at cy Sifts De Plantage groeit met zijn tijd mee IVIulo-esamens Korte Kroniek AAR. C ANNEËR IfAM 1ÉÉI1S Hermes D.V.S. vergaderde BIOSCOPEN Scarlet Angel WAARHEEN tm0Ë Hl! mm v- ROTTERDAM Nevelblusauto's nog in de nevel EXAMENS DINSDAG 21 JULI IS 53 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERST® BESÖ - PAGINA S s Boofdagentschap: Kroersvest 1. tel. HET GROEN IN ONZE STAD De Plantage, sedert 1766 een „landelijke' verbinding tussen wat toen „de stad" en het Hoofd" werd genoemd, was in zijn SorspraïkelElce vorm geen al te lang leven ^De^tutoarchlteot van de Gemeente Plant soendienst, de heer J. J. Schapper. vertelt hierover in een artikel in het laatste num mer van het Schiedamse Gemeenschapsblad. Hij begint dan met te herinneren aan een Raadsresolutie van de Schiedamse Gemeen- te read, gedateerd 14 October 1926, dat luidt: Burgemeester en Wethouders hebben nog voorgesteld, dat men de ondervinding hadt. dat de opgaande boom en in dezer Stads Planta-glft, van Jaar t-ot Jaar verach te rd en. en in waarde verminderden, vele door inwatering als anderzimta kwamen te sterven en het dus wel noodig was. om deswege, int voordeel der stad en tot be houd der gevoegelijke wandeling te dier plaatse voor de Ingezetenen, voorziening te doen. te meer, -daar de opbrengst van bet hout de kosten van het onderhoud niet meer koode bestrijden. Dat zij dus voor een en nieuwen aanleg van de Plantagle. zoovoor wandeling, als voor plantsoen, «ene ter tafel overgelegde tekenmg hadden doen opmaken, en be raamd hadden, dat die aanleg uit den ver koop der boomen en omverpiantbaar hout gewas. Uit het overschot van de 2% van de gewone Inkomsten van de begrootóng van 1925, waarover gedisponeerd kan wor den ingevolge Koninklijk besluit van den IB Juny. no. 160, medegedeeld bij dispotie van gedeputeerde Staten ven den 11 July daaraanvolgende, no. 2. en uit eene van ƒ800.te brengen buitengewoon op de begroeting van 1827 genoegzaam zoude gevonden kunnen worden, ende vergade ring zouden, verzoeken, dit voorstel in overweging te nemen. Waarop gedelibereerd zijnde, is goed gevonden. Burgemeester en Wethouders te autoriseren, om deze Stads Plants gig te doen verleggen zoo veel mogelijk over eenkomstig de tekening van eenen nieu wen aanleg ter tafel voorgedragen, met inachtneming, dat aan de beide zijden, zooveel zulks geschieden kan, door hoog- opgaande boomen. lanen worden aange legd. alles op zoodanige wijze als aan hun meest geraamdert en in het belang deezer Stad meest geschikt zal voorkomen," In 1826 werd dus besloten de Plantage op nieuw te doen aanleggen en wel volgens de toen heersende inrichten op het gebied van de tuinarchitectuur- Reeds in de tweede helft van de 17e eeuw beginnen zich op geestelijk gebied nieuwe ideeën baan te breken. Kenmerkte de Renaissance-periode in haar geheel zach door een sterk ontwik keld gezelschapsleven denkt ten aanzien ven ons land aan de vele buitenplaatsen met hun gezellige aalets en fcheekoepeLs zo ontstond daarna, als reactie, juist het tegen overgestelde. Men begon m meerdere mate de schoonheid van. natuur en landschap te waarderen, daarin reeds door landschap schilders en dichters voorgegaan. Op dit nieuwe, dit „terug naar de natuur", güng men zich. instellen; de tuinkunst-werd-daar* door in geheel nieuwe banen geleid, In plaats van de in hoofdzaak strakke lijnen der Renaissance-periode. met hun overdaad van in velerlei vormen geschoren beplantingen, zag men een. meer natuurlijke wijze van beplanten ingang vinden. Een hernieuwd ruimtegevoel ontwikkelde zich, in zijn uiting wel monumentaal, doch Met symmetrisch van opzet, waarbij de strak heid. die de monumentaal-symmetrisdhe parken uit de Barok kenmerkte, plaata maakte voor golvende lijnen en de natuur lijke contouren der beplanting. In. deze geest werd in 1826 het nieuwe plan van de Plantage door Zocher ontwor pen. De Zochers, J. D. Zoeker Sr en J. D. Zooher Jr. waren in die tijd bekende bouw en tuinarchitecten. Zo is de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam ontworpen door J. D. Zocher Sr. Ook het "Vondelpark te Amsterdam en het park aan de West Zee dijk te Rotterdam zijn aangelegd naar ont werpen toji Zocher. Helaas is de Plantage, zoal® Zocher die ontwierp, in de loop der jaren niet ongewij zigd gebleven. Jn 1898 werd Zocher's ont werp aangetast door de vijveraanleg met „rotapartij" en fontein in het middengedeel te van de Plantage. In 1899 en 3906 werden in- en uitgangen gewijzigd, hetgeen mij is gebleken uit aan tekeningen van een mijner voorgangers, de heer J. K_ DomiMcus. Dok werd de omge ving van de muziektent veranderd, onge twijfeld -om aan de toenmalige verlangens van het