gfcg i' sp 'ftf Orkaan van geluid in Aula en Beurs ■SS BüÉfl Waardevolle dansavond van Phyllis Lightstone - lijflik Gcluidsteclmici bezig met onderzoek AT CJ AAR. K ANNEEfc Agenda Schiedam Marti nit-V.F. C. 1-2 Schiedamse Tennis kampioenschappen S.C.V. De Postduif Hema-P.V.-avond Van Buytenen nogmaals St. Nicolaas deed mee n^d- Jolijt" aan vsri,,en qes. Met het sportweekend in zicht V.V.V. AAN DE DAMLAAN Caecilia-Concerl 39." 29/s 9 n 8.90 3.s0 1.2S iVRIJDAG 2 JULI 1954 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD" EERSTE BLAD - RAGINA g Hoofdagentschnp: Broers vest 3, teL 68031 Reeds lang is er sprake geweest van een acoustisch onderzoek var de Korenbeurs en de Aula van het Stedelijk Museum en dit onderzoek heeft dan eindelijk, gisteren plaats gehad. Een grote -wagen, het Rijdend Acoustisch Laboratorium van het Toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek uit Delft, kortweg TNO geheten, reed voor, een lange kabel werd uitgelegd en twee luidsprekers werden op verschillende plaatsen in de geteste ruimte opgesteld. Met deze luidsprekers, elk bestaande uit een set van drie, één. voor de lage tonen en twee voor de hoge, werd een orkaan van geluid gepro duceerd, zo ongeveer te vergelijken met het geruis van een paar honderd stofzuigers in een huiskamer van vier bij vier, of bij het geratel van een mitrailleur op armlengte afstand. Een microfoon het eindpunt van de lange kabel deed zijn. werk te midden van dit lawaai en voerde het signaal naar de registratie-apparaten in het rijdend la boratorium. Daar werd het zichtbaar ge maakt op het lichtgevend materiaal van een electronenbuis als een heftig in beweging zijnde groene lijn en tegelijkertijd opgete kend op een zelf registrerende tape. Wat ie de uagalmlijd? Het gaat by dit onderzoek om de nagalm- tijd, die, zoals bekend, in vergaderzalen dik wijls het verstaan bemoeilijkt en ook de mu ziek en de zang kan misvormen. Wat de Aula betreft heefï men een groot deel van de nagalm kunnen onderdrukken door de vloer met matting te bedekken en door beklede stoelen te plaatsen. Ook zijn er gordijnen aangebracht en al deze ge luiddempende materialen met elkaar heb ben de tijd, waarin de geluidstrillingen tus sen de muren worden heen en weer gekaatst, reeds aanmerkelijk bekort. Het resultaat is redelijk: zang en orgelmuziek klinken in de Aula zeer aanvaardbaar; het gesproken •woord komt er duidelijk door zonder dat men zich van de zo weinig bevredigende preektoon, behoeft te bedienen. Toch is de tjagalmtïjd voor pianomuziek nog te lang en thans wordt dus gezocht naar een moge lijkheid om deze te bekorten, zonder dat daarbij tekort wordt gedaan aan de monu mentaliteit van dit oude gebouw, dus zonder gebruik maken van de moderne aeous- tische panelen misschien, aldus de technici, van het TNO valt er Iets te bereiken met ■wat gobelins of door meer gordijnen aan te brengen. Het geluid in de Korenbeurs Wat de Korenbeurs betreft, is er nog weinig geëxperimenteerd. Het ping-pong geluld van de tafal'ennissers viert er thans hoogtij, en dat doet hét er best Met zang en met spreken is er een proef