Rotterdam, donderdag 31 augustus mi DE MAASBODE Pakhuismeestere ri en Blauwhoed Nieuwe onderneming met veelzijdige activiteiten JAMIN! Vandaag DE TIJD Rotterdam en rijk betalen knooppunt Man eet auto Vier KLM-ers nog steeds gegijzeld Vrijmoedig commentaar Schroder had hartaanval Kostenverlichting wil! NIEUW KLEINPOLDERPLEIN Verzorgde bij een feeëriek uit Nieuwe manager van de Beatles Werknemers Van nu vrij Vergoeding voor Kamerleden naar veertig mille? en verder Brede basis Dividend Thomsen VRAAG NU HET KLEURRIJKE FIT WINTERPROGRAMMA IN HOOFDSTAD VAN GUINEE1 Ambassadeur in Bonn ON PS BEWOLKT 123e JAARGANG No. 39719 •U aug. De havenbedrijven blauwhoed in Amsterdam en pakhuismeesteren in Rotterdam hebben besloten een fusie aan te Saan. De combinatie van de heide cargadoors-, stuwadoors- opslagconcerns zal „Pak hoed" gaan heten. Alle bedrij- ven van Pakhoed hebben teza men ruim 3500 man personeel in dienst. 14 pagina's Zie voor stadsnieuws pagina 5a, 5b DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker In het oude veembedrijf worden moderne methoden van mechanisch goederentransport toegepast. PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD Veel bewolking. Hier en daar enige regen of motregen. Matige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MAAN op: ZON op: $.49 onder: IS.09 onder: 19.31 PAKHOED": GROTE FUSIE VAN HAVENBEDRIJVEN ADVERTENTIE AMSTERDAM/ROTTERDAM, (Van onze verslaggever) Het samengaan van twee zeer voor uitstrevende ondernemingen, die hun «Waartepunt respectievelijk in Rotter dam en Amsterdam hebben, zal leiden ?°t het ontstaan van het grootste °edrijf op dit gebied in ons land. Zowel pakhuismeesteren als Blauwhoed heb- ,b':n behalve hun hoofdbedrijven in de "eide grote havensteden, een groot *antal vertakkingen in en buiten Ne erland. De aandeelhouders van beide bedrij- ADVERTENTIE Us# Veel leden van het Amerikaanse Congres hebben geen enkel ver trouwen meer in een eerlijk ver loop van de verkiezingen, die bin nenkort in Zuid-Vietnam zullen worden gehouden. Meer hierover op pagina 3. !n een „spreekuur voor gezinsplan ning" zullen de katholieke huwe lijksbureaus ook praktische hulp v'erlenen bij geboorteregeling. Voor nadere bijzonderheden hierover zie then pagina 3. Dezer dagen is een boeiende docu- mentaire verschenen over de NSB, onder de titel ,,Hou Zee, Kame raad". Op pagina. 5 vertelt Ben Kroon meer over di1 interessante document. en drs. A. J. Cuppen KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 20 11, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur. tel. 0 10- 14 28 10. ABONNEMENT: per week ƒ1, per maand 4,40, per kwartaal f 13,exclusief eventuele In cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent oer millimeterhoogte: DE tijd gehele oplage 95 cent per milllmeterhoogte; cent voor familieberichten. 75 Contracttarieven op aanvraag. ven en houders van niet-royeerbare certificaten van aandelen Blauwhoed kunnen hun stukken verwisselen in ge lijke nominale bedragen nieuw uit te geven aandelen, resp. niet-royeerbare certificaten Pakhoed. Voor de nieuwe stukken zal notering ter beurze worden aangevraagd. Voorafgaande aan de da tum van omwisseling zal door Pakhuis- meesteren aan haar aandeelhouders een agiobonus worden uitgekeerd van 30 procent in aandelen. Het ligt in de bedoeling dat de juridische/financiële samenvoeging van beide bedrijven nog dit jaar haar beslag krijgt. In het wereldgoederenverkeer, dat de bestaansbasis is van de havenbe drijven voltrekken zich structuurwijzi gingen van grote betekenis en om vang. Aan de daaruit voortvloeiende noodzaak tot aanpassing, heroriënte