ilc Nieuwe melange! TOPPMS er Bus N slipte en botste tegen lijn 10 De Indonesische kabinetscrisis zal vermoedelijk vrij lang duren Kleine Comedie Van 25 gewonden 13 naar ziekenhuis Dividendbeperking geleidelijk opheffen Agent van politie stal motorfiets en fiets Ongeregeldheden in Tsjecho-Slowakije DOBBELMANN... LEKKER MAN! Aanleiding: grondenkwestie: conflict tussen Masjoemi en PNI achtergrond Noodweer in W.-Europa India sluit legatie in Portugal Onderbouw Dijkzigt-Ziekenhuis aanbesteed Ir Viergever herdacht Stilte Mr Meijerink in Indonesië Belgische juristen willen internationaal proces Waarom beschermt Bonn misdadigers uit Breda? Studentengrap met traangasbom WOENSDAG 10 JUNI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA DEZE week ijvert onze politie extra voor veilig verkeer. Door het hele land is het veilig verkeer, wat -de klok slaat. In Rotterdam worden, bij de Kruiskade, demonstraties gegeven, buitengewoon aar dige en leerzame demonstraties zelfs, voor groten en kleinen. Kijker heeft er een bijgewoond en moest, wielrijder zijnde, met beschaamde kaken vaststellen, dat hij minder van de voor- rangsregels wist, dan misschien wel eens goed voor hem kon zijn. Op deze manier merkte hij, dat het ver keer een sterk veranderlijk, fel levend bestanddeel van onze huidige samenleving is, waarvan de wetten allesbehalve in steen staan gebeiteld. Soms kunnen de regels de practijk moeilijk bijhouden zoals in het geval van de bromfiets Kijker heeft dezer dagen de minister van Verkeer en "Water staat echter in hoogst eigen persoon horen beweren, dat het ontwerp voor de nieuwe regeling voor de bromfiets gedrukt is en de gebruikelijke tocht door Den Haag heeft ondernomen. Dit verkeerstechnisch zorgen kind schijnt dus binnen afzienbare tijd zijn wettelijke status te krijgen. Verkeer is niet alleen een kwestie van motoren, voertuigen en regelingen, het is een kwestie van mensenlevens. Verkeer kost mensen. Het Is een droeve, maar harde waarheid. Telkens wanneer er een ver keersongeluk is gebeurd, en vooral wanneer er van dodelijke afloop sprake is, komt het politie-apparaat in werking. De zaak wordt uitgeplozen en er worden gevolgtrekkingen gem nakt. Een weerslag van die conclusies heeft Kijker menen te bespeuren, in het beroep, dat de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam kortelings op zijn medeburgers heeft gedaan. Op het ogenblik, dat deze poli tieman zijn stuk schreef, had het verkeer in onze stad reeds 26 doden, geelst» veel meer dan In dezelfde periode vart het vorig jaar. Daarbij waren negen kinderen beneden, de acht jaar. Wat Kijker uit het stuk opmaakte is dit: de deskundigen van de politie achten het weliswaar onvermijdelijk dat er ongelukken gebeuren, omdat deze nu eenmaal niet onder alle omstandigheden zijn te voorko men, maar zij -hebben de overtuiging ge kregen, dat meer dan dertien van deze zes-en-twintig mensen, waaronder vooral de kinderen, nog zouden leven, wanneer zu maar iets voorzichtiger waren geweest. Aan de opvoeding voor het verkeer wordt heus wel genoeg gedaan. Onze politie heeft met -de actie voor de oversteekplaatsen ontegenzeglijk succes. Langzamerhand weten de kinderen, waar zij veilig kunnen oversteken en beseffen zij, dat een rijweg oversteken een kwestie van voorzichtig overleg Is. Dat is al veel gewonnen. Maar het is altijd verkeerd, als -de gemeenschap moet geven, wat in de eerste plaats van de ouders zelf moet komen. De ouders zijn de eerst aangewezenen om hun kinderen te teren zich aan het verkeer aan te passen en juist zij schieten in het geven van het goede voorbeeld zo vaak te kort*. Niets werkt in deze richting beter dan dat goede voorbeeld. De politie kan daarvan de vreemdste ver halen doen, die bewijzen, hoe al te