„Anti-Europa-plannen ontkend Vandaag DE TIJD Verkeer eist zware tol Havenstaking nadert einde TT71 Zoeken vermist schip begon een dag te laat Cabine voor vijf kosmonauten Vrijmoedig commentaar Spaarpotten ad fundum BLUNDER VAN LORD CHALFONT BROEDERHUIS GEBLAKERDE RUÏNE DE MAASBODE ZES KATWIJKERS VERDRONKEN WELLICHT LANDING IN INDIA Bruid gegijzeld axon en verder de maasbode Minstens 25 doden een ander voordeel LONDEN, 30 okt. Een moeilijk weekeindje voor de Brit se regering, voor premier Wilson in het bijzonder. Want terwijl de regeringsleider en zijn vrouw zaterdag in Cambridge door woe dende studenten met rotte to maten en eieren werden bekogeld en door de plaatselijke politie slechts met grote moeite konden worden ontzet, ontstond groot rumoer rond de Britse „anti- Europa"-plannen als Engeland niet tot de EEG wordt toegela ten. Lord Chalfont, de speciale Britse onderhandelaar met de EEG, keerde ijlings naar Lon den terug en mengde zich in het koor van officiële stemmen dat het plan als baarlijke onzin be titelde. 18 pagina's Zie voor stadsnieuws pagina 5a en 5b. DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen LORD CHALFONT blunder Vertrouwelijk De felle brand in Zeist heeft van het gebouwencomplex van de broedergemeente slechts een ge- bjakerde puinhoop overgelaten. Omstanders en leden van de gemeenschappen zoeken tussen het puin om nog iets te redden. Zie voor verslag pagina 8. VOOR OGEN VERLOOFDE Militair gedood - - KATWIJK, 30 okt. Zondag morgen is op het strand van Texel het stoffelijk overschot ontdekt van de 37-jarige Arie van Hus, matroos op de vergane Laboratorium Katwijkse kotter KW 37 Orion. Aangenomen wordt dat ook de andere vijf bemanningsleden van het schip zijn omgekomen. Gesprek met vader TIJDELIJK REGEN ROTTERDAM, MAANDAG 30 OKTOBER 1967 123e JAARGANG No. 39770 Politiek schandaal r ond Engeland-EEG (Van onze correspondent) Ondanks alle financiële moei lijkheden hebben de Spoorwegen veel geld over om de voorgevel van het Amsterdamse Centraal Station een opknapbeurt te geven. Op pagina 3 werkt BEN KROON met poetspommade en restauratie- corsetten. Sarah Vaughan was de sensatie op het Newport Festival in de uitverkochte Rotterdamse Doelen, want ondanks het stijgen van haar jaren wordt ze steeds heter, zegt haar vereerder Frans Boelen op pagina 5- Georg Kessler speelt hoog spel. Nadat het voetbalparlement zater dag de bekende „praatshow" had opgevoerd en in de competitie Ajax verloor van Sparta, Feijenoord een punt in Volendam achterliet en TwenteADO op een schandaal uitliep maakte Kessler de opstelling van het Nederlands elftal bekend: met Keizer naast Moulijn. Voor de Rotterdammer een grote belevenis in zijn voetbalcarrière. Hij vertelt er alles van onder het motto „Van Coentje naar Coen" in onze sport bijlage. en KANTOREN: Rotterdam. Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011. redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tjjd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 0 10-14 28 10. ABONNEMENT: per week f 1,— per maand f4,40, per kwartaal f 13.exclusief eventuele In cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per mlllimeterhoogtei DE TIJD gehele oplage 95 cent per mllllmeterhoogtsi 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. Niettemin, het rumoer houdt aan. Het is zeker dat er deze week in het Lagerhuis een hartig woordje over gesproken zal worden. Sir Alec Douglas- Home heeft al aangekondigd dat de Conservatieven deze' pijnlijke kwestie, die zij als uiterst schadelijk voor het Britse prestige beschouwen, in het Lagerhuis ter sprake zullen brengen. De rel begon vrijdagavond toen plot seling bekend werd dat Engeland, als het niet op korte termijn kan onder handelen over toetreding tot de EEG, een krachtige anti-Europese houding zal aannemen. Er