naar concerten luisterende publiek tegemoet te komen. Ten slotte moest uit verkeerstechnische overwegingen de doorbraak naar het Post kantoor tot stand worden gebracht, waar door de „Kop" van de Plantage van het overige deel vrerd afgescheurd. Vele veranderingen vonden dus plaats in het ontwerp van de Plantage, doch ook In de beplanting werd veel gewijzigd. Tal van -de in, 1827 geplante bomen zijn in de loop der jaren gekapt, -omdat zij, geheel uitgeleefd, gevaar voor wandelaars gingen opleveren. Door onvoldoende onderhoud waren vele van -de iepenstruiken tot boompjes en bomen opgegroeid, waardoor de overige beplanting min of meer werd verstikt. Wel heeft de heer Dominicus. zij het na veel tegenstand overwonnen tc heb ben. deze iepen grotendeels opgeruimd, doch zij hadden toen reeds schade aan de overige beplanting aangebracht. In de jaren 19401945 kon aan het onder houd ven de Plantage weing zorg worden besteed. De oude boom beplanting takelde verder af, waardoor steeds weer bomen moeten worden gerocrid. Reeds meerdere malen werden plannen ontworpen om de Plantage onderhanden te nemen en te vernieuwen, dooh het Is bij plannen maken gebleven. Wanneer te gelegener tijd tot verbreding van Lange Nieuwstraat en Tuinlean en daaruit voortvloeiend -demping van de sloot jes die ook uit hygiënisch oogpunt niet langer getolereerd kunnen worden moet worden overgegaan, zal aan hef ten dele in een nieuw kleed steken van de Plantage, vooral ook om meerdere technische rede nen. moeilijk meer .zijn te ontkomen. In gebouw Irene te Schiedam slaagden gisteren voor het Mulo-examen, diploma A: J- den Hartog, P. v. Gemeren, P. L. Geurs, H. Wevers, E. J. v. Meeuwen, allen te Rot terdam; R. C. van Wijk, G. Damme, D. H. v. Enk, A. Koyers, S. Semeyn, H. Sprong, T. Verhoeve, H. E. Viëtor, T. v. d. Bergh, C. den Boer, allen te Schiedam; H. de "Wit, H. Erkelens, 3YT. Amersfoort, \V. T. Timmer, allen te Vlaardingen; J. A. v. d. Sar, A. Schouwenaar, beiden te Maasland; J. C. v. Snoek. J. p. de Koeijer, beiden te Maas sluis. Vier candïdaten werden afgewezen. In het Groothandelsgebouw te Rotterdam slaagden voor het (HK.) Mulo-examen di ploma A: M. Bosch, R. Bosman, A. Bouw man, T. Hazebroek, J. de Groot, M. de Groot, L. Gouka. R. Ham, N. Ho'.acher, R. Jansson, M Jaspers, L. Kerklaan, Th. Kleiss, B. Kleiss, L. Kniepstra, A. v. <t Meer, T. v. d. Meer. G. v. Rest, C. Schoof, A. v. Slobbe, T. Suyker, M. Timmermans, S. v. de Tuyn, B. Veringmeier, R. Westhuis en J. Zuijderwijk, allen te Schiedam. Aangehouden. De politie heeft de 37-jöri- 8e B. S„ alhier en de 21-jarige A. G. uit Delft aangehouden. Zij worden ervan ver dacht in dienstbetrekking ten nadele van öe firma K. aan het Broersveld suiker en margarine te hebben gestolen. Diefstal. Tea nadele van de 17-jarige A. is in het kleedlokaal van de Verenigde wasfabrieken een polshorloge gestolen. Vacandefeesten 1953 Transport- en bakfietsenrace Degenen, die vurige jaren aan de Trans port- en Bakfietsenrace hebben deelgeno men, hebben voor deze race, die dit jaar voor het laatst 2al worden gehouden, een inschrijfformulier ontvangen. Velen, zonden dit formulier, ingevuld, reeds terug. 'Aan hen, die dit nog niet deden, wordt verzocht, dit alsnog spoedig te doen uiterlijk tot 10 Augustus en nieuwe deelnemers kunnen zich aanmelden eveneens tot genoemde datum bij de heren Wl NIeuwstraten, Maasdijk 108a of M. van Dijk, Galileïstraat 74a, zomede bij het kantoor van de Schie damse Gemeenschap. Naast de gewone prij zen komen er ook prijzen voor de mooist versierde fietsen en de best gecostumeerde deelnemers. Zeepkistenrace Wat betreft de Zeepkistenrace, is er be sloten de grote prija te splitsen in meerdere kleine prijzen, zodat cijt meer deelnemers kans-hebben iets te winnen. Het al of niet doorgaan van deze race zal afhangen van het aantal deelnemers, daar dit tot heden nog te gering is. De commissie besloot de inschrijf termijnen-tot 10 Augustus open. te stellen. Ingeschreven kan worden bij W. Nieuwstraten. Maasdijk 108a; M. van Dijk, Galileïstraat 74a; Kantoor Schiedamse Ge meenschap. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: TheadDra S. L., d. v. F. Spil en A. Poot; Maria J., d. v. P. M. Heilker en M. J. Frehé; Bastiana C. A. M., d. v. C. A Hersbach en B, A. v. Strien; Elisabeth A., d. v. J. J. M. Lourens en A. C. Bronsgeest; Gerda, d. v. J. J. Krommenhoek en J, A. Mak; Wilhelmina E.t d, v, A. Verkade en W. de Boed. Overleden: E. A. de Jamaer, 93 j.; C. E, Straatman, 86 j., wed. van J. W. van Scnehdelën, J. Zuidgeest, 63 j.; H. van VJiefc, 70 j., wed. van A. Schipper. WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Te bevragen aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 53, tel. dagelijks tussen 912.30 uur en tussen 2—6 uur -de navolgende gevonden voorwerpen: nummerbord HZ 80908, gloeilamp, nummer bord NP-02-31, autoped (blauw), armband (Amerikaans goud), donkergrijze parapluie- foudraal, groen kinderjasje, rode haanstrik met speld, gekleurde shawl, zwart zwem broekje met handdoek, leesbril, 2 Lips- sleutels, Lipssieutel. Te bevragen bij vinders: Lipssieutel, P. Kooij, Ploegstraat 2; bril met grijs montuur, Post, Alberdingk Thijmstraat 32a; ring met twee sleutels, Elzerman, Snelliussingel 4b; klein bruin hondje, Van Etten, Slachthuis- laan 28; rlotsleuteltje, A Kok, Nieuwstraat 25; fiets sleuteltje met grote clips, R. Bode- gom, Rotterdamsedijk; huissleutel, A. Matla, Baan 11; huissleutel, W. van Grootveld, Baan 62b; langharige hond (reu), Spithoven Nieuwe Maasstraat 36bLipssieutel, H. van de Waal, Emmastraat 7; capuchon, J. Noor- lander, Vlaardingerdijk 9; witte dames handschoenen, H. Krabbendam, Rubens- plein I7b; medaille, W. van Hoek, Brielse- straat 28; padvindersriem, Vosmeijer, Ho- genbanweg 43c; bruine capuchon, Hoek, Damlaan 17; gehaakte dameshandschoen, B. Verhaal, Ooievaarsateeg 1; zwart zwem broekje en witte handdoek, H. van de Vel den, Van Smaleveldtstraat; zwembroekje en badhanddoek, Kievit, Breedtsfcraat 6a' gangloper grijs-beige, J. Hogedoorn, Tal- mast raat 14; wit mouwschort, J. van Hoek, Haven dijk 192a; grijs kinder jas je, W. Jan sen, Willem Brouwerstraat 29b; beige wind jack, T. Wetsteljn, Deensestraal 32, R'dam; gouden ring, Bothof, P.K.O.-laan 48; zilve ren kettinkje, A. C, Stuurman, Rotterdam sedijk 214b; groene vulpen, C. Blok, Van 's Gravensandestraat 45b; rode tas, J. Fre- mego, Rembrandtlaan 25a; portemonnaïe, S. van Schaik, Halleï.istraat 31; vulpen, C. Was- man, Broersvest l; parelsnoer, L. Reusen, Buij5 Ballotsingel 04b; schakelketting, Krui ding, Huismansstraat 26a; parelsnoer, A. C. Zijdeveld, Oosterstraat 67; 2 zllverbons van ƒ2.59, F. Storm, Stepbensonstraat 18a; kin dertasje en porfcemonnaie, F. Tieneman, Ju- lianalaan 86; zilveren broche, A. Kooiman, Singel 138; 1 paar gummilaarsjes, Brokke ling, Fabriplein 9; koolschop, Van de Heu vel, Slachthuislaan 29b; militaire tas, Van de Akker, Dr. Kuijperstraat 15; zakie met visgerel, M._ Reinenveen, Broersveld 86; kinderzitje van rijwiel, Weela'nd, Dalton straat 32b; tennischoen, Noordijk, Potgie terstraat 2b; wieldop van auto, J. Peute. Lange Achterweg 25b; zakmes, C. van de Endt, Pupillenstra at 68; hamer, Van Leeu wen, Stadhouderslaan 6a; kinderwandelwa gentje, A. Verhaal, Halleijstraat 00b; zak- rekenschaal, J. Bakker, Aleidastraat 32b. Heden overleed onze beste Schoonzuster, Tante en oud-Tante, Mevrouw NEELTJE JENNER, geb. de Mos, In de ouderdom van 84 jr. Schiedam: 3. H- JENNER Aa Pa JENNEB Djakarta, Indonesië: H. A- JENNER J. Tf. JENNER—V. Strijp Eindhoven: B. E. DE SMALEN E. F. DE SMALEN— Kiealing en kinderen 's-Gravenhage: HETTY DE SMALEN en Verloofde BESCHERMING BEVOLKING. Aanmelden, van vrijwilligers, mannen en vrouwen, dagolUks Bureau B.B., Westmolen- straat, Politiepost Buitenhavenweg en h(J wijk- en blokhoofden. MUSEA. Stedelijk Museum; woensdag, Zaterdag en Zondag geopend van 2 tot 5 uur. BIOSCOPEN Monopole Theater: Tot en met Donderdag 2, 7 en 9 uur: scarlet angel (14 jaar)- Passage Theater; Tot en met Donderdag 2 en 8 uur; Mandy (14 jaar). DINSDAG 21 JULI. Parcours Rond de Plautage 7 uur. Renners club Schiedam. Wielerwedstrijden, ten bate van het Bureau voor medische sportkeuring. (Slot). Edisonptein 7 uur Jeugd Jolijt. Behendig heidsspelen voor 8—ia-jarigen. perenlaan Kethel 7.15 uur Jeugd Jolijt. Rat tenvanger van Hameln en poppenkast. Irene, 8 uur, Prinses Beatrixschooi. Ouder avond. WOENSDAG 22 JULI. Volksgebouw-, 8 uur. Willem Brouwerschool. Ouderavond. s.G. Podium, Plantage, 2.30 uur. Jeugd Jo lijt. Poppenkast voor 8—H jarigen. Doelepieln, 7 uur. jeugd Jolijt. Start voor de wandelmars voor 11—16 jarigen. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan. tel. 69126; .K. Ziekenhuis, Dr Noletstlehting, Dr Nolet- straat, telefoon 69411. BU ONGELUKKEN voor aangifte van ongelukken belle men de G.G, en G.D., telefoon 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek firma Gouka en Co, Grcenelaan 127. ÖMfdagenMehap: Smalle Havenstraat J, leL 3229. boek Westh**enkade Uit het Schiedamse Sportleven Onder zeer grote belangstelling heeft Her- mes-DVS gisteravond in hotel Beijersbergen de jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer A. de Jong. De jaar verslagen. zijn. goedgekeurd en uit dat van de penningmeester hleek, dat de financiële positie gezond is, maar dat een voorzichtig financieel beleid noodzakelijk is. Het be stuur werd herkozen en de vergadering ging accoord roet het bestuursvoorstel, de heer J. Seheffer te belasten met het secretariaat, waardoor de heer A. Stouthandei Jr. een commïssarisfunctie gaat vervullen. In de K.N.V.B.