veel ouders van. de gevaren van het moderne verkeer voor hun kinderen geen flauw begrip hebben. Onwillekeurig knoopt Kijker dit weer vast aan een heel ander geval, dat hij onlangs ter sprake bracht en dat ook op het gemis aan verantwoorde lijkheidsgevoel wijst: het aan de politie overdragen van de zorg voor de kinderen bij edn strandbad, opdat de ouders zich ongestoord wat kunnen amuseren. Her speurwerk; achteraf van de politie Inzake verkeersongevallen heeft ook nog andere resultaten, opgeleverd. De fout ligt niet bij de voetgangers, de spelende kin deren, de wielrijders alleen. Er wordt vaak in de stad te hard gereden. Waarschijnlijk niet met opzet, maar bijna altijd nodeloos. Bij de analyse van bijna alle verkeersonge vallen met dodelijke afloop blijkt er steeds sprake te zijn van hoge snelheden, van ten minste 70 km per uur. Uit verkla ringen van ooggetuigen en opxnetingefi van remsporen kan de politie dit veilig op maken. Deze snelheden zijn voor stads verkeer toch feitelijk te hoog. Nu de wet de maximumsnelheid heeft afgeschaft, moesten de bestuurders zo verstandig zijn zichzelf de nodige beperkingen op te leg gen. Wanneer zij 2ich in de stad houden aan een snelheid van ten hoogste 55 a 60 km, is de kans op dodelijke ongelukken veel gerin ger, zowel omdat de andere weggebruikers daarop veel gemakkelijker kunnen reageren, els omdat bij zo'n snelheid de gevolgen van een aanrijding niet beslist fataal behoeven, te zijn. Al kan het ook dan nog heel lelijk aankomen! Redelijkerwijze kan geen enkelp automobilist ontkennen, dat men met zo'n enelheid ook in de stad nog heel behoorlijk ksn opschieten. Veilig verkeer is een mooi woord, dat erg op propaganda is afgestemd, doch wanneer men ever. aan de gevolgen denkt van onvei lig verkeer, wanneer men zich zes-en- twintig gevallen, voor de geest haalt van mensen, die plotseling uit het ïevcn werden weggerukt met de nasleep van de persoon lijke ellende voor gezinnen en zaken, die aan zo'n droeve rij slachtoffers vastzit, dan beseft men, dat dit gehamer op het ver- keersaambeeld beslist zin heeft. Rotterdam is dit jaar met de verkeers veiligheid achterop geraakt. Wij moeten het slechte cijfer lot dusverre van het jaar 1953 trachten te herstellen. Men wint beslist al iets, als men eens naar de demonstra ties, die op elk heel uur bij de Kruiskade worden gehouden, gaat kijken, precies als KIJKER. DE S.E.R. RAADT AAN: Op 22 Mei heeft de Sociaal-Economische Raad advies uitgebracht aan de minister van financiën inzake het vraagstuk van de dividendbeperking, welk advies thans is bekendgemaakt. De S.E.R. komt unaniem tot de conelusie, dat de dividendbeperking niet in aanmer king komt om als instrument van econo mische politiek te worden gehandhaafd. Toch adviseert de S.E.R. niet tot een on middellijke afschaffing. De Raad doet de aanbeveling, de wet op de dividendbeper king nog met een jaar na afloop van de thans geldende termijn te verlengen. Teneinde het bedrijfsleven in economisch opzicht geen noemenswaardige nadelen van een dergelijke verlenging te doen on dervinden, stelt de S-E.R. verder voor, een verruiming m de huidige mogelijkheid van winstuitkeringen aan te brengen en wel ,-n deze zin, dat als alternatief van hèt be staande maximum, i.e. 6*/» van het ge storte aandelenkapitaal plus 2'ft van het 2uiver vermogen, een uitkering wordt toe gestaan van 6over het totale zuiver ver mogen. Het werd de 41-jarige W. J. T., voormalig agent van politie te Utrecht, gisteren door öe procureur-generaal van het Amster damse Gerechtshof zeer kwalijk genomen, dat hij een motorfiets en een fiets had ge stolen, hoewel hij rekening wilde houden Jpet de psychiatrische rapporten. Door huiselijke moeilijkheden zou T. in een schemertoestand zijn