Lljlcer BIHANDELIHGEH 4ilOElO Rotterdam krijgt een havenseliool n Na een dag en eeii een costuum voor nacht wachten dubbeltje SUPER VERZORGING OPLEIDING TOT GESCHOOLD HAVENARBEIDER „TomatensehancIaaP' was slechts een vervelend misverstand Glasfabriek Leerdam verkreeg het praedicaat .-Koninklijk -Tkrmsm'n mï ww serrmBAMscH rtetjwsblxs Beginnen bij de jeugd Alarmsysteem liet veilingen in de steek rijwiel t Tussen Morse-punten en -strepen veilig de haven binnenlopen Postbode was bijna slachtoffer van een „kleine krijgslist" Uitvinding, die minder kostbaar is dan radar CHAOS IN MOSKOU'S SATELLIETSTATEN Volk moet eensklaps slecht vinden, wat jarenlang heilig was Politiek faillissement Dat pak past jou nooit Nederland helpt Duitsland op radargebied Een Glasmuseum bij het jubileum TTRIJWEL in alle stilte, zonder ophef, zonder snorkende oorlogs communique's en zonder lanfares 15 één onzer oudste en gevaarlijkste volksvijanden een flinke ne derlaag toegebracht. De sterfte aan de tu berculose is gedurende het vorige jaar met niet minder dan 25 procent gedaald. Het duurt altijd enige tijd vóór de heren, die deze cijfers met Nederlandse nauwkeurig heid bijhouden, zo iets hebben uitgezocht, maar men behoeft er niet aan te twijfelen: de tuberculose heeft een klap gekregen. Dit is nieuws, dat uit het jaarverslag van de Nederlandse Centrale Vereniging tot Be strijding der Tuberculose is te halen en dat op zo'n rustige jaarvergadering der vereni ging met voldoening wordt verteld. Een der gelijk resultaat wordt bereikt langs verschil lende wegen, door nimmer aflatende waak zaamheid, door zorgzaamheid, door betere anstrumenten cn door wat al niet. Zo'n nuchtere zakelijke industrie, die installaties bouwt voor róntgenopnamea aan de lopende band, heeft cr evengoed haar steentje toe bijgedragen als de rustige, hard werkende wijkzuster, die altijd maar weer controleert en altijd maar weer vecht legen de slechte gezins- en woningtoestanden, waardoor de ziekte nog steeds haar kansen krijgt. Een zonder luidiucbtigheïd bereikt schit terend resultaat, nieuw bewijs voor de stel ling, dat geruisloos werk vaak de beste vruchten afwerpt. Wij kunnen in -deze ont wikkeling niet alleen een gunstig teken voor de lichamelijke en geestelijke gezondheids toestand van ons volk zien, uit -deze cijfers kan men met vrij grote zekerheid opmaken dat de economische welvaart van Neder land m het algemeen vrij behoorlijk moet zijn. Al deze dingen hangen len nauwste samen. Als de mensen te weinig te eten krijgen, als de woningtoestanden slecht zjjn -r- ze zijn. wel niet schitterend, maar de mensen, die tegenwoordig een huis tot hun beschikking hebben, wonen in de regel beter en vooral gezonder dan vroeger als de mensen allerlei zorgen hebben, loopt het sterftecijfer aan deze ziekte waarlijk niet terug. Dit mooie resultaat dankt men voor een groot deel aart de geneesheren, bet ver plegend personeel, de organisaties, ambte lijk en particulier, maar als er niet aan sommige voorwaarden van stoffelijke aard wojdt voldaan, heeft dat werk lang niet zo veei effect. Natuurlijk, onze Nederlandse aard noopt <ot voorzichtigheid. Vooral, niet hoera roe pen, waarschuwen de wtJze mannen der vereniging. De strijd mag niet verslappen. Dat is zeker ook vanwege de bloempjes- dagen. Wel, het geld van. de Emmabloem- collecten heeft stellig zijn rente opgebracht, zijn rente in gezondheid. Maar de ziekte moet nog verder worden teruggedrongen- Zij is besmettelijk.Men weet niet wat de boze bacil nog in het schild voert. Merkwaardig, dat zo'n mooie overwin ning in het nimmer aflatend gevecht ook weer haar problemen meebrengt. De her stellingsoorden, die zo'n groot aandeel in het succes