-elftalcommïasie zijn geko zen de heren. H, Beyer, J. v. d. Griend, M. Goumare, J. v. d. Schoor ea W. M. v. d. Most; in de elftalcommissie voor de afde ling Rotterdam zijn benoemd de heren G. Willemsea, C. Groenewegen, J. P. de Ronde, H. Wigmans en W. Boskeijon, De junior commissie zal worden gevormd door de heren A. Stouthandei Jr., J. C. van Meurs, W. v. d. Graag, J, Scheifer en W. A. v. d. Most. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. ROND DE DUIVENTIL De Blauwe Doffer. Uitslag wedvlucht van Orleans, afstand 480 km. Gelost 5.30; aankomst eerste duif 11.43.57; laatste prijs winnende duif 12-6.57- 1. J. M. Broeders; 2, 3, 4, 7. L. Lems; 5. Sebrechts; 6. v. d. Steen; 8. Leeuwen— Schrumpf; 9. J. Wenteler; 10. LImborg; 11. Opijnen.; 12. T. Claes, Dipl. B. de Jong. Rennersclub Schiedam De vierde wedstrijd in de competitie van de Rennersclub Schiedam leverde de vol gende resultaten op: Amateurs, 80 km: 1. C. de Kievith, 2.-K. Proost, 3. J. Vol werk, 4. H. Veldhoven, N. Knijnenburg, 6. E. Eggink, 7. G. v. Galen. Nieuwelingen, 60 km: 1. K. de Wildt, 2. A. Bezemer, 3. I. Schoonderwcerd. C-klasse, 45 km: 1, Meeder, 2. Wiegel. De film: Scarlet Angel, is geheten naar een kroegje van slechte reputatie in de ha venwijk van New Orleans. Oplichterij, diefstal en beroving 2ijn daar aan de orde van de dag. Tot de meisjes, die de baas, Pierre, heipen zijn inkomsten op ongeoor loofde wijze te vergroten, behoort ook de mooie Roxy McClanaban. Zij is echter dat leven beu en werkt daar slechts nog om voldoende geld bijeen te krijgen om dat leven vaarwel te 2eggen. Op 'n goede avond tracht zij een extra goede slag te slaan als kapitein Truscott 't etablissement betreedt, Haar opzet mislukt echter, omdat Truscott al met alle watertjes gewassen is. Er ont staat opschudding In de „Scarlet Angel" als de sheriff Roxy komt arresteren voor een. gepleegde beroving, Truscott redt haar uit de penibele situatie en neemt haar mee naar zijn kamer om haar schuil te houden. In zijn hotel maken beiden kennis met de ziekelijke Linda Caldwell en haar baby. Lin da is de weduwe van de in de burgeroorlog gesneuvelde Bob Caldwell en bezit geen fa milie. De familie van haar overleden man kent zij niet; zij trouwde met Bob in de oorlog. Zij is op weg naar een huisje dat zij in de buurt van New Orleans gekocht heeft. Roxy begeleidt haar daarheen en neemt de verzorging van moeder en kind op zich. Doch Linda overlijdt en laat Roxy alleen met het kind achter. Bij Roxy rijpt een in genieus plan om aan de vervolging door de politie te ontkomen. Zij geeft als naam van de overledene op.... Roxy McClanaban. Als 2ij bezoek krijgt van een advocaat wordt zij gedwongen de rol verder te spelen. De advocaat beeft de ouders van Fob CakJweïl na veel naspeuringen gevonden. En de ouders in San Francisco staan er op dat Linda, hun schoondochter, die zij nooit heb ben gezien, bij hun komt wonen. Roxy geeft zich uit als Linda en wordt ten huize der Caldwell's met open armen door haar schoonouders ontvangen. Echter niet door haar neef en nicht Bradley, die hun toe komstige erfenis gevaar zien lopen door de verschijning van Linda. Roxy wprdt in kor te tijd een dame en alles zou goed afgelopen zijn, als Truscott haar niet kwam opzoeken. Hij ontdekt het bedrog, maar is van Roxy gaan houden en verraadt hoor niet. Doch door de bemoeiingen van neef en nicht komt haar oude baas van de „Scarlet Angel" haar op het spoor r,n. dreigt met chantage. Roxy die dolveel van de baby is gaan houden, wil ten koste van alles het geluk van „haar" kind. Zij besluit zichzelf op te offeren en met neef Bradley te trouwen om zodoende de toekomstige rijkdommen voor het kind veilig te stellen. Maar als zll een moeder vlek bij het kind ontdekt, die onomstote lijk bewijst, dat het kind Bob Caldwell's zoon is, neemt zij na een innerlijke strijd afscheid van de rijkdommen der Caldwell's nog vóór dat zij met haar neef is getrouwd. Ontdekking van het bedrog vreest zij nu niet meer en 2ij biecht alles op. Beloning voor haar opoffering vindt zij in de armen van Truscott, de man die zli vanaf het eerste ogenblik beminde en die rustig wachtte. Dit is dan in het kort verteld, de geschie denis van de film: Scarlet Angel, die de moeite van het zien zeker waard is, omdat zij in haar genre een heel goede film Ss. Yvonne de Carlo speelt de hoofdrol. (Toegang 14 jaar.) Monopole Theater* Collecte Vlaardmgse