geraakt, waardoor hij ten tijde vart het misdrijf verminderd toe rekeningsvatbaar was. De beide rapporten spraken elkaar overigen» op sommige pun ten tegen. Er werd een straf geëist van vier aiaanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van «en redasseringsvereniging. Op het door de regen besproeide weg dek van het Burgemeester Drooglever Fortuynplein nabij de Westzeedijk is vanmorgen om 10 minuent voor 10 een autobus van. lijn N geslipt en tegen een motorwagen, van lijn 10 gebotst. De ge volgen waren ernstig, want beide voer tuigen werden zwaar beschadigd, waar door er niet minder dan 25 gewonden waren. Dertien van die gewonden zijn naar ziekenhuizen, vervoerd, de anderen konden ter plaatse worden verbonden. Het wegdek was erg glad en in de bocht was het moeilijk een. zware bus te besturen. De chauffeurs reden er daarom uiterst voorzichtig. De politie zal vanzelfsprekend wel uitzoeken of de chauffeur van de bus, die tegen de tram is gebotst, ook voorzich tig heelt gereden. En ook of de bestuurder van de tram wel genoeg rekening heeft ge houden met het feit, dat het moeilijk rijden was voor het verkeer buiten de rails. Hoe het ook zij, er weerklonk een dave rende slag, die velen naar de plaats van het ongeluk deden rennen. Gewonden kropen, uit de zwaarbeschadigde bus, waarvan de voorzijde gedeeltelijk in de tram was ver dwenen. Ook de tramwagen zag er, vooral aan de voorzijde uit alsof een reuze-moker tegen aan was gezwaaid. Drie ziekenauto's waren weldra aanwezig en zij, die het ergst gewond waren, werden onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Her en der lag het glas van de gebroken ruiten verspreid. Der tien van de 25 gewonden konden ter plaatse worden behandeld; zeven, o.w. de conduc teur van de tram, de heer J. Kamps, werden naar het Coolsingelziekenhuls gebracht en zes naar het Zuiderziekenhuis. Gelukkig waren van niemand de verwondingen zo ernShg, dat er voor hun leven wordt ge vreesd. Over het algemeen waren het saij- wonden en kneuzingen. De gewonden Naar het Coolsmgelzïekenhuis gingen de dames Rietveld (44 jaar), Wielewaalstraat; C. de Ruiter (30 jaar), Tapuit-straat en A. van Storm (36 jaar), Baergoensevliet en de heren J. C. van Meerendonk (68 jaar), Nach- tegaaiplesn; A. Gebotoroski (46 jaar). Gouw straat; J. T. Stuivenberg (31 jaar). De con ducteur, Kamps, werd later onwel en is toen alsnog naar het ziekenhuis gebracht. Wie heeft dit gezien? De politie van het hoofdbureau verzoekt getuigen van het ongeluk, dat Maandagmid dag op de Regentessebrug is gebeurd en waarbij een fietser tegen een rode auto reed, zich te melden. Vervoerd naar het Zuiderziekenhuis wer den de volgende personen: de 27-jarige mevr. De Groot, Madeliefstraat; de 44-jarige mevr. Barendregt van de Schanswcg; de 35-jarige mevr. Muilwijk uit de Nachtegaal straat en de heren C. Lagerwaard, van het Weipad (61 jaar); A. Hof, Joubertslraat (34 jaar) en H. Hoefnagel, Ogiersingel (50 jaar). Zij kregen verwondingen, die varieerden van kneuzingen tot hersenschuddingen, en werden in enkele ziekenhuizen behandeld. Mr S. J. K. de Monchy in Gedeputeerde Staten In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten benoemd de heer mr S. J. R. de Monchy (VVD). Hij verkreeg 38 van de S6 uitgebrachte stemmen. Op de heer J. Spronkers (PvdA) waren 23 stemmen uitge bracht; op de heren mr H. van Riel (VVD) en G. van Praag (CPN) ieder één stem, ter- In te Wenen ontvangen Tsjechische kran ten wordt melding gemaakt van ongeregeld heden onder arbeiders als gevolg van de geldzuivering in Tsjecho-Slowakije. Er wordt een aantal processen verwacht tegen de aanstokers. De ontevredenheid zou -uch vooral hebben geuit in het district Ostrava, een centrum van mijnbouw en zware in dustrie. Het te