■Ml De Godsdiensten van Schiedam in de statistiek Droom wordt werkelijkheid Zwedens traditionele huisindustrie bloeit H EEN TIJDELIJK TEKENAAR Iliiiipïs Een belangrijk hoofdstuk uit drs Diederichs rapport Een misverstand f iea- S.Z.C.-dames op weg naar kampioenschap Reitsma kampioen I schaken f Agenda Schiedam Agenda Vlaardingen Shakespeare's Midzomemachtsdroom houdt Schiedamse amateurs in de ban Met behulp van de regering Ook S.V.V. voor premiestelsel Nog een laatste match Broersvcld was slagveld K UXNTJES DINSDAG 20 JULI 1954 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdagentschap: Brocrsvest 3» teL 68091 „Wtf leven in een ïand", oWus drs Diederlch bij de besprekingen van zijn rapport over de Structuur van de bevolking der gemeente Schiedam nu en in de toekomst, „maar het godsdienstige en politieke leven steunt op de bekende drie zuilen. Dit brengt met zich, dat bij elk onderdeel der gemeentepolitiek rekening moet morden gehouden met de godsdienstige samenstelling van onze stad. Moeten er sportparken gesticht worden, in- stellingen van 07iderujys worden gebouwd, speeltuinen worden ingericht steeds moet elke groep zijn rechtmatige ctandeet daarin hebben. Er feomen dus steeds drie dingen naast elkaar, voor elfce groep afzonderlijk. Maar is dat steeds verantwoord? Hoe wanneer een der groepen numeriek zioakker leoTdt? Is het wel juist om drie noetbalterreinen «cast elkaar aan te leggen, wanneer de statistische prognose luidt, dat over enkele tientallen- jaren de kleintjes wellicht beter bp de groten te past kunnen gaan? Ook op dit terrein moet het gemeentebestuur dus beschikken over betrouwbare ge gevens. Hoe is thans de juiste stand van zaken en wat mogen «?y hier in Schiedam ver wachten van de toekomst? Groeiende onkerkelijkheid Drs J. H. Dlederièh geeft hierop een ant woord aan de hand van de volkstellingen, en van de uitkomst der verkiezingen en zijn eerste opmerking Is, dat de onkerkelijkheid in Schiedam enorm is toegenomen en nog steeds voortgaat zich ver-der uit te breiden. In 1809 gaf l 29"/o van de Nederlandse be volking te kennen zich niet tot een of ander kerkgenootschap te rekenen; voor Schiedam was dit cijfer 0.3°/#. Nog geen halve eeuw later in 1947 waren deze cijfers res pectievelijk 17#A> voor het gehele land en 21% voor de gemeente Schiedam; voor de mannen was het getal in Schiedam zelfs 22.8'/», In de rij der gemeenten met meer dan 50.000 inwoners staat Schiedam met deze 2lVe onkerkelijken op -de dertiende plaats, Er zijn 25 van deze gemeenten; Amsterdam staat met 45,2"/» -onkerkelijken op de eerste plaats en Tilburg sluit de rij met 1.1%. Rot terdam heeft 31.1% onkerkelijken en onze zusterstad Vlaardingen 14.4®/*. Voor Schie dam valt de grote toeneming der onkerke lijkheid samen met de vestigingstop in. de jaren 1920 tot 1930. In 1899 gaven haast twee derde der Schie dammers te kennen Protestant te *Un en wel vDor het merendeel rechtzinnig her vormd. In 1947 ia dit gedeelte flor bevolking tot goed een derde teruggelopen. Het aan tal gereformeerden handhaafde zich vrfj be hoorlijk met 6,45V» tegen 7.85*/# in 1899. De katholieken zagen hun aandeel in de Sohie- damse bevolking in deze halve eeuw terug lopen van 39.3*/» tot 32,35'/» fn 1947. De veranderingen in de kerkelijke samen stelling der bevolking zijn nog niet tot staan gekomen. Drs Diederlch heeft grafieken samengesteld, volgens welke onder -de katholieken en de onkerkelijken het aantal kinderen beneden de vijftien jaar relatief groter Is dan bij de hervormden. Ook m de leeftijd van 25 tot 39 jaor hebben de onkerkelijken een relatief sterker contin gent, -dan de.kerkeiijke groepen en vooral de hervormden en gereformeerden. Bij deze groepen komen daarentegen de oudere leef tijden meer nëar voren. Dat de katholieken de kinderrijkste gezinnen hebben, gaat voor Schiedam niet op. In Brabant is het aantal kinderen per tien vrouwen in de leeftijd van 21 tot 49 jaar 19.3V#, voor Nederland la het katholieke gemiddelde 17.7*/» en voor Schiedam slechts 15.8'/#. De onkerkelijken daarentegen hebben In Brabant per 10 vrou wen 14 kinderen, in Nederland gemiddeld 14.4 en in Schiedam 16.3 tegen 11.4 bij de Nederlands Hervormden. Indien alïe andere factoren, zoals vesti ging en vertrek verder gelijk blijven, be tekent dit dat de groep rooms-katholicken en de onkerkelijken sneller zullen toenemen dan de andere groepen. Iets