Een verhaal over: onze reigers VER. VOOR VEILIG VERKEER Vlaardings Kunstcentrum bracht Hendrik de Vierde Woensdag is maart iss3 Sport in het kort AT cn AAR. ANNEE& HÉSm MWHoHlin afdeling Vlaardingen WAARHEEN DA VINCI IN HET MUSEUM Korte Kroniek Sebiedamse Notities Uit het Kethelse Politievoetbal Vlaardingen ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA" 3 v;.~ Hoofdagentschap: Broersvest tel. «8091 Nu onze reigers zo in het middelpunt van de belangstelling staan, is het misschien •wel gewenst eens een. en ander over deze vogels te vertellen. De vestiging in Schiedam dateert van voorjaar 1941 nadat de kolonie in en om de Rotterdamse Diergaarde in Mei 1940 door oorlogsgeweld was verwoest. De familie der reigerachtigen telt in ons land een viertal soorten, waarvan de voor naamste de blauwe reiger en de purper reiger zijn. De blauwe reiger (onze Schiedsmse rei ger] i$ een flink gebouwde en fraai ge kleurde vogel, die in hoofdzaak blauwgrijs van kleur is, terwijl de onderzijde nagenoeg wit is. De oudere dieren, mannetjes zowel als wijfjes, dragen a-an borst en schouders het sieraad van alle reigers, de fraaie sier- of pronk veren. Door het oog loopt een brede zwarte streep tot in de hals reikend. De slagpennen, dat zijn de grootste en sterkste veren der vleugels, zijn bleuw-zwart. De forse snavel is oranje-geel gekleurd met donkere punt, terwijl de poten lichtbruin van kleur zijn, In onze contreien broedt de blauwe rei ger steeds dn hoge bomen, doch er zijn plaatsen in ons land, zoals b.v. in Noord- Rolland waar hij in lage vruchtbomen broedt en hier en daar op Texel en in het Naar-dermeer zelfs heel bescheiden in het riet. Het voedsel bestaat uit vrijwel alles wat door zijn keelgat kan, n.l. vissen, muizen, ratten, mollen, kikkers, grote insecten, schaaldieren en ook wet eens jonge vogels, zoals ik eens op Texel waarnam toen een reiger ondanks hevige protesten der betref fende ouders een jong kievitje verslond. In de vlucht is de reiger altijd gemakke lijk van soortgelijke vogels te onderschei den, omdat hij met de ingetrokken nek in S-vorm vliegt, terwijl de ooievaar b.v. de nek; gestrekt houdt. Omstreeks half Februari komen de eerste reigers vanuit de polders in de kolonie terug en het is in dit verband wel vermeldens waardig, dat zij vanaf het tijdstip, dat zij in de zomer de kolonie hebben verlaten, niet meer in bomen vertoeven, doch uit sluitend op de grond. De eerste terugtrekkers zijn altijd die vogels, die de winter in onze omgeving heb ben doorgebracht, vogels dus waarover in de nazomer de txekdrang niet of niet meer vaardig werd. Dat er ook jonge vogels over winteren heb ik meermalen kunnen vast stelten. Bij strenge winters, wanneer gloten en vaarten gedurende lange tijd zijn toege- vroten, gaan er veel van deze vogels te gronde. Het ia mij niet bekend of de reigers ieder Jaar hetzelfde nest betrekken, maar in ieder geval hebben zij de eerste keus. Uiter aard hebben de nesten door de winterstor men veel te lijden gehad, doch nadat een paar een bepaald nest in bezit heeft geno men, gaan zij onmiddellijk aan de slug om het .te herstellen. Daarvoor halen zij flinke, takken, o.a, in -het Sterrebos en riet en |takken in de grienden tn het Overmaasse, Dat een nest stevig in. elkaar zit, hebben de lieden wel ondervonden, die belast waren met het verwijderen er van, In de loop van Maart zijn intussen de vogels, die irf Afrika hebben overwinterd, tn de kolonie- teruggekeerd. ''Dan' 'Worden wel eens gevechten geleverd om een of ander nest en bovendien, komt het voor, dat in dien een paar zijn nest een ogenblik in de leteek laat,de huren van deze gelegenheid gebruik maken om dit zo spoedig mogelijk te slopen -en het aldus verkregen materiaal ten eigen bate aan te wenden. Zaak is dus, 'dat een der vogels op het nest blijft. Eind Februari reeds worden de eerste eieren gelegd en als er dan een koudegolf over ons land komt, zoals in Maart vsn het vorig jaar, dan kan het gebeuren, dat dit Jonge reiger. BIJEENKOMSTEN Lijdensavond. De Gerei Evangelisatie- commissie had tegen gisteravond in de Ju- lianakerk een Lijdensavond belegd, Ds Vf. A. Krijger hield een korte lijdensmeditatie, het Gerei Evangelisatie-koor en. de zanger Kees Deenïnk lieten ïich horen, maar daar naast hadden de gelovigen een groot aandeel in de zang, die gewijd was aan het lijden van Jezus. R.K. Vrouwengilde. Gisteravond hield het R.K. Vrouwengilde een bijeenkomst in