DE MAASBODE es! naar meer duidelijkheid voor kiezer Radicalen waarderen Schmelzer JAMIN Vandaag ÖE TIJD Meer dan 100 doden door vergiftiging 'VERSAILLES' OVERSTROOMD m Vrijmoedig commentaar Watersnoodramp treft Portugal Reeds driehonderd doden Oorlog om Cyprus nog juist afgewend Verrast.... Jongen overleeft val van 14 meter Vijf jaar voor bankoverval Nieuwe partij in West-Duitsland Goudclub kan koopgolf aan eu Verder de maasbode IN COLOMBIA BEMIDDELAARS VRIJ OPTIMISTISCH 5£OND"?= Otterdam, maandag 27 november 1967 REGEN 123e JAARGANG No. 39794 öEN HAAG, 27 nov. Het ojr^bestuur van de KVP heeft in r,bn vergadering van zaterdag g Eaarn een aanvankelijk drei- tj breuk tussen de „democra- sche" en de „radicale" stroming °rkornen. Volgens een van de ee ontwerp-resoluties, die aan ^.Partijraad worde, voorgelegd de een studiecommissie zich in komende tijd te beraden over °gelijkheden aan de kiezer voor chocolade menagerie melk en puur 150 gram 99 16 pagina's Voor stadsnieuws zie Pagina 5a en 5b. DIRECTIE: r' A M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: I. M. Lücker drs. A. J. Cuppen TIJD/DE maasbode de verkiezingen meer duidelijk heid te geven. Vervolg op pagina 5b „Demokratische Linke" In Queluz, het Portugese Versailles", heeft de overstroming tal van huizen onherstelbaar vernield. LISSABON, 27 nov. (AFP, Reuter) Portugal is in het weekeinde geteisterd door een van de ergste watersnoodrampen in zijn geschiedenis. Het centrum van de overstroming ligt in Lis sabon en omgeving, waar tot nu toe zeker driehonderd doden en vierhonderd gewonden zijn ge meld. De ramp is het gevolg van een storm, die gepaard ging met wolkbreuken. Alleen zaterdag viel er in vier uur tijds meer dan negentig millimeter regen. l'Pina.nciën en economie DE TIJD Zwaar bewolkt met regen. Iets hogere temperaturen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid west. ZON op: 08.20 MAAN op: 03.42 onder: 16.35 onder: 14.52 Bestuur voorkomt breuk m KVP fan onze speciale verslaggever) ADVERTENTIE niet duur we! heerlijk Onze minder parlementaire re- S^cteur heeft het congres van de artij van de Arbeid van de eerste J?' de iaatste minuut meegemaakt. P pagina 3 geeft hij uitvoerig ®rslag van de vele dingen die troffen. Op dezelfde pagina jl^uws over de „nederlaag" van de L Neuilly overleed zaterdag de eeldhouwer Ossip Zadkine, schep- V" Tan het wereldberoemde beeld verwoeste stad" te Rotterdam. Pagina 5 vertelt MARIUS VAN ftEfC over deze wonderlijke, Usland afkomstige kunstenaar. uit 6 bondscoach van het Neder- hds voetbalelftal Georg Kessler st 0s vijf debutanten voor de wed- v riJd tegen Rusland. Aan de keuze Sch* Wery hielp heel DOS mee, ^"rijft onze verslaggever. Ook over kj andere debutanten in onze sport- 8Pel Se de nodige gegevens over hun van gisteren. en Rotterdam, Westblaak en 147. Tel. redactie en ad- I7^tratie: 1420 11, redactie na ".40 uur; 14 21 14. Postbus 723. lir,S voor abonnementsbeta- t»,^en 69 53 00, voor andere be- S'bgen 22884, t.n.v. N.V. De "Jd, Amsterdam. afdel'i9 lezersservice ia-30 uur, tel. 0 10-14 2810. ABONNEMENT: Par maand f 4,40, per kwartaal cassökosten.IUSie' eVentU6'9 ADvERTENTIES: per week f 1,- '-'E TIJD1 Per mi"'meter^009te' gehele oplage per millimeterhoogte; ®ent voor familieberichten. v-°atractta tarieven op aanvraag. De partijraad zelf doet volgens deze resolutie geen uitspraak voor of tegen een stembusakkoord. Wel wordt er in geconstateerd, dat de afdelingen, krin gen en werkgroepen' in de KVP in de afgelopen maanden de ideeën van de radicale stroming over een stembus akkoord met PvdA en D'66 in overgro te meerderheid hebben afgewezen. De studie-commissie zou in haar beraad met de uitslagen met de en quêtes rekening moeten houden. Ook