Capsulen- en Kurkenfabriek v. d. Toorn blijft in Schiedam Mits gemeente ƒ30.000 extra betaalt voor te kopen percelen Aankoop en verhuring van grond bij Vijfsluizen Eindexamenvreugd Korte Kroniek rAT (T) AAR. ANNEER. av mmm: Vele wielrenners hadden last van de warmte De volhouder,s leverden felle strijd Bankdirecteur nam afscheid Cevonden in Vlaardingen Concert in de Grote Kerk Marktbericht gezouten baring Vlaardingen WAARHEEN Schiedamse Notities ING. W. A. HOEK OVERLEDEN Oprichter N.V. Hoek's Machine- en Zuurstof- fabriek Mulo-examens ROTTERDAM Uit onze damhoek Zwaluwen-Politieelftal Uit de duiventil WOENSDAG 1 JULI 1953 EOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 XEoofdagenlAchap: Broersvut 3, tal. 68091 DaPH Stfllpn R pn W vnnr lie ric^ten» dan wel op de in verband met noen. aicu.cn 1>, en W. \OOr de onteigening beschikbare percelen te Schiedam de bestaande fabriek ingrijpend te verbouwen. DejJirectLe heeft ons medegedeeld, dat op Reeds geruime tijd geleden is door de Raad besloten tot onteigening over te gaan van die gedeelten van het complex var. de jï.V. W. H. v. d. Toorn's Industriële Onder nemingen, welke nodig zijn voor de sane ring van de oude binnenstad. De onderhan delingen, welke naar aanleiding van dit be sluit met de firma zijn gevoerd, hebben er toe geleid, dat men in principe tot over eenstemming kwam omtrent de over en weer af te stane percelen. Oök omtrent de taxatie van een en ander, welke tot uiting komt in de door de Gem. te betalen schadevergoeding, bestaat tussen partijen nagenoeg geen verschil van mening. Er doet zich echter m deze aangelegenheid een complicatie voor. Het bedrijf heeft n.I. een zeer voordelige aanbieding gekregen van een gemeente elders in ons land, naar wij vernamen is dit de gem. Rucphen, waar de oud-wet houder van Schiedam de heer P. B, M. Alwrts, thans burgemeester is welke aanbieding voor de directie van hét bedrijf aanleiding is geweest te bere kenen wat voordeliger is, het bedrijf naar elders over te plaatsen door een ruime, ge heel nieuwe fabriek op goedkope grond op Tijdens de onderhandelingen omtrent de overdracht van de percelen, waarop thans het volkstuincomplex bij de Vijfsluizen is aangelegd, deelde de N.V. Handels- er Transport-Maatschappij „Vulcaan" te Rot terdam mede, dat zij als gevolg van de grondruiling met de provincie Zuid-Holland in verband met de aanleg van de provin ciale weg Vlaardingen-OoslVijfsluizen, de eigendom van het perceel grand, ter grootte van pl.m. 499 m2 zou verkrijgen. Aangezien dit perceel na de onteigening van de m de onteigeningsplannen „Tuindorp Kethel" en „Sportvelden Poldervaart" op genomen percelen, nog het enige bezit van de „Vulcaan" in de gemeente Schiedam zou vormen, en het perceel niet afzonderlijk zou zijn te exploiteren, maar gerekend kon wor den als te behoren tot het voor de aanleg van volkstuinen te on tcigenen complex per celen, verzocht de N.V. „Vulcaan" te be werkstelligen, dat dit perceel door de ge meente in eigendom zou worden overgeno men. Daar het bedoelde perceel het enige per ceel is, dat In de omgeving nog niet in han den van de gemeente is, is het naar de me ning van B. en W. gewenst om het bezit van de gemeente hier af te ronden en dit per ceel aan te kopen. Met de eigenares is overeenstemming be reikt over de koopprijs, welke is bepaald op 0.90 per m2. Een gedeelte, groot pl.m. 100 m2 van het san te kopen perceel, wordt door G. J, van der Struys te Vlaardingen als tuingrond ge-f brutkt. In aanmerking nemende, dat de heer Van der Struys veel werk heeft moeten verzet ten om de oorspronkelijk met gras en on kruid begroeide grond als tuingrond geschikt te maken en tevens rekening houdende met het feit, dat hij, doordat de grond onderaan het 1alud van de weg naar het volkstuin complex is gelegen, veel last van water ondervindt, zou het perceel met ingang van de datum van overdracht aan Van der Struys kunnen worden verhuurd voor een bedrag van 2 per jaar. Benoeming Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van ir Th. Lub, stellen