DE MAASBODE alcohol oorzaak van ernstige autobotsingen Vrijmoedig commentaar Busje rijdt in op fietsend gezin ÖÉTIJDl Surveyor - 5 landt zacht op de maan JAMIN Lezen en laten lezen Grenzen van Polen zijn definitief vand aag v. Heijst naar Hoogovens 44 PRO-SPAANSE STEMMEN Wagtmans gewond na auto-ongeluk Coureur dood na ongeval op Zandvoorteircuit Pruisische prins in geheim gehuwd Jongen (14) rijdt met auto door Haags centrum Zes mijnwerkers omgekomen De Paus lijdt aan blaasontsteking Vergeefs gevlij van Poolse leiders l" Mon eu Verder DE GAULLE HERHAALT: Xt£ dee ROTTERDAM, MAANDAG 11 SEPTEMBER 1967 RUSTIG WEER 123e JAARGANG No. 39728 oiLeew letale botsing tussen een Opel en een 2 CV op de-noordelijke oprit naar de .brug over het Amsterdam-Rijnkanaal raakten stJrTcU in Amsterdam zeven personen gewond: vijf inzittenden van een Opel links het wrak en twee van een 2 Cv. ue oe- hehh van de een Leeuwardense kelner, zou onder invloed van alcohol zijn geweest en vóór deze botsing al vijf andere auto s wiet W 9eramd- Vannacht veroorzaakte een onder invloed verkerende automïbïlist op de Rijksstraatweg in Heemskerk een g oon auto waarin twee zusters uit Alkmaar zaten. Beide wagens vlogen in brand; een van de vrouwen kwam om het leven. '6 pagina's 2ie voor stadsnieuws Pa9ina 5a en 5b DE MAASBODE M DIRECTIE: r' A. M.'van der Kallen HOOFDREDACTIE: 1. M. Lücker drs. A. J. Cuppen AMSTERDAM, 11 sept Steeds meer verontrustend wordt de verkeerssituatie op de Neder landse wegen in de weekends. Van vele verkeerswegen liggen op dit ogenblik ook grote stuk ken opgebroken, zodat daar bij voortduring lange files en op stoppingen ontstaan. De rijks politie is op vele plaatsen in de weer geweest, zowel ter assisten tie bij vele ongelukken als bij het ontwarren van het in de knoop ^geraakte verkeer. Financiën en economie] BRAND IN MIJN_ advocaatbowls niet duur wel heerlijk - nieuwe PLAKBOEK DE TIJD ADRES: WOONPLAATS: Deze bon als brief versenden aan: DE TIJD Postbus 348 Amsterdam-C. DETIJD In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag zonnige perio den en slechts een enkele lokale bui. Zwakke wind. Weinig verandering ZON op: 06.07 MAAN op: 15.45 onder: 19.06 onder: 22.19 Verkeer in de weekeinden steeds verontrustender Gibraltar wil Brits blijven GIBRALTAR,' 11 sept. (AFP.UPI) Slechts 44 kiezers hebben zich bij het gisteren gehouden referendum uitgesproken voor Spaans bestuur in Gibraltar. Daartegenover stonden 12 237 mensen, die voorstanders ble ken van handhaving van de banden met Engeland. De 44 kiezers, die voor Spaanse souvereiniteit over „de rots" waren, maakten net voorbe- houd, dat de bewoners hun Britse nationaliteit moeten behouden. Spanje heeft, zoals bekend, lang tevoren laten weten, dat het de verkie zingsuitslag, hoe dan ook, met zal erkennen, omdat het gebied met door Spanjaarden bewoond wordt, maar door een door de de Britten aange trokken mengelmoes van nationalitei ten. Ook de dekolonisatiecommissie van" de Verenigde Naties verklaarde onlangs, dat een referendum „van geen belang" zou zijn. Öacten~ ?ln?er. Parlementaire re- de happening, die verEad ljdens de Leidse KVP- heWfrt °Pganë bracht, mee- er QVear- °P Pagina 3 schrijft hij k°rten' de nachten wor- toleel rwor^ weer tijd voor treden de zomerslaap ontwaakt, "°etUchfe ®ezeCchappen voor het «n weekeind Theater stv.kkeT,Sern^e"azen opwindende recen„.wel Qoed toneel. Voor de Hsies Xe pagina 5. Vo^tbanederlands elftal gaat weer detiutantn' Georg Kessler koos één het We] Jan Klijnjan. Hij heeft ^htal' g®weten- Klijnjan was in Sen ii„u. erist, druk bezig zes da- Wat v d arrest uit te zitten. Heel düs, in ingen voor Kessler onze sportbijlage wordt o.a. dat Uitvoerig verteld. en KaNt0ReN; Rotterdam, Westblaak en 147 re| redactie en ad- yiiniatratie. 