hebben, komen door hun goede "werk op de duur in. moeilijkheden. Alles in onze maatschappij, ook de op zichzelf min der gewenste zaken, blijven graag draaien, tot gevangenissen toe. Er is al vaker op ge wezen, dat de sanatoria moeite hebben met het aan elkaar knopen, van de exploitatie- eindjes, omdat de bedden met alle meer bezet zijn. Vroeger was er gedrang om een plaats in een sanatorium. Dat is gelukkig voorbij. Maar zij moeten in_ stand blijven. Zij behoren wel tot de instellingen, die zich zelf zo spoedig mogelijk overbodig dienen te maken, maar juist nu moeten zij geholpen worden. Trouwens, er is voorlopig voor de meeste herstellingsoorden heus nog wel werk, want er zijn in ons land nog alüjd duizenden longlijders. Maar men heeft langzamerhand de rus tige zekerheid, dat men ia ons land met ■deze eens zo gevreesde ziekte op de goede weg is. Honderd jaar geleden schreef De Genestet zijn gedicht over het meisje, dat naar het haantje van de toren keek, wach- tend ap de goede wind, die misschien gene zing brengen zou. Toen stond men nog zo igoed als machteloos legen de grote en ge vreesde volksziekte, de tering- In 1882, goed zeventig jaar geleden, ontdekte Kocb de tu berkelbacil. Op dat ogenblik kreeg de mens in zijn strijd tegen deze ziekte eindelijk een stevig houvast. Nu hebben wij een andere gevreesde ziekte. Zij was er toen eveneens, maar andere, nog niet overwonnen kwalen, lieten haar niet zoveel prooi als tegenwoordig. Met de kanker schijnt de mens helaas nog niet zover te zijn als hij ruim zeventig jaar geleden met de tering was. En het succes van de Nederlandse Cen trale Vereniging tot Bestrijding der Tuber culose doet dubbel verlangen naar het eerste beslissende resultaat van het moderne kankeronderzoek. Als dat eens werd gevon den KIJKER. TWEEE® BESÖ - PSSTNE f (Advertentie) CHEMISCH KBNIGEft'SINÉ55 1BS4-' Uavenarbeirf is een vak, Tiet 20 goed als het werk in de mijnen., de bouwvakken, de metaalnijverheid enz. Deze erkenning heeft er reeds toe geleid, dat te Rotterdam sinds September 1949 een vakopleiding wordt gegeven in het havenbedrijfop het opleidingsschip Veteraan en in een instructielokaal Deze opleiding werd in hoofdzaak door jonge mannen gevolgd. Rotterdam gaat nu een stapje verder en zal als eerste in de wereld een Havenvakschool oprichten, die tot doel heeft de jongens onmiddellijk na de leerplichtige leeftijd aan het haven bedrijf te binden. De plannen zijn uitgewerkt cm in September a.s. met deze Ha venvakschool te startenaanvankelijk met 50 d 7o leerlingen van 341/2 tot 16 -jaar. Een voorstel aan de Gemeenteraad om de oprichting en instandhouding der schooi noodzakelijk te verklaren is ingediend en bij de afdeling Onderwijs ten stadhm-e m behandeling genomen. Rotterdam, dat In de haven zo'n belang rijke bron van bestaan vindt en over de hele wereld bekend staat als de haven, van „quick dispatch", is er in hoge mate mee gebaat als het over voldoende geschoolde havenarbeiders kan. beschikken. De snel toenemende mechanisatie in het haven bedrijf vraagt voortdurend beter opgeleide krachten, die beschikken, over een algemene gevormdheid om de technische knepen van het vak met inzicht te kunnen toepassen, mensen, die verantwoordelijkheidsbesef be zitten en risico's en. initiatief durven nemen. De bovenbedoelde Vakopleiding heeft goede resultaten opgeleverd. Thans wordt de tijd rijp geacht om hel oog te richten op de jeugd. Vandaar deze Havenvakschool, vzaarvan de instelling in samenwerking met de vroegere minister prof. dr F. J. Th. Rutten is voorbereid. Het Rijk en de Ge meente hebben er tot dusver grote mede werking aan verleend. De Haven vakschool leidt in een cursus van twee jaar m het