B. en W. aan de Raad voor te benoemen ir H. Kuiper, thans verbonden aan de Rijkswater- itaat. Gisteravond denderde er een. Jan Pief zier door Schiedam's straten, afgeladen met een groep uitgelaten jongelui. Het waren, degenen, die waren geslaagd voor het eind examen. diploma B aan de Rijks De gelukkigen waren: Mej. N. J. van der Vlugt en de heren G. p. de Bie, C. Bogerman, A. Brand, R. P. van Wijk van Brie vin gh, B. van Engelsdorp Gastelaars, C. J. Gaumare, M. B. de Jonge, N. W. Kolmeijer, J. M. van Soest, R. W. Bruins, W. j, Gerritsen, J. Keuzenkamp, J. Maat, L. Rijntalder, M. P. van der Veen» J. de Waard, J. Zonne. Dief gegrepen. De politie heeft in. de afgelopen nacht de ,39-jarige classificeerder M. K. alhier aangehouden, die ten nadele van de N.v. Fijnwerk, gevestigd in de Spaansepolder, drie boortollen ter waarde van 300 had gestolen, De man heeft de diefstal bekend. Weer diefstallen In het zwembad, In de Gemeentezwembaden zijn weer twee dief stallen gepleegd. Ten nadele van de leraar J. J. B. de G. werd een portemonnaie met 3.ontvreemd en van J. K. werd een portemonnaie, eveneens met pl.m. ƒ3. gestolen. Beide portemonnaies waren op geborgen in de pantalons van genoemde heren. Een bruut. De kantoorbediende E. J. E., 31 jaar, kreeg gisteravond laat onenigheid op de Rotterdamsedijk met een hem gQed bekende dame, mejuffrouw B. De man waakte zich erg nijdig, vergat dat hij als heer tegenover een dame stond en gaf mej. 3. enige klappen en schoppen. Dat was «chter nog niet voldoende voor de bruut, die mejuffrouw B.t die haar fiets bij zich «ad, met haar vehikel en al oppakte en in de heg, die langs de weg loopt, wierp. De dame liep verwondingen op, de vork van haar fiets brak. Twee voorbijgangers be moeiden zich met het geval. De ene kreeg van E, een paar klappen, waardoor hij tegen de grond smakte, bij de andere sloeg een paar tanden door diens lippen. Toen politie kwam, had die enige moeite om mee te nemen en op te sluiten in het hoofdbureau. grond van de gemaakte berekening moet worden aangenomen, dat het bedrijfs-econo misch verantwoord is in Schiedam te blij ven, wanneer de door de Gemeente te be talen vergoeding op rond 180.000 wordt gesteld. Op grond van de gehouden taxatie komt men tot een. vergoeding van niet meer dan 150.000, zodat een verschil van 30.000 moet worden overbrugd. De vraag dringt zich nu op, of het behoud in deze gemeente van voornoemd bedrijf de uitgave van dit bedrag uit de gemeente kas wettigt. In aanmerking genomen het feit, dat ip. dit bedrijf een belangrijk aantal volwassen personen werkzaam is, terwijl daarin bo vendien werkgelegenheid wordt gevonden voor vele jeugdige personen, staat het col lege op het standpunt, dat voor het behoud van dit typisch Schiedams bedrijf bedoelde uitgave gewettigd is. B. en W. stellen dan ook de Raad voor te besluiten tot een minnelijke schikking in zake deze onteigening, door een bedrag van 30.000 boven de schatting van. de deskun digen beschikbaar te stellen. Aangenomen mag worden dat dit bedrijf dan definitief voor de Gemeente Schiedam behouden blijft. BESCHERMING BEVOLKING. Aanmelden van vrijwilligers, mannen en trouwen, dagelijks Bureau B.B., Westroolen- straat, Politiepost Buitenhavenweg en bU wyk- en blokhoofden. MUSEA. Stedelijk Museum: Woensdag, Zaterdag en Zondag geopend van 2 tot 5 uur. BIOSCOPEN Monopole Theater: Tot en met Donderdag De zoon van Alt-Baba (14 jaar). Passage Theater: Tot en met Donderdag 2 en 8 uur: In de greep van de angst (18 jaar). WOENSDAG 1 JULI Lange Nieuwstraat, 7 uur. Jeugd recreatie. Rolschaatscnwedstrijden voor jongens en meis jes van 313 jaar. Bbks ll uur Afscheid van de leraar de heer J. Heogcarspel. DONDERDAG 2 JULI Oude Kerkhof-school, 7.1S uur. Jeugd-recrea tie. Rattenvanger van Hameln. Optocht en poppenkast. VRIJDAG 3 JULI Stadhuis, 7,30 uur- Gemeenteraad. Openbare vergadering. Musis Sacrum, 8 uur. s.G.B. Dansavond. Wat ieder weten moet ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan. tel. 69126; R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstichting. Dr