14 20 11. redactie na ''•30 uur; 14 21 14. Postbus 723. Ir° t.n.v. De Tijd. Amsterdam; 2 28 84. ^j"ORGING: afdeling lezersservice tot '9.30 uur. tel 0 10- 14 28 10. ^ONNEMENT: per week f 1 P®' maand f 4,40, per kwartaal '13,—, exclusief eventuele tn- Cassokosten ADv,ERTENTIES: De riJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte; flJD gehele oplage cent per millimeterhoogte; cent voor familieberichten. 75 Cont racttarieven op aanvraag. (Van onze verslaggever) De ergste verkeersongelukken zijn gemeld in de nacht van zaterdag op zondag. In de buurt van STADS KANAAL is de bestuurder van een busje zaterdagavond ingereden op een fietsend gezin van zes personen. De gevolgen waren rampzalig. De 45- jarige vader, S. van der Borg, en zijn 43-jarige echtgenote werden op slag gedood. Twee kinderen van drie en zes jaar, die bij de ouders achter op zaten, werden zwaar gewond. De toestand van de jongste baart nog steeds grote zorg. De bestuurder van het busje is zondag in zijn woning in Oude Pekela aangehouden. Hij wordt ervan verdacht onder invloed van alcohol te hebben gereden. Onder invloed van alcohol zou ook een 27-jarige kelner uit Leeuwarden geweest zijn die in dezelfde nacht op de brug over het Amsterdam - Rijnka naal in AMSTERDAM een ernstig verkeersongeluk heeft veroorzaakt. Op de noordelijke oprit van de brug ging hij inhalen terwijl van de andere kant een andere auto naderde. De wagens botsten op elkaar en zeven personen werden gewond. Dat waren de kelner en zijn vier passagiers, en twee perso nen uit de tegenliggende auto. De kelner zou even daarvoor nog een aantal andere auto's hebben geramd In de afgelopen nacht is een dron ken autobestuurder in de buurt van (Van onze correspondent) DEN HAAG, 11 sept. De be windvoerders van de in staat van surséance van betaling verkerende radiatorenfabriek 3. B. van Heijst en Zonen voerén met een aantal onder nemingen, waaronder het Hoogoven concern, besprekingen over een mo gelijke overname van het bedrijf. Het bestuur van Hoogovens heeft de zaak in beraad. Het Hoogoven- bedrijf is een van de belangrijkste leveranciers van het Haagse bedrijf. De Haagse wethouder van economi sche zaken, de heer B. Bo heeft tiidens een onderhoud met de heer J. van Heijst, in het Belgische Grobben- donk, de toezegging gekregen dat deze zich niet zal verzetten tegen verkoop of fusie van zijn bedrijf. De wethouder heeft de heer Van Heijst opgezocht in diens hotel, waar hij vanwege hart klachten het bed moet houden. B. en W. van Den Haag hebben de mogelijkheid besproken voor enige tijd garant te zijn voor het salaris van de zeshonderd Haagse werknemers van het bedriji. Hiervoor werden echter geen admini- stratief-rechtelijke mogelijkheden ge zien. Er bestaat goede hoop dat net bedrijf kan blijven doordraaien, nadat het door een andere onderneming zal zijn overgenomen. HEEMSKERK frontaal op een andere auto gebotst. In de andere wagen reden de gezusters Van Twisk uit Alkmaar, 23 en 24 jaar oud. De twee auto's vlogen terstond in brand en daarbij kwam een van de twee vrou wen reddeloos om. De bestuurder van de andere auto was een in Beverwijk wonende Belg die slechts licht gewond was en haastig de vlucht nam. De politie ging hem met een speurhond achterija en vond hem kort daarna slapend en beneveld in een veld. Hij is in Heemskerk opgesloten. Drie jongelui uit Heemskerk waren getuige van dit afschuwelijke ongeluk. Zij hadden de Belg in een café opge merkt en geprobeerd hem het wegrij- (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 sept. In het Belgische Essen is Wout Wagtmans vrijdagavond gewond geraakt, toeji hij met zijn auto van een acht meter hoge dijk viel. Hij werd uit de auto geslin gerd en kreeg verwondingen aan het hoofd. Na eerste hulp werd Wagtmans naar zijn huis in Sint Willibrord ge bracht. Het ongeluk gebeurde op een