Irene. Pater Frïjns heeft een lezing gehou den over het Heilige Land en daarbij licht beelden vertoond. Ouderavond. In de gymnastiekzaal is gisteren een ouderavond gehouden van de Prinses JulianaschooL De heer G. de Raad, hoofd van de school, zei in zijn openings woord, dat een ouderavond een hoogtijdag voor de school is. Mej. M. Güle heeft een causerie gehouden over: Huiswerk- De ouders, zei zit, moeten belangstelling tonen voor het huiswerk, maar zij moeten het de kinderen niet gemakkelijk maken. Wel overhoren, wel, aïa het nodig mocht zijn, wat helpen, maar het huiswerk niet voor de kinderen maken, luidde het advies van tnej. Güle. Ouders konden het school werk van hun kinderen bezichtigen en de heer B. Mastenbroek, voorzitter van het schoolbestuur, sprak een slotwoord. HBSS. De algemene ledenvergadering van HBSS is vastgesteld op Donderdag 26 Maart 's avonds in Irene. De agenda ver meldt o.m, een bestuursverkiezing en de benoeming van commissies. De aftredende beafcuursLeden, de heren B. BreedSjk, W. Poort, A. Liebeek en G. Piooy zijn herkies baar. Door het bedanken van de heer G. van Katwijk is er een vacature. Candidaten (in alphabetische volgorde; zijn de heren J. F. W. Droge, J, Korevaar, P. Meulendijk, T. J, Nauman, M. Stxeyl en F. K. C. v* d. Zee. VERMIST vanaf 1 Maart, Bonte Fox-hond wJtle borst, vier witte poten, korte staart. Naam Montle, J. W. de Wüdt, Schiedamseweg no. 260, KethéL vergeefse moeite is geweest en de eieren finaal kacot vriezen. Hot aanta] eieren bedraagt in de regel 4 of 5. Nadat deze 26 dagen bebroed zijn, verbreken de jonge reigertjes de eischaal en el gauw horen wij het typische „kek-kek- kek"-geroep, de hongerroep der jongen. De zwaardere gorgelgeluiden, worden door de oude dieren voortgebracht, terwijl de grotere jongen eveneens dit kolderende geluid maken- Vooral als een der ouders met voer komt ie het een lawaai van jewelste. De oude. vogel bewaart de buit in de wijde krop en nadaf hij op het nest is geland, maakt hij een aantal braakbewegingen, totdat hij ten slotte in staat is een massa half verteerd voedsel, een mengsel van vis, kikkers, e.d. in de nestkom te deponeren, waarop de jongen gretig aanvallen. Indien er na de maaltijd der jongen nog wat over as, dan consumeert de oude vogel het wel en, om zo te zeggen, dus voor de tweede maal. Nadat ze een week of vijf gevoerd en verzorgd zijn, is het tijdstip aangebroken, waarop de jonge dieren de wijde wereld zullen intrekken. Dat er bij zo'n eerste vlucht wel eens ongelukken gebeuren weet nu iedere Schiedammer wel. Er is zelfs een jaar geweest, dat ik zes jonge reigers tege lijk thuis had te verzorgen. Dat zulks geen sinecure is, zult u begrijpen als ik zeg, dat ze een perfecte spijsvertering hebben. Na herstel, sommige jongen hadden een gebro ken vlerk, werden ze stuk voor stuk naar de polder gebracht en daar bij een be vriende boer in vrijheid gesteld. Geen wonder, dat tal van natuurliefheb bers en heus niet elleen uit onze stad, regel matig naar de Plantage trokken om van dit interessante vogelleven te genieten. Helaas heeft het gemeentebestuur ge meend deze bezienswaardigheid, te moeten vernietigen en na verkregen vergunning van de Commissaris der Koningin begon op 1 Maart de slag tegen de reigers, die de volgende dag eindigde in een overwinning voor Brandweer en Plantsoendienst.* Onnodig te zeggen, dat het na deze expe ditie protesten regende. Er verschenen o.m. in het Rotterdamsch Nieuwsblad ingezonden stukken, waaruit overduidelijk bleek, dat men allesbehalve Ingenomen was roet bo vengenoemd optreden- Het is mij ook niet duidelijk waarom men de reigers nu plotseling wil verdrijven. Enige jaren geleden kon er wel eens van overlast door de reigers gesproken worden, toen de vogels ook in enkele bomen huisden, waarvan de takken soms ver over de straat reikten. Terecht heeft men toen (na de broedtijd) deze bomen gerooid en daarmee was het euvel volledig verholpen. Misschien zijn er in „de kop" van de Plan tage enkele bomen, waarvan een of meer takken nog iets over de straat komen, zo dat er wel eens een witte plakkaat ongun stig terecht kan komen. Maar verreweg de meeste nestbomen staan in de gazons, waar de vogels niemand kunnen raken en dat ook deze nesten zijn verstoord is voor iedere natuurliefhebber een grote teleurstelling en heeft hen diep gegriefd. En dat zulks geschiedde ten aanschouwe van ouderen en jongeren, aan wie we reed6 tientallen jaren liefde voor de natuur en liefde voor het dier hebben proberen bij te brengen, is voor mij een reden temeer om. mijn ontstemming te uiten. Een dergelijke daad zet de klok in Schiedam op dit gebied weer stukken achteruit. 