Nolet- straat, telefoon 69411, BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D., telefoon 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek Rembrandt, Rombrandtlaan 5. Hoof dagen Uchap: Smalle Havenstraat 1, tel. 3229, boek WesthaveoJkade WAT ZULLEN Donderdag 2 Juli: Bloemkoolsoep. Verse worst. Tuinboontjes. Aardappelen. WE ETEN De wieleravondcoiinpetilie, georganiseerd door de rennersclub Schiedam ten bate van het Bureau Medische Sportkeuring, is gisteravond aan de Nieuwe Haven gestart onder grote belangstelling van de Schiedamse sportliefhebbers, met iets minder enthousiasme van de amateurs zelf, waarvan er 20 niet aan de start verschenen, waaraan de warmte wel niet vreemd was. Ook tijdens de course zelf stapten velen uitgeput af doch door de overigen is er bijzonder hard gevochten voor de eerste overwinning van deze vier wedstrijden. De start van de junior en. De afstand die moest worden afgelegd, ruim 50 km heeft tot die strijdlust erg veel bijgedragen, want doorgaans kunnen wiel renners over een beduidend groter aantal kilometers hun energie verspreiden. Een waakzaam en scherp reagerend peloton dus dat echter niet kon voorkomen, aat na tien kilometer Weyts Terhaar en Spierenburg een voorsprong van honderd meters namen en dat evenmin kon voorkomen dat direct daarop v. Gooi voor de slag van de avond zorgde door in twee ronden de sprong naar de koplopers te nemen. Deze vier hebben de wedstrijd gemaakt en toen later Spierenburg en Terhaar uitvielen hebben Weyts en v. Gooi samen de kans verdedigd. Jn het door de warmte zeer snel slinkende peloton werd elke opstandigheid de kop ingedrukt, totdat tien ronden vóór het einde de populaire Thys Alblas er tussenuit ging, om een, zij het wanhopige poging te doen de achter stand in te lopen. Dit lukte hem op honderd meter na. Intussen was Van Gooi meedogen loos van Weyts weggegaan en de sprint In het peloton was een zaak tussen Jan Ver hoeven en Arie Geluk, 1 C. v. Gooi (1.13.39), 2 M. Weyts, 3 Th. Al'olas, 4 J. Verhoeven, 5 A. Geluk, 6 en 7 M. en J. Bravenboer, 8 J. Hoefnagel, A G. Vassena, 10 F. Proost. De uitslag der juniores over 15 km luidt: 1 H. de Graaf, 2 D. Verdoorn. 3 J. Janse, 4 P. v. Galen, 5 W. de Jong. Dinsdag 7 Juli wordt door B-klassers en A-klassers op hetzelfde parcours de strijd voortgezet. De oud-eommissionnair In effecten en se dert 1916 directeur van hel kantoor van de fa Mees en Zoonen te Vlaardingen, de heer A. G. Bax, nam Maandagmiddag afscheid als zodanig en tevens van Vlaardingen. De heer Bax zegt hiermede een actief leven vaarwel, want naast zijn bankiers werkzaamheden was hij jarenlang ouderling en scriba van de Geref. Kerk alhier en be stuurslid van de Chr. H.B.5. (Lyceum), bo vendien was de scheidende directeur veie jaren lid van de gemeenteraad. Hieruit laat zich begrijpen, dat zeer velen naar de Har monie waren gekomen om afscheid van de heer Bax te nemen, waarbij ook zijn gezin aanwezig was. Ook ontbrak het hem niet •aan stoffelijke blijken van waardering, De heren Ph. Mees en A. Ruys waren namens de Rotterdamse directie aanwezig, de vier wethouders, dc heren Buschmann en A. van Minnen, bestuursleden van de K. v. K, voorts taL van predikanten en vertegen woordigers van het Lyceum. Naast vele par ticulieren was bijna het gehele Vlaardingse bedrijfsleven vertegenwoordigd. Ongetwij feld zullen de heer Bax en zijn echtgenote, wanneer zij zich straks in Driebergen heb ben gevestigd, nog menigmaal aen deze slaagde receptie terugdenken. Predikbeurt Ds D. Rustige van Hierden, spreekt he denavond in het lokaal „Liefde en Vrede", Ged. Biersloot. Aanvang des avonds om halfacht. Burgerlijke Stand. Gelrouwd: Adriaan de Witte, 24 jr en He lena Agatha van Noortwijk, 23 j. Geboren: Annemarie Adriènne, d. v. J. Drost en A. Visman.. MARKTBERICHT Hedenmorgen werd aan het afslaglokaal betaald voor: Maatjesharing groen 40— ƒ43,10 cn jong ƒ30—/32% HARINGVISSERIJ Hedenmorgen binnengekomen van de ha ringvisserij: de V3. 