genomen, maar hoe gaat het in deze ruimte met de muziek? Kan er hier iets worden verbéterd met acoustische panelen? Het rijdend acoustisch laboratorium reed voor, de tennistafels werden tijdelijk ver wijderd, luidsprekers en microfoon opge steld en het hels lawaai ia de korenbeurs losgelaten. Kijk, expliceerde de technicus van het TNO, dat gedruis produceren wij door de ruis van een radiolamp te fatsoeneren, zo dat er evenveel hoge als lage tonen in voor komen en het dan te versterken. Het door de microfoon opgevangen signaal OTüden wij met een octaaffilter in repen, net alsof het een platte "hoek is, en van elk octaaf meten wij de nggalrntij'd. Oo de tape kunnen, wij zien hoelang elke frequentie nagalmt in de onderzochte ruimte. Daarvoor zijn vaste normen: is het de bedoeling dat hier een spreker zal optreden, dan is de norm zo, gaat het om muziek, dan Is de norm zus en wordt de zaal voor beide gebruikt, dan accepteren wij de compromis van b.v. llh seconde. Wat de Korenbeursbetreft moeten wij de tape straks nog uitwerken maar ik kan u nu al wel ze«*-— dat in het spraakgebied de nagalmtijd ligt tussen de 2Vt en de 4 secon den, helleen de verste. .ïbaarheid niet ten goede komt. W" behoeven in de Beurs niet zo bang te zün voor Monumentenzorg; misschien kunnen wii hier met een gerust hart het "ebruik van acoustischc boardpa nelen aanbevelen. Deze zullen veel aan -dé acoustiek In de Korenbeurs verbeteren". Tn hst rijdende acoustisch laboratorium, is een der technici bezifl de „greluidskoek uit de Aula met het octaajfil&tr in repen te snijden". Op de tape aan de rechterkant VRIJDAG 2 JULI. 't Centrum: 8 u. Reisvereniging, .feestavond. ZATERDAG 3 JULI. Beyersbergen: 7 u. Handbalver. DVC, contact- avond. Plantagepodium.: 8 u. Wilton Fyenoord, con cert. Jeugdnuis Ned- Prot. Bond: 7,30 u. VCJG- feestavond „Ton voor Triest". BIOSCOPEN. Monopolar Zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur; Vrijdag en Maandag 2, 7 en P uur: „Zie Je ze vliegen" (a.IJ; Dinsdag t.m. Donderdag 2, 7 en 9 uur: Pijlen der Kiowa's (14 3.). Passage Theater: Zaterdag en Zondag 2, 4.IS, 7 en 9.15 uur; Vrijdag t.m. Donderdag 2 en 8 uur: „Roman Holiday" <a. geprolongeerd TENTO ONS TELLINGE N. Stedelijk Museum, tot 30 Juli: De wereld van Vincent van Gogh in foto's van Emmy Andrtessen (2—5 uur) LEESZALEN. Gei». Openbare Leeszaal en Bdbl. Lange Raven: Geopend tedere werkdag (behalve Maandag) van 9 30 tot 4 30 uur en tedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8 30 uur Zondags gesloten. U.K. Leeszaal en Blbl., Dam: Geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot t uur; iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. zondags gesloten. MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan, tel 69126; R.K. Ziekenhuis Dr NoletstichUng. Dr Nolet- straat, telefoon 6941L Voor aangifte van ongelukken belle men (Je G.G. en G.D.. telefoon 69290 Voor spoedgevallen, geopend dea avonds: Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. WAT ZUI.LEIV Zaterdag 3 Julit Macaroni met tomaten Griesmeelpap Zondag 4 Juli: Groentesoep 2 x Runderrolletjes Peulen met wortels Aardappelen Vruchtensla WE ETElS TON VOOR TRIëST De V.C.J.G., afdeling Schiedam, wil niet achterblijven, bij de sympathieke V.P.R.O.