ring en ontplooiing kunnen Blauwhoed en Pakhuismeesteren belangrijk beter het hoofd bieden, indien de in beide ondernemingen beschikbare krachten op het gebied van veem-, stuwadoors en expeditiebedrijf doelbewust gebun deld worden. derend „property development" be drijf inbrengt. Laatstgenoemd bedrijf richt zich op het ontwikkelen en ex- belangen in de betrokken investerings- fondser. in. Door dit alles tezamen te voegen ontstaat een maatschappij die begint met een geplaatst kapitaal van nomi naal ongeveer 38 miljoen, een ge toond eigen vermogen van ongeveer 115 miljoen, alsmede belangrijke stille reserves in de waardering der vaste activa. Deze veelzijdige onderneming heeft krachtige posities op vele elkaar aanvullende of versterkende gebieden van dienstverlening alsmede van ex ploitatie van gebouwen en installaties. Naar de huidige inzichten in de pang van zaken zal over 1967, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in elk geval een dividend van 12 procent op de Pakhoed-aandelen worden voorge steld plus een agio-bonus van 4 pro cent in aandelen, (dividend Blauwhoed 1966 eveneens 12 procent 4 procent bonus In april 1966 kondigden Blauwhoed (toen nog met „aa") en Thomson's Verenigde Bedrijven een zodanige vorm van samenwerking aan, dat beide ondernemingen als holdings zelf standig en gescheiden zouden blijven, waarbij elk op zijn eigen gespeciali seerd terrein zou optreden. Thomsen zou zich dan in de sterkere mate richten op transport development en Blauwhoed op property development van bedrijfsgebouwen voor verkeer, handel en industrie. De werkmaat schappijen op het gebied van het veem- stuwadoors-, transport en expeditie bedrijf zouden opnieuw in een Rotter damse en een Amsterdamse groep worden gegroepeerd. Eind september van hetzelfde jaar werd evenwel be kendgemaakt, dat de samenwerking niet was doorgegaan, omdat de uitwis seling van belangen niet uitvoerbaar was, als gevolg van het gevaar van eenzijdige overheersing. (Vervolg op pagina 4) De risico's van versnipperde activi teiten worden vermeden, terwijl voorts de samenvoeging in financieel, bedrijfs organisatorisch en commercieel op zicht de brede basis brengt, die nodig is om als Nederlandse onderneming op internationale schaal de ontwikkelin gen bij te houden. Dit is in het belang van de vennootschappen en van haar aandeelhouders en werknemers." al dus het communiqué. Naast de in de havens werkende veem-, stuwadoors- en expeditiebedrij ven hebben beide ondernemingen ook in andere takken van bedrijf grote investeringen en exploitaties waarmee zij, samengevoegd, een belangrijk sterker en veelzijdiger dienstenpakket kunnen aanbieden. Pakhuismeesteren brengt mede in de combinatie zijn grote bedrijven op het gebied van tankopslag en aanver wante dienstverleningen, zowel in het buitenland als in Nederland, terwijl Blauwhoed zijn dominerende positie op het gebied van koel- en vrieshuizen verspreid over het land en zijn expan- (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 31 aug. Rijkswa terstaat en d'e gemeente Rotterdam hebben overeenstemming bereikt over de kostenverdeling van de aanleg van het geweldige verkeersknooppunt Kleinpolderplein, waar in 1971 de rijkswegen 3 (richting Utrecht), 13 (richting Den Haag) en 20 (richting Hoek van Holland) zullen samenko men. Het plan voor het Kleinpolderplein en het Blijdorpplein, dat als hetVware zal moeten meegroeien, omvat de aanleg van een tunnelbak voor het verkeer over de noordelijke randweg, een viaduct over de beide pleinen voor het verkeer van rijksweg 13 naar de Stadhoudersweg, een reconstructie van het wegenplan voor het plaatselijke verkeer en enige viaducten voor de verbindingen van rijksweg 13 met de noordelijke randweg. De gemeente zal ADVERTENTIE In het nieuwe winterprogramma van Fit zijn weer vele nieuwe be stemmingen opgenomen. Wij noemen U daarvan: 8, 15 dagen Canarische eil. v.a. f 545. 