Bejaardenzorg Op Zaterdag 25 Juli e.k. zal de Stichting Vlaardingse Bejaardenzorg wederom een jaarlijkse openbare inzameling houden. Collectanten en collectricea kunnen zich aanmelden bij de heer P. van Meurs, Park weg 98 en bij de Sociale Raad, Handels gebouw, kamer 4. Hengel wedstrij d De hengelaarsvereniging Vriendschap heeft Zondag haar derde serie-concours gehouden. De vangst liep nogal uiteen. De uitslagen luidden: C. Klos 1Ö05; K. de Ligt 817; P. Vink 713; L. Poldervaart 615; B. Vermeer 465; G. Liebrechs 432; M. Broere 405; W. de Jong 370; A. Jongejan 345; C. Vink 340; J. Molendijk 273; A. Manneken 237; H. V. Wezel 223; M. de Ligt 215; J. Vink jr 203; P. v. Dorp 190; P. Kolenbran der 146; P. van Dorp 67; G. de Goede 59 en A. Vooger 35 gram. De wisselprije voor het hoogste aantal grammen ging naar C, Klos. De extra-prijs, geschonken door J. Termijn, won C. Klos met de zwaarste vis 630 gram. Het concours stond onder leiding van de hoofdcontroleur N. van Beveren, die tevens de controleuraprijs won. Maskerade-optocht Ook dit jaar zal op de cpeningemlddag van de Vacantieweken weer de traditionele maskerade-optocht op I Augustus worden gehouden. Daaraan kunnen deelnemen alle kinderen tot en met 14 jaar. De prijs voor deelneming bedraagt ƒ0.10 per kind. Aanmelden tot en met 31 Juli op het Vacantiebureau, Oosthavenkade 10. Aan treden voor keuring uiterlijk 1 Augustus, half drie, op het plein Brandweerkazerne aan de Hof laan. Elke deelnemer(ster) ontvangt 1 plaats bewijs voor -de Vacantle-Express, 1 plaats bewijs voor de draaimolen en zo mogelijk 1 plaatsbewijs voor een tochtje met de Watertaxi naar de Sommeer, Na de mars worden de deelnemera(sters) getrecteerd. Voor het Raadhuis zal de traditionele kroning plaatsvinden. Voor de winnaars zijn er enkele prijaen beschikbaar. Er zal gezorgd worden, dat er meer muziek aan wezig is dan andere jaren. De route is: Hoflaan, Havenbrug, West havenplaats, Dayer, Breede Steeg, Markt (défilié en kroning), Hoogstraat, Brede Havenstr., Westhavenplaats, Brug, Schie- damsche weg, Verploeg Cbaasépleia, Bin nensingel West tot aan Oosterstraat, Bin nensingel, Oost, via Verpl. Chasséplein Hofsingel, Hoflaan, Oranjepark. AUTO'S BOTSTEN. Op bet kruispunt Kethel weg—Anth. Knot tenbeltsingel—Burg. Verkadesingel, ge schiedde Maandagmiddag een botsing tus sen. een personenauto en een vrachtauto. De bestuurder van de vrachtauto remde te laat af, terwijl die van de personenauto van me ning was, dat hem voorrang verleend zou worden. Er volgde een flinke botsing, waar bij beide auto's werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. STRANDKAR SLOEG OM. Een achttal kinderen was Maandagmor gen op het Mendelssohnplein aan het spelen met een strandkar. Ten gevolge van het ne men van een scherpe bocht, sloeg de wa gen om, waardoor enige kinderen, die erin zaten, op straat vielen. Het ongelukkigst van hen kwam de 8-jarige Coenradina Jans er af, die onder de wagen terecht kwam en enige kinderen op zich kreeg. Met een ge broken. dijbeen moest zij naar het zieken huis worden gebracht. BERICHTEN HARINGVANGST. Vangstberichten van gistermorgen uit zee: Sch. 78 17 k.; Sch. 305 17 k.; Sch, 87 1 k.; Sch. 200 34 k.; Sch. 245 5 k.; Sch. 254 90 k.; Sch. 412 0 k.; Sch. 56 60 k. uit V» vleet; Sch. 159 120, V» vleet; Sch. 229 40 k.. nog 40 netten: Sch. 263 15 k.; Sch. 105 k„ Vt vleet; Sch. 23 55 k.; Sch. 53 70 k„ nog 26 netten; Sch. 332 7 k.; Sch. 39 20 k.; Sch. 264 60 k.t '/i vleet;; Sch. 75 40 k„ nog 25 netten; Sch. 77 35 k., Vs vleet; Sch. 57 1! k.; Sch. 199 12 k-; Sch. 48 36 k.t Sch. 49 75 k.t nog 13 netten; Sch. 51 25 k.; Sch. 233 70 k., nog 20 netten, naar huis; Sch. 262 17 k.; Sch. 285 45 k.; Sch. 2 80 k., */t vleet; Sch. 8 75 k., nog 20 netten; Sch. 16 60 k., '-'i vleet: Sch 19 85 k., vleet; Sch. 25 42 k.; Sch. 30 95 k„ a/* vleet; Sch. 236 80 k„ Vt vleet; Sch- 248 70 k., lfi vleet; Sch. 249 80 k.; Sch. 250 60 k,, nog 2D netten: Sch. 297 80 k., nog 26 netten; Sch. 312 60 k„ nog 35 netten; Sch. 107 70 k.; Sch. 353 52 k. uit 60 netten; Sch. 223 70 k,; Sch. 225 60 k.; Sch. 314 45 k„ nog 10 netten; Sch. 79 45 k,; Sch. 186 8 k.; Sch. 284 00 k., Vf vleet; Sch. 361 68 k„ nog 43 netten; Sch. 7 0 k.; Sch. 95 75 k.; Sch. 46 60 k., Vi vleet; Sch. 50 55 k.; Sch. 63 80 k.. nog 30 netten; Sch. 66 70 k„ '/t vleet; Sch. 50 55 k„ Sch. 03 80 k. nog 30 netten: Sch. 66 70 k., Vi vleet; Sch. 72 60 k„ nog 48 net ten; Sch. 73, Zaterdag 20 k., zender defect; Sch. 81 45 k.; Sch. 89 2 k.; Scb. 97, Zaterdag geen vangst; Sch. 103 45 k.; Sch. 116 40 k,; Sch. 122 65 k.; Sch. 123 65 k., nog 38 nertten; Sch. 124 30 k.; Sch. 180 2 k.; Sch. 3 25 k.; Sch. 6 Zaterdag 34 k.: Sch. 15 70 