*amm De sport vierde jaar van jubilea Praktijk hervat u Gelukkig NieuwjaarBurgemeester l Nieuw cultureel leven in Schiedam Bezonken spel van Henk Lagendaal, Door donderbus drie vingers afgerukt Agenda Schiedam Men is ontevreden in Kethei Een jaar van jubilea Ingezonden Stukken Geheime zender gevat Ds J. J. v. Wageningen tijdelijk emigrant Geen windeieren voor Korfbalverenigingen C.G. WESTERHOF GEVESTIGD': S. P. van den Broek Een Sfe* SïAANDAG 3 JANUARI 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA t Een met recht hartelijke sfeer heerste In Óe middaguren van Nieuwjaarsdag in de Museumaula, waar burgemeester, mr J. W. Peek en zijn echtgenote, mevr, Peek-Lint horst een nieuwjaarsreceptie hielden. Zeer velen de rij groeide van minuut tot minuut aan maakten van deze traditionele gelegenheid gebruik om de eerste burgers vart onze stad een „gelukkig nieuwjaar'' toe te wensen en natuurlijk had de burgemeester voor ieder een passende ■pederwens. De boden, van bet stadhuis zorg den voor verfrissingen en ruim een uur lang bleef het een gezellig komen en gaan van elkaar veel-geluk-in-het-nieuwe-jaar wensende Schiedamse burgers, onder wie vele prominenten. Op de foto maakt ir B. Wilton zijn op wachting bij mr Peek. •70ALS van een groeiende stad verwacht kan worden, vertoonde ook het cultu rele leven van Schiedam in 1954 een ge zonde groei. Deze kwam o.a. tot uiting in de oprichting van een aantal nieuwe ver enigingen, die inmiddels al weer begonnen zijn met een actieve bijdrage tot het cul turele leven van onze stad. In Maart werd de Stichting Schiedams Or kest opgericht, die midden December voor het voetlicht kwam met een eerste concert voor strijkers en blazers. Verder ontstond in deze maand een Schiedamse afdeling van de A.V.O., waarvan, zoals men weet, de nuttige arbeid reeds te zien is. Op 17 Maart werd de Jongeren Katholieke Kring gevormd, die bezield blijkt door een sterke creatieve drang. In de loop van het jaar vormde de K.K. nog een werkgroep Muziek en een werk groep Film, diê'in het begin van Novem ber met^agagBÉ—ÜWfeggg^tar'tte In Juni kflfti eeh.' nieuwe tojieeivéreröging met de "nJaraajDo AmatcPtHrot'stand. In September ontstond er als primeur voor Nederland een V^A.R.A.-televisiegroep, die regelmatig bijeenkomt om naar de programma's te kijken. Ook trad in deze maand een groep van jonge sterrekunde- amateurs naar voren, die als „Vereni ging Supernova" toetrad tot de C.J.?j.V. Een groep die o.i. aardige initiatieven heeft en alle aandacht verdient. In November gaven de ouden van dagen te kennen, dat zij voornemens waren een eigen toneelgroep te stichten. Er zijn o.i, enkele bezwaren aan het toneelspelen door oudere mensen verbonden, In hoofdzaak wel dat zij vermoedelijk min der tekstvast zijn. Hun toneelspel zal dus een enigszins vrije improvisatie rondom een vooraf volledig doorgespro ken gegeven. Een nieuwe vorm van toneelspel in de geest van de moderne sociodrama's? Het jaar 1955 zal het leren. In October kreeg de Vereniging Veilig Ver keer dank zij een zeer geslaagde Veilig- Verkeers-Week een. plotselinge leden winst, waardoor het aantal leden opliep tot 1600. Dit maakte het mogelijk om te komen tot de oprichting en uitrusting van een Jeugdverkeersbrigade. In December is, na een degelijke voorbe reiding, deze Jeugdverkeersbrigade defi nitief in actie gekomen. Over de Vereniging Vrienden van. het Museum, die in Februari is opgericht, spra ken wij reeds. Ook deze organisatie draagt krachtig lot het culturele leven onzer ge meente bij. Kosteloos inenten Op Dinsdag 4 Januari a.s. des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kos teloze inenting tegen pokken in het gebouw ven de G.G, en G.D., Tumlaan 80. Trouw boekjes der ouders of geboortebewijs der kinderen medebrengen. Been brak bij touwtjespringen In de Da Costastraat waren gisteren en kele kinderen aan het touwtjespringen, waarbij het zevenjarige Eindhovense lo geetje