zou zij rekening moeten houden met de opvattingen van AR en CHU (die volgens voorlopige uitspraken niets voelen voor een stembusakkoord). Het resultaat van de studie komt eind 1968 opnieuw in de partijraad. Volgens een andere ontwerpresolu tie spreekt de partijraad zich uit voor partijvorming op christelijke basis en voor een nauwe samenwerking met AR en CHU. Ook hierover moet in 1968 een beslissing worden genomen, wan neer het resultaat van de lopende besprekingen tussen delegaties van de drie christelijke partijen in de groep van achttien bekend is. In de vergadering van het partijbe stuur kwamen zaterdag twee ontwer pen op tafel, die waren opgesteld door twaalf kringvoorzitters. Hierin werd eveneens de instelling bepleit van een studiecommissie, die mogelijkheden zou moeten zoeken om aan de kiezer meer duidelijkheid te verschaffen. Te vens zou er een verwerping door de partijraad van een stembusakkoord a la Bogaers uit moeten komen. Op dit punt leek toen even een acute breuk onafwendbaar. De radicalen dreigden met een tegenresolutie waar in de partijraad zou worden gevraagd zich uit te spreken vóór hervorming van de KVP in radicaal-vooruitstre vende zin en vóór het streven naar BOGOTA, 27 nov. (DPA) In de Noordcolombiaanse stad Chiquinquira zijn in het weekeinde door een voed selvergiftiging meer dan honderd mensen, merendeels kinderen, om het leven gekomen. Zij hebben zaterdag avond met arsenicum vergiftigd brood gegeten. Scholen, kerken en andere openbare gebouwen in de stad zijn in noodzie kenhuizen veranderd, maar nog is dat niet voldoende. Vele slachtoffers moe ten op straten en pleinen behandeld worden. In de grootste reddingsactie, die Colombia tot op heden heeft gekend, worden verder troepen naar het on- heilsgebied gebracht om paniek te voorkomen en het reddingswerk te vergemakkelijken. Op deze manier konden betrekkelijk snel grote hoe veelheden geneesmiddelen worden aangevoerd. In Chiquinquira en omgeving spelen zich hartverscheurende taferelen af van huilende volwassenen en kinderen die om hulp schreeuwen voor familie leden of voor zichzelf. De hulpactie is ook uitgebreid tot de buurlanden, die medisch personeel en geneesmiddelen ter beschikking stellen. Over de oorzaak van de ramp wordt alleen nog maar gegist. De bakker, die het vergiftigde brood bakte en ver kocht, is in hechtenis genomen. Het staat echter nog niet vast of de ramp aan de daad van een zwakzinnige of aan een tragische samenloop van om standigheden is toe te schrijven. Het zou kunnen zijn dat de bakker vergif tigd meel, dat hem geleverd werd, in zijn produkten heeft verwerkt. Het kan ook zijn, dat het brood van andere bakkerijen afkomstig is. Aanvankelijk was de massale vergiftiging aan ver ontreinigd water toegeschreven. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 27 nov. De zeven jarige Cornells Houtkamp heeft zondag middag een val gemaakt van veertien meter. De jongen heeft het er levend afgebracht. Hij is met inwendige kneu zingen naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. De jongen was met vriendjes aan het spelen op de vierde verdieping van zijn ouderlijk huis aan de Bona- venturastraat, toen hij door het zol derraam op straat viel. AMSTERDAM, 27 nov. —.Het ge rechtshof heeft vanochtend in hoger beroep de drie Amsterdammers, die op 1 september van het vorig jaar een gewapende roofoverval pleegden op het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank in IJsselstein, de zelfde straf opgelegd als waartoe de Utrechtse rechtbank hen had veroor deeld: vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. een stembusakkoord met PvdA en D'66. De breuk zou toen vooral door het ingrijpen van fractievoorzitter drs. Schmelzer zijn