k.; Sch. 21 Zaterdag 50 k.; Sch. 47 35 k.; Sch. 121 80 k,. V» vleet; Sch. 302 40 k„ 'tt vleet; Sch. 325 40 k. uit 65 netten; Sch. 333 70 k. Binnen te Scheveningen. Sch. 201 met 38 last van 3 schepen; Sch. 64 met 50 last van 12 schepen; Sch. U0 met 35 last van 6 schepen; Sch. 181 met 35 last eigen vangst; Sch. 40 met 34 last van 9 schepen; Sch. 20 met 38 last van 4 schepen; Scb. 84 met 39 last van 31 schepen; Sch. 141 met 36 laat van 4 schepen; Sch. 36 met 31 la$t van 5 schepen; Sch. 160 met 34 last Van 10 schepen; Sch. 399 met 40 last van 7 sche pen; Sch. 247 met 34 last van 5 schenen: Sch. 130 met 41 last van 6 schepen; Sch. 5 met 30 last van 5 schepen; Sch. 342 met 32 last van 6 schepen; Sch. 118 met 450 kisten vis, wijting, schelvis. Groene haring 3440 per kantje; vèrse vis; heilbot 2.402.53; tong ƒ1.30ƒ3,60 en tarbot ƒ1—ƒ2.66 per kilo; groot middelschol f 25: achol II ƒ22.50 ƒ23.50; schol III ƒ13; makreel dicht ƒ17.50-—ƒ24; idem gestript ƒ18.50; verse haring 11—15. HEDENAVOND. Hanüelsgeuouw, 7.30 u. n.m.. Onderl. wedstr, V.D.V. Schuilhoek, Kortedijk »3, 7.30 uur n.m., Te ken- en sehilderclub „Centaur". Luxor Theater, 8,15 uur n.m„verboden Jungle" (18 jaar). Reportage Tour de France. Stadsgehoorzaal, 8 uur „Levensstormen" (18 jaar). "WOENSDAG. Luxor Theater: 2.30 uur a.m., Charley Chapttn (a.l.); 8.15 uur n.m., „Verboden Jungle" (18 jaar). Reportage Tour de France. Stadsgehoorzaal, 8 U-, „Levensstormen,*, 18 .J BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 234B. Zlekendtenst Hoflaan 9a, tel. 254L Tel. 3229 voor een goed dagblad: Sljkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad. Smalle Havenstraat I. Vlaardingen. Bij geen gehoor 2959. Boter- bloemslraat 41. Geopend: Apotheek Walrave, SchiwUweg l, tel. 2083. Gevonden in Vlaardingen W. de Zwijgeretraat 12, tasje; Broek weg 120 postzegels; Kwartetlaan 26, partem, xn. Inhoud; Parallelweg A, kinderfietsje; H. Roland Holstraat 67, gymschoentje, sokje; Politie, kindertasje; Beethovensingel 9, kindertaeje; Schoutstraat 36, shawtje; 2e Van Leijden Gaelstraat 15, portem. m. ia- houd; Kemperstraat 38, bos sleutels; 3port- laan 40, autoped; Ged. Blersloot €7, Ieren jas; Wostbavenkade 77, zadeldekje; Kwar tellaan 41, muntbiljet; Röngeastraat 5a, haarkam in etui; Mendelsscnhnplein. Ha, kinderfietsje; v. d, Heimstraat 12, halsket tinkje, v, d. Heimstraat 5, jongenshengel; West ïuwland 1 as met twee wagenwielen; Seiaveaburgh 31, sjaal. ONDER 'T KRUIS De Gereformeerde Gemeente „Onder 't KruLs" houdt Donderdagavond een bijeen komst in het lokaal P. K. DrossaerCstraat 69. Ds J. A. Sraink uit Den Haag zal apreken over „De dag des Gerichte" Haringvisserij Gis-feren zijn ter haringvisserij vertrok ken: de VI. 207, B. Hoek; VI. 208, P. v. d Zwan en VI. 115, G. v. Roon. Haringvangstberitliten Hedenmorgen: VI. 70, 90 k. nog 20 netten; VL 78. 35 k. nog 10 netten; VI. 172. 60 k.; VI. 203, 20 k. nog 30 netten; VI. 207. 25 k. netten! V]- 216, 50 k. nog 25 netten; VI. 29, 25 k.; nog 30 netten; VI. 86 12 k. nog 25 netten; VL 97, 10 k.; VL 114, 34 k. nog 20 netten; VI. 142, 25 k.; VI. 197, 7 k. nog 40 netten; VI, 199, 25 fc.; VL 53, 60 k. nog 15 netten; VI. 61, 50 k.; VI. 80, 30 k.; VI. 14, 15 k.; VI. 56, 88 k.; VI, 84 34 k.: VI. 112, 17 k. Burgerlijke Stand 20 Juli 1953 Geboren; Arie, z. van J. van der Veer en E. van der Veer; Johanna, <d. van F. J. de Ronde en A. van der Krans; Gerrit Johan- nes, z. van J. van der Werf en H. van den Berg; Gijsbertus Jacob, z. van. C. van der Lugt en C. van Leeuwen. Overleden: Johannes van der Luet, 75 1 ^ndr7;^n W ^an Eijk; Richard Johan van Ze lm, oud 8 dagen. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Di"°P- wonende in de Me- ÏÏSi lta* Maandagmiddag zonder op het kfnri Lt de Juhanalaan over. Het rilwiel ^nau? 6r ee£ ^ulst Passe«nd hoofd op W aan hefc achter- BEBOEP AANGENOMEN. wS wL,J" van lt,ersor' te Oegstgeest heeft mepnm fihi naar Remonstr. Geref. Ge meente alhier, aangenomen. - mjto Tan öe OM Ev.ngelfe,. tlecommissle Is benoemd, de heer M; van Buu- xen Mzn, zulks in verband met de emigratie van de heer W. van Geest. Voetbaa üe wedstrfjn voor de nederlaagserie T, e ^^fdagavontl gespeeld zou worden ïjÜt56.? MVV en Rz van Rotterdam Is niet we§ens het niet opkomen van RZ MVv 2 speelde tegen HVO 3 van Vlaar dingen en verloor met 4- 2, De MW-welpen verloren met 10 van de Exealsior-welpen. Korthal. Zaterdagmiddag nam O DO met een junioren- en 'n senioren twaalSftai deel aan de westlandserle. in de eerste ronde kwamen de MaasLsnders uit te gen Maasglulsse juhloren, Deze wedstrijd eindigde met blanke stand 0—0. in üe 5de ronde werd tegen Zeemeeuwen van Monster een l9 nederlaag