M, C. J. van T. kwam te vallen en door het achterwiel van een passerende tnotorcarrier werd geraakt. Het meisje brak haar rechterbovenbeen en werd per G.G. en G.D. naar de dr Noletsticbting gebracht. PIANIST Henk Lagendaal heeft met svn Zondagmiddagrecital in de Aula, volledig kunnen overtuigen. Duidelijk bleek weer hoezeer hy zich by alle componisten thuis kan. voelen en steeds een prote sljjl- zuiverheid weet te bereiken. Daarbij komt, dat ftet uitcrlyk effect een geringere rol gaat spelen: zijn toon wordt inniger, zijn musi- ceertrent intiemer, en overal wordt de ver tolking ondergeschikt gemaakt aan een in dringende visie, die steeds de grote ïjjnen van de muzikale structuur in het oog houdt. Hoa bewonderenswaardig zijn aanpas singsvermogen dan ook is, tot Schubert heeft Lagendaal toch wel een bijzondere affini teit. Gisteren speelde hij de posthume sona te in Bes, die onder de handen van een andere pianist wel eens gauw te uitvoerig, om niet te zeggen breedsprakerig wordt. Daarom wordt de reprise van het eerste deel vaak weggelaten. Doch dat doet Lagen daal niet en terecht, want overal heeft hij een fascinerende kijk op deze muziek, hij weet er zoveel verrassende effecten aan te geven, dat er geen moment verslapping in de aandacht optreedt. Zeer warm en bezon ken, peinzend bijna, is zijn spel hier. Een zelfde in~zichzel£ gekeerd zijn, heeft César Francks „Prélöde, choral et fugue", en ook hier wist de concertgever bijzonder te tref fen. Begonnen werd met Bachs Zesde Franse suite en besloten met ane préludes van Debussy en het „Alborado del Grazioso" van Ravel. In deze laatste werken bereikte La gendaal een bijzondere klankrijkheid, zwoel in de gedragen spanning van de zoekende accoorden (bij Debussy). Een talrijk publiek wist klaarblijkelijk het niveau van dit spel te onderkennen, en bracht tweemaal (want ook naw£3ch.ubert) een staanae ovatie. Henk Lagendaal dankte ervoor met een wals van Chopin. W. B. Ter meerdere luister van de viering der jaarwisseling wilde de 24-jange bakker G. A. S. van de Vlaardingerstraat in de nacht van Vrijd* op Zaterdag een donderbus af steken Jan Steenstraat. De man hield echter d. bus te lang in de hand, waardoor hij ontplofte en hem drie vingers van de linkerhand werden gerukt. In bewusteloze toestand werd S. per G.G. en GJ>. naar de dr Noletstichting vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrica A.j d, v. P. M. van Hoof en M. P, Schoenmakers; Rudolf, z. v. C. van Roon en G. Versteeg; Catharina, d. v. W. J- G. de Heij en C. Wolthuis; Hen- drika, d. v. J. Hoornweg en H. van Wijk; Jan W. G., z. v. J. W. G. Verkerk en C. D. van Campenhouti Willem J., z v. P. Schnei der en Th. J. Koorengevel; Johannes J. H., z v. H. v. d. Moer en M. W. Bernoster; Margaretha A„ d. v. C. Holleman en H. Maan. Geboren: Sara M., d. v. R. Mcinen en 33. Verhaar; Jacob C. D., z. v. C. G. Blom en Th. M. van Gogh; Josef M. F. D., z. v. H. J. M. de Valk en B. M. H. J. Esders. Ondertrouwd: L. A. de Gier 24 j. en J. M. Schellekens 21 j.A. C. v. d. Hamer 24 j. en M. W, Martens 23 j.; H. J. Jeup 22 j. en J. Snijders 18 j.; P. Maasdam 23 j. en M. Kooij 28 j.; Th. ML van Troost 28 j. en A. N. Streng 26 j.; G. F. van Duppen 25 j. en P. J. M. Hersbach 21 j. Getrouwd: J. A. M. Remmerswaal 28 j, en en A. M. van Es 23 j.; H. Burger 23 j. en A. Teeuw 19 j.; Ch. H. Heukels 30 j. en J, Holleman 20 j.; P. A. v. Veldhoven 25 j. «n A. Holleman 21 i.; C, H. Dlnkelaar 23 j. en M. W. Schol!e 22 j.; J. Th. Reijnst 30 j. en W. Vermaat 28 j.; A. J. M. Joore 24 en W. J. Timmerman 25 i.; E. J. A. Korver 26 j. en J. C. S. M. Bosch 25 j.; B. P. Br oer e 33 J. en M. F. Hobbelman 39 j.; W. M. Groe nendijk 46 j. en M. Entrop 23 j.; H. C. Hoor- man 26 j. en N. Dijkshoorn 26 j. Overleden: L. Vlaardingerbroek, 83 j; C. Stolk 73 jaar. MAANDAG 3 JANUARI BBÖenbergen.: 8 u. jaarvergadering - Zaken- studiekring. Zandvlakte: 8 u. Nieu *rjac>- ivuur S. G. van kerstbomen. Dinsdag 4 Januari. Mus Li Sacrum: 8 uur Kath. Kring, film en voordracht mr Legout. Blauwe Huls: 8.15 uur v.A.H,A.