- actie „Een ton voor Triëst" en organiseert a.s. Zaterdagavond om half acht een groot feest in het Jeugdhuis van de Ned. Pro testanten Bond aan de Lange Haven 103. De gehele opbrengst van de beide tonelen, de kermis en de foyer komt ten bate van de actie „Een ton voor Triest". Op de blauwe plavuizen van de Korenbeurs heeft een technicus van het T.N.O. de mi crofoon. oppesteZd, Op de achtergrond ziet men een, van de luidsprekersets, die zoveel lawaai produceerden. De Schiedamse voetbalvereniging Marttnit heeft ook dit jaar een nederiaagweüstrijden- eerie uitgeschreven. Donderdagavond werd de eerste wedstrijd gespeeld op het Sport park in het Sterreboa en wel tegen het Ylaardlngse "V.F.C., öe bekerwinnaar van vorig jaar, die nu de Sohledaromers met 5—1 versloegen. Belde teams verschenen met enkele inval lers, hetgeen tot gevolg had, dat men vooral in, de voorhoeden weinig doorzettingskracht ffcn toon spreidde. De eerste helft kenmerkte zich als een gelijk opgaande strijd, waarin V.F.C. mis schien technisch iets beter was. Gedoelpunt ■werd er echter niet, ofschoon aan beide zijden mooie kansen waren.... Na de hervatting was de strijd levendige r- De rood-wïtte Schiedammers begonnen met aggresaief vofetbal, waarmee zij al spoedig succes boekten. Door een doelpunt van middenvoor Lemmens na een goede voorzet van links werd het na 10 minuten l—01 V.F.C. begon nu meer van zich af te slaan, wist het spel te verplaatsen tot op de Marti- mithelft en vrij spoedig wist zij gelijk te maken. En V.F.C. bleef aanvallen, doch het schieten liet nogal wat te wensen over. Bulten dat vonden de Vlaardingse voor- waartsen. steeds de eeuwig jeugdige doel man Troost op zijn plaats, Tien minuten voor het einde wist V.F.C. toch de strijd in haar voordeel te beslissen, toen men na een indirecte vrije trap hard inkogelde (1—2), De uitslagen van gisteren luiden: Heren enkel A: v. d. Horst slaat P. Mulder 86, 6—0; Ed. den Hoed slaat H. Oort 6—2, 62; W. de Nijs Bik slaat Duijs 63, 62. Heren enkel B: J. Hoogendoom slaat D. van Velzen 64, 50; H. Lambèrrnant slaat W. den Hoed 64, 64. Dames dubbel B: mevr. Bcukers-Bïaisse slaan mej. Kmepstra-v, d- Made 6—1, 6/1. Heren dubbel B: J. Hoogendoorn—VA Blaisse slaan J. Wijlacker-K. Rijpma 60, 6—2. Gemengd dubbel B: Sprengefs-Sprengers ëlaan v. Bergen Walraven-Wijlacker 6—4, 4g 9—7. Dames enkel C: mej, R. v. d, Mede slaat H. Mulder 6—3, 6—2. Heren dubbel: Blaisse-v. d. Akker slaan Oort-Albrecht 6—2, 4—6, 5—3; W, den Hoed- Rfjpma sr slaan Hoogendyk-Koutbuyzen gg2; Beukes-Geerdes slaan Ritman- Forehead 6—6—1. Troostronde: dames enkel C: Mariknne v, d. Wetering slaat Suuske van Neerbos 1 i De S.C.V. „De Postduif" organiseerde een wedvlucht uit Chateauroux over een afstand van 600 km. De uitslag luidt: 1, 10, 26, 41, 42 J, Christen; 2, 44 C. de Tuinder; 3, 4, 8, 13, 14, 43 A. Heeren; 5 L, Verheugen; 6 Niemeijer; 7 Lancer; 11, 12, 19 J. Freij; 15, 36 J. de Waard; 16 C, v. Wijk; 17, 34, 38 