DE MAASBODE akkoord in stichting van de arbeid Eerst gesprek met minister Roolvink JAMIN *andaag HET CONGRES ZINGT Labour-gelederen blijven gesloten Vrijmoedig commentaar Kard. Alfrink laakt visie van de Curie Eenvoudig ICLM-winst bijna een derde lager Ontkenning plan voor invasie Noord-Vietnam AVRO bespreekt zaak-Van der Zee PLATEN-PRIJS VOOR VAN ULSEN INKOMSTENBELASTING Ontslaggesprek HAL-personeel r°tterda( herder ZOMERSEIZOEN K! AfON V&Q M, ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 BEWOLKT ijtii! 123e JAARGANG No. 39751 Stfc HAAG, 7 okt. De ??ot v g Van Arbeid is het in v 'nen eens geworden over itöttio ere loonpolitiek voor het jaar. Er zullen geen a^sPra^en oyer het stij- get®sPfreeritage meer worden W)] Het loonoverleg zal ctaif<5+atst worden naar de be- ^a^ken. Over de uitwerking &VeÖeze denkbeelden zijn werk- 611 werknemers het nog Pogj.^hs geworden. Met name de ijop 16 van rijksbemiddelaars is 0nduidelijk. Eerst zal nog IRinwSPrek worden gevoerd met ster Roolvink, ^aiier biscuits duur wel heerlijk 24 pagina's DE MAASBODE M DIRECTIE: p' W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker dr». A. J. Cuppen Duidelijker Afwijkend Het traditioneel besluit van het partijcongres van Labour: premier Wilson geflankeerd door vrouwelijke kopstukken van zijn partij en andere prominenten zingen staande hand-in-hemd „Auld Lang Syne". In de Rotterdamse Doelen heeft burgemeester Thomassen gister avond de klassieke Edisons-1967 uitgereikt. Tot de winnaars van de ze jaarlijkse grammofoonplaten-prijs behoorde ook de acteur Henk van TJlsen, met een langspeelplaat waarop het dagboek van een gek" staat samengevat. (Zie ook pagina 2). Krijsende meeuwen U ontving thuis de Vlees Expres de speciale krant over vlees. Doe mee aan de prijsvraag! Stuur uw oplossing in vóór Donderdag 12 oktober. Krant kwijt? Vraag uw slager! (en/of vleeswaren) Ziektekosten DE TIJD Half tot zwaar bewolkt, af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust harde zuid westelijke wind. Maximum-tempe raturen 15 graden aan zee, 11 gra den in het oosten. ZON op." 6.53 MAAN op; 13.32 onder: 13.63 ooder: 26-13 ttfSüi- In 1968 vrijer loonbeleid fVan onze verslaggever) «8 het overleg kwamen de par- ",ahdr.. volgende gezamenlijke h punten: •Renen geen centrale afspraken °i*bew ,wor<ien gemaakt over de e8ing. De onderhandelingen k^en Vriiel«K in de bedrijfstakken ®Pa»ij Plaatsvinden, zonder vooraf 2 Ato normen. J'eretj! Partijen in redelijk overleg tot ifakl3teiïnming zijn gekomen mag niet meer worden getornd, an alleen incidenteel worden ,6n bij onafhankelijk afgesloten ADVERTENTIE tweede interim-rapport en rapport van de commissie- stetA halen tal van oude Am» heir) koeien uit de sloot. De cqjG? dikke boekdelen geven vele ge, lysies, onder andere dat de - - niet alléén alle stejjia dragen en dat het in Am- Ptdi».30? heeft ontbroken aan co- gi^h^tie in het beleid. Zie pa- V0°P de sportpagina honkbal (lof totgT coach Urbanus' debuut), "ai nnen Guyot gaat in de aan- a<j„ ®n Anquetïl dreigt met een en voetbal (bij het En- ri9 Chelsea óók al moeilijkhe- De tijd •n Rotterdam, Westblaak «n 147. Tal. redactie en ad- "'nistrati,. l42pl1i redactle na Q'a0 uur; 14 21 14. Postbus 723. t-n.v. Da Tijd, Amsterdam: 2 28 84. afdeling lezersservice 19.30 uur »ai mn.iaoRin 19.30 uur. tel. 010-14 2810. TENEMENT: per week f\,-. 113 maand ƒ4,40, per kwartaal cs.»'