viaduct van de spoorlijn Roosendaal-Antwer- pen. Wout Wagtmans verloor de macht over het stuur, toen hij moest uitwij ken voor een tegenligger waarvan de bestuurder de bocht te ruim nam. (Van onze verslaggever) ZANDVOORT, 11 sept. De 22- jarige Simon de Vries uit Woimer is zondagavond in het Groote Gasthuis te Haarlem overleden ten gevolge van ernstige verwondingen die hij opliep, toen hij met zijn racemotor slipte op het circuit van Zandvoort. De coureur nam het afgelopen weekeinde deel aan races „Onze Steroendag" van de KNMV. Hij werd met een hoofdwond in bewusteloze toestand naar het gasthuis in Haarlem overgebracht waar hij zondagavond aan zijn verwondingen overleed. BREMEN, 11 sept. (Reuter) Prins Friedrich Wilhelm van Pruisen, ach terkleinzoon van de laatste Duitse keizer, is in het geheim en tegen de wens van zijn ouders met een niet- adellijk meisje getrouwd. Dit heeft een woordvoerder van de familie meege deeld. De prins, de oudste zoon van prins Louis Ferdinand, hoofd van het huis Hohenzollern, trouwde vorige maand met Waltraud Freydag, de dochter van een advocaat. Beiden zijn 28 jaar. Een jaar geleden trouwde 's prinsen broer, de 26-jarige prins Michael, ook al met de dochter van een zakenman. den te beletten. Hij was toen al beschonken, maar was toch nog naar een café in Castricum gereden om weer wat te drinken. Opnieuw pro beerden de jongens de man te bewej gen uit zijn wagen te stappen. Maar ze moesten toezien hoe hij zigzaggend naar Beverwijk reed. Halverwege ver oorzaakte hij de fatale botsing. DEN HAAG, 11 sept. Een 14- iarige iongen heeft zondagmiddag in een auto een tocht door de drukke Haagse binnenstad gemaakt. Hij had zich door de eigenaar, die hij kende, laten uitleggen hoe alles werkte. Kort daarop kroop de jongen zonder dat iemand het merkte achter het stuur en maakte een rit door de binnenstad, waarbij hij onder andere het drukke op werkdagen bij automobilisten be ruchte Rijswijkseplein over reed. In de Griftstraat werd de knaap later aangehouden door de politie, die door de eigenaar gewaarschuwd was. De jongen had geen aanrijding gemaakt de auto bleef onbeschadigd. PASADENA, 11 sept. (Reuter) De Amerikaanse maanraket Surveyor- 5 heeft een zachte landing op de maan gemaakt en vandaar heldere en scher- ve foto's uitgezonden. Een van de taken van het toestel is in de maan bo dem proberen te spitten" om na te gaan in hoeverre er beweging gebracht kan worden in de bovenste laag van de maanbodem, waarvan de Surveyor voorts moet pogen enkele monsters mee huiswaarts te nemen. De zachte landing is, in weerwil van een kleine panne met de heliumleiding, een triomf van precisie. De Surveyor-5 kwam precies op het berekende tijd- stip, 1.46 uur Nederlandse tijd van morgen aan op de maan na een reis van slechts 65 uur. De snelheid van het op Kaap Kennedy gestarte toestel van 990 kilo .bedroeg 3,65 meter per secon de. De Surveyor maakte op slechts 3,2 kilometer van zijn doel aan de zuid westelijke oever van de „Zee der Stilte" een geruisloze landing. Vijf kwartier later ontving' het ruimte vaartlaboratorium van Pasadena in Californië de eerste beelden: helder en haarscherp. Op de eerste foto zag men nog een van de poten van de Surveyor op kennelijk stevige bodem. Andere opnamen toonden de omgeving, tot de horizon. Volgens de Amerikanen lijken de beelden sterk op die van de Sur veyors! en 3, die samen 17.300 foto s van de maan overseinden. De proeven met de Surveyors-2 en 4 waren mis lukkingen. Bij de Surveyor-5 faalde even de heliumleiding, die lek bleek, maar er is nog voldoende helium over om later nog even op de maanbodem te spitten. De stembusuitslag werd in Gibraltar met gejuich begroet door een grote menigte, die voor het culturele cen trum van de stad was samenge stroomd. De stemmen waren geteld onder toezicht van