werd in de berich ten gesproken over terugtrekking van het 50.000 man tellende Britse Rijrüe- ger, terugtrekking uit de viermogend- hedenovereenkomst voor West-Berlijn, erkenning van Oost-Duitsland en er kenning van de Oder-Neisse-grens. Dit dan als een stok achter de deur om de Westduitsers te dwingen zich tot het uiterste voor de Britse zaak in te zetten. Wilson zou dit aan Bondskanse lier Kiesinger, bij diens bezoek aan Londen vorige week hebben meege deeld. De Engelse regeringsleiders ontkennen met handen en voeten dat een dergelijke Brits plan op tafel is gekomen. In de Britse zondagspers word Lord Chalfont unaniem aangewezen als de bron van de geruchten. In Genève, waar hij een ministersconferentie van de Europese Vrijhandels-Associatie (EVA) bijwoonde, nodigde hij een aantal journalisten uit voor een ver trouwelijke uiteenzetting. Lord Chal font sprak bij die gelegenheid over een „opnieuw bezien van de Britse politiek ten aanzien van Europa" als het overleg met de EEG zou mislukken. Op de herhaalde vraag of dit een terugtrekking van het Britse Rijnleger en een nieuwe oriëntering van de politiek tegenover Duitsland zou kun nen betekenen, antwoordde Lord Chal font dat dit theoretisch mogelijk was. Kennelijk begreeep Lord Chalfont spoedig dat hij zich vergaloppeerde, want hij riep de betrokken journalisten (Van onze verslaggever) GRONINGEN, 30 okt. Op de £uf<Jlaarderweg tussen Hoogezanden Zuidiaren is zondagavond een per sonenwagen uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 24-jarige Duitser H. Sickmollier, werd op slag gedood. De vijftienjarige E. Zijlstra overleed korte tijd later In het ziekenhuis. gewoncT^ lne^s*'e werd ernstig In het afgelopen weekeinde zijn zeker 25 personen omgekomen. De 82-jarige mevr. B. Hulsbergen uit Heerde ver ongelukte in haar woonplaats In Amersfoort werden twee jongens ge dood: Willem de Ruiter (12) en Johan Kamp (9). In Katwoude verongelukte mevrouw T. van Wingerden (68) in Belfeld E. Bos (50) uit Arnhem' in Dalfsen de 28-jarige mej. J. Bonhof uit Ede, in Renesse S. Hart, (72) uit Renesse, in Schijndel L. van Meurs (18) uit Rosmalen, bij Maasbree de 29- jarige H. Berden uit Maasbree, het zeventienjarige meisje N. Neef uit Marum verongelukte in haar woon plaats, in Ede mevrouw C. Harnsveld (81) uit Soest, in Rotterdam mevrouw M Voelgönne uit die plaats. Van twee slachtoffers was de identiteit vanmor gen nog niet vastgesteld: in Furmer- end kwam een vrouw bij een ver keersongeval om het teven en m Wassenaar verongelukte de chauffeur van de ambassade van Tanzania. In Sliedrecht is overleden de 52- jarige D. Hendriks uit Dordrecht. Zon dagavond reed een auto in Steenderen in op een groep jongelui. Hierbij werden de 15-jarige Marius van Ree en de 17- jarige Alberta Koekkoek gedood. Zaterdag overleed op de Moerdijk A. J. A. (21) uit Deventer, in Apeldoorn J. Denekamp (81) uit Apeldoorn. De 32- jarige J. Anthonissen uit Colijnsplaat kwam om in Kruiningen en mevrouw J, Stokking (57) in Den Haag. later opnieuw bijeen om met klem te betogen, dat hij uitsluitend zijn per soonlijke mening had gegeven. Maar toen was het kwaad al geschied. In politieke kringen in Londen begrijpt men niet hoe een man als Lord Chalfont, die zelf journalist is geweest, zo'n blunder heeft kunnen maken. Men acht de politieke toekomst van deze minister, die onlangs in Brussel een bureau heeft geopend en die alle onderhandelingen van Engeland met de EEG zal moeten voeren, niet erg rooskleurig. The Observer schreef gisteren dat niet te tornen valt aan debeschuldi ging, dat Engeland in bedekte termen West-Duitsland heeft gewaarschuwd voor de gevolgen als de Europese deur voor Engeland wordt dichtgesmeten. In Bonn verklaarde de woordvoerder van de regering, Von Hase, echter met klem, dat alle berichten