algemeen op voor een werkknng in de haven. Toelatingseisen zijn. de reeds genoemde leeftijd van 14V* tot 16 jaar (zoons van bedrijfsgencten ge nieten de voorkeur en hebben toegang tot op hun 17-jarige leeftijd) en een medische keurig. De cursus wordt afgesloten met het uitreiken van het diploma van Maat. De leerlingen zijn vrijgesteld van -de betaling van schoolgeld. Zodra en voor zover de leer lingen tijdens hun opleiding (in het tweede leerjaar) in de werkplaats productieve ar beid verrichten, zullen zij een zakgeld ont vangen. Op de Havenvakschool sluit aan een Leerlingenstelsel van. anderhalf jaar, waar in de Maats te werk worden gesteld voor het verwerven van de vereiste practische vaardigheid in onderscheiden takken van werkzaamheid, waarvoor de leerling de meeste geschiktheid heeft. Tijdens het wer ken in het verband van het Leerlingen stelsel ontvangt de Maat loon. Deze cursus eindigt met de uitreiking van het diploma Gezel. Dan volgt ten slotte de „Kopklasse", die bestemd is om geschikte Maats en Gezellen op te lelden voor le: de bediening van me- chanisch-technische en electrotechnische appaiaten (winches, wagens en trucks, ma chines, kranen, enz.); 2e. administratieve en controle-functies (controleurs, tellers, me ters, ijkers, wegers, administrateurs, enz.): en 3e. leidinggevende functies (bootslieden, bakkenbestuurders, voorlieden, vry lieden, krassen, bazen, enz.). Het onderwijs zal worden gegeven volgens moderne methoden. Algemeenvormend on derwijs, arbeid in de werkplaats en licha melijke opvoeding zyn de drie onderdelen van de cursus. Op de werkplaats zal de jon gens een algemene handvaardigheid en liefde voor het materiaal worden bijge bracht. Na drie maanden proeftijd en bet afnemen van psycho-techmschc tests zal worden uitgemaakt of de leerling de ver eiste geschiktheid bezit om de opleiding te blijven volgen. De arbeid in de haven i stelt hoge psychische en lichamelijke eisen. De Havenvakschool is de plaats voor stoere knapen; daaiom zal ook de lichamelijke oefening een belangrijk onderdeel van het leerplan uitmaken. In afwachting van do verdere ontwikke ling, zal de school voorlopig worden onder gebracht in een tijdelijke huisvesting; staat de school op een vaste bas.s, dan kunnen de plannen voor sen permanent gebouw wor- discn. Ook Nederland heelt er belang bij. (Van onze Londense correspondent.) Het tomaten-,.schandaal" blijkt helemaal geen schandaal te zijn, doch hoogstens het gevolg van een betreurenswaardig misver stand tenminste volgens de lezing welke men ons in Londen van het gebeurde gaf. Op het Britse departement van Handel verklaarde men, dat de Nederlandse autori teiten op precies dezelfde wijze en op het zelfde uur van de maatregel op de hoogte zijn georacht als het vorig jaar het geval is geweest. Importeurs en exporteurs zijn met de regeling vertrouwd, waarbij de in- 1 oer in En gel And verboden wordt zodra de eigen productie de Britse markt kan bevre den uitgewerkt. Het ligt n.l, in het voornemen de Haven vakschool van 1 Januari 1954 af onder de termen van de Nijverheid&onderwijswet te brengen, hetgeen betekent een subsidie van 70 V» van het ministerie van O. K. en W. (behoudens goedkeuring van de minister van Financiën) en 30 van de Gemeente ïn de reéle jaarlijkse exploitatielasten. De huidige opleiding heeft onder auspi ciën gestaan van een commissie van advies voor de opleiding in het Rotterdams haven bedrijf. Aan deze Commissie zal rechtsper soonlijkheid gegeven worden in de vorm van een stichting, waarin naast werkgevers mede vertegenwoordigers van de in de Unie Verkeer samenwerkende transport- arbeidersbonden zijn opgenomen. Zo zal Rotterdam er dus, dank zij het Ini tiatief van dc Scheepvaart Vereenigmg Zuid een nieuwe nijverheidsschool bij krij gen, waarvan het nut en de betekenis zeer hoog kan worden aangeslagen. De afdeling Vakopleiding van de Scheep vaart Vereen! ging Zuid, St. Jobs weg 5, telef. 