-teIevisieclub. Chr. Boe. Belangen: 8 uur Ned. Chr. Beamb- tenbond, ledenvergadering. BIOSCOPEN. Passage Theater: Tot en met Donderdagmid dag 2 en 8 uur: „Alkloppen", alle leeft., (ge prolongeerd). Monupole: Hedeen 7 en 9 uur: „Gekruiste Zwaarden" (14 jaar); Dinsdag tot en met Donderdag 2, 7 en 9 uur: „Terugkeer der Tweelingbroeders" (ia jaar). TENTOONSTELLINGEN EN MIJ SEA. Stedelijk Museum: E—5 uur eigen collecties (ook 's Zondags), stedelijk Museum; 2—5 Uur (Tot 23 Januari), Tentoonstelling „Precleuse Tafereeltjes" van H- Bakker Korff. LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en Blbl, Lange Haven; geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van 30 tot 4 50 uur en tedere avond (behalve Woensdag en zaterdag) van 7 tot 8.30 uur Zondags gesloten. ILK. Leeszaal en Blbl., Dam: Geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot uur: iedere avond (behalve Donderdag en Za terdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten MEDISCHS DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan. teL 69128 ELK. Ziekenhuis Dr Noletstichting Dr Nolet- straat, telefoon 68411. Voor aangifte van ongelukken belte men de G.G. en G.D.. telefoon 69280, politie 69333, brandweer 6BI23. - Voor spoedgevallen geopend des avonds; Apotheek Jansen, Swammerdamslnget 41 en de Nleuwlandapotheek, dr Wlüautpleln 17. WAT ZULLEN WE ETEN Dinsdag 4 Januari. Witte bonen (restje en kooknat bewaren.) Prei. zure saus. Gehakt. Kolfievla. WAAROM GEEN NOODBRUG Zeer vele bewoners uit Kethei zijn ont stemd over de afsluiting van de Blauwe brug welke door werkzaamheden voor drie weken of zoveel korter of langer als nodig is voor alle rijverkeer ia afgesloten. Voor vele zakenlieden, die met hun. voertuig meerdere malen per dag over deze brug moeten, is het ondoenlijk om te rijden over Vlaardingen of, indien zij de kortste weg naar Bijdorp of omgeving willen nemen, via Kethelpolders en Oudedïjk met het risico van het passeren van twee onbe waakte overwegen. Deze mensen moeien rekening houden raetf de hoge eisen van hun cliënten, wat betreft vroege bezorging enz. en zijn door deze handeling ten zeer ste gedupeerd. Ook de vele bewoners van ons mooie Tuindorp, die in het bezit zijn van een auto, vragen zich af hoe een druk ke verkeersweg als deze plompweg kan worden afgesloten. Geeft dit niet de indruk, zo vraagt men, dat Kethei maar als een uithoek wordt be schouwd en had het herstelwerk niet, zo als bij verschillende bruggen in de stad. 's nachts kunnen gebeuren? Zelfs meent men dat, als de autoriteiten hierin niet kon den voorzien, een beroep had moeten wor den gedaan op het corps pontonniers voor het slaan van een noodbrug. HET jaar 1954 is voor Schiedam een jaar van jubilea geweest. De jubi lerende sport- en atle tiekverenigingen vindt u elders op deze pagina. Daarnaast vierde de Ned. Christ. Metaalbewerkers Bond, afd. Schiedam, in Januari haar 45-jarig be staan, de bestuurdersbond van het N.V.V. in Februari een gouden jubileum en de Chr, Historische Kiesver eniging Groen van Prin- Eterer in April een zestig jarig bestaan, evenals -de bond van Onderofficieren, een paar weker* later. Be gin Mei bestond de RdK. bond van Spoorwegperso neel 50 jaar en de Cen trale Bond van Werk nemers in het Transport bedrijf 40 jaar. Een Begra- fanisverenigtng herdacht haar 50-jarig bestaan. De Oranjebuurtvereniging Gusto, de Koninklijk goed gekeurde vereniging, die ook thans weer actief deel uitmaakt van de organisa tiecommissie voor de vijf Mei-viering 1955, bestond 30 jaar, het N. H. Kerkkoor 35 jaar, de Chr. Besturen bond 40 jaar en de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale 50 jaar. De Harmoniever- eniging Crescendo vierde een 40-jarig jubileum en. de Schiedamse afd. van de Ned. Aannemers en Pa troonsbond. een gouden jubileum. Afgezien