'Verheugd was ik. toen na enkele dagen de energieke vogels weer met het bouwen der nesten waren begonnen. Doch deze blijd schap werd wreed gestoord toen andermaal de Brandweer verscheen en de nesten we derom wreed verstoorde. Ik hoop van harte, en ik weet dat heel veel Schiedammers het met mij eens zijn dat de vogels het nog eens zullen wagen om terug te keren en dat de verantwoordelijke autoriteiten zullen inzien, dat hetgeen we dezer dagen op een biljet, dat tegen een boom was bevestigd, lazen, de wens is van zeer velen, n.l.: „"Wij willen onze reigers houden". A. DE JONG MUSEA Stedelijk Museum. Hoogstraat: Tot 29 Maart dagelijks 10—S uur {Zondag 2—5 uur). Tentoon stelling van reproducties naar tekeningen van Leonardo da Vinei. BIOSCOPEN Monopole Theater: Heden 7 en 9 uur; Don derdag 2, 7 en 9-uur: TIJgerhaai (14 jaar). Passage Theater: Heden 8 uur, Donderdag middag 2 uur Affair in Trmldad <18 j.). WOENSDAG, 1B MAART. Irene, a uur, c.H. Kiesvereniging. Vergade ring. Geref- jeugdhuis, 8 uur, Ned. Chr. Vrouwen bond. Filmavond. Masis 5 a orpin, g uur, Personeelsvereniging W.F.. afdeling O. en A. Filmavond. Irene, 8 uur, personeelsvereniging Gusto. Lezing. Gebouw Chr. Belangen Kethei, 7.30 uur Groe ne Kruis. Poppenspel. Passage Theater, 7 uur. Propaganda-film Be scherming Burgerbevolking {gratis toegang». DONDERDAG 19 MAART. Passage Theater, 8 uur, \7.S.O.-concert onder auspiciën van Toonkunst. Volks gebouw, 8 uur. Instituut voor arbeiders ontwikkeling. Filmavond. Gebouw Chr, Scc. Belangen, 8 uur, Lasclub Schiedam. Lezing met film. R.K. Volksbond, 8 uur, Coöperatie DES. Pro paganda-avond. Wat ieder moet welen ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel. 89128; R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstichtiug, Dr Nolet- straat, tel. 69411. BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D., tel. 69290, NACHTDIENST apotheken Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. HooKUgenUchap: Smalle Havenstraat 1, teL 3229, hoek Westhavenkade De" propaganda-avond van bovengenoemde vereniging in samenwerking met leden van het Rode Kruis en van de E.H.B.O, mag zeer geslaagd worden genoemd. In de zaal „Concordia" aan de Rijkestraal, die goed bezet was, heerste een geanuneetde sfeer, toen de voorzitster van de V.vV.V, mevr. J. Koster—Van Roon m welgekozen woorden de aanwezigen verwelkomde en her innerde aan het prachtige werk dat ten lijde der watersnood door de belde, als gasten hier aanwezige verenigingen, was gepresteerd, ook de poütle-autorlteiten uit Rotterdam, die deze avond belangeloos hun zeer gewaardeerde medewerking verleenden, heette zij gaarne welkom. De heer C. A. Eendenburg. inspecteur van politie te Vlaardingen, hield hierna een goed gedocumenteerde causerie over veiligheid In het verkeer, die door spreker met \-ele cijfers werd toegelicht. Deze ogenschijnlijk droge materie werd door de heer Eendenburg ver werkt in een betoog dat van begin tot einde boeide en in niet geringe mate tot de ver beelding sprak. Spreker gewaagde eveneens van de nauwe en prettige samenwerking met de leden der in deze bijeenkomst vertegen woordigde organisaties, die bij ongevallen altijd ter assistentie der politie paraat zijn. Vier vijanden, vervolgde spreker moeten door ons In vereende krachten worden uitge roeid met wortel en tak, n 1,; de onwetendheid, onoplettendheid, onvoorzichtigheid en onwel levendheid in het verkeer. De heer Eenden burg wist overtuigend aan ie tonen dat de verkeersongevallen statistieken geen dood cijfermateriaal zbn maar levend en hoogs* nuttige bijdragen vormen tot meer veiligheid in het verkeer door beter begrip waar of de vijand zich bevindt Welk verkeer veroorzaakte de meeste onge lukken, b.v. auto's, wielrijders, motaren, voorts in welke leeftijdsgroepen kan men de betrokkenen indelen, dan waar gebeuren de meeste ongevallen, tijdens markten, welge steldheid enz. Ook de stedelijke gesteldheid ls zeer verschillend, spreker bleef dicht bij huis door te wijzen op Vlaardingen waar de oude binnenstad, met smalle straten is door sneden door dijken, met stUle afritten. Toch i«i Vlaardingen een der veiligste steden, die gunstig afsteekt bij steden van gelijke grootte, De