voorkomen. In radicale kringen viel in de loop van het week einde veel waardering voor het optre den van drs. Schmelzer te beluisteren. De radicalen in het KVP-bestuur (zeven van de 31, de niet-radicale kring Limburg was niet aanwezig wegens een eigen vergadering) hebben zich niet uitgesproken ten gunste van de ontwerpresolutie, die slechts de verwerping van het radicale stembus akkoord door werkgroepen en kringen constateert. Zij zien in de opdracht aan de studiecommissie toch wel posi tieve kanten. Het lijkt daarom niet uitgesloten, dat de tegenresolutie-Bogaers niet wordt ingediend, tenzij de komende discussie in de partijraad toch zou dreigen te gaan in de richting van een absolute verwerping van de „radicale" ideeën. De ontwerp-resoluties, over de in houd waarvan er tenslotte in het partijbestuur een grote mate van overeenstemming was, moesten in de loop van het weekeinde nog nader worden geformuleerd. Zij worden de zer dagen aan de leden van de partij raad toegezonden. (Van een correspondent) BONN, 27 nov. Sinds enkele da gen is de buitenparlementaire linkse oppositie in West-Duitsland versterkt met een nieqe partij, die zich de „Demokratische Linke" (DL) noemt. Het doel van deze partij is om alle ex-parlementaire linkse krachten te verzamelen in één partij. Volgens waarnemers gaat het hier om een taktisch compgmis tussen de Oost- duitse SED en de, verboden, Westduit- se communistische parti] (KRD). Voorzitter van de DL is de exom- munist Eugen Eberle, De nieuwe par tij heeft verklaard zich strikt aan de Duitse grondwet te zullen houden. Zij verklaart zich tegen de macht van het grootkapitaal en eiij dat de Ame rikaanse troepen de Bondsrepubliek verlaten. De DL pakt ook het, in West-Duitsland - moelijk liggende, probleem van Oost-Duitsland resoluut aan. Volgens de nieuwe partij moet Bonn de DDR volledig erkennen en zich uitspreken voor handhaving van de bestaande grenzen in Europa, het geen een erkenning van de Oder- Neisse linie inhoudt. Ook worde de regering in Bonnaangemaand een atoomwapenvrije zone in Europa na te streven en het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te on dertekenen. De DL is van plan op 28 april deel te nemen aan de verkiezingen voor de Landdag in Baden-Wiirttemberg. Zij wil de verkiezingsstrijd samen met de eveneens linkse Deutsche Friedens- union (DFU) voeren, zonder dat ove rigens van een fusie tussen beide par tijen sprake is. Desondanks sluiten waarnemers een samensmelting van beide partijen in d toekomst niet uit. In de Portugese hoofdstad staan de len van de stad onder water. In vele straten drijven auto's als notedoppen in het water en drukken etalageruiten in. Via de radio wordt de bevolking aan geraden de stad niet te verlaten, aan gezien bijna alle wegen en spoorlijnen rond de hoofdstad zijn .ersperd of be schadigd door grondverschuivingen. De omgeving van Lissabon is veel ernstï- Nieuw Links mag voldaan terug zien op het PvdA-congres. Haat extreme ideeën over het verlaten van de NAVO zijn met grote meerder heid verworpen, maar dat is minder belangrijk dan de partijleiding het graag doet voorkomen. Het belang rijkste resultaat van het congres is de verschuiving in de top: Nieuw Links bezet nu een flink aantal zetels in het partijbestuur en weet zich verzekerd van de sympathie van een aantal andere partijbestuurders. Het -is nog niet zo ver dat de oudere partijkern is ingekapseld, maar zij zal in de toekomst toch meer moeite hebben de ideeën van Nieuw Links uit te schakelen dan op dit congres het geval was. En het was nó al moeilijk genoeg. Pas in het vuur, dat de betogen van Schermerhom, Vos en Mansholt ontstaken, kon.de leiding het congres wat de NAVO betreft op het laatste ogenblik van de dreigende