C. v, d. Grijp en Co; 13" P. v, Os; 20, 23 c» v. Dongen; 21, 45 J. de Koster; 20 J. V. d. Windt; 24 v. d. Waal; 25 J. Doejaaren; 27 L. Foutijn; 28 H. Crama; 29, 33 C. Verlinde; 30 c. de Graaf; 31 J. Brand; 32 E. v, Smir- rien; 35 Korengevel; 37 P. Dalhuizen; 39 F. Eykenbroek; 40 C, Brouwer en 't diploma voor K. Muijlwijk. Schiedam in de Gouden Eeuw? Als Schiedammer moet ik vele malen de ik mag wel zeggen „de beruchte Schiedamse overweg" passeren; velen met mij ergeren 2)ch dagelijks over de abnormaal lange wachttijden; omstreeks half zes zijn wacht tijden van 25 minuten geen zeldzaamheden. Ik vraag mij af waarom de gemeente Vlaar- dfngen nu wèl een tunnel krygt en Schie dam niet. Is het geen belachelijke ver toning. dat het Schiedamse gemeentebe stuur wel over een natuurbad 211 te con fereren, wat maar liefst een slordige ander half milUoen gulden gaat kosten," en niet denkt aan een spoorwegtunnel, waarmede vele tienduizenden guldens per jaar wor den bespaard? Dat vind ik heel verschrikkelijk en net wordt dan ook hoog tijd dat het Schiedamse Bedrijfsleven eens een. krachtig protest laat horen. Het zal niet lang meer duren of de ge meente Vlaardingen is Schiedam in alles verre de baas. J. C. F. De directie van de Hema biedt zijn per soneel ieder jaar een feestavond aan, die gisteren in zaal Riton aan de Bro^rsvest plaats vond. De bedrijfsleider van de Hetna uit Schie dam opende de avond met een kort "wel komstwoord. De avond werd gevuld met sketches, mu ziek en dans door eigen leden, terwijl bo vendien de bekende goochelaar Sddy Schuier optrad. Het was een zeer gezellige avond, waar al het personeel van de Hema met genoegen op terug zal zien. EXAMENS Mulo-examens. Geslaagd op I Juli voor het diploma B: P. G. de Vos, E. de Winter, E. F. Markmann, C. J. Doom, A, Hendrikse, H. J, Noordatn, J. Scharloo, G. E. den Uijl, S. Vlug, H. Wij- gerse, M. 't Hart, J. F- Oostermeyer. Diploma. A: A. Molenaar, J. Muiderman, L. de Lege, J. L, van Dijk, W. H, op 't Ende, H. Verhey, A. J. v, <3. Berg, J. N. Snijders. J. Sas, A. v. Vliet, N. Meyboom. 1 Wel en wee van de bevolking Geboren: Ronald H., z. v, A. Pijl en M. Ligthart; Christina L., d. v. A. J. van. Wijk en A, Simons; Adrianus J. z. v. W. van Dam en E. de Waard. Ondertrouwd: C. Bazuijn, 26 j. en P. G. Pronk, 2X j,; J. v. d. Berg, 24 j. en C. A. Kok, 26 j.; N. Crama, 44 j. en P. E. van Logchem, 42 j.; J. Elgers, 24 j. en Th. J. Braak, 23 j.; C. v. d. Gaag, 26 j, en P. C, van Velzen, 22 j.; C. J. v. d. Heide, 21 j. en C. v. d. Most, 24 j.; J. J. Hersbach, 34 j.' en B. S. Binnendijk, 38 j.; A, J. van Heus- den, 44 j, en A. W. Botterman, 31 j,; T. L, Höopr 30 j. en E. M. Oostendorp, 22 j.; H. E. Lavue, 23 j. en. C. A, Post, 23 j.; J. W. Mersch, 29 j. en G- J. C. L. v. d. Valk, 25 j.; W. E, Pronk, 26 j. en M. W. E. Timmers, 23 U C. Roobol» 24 3. en J. J. Smits, 20 j.; Th. A. Rubaij Bouman, 28 j. en H. Teeling, 31 j.; J. Smit, 22 j. en A. M. Daalmeïjer, 21 j.; P, J. Veldhuizen, 27 3. en T. Boven berg, 23 j.; A. Vlaardingerbroek, 24 j. en L. F. Donkersloot, 20 j,; J. Westetveld, 25 j. en D. den Boer, 22 j. Getrouwd: W. van Beek, 73 j. en A. de Jong, 67 J.; F. G. H. Landsbergen, 28 3. en A. M. A. van Veggel, 24 j.; P. J. Stehouwer, 25 j. en E. Bolk, 22 j.; B. v. d. Lubbe, 24 j. en M. E. J. M. van Lêèuwen, 19 j.; C. J. van Oosterhout, 28 j. en M, Karstanje, 24 j.; H. Klüne, 25 j. en A. G. v. Schellebeek, 21 j.; A. van Diest, 26 j. en P, C. de Vries, 27 j.; M. op den Brouw, 28 j. en B. p. Bak ker, 25 j.; J. F. Sigmond, 24 j, en Th. Broekmeyer, 23 j.; N. v, d. Hoek, 26 j. en N. M. van Rijn, 25 3.; G. van Leeuwen, 23 3. en G. Frenaij, 22 j.; J. W. Donkers, 25 j. en M. H. Hazewmdus, 23 j.; L. de Congé, 22 j. en E. D. J. Iïavermans, 20 j.; J. L. M. v. d. Ven, 24 j. en C. A. M, van Winden, 20 j.; G. Rens, 30 j. en M. A. G. Vredc- bregt, 27 j. Overleden; M. W. C. den Brinker, 65 j. COMERT ST. R/iDBOVD Zondag 4 Juli geeft de R.K. harmonie St Radboud onder directie van C. L. van Beurden een concert om 8 Uur 's avonds op het Plantage podium. Het programma luidt als volgt; Skymaster (mars) K. Sennema Images de France (Suite) A. Thiry Le Rot s'Amuse I». Delibes judex arr. A. C. v. Leeuwen Nabucco (Ouverture) arr. A. Delhaye Partita Ficcola G. Boedijn Les Saltimbangues L, Ganne Finale Vier maanden geëist wegens diefstal van vrachtauto Vier maanden gevangenisstraf met af trek eiste het O.M. bij de Rotterdamse rechtbank gistermiddag tegen de 31-jange machinist H. J. H. van hier, die in April j.ï. een vrachtauto had gestolen zomede een hoeveelheid smalspoor rails. Uitspraak 15 Juli a.s- Ons bericht van gisteren dat de heer Jan van Buytenen het wedstrijd-voetballen er aan zou geven om trainer te worden van de Vlaardingse derde klasser Hollanöiaan, moet nog met enig voorbehoud worden ge lezen. Het is nog niet zo ver, dat dit de finitief een feit geworden is, al worden onderhandelingen in deze zin gevoerd. Dat de actie „Jeugd—Jolijt" inslaat, is voor al deze week bewezen. Woensdagmiddag waren op het Edlson- plem meet dan driehonderd kinderen, die deelnamen aan. allerlei vaardigheids- en ge zelschapsspelen. Woensdagavond was er voor de gecostumeerde voetbalwedstrijd van het Singelkwartier op het Lorentzplein een. ontzaglijke belangstelling: naar schatting 6 a 7000 toeschouwers stonden keurig langs het terrein, dat afgezet was met touw. Een woord van lof aan de Plantsoenen- en be- stratingsdienst is hier op zijn plaats. Er ts hard gewerkt onder leiding van de heer Zijtveld om de wedstrijd mogelijk te maken. Om kwart voor acht kwamen de voetballers, voorafgegaan, door de drumband van de Ka jottêrs. Het was een machtig gezicht van een balkon af, dc Kajotters in hun frisse kleding te 2ien marcheren.. Achter de vlag Van het Smgelkwartier liepen een aantal voetballers in de gekste kleding uitgedost. Zelfs St Nicolaas was aanwezig! Hetgeen een geweldige indruk maakte. Een kereltje van vijf jaar had vanaf halfzeven zitten wachten langs de lijn en toen de voetballers het terrein opkwamen en h»j St Nicolaas zag is hy hard weggelopen en ondanks de pogingen van zijn moeder is hij niet meer teruggeweest. De heet Cellé gaf een uitstekende repor tage van de wedstrijd. Een speler met