heer Eendenburg gaf daarna een opsom ming van de psychologische oorzaken die menigmaal aah een ongeluk ten grondslag liggen en het was opmerkelijk hoe diep deze studie was voortgezet en hoe glashelder nu soms onbegrijpelijke ongevallen werden. Spreker besloot met de slagzin „Wees heer ln het verkeer1'. Toch wilde mevr. Koster- Van Roon. -daarbij ook de dames Inschakelen. De hersengyxnnastiekwedstrljd tussen het Rode Kruis en E.H.B.O., die zeer sportief ver liep onder leiding der Rotterdamse leden der politie, liep uit op een overwinning voor het Rode Kruis B3-123 punten. Na de pauze werden naast een tekenfilmpje twee films vertoond, die respect, een sugges tieve en pakkende drang uitoefenen om donor bij de bloedtransfusiedienst te worden, om zonder veel moeite mensenlevens te redden en anderzijds om blinden hun zo kostbaar ge zichtsvermogen terug te geven door het af staan, na overlijden, van het hoornvlies der ogen, Waartoe een aangrijpende lilm stimu leerde. WOENSDAG. Grote Kerk, 12—1 uur rum., Beiaard-bespeling door cor Don. Stadsgehoorzaal, 2.50 uür B/dam* xin- ■dertoneel met „De Gelaarsde Kat". Handelsgebouw, 2,30—8 en 7.39—10 uur n.m., Tentoonstelling „Met naald en draad". Luxor-T heater, 2.30 uur n.m., „De Pechvogel", 3.15 uur n.m., „Het speelhol", Cl« jaar). stadsgehoorzaal, 8 uur n.m.. Gyranastiekulfc. voering „Groot L.V.T." „De Zolder" (R.K. Jeugdhuis. Joubertstraat). B uur n.m., 14-daagse Kajotters-bljeenkomst. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 2315. Zieken dienst, Hoflaan la, 2541. Tel. 3225 voor een goed dagblad; Bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Havens tr. j, Vlaardingen. Bij geen gehoor 2959, Boterbloem, straat 41. Geopend: Wester-Apotheek, Voorstraat S3, Reiger met Jongen op zijn nest In de linkervleugel van het vroegere St. Jacobs Gasthuis heeft de heer Schwa- germann, de conservator van bet Stedelijk Museum, dat is ondergebracht in de al lang te klein geworden rechtervleugel van ge noemd gebouwd, met eenvoudige middelen een tentoonstellingszaal gemaakt, die nu, voor het eerst, dienstbaar is gemaakt aan een tentoonstelling van honderd en vijftig reproducties van prenten van een der grootste kunstenaars, die de wereld ooit heeft gekend, van Leonardo da Vinei. In 1952 steLde de Unesco ter gelegenhesd van het feit, dat Leonardo da Vinei, veel zijdig kunstenaar, vijf eeuwen geleden werd geboren, een reizende tentoonstelling sa men ven reproducties van tekeningen, voorstudies enz. en een deel van wat werd samengebracht, wordt nu ln het museum tentoongesteld. Dit deel geeft overigens een mooi beeld van Da Vinci's grote activiteit en veelzijdigheid, want hij was ook man. van de wetenschap. Een uitermate belangwekkende expositie "ls dit, die een bezoek meer dan waard is. Inbraak. Vannacht is ingebroken bij de steenhouwer B. aan de Overschiesestraat. De daders verschaften zich toegang door het indrukken van een ruit, haalden in kan toor en woonhuis na verbreking van enkele eloten de boel overhoop en vertrokken met meenemen van een gouden dameshorloge en 25. Z8 schrok. De 35-jarige mej. J. M. D., die op haar fiets op de Nieuwe Haven reed, schrok zo van de haar passerende fietser L., dat zij haar stuur niet meer kon houden en op straat viel. Met verwondingen is zij met een auto naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht. Daar is zij verbonden. Diefstallen. Ten nadele van de B8-jarige D. is in de Spuihaven een roeiboot gestolen. De melkhandelaar K. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn fiets, die hij op de Lange Haven had laten staan. Propagandafilm Bescherming Burger bevolking. De film; De les van Londen, zal vanavond niet vanaf 7 uur, maar om 7 uur worden vertoond in het Passage Theater, dat door de directie gratis is beschikbaar gesteld. De vertoning is bedoeld als een inleiding voor de propaganda, die er toe moet leldèn, dat ook Schiedam een 100- procent organisatie Bescherming Burgerbe volking krijgt. De vertoning, met een pro paganda woord, duurt tot kwart'voor 8 en is gratis toegankelijk. Om 8 acht begint de gewone voorstelling. MARKTBERICHTEN KAASMARKT WOERDEN. 18 Maart. Aangevoerd 10 partijen. Ie Kwa- lite it ƒ2.21—2.24, 2e kwaliteit 2.18—2.20, extra tot 2.32 per kg. Handel kalm. 10 JAAR GELEDEN WERD MAASSLUIS GEBOMBARDEERD, Vandaag Js het 10 jaar geleden, dat ln de namiddag van. de 18e Maart 1943 vliegtuigen van grote hoogte een aantal brisant- en brand bommen in het centrum van Maassluis afwier pen, De gevolgen waren rampzalig'. 