vijf waarnemers uit landen van het Gemenebest. Om de Spaanse bezwaren van importbevol king" te ontzenuwen hadden de Britten bepaald, dat slechts die inwoners van Gibraltar mochten stemmen, die kon den aantonen, dat hun familie al drie generaties op ,,de rots" gevestigd is. Van de ongeveer 25.000 inwoners had den er aldus 12.762 stemrecht. Londen heeft toegezegd, dat het na het refe rendum besprekingen zal openen over een grondwet voor Gibraltar waardoor onder meer de macht van de plaatse lijke regering zal worden vergroot. De bevolking van Gibraltar is in meerderheid Spaans sprekend, maar slechts voor een gering deel afkomstig van het Iberische schiereiland. Boven dien hebben de beperkingen, die Span je het laatste jaar heeft ingesteld ten aanzien van het weg- en luchtverkeer met Gibraltar de inwoners niet vrien delijker gestemd ten aanzien van de autoriteiten in Madrid. De Rots heeft uitbundig gekozen voor Engeland. Maar het grote feest is tot Gibraltar zelf beperkt geble ven. In Engeland beeft men van de overduidelijke uitslag zonder noe menswaardige opwinding kennis ge nomen. De Britse perscommentaren richten zich veel meer op de gevol gen dan op het succes zelf. Men verwacht grondige tegenacties van Spanje. Tegenacties die zouden kunnen bestaan uit het terugtrekken van de vijfduizend Spaanse dok- arbeiders, door voor hen de weg naar de marinewerven op Gibraltar af te sluiten. Spanje zou kunnen besluiten tot bet stopzetten van de veerdienst tussen de Spaanse plaats Algeciras en Gibraltar en tot bet opleggen van allerlei beperkingen van het luchtverkeer met de Rots. Men verwacht voor de komende weken scherpe tegenstellingen in de Spaans-Britse verhouding en ver- boogde activiteiten van de regering in Whitehall, die zich nu ook moet bezighouden met de komende status van dit Britse steunpunt op de drempel van de Middellandse Zee. Er wordt al gesproken over politieke integratie met Engeland, maar de moeilijkheden die daaraan verbonden zijn kunnen niet worden onderschat, zoals The Times heeft opgemerkt. Men moet^fiopen op het handhaven van zekere relaties tussen de Rots en Spanje, want ook de Britten er kennen dat dit voor iedereen in Gibraltar bet beste is. (Van onze correspondent) EAST WEMYSS, 11 sept. Nog steeds stijgen dikke, sinistere rookwolken op uit. de schachten van de Michael-mijn in Schotland. Nog steeds woedt er beneden, diep onder de grond en vooral ook onder de zee, een felle brand. Zes doden is nu nog het officiële cijfer van het drama, waarmee voor dit kleine mijnwerkersdorp aan de kust een afschuwelijk weekeinde is begon nen. Maar het is wel zeker dat dit aantal nog zal stijgen. Want de drie mannen, waarvan men zaterdagmor gen nog geschreeuw en klopsignalen heeft gehoord, zijn stilzwijgend opge geven. De rook- en gasontwikkelingen in de gangen beneden zijn te gevaarlijk voor de redders om hierin af te dalen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ROME, 11 sept. Prof. Fontana, een van de behandelende artsen van de Paus, heeft eindelijk laten weten waaraan zijn patiënt lijdt: een accute ontsteking van de blaas en van het nierbekken. Het Pauselijk Staatssecretariaat heeft voorts bekendgemaakt, dat de toestand van de Paus stationair, dus niet verbeterd is, en dat hij van vrijdag op zaterdag een „minder rusti ge nacht" had. „De volgende ochtend heeft de Paus zijn studies en de behandeling van de lopende zaken van zijn staatssecretariaat hervat", aldus het officiële communiqué. Uit deze bekendmaking moet worden geconcludeerd dat het Vaticaan alar merende geruchten over de gezond heidstoestand van de Paus tegen wil gaan. Aan de andere kant kon op den duur niet meer worden gezwegen over de werkelijke ziekte, waaraan de Paus ondanks de eerste medische behande ling blijft lijden. De lichte koorts is teruggekeerd