nieuws in de statistiek Hoe zijn- nu de inwoners ven Schiedam over de verschillende wijken verdeeld en hoe is de verdeling der godsdienstige ge zindheid in elk dezer wijken? Drs Diede- Kon. Wilhelmina-mars 1 Dr O. Sterk v. d. "Weg, Leider vac f de wandelsportvcrenigjng van het Rode Kruis, stelt er prüs op de he- 5 richten over de onderstelde onspor- I tleve houding van deze wandelsport- 5 vereniging in het juiste licht te stel- 5 De kwestie berust op een misver- i 5 stand. Reeds voor Maassluis hebben 5 de heren zich aan controlepost 32 for- s meel afgemeld en ztfn toen na dc twee- 5 de controle op de trein gestapt. Nie- 5 mand heeft er aan gedacht zich af te 5 t melden in De Korenbeurs. 5 Slechts één der dames is daarheen g gegaan voor een aangelegenheid, die f met de mars verder geen verband 5 hield. Tot haar verbazing werd haar 5 meegedeeld, dat de groep de eerste 5 5 prijs gewonnen had. Zy heeft zich d£t 5 5 ten onrechte laten aanleunen en dat j* de jury niet kan terugkomen op haar beslissing is zuiver een reglementaire 5 kwestie. Maar het spreekt vanzelf, dat 5 de wandelsportvereniglng van het Rode 5 Kruis de eerste prijs niet accepteert. 5 LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12,30 uur en 2—6 uur; brutnlederen actetas; groen kin dertasje met inhoud; lederen portemonnaie; kindertasje; kentekenbord; bruine jopper; lederen riem; houten krat met lat. Te bevragen bij de vinders: portemon- naie met inhoud, Fr. Veen, Vriendschap straat 6b; schooletui, B. Rijnberk. Paulus Potterstraat öb; kinderportemoimaie, J. C. v. Gerven, Lekstraat 82b; kinderportemon naie met inhoud, Hoek, Boerhaven laan 47c; brutnlederen actetas, A. Ris, Rotterdamse- dljk 202b; etui met vulpen en vulpotlood, p. v. Wassenaar, Noordvest 57; ring met lo per en sleutels, F. Bronsgeest, Oostsingel 80; vulpotlood, mej. Vol, v. Beverenstraat 15; zltverbon, F. Roos, Sommeladijksestraat 22; padvindersrïem met portemonnaie, K. v, Fontijnen, Vlaardingerdijk 209b; beige poppenwagen, Eggemeijer, Talmalaan 5; mondharmonica. M. Spruijt, Rubensplein 10; ollevuïler, W. de Jong, van Leeuwenhoek straat 4b; deurknop van auto. W, v. Hees, Aleidastraat 50; padvindersrïem, E. Krab bendam, Rubensplein 17b; zwart windjack, A. Bres, Alb. Thumstraal 13a; geel vestje en riem, M- Hollander. Brugmanstraat 3b; hondenhalsband, F. Gokke, Goeman Bor- gesiuslaan 57. rich publiceert daaromtrent de volgende cijfers: Westerkwartier Vi der Schiedamse bevol king; Singelkwartier 27.1% der bevolking; Gorzen 3/6; Centrum 7.6°/» en overige wijken ca 15®/# der bevolking. De verdeling naar kerkelijke gezindheid voor de totale bewolking was in- 3947; Rooms Katholieken 32.95'/», Ned. Hervormden ca 35'/*, onkerkelijken 21'/», Gereformeerden 6.45"/*, Evang. Lvthersen etc. de rest. 2n het Westerkioartier is het aantal katholieken relatie/ tefs groter, dart het stadsgemiddelde, evenals het aantal gereformeerden. Irt het 5»ngelktuartier zyn gereformeerden en on kerkelijken met resp, 8,56 en 22.26% xets sterker vertegenwoordigd dan het stadsge middelde. Dc Gorzen 2ijn sterk protestants met 34.8'/* hervormden en 10.94 gereformeer den. Zn het Centrum is illO gedeelte R.K. en m de wi/k tussen haven en grachten is hun aandeel zelfs nog groter met 44.18*/#. Buiten- havenkwartier is uoor 32.77'/# heruormd, de onkerkelijken vormen hier 24.39'1* der be volking. In het agrarische stadsdeel Kethel en de omliggende buurtschappen houden Rooms-Katholieken en Nederlands Her vormden elkaar met resp. 41.82'/» en 42.77'lt prachtig in evenwicht, Hier wonen, slechts 6.73"/» onkerkelijken. Het is voor de eerste keer, dat in statis tisch cijfermateriaal zo uitvoerig wordt in gegaan op de godsdienstige verhoudingen in de afzonderlijke wijken. De samensteller van het rapport i& van oordeel, dat het voor de plaatselijke middenstand van betekenis moet zijn zich in deze cijfers te verdiepen; zij kunnen b.v. belangrijk zijn, wanneer men er toe wil overgaan ergens een. nieuwe zaak te vestigen. Helaas geeft het rapport geen antwoord op de vraag hoe de verhoudingen liggen in de nieuwe wijken, waar uiter aard de meeste nieuwe mlddenstandazaken zullen worden geopend. De stadsuitbreidin gen der laatste jaren hebben juist m deze gedeelten der stad geheel nieuwe verhou dingen doen ontstaan, zodat de cijfers van de volkstelling van 1847 hier een onjuist beeld zouden geven en tot foutieve con clusies zouden kunnen leiden. Waterpolo. Zonder blikken of blozen hebben de Schiedamse dames thans het Vlaardmgse zevental onder handen genomen en. met een nederlaag naar huls gestuurd. Helaas kwam V.Z.C. met 6 speelsters op en de S.Z.C,-dames waren zo sportief om een speelster in de hoek te leggen. Dit be tekende voor de Schiedamsen enigszins een handicap, want deze.ploeg is zeer goed op elkaar ingespeeld. Desalniettemin heft de V.Z.C,-voorhoede het de S.Z.C.