Er komt een B.B.-demonstratie eind September Volkomen vrije mededinging in het vervoer onmogelijk Reddersiverk Onze torenklokken voor de radio De beruchte Schiedamse overweg Heuglijk feit bij de Mid. Meisjesschool Een jeep in het oerwoud Boeken in de statistiek Agenda Schiedam Agenda Vlaardingen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gekozen N.V. Gusto lieeft bevredigende orderportefeuille Haar geschil met Rusland is uit de wereld Vlaardingen Zeilwedstrijden De Bommeer Zwaluwen verloor van H.O.V. uit Rotterdam Washington doet niet mee aan mensenhandel Uitvaart van mej. Annie M. J. A. Meijer Dames Kolb en Strooband 25 jaar bij R.K. Onderwijs Het hangt van organisatie af, in hoeverre overheid haar taak kan delegeren Prof. Tissot de Patot sprak te Eindhoven Tienduizenden dode vissen in de Seine Man heet leeuw terug Organisatie van industriële research lijdt ondet tekort aan iiiteUect Men heeft meer middelbaar en lager personeel nodig Sigarenmagazijn ter overname DHMISJfliPÖUKfM Wie het Ps'ieuwsblad leest, weet van alles het meest DONDERDAG 8 JULI Ï954 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BL'AD - PAGINA 3 Hoofdagentschap: Broers vest 3» tel» €8Q91 Het werk van de Bescherming Burgerbe volking vindt gestadig voortgang. Thans is in gebouw Irene aan ongeveer dertig leden van de reddersploeg, die door instructeurs cnder leiding van de heer Buitenhuis, een batch uitgereikt, ais teken dat zij hun theoretische opleiding met goed gevolg hebben doorlopen. Nadat bet schildje met de blauwe leeuw was uitgereikt richtte de heer Sjoers, hooid van de Schiedamse B.B., zich tot de aan wezigen, waarbij hij in het bijzonder ook de dames welkom heette, daar ze nu met eigen ogen zouden kunnen zien voor welk doel hun mannen en verlooiden zich inzet ten. In liet centrum van Schiedam Tegen eind September, aldus de heer Sjoers, zal er in Schiedam een demons tra tic worden gegeven met hiertoe gecon strueerde moeilijke situaties, zodat Schie dam iets nader bekend kan warden met het werk der B.B., de redders-, de brand weer- en de E.H.B.O.-plOvgen samen. Het is nog niet bekend, waar, maar vermoede lijk wordt een geschikte plaats in het Cen trum gekozen. In October beginnen nieuwe redderscursussen, vermoedelijk niet min der dan vijf parallelklassen tegelijk, zodat de B.B eind volgende winter over vol doende redders zal beschikken. Na deze toespraak werden drie films ge draaid, twee er van gewijd aan de K.L.M., cu de derde een aangrijpend beeld van het Vrijdagmiddag om 2 uur zullen de toren klokken van de St Janskerk worden geluid om aan de radioreportagedienst van de NCRV gelegenheid te geven een opname te maken. Enkele dagen geleden plaatsten wij een ingezonden stuk, een klacht van een onzer lezers, over de overwegmisère, onder de titel: „Schiedam in -de Gouden Eeuw?" Is het, zo vroeg deze lezer zich af, geen belachelijke vertoning, dat het Schiedamse gemeentebestuur wel over een natuurbad zit te confereren, dat maar liefst een slor dige anderhalf millioen gulden gaat kosten en niet denkt aan een spoorwegtunnel, waarmede vele tienduizenden guldens per jaar worden bespaard? Bij informatie wees men er ons op, dat briefschrijver klaarblijkelijk niet op de hoogte is van de vele problemen waarvoor het Schiedamse gemeentebestuur zich in dezen gesteld ziet. „Het gaat niet aan", zo vernamen wij, „de overweg te zien los van de veel verder gaande plannen ten aanzien van de spoor wegen rondom Schiedam en van het "in dustrieterrein, dat ten Westen van de Schïe zal komen. Over deze plannen wordt druk geconfereerd en de overweg vormt er slechts een klein onderdeel van. Niemand kan van het gemeentebestuur verwachten, dat wij met een overweg beginnen, voor be kend is op welk niveau de spoorwegen hier ten slotte zullen komen en hoe de toegangs wegen tot het toekomstige industrieterrein zullen worden. Ook hiervoor moeten nieuwe tunnels worden aangelegd en als geheel