35320. zal over de Havenvakschool alle nadere inlichtingen willen, verschaffen. (Advertentie) U -ft O 0 T AIS V A N 7 1 t ri" 1. zo dient nog te worden opgemerkt, dat Engeland niet met tomaten of enig ander product overstroomd wordt, omdat anders het prijspeil, zowel voor de Britse als onze eigen kwekers, niet meer toereikend zou zijn. Dat de Britse autoriteiten pas op het laat ste ogenblik dc waarschuwing geven, houdt verband met de door Engeland in het ver leden opgedane onaangename ervaring, dat importeurs, zodra zij bespeuren dat' de impart zal worden gestopt op het allerlaat ste nippertje trachten een stroom orders te geven om nog zo veel mogelijk te doen af zenden voor het fatale tijdstip, waarop het invoerverbod in werking treedt. Deze ervaring heeft echter niet speciaal op Ne derland betrekking Van Nederlandse rijde verklaarde men ons, dat Engeland zeker wat tomaten be treft, welke in deze tijd van het jaar prac- tisch alleen door ons land worden inge voerd, generlei ervaring van genoemde aard bezit. In enkele uren tïjds is het bovendien practiseh uitgesloten buiten de veilingen om grote hoeveelheden tomaten te verzenden. De Engelsen zien spoken wanneer zij menen, dat een door omstan digheden doorgeglipte zending van 150 ton een economische catastrophe onder dc Britse torna te nkwekers zou kunnen veroorzaken, Vorig jaar vond de eerste stopzetting van do tomaten-invoer op 10 Juli plaats. Dat zij thans op 7 Juli geschiedde was voor de be trokkenen allerminst een verrassing. De enige moeilijkheid is, dat de Neder landse exporteurs, die precies weten welke hoeveelheden en kwaliteiten door de Engel- Een vermoeide, maar overgelukkige postbeambte legde vanmorgen om half tien een dubbeltje op de toonbank in een der kledingmagazijnen in de binnen stad, voor welk gering bedrag hij een tweedelig tropical herencostuum had „ge kocht". „Even een sigaretje opsteken voor de zenuwen", zei hij met een wat bevende stem. De eerste dag^van de seizoenopruiming had al heel wat van hem gevergd, maar alle moeheid, die hem na een dag en een nacht wachten in. de benen zat, vergat hij, als bij bijna liefkozend naar het pak keek, dat hij dan toch maar had verdiend f Op instigatie van de heer H. V, Quispel, directeur van het Instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart heeft gistermiddag de heer G. F. de Ronde, oud-gezagvoerder ter koopvaardij en eerste assistent-observator aan de filiaalinrichtmg van het Kort. Met. Instituut alhier, in de aula van het insti tuut een uiteenzetting gegeven over een toestel voor het verrichten van peilingen met behulp van 3 cm golven. De heer De Ronde ving zijn uiteenzetting aan met een korte opsomming van de navi- (A Vervolg van pagina 2.) Het roer werd nu in beide landen radi caal omgegooid en alles wat tot nu toe als „sociale" maatregel cn als „die wil van bet volk" werd aangeprezen, bljjkf opeens fout te zijn geweest. Men kan nu in Tsjecho-Slowakije waar schijnlijk ook wel rekenen op een kleine aflossing van de wacht, maar wanneer Ulbricht, Grotewohl en Rakosi nag altijd op verantwoordelijke posten zitten, kan men ook in Praag geen radicale veranderingen in de topleiding verwachten. Uit alles blijkt echter de totale mislukking van het Sowjet- concept, van de communistische economie ■en politiek, bestaande in het eenzijdige op voeren van de zware industrie en dc radi cale concentratie van dc landbouwbedrij ven, met verontachlzammg van het per soonlijke