van het 75- jarig bestaan van het Gym nasium, dat op groot scheepse wijze werd ge vierd, en. de Gereformeer de Jongeren Club, die 80 jaar bestaat, spande onder de jubilarissen de C.J.M.V. uit Kethei met een 85-jarig jubileum de kroon. Een andere vereniging in Kethei, -de St. Radbout, herdacht haar 65-jarig be staan als blaasorkest. Twee predikanten vier den hun zilveren jubileum, t.w. ds C. Vonk van de Geref. Kerk art. 51 en da Schouw ink, Ned. Herv. B(J het muziekcorps van het Leger des Hells vierde A. A. Mercier zjjn 80e ver jaardag en tevens het feit, dat hij vermoedelijk de oudste blazer van Schie dam is. Nog krasser is onze Schie damse 106-jarigo Johanna H. Steenstra-Nteukeniper, die op 26 October in het centrum der belangstelling stond. De heer J. de Vla ming, machinist bü de ge meentelijke rioolgemalen, vierde op 24 November een goaden jubileum ala ge meente-ambtenaar en de heer B, G. Hoogendam, onder-voorzitter van de K. v. K., werd eind No vember in de aula van het Stedelijk Museum gehul digd t.g.v. rijn 75e ver jaardag; namens HAL de Koningin werd hfl toen, gezien zijn vele verdien sten, tevens geridderd. Ook ond-wethouder P. de Bruin vierde onder veel belang stelling zijn 75e verjaar dag. Voeding uan oitse kinderen Op Donderdag 6 Januari wordt In de Huishoud- en Industrieschool sen lezing gehouden over „De voeding van onze kin deren", een en ander onder auspiciën van de Commissie voor Huishoudelijk- en Ge zinsvoorlichting. Tijdens de lezing wordt een film ver toond. Aanvang !s avonds 7.30 uur, kaarten ver krijgbaar aan de Huishoudschool. (Bulten verantwoorden)fchslcl van de redactie) Iagexonden stukken worden alleen In behandeling genomen als de Inseifc- ders zich met volledige naam en adrea aan de redactie bekendmaken. MAZURE, MAAR DAN BETER GEARGUMENTEERD Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw artikel „Schie dam moet met zijn tijd mee!", dat ik vol gaarne onderschrijf, wil ik enige opmer kingen hieromtrent plaatsen. In het algemeen zou het toe te juichen zijn, als er in Schiedam een toestand zou ontstaan, die ideaal te noemen was, hoewel de samenwerking tussen het Gemeentebe stuur, onder aanvoering van de wethouder en voorzitter van de sportcommissie, mr Van Bochove, en de voetbalbonden niets te wensen overlaat. Bovendien is de weg voor de verenigingen naar de ambtenaar van de Gemeentelijke Sportcommissie, de heer Bronnemah, geheel nïet moeilijk. De samen werking tussen de clubs en de consuls is goed; regelmatig vindt overleg tussen hen plaats. Het in uw artikel bedoelde terrein wordt per speeltijd verhuurd, zowel aan de ver eniging „D.R.Z." els aan „G.T.B.", 2odat beide verenigingen gelijkgerechtigd zijn. Op de bewuste Zaterdag is door mij het zojuist genoemde terrein afgekeurd voor de Zon dagvoetbal. De leden van. G.T.B., dat moest spelen, stonden op dat moment op hun tegenstanders te wachten. Ik heb de aan wezige scheidsrechter verzocht het terrein opk voor deze middag af te keuren, waartoe hij na enig heen en weer gepraat overging. De G.T.B. spelers, aan wie ik dit persoon lijk mededeelde hebben zich, hoewel hun sportmiddag bedorven was, over het alge meen zeer sportief gedragen. Rond deze terreinen in Kethei zijn mo menteel vele moeilijkheden. Gedurende maanden Is het pompgemaal kapot geweest, waardoor, ook wegens het abnormale weer, de waterstand bijna gelijk stond met het terrelnniveau. Het geheel is daardoor zeer moerassig geworden. Een afdoend middel zou zijn om de terreinen voorlopig te sluiten. Dit middel zou voor onz esportjongens erger zijn dan enige beschadiging, die nu eenmaal niet te voorkomen is. Het door u genoemde alarmerende be richtje voor de K.N.V.B. afd. Rotterdam sloeg niet op de Schiedamse velden, doch had betrekking op de Rotterdamse, waar volgens u de toestand juist zo ideaal is. Wanneer u het inderdaad zeer goede rap port Mazure wilt aanbevelen voor onze goede stad, wil ik gaarne