zal het ettelijke milli-oenen meer kosten dan het natuurbad waarvan deze lezer spreekt. Het is dus zeker niet zo, dat bot ge meentebestuur „de beruchte Schiedamse overweg" over het hoofd ziet. Het punt heeft reeds jaren de 'volledige aandacht van het gemeentebestuur en binnen niet te lange tijd kunnen hierover nadere mede delingen vworden tegemoet gezien". De afd. Middelbare Meisjesschool van de Rijks H.B.S. aan de Ovcrschicsestraat houdt dit jaar voor het eerst haar eindexamens. Sedert 1951 is hier na de eerste klasse een splitsing in gewone H-B.S. en Middelbare School voor Meisjes en thans is deze eerste groep leerlingen bezig met haar examens. Het heuglijke feit zal worden gevierd met een toespraak van de directeur tot de ouders op Vrijdagmiddag vier uur na de uitreiking der diploma's. Daarna zal aan de ouders thee geserveerd worden. Schiedam brengt 500 bijeen De CJMV heeft 500 bijeengebracht voor de jeep, waarmee de oud-CJMV-er, dr Maarleveld zijn zendingswerk verricht in het oerwoud van Nieuw Guinea. De jeep, die deze zendeling gebruikt voor het bezoeken van de zwartjes, dateert uit de vorige oorlog en is thans vrijwel ver sleten, zodat dr Maarleveld op de meest ongelegen ogenblikken en plaatsen midden in het oerwoud kan blijven steken. Nu heeft de CJMV met goedkeuring van het Simavi een landelijke steunactic opgezet. Schiedam heeft daaraan meegedaan door vrijwillige bijdragen. Bovendien hebben enkele afde lingen een tentoonstelling georganiseerd. Het resultaat is, dat Schiedam, Ketel en Oud-Mathenesse gezamenlijk bovengenoemd bedrag hebben bijeengebracht. Vergeleken met Juni 1953 heeft volgens de cijfers ven de Gemeentelijke Openbare Lees zaal en Bibliotheek de leeslust der Schie dammers zich vrijwel ongewijzigd gehand haafd. Er zjjn in deze maand 17881 boeken uitgeleend tegen 17138 in Juni 1953. Het aantal uitgereikte romans xvas thans 500 hoger. De uïtleenpost Kethel toonde een sterke stijging van het aantal studie- en kinder boeken; het filiaal Dwarsstraat had ditmaal meer interesse voor romans en kinderzoe- ken; het correspondentschap Maasdijk had een verdubbelde belangstelling voor romans en een aanzienlijk grotere navraag naar studiewerken. Het aantal houders van leeskaarten 19 3762, d.w.z, IC meer dan in 1953. Wel eii wee van de bevolking Geboren: Hendrik M. z.v. H, dc Jonge en p, W, Kevenhorster; Pieternella J. d.v. A. .T. Schelle kens en E- M. Jense, Overleden: A. Mes, 79 jaar; A. Th. van Es, 62 jaar. i reddingswerk in Engeland, in de navrante realiteit der oorlogsjaren opgenomen. „The five stayers of rescue" is een instructie film voor de redders- en opruimdienst, die men moet hebben gezien om te beseffen, welk een belangrijke rol de B.B. krijgt te vervullen wanneer onverhoopt een nieuwe Oorlog zou uitbreken of zich een andere calamiteit zou voordoen. De film toont te vens dat voor dit werk een grondige oplei ding noodzakelijk is. GEEN VOLKSDANSEN IN DE PLANTAGE De autopedwedstrijd. die gisteren in het kader van het Jeugdjolijt 1954 aan -de Corn. Drebbelstraat is gehouden, heeft heel wat belangstellenden getrokken. Er namen dan ook 110 jongens en meisjes aan de wed strijd deel. Voor de volksdansen, die voor heden avond op het programma stonden, was er heel wat minder belangstelling en de pro grammaleiders hebben dan ook besloten dit programmapunt niet te laten doorgaan. In plaats daarvan wordt een geeosfumeerde optocht gehouden. Padvinderskermis in Vlaai-dingen A.s. Zaterdagavond om 6 uur houdt de Wcsselgroep, groep 2 Vlaardingen, een pad vinderskermis op het terrein aan de Schie- damsedijk, ongeveer 100 meter voorbij de Vijfsluizen achter de nieuwe fabriek van Cincinnati. DONDERDAG 8 JULI. Passager 8 uur De Waraa's. Parallelweg: 7 uur optocht Zwaan kleef aan. BIOSCOPEN, Monopole: Dinsdag t.m. Donderdag 2,1 en 9 u.: „Pijlen der Kiowa's" (14 jr). Passage Theater: Dinsdag en Woensdag 2 en 8 uur: „Roman Holiday1 (a. 1.), geprolongeerd. TENT