78, schipper K. Pronk met 451 kantjes. Haringvangslberichten Vlaardingen hedenmorgen: VI. 70 30 kantjes, VI. 85 10 k., VI, 79 45 k., VI. 172 40 k„ VI. 303 35 k., VI. 205 17 k., VI. 206 25 k.. VI. 207 45 k., VI. 208 17 k.. VI. 216 45 3c., VI. 29 25 k.. VI. 86 68 k. nog 25 netten, VI. 97 35 k.( VI. 114 25 k., VI. 115 60 k., VI. 142 25 k., VI. 190 40 k., VI. 196 40 k-, VI. 199 thuisvarend, VI. 53 23 k.. VI. 61 50 k., VI. 71 50 k., VI. 83 23 k., VI. 166 17 k., VI. 200 23 k., VI. 40 48 k., VI. 50 50 k., VI. 80 60 k., VI. 14 40 k., VI. 56 30 k., VI. 84 20 k.t VI. 89 20 k Jozef Tsraclslr. 24, armband; 3e Spoor straat 11, kanarie; fJadoerastr. 69. vulpen; Insulindesingel 17, kindertuigje; poUtiebur., kinderportem. m. Inh.; Diepen-brockstr. 129, pop; Adr. Pauwstr. 53a. vulpen; Jac. van der Windtstr. 3, hondje; Verheystr. 175, bril; Mendelssohnpleiir' 14a, vulpen; Westhaven plaats 33. broche, kinderportem.; v. d. Spie- gelstr. 18b, kinderschoentjes; Emmastr. 39, broche; Ven Bleiswijkstr. 22, autoped; Spoorhaven, zwembad, div. soorten onder en bovenkleding, armbanden, halskettingen. baddoeken, ringetjes, portemonnaies; poli tiebureau, portem. m. inh. en speldje, zilvergeld; Billitonlaan 111b. stuk viswant; Corn. Houtmanstr. 11. schort; Nieuwelaan 25, kinderfietsje; Verheystr. 6, speelgoed auto; le Maassteeg 8. brillekoker; Kwar- teliean 30. portem. m. inh.; Landstr. 81, armbandje; Jonker Fransstr. 28, vulpen, pakje Maizena, zwembroek en handdoek, Parade van Vlaardingse Amateurs Naar wij van de secretaris van het Vacan- tie-Comité vernamen, kwam reeds een groot aantal inschrijvingen voor deelname aan de „Parade van Vlaardingse amateurs" binnen, zodat spoedig een definitief programma voor deze avond op het Feestterrein, ver zorgd dóór Vlaardingers vóór Viaardingers kan worden opgesteld. Degenen, die alsnog aan deze avond wil len medewerken met een artistieke presta tie kunnen "zich uiterlijk tot en met 4 Juli opgeven bij het secretariaat, M endels so ha- plein 45b. Het concert van gisteravond in de Grote Kerk te Vlaardingen Is zowel voor de lief hebbers van instrumentale als vocale ver tolkingen uitgegroeid tot een evenement van bijzondere schoonheid, Onder diepe stilte en als gevangen in de ban der Muzen, luisterden vele honderden stadgenoten naar de 200 zangers, bestaande uit het Vlaardings Mannenkoor „Orpheus", het politie-mannenkoor „Hermandad" uit Rotterdam en Oostvoorne's Mannenkoor, ge leid door de heer P. Struyk Jr. Hel instru mentale gedeelte had men op deze plaats aan niemand beter kunnen toevertrouwen dan de Chr. Harmonïever. „Sursum Corda*' en opgesteld in het koor vijlden zij het grote schip der kerk met welluidende tonen hunner prachtige instrumenten, gedirigeerd door de heer J, Wolters, op sublieme wijze. Toch voelden wij ons niet tevreden. Juist door deze onvergetelijk mooie op hoog peil staande muzikale avond en het doel, hierdoor het Nationaal Rampenfonds te steunen, deed verwachten, dat er geen plaats onbezet zou blijven. Hoeveel opoffe ring hebben de honderden medewerkenden, uit de beste muzikale verenigingen, zich niet getroost voor dit goede doei. Ook de warmte kon men in deze kerk het beste ontvluch ten, het was in de grote ruimte heerlijk koel. Het is zoals ds Bos, die namens het Interkerkelijk comité enige woorden van welkom sprak, opmerkte, „We zijn weer overgegaan tot de orde van de dag, dat is nu eenmaal niet anders. Daarom biedt deze avond een ogenblik van hermneririp. Vandaag nog zijn onaf zienbare streken een woestenijschrijnt het 1 eed nog in duizenden harten en heerst er zware zorg. Spreker waardeert wat reeds werd gedaan. Het fnterfcerke- hjk Comité meende op deze wijze de ramp van 1 Februari nog eens in de aan dacht te mogen plaatsen. Spreker dank te de medewerkende organisatiesvoor wat zij die avond wilden geven. In de afgelopen weken zijn de laatste leveringen op het in Augustus 1952 met O.