19 Mensen vetloren het leven en ln het bijzonder werden ,/De schans" en de omgeving van de Noord- dijk en Wagenstraat getroffen, De eerste bommen vleien nabij de Wallramit aan de Keuchenlusstraal en m een vrijwel rechte lijn tot aan de Noordviiet richtten de projectielen dood en verdierf aan. Brisant- en brandbom men vielen verspreid neer en deden hun ver nietigend en vernielend werk in enkele minu ten tljds. De materiële schade was groot en de branden velen. Tot aan het krieken van de nieuwe dag waren, de brandweerkorpsen van Maassluis en omliggende gemeenten ln touw om de vuur haarden te blussen. Niet alle branden konden bestreden worden en zo zag men de grote Geref. Noorderkerk ln vlammen opgaan. De Grote Kerk in de Schans was door een bri santbom getroffen en zwaar beschadigd. Daar naast bleek in de avonduren nog een. brand bom nabij de spits van de toren aanwezig te zijn. -want plotseling begonnen vlammen te lekken en. zouden eveneens dit monumentale Poppenspel. Groot was de belangstel ling gisteravond voor de eerste vertoning van het poppenspel: Zo of zo, van Cia van Boorts voor leden van het Groene Kruis en het is maar goed, dat er vanavond een tweede vertoning volgt. Anders zou het aan tal teleurgesteïden heel groot zijn. De heer J. Korpel sprak een welkomstwoord. Hij verheugde zich over de grote opkomst en hij vertelde, dat het poppenspel een beeld geeft van de Kinderzorg, zoals die wel (O.m. als onderdeel van het Groene Kruis) en zo als die beslist niet moet. Kinderzorg en kinderhygiëne verdienen de bijzondere aan dacht. Vandaar, dat dit poppenspel wordt vertoond, opdat iedereen wordt doordron gen van het besef, dat kinderzorg cn -hy giëne uitermate belangrijk zijn. In het bij zonder verwelkomde de heer Korpel de be stuursleden van het Wit-Gele Kruis en de heer Droog, voorzitter van de Zuid-Holland se vereniging Moeder en Kind. Laatstge noemde gaf een toelichting op het poppen spel. De vertoning van dit spel was boeiend, leerzaam en. interessant. Het spel, gegeven in verschillende décors, is 14 taferelen groot, geeft een zeer duidelijk overzicht van het werk der kinderzorg en -hygiëne en is hier en daar ook geestig. Veemarkt te Doetinchcm Op de Dinsdag gehouden veemarkt werden aangevoerd 3284 stuks vee. Het aantal aan gevoerde runderen bedroeg 1.038, alsmede 190 vette runderen; voorts 142 vette kalve ren, 1095 nuchtere stierkalveren, 32 nuch tere vaarsfokkalveren, 23 schapen, 7 lamme ren, 4 geiten, 13 paarden, 710 biggen, 20 lo pers, 10 dragende varkens. De prijzen bedroegen: neurende en vers gekalfde koeten 7251050; kalfvaarzen 675—925; guste koeien 550—750; guste vaar zen 500—700; m het voorjaar kalvende koeien 700—860; pinken 350—500; graskal veren 260330; fokkalveren 85—120; nuch tere kalveren 27—37; vette schapen 85—105; lammeren 35—60; gel ten 20—30; biggen 34 48; lopers 55—70;-dragende varkens 220—320; werkpaarden 800—950, alles, per stuk, Slaebt- veepnjzen: eerste kwaliteit ƒ2.702.90 per kg geslacht gewicht, tweede en derde kwal. 2.40—2.70; vette kalveren, eerste kwaliteit ƒ2.10—2.50 per kg levendgewicht, tweede en derde kwaliteit 1.551.90; slachtpaar- den. 1.55—1.80 per kg geslacht gewicht. De handel in rundvee was aan het begin van de markt vlug, doch tegen het eind iets trager. De beste soorten vette en nuchfere kalveren waren iets hoger in prijs. De prij zen van de biggen waren onveranderd. gebouw hebben aangetast? als niet enkele wak kere mannen met gevaar van eigen leven naar boven waren geklommen- Zij slaagden er ln de brand in de kiem te smoren. Toen de volgende morgen de rookwolken waren opgetrokken, lag Maassluis met gapende wonden. Naast de doden, gingen 98 panden door brand of verwoesting verloren, waaronder 65 woningen, 18 pakhuizen en vele bedrijfs ruimten. Voorts werden 220 panden licht be schadigd. De oorlog ging verder, de bevrijding kwam en thans na io Jaren zijn in Maassluis de spo ren van dit bombardement nog duidelijk merkbaar. Niet alle wonden zullen geheeld worden, want uit stedebouwkundig- en ver keerstechnisch oogpunt zullen er open plekken worden benut om ln het kader van de moge lijke toekomstige ontwikkeling van Maassluis een ruimer stadsbeeld te krijgen. Het wederopbouwpian ls. nadat dn 1947 een ontwerpplan tot stand kwam, ln de raadsver gadering van 21 December 1951 vastgesteld. Er is dus een basis gelegd