eigendom en van ieder particulier initiatief. Tilo heeft .dat alles reeds twee jaar geleden voorzien cn gelevdchjk meer •vrijheid toegestaanmaar voor deze „toevallige" parallel zullen de alwetende communistische throietici wei weer oen verklaring weten te vinden. Zolang Tito namelijk een afvallige blijft. De rede, waarmee Nagy tie nieuwe koers op 4 Juli \'Our Hongarije aangaf, is een voorbeeld van schaamteloze brutaliteit, niet zozeer omdat de maatregelen, die tot nu toe als het onveranderlijke communistische evangelie werden aangeprezen, als een volslagen mislukking werden veroordeeld, niaar vooral omdat Nagy niet kan aan nemen, dat het Hongaarse volk overtuigd is van de oprechtheid van deze schuldbeken tenis en dc daaraan verbonden goede voornemens. Ook al komen z(ja voornemens grotendeels met de wensen van het volk overeen, hoe nog kan hij dan geloof ver wachten van mensen, die kort geleden nog aan bet tegendeel moesten geloven cn daar voor dc grootste offers moesten brengen? De debacle moet toch wel groot zijn, nu jet-Unie. de verantwoordelijke leider alle dogma's opzij gooit en alles verkeerd noemt wat m de laatste jaren werd gedaan, zoals het zo hoog geprezen 5-jaren plan de uitbreiding van de zware Industrie, het gebrek aan ge bruiksgoederen, de druk op de kleine, nog onafhankelijke boeren, de dwangmaatrege len tegen de Koelakken, de onmogelijkheid van hande1 met het Westen, de vervolging van de kerken, die nu opeens met „toleran tie" moeten worden behandeld en vooral de willekeur in het optreden van de politie en de rechterlijke macht, hel ontbreken van een officier van justitie, het systeem van de strafkolonies. Dat alles, en nog veel meer wordt nu immers als fout veroor deeld. Hoe slecht moet de toestand niet zijn, dat men zich gedwongen ziet dit alles toe te geven en te weten, dat het hele Westen dit leest. Dat is geen schuldbe kentenis meer, het is het aanvragen van van een politiek en economisch faillis sement. En het brutale daarbij is, dat men van het volk nog vertrouwen ver wacht o.m. met hetzelfde systeem weer in zee te gaan. Want al zijn er van de 17 ministers nu 3 niet-communisten, en al zijn naast Rakosi ook nog twee andere hecthooTden naar Moskou'e model ver dwenen. namelijk Rcvai, minister van opvoeding, cn Jozef Darvas van onder wijs Rakosi zelf is n. et in staat van beschuldiging gesteTd er. hij 2al achter de schermen blijven we "ken. Opmerkelijk m al die Mea CuJpa's is ook, dat er geen enkel woord van erkentelijkheid ten aanzien van de voorganger wordt uit jesproken of over zijn goede bedoelingen. Ook wordt er met geen woord gerept over de onaantastbare communistische beginselen waarvan Rakosi in zijn onwetendheid zou zijn afgeweken. Dit requisitoir had even goed een staathuishoudkundige uit het Wes ten met „kapitalistische" opvattingen kun nen opstellen.... vooral ook omdat er op het einde iets ontbreekt: namelijk voor het eerst de gebruikelijke knieval voor de Sow- gattemiddelen, die de zeeman ten dienste staan. De grote zorg van de zeeman is steeds: waar bevind ik mij met mijn schip. Hij wenst de positielijnen te bepalen. In -de laatste jaren is een nieuw hulpmiddel ont- sLaan saam le vatten onder de naam radar, dafc verschillende systemen als Decca, Loran, enz., betreft en het de zeeman mogelijk maakt onder ongunstige weersom standigheden, zoals mist, de veilige haven te bereiken. Om schepen onder dergelijke omstandig heden veilig binnen te loodsen, heeft de heer De Ronde een systeem uitgedacht, dat m grote trekken gelijkenis vertoont met het bekende radiobaken, waarmee vliegtuigen binnengeloodst worden. Dit komt in hoofd zaak, hierop neer, dat twee evenwijdig ge richte radio-stralen