~7' excluslef eventuele In- '««sokosten. DpERTENTIES: 3sE TIJD/DE maasbode ce« per mllllmeterhoogtei 85 gehele oplage 7g °ent per mllllmeterhoogtei C *9nt v°or familieberichten, racttarieven op aanvraag. C.A.O.'s als het contract een ernstige verstoring zou betekenen. Wie deze nieuwe vorm van „toet sing" zou moeten uitvoeren en hoe dat er precies aan toe zou moeten gaan weet men nog niet. De Stichting van de Arbeid zal, zij het niet officieel als stichting, maar als afvaardiging van het bedrijfsleven, informeren naar het standpunt van minister Roolvink, voordat men zich opnieuw over deze problematiek buigt. Het gesprek wordt gevoerd op 18 oktober. De partners in de Stichting van de Arbeid zijn benieuwd hoe de minister van sociale zaken over hun akkoord denkt. Enerzijds heeft de bewindsman namelijk verklaard overeenstemming van de sociale partners toe te juichen, maar anderzijds heeft hij in zijn begroting bepaalde denkbeelden over het loonbeleid geopperd. „Wat wil de minister nu precies", vraagt de heer A. H. Kloos (NVV)een der voorzitters van de stichting, zich af. Van werkgeverszijde verklaarde de heer Bosma dat ook hij wat meer duidelijkheid wenst over het standpunt van minister Roolvink. Hij ziet de vrijere loonvorming als een stap naar grotere toonverschillen tussen de be drijfstakken. Zo kunnen bepaalde be drijfstakken die het moeilijk hebben niet in een dwangpositie komen door de centrale afspraak. Het onderscheid in Loonvorming tussen de bedrijven acht de heer Bosma van grote beteke nis voor de concurrentiepositie met de andere EEG-landen. De heer Kloos legde er nog eens de nadruk op, dat de vakbeweging geen vrijere loonpolitiek wenst te accepte ren zonder een regeling van het mini mumloon; dit om te voorkomen dat SCHIPHOL. T okt. Dr. G. v. d. Wal, president-directeur van de KLM, heeft op Schiphol het vliegend perso neel meegedeeld dat de maatschappij aar voorlopige schatting in het afge lopen zomerseizoen van april tot okto ber een winst heeft geboekt die onge veer 30 procent lager ligt dan die in dezelfde periode van 1966. De winst over april tot en met augustus bedroeg vorig jaar 75 miljoen gulden. Dit jaar zal er dus ongeveer f 50 miljoen winst zijn gemaakt. Dr. v. d. Wal verklaarde verder dat naar ruwe schatting het afgelopen zomerseizoen een stijging van 10 pro cent in de totale produktie werd be reikt, van 9 procent in het vervoer, maar slechts 2 procent in de inkom sten door de lagere tarieven. Boven dien zijn de bedrijfskosten gestegen met 10 procent, hetgeen ertoe bijdroeg dat de inkomsten per ton kilometer 6 procent lager kwamen te liggen. De beladingsgraad bedroeg 59,3 procent. Op de- drukste trajecten, namelijk die over de oceaan naar de Ver. Staten en Canada de slagaders van het bedrijf nam het aantal passagiers met 13 procent toe. De inkomsten stegen hier echter door de lagere tarieven slechts met 1 procent. WASHINGTON, 7 okt. (UP1) Amerika heeft geen plannen voor een invasie van Noord-Vietnam. Dit is vanmorgen door het Pentagon, het departement van defensie, verklaard als reactie op een uitlating van senator Vnce Harke vn Indian, dat Ameri- kanse strategen plannen bestuderden voor een beperkte landingsoperatie in het zuiden van Noord-Vietnam. Het Pentagon zegt ook, dat een dergelijk voorstel niet ingediend is door de verenigde chefs van staven, zoals senator Hartke suggereerde. In Washingtonse regeringskringen is men diep doordrongen van de ernstige consequenties die een invasie zou J^un- nen hebben. Het zou een verdere escalatie, of uitbreiding van de oorlog, betekenen. Premier Kosygin van de Sovjet-Unie zou in Glassboro president Johnson gewaarschuwd hebben, dat een eventuele invasie van Noord-Viet nam Rusland zou dwingen tot krachti ge maatregelen. HILVERSUM, 7 okt. Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft besloten het verslag van het onderzoek inzake de relaties tussen de heer S. van der Zee en da n.v. Van Heijst ter afdoening voor te leggen aan het algemeen pestuur, omdat alleen dit bestuur ter zake competent Is. Het dagelijks be stuur heeft daartoe een preadvies vastgesteld, dat da voorzitter ter ken nis zal brengen van het algemeen bestuur. Het algemeen bestuur is in vergade ring bijeen geroepen voor zaterdag 14 oktober en onmiddellijk na afloop van deze vergadering zal een mededeling worden verstrekt. zwakke bedrijfstakken sociaal zouden afglijden. De standpunten van werkge vers en werknemers lopen op dit punt nog niet parallel, omdat zij andere denkbeelden hebben over het indexe ren van het minimumloon. Werkgevers staan niet afwijzend te genover de regeling van het minimum loon, maar zij wensen dat de vaststel ling hiervan pas 1 januari geschiedt, anders wordt de stijging van het minimumloon weer als een nieuwe norm gehanteerd. Een afwijkend standpunt in de stich ting werd vernomen van de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstands Bond. Hij is het niet eens met het streven naar vrije loonvorming. „In het westen is nog steeds een tekort aan vakbekwame mensen. Er zijn bedrijfstakken waarvoor het EEG-ar- gument niet opgaat." De katholieke en christelijke middenstandsbonden gaan echter wel akkoord met de meerder heid van de stichting. Voorzitter Mertens van het NKV wenst na akkoord in de Stichting van de Arbeid geen inmenging meer van het college van rijksbemiddelaars. Op een gisteravond in Alkmaar gehouden vergadering van het NKV bekritiseer de hij de, wat hij noemde, enigszins paradoxale uitlatingen van minister Roolvink in de memorie van toelich ting op diens begroting. Deze be windsman, aldus de heer Mertens, stelt hierin dat hij de indruk heeft, dat de discussie binnen het bedrijfsleven over een definitieve vorm voor het loonpolitieke systeem nog niet geheel is afgesloten. Op grond hiervan meent hij, dat voor de regering het tijdstip nog niet is aangebroken haar oordeel over deze aangelegenheid te vormen. Anderzijds loopt de heer Roolvink, volgens de voorzitter van het NKV, al vooruit op dit overleg van het bedrijfs leven. Hij zegt namelijk in diezelfde memorie van toelichting het van groot belang te achten dat een loonpolitiek systeem zou kunnen worden ontwik keld waarin verwezenlijkt wordt dat tussen de overheid en het bedrijfsleven een orgaan blijft bestaan dat invloed op de loonvorming kan blijven uitoefe nen. ADVERTENTIE Reklame adviesbureau - Erkend Advertentiebureau Jlaampoortstraat 42 - Bij het Hofplein - Rotterdam - TeL 245345 (Van onze correspondent) SCARBOROUGH, 7 okt. Het zesenzestigste congres van de Britse Labourpartij is met een valse noot geëindigd. De pianist op het toneel van de Spa-hal, die moest voorgaan in het .heilige" lied der socialisten, de Rode Vlag, zat er even heel nadrukkelijk naast Het gebruikelijke „Auld lang syne**, een soort „Hand in hand kameraden", de samenzang waaraan premier Wil son telkens met zo opvallend veel tegenzin moet meedoen, ging hem beter af. Maar het kwaad was al geschied en na afloop op het grote bordes, waartegen de zee met schui mend geweld te pletter liep, beweer den enige boze tongen dat de valse noot in de vocale finale van deze week vol bewogen debatten, als een trieste, maar ware symboliek was doorgeko men. Helemaal ongelijk hadden zij niet. Men weet het, er heerste grote onte