voor het herstel. Tot heden ontwikkelde het tempo van do weder opbouw, mede door gebrek aan particuliere bouw, zich slechts langzaam, doch hopelijk zal de tpekomst hierin verbetering brengen., opdat ook in Maassluis de materiele schade van de tweede wereldoorlog wordt hersteld. HET RAMPGEBIED. In bet rampengebled vallen aleeds meer ge bieden droog. Het water verdween, de rommel bleef echter achter. De huismoeders e.a. zwoegen van vroeg tot laat om de woningen weer enigszins bewoonbaar te maken. Het lukt, maar daar het werk abnormaal zwaar is, 1s hulp van elders meer dan nodig, en wordt dankbaar aanvaard. Dinsdagmiddag kwam ten huize van de voor zitster, mevr. Schwartz—Vogelaar het plaatse lijk comité Vrouwenhulp-verlening in verga dering bijeen, besprak de vorming en even tuele uitzending van één. of meerdere colonnes. In de rampgebieden kunnen meisjes en vrou. wen zeer nuttig werk doen, door het verrich ten van schoonmaakwerk in de drooggevallen hulzen. Het is zwaar en vuil werk, zodat alleen flinke meisjes en vrouwen voor uitzending in aanmerking kunnen komen. De uitzending geschiedt uitsluitend ln co- lanneverband, bestaande uit groepen van on geveer 5 dames en 1 leidster. De Stichting Maatschappelijk Werk in Zuid- Holland verzorgt de uitzending, die uit en thuis 12 dagen duurt, treedt als contactorgaan op tussen het getroffen gebied en de hulpco lonne. Het vertrek geschiedt bij voorkeur op Maan dagmorgen, en voor het vér trek worden de dames geïnstrueerd door de Stichting M. W. Het plaatselijke comité zou gaarne zien, dat ook de Maasslulse meisjes en vrouwen bij deze zo nodige hulpverlening niet achter bleven, dat één o£ meerdere colonnes kunnen worden gevormd. Zij, ale dit werk kunnen en willen doen, kunnen zich melder bh de navolgende leden van het comité: mevr, SchwartzVogelaar, mevr. C. Boutkan—van der Zee, mej. Sluyter, mevr. Ardenne—vermin, kapt. van het Leger des Heils en mevr. Mouton—Veth. Verder besprak het comité een collecte ten bale van de vereniging tot medische hulpver lening dn tropenland, „simavi" en besloot de collecte te houden op i,i April a.s. Filmavond, De heer H. Boercman hield Maandagavond voor de leden van de Zaken- studiekring een causerie met bouwfilm over de Willem Ruys. Hij noerhde getallen over de gebruikte materialen tijdens de bouw, van het schip en gaf een indrukwekkend inzicht over de hoeveelheden proviand, die het zeekasteel per reis behoeft, alsmede het kwantum lijfgoe deren e.d. De film liet een overzichtelijk beeld zien van de groei van het schip, van het mo ment dat de kiel gelegd werd tot aan de proef vaart. Ook de eerste reis van de Willem Ruys ontrolde zich aan het oog van de bezoebfers. die de zaal van het Zeemanshuls slechts matig bezetten. Na de pauze werd een film over Ball, die de leefwijze en gewoonte van de be volking op dit eiland in beeld bracht, vertoond. Ten slotte werd met de Slbajek een emjgratie- reis naar Australië gemaakt, Sparta. De onderlinge wedstrijden van de gymnastiekver. „sparta" worden op Woensdag. 25 Maart Jn het gymnastiekloka&l van. de Min. de Vlsserschooi gehouden. Inenting. Op Dinsdag 24 Maart des namiddags 2 uur wordt ten huize van. dokter W, H, A. de Wilde, Haven 40 door het gemeentebestuur ge legenheid gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ouders met kinderen van 4 tot 12 maanden oud van de geboden gelegen heid gebruik kunnen maken om zulks koste loos te laten doen. Ouders, die bezwaren heb ben tegen het inenten van hun kinderen moe ten van deze bezwaren kennis geven ter ge meente-secretarie. Filinkring Vlaardingen Het bestuur der Filmkring alhier deelt mede, dat voor a.s. Donderdag beslag kon worden gelegd op één van de bekendste na oorlogse werken van de grote Italiaanse re gisseur Vittorlo de Sica, getiteld „Sduscia" met de Nederlandse ondertitel „De Schoen- poetsertjes". Deze idealistische regisseur heeft het klaargespeeld om een film te vervaardigen, die gespeeld wordt door straatjongens, een onuitputtelijk geduld en groot psychologisch talent was er voor nodig om met dit „ruwe materiaal" bet meesterwerk te maken, dat .Scïusda" ongetwijfeld is. Bovendien werpt De Sica een groot mo reel probleem op, dat waard is, dat ieder een zich er mede bezighoudt; n.l. hoe maken wij van deze uit het lood geslagen na-oor- logse jeugd weer bruikbare leden van de maatschappij? Is de gevangenis wel een op lossing voor het grote aantal misleide jon