waarvan de ene punten in Morse en dc andere strepen in Morse uitzendt, als het ware een baan in de lucht afbakenen. In hel' raidden, waarvan het vei lig vliegen is en die ten slotte het verkeers vliegtuig veilig op de landingsbaan doet landen Op gelijke wijze heeft de heer Dc Ronde een systeem ontworpen, dat met 3 cm-gol- vett werkt, die uit een op de oever opgestel de zend in richting worden uitgezonden en door middel van een ontvangstinrichting aan boord van een schip worden waargeno men. Ook tussen beide gerichte radiostra- len, die len aanzien van de vaarlïjn zo gunstig mogelijk staan opgesteld, kan een vaartuig onder ongunstige weersomstandig heden zijn koers voortzetten. De N.V. Hollandse Signaalapparaten heeft zich voor het systeem van de heer De Ronde een soortgelijk systeem wordt thans in Canada gebezigd, zeer ten gerieve van dc vissers in de buurt van Halifax, die zelfs onder zware mist veilig kunnen bin nenlopen geïnteresseerd en ir Staal heeft na de uiteenzettingen van de heer De Ronde met hel prototype van dit toestel, dat door hem is ontworpen een demonstratie ge geven, waarbij aan het einde van het Burgemeester s'Jacobplcm oen zendappa raat stond opgesteld en aan het andere einde een ontvangtoestel aanwezig was, waarmee de punten en strepen werden op gevangen. De demonstratie werd door talrijke be- jngstellenden uit de kringen der reders, gezagvoerders, loodswezen, scheepvaartlech- nici, zomede der Kon. Ned. Marine bijge woond en ontlokte heel wat vragen en dis cussie. Kapitein Meindcrsma maakte de heer De Ronde zijn compliment, omdat hij een bijdrage wilde geven ter verbetering van de navigatiemiddelen, die minder kost baar is dan een radar-apparatuur en der halve gebruikt zou kunnen, worden door kleine zeeschepen. Na het bezorgen van de laatste brieven was hij gistermiddag om half vier voor de winkel gaan staan, waar in de etalage het herencostuum prijkte, dat voor één dubbeltje werd aangeboden aan de eerste man, die het zou passen! Hij was de eerste cn de kans was groot dal het zou passen! Een half uurtje later voegde zich een man bij hem, die na een Wik in de etalage le hebben geworpen even critisch de postbode van hoold tot voeten opnam. „Man, dat pak past jou nooit!!", zei hij ernstig. „Je ziet toch aok wel, dat het veel te groot is „Ik kan het allicht proberen", zei de post bode. Dat was de ander niet met hem eens. Volgens hem zou hij veel meer kans maken in de Noordmolenstraat, waar drie pakken voor 10, 15 en 25 cent werden aangeboden m verschillende maten. ,Zou je denken, dat ikdaar beter kan gaan staan?", vroeg de postbode trouwhartig. ..Natuurlijk", zei de ander. En de postbode vertrok naar de Noordmolenslraat. In de Noordmolenslraat was echter niet één pak tegen zo'n lage prijs te vinden, laat staan dne en op een drafje keerde de post bode terug naar de winkel waar hij eerst stond, om te ontdekken, dat zijn plaats was ingenomen door.de man, die hem had weggestuurd'! „Een kleine krijgslist", zei deze. „Je bent er m gevlogen!" De postbode had er een ander woord ypor dan „kleine krijgslist" en hij was niet van plan het zo maar te nemen. De politie werd er bij gehaald en de eigenaar van de zaak, maar zij konden er weinig aan doen. Het draaide er op uit, dat er kruis of munt ge gooid werd en.... de postbode won!! De ander ging maar weg. Nóg een man en een vrouw hebben de hele nacht voor de winkeldeur als nummer twee staan wachten. Er was echter maar eén pak. De teleurstelling was groot, heel groot en die werd niet weggenomen door de „troost prijs", een gratis stropdas. Opqplucht konden de postbode en zxjn vrouw, die by na een dag cn een nacht voor de deur gestaan hadden, vanmorgen consta