O ONSTELLINGEN. Stedelijk Museum, tot 31 Juli: De wereld van Vincent van Gogh in foto's van Emmy Andriesse (2—5 uur). LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en Blbl. Lange Haven: Geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van 9 30 tot 4.30 Uur en Iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Blbl„ Dam; Geopend Iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot uur; Iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van tot 8.30 uur. Zondags gesloten. MEDISCHE DIENST, Gemeente ziekenhuis, Nassauiaan, tel. 69126; R,K. Ziekenhuis Dr Noletstiehtlng, Dr Nolftt- 31raat. telefoon 6941L Voor aangifte van ongelukken beüe meu de G.G. en G.D., telefoon 69290 Voor spoedgevallen geopend des avonds Apotheek Jansen, Sw&mmerdamslngel 41. DONDERDAG. Handelsgebouw, 4.30 uur n.m., Prijsuitreiking schooltekenwedstryd „Meimaand - Bloei maand". Schuilhoek, Kortedyk 123, 7.30 uur n.m.. Te ken- en schilderclub „centaur". Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m., „Scaramouche" 14 jaar). IIandelsgebouw, 8 u. n.m., Bijeenkomst Comm. Jeugdtoneel met Willem van der Loos. Cantine HVO, 8—11 uur n.m., Schaakclub HVO. ftehntioth, fl uur n.m., ds W. Vroegmdewel) voor Herv.-Geref. Comité. Luxor-theater, 3.15 uur n.m., „Verboden spel' 14 (jaar) VRIJDAG. Luxor-theater, 8.15 uur n.m., „Tarzan en de Wazuri-dlamanten" <14 jaar). Stadsgehoorzaal, 3 uur n.m.. „Zolang jij bij mi- bent" (14 jaar). Grote Kerk, 8—0 uur n.m., Carillon concert door Hein de Ligt. Zomeravond-bespeling. Belangrijke telefoonnummers. Politie en Brandweer 2345. Zlekendlenst HoBaan ga. telefoon Z51L Geopend: Apotheek J. Backer, Hoogstr. 223, telefoon 2162. Telefoon 3229 voor een goed dagblad. Bij. kantoor Hotterdamsch Nieuwsblad. Smalle Havenstraat Vlaardingen. Bij geen gehoor no 2955. Boterbloemstraat no 4i. DEN HAAG, 7 Juli De samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft enige wijziging on dergaan: er zijn thans twee vertegenwoor digers van de F.v.dA., K.V.P. 1, C.H.TJ. 1, A.R. I en V.V.D. 1, Daarvoor bestond het college uit twee P.v.cLA., twee K.V.P., één C.H.U. en één A,R. Gekozen zijn: mevr. Chr. A. de Ruyter- de Zeeuw en dr J. P. van Praag (P.v.d.A.), A. C. A. Deerenberg (K.V.P.), rar T. A. van Dijken (A.R., mr dr J. J. R. Schmal (C.H.U.) en mr H. van Hiel (V.V.D.). Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd benoemd dr B. van den Tem pel (P.v.d.A.). Veiling Septer Tiel TIEL, 8 juli Veilingbericht der veiling Septer te Tiel van Woensdag.. Kersten, resp, a, b en c, Beierianders 42—66, 20—26, 43, 53—74, meikersen 75—85, 60—82, b-rood 45—53, c-rood 31—34; Varikse zwarte 44—72, 24—40, 34, 6877, Roeg meikers (Duitse) 53—76, 24—41; wijnkersen 66—82, 28—36. Verder resp. Ie en 2e soort: aardbeien: Dutch Evern 108—164, 81—96, .3.975»/«95, 128160, 100—112; frambozen 1)2—188, 40— 64 <78'?3"3n 37—48, 26—34; rode bessen 4074, 2845, zwarte bessen 81100, aardappelen: rote 1620, drieling 14—16, alles in cents per kilo. KAASMARKT Gouda 8 Juli. Aangevoerd 253 partijen. Ie kwal. 2.12—/ 2.18, 2e kwaliteit 2.02—/ 2.11, extra 2.192.52 per kg. Handel goe<i. De veelzijdige „Macuti", die in Portugees Öotl'Afrika dienst gaat doen als havenboot. loodsboot en boeienlegger, maakte Maandeg \ijn officiële proefvaart. Het schip, dat xverd gebouwd op de werf van de gebr. Niestern te Delfzijl, zal binnenkort door dc rederij gebr. Wijsmuller te Baarn naar de plaats van bestemming Beira worden gebracht. Aan het jaarverslag over 1953 van de N.V. Werf Gusto v.h. Firma A. F. Smulders ie Schiedam, ontlenen wij het volgende: Het resultaat van 1953 was wederom be vredigend. De exploitatierekening sloot met een voordelig saldo van ƒ2.472.373. Er kwam m 1953 een definitieve regeling tot stand t.a.v. het geschil met -de Russische rege ring. i.v. waarmee 'n beding van 490.267,69, wegens dit geschil gereserveerd, vrij kon worden gemaakt en bij de winst kon wor den gevoegd. De