DE MAASBODE DRAMA IN AMERIKAANSE STAAT OHIO K.V.P.-BESTUURDERS Waarschijnlijk zeventien doden ÖE TIJD TWEE OVERLEVENDEN Vertrouwen op loyaal overleg Negen verpleegsters uit Diaconessen - ziekenhuis JAMIN! Historisch besluit voor wereldhandel Revalenta Arabica Vrijmoedig commentaar Vandaag OOK VICE-VOORZITTER VAN DER GUN RADICAAL verder BESTUURNORMAAL VERLOOP dansen c, p. Wuyster Verdam, maandag 28 augustus 1967 DROOG 123e JAARGANG No. 39716 VptTRON (Ohio), 28 aug. (Reu- r, APP, UPI) Een oefening amateursparachutisten nabij in de Amerikaanse staat a l0, is zondag op een groot ju^ha uitgelopen. Een groep van gJ^htmn parachutisten, die op meter hoogte uit een oude bommenwerper was ge- ^en voor een vr«e va* tot ij' meter van de grond, is door o .«arde wind en waarschijnlijk ti f ten gevolge van een naviga- J*°Ut in het Erie-meer terecht karnen in plaats van op een na- vliegveld. Men vreest, dat h 16 pagina's Zie voor stadsnieuws Pagina 5a, 5b DE MAASBODE DIRECTIE: ^r- W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen zeventien van hen in het ijskoude water van het meer zijn omge komen. Twee parachutisten kon den worden gered. Van twee an deren heeft men het stoffelijk overschot inmiddels al geborgen. Schepen en vliegtuigen hebben de hele nacht zonder resultaat het meer naar overlevenden af gezocht. Het KV P-bestuur zoals het zaterdag in het Baarnse Romme-instituut zijn vergadering begon: van links naar rechts de heren Van der Gun, Schmelzer, voorzitter Aalberse, ATbering en Van der Steen. N* De beide geredde amateur-parachutisten, Bernard Johnson (links) en Robert Coy, die door een boot uit het Eriemeer werden opge pikt, bij hun relaas over het drama Leer zie pagina 5b DEN HAAG, 28 augustus De heer F. van der Gun, een van de secretarissen van het Neder lands Katholiek Vakverbond heeft het adres van de KVP-ra- dicalen ondertekend. De heer Van der Gun is een van de twee vice- voorzitters van de KVP. Hij maakte zijn adhesiebetuiging met de gedachten van de radica le groepering in de KVP bekend tijdens een vergadering van het KVP-bestuur in het Romme-in- stituut te Baarn. Amsterdam, maandag. Naar wij vernemen bent U ook van plan in te schrijven voor een dans- cursus bij C. J. de Jong, Regu liersgracht 25. Wij vinden het prettig dit te horen. •LONDEN, 28 aug. De mi nisters van financiën van de tien rijkste industrielanden ter wereld, onder wie minister dr. H. J. Witteveen, hebben zaterdag het historische besluit genomen aan het Internationale Monetaire Fonds een plan voor te leggen, dat het mogelijk moet maken meer geld en kapitaal beschik baar te stellen voor het financie ren van de zich uitbreidende wereldhandel en de economische ontwikkeling in de wereld. PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Het abonnementsgeld 13,- p. kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD Postbus 348 Amsterdam-C. DE TIJD In de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perioden. Later toenemende bewol king. Op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. MAAN op: 23.01 onder: 16.17 ZON op: 05.43 onder: 19.36 Parachutisten per abuis boven Eriemeer gedropt (Van een correspondent) v; Baarn zijn partijbestuur en ^"P-radicalen bij elkaar geweest. Ij? scherpe kantjes van hun con- Set zijn er zo mogelijk wat "(geslepen. Eensgezind gaan zij ^denken over de vernieuwing het partijstelsel Daarbij kun- d n «ij misschien geholpen wor- h?P d.oor het boekje „Partijver- nri awing", waarin zes politici len r wie drie christen-radica- hun gedachten over dat >li W®rp op papier hebben ge k. Op pagina 3 leest men er di er over; ook over de kritiek Limburgse KVP-ers op de ra llen hebben. oudheidkundigen zijn voor het «ei- t i.. st in de gelegenheid het uiter- van de prehistorische mens te 6n®tuderen. Zij danken dat aan de dekking van 33 „portretten" uit v. Stenen Tijdperk in Joegoslavië. e Pagina 5. 