-achterhoeöe slechts een paar malen moeilijk kunnen hta" ken. Verder dan enige pogingen kwam het niet en keepster Bia Lensveld heeft het niet bijzonder moeilijk gehad. Aan de andere kant had de V.Z.C,-keep- sier meer te doen en zij kweet zich op be hoorlijke wijze van haar taak. Mogelijk kwam dit doordat zij wist waar de gevaar lijke schoten vandaan moesten komen, want beide verenigingen zwemmen 's win ters in hetzelfde had. Zo ook kwam het dat de speelsters precies wisten wig zij streng moesten bewaken en wie zij enigs vrijheid kunnen Iaton. Een gevaarlijke zwemster Als incest gevaarijke gold voor V.Z.C. de Bnolle Cocky Gastelaars, die dan ook terdege in de gaten werd gehouden, al was het naar onze mening soms wel wat zwaar door op de benen te zwemmen. Toch was zij het die de grondslag legde voor twee van de drie doelpunten. Altijd weer is het haar snelheid, die de basis is voor een of meerdere doel punten. Het eerste doelpunt getuigde hier van weer overduidelijk, want na een snelle spurt kwam zij alleen voor het doel, waar bij de V.Z.C.-rechtsachter niets anders overbleef dan over te nemen, waardoor Henny de Kok vrij kwam te liggen en kei hard inschoot, 1—0. Op volkomen analoge wijze kwam het tweede doelpunt tot stand, doch nu was het Netty Nobel die de bal in vrije positie toegespeeld kreeg en niet faal de, 2—0. Deze stand bleef tot de rust onge wijzigd met een in de meerderheid zijnde <3 2 .C. Na de rust drong S.Z.C. sterk op, zodat ten slotte midachter Truus Keyzer het drie tal doelpunten vol maakte. Verdere vooruitzichten Hiermede hebben de Schiedamse dames nog maar één punt nodig om van het kam pioenschap verzekerd te zijn. Wij twijfelen er niet aan dat dit kampioenschap aan deze ploeg ten deel zal vallen, want er moe ten nog twee uitwedstrijden gespeeld wor den en wel tegen L.A.C. 1, die zij thuis met 50 sloegen en ten slotte tegen V.Z.C. in Vlaardlngen. Tot op heden zijn zij nog ongeslagen met 12 punten uit 6 wedstrijden en een doelge- middelde van 22 voor en 5 tegen. De herenploeg van D.Z.V. 1 uit Delft ver pletterde S.Z.C. 1 en werd ongeslagen kam pioen in de tweede klas K.N.Z.B. Hier zag men een superieur spelend D.Z-V. en een volkomen falend S.Z.C. Prachtig was het spel der Delvenaren, bij wie vooral het ploegverband opviel. Goed samenspel was de basis van deze 8—1 overwinning, waar-, tegenover S.Z.C., overigens sterk verzwakt door vele invallers een pover spelletje stelde. Voor Delft een verdiende overwinning met een ploeg, die het waard is naar de eerste klas te promoveren. Het programma vermeldt deze week twee thuiswedstrijden en wel op Woensdag 21 Juli: Heren: S.Z.C. 2—D.W.T. 2 (Haarlem) en S.Z.C 3—R.Z.C. 3 (Rotterdam). i Het eerste dameszevenfal gaat naar Rot terdam om het op te nemen legen L.A.C. 1. Te iverk gaan naar behoefte Het is wenselijk de conclusie te vermel den, waartoe drs Diederlch, na het weer geven dezer cijfers, komt. Hierin geeft deze statisticus de betekenis aan van dit deel van zijn onderzoek en wij zouden hem en de lezers te kort doen, wanneer wij, zoals een andere plaatselijke krant, deze conclusie niet vermeldden. Elke groep afzonderlijk, aldus drs Diede rlch, moet voldoend© mogelijkheden krijgen tot ontplooiing cn bevordering van het ver enigingsleven in eigen kring. Het kost geld, veel geld zelfs om een wijk uit te rusten met gebouwen ter bevrediging van de cul turele behoeften en om de gemeenschap niet nodeloos op kosten te jagen, is het nood zakelijk de middelen ten behoeve van ge bouwen, terreinen en dergelijke zo rationeel mogelijk te besleden. Dit rationele betekent niet meer cn niet minder, dan overeenkom stig de aanwezige behoeften te werk te gaan. JhWlWttWmWMWttttWWWWWWMHWWHWWWWiVtJ 5 In een schaakkamp, waaraan door 5 t tien spelers werd deelgenomen eindig- den de heren L. Reitsma en J. W, F. 5 Meijer met een gelqk aantal punten. 5 Daarna waren neg drie beslissing?