watersnood van Februari 1953 kostte de N.V. 160.051,24. zodat na afschrijving en rentelast, nog gen voordelig saldo van f 2.125.6/1,64 blijft, waaruit, 2oals reeds ge meld, een dividend van 6 pet wordt-uit gekeerd. De orderportefeuille rechtvaar digt de verwachting, dat ook het boekjaar 1954 bevredigende resultaten zal kunnen opleveren, altijd onvoorziene omstandighe den voorbehouden. Uit de balans vermelden wij nog dc vol gende cijfers: Gebouwen, gereedschappen, De zeilverenigingen W.S.V. De Bommeer en D.w.S.V. organiseren Zondag a.s. de 3e en 4e competitie-zeilwedstrijden, welke ge houden zullen worden op de Vaart en Vlieten- De wedstrijdbaan wordt tijdig op „Het Jachthuis" bekend gemaakt. De vlaggen op de hoeken zijn merktekens van de baan en mogen niet omver gevaren of aangeraakt worden. Gezeild zal worden onder het nieu we wedstrijd-reglement van de K.V.N.W.V, De boten in de gemengde klasse worden met - maximaal 2 man gezeild Gestart wordt om 10.30 uur en om 14 uur. Do prijsuitreiking, na afloop der wedstrij den, vindt plaats in Het Jachthuis. Er wordt deelgenomen door: Gemengde klasse; kleine B.M.; JS m2 klasse B; Vrijheidsklasse; 16 m2 klasse A; Valken en 12 m2 klasse. De Zwaluwen speelden Woensdagavond aan de Kethelweg een oefenwedstrijd tegen H.O.V. uit Rotterdam, datnaast een viertal eerste elftal-spelers een groep jongere spe lers had opgesteld, die in de toekomst in de 2e klasse zullen moeten spelen. Zwaluwen telde 2 invallers, voor Vogler en Hoogerboord en wel Sloots en K- van Dorp. De eerste deed het lang niet slecht, maar de linksbuiten toonde te weinig ini tiatief en was te besluiteloos. Mogelijk komt er nog een goede speler uit. indien hij heel wat gedurfder gaat spelen. De gasten hebben gedurende de gehele wedstrijd het spel beheerst, maar waren niet schotvaardig. Vooral Beun zag het doel nogal eens te hoog, zijn veldspel was echter zeer goed, waaruit hij menige kans voor zijn elftal wist te scheppen Na 8 minuten spelen kwam de bal bij de vrijstaande Sloots. die ongehinderd met een beheerste kopbal de stand op 10 bracht. Ondanks deze achterstand bleven de Rot terdammers sterker cn na 20 minuten spe len plaatste de jeugdige linksbuiten de bal goed voor 't doel. waarna rechtsbuiten, v. d. Jagt met een knappe kopbal. de gelijkmaker scoorde. Uit een snelle uitval van Zwalu wen kreeg Bergwerff een fraaie scorings kans, maar hij schoot ver naast de paal. Het overwicht van H.O.V, werd na de rust nog drukkender en de voorhoede van Zwaluwen kwam er slechts zelden aan te pas. Het plaatsen door de half-line liet in deze periode veel te wensen over. Na 25 mi nuten spelen slaagde de links-half v. <L Kerkhof er in met een keurig schot de stand op 1—2 te brengen. Kort daarop werd het 13 door een schot van korte afstand door de linksbuiten der gasten. Van der.Weïjden zag echter kort voor het einde kans de achterstand tot 2—3 te ver kleinen. Voor onze stadgenoten was het een nuttige wedstrijd, waaruit ongetwijfeld het een en ander viel te leren werktuigen en machines staan te boek voor een bedrag van ruim 4.800.00G. voorraden voor ruim anderhalf millioen, onderhanden werken voor een bedrag van ruim 28 mil lioen gulden. WAT ZULLEN WE ETEN Vrijdag 9 Juli: Gebakken visfilets Worteltjes Aardappelen Havermoutpap WASHINGTON, 7 Juli (U.P.) De Ver enigde Staten zullen ieder Tsjecho-Slowaaks aanbod om zeven gevangen gehouden Ame rikaanse militairen uit te wisselen tegen drie gevluchte Tsjechen van de hand wijzen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft nog niet kunnen vaststellen, of dit „ongehoorde" aanbod het werk van de rege ring te Praag is, of slechts een actie van de Tsjechische grenswacht Als het werkelijk een officieel regeringsdenkbeeld is, dan zal de gehele zaak als „een zeer ernstige affaire" worden behandeld, aldus Ameri kaanse autoriteiten. Zulk een gijzeling van Amerikanen zou een „nieuw laagtepunt" in de communisti sche gedragingen betekenen, aldus ver klaarde men te Washington. De V.S. kunnen op generlei wijze onderhandelen over een uitwisseling van Amerikaanse militairen tegen personen die naar het Westen zijn ge vlucht om veiligheid te zoeken. De belangstelling was zeer groot, toen gistermiddag het stoffelijk overschot van Annie M. J. A. Meijer werd bijgezet in de basiliek op het R.K. kerkhof Crooswijk te Rotterdam. Annie M. J. A. Meijer was oud-lid van de Tweede Kamer, van de provinciale staten van Zuid-Holland en van de gemeenteraad van Rotterdam. Zij was bovendien erepresidente van de R.K.