linkse koers afbuigen. De grote stemmen-nederlaag die Nieuw Links daarna op dat punt werd toegebracht, leek ons minder een gevolg van een plotselinge ver heldering van het verstand dan van een behoefte om eer te betonen aan degenen, die het voorheen voor het zeggen hadden, maar wier invloed snel zal tanen als de partij werkelijk de consequenHe trekt uit de ver jonging, die het congres het bestuur heeft toegebracht. Die consequentie is een felle trek naar links. Vooralsnog mag de partijleiding de verschuiving toejuichen als een blijk van de geslaagde opzet in één partij een veelvormigheid van menin gen onderdak te brengen. Maar boe lang zal ze blij zijn? Er waren nu al gezichten waarop de vaste wil tot blijheid om zoveel democratie ge temperd leek te worden door de gedachte aan de kiespijn, die on vermijdelijk moet volgen. ANKARA/ATHENE, 27 november (AFP, Reuter) De Verenigde Na ties, de NAVO en de Verenigde Staten hebben zich dit weekeinde ingespannen om een dreigend gewa pend conflict om Cyprus te bezwe ren. Het ziet er thans naar uit, dat ze daarin tamelijk goed zijn ge slaagd. De Veiligheidsraad heeft een drin gend beroep gedaan op alle partijen zich te onthouden van iedere daad, die de toestand kan verscherpen. De raad kwam in spoedzitting bijeen op 'n klacht van Cyprus, dat de Turken beschul digde van invasie- en delingsplannen. De diplomatieke heelmeesters richtten hun aandacht voornamelijk op het zo dicht mogelijk bij elkaar brengen van de Turkse eisen en de Griekse bereid heid. Nadat Athene zich in principe bereid had verklaard zijn tienduizend man troepen van Cyprus terug te roepen en daarmee aan de eisen van Turkije tegemoet kwam, ging het al leen nog om de tijdsduur van deze terugtrekking. Athene zei er zeven maanden over te willen doen, maar Ankara wil de Griekse militairen bin nen enkele dagen zien verdwijnen. Cyrus Vance, de persoonlijke afge zant van president Johnson, telegra feerde gisteravond het jongste stand punt van de Griekse regering naar Ankara, waar premier Demirel zei, de toestand nog steeds kritiek te vinden en niet te voelen voor een nieuwe bespreking met Vance. Ingewijden hielden vol, dat Vance vanochtend opnieuw naar Ankara zou komen. Ook de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, en de speciale vertegenwoordiger van VN-secretaris- generaal Thant, José Rolz-Bennett, zijn het weekeinde druk in de weer geweest om een oorlog te voorkomen. Brosio vloog zondag vin Athene, waar hij door koning Constantijn werd ont vangen, naar Ankara om met de Turkse regering te overleggen. Hij zei dat er zekere vorderingen zijn bereikt. Rolz-Bennett vertrok zondag eveneens uit Athene. Zijn bestemming was Ni cosia waar hij zijn vredespogingen voortzette. Volgens gewoonlijk goedingehchte bron komen de jongste voorstellen van Turkije op het volgende meer: 1) Griekenland en Turkije bevestigen de onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van de republiek Cyprus, zoals dit is neergelegd in de akkoorden van 1960. 2) Griekenland en Turkije trekken snel de op Cyprus gestationeerde niet- Cypriotische eenheden terug met uit zondering van de in de geldende verdragen voorziene contingenten (950 Grieken en 650 Turken). 3) Deze terugtrekking zal geschieden onder toezicht van de op het eiland gestationeerde VN-troepenmacht, die voor deze gelegenheid moet worden versterkt. 