Ostrava verschonende blad Nova Svoboda schrijft: „Sommige arbeiders vie len ten prooi aan de verleiding door pro vocateurs en begingen ernstige inbreuken op de arbeidsdiscipline in enkele delen van het district Ostrava". (Advertentie) De langdradige Topper shag die U thans koopt is een nieuwe mélange van de mildste Virginia tabak ken. Verpakt in zo'n handige doos, waarin de shag niet verkruimelt en altijd vers en zacht blijft. Inder daad: de béste tip is - ROOK TOPPER! wederom overal onbeperkt verkrijgbaar. (Van onze correspondent te Djakarta) Krakende wagens lopen het laagst, kan men ten opzichte van het nu demission naire kabinet-Wilopo, zeggen. Want geen Indonesisch© regering heeft aan zovele aan vallen bloot gestaan en leek zo vaak op haar laatste benen te lopen, als dit kabinet. Toch beeft het, met een regeerperiode van veertien maanden, een langere levensduur bereikt dan een harer voorgangers. Wilopo is ten slotte niet gestruikeld over wat de grootste hinderpaal leek: de oplos sing van de 17-October-affaire, het orde brengen in de verwarde situatie bij de landmacht Het was het grondverdehngs- plan voor de Oostkust van Sumatra, waar voor hij in het parlement geen meerderheid zou kunnen vinden. Nog vóór het tot eeri beslissing kwam, trok hij de consequenties en gaf de president zijn mandaat leruj_ De dreiging, dat hij door de P.N.I.,'een der grootste partijen, waarop het kabinet mede steunt, opnieuw in de steek zou wor den. gelaten, was kennelijk de druppel, die de emmer deed overlopen. "Wij mogen hier in het kort uiteenzetten, Waarover het bfi dit grondverdelingsplan ging. In de oorlog en daarna zijn grote ge bieden van Sumatra's Oostkust, concessie- gronden. van cultuurondernemingen, door tani's (boeren) in bezit genomen, en wei ter wijl 3 stemmen blanco waren. Gedeputeerde Staten hebben Maandag de j voorziening in hun levensonderhoud. Ter Raad van Ministers een. adres met betrek- vergroting van de hoeveelheid deviezen- kin g tot het wetsontwerp Inzake de opbrengende exportproducten is het echter watersnoocsehade gericht nodig, dat een deel dier gronden weer naar (Advertentie) Dubbel Stortregens hebben in Oost-Frankrijk, nabij de Zwitserse grens, overstromingen veroorzaakt. Verscheidene dorpen kwamen blank te staan. Een vrouw en een aantal stuks vee zijn verdronken. In de baai van Napels hebben zware stor men gewoed. Italianen zeiden dat zij in Juni nooit zulk slecht weer hadden meegemaakt. Hevige wolkbreuken hebben Berlijn in de nacht van Maandag op Dinsdag geteisterd. In een periode van 12 uur viel er meer dan 39 mm regen, dat is de helft van de neer slag die normaal over de gehele maand Juni wordt gemeten. Te Lissabon is gisteren officieel medege deeld, dat India besloten heeft zijn. legatie in Portugal te sluiten na de weigering van de Portugese regering om de overdracht der Portugese gebieden, m India te bespreken. De bezittingen van Portugal in India be slaan ongeveer 3,750 vierkante km en tellen 637.000 inwoners. De voornaamste bezitting is Goa. Bij de vanmorgen door B. cn. W, gehouden, aanbesteding voor het maken in gewapend beton van de onderbouw op de bestaande paalfundering van het Ziekenhuis Dijkzigt werden 29 biljetten ingeleverd. Het laagst werd ingeschreven door de N-V. Bredase Beton- en Aanneming Mij v-h. H. Vriehs te Breda voor 1.296.000. Met slechts 2000 verschil was het Rotterdamsch Bouwbedrijf de opvolger met 3.298.090. Het hoogste bedrag noteerde Steensraa's Aann. Bedr. te utrecht, n.l. 1.593.000. Voordat de biljetten werden, afgelezen heeft de aannemer P. M. Blanken met en kele sympathieke woorden namens de aan nemers wijlen de gemeente-architect ir Aad Viergever herdacht als de geestelijke vader van het Dijkzigt Ziekenhuis en de hoop uit