geren, waar we hier mede kennismaken, en verstikt zij niet juist het restant van goede menselijkheid, dat in alle misdadigers aan wezig js? Leden en belangstellenden kunnen Don derdagavond in het Luxor Theater aan de Westhavenkade van deze zeer tot de ver beelding sprekende rolprent genieten. Het Vlaardingse politie-elftal heeft Dins dagmiddag in het V.F.C. Sportpark de serlé overwinningen voortgezet met een eclatante overwinning op het politie-elftal uit Was senaar. De rust ging ln met 1—2 voor sprong.voor de gasten. Maar na de rust zet ten de Viaardingers alles op alles om deze achterstand weg te werken en wisten zij het tot een 3—2 overwinning te brengen. Beida elftallen wogen gedurende de gehele wed strijd vrijwel tegen elkaar op. Wa3 er in de eerste helft van de wedstrijd sprake van een licht overwicht van Wassenaar, na de rust was Vlaardingen wel het meest in de aanval. Toch ontstonden er verscheidene malen gevaarlijke ogenblikken voor bet Vlaardingse doel, waarbij enkele malen op het nippertje een doelpunt kon worden voorkomen. De keeper van het Vlaardingse eiftal komt zeker een woord van lof tae voor -de wijze, waarop hij met zijn safes redding bracht in enkele precaire situaties, waardoor de gasten ondanks hun verwoede pogingen geen kans kregen in de tweede helft te scoren. Vlaardingen blijft hierdoor stevig in de kopgroep geneateld. Volgende weelc Dinsdag spelen 002e kranige Viaar dingers tegen de Kon. Marechaussee. Uitreiken Militaire- onderscheidingen Op Vrijdag 20 Maart a.s., de» namiddags 5 uur, zal de burgemeester in een bijeen komst van oud-militairen, die In Indonesië hebben gediend, in de grote vergaderzaal van het Handelsgebouw, een aantal militaire 'onderscheidingen uitreiken. „De Lïnoleumindustrie'* Op Donderdag 19 Maart 1953 om 16.30 uur zal itt het tentoonstelllngslokaal „De Vis- bank" alhier, de officiële opening van de onderwijstentoonstelling „De Llnoleumin- dustrie" plaatshebben. Deze tentoonstelling staat onder auspiciën van de stichting „Onderwijstentoonstellin gen" en kan bezocht worden door leerlin gen van de plaatselijke scholen. Vlaardingen heeft het ongetwijfeld aan zijn Kunstcentrum te danken, dat het in de Stadsgehoorzaal zo nu en dan spelers van formaat te zien en te beluisteren krijgt. Zo ook weer Dinsdagavond toen Ko van Dijk zijn rol kwam vertolken van Hendrik IV in het gelijknamige toneelspel in 3 bedrijven van Luigi Pirandello, dat over het voetlicht werd gebracht door de Stichting Rotter dams Toneel onder regie van André Bar- eacq. Wij leven allen gemaskerd en verkleed. Dit, telkenmale terugkerend motief In het werk van Pirandello, komt in het werk van Hendrik IV met hevig dramatische kracht tot uiting. Een jongeman valt tijdens een historische optocht, waarin hij Hendrik de vierde van. Duitsland voorstelt, van zijn paard. De val veroorzaakt een, wat de psy chiaters noemen „desoriëntatie van de eigen persoonlijkheid", ln dit geval een besten diging van de persoon, die hij in de optocht voorstelt. Het toneelstuk begint op een Veemarkt te Groningen Aanvoer op de markt van >.\nedag: 1424 runderen, 2005 kalveren, 242 schapen, 48a varkens, 302 biggen, 31 paarden, 43 bpkken en geiten, In totaal 4532 stuks.' Prijzen: kalf. en melkkoeien 1050—1125, 925-1000, 725—850; kalfvaarzen 875050, 700 800; deze zomer kalvende koelen 9501000, 750875; vare koeien 750—850, 550—-700; stieren 2.48—2.54, 2.15—2.30 per kg slachtge- wicht; kalveren en pinken 150—525; slacht vee 2.60—2.66, 2.25—2.45, 1.80—1.95 per kg sla,chtgewicht; nuchtere kalveren 2035; weide schapen 90120; vette lammeren 75 90; vette schapen.100—130; Joopvarkens 50— 85; biggen 4016. 30—38; vette varkens 1.58 1.70,1.45—1.60 per kg levend gewicht; zou ters 1.68—1.72 per kg levend gewicht Overzicht: Van het gebruiksvee was het aanbod groot. Zo werden de beste en ge schiktste kalfkaeien en het weidevee gretig verkocht. Zij brachten hoge prijzen op, overigens was de handel zeer traag'gestemd, waardoor de prijzen moeilijk waren te handhaven. Van het slachtvee was eveneens de markt ruim voorzien, maar de beste kwaliteiten vormden hiervan een klein deel. Het grootste deel bestond uit middelmatige en afwijkende kwaliteit. De handel ever het geheel verliep vlug, doch de prijzen bleven onveranderd. Bij grote aanvoer gingen voor de nuchtere kalveren de prijzen iets hoger. In de vette varkens waren handel en omzet gedurende het marktverloop zeer langzaam, met