4) In aansluiting op deze terugtrek king zal Turkije de militaire maatre gelen opheffen die het noodzakelijker wijs heeft genomen. ger geteisterd. Tot overmaat van ramp is de rivier de Taag buiten haar oevers getreden, waardoor de overstromingen nog groter zijn geworden. Vooral de dorpen Franca en Loures zijn zwaar ge troffen, terwijl het dorpje Quintas, veer tig kilometer ten noorden van Lissabon, door het water „geheel van de kaart is geveegd". De dorpsbewoners konden tijdig ontkomen. In Umeira was men minder gelukkig, daar zijn minstens dertig personen ver dronken. In de fcleine industriestad Al- handra zijn negentien mensen omgeko men. Ook de plaatsen, die verder van Lissabon verwijderd liggen, zoals Car- regado en Arruda dos Viozas hebben van de overstromingen te lijden gehad. Doordat in de getroffen gebieden behal ve de elektriciteitsvoorziening ook de watertoevoer stagneert vreest men voor het uitbreken van tyfus. De nieuwsbe richten in het rampgebied staan onder strenge censuur om paniek onder de bevolking te voorkomen. Hoe snel deze kan uitbreken bleek toen een munitie-opslagplaats vlak bij Lissabon in de lucht vloog op het ogenblik dat het reddingswerk in volle gang was. Eén militair en 45 burgers werden gewond. Het gevolg was dat duizenden mensen in paniek vluchtten aangezien men vreesde dat de dijken waren doorgebroken. Op sommige plaatsen heerst ook nu nog een com plete chaos doordat honderden mensen wanhopig op zoek zijn naar vermiste verwanten. De Portugese regering heeft een grootscheepse reddingsoperatie op touw gezet waaraan legereenheden en bur gerhulporganisaties deelnemen. Met rubberboten is men bezig de mensen uit de overstroomde gebieden te evacue ren, waarbij men sommigen van de da ken heeft moeten halen. De ziekenhui zen van Lissabon liggen overvol met gewonden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid is het onmogelijk het totale aantal do den vast te stellen. WASHINGTON, 27 nov. Gisteren zijn in Frankfort de gouverneurs van de centrale banken van de Verenigde Staten, België, West-Duitsland, Italië, Nederland, Zwitserland en Groot-Brit- tannië bijeen geweest. Dit zijn de lan den die samen de goudclub vormen Het doel van de vergadering was het eens te worden over maatregelen die „ordelijke omstandigheden" op de wis selmarkten en het handhaven van de goudprijs op vijfendertig dollar per 'ounce zeker moeten stellen. De gouverneurs zijn tot de slotsom gekomen dat de goudclub voldoende goud- en deviezenreserves bezit om het succes van de maatregelen té ga randeren, maar zij hebben tevens la ten weten dat zij deelneming van an dere landen duidelijk wordt Frank rijk bedoeld aan de club op prij: zouden stellen. Zoals bekend zijnd zomer uit de club gestapt, die vanuit Londen regelend optreedt in de vrije goudmarkt. Uit het bestuur van de PvdA zijn drie verdienstelijke figuren van katholieke herkomst verdwenen. Ruygers en Willems zijn daarbij Voorzitter Tans zit er nog in, maar meer dan zijn statutaire termijn za, hij wel niet halen, want hij is be- halve katholiek ook nog een toon beeld van gebrek aan tact. De tijd dat katholieken in het partijbestuur het succes van de oude doorbraak zaten te bewijzen, is voorbij. Het is niet meer nodig, want vele katho Iieken zijn nu bezig hun eigen orga nisaties grondiger af te breken dan andere partijen het zouden kunnen doen zonder zich gehaat te maken, Een congres voelt zoiets fijn aan en Was u verrast over de laatste vraag uit onze aktie LEZEN EN LATEN LEZEN? En weet u het antwoord al? Als u nog geen gelegenheid heb' ge had het vraagstuk nader te bekijken, dan krjjgt u morgen -og een kans. Gan herplaatsen we de opgave! U moet wél zorgen dat nw oplossing uiterlijk donderdagmorgen in onze postbus zit! Kent u ook oplossers die verrast willen worden? Vul dan namens hen onderstaande bon in en verdien zo eer PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: Naam: Adres: Woonplaats: Het abonnementsgeld 18,— per kwartaal) wordt betaE'-l door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: Deze bon als brief verzende- aan: DE TIJD - POSTBUS 348 - AMSTERDAM-C. het gevoel van een congres is be langrijker dan zijn verstand. Collec tief voelen gaat heel goed, collectief verstandig zijn is te veel gevraagd. De jonge Jan Nagel heeft dat ondervonden. Hij pioniert nu al enige jaren als lid van het partij bestuur op de uiterst linkse en rebelse tour. Het congres heeft hem daar voor gestraft door hem uit het be stuur te stemmen. Men mag jong en links zijn. maar niet tegelijkertijd rebels. Nieuw Links zal daar reke ning mee moeten houden. Brandpunt bracht gisteren een momentopname over de vraag hoe de politieke partijen in de markt liggen. Een poging tot duidelijkheid, die vrijwel onmiddellijk om hals ging door het commentaar dat de betrok ken politieke kopstukken erop gaven, want zij proberen alleen de punten te erkennen die hun bevallen: de rest vinden ze te glibberig en daar strooien ze dus zand overheen. Ge lukkig niet genoeg om een paar dingen duidelijk te laten. Zo zou de KVP op het ogenblik een groot verlies en D 66 een enorme winst hoeken: de christelijke stemmers voelen veel voor een hechte samen werking tussen KVPARP en CHU: van de totaliteit der kiezers willen er meer dat de PvdA in de regering komt dan dat de WD mee doet. maar veertig procent is tegen beide, of spreekt zich niet uit. Het verlies van de KVP is niet onvoorstelbaar. De partij ligt bewus teloos op de operatietafel. Ze heeft bovendien de waan van de dag tegen, die luidt dat alles wat katho liek is gauw moet sterven. De winst van D'66 is ook verklaarbaar. Zij heeft nog steeds de wind van de vernieuwing in de rug. Wie niets voor de KVP of de PvdA voelt maar zich niettemin weigert te scharen onder de veertig procent van niet-weters vindt in D 66 een hippe paraplu, een modieuze politieke dracht die niemand in zijn bewe gingen belemmert. De populariteit van de samenwer king tussen KVP, CHU en ARP be wijst. dat het verlangen naar de- confessional isering geringer wordt naarmate de oecumenische samen werking ook op politiek gebied haar intrede doet. Een verheugend blijk van gezond verstand. De vraag of er met PvdA of WD moet worden samengewerkt is door de vaagheid van veertig procent niet- weters vrijwel nietszeggend en dus oninteressant. Het onderzoek is gedaan vóór de congressen van christen-radicalen, PvdA en KVP gehouden waren. Dat maakt het resultaat onweeg baar. De kiezer laat zich leiden door dingen die hij bevatten kan. Wij dachten, dat de linkse zwenking in de PvdA, samen met de onduidelijk heid na het congres van de christen radicalen het beeld in het voordeel van KVP, CHU en ARP en ten nadele van de PvdA zou veranderen. Van de invloed van het KVP- congres valt nog niets te zeggen, behalve dan dat het in de KVP vermoedelijk tot grotere duidelijkheid zal leiden en de kiezers wachten daarop. Een zeer merkwaardige uitslag betreft de ARP. Terwijl de partij leiding trots verkondigt geen interne moeilijkheden meer te hebben en haar voorkeur voor de PvdA niet verborgen houdt, keert de achterban de socialisten de rug toe en zoekt toenadering tot de WD. Welk mysterie gaat achter deze onthul lende uitslag schuil? Een omgekeerd Zijlstra-effect; solidariteit met het zittende kabinet: afkeuring van de vooruitstrevende koers van de partij? Het is allemaal mogelijk, maar men zou het nu juist bij een club als de ARP niet verwachten. Enquêtes organiseren is makkelij ker dan politiek bedrijven. Misschien is er één man in Nederland die het daar niet mee eens is: de heer Gruy- ters. Hij doet het allebei en het werd ons maar niet duidelijk in welke tak van bedrijvigheid wij deze man het meest moeten bewonderen zonder onaardig te worden. Daarom houden wij onze bewondering maar voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1