'steren twee Nederlandse wereld- Pioenen op de wielerbaan van Olympisch stadion. Vandaag in j e sportbijlage niet alleen een Pj^Pblik, maar ook ere wat gaan d' 1 de Wit en Tierreen Groen reu eu? En ook: voetbal en de mara- h°n van Enschede en de strijd om sü Europese kampioenschap der ringruiters in Rotterdam. en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad- diinistratie: 142011, redactie na J?-30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. öEZORGING: afdeling lezersservice tQt 19.30 uur. tel 0 10- 14 28 10. ABONNEMENT: per week f 1 Pe' maand f 4,40, per kwartaal i '3,exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 25 cent per millimeterhoogte, DE TIJD gehele oplage ®5 cent per milllmeterhoogte; cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. Het toestel vloog op radar boven een dicht wolkendek. Toen het sein tot springen gegeven was, verlieten de negentien parachutisten vrijwel gelijk tijdig het toestel door vier openingen. Toen zij op een hoogte van 1200 meter door het wolkendek heen schoten, ontdekten zij tot hun grote schrik, dat zij zich boven het Erie-meer bevonden, vertelde de 29-jarige Bob Coy, een van de parachutisten, die het drama over leefden. De 30-jarige Bernard Johnson, een tweede overlevende van de negen tien die in het water terechtkwamen vertelde, dat het toestel geen waar schuwingslichtjes had en dat men de sprongen had gemaakt na een monde ling commando. ,,lk hoorde roepen „Spring" en dus deed ik dat", aldus Johnson. Johnson en Coy werden door een privé-jacht uit het water gepikt en aan wal gebracht. Coy vertelde: „We droegen geen reddingsvesten, omdat we boven Ort- ners, een particuliere luchthaven, zou den worden gedropt. Ik hoorde later, dat we ongeveer 15 tot 40 kilometer van de plaats, waar we eigenlijk gedropt hadden moeten worden, uit het vliegtuig gesprongen zijn. Alle parachutisten waren getrainde en ervaren springers en leden van clubs, die deel uitmaken van United States Parachutist Association, de Amerikaanse bond voor amateurpara chutisten, in Ohio. Volgens Ray Starns van het tijd schrift „Pilot Chute" is dit ongeluk de „grootste ramp in de historie van het parachutespringen in de Verenigde Staten." Volgens de politie-autoriteiten heeft de piloot van het vliegtuig Robert Karnes via de radio aan het vliegveld Hopkins in Ohio om toestemming ge vraagd om de mannen te laten sprin gen op een hoogte van 6Ö00 meter, Kort daarna riep hij uit: „O, ze zijn er al uitgesprongen!" Twee van de 21 parachutisten die oorspronkelijk in het vliegtuig zaten, bleven achter en zijn later in de goede zone naar beneden gesprongen. In de controletoren van het vliegveld Hopkins heeft men ontkend iets met het incident te maken te hebben. De piloot heeft geweigerd een verklaring af te leggen, totdat hij een advocaat geraadpleegd heeft. De geborgen slachtoffers zijn een vrouw, Patricia Lownsburg uit Akron, de enige vrouw aan boord van het vliegtuig en de 33- jarige Dorsie Kitchen uit Kepler Court. Patricia Lownsburg zou de echtgenote zijn van de voorzitter van de Akron Jump Club". KV P-bestuur discussie vrij baan (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 28 augustus Het bestuur van het Diaconessenhuis ont kent berichten, dat als gevolg van de spanningen tussen de directie en een aantal specialisten in dit ziekenhuis, in de afgelopen maanden ongeveer dertig verpleegsters hun ontslag hebben in gediend. Jhr. mr. D. van Doorn, waarnemend voorzitter, oordeelt dat hier sprake is van het normale ver loop. Het aantal ontslagaanvragen be draagt misschien inderdaad dertig, maar dan vergeet men degenen die erbij gekomen, zijn. Een en ander is volgens hem gesuggereerd door de groep van dertien artsen, „die rreet alle geweld de naam van het Diaco- neesenhuis in discrediet willen bren- 9<Dat er - volgens hem vijf weken geleden - negen verpleegsters, onder wie drie hoofdzusters, ontslag hebben genomen, nomt hij juist, maar dit zou niet het gevolg zijn van een door het conflict kinder gunstige sfeer in het ziekenhuis. Volgens de oorspronkelijke dertien, maar inmiddels achttien leden tellende groep specialisten die zich tegen het beleid van de directie