drie betien werd het veld afgedragen en dit was voor de jeugd het sein om tc gaan kijken. Bij honderden stroomden zu het veld op. Dc Kajotters namen de voetballers mee naar hun kleedlokaal, gevolgd door honderden jongens en meisjes. Het was een geslaagde avond. Dat de Zwaan kleeft, bleek Donderdag- dagavond in Schicdam-Zuid. Om zeven uur was er bij het Rozenburgerplein geen doo-- komen meer aan door de vele verklede kin deren en belangstellende ouderen. Zondei zwaan werd gewandeld naar de speelplaats 1 de school Dwarsstraat. Meer dan fiftO verklede deelnemers(sfers) waren aanwezig Het was een hele opgave om met deze groep spelen. Maar het gelukte, want de Schoorsteenveger en de Mosselman werden met vreugde gespeeld. Enkele massa-snelen, zoals de Zoeloes en De voetbalwedstrijd werden een succes. Voorts was cr een stuk je lekenspel van de R.K, Gidsen „Jan Klaas» sen gaat emigreren". In de Dwarsstraat stonden De Jonge Harmonie en de Kajot ters Drumband klaar om door de wijk tc trekken. In allerlei straten waren honderden toeschouwers Het spel van „Zwaan kleef aan" had heel Zuid op de bjeen gebracht Om even halnegen werd in de Nieuwe Maas straat de stoet ontbonden, nadat eerst de deelnemers een driewerf hoera hadden uit gebracht oo Da Jonge Harmonie, de Drum band en alle medewerkers. Ook deze avond was prachtig geslaagd' Advertentie SRIUEN DDijk»hooffi,r« OPTICIEN JJ. 1I0UIMAS7RAAT I ffKFOON 67*4 JCH1IOAM dansliefhebbers, die gisteren in het Passage theater de dansavond van de Balletschool Phyllis Lightstone bijwoonden, hebben ongetwijfeld een mooie avond ge had. Er is uitstekend werk geleverd en, ook het orgelspel van Joop Walvis was de moeite waard. De avond begon met een nummertje van de kleintjes, die als elfjes en kabouters ten tonele verschenen. Het was een fleurig ge zelschap dat het podium vulde en er met de natuurlijke gratie van de jeugd zijn sprookje opvoerde. Hier was dé dans meer ongedwon gen spel nog dan stijlvolle harmonie. Phyllis Lightstonê streeft bij de costume- ring niet naar strakke eenvoi'migheid. Zij richt zich kennelijk bewust op de levens vreugde, die in de bontheid van kleuren tat uiting komt. Zo is de Dans van de Meisjes tot een feestelijk schouwspel geworden. In dit tweede nummer was het misschien juist de linkse onhandige buiging der meisjes in hun kleurige jakjes en gestreepte rokjes, die bekoorde. Losjes en nog wat slordig, maar toch voor 4ö Jonge dansers een opmerkelijke preStaÜè was de kozakkendans, die vèêi training moet hebben gekost. Na dit begin kwam het werk der dan sers en danseressen spoedig op een opmer kelijk gaaf peil. De Vrijage in de Lente was origineel van opzet en werd uitstekend uit gevoerd. Ger Frenzen als officier was uit stekend; de choreografie van dit nummer was van hem. Ballet Blanc wa3 kort maar overtuigend. Marianne Vermeul mag hier even worden genoemd, als een goede belofte \'oor de toe komst. De dans van de Mirletons was een prestatie, die de leiding van de groep tot eer strekt Een hoogtepunt van de avond vormde de Grand Pas de Deux uit „Casse Noisette", waarin het danspaar Judic Spork