gesproken, dat zijn werk zou mogen worden voortgezet ten bate van de lijdende mens heid. Op zijn verzoek werden hierna enkele ogenblikken stilte an acht genomen. De directeur van Gemeentewerken, ir J. A, c. Tillema, heeft de heer Blanken voor 2jjn sympathieke woorden, dank gezegd. A L WEKEN LANG liep ik rond met het plan u eens een heel mooi sprookje te vertellenzo'n ragftjn verhaaltje over heel tedere zaken, dat je ,atlee« maar zou moeten lezen als je laatste maaltijd absoluut verteerd is en da» liefst wa het drinken van een glas puur vruchtensap, omdat het geschreven was tn de hogere sferen van de sui zende stilte, daar waar de Muze kaar schuwheid over wint en vertrouwelijk ach ter de schnjver komt staan om hem de fraaie volzinnen in tc tuiste ren. Nu was de moeilykheid hier in Rotterdam die sui zende stilte te vinden, nodig voor deze subtiele arbeid. Na een paar pogingen m myn eigen werkcel gaf ik ftef maar op, toant als jc de stilte per se zoekt, merk je pas welk een hels iauiaai er dag cn «acht ge produceerd wordt m een drukke Rotterdamse straat. Gelukkig kwam ik ver leden weeft myn vriend Dirk tegen, een enigszins zonderling persoon, die ergens %n eera gehucht in zijn eentje een hut bewoont ver van clïe wereldse woe ling. Onmiddellijk was hij be reid mij de stilte te leve ren, bij elke hoeveelheid. Hij nodigde mij «it voor het week-end. Je gaat fyn op het terrasje voor de hut zitten, zei hij, en dan schrijf je in de suizende stilte maar een end weg. Noudaar zit ik dan ein delijk op dat terrasje. Bijna. heb ik de lichte trance be reikt, zo nodig voor het betere schryficerfc, of daar koor ik een stem uit een luidspreker brullenEi, eu tj, ij, meisjelief, je bent van, mij, onmiddellijk gevolgd door het getokkelde lied van de ftattenbafc-centrafe. Opeens liggen mijn tere gedachtenspmsels aan flar den. Ontzet kijk ik in de richting van dat morbide geluid. In de tuin van een buitencafé'tj'e, waar op andere Zondagen de agra rische paren met gestren gelde handen en een lod deroog achter grote glazen r- l l l bier en limonade de listige Natuur argeloos al een heel eind tegemoet komen m die anders kerkhof Stille tuinstaat nu een immense tent. Ik hoor van Dirk, dat de plaatselijke voetbalver eniging daar haar 2itu eren juötlctim gaat vieren met een bazar en een groot feest met bal. Jammer, zegt Dirk,, ik. heb daar helemaal met aan ge dacht: vier dagen duurt het feest, ja dat doen ze hieT met minder. Goed, ik sluit mij dus op in de hut, want voor niets heb ik die verre reis niet gemaakt, dat sprookje moet nu eindelijk eens geschre ven worden. Veel verschil maakt het echter niet of je buiten of binnen zit. Dames en heren, schreeuwt heel duidelijk, een ontmenselijkte stem, de grote wedstrijd om een grote fles wijn gaat nu be ginnen. Vindt u ook, dat ze de man. die de luidspreker- met-versterker uitgevonden heeft, alsnog dood moeten martelen, zo hij nog leeft? Die ondingen spuiten hun geluid t door muren en ramen,'ze jagen je gedach ten op de vlucht en vullen je hersenpan met een hels en scherp gegons. De bazarmart moet hoe langer hoe harder schreeu wen, want ft# moet een Amerikaanse heer de baas blijven, die herhaaldelijk zingt, dat hij zijn Truly Pair bemint en tegelijkertijd de Koekoekswals overstem men. Ik geef echter geen kamp. Met alle geweld tracht ik mij ap te stoten in de ge sublimeerde toestand van ritst, want mijn sprookje, mijn lieve en iedere story dreint om geboren te wor den. In een bovenmense lijke concentratie zou het mij bijna gelukt zyn, maar daar zingt uw zeer luid een Hollandse heer via een gra- mofoonplaat, dat hij niet trouw kan zijn en dat hij naar Den Bosch gaat en wie dat zal betalen. Ik geef het op. Dat sprookje schrijf ik nog wel eens op een terrasje aait de Coolsingel. Daar is het vioestijnrustig vergeleken by hier. DIOGENES de ondernemingen teruggaat. De regering achtte het terecht haar plicht de onwet tige occupanten, zoals deze kleine landbou wers worden genoemd, nieuwe gronden te verschaffen en hen in. de kosten van hun verhuizing tegemoet te komen. Ook vorige ministers van binnenlandse zaken, o.a. de P.N.l.