keren, is dit wel het geval. Zoals bekend spande een der leden van deze groep, de chirurg TA. Koopmans, onlangs een uort ged ng aan omdat hem de toegang tot het ziekenhuis werd ontzegd. De Rotter damse rechtbank stelde hem wat dat betreft in het gelijk. EEN WEEK D werd een onderzoek afgesloten dat een op last van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid aangestelde commissie in het ziekenhuis heelt gehouden. De conclusie van deze com missie is, dat wat betreft medische en verpleegkundige verzorging geen aan leiding bestond om maatregelen te nemen. Wel gaf de commissie advie zen op organisatorisch gebied. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Deze bijeenkomst was gewijd aan de gang van zaken rond het optreden van de groep en de reactie daarop van het dagelijks bestuur. ,,Ik zou het niet juist gevonden hebben, wanneer het bestuur mijn steunverklaring uit de pers had moeten vernemen," aldus de heer Van der Gun. Het resultaat van de langdurige be sprekingen in Baarn, waarvoor KVP- voorzitter Aalberse van vakantie was teruggekomen, is dat beide partijen besloten hebben met een schone lei te beginnen. In de verklaring, die na afloop werd afgelegd, wordt onder meer gezegd, dat het bestuur in eens gezindheid tot de conclusie was geko men dat „de voorbereiding van het beraad over de partijvorming in de partijraad van 8 en 9 december door alle betrokkenen in alle openheid zal worden gevoerd binnen het ruime door de partij geboden kader". Het staat vanzelfsprekend iedere eventuele stroming of groep van leden van de KVP vrij ook buiten partij verband blijk van eigen opvattingen te geven, aldus verder de verklaring. Het partijbestuur gaat er vanuit „dat dit zal geschieden in een loyale en openhartige communicatie met de par tijorganen". In het partijbestuur is verschil van mening blijven bestaan over de ge voerde handtekeningenactie en de re actie daarop van de partijleiding. Het conflict, waarin men aanvankelijk scherp tegenover elkaar stond, is ech ter teruggebracht tot „een verschil van mening over prudentie (Wijze voorzichtigheid) die door de initiatief nemers van het adres en door de partijleiding is getoond." (Vervolg op pagina 4) ADVERTENTIE ij$ 0 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Eind september zullen de 103 leden- landen van het I.M.F. zich op de jaar vergadering in Rió de Janeiro dienen uit te spreken over deze voorgestelde hervorming van het internationale monetaire stelsel, die beoogt de cen trale banken extra kasmiddelen of kredieten te verstrekken om daarmee een uitkomst te vinden voor mogelijke toekomstige financiële tekorten. Dit besluit, genomen in het vermaar de Lancaster House, wordt beschouwd als de belangrijkste vordering op het gebied van internationale financiële samenwerking, sinds de historische Bretton Woods-conferentie In 1944, die leidde tot de oprichting van het Inter nationale Monetaire Fonds en de basis legde voor de groei van de handel en welvaart in de afgelopen twintig jaar. Aan de overeenkomst van de minis ters, die op deze conferentie werden voorgezeten door de verantwoordelijke man voor Engelands financiën, James Callaghan, zijn jaren van onderzoe kingen en discussies voorafgegaan. De beslissende fase van de onderhande lingen in Londen nam tijdens het af gelopen weekeind in Engeland nota- bene verbonden aan Bank Holiday ruim twaalf uur in beslag. (Zie voorts financiële pagina). In een voor die dagen omvangrijke advertentie beveelt F. von Windheim in DE TIJD van 28 Augustus 1867 een nieuw geneesmiddel aan: „De Revalenta is ook een goedkoop genees- en voe dingsmiddel, omdat zij de Medicijnen overbodig maakt en zoo geconcentreerd is, dat een lepel vol (naauwelijks eene waarde van ten hoogste 10 Cts representeerende) een geheel bord soep oplevert, voldoende voor eene maaltijd. Kinderen, die de moedermelk moesten missen en alleen met de Reva lenta werden opgevoed, werden sterk en tierig". DE TIJD, al meer dan honderd jaar de „Revalenta Neer landica" voor geestelijk welzijn! De dokter