vredenheid en scherpe verdeeldheid over de koers van hun regering, toen de ruim 1.200 socialistische afgevaar digden in dit voormalige Noormannen- dorp aan de Engelse oostkust bijeen kwamen. Een koers, die geleid heeft tot een bepaald moeilijke positie als het gaat om Engelands economie tot een zwakke betalingsbalans en tot stijgende prijzen en hoge werkloos heidscijfers. Er waren onver zo enlijken onder de teleurgestelden, die maandag voor het eerst de Spa-hal betraden en gevaarlijke splitsingen in de partij, die in enkele voorverkiezingen al gevoelige nederlagen geleden heeft, dreigden. Als pure meesters van het woord hebben premier Wilson en vooral de minister van financiën. James Callag- han, die man die hier veruit de meeste indruk heeft gemaakt die splitsingen kunnen voorkomen. Zij hebben de rebellen in toom gehouden met weinig meer dan krachtig uitge sproken beloften en een dwingend, voortdurend herhaald verzoek om ge duld. Zij hebben het vertrouwen ook Grens aanslag naar f 15.000 wéér gekregen, maar men kan zich afvragen of het opvallende gebrek aan antwoorden op de vraag: „wat an ders" hierbij niet een belangrijke rol heeft gespeeld. Zelden in de geschie denis van deze Laboursamenkomsten is de sfeer zo bang en somber geweest. De gretigheid waarop het grote persle- ger zich op de relletjes rondom de figuur van minister George Brown heeft gestort, was in dit opzicht teke nend. Toen partijvoorzitter John Boyd in zijn resumé van de bijeenkomst het woord sober gebruikte, konden vele waarnemers dat volmondig beamen. De voor Engeland toch echt niet kinderachtige kwestie-,,Rhodesiëbij voorbeeld, is door vooruitziende lieden kennelijk heel zorgvuldig buiten de orde gehouden. En opvallend ook was het feit hoe listig men in de debatten over de Britse toetreding tot de EEG, ook het recente, door de Zes over Engelands economische positie uitge brachte rapport dlat bepaald niet opwekkend was heenzeilde. Maar de gelederen zijn gesloten gebleven. De krijsende en fel jagende meeuwen boven het strand van Scarborough hebben de ziel van Labour niet te pakken gekregen. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 7 okt. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting met ingang van 1 januari wil brengen van 12.000 naar 15.000. Het loonbelas tingtarief voor bijzondere beloningen zal worden aangepast. Het wetsont werp voorziet verder in een verho ging van de grens van de voor eigen rekening te nemen ziektekosten voor aftrek wegens buitengewone lasten van 2.5 procent van het inkomen of vijfhonderd gulden tot vijf procent ofwel duizend gulden. Minister Wltteveen en staatssecreta ris Grapperhaus zeggen in de memorie van toelichting dat de voorgestelde maatregel het effect van de sinds 1965 opgetreden loonstijging op het aantal in de inkomstenbelasting te betrekken werknemers ongeveêr neutraliseert. De bewindslieden vinden het onjuist dat op grote schaal een aftrek zou moeten worden verleend voor uitgaven die overwegend bestaan uit de voldoe ning van verzekeringspremies, uitga- vens die volgens hen tot de normale gezinsuitgaven behoren. Een zeer be langrijk deel van de Nederlandse be volking op 1 januari zeventig pro cent is namelijk verplicht of vrijwil lig verzekerd bij de ziekenfondsen. Daarnaast is ongeveer twintig procent van de bevolking bij particuliere instel- ROME, 7 okt. (ANP, KNP) Kar dinaal Alfrink heeft er op de bisschop penconferentie voor gepleit dat de synode de verklaring van de Curie congregatie voor de geloofsleer inzake „de bedreiging van het geloof dtoor