en Gér Frenzen een bijzonder fraaie dans ten beste gaf op muziek van Peter I. Tsehaikowsky. In de variatie op de Suikerfee gaf Judic Spork precieus weik te zien. Na de jabileum-crlcetwedstrflden van het afgelopen week-end, waarin Hermes D.V.S. zulk „bright cricket" liet zien tegen het zeer sterke elftal van de Gambrtdge University Crusaders C.C. gaat Hermes I zich Zondag a.s. weer aan de competitie wijden. Het spel, dat Stolk c.s. de laatste weken te zien geeft, zal de heren van de Nederlandse Cricket Bond er wel van overtuigen, dat Hermes nog steeds tot één van de beste Cricket Clubs van or.s land behoort en zal de twijfel, die bij de Bond gerezen was, nu wel wegnemen. Ondanks dat zullen de Schiedammers zich Zondag a.s. weer geheel moeten geven, om het dit seizoen middel matig spelend V.V.V. bit Amsterdam ie overwinnen, wanneer zij deze vereniging aan de Damlaan ontvangen. De reserves van Hermes D.V.S. zijn deze zomer hopeloos uit de vorm: ze hebben nog geen overwinning kunnen boeken. Ook het afgelopen weekend werd verloren, n.l. van V.C.C, in Voorburg en nog wel met grote cijfers. A.s. Zondag gaat Hermes 2 by de Krekels in Den Haag op bezoek. Het dorde elftal van Hermes heeft nu vp wedstrijden gespeeld en vier daarvan ge wonnen. Het begint er dus naar uit te zien, dat zü het vorig jaar behaalde kampioen schap willen prolongeren. Zondag a.s. ontvangen zij op het Asvion- terrein. aan de Oudedijk het Rotterdamse Victoria. De uitwedstrijd tegen Victoria, Zondag j.l„ wérd door de Schiedammers gewonnen Van de andére Schiedamse cricketclub Excelsior '20, komt alleen het tweede elftal Zondag a.s. in het veld. Zij ontvangen öp het sportpark aan de Oüdedijk C.C.G. Zaterdagavond Schi edamRotterdam Zo zal dan Zaterdagavond het treffen tus sen het Schieten,s- en Rotterdams elftal plaatsvinden op het Hermesterrein aan de Damlaan. De elftallen zien er als volgt uit: Schiedam: v. Diest (d.R Osterholt en Corve- leyn (a.); J. v. Schyndel, Wink én Gudde (m.); Geel, v. d. Tuyn, Kunêmann, v. Pelt en Jac. Heyster (v.). Rotterdam: Dufourné (cU; v. Kerkum en Verboom (a.); Steenbergen, v. d. Hoek en Dörr (m.); v. Ede, Benningahof, Boot, Rijs- houwer en Hol (v.). Athleiiek De Schiedamse Handbalvereniging D.W.S. houdt Zondag haar eerste athtetiekdag op haar terrein aan de Oudedijk. Men zal zich o.a. oefenep in 100 meter hardlopen, kogel stoten, speerwerpen, hoogspringen en doei- scbieten. Dc komende Zondagen zullen steeds In het kader van alhtetiek staan. El ke week hoopt men een kampioen te kiezen, om dan de laatste Zondag van het gesloten handbalseïzoen uit te maken wie ér kam pioen athletiek 1084 wordt. Een scène «it de Lac des Cygnes, het twee de ballet van Tsjaikowski, dat in 1876 te Moskou werd gecomponeerd, thans in Schiedam uitgevoerd door de balletschool Phyllis Lightstone, Judie Spork en Gér Frenzen waren ook de voornaamste figuren van de Bruiloft van Franz Schubert en volgens de choreografie van Phyllis Lightstone. Hierin leefde deze zich uit in het anecdotïsche detail, dat haar voor het doel, dat zij zich gesteld heeft, bij zonder goed ligt en dat ook de