teren, dat een dubbeltje voor het pak, dat werkelijk paste, niet teveel betaald toas I se afnemers worden gewenst, blijven door gaan met kopen tol? zij uit Engeland het sein krijgen dat er moet worden gestopt. Afspraak is, dat zodra Engeland de gren zen sluit, Den Haag hiervan via de Neder landse ambassade te Londen op de hoogte wordt gebracht. Het departement in Den Haag waarschuwt dan telefonisch of tele grafisch. de veilingmeesters van 80 veilingen. De alarm-organisatie in Den Haag functionneerde thans niet op tijd, door dat de Nederlandse autoriteiten in Lon den door een samenloop van omstandig heden misleid zijn. Er verscheen, namelijk in een der Lon dense avondbladen Dinsdag een bericht over de waarschijnlijk op handen zijnde stopzetting van de tomaten-invoer uit Nederland. Op de Nederlandse ambas sade heeft men bij de bevoegde persoon van het Engelse departement van Voed selvoorziening naar de juistheid van het bericht geïnformeerd en kreeg toen ten antwoord, dat er niets over bekend was. Dit was Dinsdagmiddag 4 uur. Om half- zes ontving de ambassade echter van genoemd departement de aankondi ging van de stopzetting der invoer. Uit de voorafgaande officiële ontkenning om 4 uur concludeerde men terecht, dat er tenminste die dag niets meer op handen was. Ook in Den Haag had men er blijkbaar niet meer op gerekend, dat er nog iets ge beuren zou. Er bestaat goede hoop, dat bij volgende stopzettingen van de invoer alles vlot zal verlopen zoals in het verleden. De groep Nederlandse exporteurs, leve ranciers van dc 15ö ton tomaten, die aan boord van twee kustvaartuigen voor de wat in Londen liggen, heeft besloten dc lading ter waarde van /IOD.OOO ondanks het in voerverbod te Londen te lossen. Dc Engelse douane heeft de party in beslag genomen Zjj zal de in beslag genomen to maten verkopen, waardoor deze vruch ten toch op de Engelse markt komen, De kustvaartuigen keren naar Nederland terug. De gunstige resultaten, welke met de toe passing van radar in Nederlandse bavens voornamelijk gedurende de langdurige misl- penoden van de afgelopen winter zijn be reikt, hebben ook elders in Europa de aan dacht getrokken. Het Westdultse mimstetie van verkeer heeft het Nederlands Radar- proefstation aangezocht de Nederlandse er varingen op haven-radargebied ter be schikking te stellen voor de Westduitse havens en waterwegen. Na verkregen toe stemming van de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat heeft daarop het Nederlands Radarproefstation een program ma van proefnemingen opgesteld, waarovei thans met de Westduitse autoriteiten prin cipiële overeenstemming is bereikt. In dit programma is zowel voorzien In het geven van wetenschappelijke adviezen als van technische hulp, waarvoor door het Ne derlands Radarproefstation ontworpen radar-apparaturen ter beschikking zuilen worden gesteld en Nederlandse deskundigen zullen worden gedetacheerd. Het ligt in de bedoeling, nog in de herfst van 1953 met de tenuitvoerlegging van dit vrij omvang rijke programma een aanvang te maken, te beginnen bij de monding van de Elbe en het Kieler Kanaal. Blinisier Kernkamp uit Sydney vertrokken Minister IV. J. A. Kernkamp is Vrijdag avond, na een bezoek van acht dagen aan Australië, per vliegtuig uit Sydney naar Nïeuw-Guinea vertrokken. Vóór zijn ver trek zei hij, dat hij verbaasd was over de verklaring, die de nieuwe Indonesische zaakgelastigde te Canberra, dr Tamzil, in zake de NederlandsAustralische bespre kingen had afgelegd. De minister deelde mede, dat de Austra lische en de Nederlandse regeringen bei den plechtig verklaard hadden, dat hun overeenstemming alleen de ontwikke ling van Nieuw-Guinea op cultureel, eco-, nomisch en