- 5 wedstrijden tussen beide schakers no- s s dig om de heer L. Reitsma definitief s als kampioen voor Schiedam aan te 5 wijzen. 5 5 De prt/suitreiking zal plaats hebban 5 op Vrijdag 23 Juli in het clublokaal uan de S.C.S., bovenzaal Amstelbron, 5 j Broersyest. 5 MARTI NIT OP DONDERDAG TEGEN D.H.S. Na de 3—1 nederlaag tegen E.D.S. heeft het elftal van Martmit weer wat goed te maken, en dat dit niet mee zal vallen staat bij voorbaat vast. Want a.s. Donderdag zal het Schiedamse D.H.S. naar het Volkspark komen met de vaste wil om de tot heden, bereikte 31 stand te vergroten en zo doende de wisselbeker te bemachtigen. Voor het Martinit-elftal moet het parool zijn de D.H.S.-achterhoede met open aan vallen te verschalken. Dan zal er zeker kans van slagen zUn deze wedstrijd tot een goed einde te brengen. De Martinïfc-achterhoede zal tegen de steeds goed spelende voorhoede hun beste kwaliteiten moeten tonen om het doelpunten te voorkomen. DINSDAG ZO JULI. Hjsterbeilaan 7.15 uur autoped-wedstrijd. ThorbecKeschool T uur spelavona. Schledamseweg 7 uuri opening Oranjefeest Kethel. 7.13 uur: motorpolowedstrnd- Kagastraat 7 uur wielerwedstrijd junioren, en A-klasse, WOENSDAG EL JULI, Beatrixschool: J. J.-Poppenkastvoorstelling en gecostumeerde optocht. Schledamseweg; Oranjefeest, Kethei uur: opening feestterrein Oranje vereniging Kethel. 8.30 uurc verterk van til buries. 11 uur: nngnjden met Tilburies. BIOSCOPEN. Monopnle: Dinsdag tot Donderdag: Gejaagd door het verleden <14 JJ, 7 en 9 uur. Passage Theater; T.ra. Donderdag a.s. 2 en 8 uur; Calamity Jane, in technicolor, alle leef tijden. TENTOONSTELLINGEN, Stedelijk Museum, tot 31 Juli: De wereld van Vincent van Gogh ln foto's van Emmy ©.ndriesse (2—5 uur). LEESZALEN. Gom. Openbare Leeszaal en Blbl. Lanee Haven: Geopend tedere werkdag (behalve Maandag) van 9,30 tot 4.30 uur cn iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8 3e uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibl., Dam; Geopend Iedere dag (bebflve Maandag) van 2 tot 4 uur; iedere «vond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. MEDISCHE DIENST. Gemeen5e Ziekenhuis, Nassaulaan, tel. 69126; R.K. Ziekenhuis Or NoietsLichting. Dr NOlet- «Lraat. telefoon 60411. Voor aangifte van ongelukken belle men ae G G. en O D., telefoon basso Voor spoedgevallen geopend des avonds Apotheek Gouka en. Co, Groenelaan 11". 177a, tel. 3832. DINSDAG. 7 Uur nam. Kethelweg, Zwaluwen-Marine Luchtvaartdienst. 8 Uur nam. Stadsgehoorzaal „Dageraad Öer Vrijheid" (14 jaar). 8.15 Uur Luxor Theater, „Klokslag 12" <14 J.). WOENSDAG. 12—1 uur Beiaard-bespeling door Cor Don. 2.30 Uur Luxortheater, ,,De tovermannetjes". 2.30 Uur Officie!b opening Chr. Nijverheids school voor meisjes. 7.15 Uur Sportpark vfcdcl. 7.30 Uur Baanstraat, Bijeenkomst met Duitse evangelist Erich Weinmann. 8 Uur Stadsgehoorzaal. „Dageraad der Vrij heid" (li jaar). B Uur KLeuterhof, Ouderavond Jan Llght- hartschgpl. a uur Kof, Kafconcert door Voorwaarts en 8—10 Uur Raadhuisplein, Leeszaal Gem. ar chief geopend. Zanglust, 8.15 Uur Luxortheater, „Klokslag 12". Belangrijke telefoonnummers. Politie en Brandweer 2345. Ziekendlenst Hoflaan 9a, telefoon 2541. Geopend: Apotheek A, Bot, Bülltontaan 88, telefoon 4728. Telefoon 3228 voor een goed dagblad Bij kantoor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Havenstraat 1. Vlaardingen. TIJDELIJK. Redactie-adres na kantooruren: Emmakade 2, tel, 3B44. Reclames na 18 uur; Kethelweg T ANGZAAM MAAR ZEKER krijgt Shakespeare gestalte, daa-r in een van de zalen van het gebouw Arcade aan de Lange Haven, En als hel ten slotte na zeven maanden van voorbereiding de achttien Schiedamse amateurtoneelspe lers en hun even geestdriftige regisseur- ad-interim Adolf Rijkens van het Rot terdams Toneel gelukt is nagenoeg te verwerkelijken wat hen voor ogen zweefdedan staat Schiedam in de a.s. vacantieweek op 23, 24, 25 en 26 Augustus een culturele manifestatie van de eerste orde te geworden. Dan wordt het meesterwerk ,iÉen Midzomemachts droom" van 's werelds grootste toneel schrijver, WVliam Shakespeare, een uoor ontelbare Schiedammers gemeen- SChappelijk beleefde droom, een onver getelijk sprookje van speelheid en fan taste. Want, wie eens als wij op een van die twee wekelijkse repetitie-avonden on-, gemerkt komt binnenvallen, onhoorbaar achter in het lokael neerziigt op een (harde) stoei