15, 50, 64 of 99 dagen Torremolinos (incl. vliegreis) v.a. f 304, 15 dagen Mallorca v.a. f 4n_ 14 dagen Egypte v.a. f 59s[_ 14 dagen Israël voor f 817, 16/21 dagen cruise in het Caraïbisch gebied v.a. f 1098, 22 dagen rond de wereld (met o.a. een bezoek aan HongKong, Tokio, San Francisco etc.) voor f 3498, 16 dagen Kameroen v.a. f 950^— U ziet het, Fit zoekt steeds weer nieuwe mogelijkheden voor U. Haal vandaag nog het prachtige winterprogramma bij Uw reis bureau öf stuur nü onderstaande bon in. invullen en opsturen aan Fit-vliegreizen N.V., Kerkstraat 14, Eindhoven, telefoon (040) 69433. naam. adres: woonplaats: verzoekt snel toezending van het kleurrijke FIT winterprogramma. MAAKT VAN DE WINTER EEN ZOMER van dit plan tien miljoen gulden beta len en het rijk 4,5 miljoen gulden. Om technische en economische re denen zullen sommige onderdelen die de gemeente aangaan voor rekening van het rijk worden uitgevoerd en omgekeerd. Omdat het ook moeilijk is bepaalde werken te scheiden is in principe afgesproken, dat alles boven de lijn Schie-Schiekanaal voor reke ning van het rijk en alles beneden deze lijn voor rekening van de ge meente komt. Een uitzondering vormt weer de aanleg van lokale wegen. In een voorstel aan de gemeente raad om een eerste krediet van 2,5 miljoen gulden te voteren voor de begroting van 1967, waarvan al direct een miljoen gulden van het rijk terug in de gemeentekas zal vloeien, wordt gezegd dat de wijziging van het Blij dorpplein met aansluitende wegen 3,1 miljoen zal kosten, de herprofilering van de Burgemeester Josselin de Jonglaan 335.000, de reconstructie van de Abtsweg 190.000, de verkeerssigna- lering een half miljoen en voorts de beplantingen en dergelijke nog eens 600.000 gulden. Het viaduct over het Blijdorpplein en de Stadhoudersweg zal 5.300.000 kosten en door het rijk voor rekening van de gemeente wor den verzorgd. Voor eigen rekening voert het rijk uit de bouw van de oostelijke Blijdorp- brug, de bestrating en riolering van het Kleinpolderplein en de tijdelijke voorzieningen, die moeten worden ge troffen. Dit alles kost 4,5 miljoen gulden. Als gevolg van de uitvoering van het Kleinpolderplein in vier niveaus moet de rijksweg 13 worden verbreed en de bestaande tunnel van het Kleinpolder plein worden verlengd. Dit zal de gemeente doen, maar op kosten van het rijk. ADVERTENTIE UW C b'i) s#et ADELAIDE, 31 augustus (Reuter) Een in Australië wonende Griek, die al eerder scheermesjes en stukken glad heeft verorberd, heeft gewed dat hij een auto zal opeten. De man, die Leon Samson heet en dertig jaar oud is, heeft voor zijn maaltijden een mid denklasser van Australisch fabrikaat uitgekozen. Als de auto na vier jaar in zijn maag zal zijn verdwenen, waar voor hij elke dag bijna een kilo metaal, glas, bekleding en rubber moet doorslikken, wint de Griek veer tigduizend gulden. (Van onze correspondent) LONDEN, 31 aug. Clive Epstein, de één jaar jongere broer van de onlangs overleden Brian Epstein, is door de Beatles als hun nieuwe mana ger geaccepteerd. De 31-jarige Clive, die getrouwd is en in Liverpool woont, werkt allang in de door zijn broer opgezette onderneming, waarin hij zelf ook een stevig aandeel heeft. Zijn activiteiten lagen tot nu toe vooral op het administratieve vlak. Zijn overle den broer was aanzienlijk beter bedre ven als het zaken betrof voor, met en over popsterren. Tcoh heeft men goe de hoop dat Clive zich ook deze kennis van zaken kan eigen maken. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 31 augustus In een villa in Conacry. hoofdstad van Gui nee. worden op lost van de Guinese regering nog steeds de vier KLM-ers gegijzeld gehouden als vergelding voor de gevangenneming van een aantal Guinese burgers door Ivoorkust nadat de KLM met deze passagiers op een vliegveld van dat land was geland. De beperking van bewegingsvrijheid die een vijftigtal andere Nederlanders in Guinee was opgelegd, werknemers van het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort dat daar baggerwerk- zaamheden uitvoert, is inmiddels ge ruisloos opgeheven. Deze werknemers waren weliswaar niet gegijzeld, maar ze hadden aanvankelijk moeilijkheden om een uitreisvisum te verkrijien. Nadat eerst enkele zieken toestem ming was verleend het land te verla ten is de situatie voor al deze werk nemers nu normaal geworden. De aflossing van de werkkrachten uit Nederland kan gewoon doorgang vin den. Uitzichtlozer is de toestand van de KLM-ers, die nu al twee maanden in een villa opgesloten worden gehouden. De Nederlandse regering wacht voor lopig af of deze zaak ter sprake zal worden gebracht op de Afrikaanse conferentie die binnenkort wordt ge houden. President Tubman van Libe ria heeft namelijk eerder een verte genwoordiger van de Nederlandse re gering toegezegd daar stappen te zul len ondernemen. Men wil zich er op buitenlandse zaken nog niet over uitla ten welke andere maatregelen zullen worden genomen wanneer er op die conferentie over deze zaak geen resul taten worden geboekt. Eerder werd zonder succes de secretaris-generaal van de Verenigde Naties de heer Oe Thant ingeschakeld. Bij de KLM is men omzichtig in het geven van inlichtingen over deze kwestie, bevreesd als men is dingen te zeggen die de Guinese regering onwel gevallig zijn en die de situatie voor de gegijzelden alleen maar moeilijker zal maken. Omdat alle vier daar gestatio neerde employees zijn gegijzeld - de (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 aug. De com- missie-Götzen zal aan minister Beer- nink (binnenlandse zaken) een ver hoging voorstellen van de schadeloos stelling voor leden van de Tweede Kamer. Het thans geldende bedrag van 20.000 dient volgens de com missie te worden verhoogd tot C 40.000, zo bericht het dagblad Trouw. Op de verhoogde schadeloos stelling zouden inkomsten op andere functies in mindering moeten worden gebracht. De commissie-Götzen werd in maart ingesteld door de toenmalige minister van binnenlandse zaken, prof. Ver dam. De voorzitter van de commissie, de heer L. Götzen, is o.m. oud-minister en oud-voorzitter van de algemene rekenkamer. De discussie over de juiste hoogte van de schadeloosstelling van kamer leden loopt reeds vele jaren. Volgens sommigen verdient het verre de voor keur dat leden van de Tweede Kamer geen belangrijke nevenfuncties vervul len. Ook wordt wel aangevoerd, dat juist door het vervullen van neven functies de Kamerleden een kennis en ervaring krijgen die ook voor een juiste vervulling van hun kamerlid maatschap van belang is. In ieder geval is men vrij algemeen van oor deel dat de huidige schadeloosstelling van 20.000 niet voldoende is om het kamerlidmaatschap aantrekkelijk te maken voor diegenen, die door hun capaciteiten elders een veelvoud van dit bedrag kunnen verdienen. heren H. van Dijck, H. Oostveen, H. Etjo en J. Hoffenaar -lopen de contacten via tussenpersonen. De ge zinnen van de employees zijn onge moeid gelaten maar ook de vrouwen wordt niet toegestaan hun man te