-Duitsland afgestoten contract verscheept, waarmede practiseh het seizoen 1952/53 als geëindigd is te beschouwen. De voorraden oude haring z\jn thans nog slechts zeer ge ring. terwijl verwacht mag worden, dat het nog aanwezige restant koelhuis-haring '52, wel naar de vismeelfabricken zal worden afgevoerd. De aanvoeren van nieuwe haring blijven voor deze tijd van het jaar tamelijk goed, in werkelijkheid te goed, want vooral door het warme weer van de laatste dagen is de vraag zeer gering en hoewel er heel wat in de koelhuizen wordt opgeslagen, gaat er toch reeds veel naar de vismeelf abrieken, omdat hiervoor de minimumprijzen niet kunnen worden gemaakt. Hierbij Is ook veel haring die op zee reeds van de warmte heeft geleden en daer_ door voor opslag in de koelhuizen niet ge schikt is. pit is wel jammer, want juist de in Juni gevangen maatjesharing is buiten gewoon goed van kwaliteit. De grotere soorten vinden voor export naar West-Duitsland, Noorwegen en België wel een betere afzet, hoewel ook hier de warmte van grote invloed is. Vooral op Maandagen wanneer drie of meer schepen aan de markt zijn, blijkt dui delijk. dat de afzet in het binnenland niet veel grond in dc markt brengt. Maandag j.l. was de markt wel zeer luste loos. Kleine gro-ene maatjes varieerden van f40,50 tot £32. zoutere van f31,60 tot be neden de minimumprijs. Grotere maatjes voor export van f31,10 tot f30. al naar ge lang van kwaliteit en zouting. De officiële cijfers van de Dienst der Neder!. Haring-controle geven over de aan voering van gezouten haring tot en met 20 Juni het volgende beeld: Totaal aangevoerd in 1953 43.730 kantjes en over deze periode in 1952 47.255'/': kantje. Hieruit blijkt, dat in ver gelijking met 1952 tot die datum ruim 3500 kantjes minder zijn aangevoerd. Waar schijnlijk 2a 1 deze achterstand inmiddels wel zijn ingehaald. WOENSDAG. Luxor-tfeeater, 8.15 uur nm„ „Het is midder nacht. dokter Schweitzer" (14 jaar). Mor. 8 uur nm., Hofconcert door ,.D« Pij- pct=' en ..De Lofstcm". Stadsgehoorzaal, 8 uur r.m-, „Deze vrouw i* gevaarlijk" (18 jaar). BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 2345. Zirkendienst Hoflaan 9a, tel. 2541. Tel. 3329 voor een goed dagblad; Bijkantoor HOtterdamsch Nieuwsblad, smalle Havenstraat 1, Vlaardingen. Bij geen gehoor 2959. Boter- bïoemstraat 41. Geopend: Apotheek Ir J. Backer, Hoogstraat 228, tel. 2162. Uit het Schiedamse Sportieren DWS naar Oostvoorno De handbalvereniging DWS is uitgenodigd om op Zondag 19 Juli a.s, te Oostvoome een propaganda wedstrijd te spelen tegen Actief. DWS maakt daar een uitgaansdag van. Nederlaagserie Martiiiil De nederlaagserie, georganiseerd door Mar- linlt ter gelegenheid van het 25-jang bestaan wordt Donderdagavond 7 uur voortgezet met de wedstrijd Martinlt—HBSS. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein Volkspark ROND DE DUIVENTIL Op reis. De leden van de Hervormde Vrouwenkring van wijkgemeente 3, heb- gisteren een mooie bustocht gemaakt haar de Brabantse Vennen. Bezocht werden o.m. Oisterwjjk, Udenhout en Efteling. Vat dc Burgerlijke Stand meldt Geboren: Wilhelm G., z. van J. B. van Gort en G. Nettenbreijer; Pieter, z. van J. ■/onkvorst en C. P. v. d. Graaf; Hubertus H., f* vau G. A. Lansbergen en W. G. Olst- ftoorn; Pieter, z. van J. C. Krabbendam en j G. Meiier. I SCV De Postduif, Uitslag wedvlucht Noyon. afstand 280 km. In concours 271 duiven, ge lost 8.30 uur; le duif 14.48.21, laatste duif 20.36.16 uur. l, 22 J, Doejaren; 2, 50 P. Dalhuizen; 3 D. Bakker; 4, 5, 7, 15, 18, 28, 40 J. v. d Windt; 6, 23. 24, 37, 42, 47, 61 J. de Koster; '8, 16, C. Verboom; 9, 38 A. van Dongen; 10, 33, 36, 65 A. Heercn; li, 34 W. Poort en Zn; 12, 65 P. Gouweleeuw; 13, 19, 58 A. van Wagten- donk; 14, 66 W. Woermeyer; 17, 45 D. Ram; 20, 29, 31 L. J. Borani; 21 Gebr. v. d. Kant; 25. 