en de lawine van indrukken dan ach teraf zijn hersencentra laat passeren, krijgt toch een prettige indruk van het geheel, dat stukje voor stukje en scène bij scène vertrouwenwekkend is vooral door het grote enthousiasme, waarmee allen onbetwistbaar zijn geïnspireerd. Natuurlijk is het de regisseur hoofd en handen in de geest, die de Midzomernachts- droom moet oproepen die orde in de cheos schept, met een handklap het eerste bedrijf en het eerste toneel aankondigt en de al te grote activiteit van. de spelers voor zichtig remt met het vermaan: „men wordt verzocht niet over het voetlicht te klim men!" Maar warrelende gordijnen geven nog juist de plek aan. waar de juist be doelde „misdadigers" zijn verdwenen - Rijkens vertelt met een illustrerend hand gebaar dat de kale planken, en de restan ten van het huiskamerdecor de zaal in. het Atheense paleis van Theseus moeten voor stellen en dan kost het nok eigenlijk al niet zoveel moeite meer de ons voor eind Augus tus voorspelde droom al wat in te denken. vefant nauw is de eerste claus van The- se-us verklonken, of de eeuiuen- gekende sfeer van ket toneel wordt vaardig over de zaal met zijn toehoor ders, die straks zelf deel van het won dere sprookje zuUstl uitmaken en met de enkele niet-acteurs, die zich evenzeer in de ban uan Shakespeare's woorden voelen opgenomen. De regisseur, die, alles om zich heen ver getend, achteruit in een stoel gegleden naar het toneel zit te staren, hoeft niet vaak meer te onderbreken. Dat kan ook niet meer, daarvoor dringt de tijd al te sterk: de rol len moeten nu voor de spelers gaan leven, ze moeten ze allengs kunnen gaan „dromen". En voor zover dat ideaal nog niet bereikt is, is er nog steeds de geruststellende figuur van de souffleur, die hees fluisterend voor het onfeilbare geheugen speelt. Als het tafereel gespeeld is, opeens de stem van regisseur Rijkens: „Ja, mijne heren, dit zit nog niet, hèï De wil Is er, maar met de rolkennis kunt u nog niet goochelen. Over maar weer!" En de zich als in Olympische ■wolken met kwalmen sigarettendamp hul lende Theseus, de even merkwaardig in bruine overgooier gestoken Helena en de volkomen in stijl steeds frêle huppelende kabouter Puck krijgen nog extra iets op hun hart gedrukt, voordat een herhaling met duidelijk aan vlotheid gewonnen tempo wordt gegeven. De regisseur zelf, die na Richard Flinks aanslaande terugkomst uit Indonesië vermocde^jk met hem zal gaan samenwer- ken, is prettig optimistisch gestemd, óók ten aanzien, van de keuze, waarvoor men aan vankelijk wat huiverig was, wegens het ni veauverschil met de revue's van vorige ja ren. „Het zal best gaan; men ffloat weieens om iets te bereiken wat hoger grijpen." Ook de dirigent van het Haags Museum Kamerorkest, Herman van Born, die Henry PurceUs minder romantische en dus meer in Shakespeare's tijd passende muziek dan. die van Mendelssohn met acht strijkers, een fluit en een. cembalo bij het stuk zai ver zorgen, laat zich in optimistische zin uit: „Die muziek is zo mooi!" Op die muziek zullen dan acht meisjes, die ook het vorige jaar reeds aan de revue meewerkten, de balletten uitvoeren volgens de choreografie van mej. v. Durang uit Rotterdam. wat de organisatoren van dit ama- *-J tetir toneelevenement zeggen? „De kaartverkoop begint nu al te lopenmaar laat men zich. vooral niet lateïi afschrik ken door de naam Shakespeare (sic!); 't stuk is boeiend, speels en grappig en dat amateurs het kunnen brengenheb ben de oud-leerlingen van de R.-H.B.S. het vorige jaar wel bewezen!" Inderdaad, men mag alle vertrouwen heb ben in deze opvoering, die nu en dan nog wat statisch is. maar toch ai duidelijk ge stalte krijgt en straks als het ware een cul turele manifestatie van Schiedams amateur- toneelwereld zal worden. Twintig toneel verenigingen stonden hun krachten af, twin tig spelers (niet alleen zij!) zetten hun beste beentje voor en vonden in Nico van Such- telens uitstekende vertaling van Shakespea re's Midzomemachtsdroom een gebeurtenis van hun leven. De repetities gaan onverdroten voort. „Zullen we 't nog even overdoen? Het doek gaat op, stilte alstublieft...." DE DRIE LAATSTE DAGEN JEUGD-JOLIJT Nog enkele avonden zal het Programma Jeugd-Jolijt de Schiedamse jongens en meisjes bezig houden. Vanavond is er een spelavand voor 9 tot 12-jarigen op de speelplaats van de Thor- beckeschool in Nieüwland. De avond be gint om 7 