-Vrouwenbond. 's Morgens zijn, in de parochiekerk van de heilige Lambertus, uitvaartsdienslen ge houden cn een plechtige mis van requiem aan haar opgedragen, waarna in de kapel van het kerkhof de gebruikelijke liturgische plechtigheden werden gehouden. De plechtige absoute verrichtte pastoor P. J. Maas en de heer Ch. H. M. van Op- penraay dankte namens de familie de aan wezigen, onder wie: mevrouw mr Ch. M. Oomen-Kyhler, secretaresse van de Neder landse R.K.~Vrouwenbeweging te Rotter dam, mevrouw N. HoDgeweeger namens het Vrouwengilde, mej. N. Vuylsteke, lid van de Rotterdamse gemeenteraad en staatsraad mr dr V. N, Degkcrs. Twee leraressen van de R.K,-Meisjes school in" de Hammerstraat vierden giste ren de dag, dat ze vijfentwintig jaar gele den bij het onderwijs kwamen. 's Morgens begon het feest met een K, Mis van dankbaarheid, opgedragen aan de dames P. Kolb en A. JVï. Strooband door kapelaan F. v. d. Burg. Aan het gezamenlijk ontbijt in het kloos ter der Zusters spraken het hoofd der schooi, zrLamberta en het hoofd van de kweekschool, zr Augusta hun dankbaarheid uit tegenover beide jubilerende dames. Van d« eerw." Moeder Overste kregen bei den een missaal en van de collega's waar devolle geschenken. 's Middags was er feest voor de kinderen die niet alleen het programma verzorgden, maar ook hun onderwijzeressen met leuke cadeaux verrasten, KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. cKrk. Aangenomen naar Fer- werd J. Breur, iegerpred. te Amersfoort. Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac. "W. Vroegindeweij) H. Goedhart te Middelhar- nie. Geref, Kerken. Beroepen te Stadskanaal (vac. L. G. Pleysant) G. Schrovenwever te Scheemda. Te Middelburg (vac. H. Veld kamp) J. Heule te Edam. Te Zwarte broek K. Ubels te Vollenhove. Te' Wes- terembden H, D. Bakker, cand. te IJmui- den. Aangenomen naar Valkenswaard G. F. Ch, Goslinga, cand. te Buitenpost, die be dankte voor West-Terschelling—Midsland. Bedankt voor Ooltgensplaat H. K. Pool man te Andel (Bra). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Hiiken W G. de Vries Ie Winschoten. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Moer- kapeïle A. v. Stuyvenberg te Nunspeet. Zolang de disharmonie in het vervoer wezen niet door regelend optreden der eco nomische subjecten kan worden uitgeban nen ligt er voor de overheid een taak, om de ontwikkeling verstandig en doelmatig te leiden. Daarbij moet de overheid de speel ruimte voor de ondernemer wel beperken, maar niet opheffen. Aan deze eis voldoet de vervoerpolitiek, zoals die tot nu toe is be dreven. Op vele markten heerst een levendige concurrentie. Waar deze mededinging niet aanwezig is, kan de ondernemer zowel aan de zijde van de ontvangsten als aan de zijde van de kosten een ruim arbeidsveld vin den, waar hij zijn kwaliteiten ten nutte kan maken. De overheid zorgt er voor, dat deze ondememersactiviteit in overeenstemming is met het algemeen belang. Het hangt van de kracht der organisaties cn van hun breedheid van visie af. of en in hoeverre de overheid haar taak ten dele kan dele geren.' Dat zijn enige van de conclusies waartoe prof. dr J. P. B. Tissot van Patot kwam In het referaat. „Enige economische aspecten van de Nederlandse vervoerpolitiek" dat hij in het Philipsgebouw te Eindhoven hield ter gelegenheid van de 37e wetenschappelijke samenkomst