over zo'n Britse waarschuwing volkomen on waar zijn. Natuurlijk was deze Europese rel in optima forma koren op de molen van de Franse regering. Woordvoerders in Parijs verklaarden, dat „da regering, de pers en de publieke opinie in bEngeland moeten weten, dat dreige menten, manoeuvres om tweedracht te zaaien of laagbijdegrondse chantage de toelating van Engeland tot de EEG niet kunnen vergemakkelijken" In heel dit rumoer kwam er zater dag voor premier Wilson nog een pijnlijk incident bij. Toen de premier en zijn wederhelft zich per auto naar Cambridge begaven, waar de rege ringsleider een speech zou houden, werd de wagen plotseling omringd door een grote menigte woedende studenten. De woedende studenten stormden onder het uitroepen van kreten als „Vietnam-moordenaar" en „Rechtse bastaard", op het echtpaar in. De politie had de grootste moeite om de premier *en zijn vrouw te ontzetten. Er vielen zeer rake klappen en er werd met rotte tomaten en eieren gegooid, waarvan er verschil lenden de premier troffen. (Van onze correspondent) LONDEN, 30 okt. De ruim negen duizend havenarbeiders van Liverpool hebben hun wekenlange staking beëin digd en vandaag een begin gemaakt met het lossen van de 130 wachtende schepen op de Mersey. De kans is groot dat hun collega's in de Britse hoofdstad dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Er zijn tekenen dat een over eenkomst kan worden bereikt tussen de leiders van de onofficiële staking hier en de havenautoriteiten. Vandaag zullen tijdens een aantal massabijeen komsten in havens van Londen, waar op de communistische stakingsleider Jack Dash het woord zal voeren, beslissingen worden genomen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 30 okt. De twintigja rige militair L. Lanzink uit Overdinkel is gisteravond voor de ogen van zijn verloofde verongelukt toen hij op het Enschedese station op de rijdende trein van tien over negen naar Utrecht wilde springen. De eerste poging op de trein te springen was mislukt. Bij een tweede poging, toen de trein reeds meer vaart had, kwam de militair tussen de treeplank en het perron terecht. Hij was op slag dood Het slachtoffer was gelegerd in dc Van Heutzkazerne te Utrecht. ADVERTENTIES niet duur wc! heerlijk (Van onze verslaggever) Bemande ruimtevlucht van Russen verwacht (Van onze ruimtevaartmedewerker) AMSTERDAM, 30 okt. De lan cering van een aantal kunstmanen in de Sovjet-Unie heeft geleid tot speculaties, dat de Russen op het punt staan een nieuwe bemande ruimtevlucht te ondernemen. Vooral de lancering van de Kosmos-186 heeft deze speculaties veroorzaakt, omdat het hier waarschijnlijk gaat om een verbeterde versie van de Soyoez. Wellicht zijn de Russen in staat in deze versie vijf kosmonau ten tegelijk in een baan rond de aarde te brengen. De geruchten zijn aanzienlijk ver sterkt door een verklaring van de Russische ambassadeur in India, N. M. Pegov, die zondag in Madras meedeel de dat de Sovjet Unie spoedig „een nieuw soort bemand ruimteschip" zal lanceren. Hij voegde er aan toe dat zijn regering om hulp en medewerking van India heeft verzocht voor het geval het ruimteschip zou landen op het grondgebied van India. De Russen lanceerden zaterdag de derde operationele weersatelliet Kos- mos-184 en de voor stralingsonderzoek ingerichte Kosmos-185. Daarna ging nog de Kosmos-186 de lucht in. Pas zaterdag gaven de Russen het bericht over de Kosmos-186 vrij. Deze satelliet was onder een hoek van 51,7 graden in een baan van 209 bij 235 km om de aarde gaan draaien en is wellicht reeds veilig naar de aarde teruggekeerd. De Soyoez-1, met Wla- dimir Komarov aan boord, beschreef zijn eerste omwenteling onder een hoek van 51,4 graden op een hoogte die varieerde van 201 tot 224 km. Hoewel politieke waarnemers in Moskou nog steeds menen dat de