onveranderde prijzen. Ook voor de zou ters bleven de prijzen gelijk aan de vorige week. De handel in biggen was, ondanks de kleine aanvoer, lusteloos. Van het wolvee was het aanbod zeer klein en de handel verliep over het geheel traag. Graanbeurs te Groningen Rode tarwe 24.25—27.25; witte tarwe 24,25—27.25; rogge 25,25^—28.75; wintergerst 26.25—30.1D; zomergerst 30,25—32.25; witte haver 23.2527.25; groene erwten 45.00— 49.00; karwüzaad 45,40—39.00; kanariezaad 27.3530.35; blauw maanzaad 100.60—115.60; lijnzaad slag 45.0054.00, Overzicht: Op de Groninger graanbeurs van Dpsdag was het aanbod'klein en de 1 stemming was vast, met hogere prijzen. Voor de beste tarwe besteedde men 27.23; de aanvoer bestond uit plus minus 20Ö ton. Rogge circa 75 cent duurder, werd bij gering aanbod vlot verkocht tot 28.75. Wintergerst, plus minus 1.50 hoger, kon in de goede mon sters 30.10 bedingen; tweede soort om en bij 29.50. Zomergerst werd geplaatst voor 32.25. De witte haver, circa 1.50 hoger, werd meest verhandeld van 27.00 tot 27.25; een paar extra mooie partijen bedongen 27.50. Karwijzaad om en bij 2.00 duurder en ging van 57.00 tot 59.00 van de hand. Voor slag- lijnzaad ging de prijs van 50.00 tot 54.00, ln de overige zaden ging weinig om. Al deze prijzen gelden voor boerenpartijen^ franco Groningen, inclusief provisie. ogenblik, dat de krankzinnigheid van de pseudo Hendrik IV twintig jaren geduurd heeft. Zijn zuster heeft hem doen opsluiten in een eenzame villa met vier Jonge mannen, die verkleed zijn als edellieden uit de elfde eeuw. En men riet zich het drama voltrek ken. Familieleden en vrienden dringen bin nen in een wereld, geschapen door .een waanzinnige; zij 171 enen hem genezing te kunnen brengen en zij zijn het juist, die hem de weg der wraak opduwen, wraak over twintig jaren van werkelijkleyen waarvan men hem beroofd heeft. Een aangrijpend Spel in feite alleen vóór het voetlicht gebracht ln subliem toneelspel door Ko van Dijk, in een omgeving en ccstumering het penseel van een schilder waardig. Niet dat hij de steun van de andere actrices en acteurs niet nodig heeft, in tegendeel gaven zij stuk voor stuk hun tegenspel. Daar was Arnold!, als de voorzichtige psychiater; Loudi Nijhoff, de wat hysterisch lijkende markiezin Mathilde Spina; haar man, baron Tito Belcredl door Dick van Veen gebracht als de man, dié de zaak door heeft; zijn dochter Trudi (Kitty Knappert), de angstige in deze omgeving; Frans Vorstman,"als de jonge markies Carlo di Nolli, die haar zo weet bij te staan. Doch ook de vier jonge mannen Lolo, Franco, Momo en Fino, resp. gebracht door Eii Blom, Ad Noyons, Ton Lenslnk en Sieto Ho ving, gaven met de oude kamerdienaar Giovanni (Wim Greünger) spel te zien, dat bewondering afdwong. De Stadsgehoorzaal was goed bezet, doch had toch voor zo'n toneelstuk vaa formaat beslist uitverkocht moeten zijn. Dienstplicht Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Vlaardingen deelt mede, dat een uitspraak op aanvraag - om vrijstelling van dienst els gewoon dienst plichtige, welke uitspraak is gedateerd 10 Maart 1953, ter secretarie van deze gemeen te voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoelt niet gezegeld te zijn. moet worden ingediend bij de burgemeester, ter 'secretarie van deze gemeente. Vlaardingen, 17 Maart 1853. De burgemeester. VISSERIJBERICHT SCHEVENlNGEN. Vanmorgen kwamen aan de markt de log gers: Sch. 225 met 190 kisten verse haring. Notering verse haring: 11 tot 11.20 per kist van 50 kg. Vangstberichten uit zee: Sch. 2,10 kantjes; Sch. 69, 12 k.; Sch. 249, thuisstomende gis teren 120 k.); Sch. 195, 10 k.; Sch. 342, 15 k.; Sch. 49; 5 k. uit de halve vleet; Sch. 85, geen vangst; Sch. 45, Sch. 250 en Sch. 399 geen vangst. VI. 78, 4 k. uit de halve vleet Sch, 5, Sch. 132, Sch. 32 en Sch, 310 op weg naar het visserijgebied. Geslaafd. De he«r M. Oosterlee -alhier.'slaag de te Rotterdam voor bet examen Seml-arti- Voetbaluitslagen: taw—Hpsz 1—a. MW a- VDL 2 6—0. HVO 4—MW 3 0—2, FFSC-junioraB —MW.junioren 2—1. Korfbal. De te spelen wedstrijd tusen OD0 alhier en Rozenburg is door de competitio ner afgelast. Voor a.s. zaterdag vermeldt he' programma een uitwédBtrljd van ODO tegen- Maassluis 2, aanvang 3.30 uur. Primeur. Aan de veiling werd Maandag d« eerste radijs aangevoerd welke pp 3ï cent per bosje van ca 25 stuks opbrzcbtëii. Aanvoerder was j, v. 6. Kool) Sznè,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2