-minister mr Iskaq, hebben aan dit grondverdelingsplan gewerkt. De huidige Masjoemi-minister, mr Roem, heeEt het voltooid en reeds gedeeltelijk uitgevoerd. Tegen het plan rees echter verzet van de betrokken tani's. Dit leidde in Tandjong Morawa tot een bloedig incident. Bij een actie van boeren, gericht tegen de bewer king met tractors van de teruggenomen gronden, vielen slachtoffers, voornamelijk onder Chinese kleine landbouwers, vreem delingen, waarvan de meesten zelfs zonder geldige papieren in Indonesië bleken te verblijven. Het incident heeft veel stof doen opwaaien. Het leidde in het parlement tot het stellen van vragen en uiteindelijk tot een motie. o.m. ondertekend door het IhJ Sidik Kertapati, van de Serikat Tani (boerenvereniging). In deze motie werd o.m. stopzetting van de verdeling der gronden, en herzienin; van het plan geëist. De PNI liet Wilopo in de steek Deze motie werd aanleiding, het verdere debat over het rapport van een commissie, die in Tandjong Morawa een onderzoek had ingesteld, op te schorten. Tussen de poli tieke partijen en met name tussen de Masjoemi en de P.N.I. vonden bespre kingen plaats om elkanders standpunten tegenover -de motie te peilen. Van meet af aan kwam daarbij vast te staan, dat de P.N.L, zo zij de motie-Kerfapati al niet zou steunen, toch een standpunt zou in nemen, dat met deze motie parallel liep. Ook de P.N.I. wenste kennelijk onder druk van haar afdelingen in de Oostkust van Sumatra, die zelffs met afscheiding Voor Garantiewetcommlssïe (Van onze correspondent in Djakarta). Daar de Garantïewetcommissie in Indo nesië bij K.B. van 28 Mei j.l. is opgeheven, zullen de werkzaamheden van de commis sie worden overgenomen door een vertegen woordigend lid in Indonesië van de Neder landse Garantïewetcommissie in Den Haag. Deze commissie zal voortaan worden aan geduid als „Garantïewetcommissie" zonder meer. Het oud-lid van de Tweede Kamer, mr H. J. W. A. Meijerink, is aangewezen als vertegenwoordigend lid van de Garantïe wetcommissie Den Haag. De heer Meijerink, die voor zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer directeur is geweest van de Christe lijke H.I.K.-school te Solo, is onlangs in Djakarta gearriveerd. Hij werd vergezeld door mr Th. M. de Graaf, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Lisse, die tweede voorzitter van de Garanliewet- commissie is. Mr De Graaf, die van 1937 tot 1945 rech terlijk ambtenaar in Indonesië was, zal de heer Meijerink gedurende vier weken bij staan bij de organisatie van de nieuwe werkwijze. De affaire-Rosenberg Een groep Belgische advocaten, onder leiding van de deken der advocaten, Henri Botson, heeft besloten met medewerking van buitenlandse rechtsgeleerden een inter nationale rechtbank op te richten, die de spionnagezaak, waarbij het echtpaar Rosen berg is betrokken, opnieuw zal onderzoeken. In een mededeling aan de pers verklaren de Belgische advocaten ongerust te zijn over de omstandigheden, waaronder dit proces In de Verenigde Staten is gevoerd, alsmede over de overwegingen, die zijn aangevoerd om het door de ter dood veroordeelden verzoek om gratie, le verwerpen. zouden hebben gedreigd herziening van het verdelingsplan. Daarbij wilde zij een wijziging van het kabinet en met name de terugtrekking van de Masjoemi-minister Roem. Dit kwam er dus op neer, dat de P,NX haar steun aan het kabinet zou onthouden, zo