naast u staan, maar dan met een betere argumentering dan met een voetbalveld, hetwelk enigszins beschadigd is. Hoogachtend, CHR. VAN DIJK Consul voor de K.N.V.B. afd, B'dam, Als er in Schiedam drie mensen zijn, zo hoort men soms zeggen, die een zelfde sport beoefenen of een zelfde hobby hebben, dan stichten zij een vereniging. Wie het lijstje van jubilerende verenigingen van het jaar 1954 aanziet, zal tot de erkenning komen, dat er in dit gezegde enige waarheid schuilt, Bijna elke maand heeft zo in een of an dere tak van sport jubilea gehad. In de koude maand Januari waren het twee grote gymnastiekverenigingen, n.ï. DOK, die 40 jaar, en Hygiea, die 45 jaar bestonden. De derde grote gymnastiekvereniging THOR herdacht in Februari haar vijftigjarig be staan en de tafeltennisvereniging NO AD herdacht in Apnl haar eerste lustrum. De voetbalclubs Hermes-DVS en SVV be reikten in April en Mei een mijlpaal door het bereiken van de leeftijd van resp, 70 en 50 jaar. De Biljart Bond, district Schiedam, herdacht in Mei zijn tweede lustrum, De 20- jarige Oranje Garde, Vendel Schiedam, or ganiseerde in Juli de tiende Koningin WÜ- helmina-Mars, die ondanks de grote regen val een compleet succes werd. De athletiekafdeling van SVV vierde in Augustus het vijf en twintigjarig bestaan. Eveneens in deze maand organiseerde de Rennersclub Schiedam zijn tiende Ronde van Schiedam. Deze club vierde in October zijn twintigjarig bestaan. Reeds twintig jaar hebben de wielrenners op een wielerbaan gewacht. De Schiedamse Scheidrechters Vereniging herdacht in November haar eerste lustrum. Toen was de voetbalclub DHf aan de beurt, die eveneens in November het vijf en dertig jarig jubileum vierde. Last but not least kwam toen het Sportfondsenbad. ook al in November, zijn twintigjarig bestaan her dacht. Dit afgelopen jaar is voor de voetbalsport wel een heel raar jaar geworden, want alle voetbalinstanties gooiden water en nog eens water in het zure amateurswijntje dus werd het beroepsspel ingevoerd. Dit zou dan lot gevolg hebben: Beter voetbal. Maar als we au een voetbalwedstrijd z'en. dan kunnen we constateren, dat van beter spel nog geen sprake is, eerder leidde dit be roepsspel tot spelverruwing. Al dat ge- schermutsel met de „profs" heeft de oudste eerste klasser, Hennes DVS, zeer verzwakt. Van het eens zo sterke eerste elftal is wei nig meer over en de blauw-witten zullen in het komend jaar een zware dobber krijgen. Tinus Osterholt van Hermes tekende in Augustus een contract met de Beroepsclub Rotterdam, doch kwam een week daarna weer terug bij zijn oude club. Het gevolg was een proces tussen deze verenigingen, dat noga) opïien baarde Hermes verloor dit proces en Osterholt ging definitief over naar het beroepsspel. SW heeft geen speleraverlies geleden en zal zich waarschijnlijk makkelijker kunnen handhaven, ofschoon zij tot nu toe geen bijster goede resultaten heeft bereikt. Kampioen en promoties Excelsior '20 werd in 1954 kampioen in de derde klasse, doch in de promotie-wedstrij den tegen Wassenaar struikelde zij. Hierna is Excelsior niet meer op de been kunnen komen en staat nu bijna onderaan. DHS werd in de vierde klasse kampioen, doch zag de plaats ln de derde klasse ver loren gaan door het fanatieke Zwijndrecht. DRZ werd eveneens kampioen en deze ploeg presteerde het te promoveren en wel naar üe vierde klasse KNVB, waar zij in de middenmoot huist. tlrsus kon zich niet langer in de vierde klasse K.N.V.B. handhaven en degradeerde naar de eerste klasse van de afdeling Rot terdam. SFG en GTB bereikten wel een hogere klasse co spelen daar nu met wisselend succes. In de andere takken van sport zijn het af gelopen seizoen ook goede resultaten ge boekt. De tafeltennissers kunnen op een mooi seizoen, terugzien. In Januari werd de Korenbeurs als tafeltenniscentrum ln ge bruik genomen en mede hierdoor meldden zich in Maart Lafemo en NOAD als kam pioenen van de resp. derde en tweede klasse aan. Het PTT-team werd in April kampioen van Nederland van de P.T.T.