt U géén girorekening dan kunt U met deze kaart op elk postkantoor het abonnementsgeld voldoen. Indien U bij een bankinstelling een rekening hebt, dan kunt U de accept-giro-kaart voorzien van uw handtekening aan de bank toezenden die dan voor over boeking van het abonnementsgeld «org draagt. Abonnees die de Gemeente- Girodienst van Amsterdam ge machtigd hebben om het abon nementsgeld aan ons over te schrijven en zij die ons gemach tigd hebben om het abonnements geld van hun rekening bij de Postcheque- en Girodienst op de onze te doen overboeken ont vangen geen accept-giro-kaart. Een dringend verzoek. Gebruikt U a.u.b. de gezonden kaart. Alleen dan is mechanische verwerking mogelijk. Wacht niet de zending van een tweede kaart af. Dat brengt weer zoveel extra kosten met zich mee. DE DIRECTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1