uur. Morgenavond is er een soortgelijke spel- avond op de speelplaats van de school Oude Kerkhof, die ook om 7 uur begint. Donderdag houdt Jeugd-Jolijt in het Oos ten van de stad zijn laatste gecostumeerde optocht „Zwaan kleef aan". De deelnemers cn deelneemsters verza melen zich om zeven uur op de speelplaats van de prinses Beatrixschooh Alleen ver klede kinderen hebben toegang. Aan deze bijeenkomsten werken drie muziekcorpsen mee. De route wordt nog nader bekend ge maakt. Boekhouder veroordeeld De arrondissements-rechtbank te Den Haag heeft vanmorgen de boekhouder F. C. M. uit Schiedam, conform de eis, ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk, een proeftijd van drie jaar en bijzon dere voorwaarden. Hij zou te 's-Gravenhage en elders ln den lande totaal 2814 hebben verduisterd ten nadele van de N.V. Van Puffelen. Wel en <vee der bevolking Gebaren; Josephina P. F., d. v. H. J. Schol te en J. C. M. v. d, Eijnden; Johanna J„ d. v. A. F. Koster en M. E. de Goede; Yvonne, d. v. A. J. Ballijns en N. J. Berk el. Overleden: N. de Hoop, 81 jaar, weduwe van W. Scharloo; Th. J. Krielaars, ,65 7aar, vr. van C. D. J. Tweeboom; D. Kerssen, 85 jaar, weduwe van J. J. Maan; J. C. Hom burg, S5 jaar. 1 LEKS AND, Dalecarlia, Zweden, Juli HUISINDUSTRIE in Zweden, in plaats van uit te sterven nu Zweden meer en meer wordt geïndustrialiseerd, bloeit sterker dan ooit te voren. Dc lange, donkere avonden en de schemerachtige dagen van de lange winter wanneer het land bedekt is met sneeuw en er maandenlang- geen bultcnar- beid kan worden verricht, ztfn wel geschikt om de dorpsbewoners aan te moedigen zich bezig te houden met de traditionele werk jes, die reeds hele geslachten voor hen die winterdagen hebben gekort. Bovendien reikt de staat de helpende hand teneinde de mensen tc leren de oude vaardigheden nïct tc ioor te laten gaan maar ze in stand te houden. In Mora, een klein stadje aan de punt van 't Siljanmcer, in de door toeristen veelvul dig bezochte provincie Dalarna of Dale- corlïu onder welke naam de meeste toeris ten het beter kennen bestaat een speciale landbouw en kunstnijverheidsschool, waar van. de staat en do provincie de kosten ge zamenlijk dragen. Hier kunnen de zoons en dochters van de boeren, die hoog in de bergen wonen, tegen een zeer gering school geld, een vijfuiaandelijkse cursus volgen, waardoor ze worden bekwaamd volledig deel te nemen aan het leven en de arbeid m de provincie. Terwijl de jongens worden ingewijd in de geheimen van de modernste landbouwmethoden, leren de meisjes koken, wassen en huishouden. Ze leren bovendien ook spinnen en weven en het fijne borduur werk, waarmee hun. eigen volksdracht is versierd, en allerlei ingewikkeld naaldwerk. Houtsnijwerk Enkele van de meest bloeiende vormen van huisindustrie vindt men juist ln de pro vincie Dalarna, in de steden en dorpen, welke langs de oevers van het Siljanmeer liggen verspreid. Mora zelf is beroemd om zijn kortjans de kortjan fe het mes, dat de Zweedse boer altijd bij zich schijnt te hebben en dat hij voor allerlei bezigheden gebruikt, zowel voor het snijden van zijn vlees aan de maal tijd als voor het afhakken van boomtakken in het bos en voor zijn houtsnijwerk. In de talloze kunstnijverheidszaken in de steden en dorpen in het gehele land vindt men deze messen met hun scherpe lemmets en houten heften in alle mogelijke afmetin gen: van hele miniatuur, slechts enkele cen timeters lange, mesjes tot flinke grote mes sen voor dagelijks gebruik. Vermoedelijk is de meest geliefde hobby van de mannen houtsnijden. Terwijl de vrouwen naaien, spinnen of weven snijden de mannen ruwe figuren uit houtblokken. In vole landelijke districten snijdt men vooral paarden, het belangrijkste dier voor de boeren. In Dalarna ziet men overal en in alle afmetingen en vormen uit hout ge sneden paarden, vrolijk rood, oranje of blauw gekleurd met stippen in oen contras terende tint, Behalve paarden dient ook de haan als xnodel voor de boutbewerkers. Schilderingen EEN HUISINDUSTRIE in het kleine stadje Leksand, aan de kust van het Siljanmeer, heeft de laatste-jaren bijna de afmetingen van fabriekswerk gekregen en heeft be kendheid verworven in vrijwel de gehele v/ereld. De grond hiertoe werd gelegd toen Peer Jobs na een tijdlang in Stockholm te hebben gewerkt, tiaar zijn geboorteplaats Leksand terugkeerde en er porselein en aardewerk ging