-competitie, na een spannende strijd in Den Bosch. J. Meul- dijk bereikte in de maand daarop volgend het GJMV-kampioenschap, afdeling Schie dam. Voor de zwemmers bracht 1954 ook niets dan goeds. Het eerste heren zevental van SZC werd 'kampioen in de afdeling A van de ZRO-polo-wintercompetitie. De dames wil den niet voor de heren onderdoen en be reikten de ereplaats in de polo-zomercom petitie. De grootste verrassing van dit jaar is ongetwijfeld het succes van Rtnck Zijl stra te noemen. Bij de zwemwedstrijden om het Britania Shield in Engeland, waaraan grootheden uit vele landen deelnamen, on derscheidde hij zich bijzonder op de 3x66:/a yards wisselsLag en op de 100 meter vrije slag. Mede door zijn succes sleepte de afde ling zwemmen het kleine Shield in de wacht. Buiten de wielerwedstrijden ten bate van de Medische sportkeuring werd dit jaar ook de tiende, en langzamerhand traditioneel ge worden. ronde van Schiedam gereden. Bij de nieuwelingen won J. Sjouke uit Rotter dam. Bij de amateurs legde de Haarlemmer W. Rusman beslag op de eerste plaats. De heer C, Wassenaar, voorzitter van de Motor Club Schiedam won bU een motorrit naar Naaldwijk de eerste prijs, Voorts or ganiseerde de M. C. Schiedam in November een wandel-zoek-tocht door donker Schie dam, hetgeen een succes werd. Dit geschied- „Nu is het stil" speelde radio-actieve metselaar Van te grote „radio-activiteit" gaf de 66- jarige metselaar en radio-enthousiast C. van A. van de Broersvest blijk, die vaak tijdens week-einden gramofoonmuziek uitzond met een eigen gebouwd zendertje. Op een golf lengte van 180—190 m kon men zijn uitzen dingen opvangen, zo ln de buurt van de Seinpost Hoek van Holand. Reeds enige tijd patrouilleerde een radiopeilwagen van de P.T.T, voor deïe aetherpiraat, want op de gevaren van dit amateurisme hoeft wel niet meer te worden gewezen. Zelf heeft de man zich de das omgedaan door zijn uitzendin gen uit te breiden, waardoor men langer gelegenheid kreeg peilingen te verrichten, die uiteindelijk gisteravond omstreeks half- twaalf tot een geslaagde inval leidden. De zender had juist „Auf Wjedersehen" ge draaid en wilde als bij voorgevoel spelen „Nu is het stil". De primitieve apparatuur werd in beslag genomen en berust op het hoofdbureau van politie, waar ook Van A. zelf enige tijd werd vastgehouden. Met het emigrantenschip Waterman ver trekt hedenmorgen uit Rotterdam onze stadgenoot J. J. van Wageningen, Gerefor meerd predikant, voor enkele maanden vla de West naar Australië, waar hij onder de emigranten te Adelaide zal werken. Om streeks Mei zal ds Van Wageningen. die reeds van 1945 tot 1949 in de West verbleef, weer in Schiedam terugkeren. de ter vervanging van de gedurende de Eeestweek afgelaste bromfietsenrit. Voor de handbalvereniging DW8 was dit jaar met zo gunstig, want ln Mei degradeer de het eerste herenteam. UVG daarentegen werd kampioen. Bovendien stichtte deze vereniging la Augustus een afdeling Vol leybal. Zilveren Ntvsbl.-biljart De heer J. de Koning werd ln Januari distrlctskampioen. In Februari won de heer J. H. van Duyl voor de vöfde maal het Zilveren Nieuwsblad Biljart, De heer Van Duyi heeft reeds een biljart in zijn bezit en kan ïn Maart a.s. het tweede In de wacht slepen. Bij de gymnastiek kampioenschappen ln Deventer bereikte Truus Woord van THOR een plaats in "het keurcorps met 168.8 pt. De athleet Aad Koning van SVV won in Maart de Maple Leaf in een 5 km bandi- caploop bij Hilversum. Na de tafeltennissers trainden ook de Hennes cricketers in de Korenbeurs. De re sultaten van deze oefening waren nïet slecht. Ofschoon Hermes eerst heeft moeten protesteren tegen d© eerste klasse indeling van de NCB. bezetten de Schiedammers een eervolle plaats in de kopgroep. Buitenlands contact In tegenstelling tot andere jaren hebben de Schiedamse zwemmers an SZC dit maai geen contact