48 C. Korengevel; 26 J. Tweèboom; 27 C, de Tuinder; 30 J. Karenbroot; 32 A. de Man; 36 J. F. Simons; 39 J. Frey; 41, 51 Th. v. Weel ie; 43 E. van Sm Irren; 44, 53, 55 H Crama; 46, H. Bïondé; 52 J. M. Blom; 54 C.' Brouwer en Co; 56 P. van Os en mevr.; 57 A. v. d- Grijp; 59 C. v. Tricht; 60 J. Sloof; 62 J. Nieuwmeyer; 63 K. Christen jr; 67 C. Ver linden; 63 Z. Wenterler Co; diploma Joh. Christen sr. Zondag organiseert de SCV De Postduif een tralningsvlucht voor jonge duiven van uit Nieuwerkcrk. Alle Schiedamse liefheb- w bers, die aangesloten zijn bij een erkende jarig bestaan op 1 October 1932 telde de "nTv. Gisteravond is te zij nen huize aan de Burg. Knappertlaan, na een langdurig ziekbed, overleden, ing. W. A. Hoek, oprichter van de N.V. Hoek's Machme- en Zuurstof fa brick. Hij werd ruim 82 jaar oud. Ing. W. A. Hoek werd op 14 September 1870 te Goes geboren. Hij had een harde jeugd, werd sleepboot-machi nist en ging op 30- jarige leeftijd studeren in Bingen aan de Technische School. In twee jaar behaalde hij het einddiploma, werkte daarna enige jaren in Rotterdam ais constructeur en op 1 October 1907 begon hij m een oude distilleerderij aan de Buiten haven weg een machinefabriek je. Er werden allerlei speciale dingen gemaakt, als: wand- boormachines, slijpkoppen, pompen, tablet persen, kleine scheepsstoommachines, enz. Relaties met Oxygemum leidden tot het ont werpen van hogedrukcompressoren. Dit was van veel invloed op de ontwikkeling van het bedrijf. De fabriek verhuisde naar de Hoofdstraat, in 1911 werd het eerste luchtzuurstofapparaat gebouwd en in 1912 werd de N.V. W. A. Hoek's machine- en zuurstoffabriek opgericht cn er werd een fabriek in Amsterdam gesticht. In 1914, juist voor het uitbreken van de eerste we reldoorlog, werd een fabriek geopend tn Tandjong Pnok. Meerdere fabrieken, zowel in ons land als in Indonesië (Groningen, Utrecht, Hengelo, Dieren, Overschie, Soe- rabaja, Bandoeng) werden gesticht. De de centralisatie van de zuurs tof fabrica tic hield verband met de hoge transportkosten van de zuurs to f cylinde rs. In 1919 werd de fabriek aan de Haven straat alhier in gebruik genomen en in 1921 werd Oxygenium overgenomen. Bij het 25 bond, kunnen hieraan deelnemen. Vracht- 1 acht fabrieken in Nederland en vijf in Ne- kosten 6 cent per duif. Inkorven Zondag-1 derlands Oost-Indiè. Tijdens de bezetting werden de fabrieken morgen tussen 8 en 9 uur. in Schiedam en Utrecht door de Duitsers zo ongeveer leeggeroofd. In Indonesië ging het al niet veel beter en dit heeft de wederop bouw van het bedrijf zeer gehandicapt. Maar onder de energieke leiding van de stichter werd na de bevrijding met nieuwe moed be gonnen, zowel hier te iande ais in Indonesië, met als gevolg, dal de bedrijven in Neder land weer goed functionneren en in Indone sië de fabrieken weer voorzien in de be hoefte. De stichter heeft niet alleen zelf hard ge werkt hij maakte verscheidene reizen naar de bedrijven in Indonesië hij vergde ook van zijn personeel ijver en plichtsbe trachting Daarnaast zorgde hij er echter ook voor, dat dit personeel met vreugde iii de bedrijven werkte. Hij ging steeds van het standpunt uit, dat zij, die hun geld in de N.V. staken, niet werden teleurgesteld en dat zij, die in het bedrijf werkzaam zijn, cr een levenspositie konden verwerven, met als slot een verzorgde oude dag. Daarvoor werd ccn pensioenfonds gesticht. Op 1 October 1947, toen de N.V. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek veertig jaar bestond, legde mg. W. A. Hoek zijn functie van president-directeur neer, de leiding van het bedrijf latend in de handen van zijn drie zoons, ir C. Hoek, ir W, A. Hoek, ing. H. W. G. Hoek, een bedrijf, door hem uit gebouwd van een klein zaakje tot een maat schappij, die bekendheid heeft over de ge hele wereld, met ondernemingen hier te lande en in Indonesië, een bedrijf, door hem gefundeerd en groot gemaakt, dank zij zun grote gaven van hoofd en hart, zijn arbeids kracht, zijn ijver en zijn vooruitziende blik. Bovendien beeft hij zijn krachten nog ge geven aan andere dingen. Hij was vete jaren voorzitter van de Vereniging de Ambachts school voor Schiedam en omstreken, een in stelling die hem na aan het hart lag, omdat daar jonge mensen worden opgeleid,, die later, met hun handen en met hun verstand, hun bmod kunnen verdienen. Probeer zo veel mogelijk te Ieren, hield hij de leerlingen van de school steeds voor. Ook was de heer Hoek lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Be