beschilderen. Daarna begon hij, met behulp van zijn vrouw cn zuster, gedrukte patronen op fabricks-aardewerk aan te brengen. Tegenwoordig werken zes gezinnen samen voor de vervaardiging van prachtig geschilderde meubels, muurpane len, houtsnijwerk, zakdoeken en dergelijke. Deze zes gezinnen, waartoe drie zusters van Peer Job behoren, en ook zijn moeder, wo nen tezamen en ze werken ook tezamen in een coöperatie. Inspiratie vinden ze in de natuur rondom hen en in. de gebruiken ter plaatse. Op een prachtige zijden sjaal bij voorbeeld hebban ze, op een witte onder grond, een brede grijsgroene rand aange bracht bestaande uit afbeeldingen van vruchten, bloemen, vogels en zelfs vlinders uit de omgeving. De artistieke, maar zeker niet overladen tekening vertoont appels, bessen, peren, noten, eikels, kersen, meloe nen, pruimen, gevulde korenaren, varens, rozen, irissen en winde. Vlinders fladderen tussen de bloemen en vogels zitten op met vruchten beladen takken. Op de muurpane len zijn enkele van de beroemdste traditio nele Delecarlïase schilderingen gereprodu ceerd, schilderingen, welke de boeren zelf hebben vervaardigd ter versiering van de muren hunner woning, in de dagen toen an der „behang" te kostbaar was. In deze schilderingen die bekende scènes uit de Bii- bel voorstellen, zijn de figuren altijd ge kleed in de plaatselijke dracht en God zelf draagt de lange 2warte jas cn de hoge hoed van de Lutherse geestelijke ter plaatse. Een bijzonderheid van deze schilderingen, welke Peer Jobs met grote zorg op zijn panelen verwerkt, is een geheimzinnige bloem, die bekend staat onder de naam „kurblts". Moeder bewaart de vrede EEN MODERNER Indruk maken de panelen waarop gestüiseerde engelen zijn afgebeeld, die evenwel dezelfde intense godsdienstzin uitstralen als de oudere Bijbelse taferelen. Peer Jobs en zijn medewerkers produce ren jaarlijks ongeveer 30.000 meter met de hand bedrukte zijde, linnen en katoen. Ze Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 19 Juli. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden 604 stuks aan gevoerd. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 800 tot 1050; werkpaarden van ?5Q tot 950; oude paarden 450 tot f *700; paarden drie iaar f 300 tot 900; paarden twee jaar 500 tot 675; veulens 225 tot 450; hitten 400 tot 725; slachtpaarden 1.70 tot f 2 per kg geslacht gewicht, De handel was redeliik. Yarkensmarkt Leiden LEIDEN, 20 Juli Aanvoer 237 vette varkens. Notering: zware 194—397, slagersvarkens 196198, zouters geen notering, zeugen 175—180. Handel slepend. Bovendien 4 nuchtere kalveren van ƒ40—ƒ50, levend van 130130. IVAT ZHIJJiN Woensdag 21 Juli WE ETEN Gehakt Bloemkool (kooknat H" restje be waren) Aardappelen Rijstebrij geven toe, dat er tweemaal zoveel werk uit hun handen, zou kunnen komen als ze wil den, maar ze -doen het liever kalm aan om zich vooral te kunnen toeleggen op het leve ren van werk van goede kwaliteit. Tegenwoordig gaat ongeveer 40 procent van hun productie naar het buitenland, naar San Francisco en New York, raar Londen en Australië, naar Denemarken, Italië en de Benduxlanden. De rest wordt in Zweden zelf verkocht, hetzij in hun eigen winkeltje, waar het hoofd van de familie, de 77-jartge moeder van Peer JobB, de klanten helpt of in kunstmjverheidszaken in Zweden. De bejaarde mevrouw Jobs is echter mper dan de verkoopster van de familie. Z£j U een waarachtige matriarch, die optreedt als arbiter indien er een meningsverschil ont staat. Zij bewaart de vrede in deze kleiue coöperatie, welke niet berust op formele aclen betreffende deelneiuerschap of op overeenkomsten. Leksand is eveneens beroemd wegens een andere volkomen plaatselijke industrie. Elk jaar, in Juli, wordt 't Zwedens „klein Ober- ammergau", terwijl het „Himlaspelet" (het fiemelspel) in zijn eigen, natuurlijk open luchttheater wordt opgevoerd. Dit stuk is geschreven door een inwoner van Leksand, Rune Lindström, en het wordt uitsluitend gespeeld door inwoners van de plaats, ge stoken in hun eigen volksdracht. Plaatselijke artist en ontwerpen en maken de coulissen, arbeiders uit de plaats bouwen het toneel en electriciens uit Leksand ma ken de lichtinstallatie en zorgen er voor, dat luidsprekers de stem van de spelers dragen tot de uiterste rand van de grote halve cir kel in het grasveld dat het theater vormt. Op de gisteravond gehouden algemene jaarvergadering