het atheïsmeverwerpt en een document laten opstellen, dat niet enkel dwalin gen en afwijkingen signaleert maar waarachtige uitdrukking geeft aan de bezorgdheid van de bisschoppen en van de Kerk. De kardinaal wees er op dat er een openlijke en verborgen geloofscrisis bestaat die zich beslist niet beperkt tot één land, maar die overal aan de dag treedt en verband houdt met de cul tuurcrisis in de gehele wereld. De traditionele taal van de Kerk is voor de moderne mens onverstaanbaar en dit. leidt tot vervreemding. Christus' boodschap moet, aldus kardinaal Al frink, ïm een voor de hedendaagse mens aanvaardbare en begrijpelijke taal worden verkondigd. Het door de Curie opgestelde stuk, dat wegens zijn conservatieve opzet allerwege kritiek ontmoette zal zo goed als zeker in de synode formeel worden verworpen. In goedingeldchte kringen neemt men aan, dat er een commissie uit de synode zal worden gevormd, die het stuk in samenwerking met andere theologen zal gaan omwerken. ADVERTENTIE n jaar gratis vlees lingen tegen ziektekosten verzekerd Verder heeft de recente oprichting van een onderlinge herverzekeringsinsti tuut de particuliere schadeverzeke ringsmaatschappijen in staat gesteld ook te voorzien in de behoefte van een ziektekostenverzekering bij degenen die zich tot nu toe niet konden verze keren. Naarmate het zich verzekeren tegen kosten van ziekte een meer algemeen voorkomend verschijnsel is, hebben de ziektekosten minder het karakter van buitengewone uitgaven. Zij bestaan overwegend uit betaling van een regel matig terugkerende premie, waarvan de hoogte niet afhankelijk is van de mate waarin bij de betrokkene en zijn gezinsleden ziekte optreedt. Een weer recht doen aan het begrip „buitengewone lasten", wat vereist dat alleen aftrek mogelijk is in die geval len waarin van uitzonderlijke kosten sprake is, kan naar de mening van de minister en de staatssecretaris het eenvoudigst tot stand worden gebracht door verhoging van de grens van de voor eigen rekening te nemen ziekte kosten. Zij hebben daarbij rekening gehouden met een ziektefondspremie die thans 6.8 procent bedraagt, maar vermoedelijk voor 1968 boven zeven procent zal komen te liggen, meer dan twee procent boven het niveau van 1965. De voorgestelde maatregelen zullen de opbrengst van de inkomsten- en loonbelasting jaarlijks verhogen met negentig miljoen gulden. Deze week wat verademing voor de vaste puzzelaaps in de wedstrijdreeks „Lezen en laten lezen". Vergeleken met de eerste vier tamelijk moeilijke opgaven, is de vandaag elders in deze krant gepu bliceerde vijfde opgave, aanzienlijk eenvoudiger. Deze week heeft dus niemand een excuus om niét in te zenden. U kent het tarief? Een gulden voor volwassenen; kinderen half geld! Kent u nog piekeraars die een streepje vóór willen? Vul dan namens hen onder staande bon in en verdien zo een Plakboek DE TIJD Aan nieuwe lezers worden desgewenst de reeds ver schenen puzzelopgaven als nog toegezonden. Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op; Naam: Adres: Woonplaats: Het abonnementsgeld 13,- per kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek -gelieve u te zenden aan: Naam: Adres. Woonplaats Handtekening: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD - POSTBUS 348 - AMSTERDAM-C. Uiterlijk in 1970 moeten de EEG- landen hun stelsel van omzetbelas ting aan elkaar hebben aangepast. Voor ons land betekent dit de over gang naar bet stelsel van de bruto toegevoegde waarde. roepnaam BTW. Het grote voordeel van de BTW is i—afgezien van bet blijk van oppassendheid, dat