neden Maas, is hy commissaris van tal van ondernemingen, als o.m. van de HAV-bank en de N.V. Metaalbuizenfabriek Excelsior. Het leven heeft ing. Hoek wij hoor den het uit zijn mond, toen wij, ter gelegen heid van zijn 80ste verjaardag met hem spraken veel voldoening geschonken, maar ook veel zorgen en teleurstellingen ge bracht. Maar, zei hij toen: er is wat bereikt. Ik ken slechts één geluk; Plicht; slechts één troost; Arbeid; slechts één genot: Het Schone! Er was steeds een drang in mij, die mij voortstuwde. Nooit heb ik verlangd naar bezit, naar het verzamelen van kapitalen. Wel ben ik dankbaar iets te bezitten, waar mee ik anderen weer kan helpen. De begrafenis is bepaald op Zaterdag a.s. om kwart voor 12 op de Algemene Begraaf plaats, alhier. Tevens wordt een rouwdienst gehouden in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest. In Irene slaagden gisteren voor het Mulo diploma A: C. J. Verschoor, Pernis, P. J. de Jonge, Vlaardingen; J. C. Lems, Schie dam; G. Meyer, Rotterdam; A. Stam, C. Korpershoek, beiden Vlaardingen; C. J. v. d. Schaft, Schiedam; M. B. Mol, Rotterdam; F. Wijnhorst, Naaldwijk; F. Jongsma, C. L. F. Hamelberg, C. S. Buyk, Rotterdam; A. K. Stigter, Hoek van Holland; J. K. v. d. Loo, H- A. j. v. Eisackex, beiden Schiedam. Voor het Mulo-diploma B slaagden: M. Dijkshoorn, Maasland, A. P. Verwey, Schie dam, A. C. v. Dorp, Maassluis, F. v. d. Kooy, Maasland, A. Bijl, J' den Hartog, Schiedam, P- W. v. Leeuwen, Vlaardingen, J. Vink A. Zuydgeest, Schiedam, A. K Bot, J. v. Vliet, Vlaardingen. Negen candidaten werden afgewezen.' Visafslag Heden kwamen aan de visafslag aihler van IJmuiden. Scheveningen. Stellendam en el ders ISO kisten zeevis en i0 kg levende paling aangevoerd. De prijzen waren- Tong. grote van 1.20—1 25, middel ï.is 1.20, klein 0.70—0.9S; slips f o.ao0.85, per kg. Schol, grote 2021, middel 14—16, klein 11—13; schelvis, middel J 28—30; kabeljauw, grote f 30—33, middel 2527; klein 8—20: makreel 12—13; wijting j 1113; heek 14— 30. per kist. Levende paling, dik 3.30—3.40, dun 1,40— 1.50, per kg. Vlam izt de pan met vet Op een derde etage aan de Noorderhaven- kade 29, is gisteravond de vlam in een pan met vet geslagen. Buren, die de rook zagen, waarschuwden de brandweer, die kwam met de Gg 2 en slangenwagens 28 en 26, o.l.v. brandmeester J. v, Egmond. De bewoners hebben het brandende vet zelf geblust. Nieuwe procuratiehouder Tot bijzonder procuratiehouder bij de Rotterdamse Bank N.V. te Vlaardingen, is op heden benoemd de heer F. J. de Vries, die deze funstie tot 1 Juli vervulde op het kan toor te Dordrecht. De heer M. Teenstra, die deze functie te Vlaardingen heeft vervuld, is per 1 Juli overgeplaatst naar Den Haag. In de onderlinge competitiewedstrijden werden voor de bordenbezetting de volgen de partijen gespeeld: A, Boogaard—"W, J. Doudeijns o2; J. van LeeuwenC. Biel 2—0; A. Bijl—C. Biel 1—1; C. van Woerden— N. Schouten 2—0. Zomercompetitie: F. DessensJ, C. v. d. Berg 2—0; D. v. d.~ Kerkhoff—N. Oliemans 2—0; H. KwakkelsteinC. van Woerden 2; J. VoermanS. Korver 2—0; A. Man in 't VeldJ. van Deventer 02; K, de Ligt •N. Voogt 1—1. Zwaluwen heeft in deze wedstrijd geen moment twijfel laten bestaan, wie van de partijen, de sterkste was, want bmnen 2 mi nuten hadden de zwari-witten al een 20 voorsprong veroverd door doelpunten van G. den Boer en P. Hoogerboord, Weliswaar ontstond spogdig een tegenpunt uit een goed genomen vrije schop, maar direct daarop hernamen de vogels het offensief. Met han dig samenspel belaagde men voortdurend de veste van de Vlaardingse politie, maar toch was het stellig geen eenzijdige wedstrijd. Nadat Vogler de stand op 3—1 had gebracht, voegde J. v, d, Weijdcn, die deze avond bij zonder actief was, nog voor de rust een schitterend doelpunt uit oen voorzet van. Bergwerf aan de score toe. In de tweede helft heeft scheidsrechter Coenradi het niet altijd even makkelijk ge had, maar zijn gemoedelijkheid won het ge lukkig van de al te grote vurigheid van sommige spelers. Eens was