schrijft het zichzelf voor en betaalt bovendien een abonnement voor zijn studerende zoon. Kent u nog een student die de moedermelk moet missen? Vul dan ten behoeve van hem onderstaande bon in en Het beraad van het partijbestuur der KVP beeft de radicalen buit en baat bezorgd. Het ten dele vreed zame communiqué, dat zaterdag na afloop van bet beraad werd ver strekt, verhindert niet de krijgsterm „buit"-te gebruiken. Want er is en blijft een spanning tussen de ra dicalen en bepaalde topfiguren in de partij. Kenmerkend voor die span ning is, dat men van mening blijft verschillen over de vraag of de ra dicale initiatiefnemers met bun adres een juiste weg hebben bewandeld. Alsmede over de vraag of de reactie van de „bereikbare leden van het dagelijks partijbestuur redelijk en passend is geweest. De laatste vraag is door bet par tijbestuur eigenlijk ontkennend be antwoord, hoezeer partijvoorzitter Aalberse in een vraaggesprek ook te kennen gaf, dat bij niets hoefde in te trekken. In de aanvankelijke reactie, waarvoor de partijvoorzitter bekende verantwoordelijk te zijn. werd de radicalen verweten, dal zij zich buiten de paden van bet ge organiseerde partij-overleg hadden begeven. In het communiqué van zaterdag staat echter, dat iedere stroming ol groep baar mening van zelfsprekend ook buiten het partij- kader mag uitdragen, zij het in trouwhartige openheid jegens de partij-organen. Het is vooral die van zelfsprekendheid die veertien dagen geleden door de partijtop allerminst vanzelfsprekend werd gevonden. In de veranderde houding zit winst naar twee kanten. De radica len kunnen onbelemmerd voortgaan met bun evangelische fermentatie en de KVP zelf Iaat een stuk van haar angst voor de openbaarheid van rechtmatige meningsverschillen varen. In de eensgezinde conclusie van bet partijbestuursberaad klinkt bereidheid door tot voortgaande dis cussie in openheid. Bovendien wor den ten aanzien van bet totale vraagstuk van de partijvorming de schroeven eerder losser dan vaster gedraaid. Zoals men mocht verwachten, beeft bet beraad geen enkel oordeel opgeleverd over de radicale ideeën zelf. Deze hebben zaterdag nauwe lijks onderwerp van gesprek uitge maakt. Men beeft met andere woor den vijf tot zes uren nodig gehad voor een bespreking van gevolgde en te volgen gedragslijnen. Dal zegt wel wat over de moeilijke sfeer in de hoogste partijgeleding. Niet de meest geëigende sfeer voor de enige uitkomst die straks misschien rest: een herhaling van het wonder dal bij traditie heet: „verzoening van bet onverzoenlijke". Handtekening: De Nederlandse Antillen (200.000 inwoners) hebben aan zeven minis ters niet genoeg. Volgens de bestaan de regelingen valt weliswaar de zwaarste last van de verzorgende taak der overheid op de eilandsbesturen en heeft de landsregering slechts een beperkte taak. maar die taak schijnt op onverklaarbare wijze zozeer te zijn toegenomen, dat zeven Excellenties het niet meer aan kunnen. Acht wel. Vandaar. Ligt daar de werkelijke oorzaak van deze uitbreiding? In haar toelich ting op het voorstel noemt de lands regering als secundair argument voor deze uitbreiding van het kabinet, dat daardoor de basis, waarop de rege ring steunt, kan worden verbreed. Dat hale ze de koekoek! Door het gebruik van dit argument geelt de landsregering zeil toe. dat nieuwe groepen zoals de drie voormalige op positieleden in de staten, die zich bij de regeringscombinatie hebben aan gesloten dat kan daar blijkbaar allemaal met een ministerszetel moeten worden gepaaid. Wij vragen ons af ol hel langzamerhand niet een klein beetje belachelijk wordt. Amsterdam met bijna een miljoen inwoners hepft zes wethouders. Nederland mei zijn twaall miljoen inwoners heell veer tien ministers. De Staten van de Nederland se Antillen tellen 22 leden. Vijftien leden vormen een tweederde meerderheid. En om die te krijgen zijn acht ministers nodig! Naar die verhouding zou Nederland er 85 no dig hebben. Is het nou lachwekkend ol enkel maar zielig?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1