van de Vrije Universiteit te Amsterdam, naar aanleiding van de op 15 Februari 1954 in werking getreden wetten nopens goederenvervoer over de weg en te water. De in het algemeen belang aan de ver- voervoomening te stellen eisen, aldus prof. Tissot. verdragen zich niet met de werking van vrije mededinging. Deze zou hier en nu tot een chaos leiden, welke economisch noch staatspolïtïck aanvaardbaar is Daar om moet de, vrjjheid worden beperkt. Zelfs indien door afspraken tassen ondernemers deze principieel te verwerpen disharmonie in haar schrilste uitingen zou kunnen wor den voorkomen een mogelijkheid dte b(j het grote aantal ondernemingen niet als realiseerbaar mag worden beschouwd dan nog zou de overheid uit hoofde van het bij het vervoer betrokken algemeen belang moeten kunnen ingrijpen, normen moeten kunnen stellen en toezicht op de naleving daarvan moeten kunnen oefenen. Uitgaan van „free enterprise" Is daarom onwerke lijk: deze toestand is in het vervoerwezen nimmer aanwezig geweest. Vrijheid binnen grenzen De noodzaak van vcrvoerspolitiek ontleen de spreker o.a. aan het algemeen belang, dat zekerstelling eist van voldoende vervoer- gelegenheid vandaar bepalingen omtrent het minimum aantal treinen per dag en over het aantal rijtuigen per trein evenals verzekering van geregelde en ongestoorde uitoefening van het vervoerbedrijf, ergo bij voorbeeld stakingsverbod aan het personeel. De enige uitweg uit verstoring van het evenwicht door concurrentie van vervoer te land en te water aan spoor- en tram wegen heeft bestaan, aldus prof Tissot, In ingrijpen van de overheid ter regeling van de verhoudingen tussen de vervoersonder nemingen, waarbij het algemeen belang moest worden veiliggesteld en tevens de niet langs natuurlijke weg bereikbare eco nomische werking van. het vervoerapparaat moest worden verzekerd. De strijd van de „wilde bussen" tegen het geregeld vervoer van spoorwegen en a&tobusdienstonderne- mingen en de nu nog bestaande mededin ging tussen vormen van geregeld en onge regeld personenvervoer over de weg wer den door spreker hierbij in herinnering ge bracht Doel van 's overheids ingrijpen in het goederen- en personenvervoer is het ver krijgen van een vervoersvoorziening, die be antwoordt aan. eisen van het algemeen be lang, de economie van het vervoer incluis. De onderneming als economische eenheid van productie wordt dus in volle waarde erkend; alleen wordt in het algemeen be lang haar activiteit aan een aantal inslitu- Haringvangs tberichten Hedenmorgen: VI 78, thuisvarend; VI 79, 4 kantjes; VI 85, 15; VI 203, 2; VI 205, 3; Vi 206, 5; VI 207. 6; VI 29, thuisvarend; VI 86. 30 VI 97, 50; VI 114, 12, VI 142, 5; VI 190, 15; VI 196, 4; VI 197. 17; Vi 199, 20; VI 53, 10; VI 61, 14; VI 83, 12; VI 166, 3; VI 200, 10; VI 50, 23; VI 80, 30; VI 24, 15; VI 56, 10; VI 84. 50; VI 132, 10; VI 89, 30. Gisteren zijn van de haringvisserij bin nengekomen: de VI 115, G. v. Roon met 363 kantjes; de VI 71, A. v. Toom met 1B2 en de VI 132, H. Plugge met 294, Vertrokken is. de VI 70, P. Keus. MARKTBERICHT Hedenmorgen werd aan het Afslaglokaal betaald voor: maatjesharing groen f74f 114, idem jong f 48.20f 56, idem zout f 35.50— <1.10, idem groot f49.10f 52.50; makreel f 25.20—f 25.40. tionele voorwaarden gebonden. Zoveel mo gelijk wordt de vrije keuze van .de consu ment gerespecteerd, zodat de vervoerders worden geprikkeld, invloed op zijn beslis sing te blijven oefenen. Wei als instrument De politiek van de overheid concentreert zich op het probleem van de regeling van ■de verhoudingen tussen de verschillende vervoerstakken. Instrumenten daartoe zijn de verschillende vervoerswetten. Door af bakening van markten, vaststelling van het aantal aanbieders, vaststelling van het pro ductie-apparaat en regeling van het gebruik van. dat apparaat heeft de overheid getracht de hoeveelheid aan te bieden vervoersdien sten te regelen, evenals door beïnvloeding i van de