van S.V.V. vormde het al of niet aanvaarden van het premiestelsel een belangrijk punt van de besprekingen Nadat een en ander op zeer uitvoerige wijze was besproken, werd besloten dat terwille van de eenheid in de Kon. Ned. Voetbalbond ook S.V.V. zich diende te stel len achter de voorstellen van de K.NV.B. Het bestuur van S.V.V. werd in onge wijzigde vorm herkozen. Gejaagd door het verleden „Gejaagd door het verleden" {The juggler) is het avontuurlijke en romanti sche verhaal op celluloid, dat van vandaag af ut het Monopole-tlieater draait. Het ver haal vertelt van Hans Muller {Kirjk Dou glas), die met een schip vol emigranten in Haifa arriveert. Hij is eens in Duitsland een beroemd goochelaar geweest, maar heeft ontzettend geleden in de concentratie kampen der Nazi's en heeft daar een zie kelijke angst voor afgesloten ruimten en voor ieder uniform uit overgehouden. Zijn vriend Willy stuurt de kampdokter naar hem toe. omdat hij zich ongerust maakt over Hans' vreemde vlagen. De dokter stelt Hans voor samen naar een psychiater te gaan, maar Hans vreest in een zenuwin richting te worden opgesloten, en vlucht uit het irrnnigrantenkamp, Als onderweg een politieman hem om zijn Identificatie vraagt, maakt een wilde angst zich van Hans meester en als hij niet meer vluchten kan, slaat hij de agent neer. Dinsdagavond wordt achter de Parallel weg een belangrijke wedstrijd gespeeld. El- dos en Parallelweg kampen om het kam pioenschap van de A-afdeling. Het is de moeite waard deze wedstrijd te zien. Woensdagavond 21 Juli sluit de Straat voetbalcompetitie met een wedstrijd Ge- comb. Straat Elftal tegen FPSC. De win- naar ontvangt een fraaie wisxelprijs. Na af loop van de wedstrijd worden de prijzen uitgereikt. Om de gezelligheid wat te ver hogen is er voor de wedstrijd en in de pauze gramofoonmuziek. Bij goed weer wordt op grote belangstel ling gerekend. Het bestuur van SVDPW heeft baar terrein voor deze wedstrijd be schikbaar gesteld. Het Broersveld geleek gistermiddag te gen vijf uur een waar slagveld, toen eeh hevige vechtpartij na een onopgehelderde twist een enorme oploop van nieuwsgierigen trok. De 34-jarige koopman, H. van W.. die veel te diep m het glaasje had gekeken, moest door vier omstanders in bedwang worden gehouden en bloedde intussen he vig uit een hoofdwonde. De GGD behandelde de man ln de politie post aan de Buitenhavenweg, waarna hij ter ontnuchtering op het hoofdbureau werd ingesloten. Weer 510 km Postduif De S.C.V. de Postduif verzond hoar dui ven naar de lossingsplaats Vierzon, 54Q km De uitslag was als volgt: 1-11-12 J Doe jaaren; 2-10-18 C. Verlinde; 3-19 P. v Os en CO.; 4-20 A. Moog; 5-16-29-38 A. Heeren 6-8 K. Muilwijk; 7. Th. Jansen; 9 Jac Koogje; 13. K. Brouwer; 14. Koos Christen; 15. H. Crama; 17. H. Blondè; 21-24-28-35 J. v. d. Windt; 22-40 J. v. d. Beek en Co23- 36-dipl. J. Kazenbrood; 25-34-30 L. Verheu gen: 27. C. v. d. Grijp en Co.; 28. J. Brand; 30-32-33 Joh. Christen* 31? M. v. d. Waal; 37. C. v. Wijk. Gelost 7 uur, 1ste duif 13.50.09,. laatste 14.57.11. Ook de Blauwe Doffer vloog mee Ook de Blauwe Doffer heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanuit Vierzon over een afstand van 549 km. Gelost om 7 uur arri veerde de eerste duif om 14.9.4. De laatste duif om 14.42.07. De uitslag was: 1-3-12 mej. v. d. Hoeven; 2-6-13 v. Leeuwen cn Co.; 5- 11 Sloot en Co.; 7. Kouwenberg; 8. K. Kerk hof; 9. dipl. A. Boes; 10, Putters en Zn; 14. Vorstenbos: 15. J. Won teler; 16. v. d. Steen. Donderdag 22 Juli houdt De Blauwe Dof fer een trainingsvludit vanuit Gouda voor jonge duiven. Het ickorven heeft plaats op Woensdagavond 21 Juli van 8—0 uur, de loslating van de duiven Donderdagochtend circa 6.30 uur. De kosten, zijn 6 cent pc* duif. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Johannes burg (Z.-Afr.), voer de geextalijKe verzor ging der emigranten, J. L J, Knoltnerus te Kropswoldö (Grom). Beroepba?iStelltng. De heer H. D. Franck te Bilthoven is beroepbaar verklaard. Geref. Kerken. Bedankt voor 's-Gravea- hage-West (vac. A. J van Sluijsi G. Lu?* tïgheid te Zwolle. Bij de Technische Bedrijven der Ge meente Schiedam kan worden geplaatst: Schriftelijke sollicitaties aan de Directeur van bovengenoemde bedrijven, Dwarsstraat 42, Schiedam. Wie de steeds eert, is het „SUCCES" altijd weerd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1954 | | pagina 2