sociaal gebied betrof. Dr Tamzil had verklaard, dat de bespre kingen tussen Australië en Nederland on prettige gevoelens bij het Indonesische volk hadden gewekt, Het Nederlandse muscumbezit is verrijkt met een glasmuseum, dat gisteren in Leer dam tijdens een herdenkingsplechtigheid ter gelegenheid van het 75-jarig be&t&an van dc glasiabrick Leerdam door dc com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesp er, werd geopend. In zijn rede heeft óc commissaris der Koningin meegedeeld, dat het dc Koningin heeft be haagd aan de N.V. Nedcrlandsche Glasfa briek Leerdam het praedicaat „Koninklijk" te verlenen, een mededeling, die met lang cn luid applaus door de vele aanwezigen werd begroet. In een grote fabriekshal heeft de direc teur van het Leerdamse bedrijf, ir C. A. Doets na een welkomstwoord van de president-directeur van de glasbedrijven, ■de heer H. A. P. Pijnacker een rede ge houden. waarin hii zei, dat de directie van Doordat gistermiddag lijn 20 in Den Haag uit de rails liep, kwam de nieuwe rijdende krik, de z.g. mosterdpatuitgevonden door een Haagse brandweermanvoor het eerst iti actie. Normaal wordt een uit de rails gelopen tram door een kraanwagen opge takeld en weer in dc rails geplaatst. Nu is het eenvoudiger, door de rijdende krik onder het ioeggeldpen wielstel te plaatsen, een auto trekt de krik langzaam op, tot dal de wielen weer boven de rails hangen, de mosterdpot laat de tram weer zakken en klaar is Kees. het bedrijf had gemeend in Leerdam een blijvend gedenkteken van de Nederlandse glasindustrie te moeten oprichten in de vorm van een „Nationaal Glasmuseum Leerdam", waarin worden samengebracht en bewaard al die glazen voorwerpen, waar van het bezichtigen en bestuderen zal kun nen bijdragen lot vermeerdering van de kermis der historie van het glas, alsmede van zijn verschillende uitings- en verschij ningsvormen. Onder instemmend applaus maakte de heer Doets bekend, dat de directie deze gelegenheid te baat heeft genomen om als blijvende herinnering aan dit jubileum iets te doen om aan. het nijpend zalengebrek m Leerdam althans enigermate tegemoet te komen en wel door een fabrieksruimte op bescheiden wijze in le richten, zodat deze geschikt wordt voor vergaderingen, concer ten, toneelvoorstellingen of andere uitvoe ringen. Het bedrijf wil op deze wijze, aldus spreker, een daadwerkelijke bijdrage leveren tot de ontwikkeling van het cultu rele en verenigingsleven van Leerdam. Brand gesticht in historisch gebouw te Amsterdam Wegens het in brand steken van. zijn eigen opslagplaats, ten einde van de verzekering •de hoge uitkering te krijgen, heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen de 32-jarige electrotech- nicus j. p. Th. een gevangenisstraf van 1 jaar geëist, met aftrek van 3'/s maand voor arrest en met het verzoek, dat van het res terende gedeelte 3 maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar en met onder toezichtstelling. Op 18 Maart 1.1. werd de Amsterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand in de nauwe Dirk van Hasseltsteeg tussen N.Z. Voorburgwal en Nieuwendijk. Daar had verdachte, samen met een compagnon, twee zeer oude historische panden, die op de monumentenlijst staan. In het eerste pand was een conservenfabriekje en in het an dere een opslagplaats van verdachte ge vestigd. Ter zitting vertelde hij, dat hij in finan ciële moeilijkheden was geraakt. Hij was er ten slotte toe overgegaan cellulose In de opslagplaats te strooien, waarna hij er een brandend kaarsje in zette en naar huis ging. Het pand brandde geheel uit, doch de gevel kan worden gerepareerd, hetgeen de ge meente 10.000 zal kosten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2