Russen tijdens de officiële herdenking van de revolutie geen bemande ruim tevlucht zullen uitvoeren, omdat een nieuwe mislukking de feestvreugde volledig zou overschaduwen, zijn de CLEVELAND, (OHIO), 30 okt. (AFP, Reuter) De twee dagen geleden in het huwelijk getreden negentienjarige Linda Caldwell wordt in Cleveland (Ohio) door een vroegere minnaar die in het bezit is van een vuurwapen in gijzeling gehouden. De jaloerse minnaar, Robert Batch, heeft Lydia's echtge noot verwond. Hij is in een zieken huis opgenomen. Het huis waar Batch Lydia ge vangen houdt, is door de politie omsingeld en verscheidene politie mannen en twee geestelijken heb ben tot nog toe vergeefs getracht Batch te bewegen zich over te geven. meeste (niet-Russische) ruimtevaart specialisten van oordeel dat een be mande ruimtevlucht wel degelijk op komst is. Ook de medewerkers van het beken de Westduitse observatorium in Bo- chum menen uit de recente lancerin gen te mogen afleiden, dat de Russen zeer spoedig een bemande ruimte vlucht zullen ondernemen, wellicht in het komende weekeinde. Volgens hen zal het hoogst waarschijnlijk gaan om de lancering van een bemand ruimte laboratorium, dat uit verscheidene ruimtevoertuigen zal worden samenge steld via rendez-vous-procedures. Intussen hebben de Russen zaterdag nog een vierde kunstmaan gelanceerd, de Kosmos-187, die in een zeer lage baan kwam en reeds na één omwente ling naar de aarde moet zijn terugge keerd. De Kosmos-187 beschreef een baan tussen 145 en 210 km, onder een hoek van bijna 50 graden. Het was de elfde lancering in deze reeks van „laag vliegende Kosmos-satellieten". Deze serie, die op 17 september 1966 met een mislukking begon, zou volgens een Amerikaans blad iets te maken hebben met proeven voor het plaatsen van kernladingen in een baan om de aarde, een suggestie die naderhand door Amerikaanse militaire instanties ech ter als hoogst twijfelachtig is gekwali ficeerd. Een tragische bijzonderheid bij deze ramp is dat het zoeken naar die Orion pas zondagmorgen goed op gang is gekomen, terwijl het schip hoogst waarschijnlijk vrijdagnacht al is ver ongelukt. De reden hiervan is dat zaterdag rond het middaguur ten on rechte uit Den Helder werd meege deeld dat de Orion daar was binnenge lopen. Toen men ontdekte dtot dit niet juist was was het al te donker om nog marinevliegtuigen uit te sturen. Reder Hans Hoek uit Katwijk heeft hier gisteren de marine de schuld van gegeven. Inmiddels is echter gebleken, dat de marine hier part noch deel aan heeft. In de hevige storm van vrijdagavond is de 29 meter lange Orion vermoede lijk door een grondzee bij de beruchte Haaksgronden, voor Texel gegrepen en omvergeworpen. De bemanning van het schip bestond uit schipper J. Nijgh, 26 jaar, stuur man W. Ouwehand, 20 jaar, monteur C. van Rijn, 24 jaar, matroos A. van Hus, 37 jaar, matroos N. Varkevisser, 40 jaar en matroos A. van der Plas, 23 jaar. Behalve monteur Van Rijn waren alle mannen gehuwd. De meesten hadden kinderen. De laatste die iets van de Orion heeft vernomen is de vader van schip per J. Nijgh. Nijgh senior, schipper op de KW 226, had vrijdagavond om half acht radiocontact met zijn zoon. Deze zei toen dat hij ter hoogte van Den Helder voer en dat hij nog een paar trekjes zou doen. Hij verwachtte za terdag in Umuiden aan te komen. In de loop van de zaterdagochtend begonnen familieleden zich ongerust te maken over het uitblijven van enig bericht van de bemanning. Omstreeks half een kwam de vrouw van stuurman W. Ouwehand naar het rederijkantoor inlichtingen vragen. In haar tegen woordigheid belde boekhouder J. Ouwehand (geen familie) toen Den Helder. De heer Ouwehand: „Ik heb eerst de visafslag gebeld, maar daar was het schip nog niet. Toen ben ik verwezen naar de commandant van de Koop- vaardijhaven en daar