kosten, dus langs indirecte weg. Ter bevordering van. de economie ln het vervoer heeft de overheid rekening moeten houden met waarborging van voldoende vervoergeiegenheid, verzekering van een ge regelde en ongestoorde uitoefening van het bedrijf en een garantie van gelijke behan deling van verladers en reizigers Aan de geregelde diensten in het personenvervoer- bedrijf is vcrvoerplicht opgelegd en de dienstregelingen en uniforme tarieven zijn aan 's overheids goedkeuring gebonden. De machtsverhoudingen op de markt zijn ten gunste van de vragers gewijzigd, maar de kosten zijn gestegen. PARIJS, 7 Juli (U.P.). Elke toerist in Parijs maakt een wandeling langs de kaden van de Seine, waar hij soma „clochards" (dakloze zwervers) op een krant ziet slapen, minnende paartjes op banken ontwaart, maar in elk geval altijd de geduldige vissers ziet, die daar hun hengels -uitwerpen. Wat vrijwel nooit iemand gezien heeft," is echter dat deze vissers jets vingfen. Het leek of er in de Seine geen vis "zat-33e mensen, die vorige week Parijs hebben •''bezocht, weten nu wel anders, want er drijven tienduizen den dode vissen in deze zelfde Seine, De toeristen mijden de kaden en zelfs de hardnekkigste vissers, schijnen zich te laten verjagen door de penetrante stank van deze vissen, die op sommoge plaatsen in zo groten getale ronddrijven, dat hun -witte buik^ een enorme deken lijken te vormen. Het verschijnsel wordt veroorzaakt door oc-n jaar van weinig regenval en een lage wa terstand in de zijrivieren van de Seine, waardoor er te veel vis in 'deze rivier is gekomen. De dode vis begint eên ernstig probleem voor de volksgezondheid te -vormen en van overheidswege is men nu doende, elke dag met grote netten een onwelriekende vangst binnen te halen. Enorme schalen nog leven de vis zwemmen vlak langs de kant, hap pende naar zuurstof, die in te geringe mate ln het water aanwezig Is. Er is «geen middel om de vis in de Seine te redden. KAMPALA (Oeganda), 7 Juli (U.P.), Een Afrikaanse bewaker van de wildstand en een spoorzoeker werden kortgeleden door een leeuwin aangevallen, aldus.uit het - achterland binnen gekomen berichten. De leeuwin sprong op hen toe en beet de wacht in zijn dij. Deze betaalde met gelijke munt door een stuk huid tut de flank van zijn verbaasde aanvalster te happen. De wacht is aan de beterende hand- De leeuwin overleefde het avontuur niet de spoorzoeker schoot haar neer. In de 198e vergadering van de afdeling voor Werktuig- en Scheepsbouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, heeft prof. dr W. 3- D. van Pijck, adviseur van de directie der N.V. Baiaafschc Petroleum Maatschappij gesproken over de organisatie van de industriële research. Spreker begon met een aantal problemen te noemen, ontstaan door de enorme toene ming van de research-activitelt, zoals het toenemend tekort aan bekwaam intellect; het steeds sneller wordend tegnp», noodza kelijk om dc vruchten van de research te kunnen plukken; de nauwelijks meer te ver werken stroom van publicaties. Het ziet -tr naar uit, dat de behoefte aan geschikt in tellect de grens van het in de bevolking aanwezige potentieel heeft bereikt, waarbü in het bijzonder in het oog dient tc worden gehouden, dat dc research-behoeftc niet mag worden bevredigd ten koste van dc behoefte voor onderwijs, vaor bestuurs functies cn voor zovele andere belangrijke functies tn de samenleving die anders zou worden ontwricht. Veemarkt Doetinchem DOETINCHSM, 7 Juli, Op de gisteren gehouden veemarkt zijn aangevoerd 2431 stuks vee, verdeeld als volgt: 728 runderen (waaronder begrepen vaarskalveren, 56 schapen, 244 lammeren, 10 geiten, 16 paar den. 34 veulens, 482 biggen. 