wij weer eens jegens de partners leveren dat het internationaal handelsverkeer er ge makkelijker door wordt en mogelijk dus ook onze concurrentiepositie. Het is geen eenvoudig systeem omdat de belasting zich richt op de waarde die in het economisch verkeer aan een prodtrkt wordt toegevoegd. De prijs verhoging zou men kunnen zeggen. Maar het is toch minder gecompli ceerd dan het huidige systeem, dat van uitzonderingen aan elkaar hangt. Het nieuwe systeem kent maar twee tarieven: vier procent voot de eerste levensbehoeften, twaalf procent voor de rest. Dat brengt natuurlijk wrij vingen mee. Op de eerste plaats voor eerste levensbehoeften, die op dit ogenblik onbelast zijn en op de twee de plaats voor goederen, die nu on der een gunstige uitzonderingsrege ling vallen^ zoals textiel, dat nu on der het tarief'van twaalf procent gaat vallen. Voor de eerste groep zal de prijsverhoging^ wel meevallen, maar voor textiel en ook voor schoei sel zal ze vrij fors zijn, zodat de prijs verhoging voor het totale goederen- pakket op 1 pet. geschat wordt. On getwijfeld zal wel gepleit worden voor een soort tussentarief voor tex tiel en schoeisel, omdat deze produk- ten moeilijke tijden beleven, terwij! de prijsverhoging voor de consument zwaar aankomt. Maar dusdoende opent men weer de weg voor de uit zonderingen. De regering zal er wel niet in treden. Weliswaar begint de regering zelf met een uitzondering voor automobielen, die hoger belast worden dan met twaalf percent, maar dat is. gezien de duikeling, die deze produkten anders zouden maken toch nauwelijks als een precedent voor nog meer uitzonderingen te beschou wen. Alle voordelen ten spijt mag men toch wel voorbereid zijn op strubbe lingen vóór dit wetsontwerp de streep haalt. De prijsverhoging is een na deel, de twijfel over de vraag of de ondernemer de kostenvoordelen die de BTW hem oplevert gaat door geven evenzeer. De detailhandelaar tot nu toe vrijgesteld van omzet belasting gaat er plotseling weer on der vallen. Ten slotte is er een na deel, dat voor iedere ondernemer geldt: de verzwaring van de admini stratieve lasten, die dit stelsel mee brengt. En dan hebben we nog niet gesproken over de vraag hoe de in voering van deze indirecte belasting samen met een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting vooral voor de minst draagkrachtigen zal uitpakken. Deze verschuiving ligt voor de hand omdat wij binnen de EEG teveel direct en te weinig in direct belasten. De operatie is niet te vermijden. Maar dat betekent niet, dat men het de regering niet moeilijk zal gaan maken als het effect op de lastenverdeling aan de orde komt. ROTTERDAM, 7 okt. Vertegen woordigers van de Holland-Amerika Lijn en van de erkende vakorganisatie hebben gistermiddag de eerste be sprekingen gevoerd over de plannen van de HAL, op korte termijn 230 werknemers te ontslaan. Geen van beide partijen kon na afloop commen taar leveren. Wel werd bekend dat de onderhandelingen, die hoofdzakelijk gaan over de inhoud van de af vloeiingsregeling volgende week don derdag worden voortgezet. De vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties hebben vrijdag avond de ondernemingsraad van de Holland-Amerika Lijn verdere gege vens verschaft over de stand van zaken bij de onderhandelingen. Het is nog niet bekend wanneer de 230 werknemers het bedrijf moeten verlatap. ADVERTENTIE Regelt, verzorgt en betaalt uitvaarten overal in Nederland op basis van verzekering. TRAMSTR. 60 EINDHOVEN TEL. 040-63957

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1