bezoeken. BONN, 31 aug. (AFP) Dr. Ger hard Schroder, de Westduitse minister van defensie, blijkt een hartaanval te hebben gehad. De 56-jarige bewinds man, die met spoed met een speciaal vliegtuig van zijn vakantieverblijf op het eiland Sylt naar een universiteits kliniek in Hamburg werd overge bracht, lijdt nog aan flauwtes. Volgens Conrad Ahlers, de waarne mende woordvoerder van de Bonds regering, behartigt de staatssecretaris j van defensie, prof. Carl Carstens, de lopende zaken op Schröders ministerie. In het kabinet wordt minister Schroder vervangen door zijn voorganger, Kai Uwe von Hassel, die nu aan het hoofd staat van het ministerie voor vluchte lingenzaken. Internationale diplomatie veronder stelt een gemeenschappelijk cultuur patroon of althans wederzijds respect voor de cultuur van de ander. Maar in de mentaliteit van de Chinese Grote Proletarische Culturele Revo lutie bestaat geen eerbied voor de cultuur van Engeland of Europa. De Chinezen hebben een oudere beschaving dan wij Europeanen, maar de zogenaamde diplomaten van de Chinese Volksrepubliek heb ben, net als de Rode Gardisten, bun eigen beschaving afgezworen. Het Chinese volk dat eens de Euro peanen die China binnendrongen als barbaren beschouwde, wordt nu zelf in het buitenland door bar baren vertegenwoordigd. De schendingen van de diploma tieke regels door de leden van de Chinese missie in Londen zijn zon der weerga in de geschiedenis van de internationale betrekkingen. Het spel-element in de diplomatie, dat vooral door Engelsen gewaardeerd wordt, neemt in bet Chinese op treden uitzonderlijke vormen aan. Een diplomaat die met een honkbal knuppel gaat slaan, geeft wel een zeer ruime uitleg aan de diploma tieke bewegingsvrijheid. Het Chinese wangedrag in Lon den vertoont sterke overeenkomst met bet recente optreden van Chi nese diplomaten in Djakarta. Zoals de Rode Gardisten deze maand tegen de Britse missie in Pefking op traden, zo gingen zij in februari te keer tegen de Sovjet-ambassade in de Chinese hoofdstad. In Londen lezen Chinese diplo maten op straat hardop voor uit het Rode Boekje, of de Gedachten van Mao Tse-toeng. Als een Britse diplo maat in Peking nu eens met de tekst van de Hamlet op straat ging, zou hij uit de gedachten van Wi'Hiam Shakespeare kunnen voorlezen: „Dit mag dan waanzin zijn, maar er zit systeem in". Het is een systeem van bewust uitlokken van ernstige conflicten met vreemde mogendheden. Maar noch Rusland noch Engeland hebben zich tot nog toe laten verlokken tot het verbreken van hun diplomatieke betrekkingen met Rood-China. DEN HAAG, 31 augustus Binnen kort is de benoeming te verwachten van dr J. G. de Beus, hoofd van de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Verenigde Naties te New York, tot ambassadeur te Bonn. Goed nieuws in DE TIJD van 31 Augustus 1867: „Gisteren avond heeft het publiek de goede uitwer king kunnen waarnemen der verbeterde straatver lichting, terwijl de 1200 nieuwe gaslantarens, op verschillende punten der stad geplaatst, alstoen voor het eerst ontstooken werden. Ofschoon er aldus 1200 gasvlammen méér branden dan voorheen, betaalt de stedelijke regering voor de openbare verligting F. 30.000.- in liet jaar MINDER dan vroeger!" Van petroleum naar gaslicht; van lichtgas naar aardgas, DE TIJD volgde kritisch de bestedingen van de overheid! Kent u nog gasfitters die graag plaatjes opzetten? Vul dan namens hen onderstaande bon in cn verdien zo een Het abonnementsgeld 13,- p. kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Handtekening: DE TIJD Postbus 348 Amsterdam-C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1