24 lopers en 6 dragende varkens. De prijzen bedroegen: kalf- en melkkoeien 700—975, kalf vaarzen ƒ600—900, guste koeien 500—750, guste vaarzen 520—620, pinken 325—425, graskalveren f 250—2S0. vaarskalveren 70100, nuchtere stierkal veren f 3450, schapen 90—110, lammeren f 35—60. biggen 4660, lopers 70—85, dragende varkens 300—400, werkpaarden 650—850, veulens 200—275 alles per stuk- Vette kalveren: eerste kwaliteit ƒ2—2.28 per kg. levend gewicht, -tweede kwaliteit 2.652.78 per kg. levend gewicht, derde kwaliteit 1.40—1.60 per kg. levend gewicht. Slachtvecprijzen: eerste kwaliteit ƒ2.80 3 per kg. geslacht gewicht, tweede kwaliteit ƒ2.05—2,78 per kg geslacht gew. 3de kwal. f 2,35—2.55. per kg. geslacht gewicht, worst koeien 2.15—2.30 per kg, geslacht gewicht, Slachtpaarden ƒ1.451.60 per kg, geslacht gewicht. De handel in gebruiksvee was vlug. maar ■de prijzen bleven onveranderd. De prijzen van het slachtvee waren onveranderd. In nuchtere kalveren was een kleine aanvoer. Prijzen niet hoger. De beste kwaliteit vette kalveren werd vlug verhandeld tegen Iets hogere prijzen- Handel in mindere soorten trager. De handel in schapen en lammeren was vlug en prijshoudend. De biggen en lopers waren duur. Dragende varkens wa ren goed verkoopbaar. De organisatie van de industriële research, die tot voor kort ten gevolge van de ver vlakking van loonschalen het meest gebaat was bij een hoog percentage academici ten opzichte van hulpkrachten, zal in de toe komst meer middelbaar en lager personeel moeten aantrekken ten einde het hoogste rendement van het beschikbare intellect te kunnen verkrijgen. De noodzakelijkheid om het tempo op te voeren, is onverenigbaar me.t het door de zelfde personen gelijktijdig meer aandacht wijden aan het volgen en verwerken der wereldliteratuur. Volgens spr. is het daarom het beste, om' de research-organisatie zo op te bouwen," dat de research geschiedt in .werkgroepen, bestaande uit elkander aanvullende specia listen. ten einde alle facetten vud het fn studie zijnde probleèm gelijktijdig te kun nen belichten, terwijl de literatuur wordt bestudeerd en nagewerkt in vakafdelingen van gelijk georiënteerde personen. Voorts moet het zo worden ingericht; dat voor de research-werkers na een periode van productief en creatief werk ander krachtige leiding en in hoog tempo ïn een werkgroep, een periode volgt van geestelij ke regeneratie in *-ibsorptie£ en reflectief werk in een vakafdeling- Studiereizen en detachering' voor b.v. een jaar aan eon universiteit, waar in het be treffende vakgebied een begaafd en origi neel denkend hoogleraar doceert, zijn voor al voor kleinere research-instituten waar devolle middelen, om hun tesearch-werkers geestetijk periodiek op peil» te brengen. Ten slotte wees spreker er'op, dat de in dustrie aan de vorming, de selectie en de systematische opleiding van leiders van werkgroepen en hoofden van vakafdelingen in de research meer dan gebruikelijke aan dacht zal moet,en schenken. Rassen scheiding in Louisiana BATON ROUGE (LorUslan®, V.5.), 7 Juli (UP) De Senaat van, de izuidelijke Ame rikaanse slaat Louisiana heeft gisteren met overweldigende meerderheid drie wetsont werpen aangenomen, welke bepalen dat de rassenscheiding op de scholen desnoods met behulp van de politie moet worden gehand haafd. Door deze actie is Louisiana de eer ste staat geworden, die zich openlijk verzet tegen het recente besluit van het opperste gerechtshof der Verenigde Staten, waarbij het principe van aparte scholen voor blan ken en negers werd afgewezen. MARKTBERICHTEN VEEMARKT GOUDA 8 Juli. Aangevoerd 41 slachtvarkem», 2.38—2.42 per kg geslacht gewicht; 434 magere varkens, 1.902.20 per kg bruto 667 biggen, 45—65 "per stuk. Handel matig. 51 Nuchtere kalveren, f 38—52 per stuk. Handel redelijk. 2 Bokken en geiten, f 14—20 per stuk. Handel matig. aotiftuft OfUNMTRMT» SCHIEDAM ra 4M» met vrije woning, zonder woning ruil, goede bijverdienste Br. onder no. C 69, Bur. Broers- vest 3, Schiedam. fris en fleurig gestreept, gebloemd, fantasie of effen en zwart-wit, zeer modern. Damesmodes W. v. d. BURG LANGE KERKSTRAAT 19 TELEFOON SUIS SCHIEDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1954 | | pagina 2