Hoogerboord de „groene" verdediging te vlug af en schoot onhoudbaar ip. Dezelfde speler nam kort voor 't einde ook het laatste doelpunt voor zijn rekening (6—1). „Het Jonge Vissertje" had heet Het kasconcours van dc jeugd-hengelver. Het Jonge Vissertje", werd Zaterdag J.l. gehouden in de wateren van Maasland en Is goed geslaagd. Zowel het weer .aks de bijtgrage vis werk ten daartoe mee. De prijzen werden ge wonnen door: I A. Klos; 2 Verburgh; 3 S. de Swart; 4 C. Verbeten; 5 Poot' 6 De Breems; 7 H. Vink; 8 De Bruijn; 9 Schip pers; 10 v. Veen; 11 Groeneveld; 12 J. v. d. Kelder; 13 Liebrechts; 14 Dijkshoorn en 15 A. v. d. Lee. De held van de dag, A. Klos, kreeg een medaille. De organisatie verliep vlot, o-Lv, de heren M. Hsddeman, N. v. Bever en en W. v. Veen. Postd.ver. „De Adelaar" Met 247 duiven in concours hield de Vlaardingse postduivenver. „De Adelaar", Zondag een wedvlucht vanuit Tilburg met jonge duiven. De afstand bedroeg 62 km. Gelost werd om 8 uur met N.O.-wind. Het concours vanuit P. St Maxence (Fr) had geen doorgang. Wegens ongunstig weer werd niet gelost, maar werd dit verscho ven tot Maandag. De Uitslag Tilburg luidt als volgt: 1, 8 B. V. d. Berg; 2, 19, 42 Baksteen—Ruljter; 3, 5, 24, 25, 44 D. Vink; 4, 14, 41, 53, 54 Ruijter -Muilender; 6, 11, 61 W. Struis; 7, 9, 18, 20. 52 C. Pille; 10 A. Noordhoek; 12, 57 J, A. Brobbel; 13, 43 A. Vink; 15, 37, 55 J. Kosten; 16, 26 W. Boog; 17 B. Blanker; 21, 22,28, 32, 47, 49, 56 A, Pronk; 23, 29, 30, 35, 40, 45 M. Verhoekx; 27 B. Spruljt; 31 mej. Vlielander; 33, 38, 39, 46, 51 DeventerSchoep; 34, 38, 50 J. A. v. Bodegom; 48 Joz. Lucifeér; 58. 59, 60 J. A. Tuinder en Co; 62 E. Bouman. Aankomst eerste duif 8.50.44 uur en laatste duif 9.05.53. Zaterdag a.s. Limoges, afstand 720 km. Inkorven Woensdag l Juli van 5.30 tot 7.30 uur. Postd.ver. „De Luchtbode" Tijdens het afgelopen weekend hield de Vlaardingse postduivenver. „De Luchtbode" een wedvlucht van Orleans, afstand 480 km. In concours waren 144 duiven, die om 7 uur werden gelost, waarvan de eerste haar hok bereikte om 15.55.57 uur. De prij zen werden als volgt behaald: G. Roodenburg l, 25, 26; J. Kroos 2, 20, 39; C. Gravendeel 3; G. Scheffer 4, 7, 14, 19, 24; Ritter Bouman 5, 21, 36; L. de Clerck 6, 11, 23, 32, 33; L. Poldervaart 8, 12, 40, 42, 43, 47; A. v. d. Hoeven 8, 22, 31a. van Toor 10, 18, 38; A. J. M. Dries 13; Aartsen v. d. Haven 15; C. Kollenberg 16, 27, 48: M. Jansen 17; V. d. Gaag 2a, 29; c. Stolk 30, 35; A. Lens 34, 44, 45; Th. Sas 37, 46; A. v, d. Meijde 41, Donderdag a.s. inkorven voor Pt St Maxence van 7.30 tot 8.30 uur. Vrijdag in korven jonge duiven voor Moerdijk van 7 tot 8 Uür. Vrije huisjes in Hoek van Holland De aannemer P. Spuytooek te Hoelc van Holland, die pae gereed is gekomen met acht vrije huisjes aan de '5 Gravenzandse- weg, die op drie na zqn bewoond, gaat di rect weer verder met het bouwen aan de zelfde weg van twee vnje huisjes met elk een garage. Daarna volgen nog vu vrije huisjes onder één kap, waarvan de 'wee buitenste een garage hebben. Aan de Duin weg m het Villapark gaat de heer Spuy- broek een bungalow bouwen. De huisjes en de bungalow zijn ontworpen door de Rotterdamse architect Jac. Soetekouw. Posities K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: De Tilburg, gezagvoerder Gould, is Dinsdag op Schiphol geland. De Fries land gezagvoerder Schuitz, werd vandaag in Rome verwacht. De Utrecht, gezagvoerder van Messei, is vannacht uit Manilla vertrok ken naar Bangkok. De Arnhem, gezagvoer der Deknatel, is vannacht uit Singapore ver trokken naar Bangkok. Uitreis: De Enschede, gezagvoerder War- nlnk., Is Dinsdagochtend in Djakarta gearri veerd, De Pontianak, gezagvoerder Feeney. is vannacht uit Bangkok vertrokken naar ManllLa. De Eindhoven, gezagvoerder Hob- son, is vanochtend uit Damascus vertrokken. De Gouda, gezagvoerder Ravenhill, zs van nacht uit Cairo vertrokken naar Karatsji De Groningen, gezagvoerder Kachuk M«l- boumecharter ls Dinsdagavond In Djakarta gearriveerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1