onderhouden met hun Engelse collega's uit Wandsworth. Van Hollandse zijde was er te weinig animo. De korfballers deden het beter; zij ont vingen wel een selectie-team uit Wands worth cn de Engelse gasten zullen er beslist geen spijt van gehad hebben, want zij heb ben een gezellig weekje in Schiedam door gebracht. Toch is het contact met de buitenlandse De eerste competïtiedag van het nlenwe jaar heeft de korfbalverenigingen Schiedam en Succes geen windeieren gelegd. Zeker niet voor eerstgenoemde. Zeli wonnen dc roodzwarten met 1—5 van De Spartaan, maar bovendien verloor leider Merwede in Rot terdam met 4—3 van USV. Door deze resul taten aijn de rollen omgedraaid en heeft Schiedam zich bovenaan de ranglüst ge plaatst met 12 punten uit 8 wedstrijden, ge volgd door Merwede met 11 uit 8. Het zal voor de mcdcgegadlgden niet meevallen Schiedam deze plaats te ontfutselen. Succes won met het kleinst mogelijke verschil van Poortugaal. Voor beide partijen was -deze ontmoeting van het grootste be lang i.v.m. de bezetting van de onderste plaats. Het is do bezoekers echter niet mo gen gelukken de rode lantaarn aan anderen in dit geval zou dat De Spartaan zijn geweest over te doen. Men beeft hem samen met De Spartaan behouden. Er is zowel door Poortugaal als Succes fel gestreden om de punten, waarbij men nog extra werd aangespoord door de onaange name temperatuur, die op het open veld aan de Oude Dijk heerste. Onze stadgenoten waren echter van den beginne af aan de sterksten, doch voor de korf faalden zij. Kansen kreeg «leh genoeg geboden, maar met schieten werd veelal te lang geaarzeld of het schot was net niet voldoende afge- werkt. Poortugaal had veel meer moeite om vrij te komen voor de korf, maar ook hier waren de schoten vrij ongevaarlijk. Het enige doelpunt nam mej.-N. Ouwen-dijk na 22 mi nuten voor haar rekening, waarmee zij haar club aan twee kostbare punten hielp. De Spartaan en Poortugaal staan nu onderaan met elk 2 punten uit 6 wedstrijden, vooraf gegaan door ODO met 3 uit 6 en Succes met 5 uit 5. De blauw witten kunnen nu weer wat ruimer ademhalen. Schiedam leidde reeds na 10 minuten met 0—2 tegen De Spartaan. Beide doelpunten nam D. Vermeulen voor zijn rekening. Het duurde wat langer voor de derde treffer volgde, maar een kwartier voor het ver strijken van de eerste helft kwam deze dan toch ven, de hand van J. v. d. Kooïj Nog juist voor rust vond de thuisclub hel eerste en tevens laatste antwoord (13). De definitieve uitslag werd na de hervat ting in vijf minuten bepaald. L. v. d. Kraan vond in die periode nog tweemaal de korf en daarmee bleek men zijn kruit te hebben verschoten, al bleef Schiedam de gehele wedririjd de toon aangeven. De prestatie van Schiedam 2. dat op eigen terrein Sperwers 5 ontmoette, bleef beneden de verwachting. De bezoekers won nen met 24. De wedstrijd Succes 2-Eureka 2 vond geen doorgang. NIEUWJAARSSOIREE KATH. KRING Een deinende mensenzee luidde Zaterdag avond in een propvol Musis Sacrum het nieuwe jaar in, waar de Katholieke Kring zijn traditionele Nieuwjaarssoiree hield. Na een openingswoord van voorzitter J. J. van Baarle, die nog even herinnerde aan de a.s. film voordracht van mr Re go ut, werd de verdere avond gedanst op de be schaafde muziek van de „Ballroom Me- lodtans" (bestaande uit leden van de Marimerskapel) dat het een lieve lust was om te zien. Een enkel shownummer van de bandleden zorgde voor de afwisseling. De aanwezigen en in hoofdzaak jongere leden van de Kring hebben «en uitermate plezierige inzet van het nieuwe jaar ge-, maakt. sportverenigingen verstevigd, meer ip net bijzonder met Duitse clubs. Een voetbal- en handbalploeg ging naar Hamen. Excelsior toerde met de kampioens- ploeg enkele dagen door Duitsland, en DWS ontving handballers uit Bremen. SVV speelde in Schiedam en m Frankfurt tegen de Spiel Verem Frankfurt am Main met wisselend succes. Hermes DVS trok met een cricket-elftal over de