de motie-Kcrtapati in het parlement in stemming zou komen. Wilopo trok uit deze houding de enig mogelijke consequentie «n bood. de president het ontslag van het kabinet aan. hetgeen werd aanvaard. Masjoemi eist waarborgen Wilopo heeft er zich over uitgelaten, dat het in verband met de toestand van bet land noodzakelijk is de derolssionnaire periode zo kort mogelijk te houden. Maar men mag vrijelijk aannemen dat het wel even zal duren eer een formateur zal Z0n gevonden. Het consulteren door de presi dent van de partijleiders is pas zeer or.langs begonnen. Anderzijds krijgt men de indruk, dat da Masjoemi ditmaal de puntjes op de i wil zetten en waarborgen wenst voor de stabi liteit van een nieuwe regering, waaraan zij eventueel deelneemt. Het is immers niet de 1 eerste maal, dat In grote en principiële vraagstukken het kabinet in de steek werd gelaten door een deel der regeringspar tijen, die zich dan bU de oppositie aan sloten. De Masjoemi wenst nu deze kwestie, die vruchtdragend regeren in de weg staat, volledig opgelost te zien bij de vorming van een nieuw kabinet. Als de Masjoemi zich aan deze opvatting houdt, dan zal dat, gezien de controversen tussen de partiien, dc formateur, die streeft naar een stabiele, parlementaire regering, veel hoofdbrekens bezorgen. En dan kon deze crisis wel eens van lange duur worden. Geallieerde commissie: De geallieerde hoge commissie in West- Duiisland heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij het protest van de Westduitse regering tegen de uitwyzing van De Jonge heeft af gewezen. De commissie verklaarde aan de West duitse regering, dat de uit Breda ont vluchte gevangenen geen politieke vluchtelingen, maar veroordeelde mis dadigers waren. Zij sprak er haar ver.- wondering over uit, dat de regering te Bonn tracht Nederlandse onderdanen, die door Nederlandse gerechtshoven zijn veroordeeld op beschuldiging van ern stige misdrijven, tegen, het leven en de vrijheid van hun landgenoten, onder wie ook kinderen, als politiek vluchteling in bescherming te nemen. De Jonge is, zoals bekend, één der zeven uit Breda ontsnapte misdadigers. Hij werd onlangs door de Britse bezettingsautoritei ten in West-Duitsland aan de Nederlandse autoriteiten overgedragen, nadat een West duitse rechtbank te Oldenburg had gewei gerd hem langs de normale kanalen uit te wijzen. De rechtbank te Oldenburg was na melijk van mening, dat De Jonge als poli tiek vluchteling moest worden beschouwd. De Westduitse regering had geprotesteerd tegen de uitwijzing door de Britse bezet- tmgsautoriteiten, op grond. van. het feit, dat laatstgenoemden haar speciale bevoegdhe den ten aanzien van de verdediging van het „prestige en de veiligheid van geallieerde troepen" zouden, hebben overschreden. (Van onze correspondent.) Een merkwaardig schouwspel speelde zich gisternacht af in de keldersociëteit van de R.K. Studenten-vereniging „Albertus Mag nus" te Groningen. Tegen halfvijf versche nen daar plots voor de verschrikte ogen van de voorz. en drie andere studenten, twee manspersonen met een gasmasker voor in de deuropening. De een gewapend met een gaspistool, de andere met een traangasbom. die hij in het vertrek stuk gooide. Waarop belden ijlings de benen namen en vermoede lijk met een voor de deur gereedstaande auto ontkwamen. Door de sterke gasccmcen- tratie waren de belaagden genoodzaakt hun toevlucht in een der achterliggende vertrekken, te nemen en daaruit via een raampje te ontsnappen Dat de overvallers geen boze bedoelingen hadden bleek wel uit het feit, dat het geld, dat men bezig was te tellen, nog onaange roerd -op de tafel lag. Een studentengrap 1* dan ook wel de meest voor de hand liggend* conclusie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1