kreeg ik weer een ander telefoonnummer op, 13292 in Den Helder. Daar kreeg ik een meneer die zei „Er liggen wel een stuk of twintig schepen, maar ik kan van hieruit niet zien of de KW 37 erbij is. Belt u straks even terug of wacht even, dan ga ik kijken". Tien minuten later belde ik weer en dezelfde meneer zei toen: „Hier ligt hij diet, maar ik heb de visafslag gebeld en daar zeiden ze dat de KW 37 er was," (Vervolg op pagina 3) Morgen herplaatsen we de achtste puzzel uit de prijsvraagronde „Le zen en laten lezen". Gebruik de j.l. zaterdag in de krant afgedrukte op gave dus gerust als „kladbriefje". Maar denk eraan: uw oplossing moet uiterlijk morgenavond worden ge post, anders loopt u kans dat uw oplossing te laat bij notaris Meyer arriveert. Vergeet ook niet uw gift voor de Stichting „Missie-Fers-Radio"in de vorm van postzegels bij te plakken. Ook voor deze ronde geldt: volwas senen een gulden, kinderen half geld! Kent u nog halve volwassenen met een hele spaarpot? Vul dan namens hen onderstaande bon in en verdien (ook nog) een PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: Naam: Adres: Woonplaats: Het abonnementsgeld 13,- per kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: Naam: V Adres: Woonplaats: Handtekening: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD POSTBUS 848 AMSTERDAM-O. Vannacht in het binnenland kans op nachtvorst, langs de kust nog hier en daar een bui. Morgen half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Dezelfde temperaturen. ZON op: 07.32 onder: 17.15 MAAN op: 04.44 onder: 16.34 Als president De Gaulle gevoel voor humor heeft, en dat moet ha-ast well, heeft hij zijn weekend in CöIombey-Ies-deux-Eglises huiderend van het lachen doorgebracht. In zijn stoutste dromen had hij niet kunnen denken dat de Britten, die zo graag lid van de Europese Gemeenschap willen worden, hun eigen propa ganda zo slecht zouden verzorgen als zij verleden week, bij monde van Lord Chalfont. kennelijk hebben ge daan. De kern van de blunder, die de Lord heeft gemaakt, is zijn ver wijzing naar de mogelijkheid, dat West-Duitsland door Engeland on der zware druk zou worden gezet om de Britse aanvraag te steunen. Erkenning van Oost-Duitsland en de Oder-Neisse-grens, terugtrekking van het Britse Rijnleger uit West- Duitsland en opzegging van het viermogendhedenstatuut voor West- Berlijn dat zijn bepaald geen kinderachtige maatregelen. Het is méér dan voldoende om de regering in Bonn in een toestand van regel rechte paniek te brengen. Het is niet waarschijnlijk, dat En-geland een dergelijke politiek zou gaan voeren, maar het feit alleen al dat dit element in de discussie is gebracht, is genoeg om alle bespre kingen rond de Britse aanvraag die in ferte politieke besprekingen zijn grondig te verzieken. Premier Wilson zal niet in staat zijn dit te voorkomen door Lord Chalfont, zijn speciale onderhandelaar met de Europese Gemeenschap, de laan uit te sturen. Ook de felle ontkenningen van de Britse regering („met handen en voeten", schrijft onze Londense cor respondent) kunnen niet meer hel pen. In de internationale politiek hebben rellen als deze de neiging een eigen leven te gaan leiden; als ze er eenmaal zijn kom je er niet gemakkelijk meer van af. Met dit alles is niet gezegd, dat het zo buitengewoon verschrikkelijk zou zijn als het Westen de Oder- Neisse-grens erkende. Het zou zelfs heel goed zijn als dit gebeurde, maar dan wél in gemeenschappelijk over leg en liefst in het kader van alge mene besprekingen over een vredes verdrag met de Sovjet-Unie. Als chantagemiddel tegenover West- Duitsland is deze politiek volkomen verwerpelijk. Dat weet Lord Chal font ook wel en daarom had hij zelfs over de „theoretische mogelijk heid" zijn mond moeten houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1