Haringvijver, toerde een paar we ken door Kent en speelde tegen diverse be kende Engelse cricket-clubs. Ook Engelse cricketers bezochten Schiedam. Sportkeuring zorgenkind Het bestuur van de SBLO heeft een ver jongingskuur ondergaan, hetgeen nooit slecht is. Wat het Medisch Sportkeuring» Bureau betreft, biykt deze instantie nog steeds het zorgenkind te zün. Het kan zich financieel niet op de benen houden. Hierin zal het komende jaar beslist verandering moeten komen, daar anders dit toch zo nut tige bureau zal worden opgedoekt. ïn het komend jaar bestaat de SBLO vijf en twintig jaar en in verband daarmee zul len verschillende sportmanifestaties gehou den worden. De mogelijkheid bestaat, dat Schiedam weer een jachtwerf krijgt. De heer E. van Puyl beeft n.L grond aan de Schie voor dit doel gepacht. Of dit echter mogelijkheden zal bieden, is nog een open*vraag, daar het zeilen ln dc omgeving van de steeds vuiler wordende en stinkende Maas geen pretje is. Met de sportvelden is dat anders. In de Harg« en Westabtspolder wordt buiten een recreatiecentrum een heel stadspark aange legd. In het afgelopen jaar werden weer en kele sportterreinen bÖ de reeds bestaande gevoegd. Al bü al heeft bet Schiedamse sportleven geen ongunstig jaar doorgemaakt cn als we zo het geheel overzien, dan Hikt ook het jaar 1955 goede perspectieven voor de toekomst te bieden. JUBILARIS BIJ ALGEMENE ZAKEN Op 1 Januari was de heer J. van der Graaf 25 jaar belast met de leiding van de afdeling Algemene Zaken van de Gem.- secretarie. Zijn naaste medewerkers be reidden hem met het oog hierop in eigen kring, mede in tegenwoordigheid van mevr. Van der Graaf, op Oudejaarsdag een hul diging, waarbij de jubilaris werd toege sproken door de gemeente-secretaris, mr N. J. Post, en de sous-chef van de afdeling, ■de beer C. Brunt. Een en ander ging ge paard met de aanbieding van een geschenk en bloemen. Op de dag zelve bereikten de jubilaris nog vele felicitaties van verschillende zij den. De burgemeester, mr J. W. Peek, richtte enige waarderende woorden tot hem tijdens de officiële Nieuwjaarsreceptie in de aula van het Stedelijk Museum. Mot onze vraa^ om iets van deze 2$ jaren te vertellen, mfrvielen wij de heer Van der Graaf, toen hij zich op het stadhuis met zijn vele bezoekers onderhield en het eigenlijk veel te druk had met het schud den van de vele handen en het in ontvangst nemen van de gelukwensen. „Ik ben eigenlijk deze dag voor de pers uitgeschakeld", zei de jubilaris, „maar goed, een paar w nog wel af. Ja, ik heb ee;" heel stuk Schie damse geschiedenis meegemaakt. Ik ben wel niet in Schiedam geboren, maar heb er toch mijn opvoeding gehad. Ik heb hier n.ï. de H.B.S. bezocht en had er geen flauw vermoeden van, dat ik in Schiedam mijn schoolgeld weer zou terugverdienen. Na mijn- eindexamen kwam ik hier in dienst bij de gemeente, dat was in 3921. Geleide lijk ben ik opgeklommen. Aan de belang rijke uitbreiding van de stadsbevolking die ln mijn tijd van 40.000 tot 76.D00 is toegenomen heb ik ook een zij het be scheiden aandeel geleverd. Ik heb n.l. twee kinderen. Het werk bij Algemene Zaken is in deze 25 jaren heel wat omvangrijker geworden. Ik heb de werkloosheidsperiode hier mee gemaakt en de vele bijzondere dingen, toen de woningbouw weer op gang kwam, na dat hij zo'ïang had stilgelegen. De oor logsschaderegeling heeft ons hier ook han den vol werk gegeven. U ziet het, zo is het leven van een ambtenaar ten nauwste met dat van zijn stad verbonden". Huidarts, SCHIEDAM TANDARTS SÉadhoudersIaan 79, Tel. 67385 Spreekuren: Part. 12 uur, behalve Zaterdag en vol gens afspraak. Fonds 8'/i9*/*, behalve Dinsdag. Vraag uw leverancier Hollandia producten GOUDEN GEZONDHEID in 1955 met Heerlijke, dik-vloeibare Hollandia-yoghurt met Goudcapsule! Deze yoghurt is beslist andersl èn,„M van verse melk gemaakt Let op de naam Hollandia op de Goudcapsule

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1