warme waar dering van de aanwezigen kon wegdragen. In het Faust Ballet toonde Judic Spork zich een gepassionneeröe danseres en de Mephisto Van Ger Frenzen was een creatie. De Faust-figuur bleef echter op de achter grond. Zwak was het gebed op muziek van Joh. S, Bach; hier miste de dans de extatische overgave, de echtheid en de overtuiging, hetgeen door het spel van het licht der schijnwerpers slechts gedeeltelijk kon wor den goed gemaakt. HET concert, dat het R,K. Schiedams Mannenkoor „St Caecilia" gisteravond in „Arcade" heeft gegeven, was vóór de pauze gewijd aan de nagedachtenis van zijn helaas zo vroeg ontslapen, bekwame en geliefde dirigent Wira de Rooy. Het „Requiem" van diens vader, C. de Rooy, werd door de zeer talrijke aanwezigen staande aangehoord, en het programma bleef vóór de pauze op dit geestelijke niveau met als hoogtepunt de prachtige, maar zeer moeilijke „Paaume 121" van Darius Mllhaud, waarin het koor de vele muzikale hindernissen schitterend heeft ge- nomèn. Vooral het gedeelte „que votre prière soit la paix" voor hoge tenoren en orgelende bassen was prachtig. In het er aan voorafgaande „Tencbrae facta e simt" van Da Vifctoria klonken de tenors» in het forte wat scnreeuwerig, maar ze bleken ook over een uitstekend falset te beschikken. Fraai klonk het „Agnus Dei" van J. de Kerle, waarna „Maria boodschap" van Han van Koert wat zoetelijk aandeed. Hèt in het Russisch gezongen „Gebed" van Archanelski was koren op de molens van de bassen, die voor de Kozakken niet onder deden! Na de pauze was Honeggers „Alter Baum" het hoogtepunt; het is een uitstekende com positie, waarin het koor zich van zijn beste zijde heeft laten kennen. Ook in het stoere „Japanse schipperslied", het lichtvoetige „O, ciampanis", de Russische „Ballade van de 12 rovers" (een compliment voor de bij zonder goed gezongen solo!) en de geestige „Saltarelle" van Samt-Saëns viel de zuiver en sonoor klinkende, goed gedisciplineerde zang van dit mannenkoor op. De eer hier voor komt zeker voor een groot dèel toe aan zijn zo jong gestorven dirigent, maar toch ook aan Paul van der Putten, die met nog altijd jeugdig élan zijn gastheren tot zulke prestaties heeft aangevuurd. De Rotterdamse pianist Alex van Ameron- gen heeft de zang afgewisseld met een zeer bijzondere keus van zelden gehoorde piano stukken: een stevig gespeelde „Fantasie in c" van Bach, een fijn nagelaten werk van Chausson, „Paysage", de prachtige „Noc turne no 5 op. 37" van Fauré, de geestige „Gavotte uit de Suite op- 90" van Saint- Saëns en twee moeilijke, maar boeiende Russische werken: het „Scherzo no 2 in Bes" van Balakirew en de „Caprice-Impromptu op. 49 no 2" van Glazaenow. Het technisch zo gedegen, heldere en mu2lb8le spel vsn Alex van Amercmgen oogstje terecht ook zeer levendige bijval. G. M. DERSJANT. sportcolberts 25." - 29." - 35.- bijrorcie- frociü tweed, pantal6n« 15." -19." - 25." xuiver wolten kamgaren plastic regenjas poplin sporthemd stretch nylon ankiets vacantiepet SCHIEDAM HOOGSlft, 3W3 AMSTERDAM HIEUWEND!» 190

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1954 | | pagina 2