en de maagstoornis is niet helemaal geweken. ADVERTENTIE G (Van onze correspondent) WARSCHAU, 11 sept. President de Gaulle heeft vanmorgen in een toespraak tot het Poolse parlement opnieuw verklaard, dat de tegen woordige grenzen van Polen defini tief moeten zijn met inbegrip dus van de door de Westduitsers zo ver afschuwde Oder-Neissegrens en dat de Fransen al sinds 1944 deze grenzen erkennen. De Gaulle herhaalde ook bij deze gelegenheid zijn standpunt, dat de Europese naties moeten samenwerken bij de oplossing van de kwestie-Duits- land. In de Westduitse pers is nogal verschillend gereageerd op de verkla ringen van De Gaulle. De rechtSe bladen schreeuwen over het algemeen moord en brand, andere bladen, zoals de links-radicale Frankfurter Rund schau, zijn van mening, dat de Franse president slechts uitspreek^, wat ieder zinnig mens, ook in West-Duitsland, allang denkt. De Poolse partijsecretaris Gomulka, die na De Gaulle in het parlement het woord voerde, zei dat het verbond met de Sovjet-Unie en alle andere socialis tische landen Oost-Duitsland dus inbegrepen de hoeksteen van de politiek van Polen en van zijn veilig heid i s.Poten is voor liquidatie van de tegenover elkaar staande blokken en de vervanging ervan door een vrucht bare samenwerking. Gomulka sprak zich uit voor twee Duitse staten, met gelijke rechtenPolen is bereid zijn betrekkingen met West-Duitsland te normaliseren, maardan moet Bonn ook een realistische politiek voeren. In zijn toespraak tot tot de Poolse zoals hier en daar verwacht werd, een nog krachtiger beroep op de regering in Warschau gedaan zich vrijer op te stellen ten opzichte van de Russen, zoals De Gaulle zelf dat deed met zijn Frankrijk jegens de Amerikanen. Tot dusver heeft de Franse president vrij wel iedere gelegenheid aangegrepen om de Polen te vleien en te wijzen op hun kracht en betekenis en op e plaats, die ze zouden kunnen innemen „op de eerste rij". Opmerkelijk was, dat de Poolse pers dit soort penïble verklaringen doodzweeg. In de haven Gdinia zei de Franse president gisteren nog: „Het is niet de taak van Frankrijk" (in casu De Gaullé) „om Polen raad te geven, maar het acht de Polen zo hoog, dat het wil hopen, dat ze wat verder zullen willen zien dan tot dusver en dat ze daarbij ongetwijfeld onoverkomelijk lijkende hindernissen te boven zullen komen. Gij begrijpt allen, wat ik bedoel" Overigens gelooft niemand, dat De Gaulle met zijn gepraat enig succes zal behalen bij de Poolse lei ders. Auschwitz Zaterdag bezocht De Gaulle Oswie- cim, het voormalige Auschwitz met het verschrikkelijke dodenkamp, waar de nazi's in de gaskamers drie miljoen Joden om het leven brachten. Tijdens het bezoek, dat een uur duurde, sprak de Gaulle geen woord. Na het bezoek schreef hij in het gulden boek: „Ausch witz. Welk een droefheid, welk een walging en ondanks alles ook welk een hoop voor de mensheid!" In de namid dag bracht de Franse president onder andere een bezoek aan Zabrze. eertijds Hindenburg geheten, in het voorheen Duitse Silezië. Hij noemde het „de meest Silezische stad, de meest Poolse stad." Duidelijker bewijs dat Frankrijk de Nieuwe Poolse grenzen erkent is moeilijk denkbaar. Dit is de eerste prijs in de puzzelwedstrijd die DE TUD j.l. zaterdag uitschreef ten behoeve van de Stichting „Missie- Pers-Radio". Volhardende puzzelaars, die de elf ronden uitspelen, zien Sinterklaas misschien verschijnen met een DAt-a. Kent U nog spelers met een goed hart. Vul dan namens hen onderstaande bon m en verdien zo een nir -pT ITJ r,r, Aan nieuwe .^^.ers Ik geef fis nieuwe abonnee D p wor(jt desgewenst de reeds versche- N A AM- nen puzzelopgaiie alsnog toegezonden. Het abonnementsgeld^ 13, p. kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Handtekening:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1