geleden, gevolg ïfü ee1 ,v5rmsskJ6» hi de Maaslandse verde» Met 1 punt u£t 2 wedstrijden eindigde ODO op de derde en laatste plaats. De Maaslandse junioren speelden tegen het sterke Maassluis, wat een $-0 nederlaag voor ODO tengevolge had. ook bleken ze niet tegen de Zeemeeuwen te zijn opgewassen, hiervan verloor men met 10. Ook de ODO junioren eindigden dus op de laatste plaats. Geslaagden. Voor het examen Mulo B slaag de mej. M". Dijkshoorn. Voor het diploma herencoupeur slaagde aan de Rotterdamse SnIJsehool de heer J. W. v. d. Giessen. E.H.B.O. Het eenheidsdiploma B.H.B.O. werd behaald door de dames Riet van Veen, Jo de Haas, Annie van Adnchem en door de heer Leen Pons, Tinus Scheepens en Leo Jansen. Door burgemeester Groot Enzerink werden de diploma's uitgereikt. Er is opnieuw vertraging gekomen in ae aflevering van. de nevelblusauto's voor de Brandweer. Zoals het er nu naar uit ziet zal de eerste stellig niet voor het einde van de komende maand worden af geleverd. De oorzaak biervan is, dat er enige moeilijkbeden zijn gerezen wat be treft de pompen. De nieuwe machinale ladders, die in de werkplaatsen van de Gem. Vervoer- en Motordienst worden gemonteerd, zullen binnen ongeveer een maand gereed zfjrt. Er wordt naar gestreefd,, in ieder geval het nieuwe materieel nog <JIt jaar gereed te hebben. In de nieuwe thuishaven De zeesleepboot Oceanus, die L. Smit Sc Co van het sleepbedrijf „Holland" overnam, arriveerden gistermorgen in de thuishaven Maassluis. Nadat het schip, dat een vermogen zal krijgen van 2000 p.b., grondig 2al zijn gere viseerd, komt het in de vaart onder de naam Gele Zee. De Sliedredht verloor olie Toen de beschadigde Nederlandse tanker Sliedrecht Zondag j.I., liggende aan de Oosterpier in de haven van Kaapstad, werd nagezien, vloeiden vele tonnen, olie uit bet schip. De olie verspreidde zich over het Victoria-bassin. Slechts snel optreden door de havenautoriteiten voorkwam een verspreiding over het gehele bassin en ver ontreiniging van de daarin liggende sche pen en van de kade. Men is thans bezig het water van olie te zuiveren. Verwacht wordt, dat dit drie tot vier dagen zal duren. Vaars vernielde 17 ruiten Uit een "koppel vee, dat vanmorgen vroeg in de richting van de Veemarkt werd ge dreven, wist op 's-Gravenweg een vaars te ontsnappen. Het dier rende, achtervolgd door een van de drijvers, het erf van een tuinder op, Het belandde tussen broeikas sen en trapte zeventien ruiten aan digge len. Door de scherven was de vaars ernstig gewond; van een voorpoot werd het onder gedeelte afgesneden. Vervoer naar bet abattoir was niet meer mogelijk," zodat per soneel van het slachthuis het dier ter plaat se uit zijn lijden verloste. MOLEN ALS REPETITIE LOKAAL. De zalennood levert in Maassluis voor da plaatselijke verenigingen vaak moeilijkhe den op voor het houden van repetities en uitvoeringen. Vooral nu door de vestiging van enkele kleine industrieën o.m. de voormalige ge meente-secretarie, wélke ondergebracht waa In het oude schoolgebouw aan de Zuidd^k, voor de verenigingen ia verloren gegaan. Er vonden verschuivingen plaats en hier door raakte speciaal de Maassluisse Har monie in moeilijkheden en werd haar be staansrecht ernstig bedreigd. Nood maakt vindingrijk en het bestuur van deze vereniging liet het oog vallen op de oude korenmolen „De Hoop" aan da Zuïddijk. Men slaagde er inderdaad in daar voorlopig onderdak te vinden. De molen is zeer oud, doch enkele jaren geleden gerestaureerd. De b^uw staat niet helemaal met zekerheid vast, doch dateert m ieder geval vóór 1792, de datum, die in de kap van de molen is vermeld. Het doet enigszins vreemd aan des avonds, wanneer de vereniging repeteert, de klan ken van de muziek te hóren, achter de dikke, ronde muren van deze molen. De verkregen ruimte op de eerst® verdieping ij niet ideaal om de muzikanten onbelemmerd rond de directeur te rangschikken. Daaren tegen de acoushek goed te noemen, zo dat de muziekvereniging zeer tevreden is met deze tijdelijke, doch eigenaardige huis vesting. UIT DE RAADSPORTEFEUÏLLE. "Voorstellen tot; het verlenen van eervol ontslag aan de heer L. C. van Ardenne, opzichter bij do dienst van gemeentewerken i.v.b, met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd; verkoop van een perceel gemeente- grond aan de heer J. C. van der Plas, gele gen aan de Keucheniusstraat in het ver lengde van zijn reeds bestaand bedrijf; ver deling der werkzaamheden tussen de amb tenaren van de Burgerlijke Stand in over eenstemming met de werkelijke toestand; aanvulling van de bouwverordening met een bepaling omtrent gemeenschappelijk» schoorstenen voor door een muur van el kaar gescheiden vertrekken of woningen; toekenning van een vacantie-gratificatie over het jaar 1953 op de voet van de rege ling nopens deze materie, welke voor 1952 heeft gegolden; wijziging der verordening op de levering van gas, water en electrici- teit, met betrekking tot de inning van het verschuldigde wegens verbruik van gas, water en elektriciteit en ten slotte benoe ming van een lid in het bestuur der woning stichting „Woningbeheer" wegens aftreding van de heer L. J. Spits, directeur van ge meentewerken. Overeenkomstig de bepalin gen der statuten bieden B. en W. de vol gende aanbeveling aan: "Joh, van Velden en P. van der Snoek. HAVENVERKEER. Gedurende het eerste halfjaar 1953 beliep' het havenverkeer in onze gemeente: 1032 (1081) schepen, metende 195,718 (186.044) m3. waarvoor aan havengeld verschuldigd was 17.986.74 (ƒ18,438,52). Verdeeld over de volgende soorten scheper.: zeeschepen, vis sersvaartuigen, binnenvaartuigen (goede renverkeer) en andere binnenvaartuigen. In bovenvermelde periode zijn 75 (70) schepen, in totaal metende 10,518 (9.092) m3 in de haven geweest voor reparatie doelein den. Op grond van de bepalingen der ha vengeldverordening is voor deze vaartuigen geen havengeld in rekening gebracht. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die over het eerste halfjaar 1B52. COMPETITIE-INDELING EXCELSIOR. In tegenstelling tot de laatste seizoenen is ExcelsiortM. voor de competitie 1953/54 in gedeeld in de 3e klasse A van het K.N.V.B.- Zaterdagvoetbal. Zij heeft de eilandengroep verlaten om wederom in de Noordelijke klasse uit te komen, waarin Excelsior in het eerste jaar van haar derdeklasseschap speelde. Naast Excelsior zijn in deze klasse ingedeeld: A.B.C. (Alphen a. d, Rijn), CSVD (Delft, 's Gravenzandse Sportvereniging, Monster, Noordwijk, Quick Boys (Katwijk aan Zee), Rijnsburgse Boys, Terieede (Sas- senhetm) en Zwaluwen (Vlaardingen). Excelsior 2 komt met de volgende elftallen uit in de reserve klasse B; CSVD 3, Die Haghe 2 (Den Haag). HBS 2 (Schiedam), Jo- dan Boys 2 (Gouda), Quick Boys 2, RAS (Den Haag), Zwaluwen 2 en ZWSH 2 (Rot terdam),. DUIVENSPORT. Bij de P.V. „De Snelposi" werden Zondag de eerste kampioenstitels behaald. Zo werd bij de oude duiven Vitesse kampioen J. Wit vliet, 2e B. Groenendaal en 3e W, Boot. Kampioen-fond werd W. v. "Wilgen, 2e W. v. Witsenburg en 3e B. Groenendaal. Met 39 vloog de vereniging vanuit Bor deaux. De vogels werden Zaterdagmiddag om 1 uur gelost. De eerste duif werd Zondag genoteerd om 0.08.41 en de laatste 11,56.12. De prijzen: 1 "W. v. "Wilgen. 2 B. Groenen daal, 3, 8, 9, 11 W. v. Witsenburg, 4, 10 W. Boat, 5 C, Gordijn, 6, 13 H. Zwaard en 12 J. Zwaard. Vanuit Maastricht, afstand 153 km, vlogen 124 duiven. Aankomst eerste, na om 10.45 uur te zijn gelost 12.54.14 en laatste 2.24,51 uur. De prijzen t.e-m. 20: 1, 8 A. Made, 2 H.' Zwaard, 3, 7, 15, 16 W. Burgh, 4, J. Witvliet, 5 M. Hammer, 6, 14 W. v. Wilgen, 10, 20 W Boot, 11, 13 M. Jordaan, 12 W. v. Koppen, 17 M. Mastrigt, 18 J. Zwaard en 19 Chr. Scholten. De P.V, „De Snelheid" hield Vrijdag j.l. met 42 duiven een vlucht vanuit Limoges. Afstand 712 km. Gelost 5 uur, aankomst eerste duif 17.44 32 en laatste prijsduif Za terdag j.I. 20.58.46. De prijzen: 1 B. Verduyn, 2, 10 E, Paal vast, 3 B. Wijnands, 4 J. v. Dam, 5 C, v. Aalst, 6 J- v. d. Ende, 7 M. Noordatn, 8 P. Kabel en 9 J. v. d. Berg. - De jonge duiven, 207 stuks, vlogen Zater dag vanuit Weert. Afstand 125 km. Gelast ons 1.30 uur, aankomst eerste 3-20.06 uur en laatste 3.34.37 uur. De prijzen: 1, 2 A, v. d. Hoeve, 3, 5, 6, 8 M. Noordam, 4 L. de Pagter, 7 J. Tuit, 9 C. v. Aalst en 10 J. v. Ingen. VISCÖNCOURS. E, Buitendijk, die Zondag j.h deelnam aan het visconcours van „V.D.L.", had geluk, werd eerste door niet minder dan 1047 gram vis te vangen. In het geheet werd door de 11 deelnemers 3874 gram gevangen. Controleur was A. Bakker- De prijzen: 2 G. Vreeswijk, 555 gr.; 3 KI. v. d. Heuvel, 495 gr.; 4 A. v. d. Heuvel, 453 gr.; 5 S. Hammer, 328 gr.; 6 J. Jordaan, 287 gr.; 7 C. Boogaard, 229 gr.; 8 T. Roodenburg, 176 gr.; 9 T. Boogaard, 120 gr.; 10 J. Hurk, 108 en 11 L. v. Es, 80 gram. RECTIFICATIE. De berichten „Bazar" en „Overkluizing Zuidvhet", welke Maandagavond voorkwa men onder MAASLAND, behoorden tot het plaatselijk nieuws van MAASSLUIS. Nederlands. Te 's Gravenhage is de heer L. p, de Jonge alhier, geslaagd voor het examen Nederlands M.Q. A. Notarieel examen. Geslaagd voor het eerste gedeelte de faeer R. Houwaard, alhier. Lichamelijke opvoeding. Te '3 Gravenhage Is geslaagd voor het examen Middelbaar On derwijs Lichamelijke Opvoeding de heer Th, .Wapenaar, alhier.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1