Kleurig vogelvolkje in de Beurs Voor vensterbank en tuin ervaren iuslxneesfier Gezinsleven, bouwsteen der democratie Interessante lezing voor Huisvrouwen en Gem. personeel Truus Woord (Thor) onder de „grote" turnsters vrouwenbond m ketüel Eugene O'Neil en zijn „Anna Christie Is karakterstudie juiste meter voor waardebepaling? S.F.C. bereidt 7é lustrumviering voor Uit het politie-rapport ANNEER Hyacinten op glas Expositie ook van vrije vogels Wim Jansen doceerde lagere flitskunde De muur stond er op! Overmaas-V.F.C. Agenda Vlaardingen Burgerlijke Stand Vlaardingen Navrant beeld van kamp bij Liibeck Interessant verslag voor de N.J.G. KLEINTJES WOENSDAG 12 JANUARI 1955 ROTTERDAMS CH NIEUWSBLAD '5&:ï k! Redactie en hoofdagentschap: Broersvest 3» tel. 68091 Het gezinsleven Is van het grootste be lang voor onze samenleving, omdat het een bouwsteen voor de democratie is. Met deze woorden begon de heer A- 3. van Lessen, arts te Velsen, gisteravond zfjn lezing voor de Nederlandse Vereniging van Hnisvrou wen samen met de personeelsvereniging Ge* jneentewerken ln de grote zaal van Irene, Deze lezing, die de titel had „Een eigen Wereld van Geluk Gezinsmoeilijkheden en -mogelijkheden" was bijzonder boeiend en dr Van Leusen, bekend van de radio rubriek „Tijdelijk uitgeschakeld" gaf zijn oordeel over het gezinsleven in'deze eeu wen. Spr achtte het gezinsleven in vroegere' tijden beter dan nu, met het, eeuwige ge haast en lawaai.-De onzekerheid ..drukt ons gezinsleven. - Voorts belichtte spr opvoedingsvraagstük* fcen van het moderne kind. De heer Van housen zag de z.g. schoolziekte als een bui tengewoon kwade ziekte, die erger is dan een blindedarmontsteking, want door die ziekte komt het gemis aart zelfvertrouwen paar voren. Ook het punt dat een kind voor 95V» in In de Nationale dameskeurturnwedstrij- q i om het kampioenschap van Nederland, di. te Leiden in de Stadsgehoorzaal zijn gehouden, heeft stadgenote Truus Woord (Thor) het gepresteerd zich ouder de graten te rangschikken. Door haar uitstekende tiende plaats met geringe puntenachterstand op nummer 1 (8.9 punt) is zij in het dames keurcorps, dat door de twaalf beste turn sters uit het gehele land wordt gevormd, opgenomen. BIJEEN Onder grote belangstelling heeft gister avond in het gebouw voor Christelijke Be langen mevr. M, Vermij-Van Alkemade, hoofd-propagandiste voor het gewest Zuid- Holland, een propaganda-avond gehouden, welke door de presidente mevr. Westerveld geopend werd. Spreekster behandelde de verschillende tijden van het leven der vrouw en hoe het eerst in Amerika de vrouw het kiesrecht verwierf dat zich later overplantte naar verschillende andere landen, waaronder ook Nederland. Hieruit vloeide voort dat men besloot tot het oprichten van een Nederlandse Chris telijke Vrouwenbond. Deze werd opgericht in 19113, met een ledental van 600, dat nu ïia 35 jaar is uitgegroeid tot 60.000. Spreekster spoorde ieder en vooral de jongeren aan om lid te worden van deze vereniging en zette uitvoerig het doeL der vereniging uiteen. AMBON-AVOND IN ARCADE De Persatoean Pemoeda Maloekoe (Ver. van Molukse Jongeren) zal a.s. Zaterdag avond om 8 uur ïn het gebouw Arcade een originele Ambon-avond geven, waar In heemse muziek ten gehore gebracht zal -wor den en volksdansen uit dat gebied zuilen worden getoond. Een van de vertegenwoor digers der Zuld-Molukken ln ons land, de heer I: A. Lebelauw uit Rotterdam, zal ivoorts een toespraak houden. POGING TOT INBRAAK? Als verdacht van poging tot inbraak werden hedennacht om kwart voor één door de recherche ter plaatse aangehouden de 38-jarfge J. A. V., classificeerder, en de 27-jarige M. M„ machinebankwerker, bei den uit Rotterdam. Mevrouw v. d. W. op de B.K.-laan had de twee individuen In haar tuin zien scharrelen en de politie gebeld- die terstond verscheen. De mannen hadden schroevendraaiers bij zich, cn een motor stond iets verderop gereed.... Beiden zijn in Schiedam ingesloten. HET ARBEIDSBUREAU IN DECEMBER In 1954 waren er 90 emigranten In December 1554 stonden bij het Gewes telijk Arbeidsbureau, bijkantoor Schiedam, ln. totaal ingeschreven 227 mannen (in No vember 194), van wie er Ml (170) werkloos waren en S3 (51) werk vonden in de ge meentelijke sociale werkvoorziening. Bij de vrouwen stonden er 45 (44) inge schreven, van wie 15 (14) werkloos, Hiertegenover stonden 2053 (2035) aanvra gen van werkgevers, -waarvan 194 (175) be neden de 19 jaar en 1727 (1701) vacante plaatsen in de metaalbedrijven. Er was voor£ vraag naar 147 (120) vrouwen, van wie 50 (62) onder de 19 jaar. In. de loop van de maand konden door be middeling van het Arbeidsbureau 133 (165) mannen en 22 (47) vrouwen aan werk wor den geholpen- By de afdeling emigratie kwamen in De cember 5 (6) aanvragen binnen (gezin of individueel). Vier aanvragen konden wor den afgewerkt, terwijl begin deze maand nog 8 in behandeling waren. De emigratie netrof dit keer alleen Canada en de Ver. Staten. in totaal werden1 dit Jaar 00 aanvragen afgewerkt. zijn fantasiewereld leeft werd onder de aan dacht gebracht. Deze zeer interessante avond werd geopend door de presidente van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Verenigingen van Huisvrouwen, mevr. A. N. Boteren- br o od-Blanken. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot vicaris te Groningen J. W. de Jong, eand. te Amster dam. Gercf. Kerken. Aangenomen naar Bever ly (Edmonton, Alberta, Canada, Chr. Ref Church) N. B, Knoppers'te'Hilversum. Naar Wellandport (Ontario. Canada) J. Geu- zebroek, zlekenhuispred. te Amsterdam,die bedankte voor Acton (Ontario, Canada, j— Naar Baflo dr L. Zieihuis te Arum. Naar Wapeningen (2e pred-pl.) B. G. Mees ten Oever te Kamerik. Vrfte EvaBg. Gemeenten. Bedankt voor Gouda E, H. Huson te H I. Ambacht. Rem, Broederschap. Beroepen-te 's-Gra- venhage (Se pred.pl.) *J. 'Spijker, legerpred. aldaar. Bij zijn leven werd Eugene O'Neil maar al te vaak door de toneelkenners miskend, naar hun mening was zijn werk voor een groot dpe^verouderd en niet zelden werd h«t de nigrerende „kitsch" gebruikt. En dat terwijl deze Ier-Amerikaan tot de grootste toneel schrijvers van zfju tijd behoorde. H,i was zeker de eerste dramaturg van enige bete kenis in Amerika en daarmee de. wegberei der voor de huidige generatie van produc tieve toneelauteurs. Zijn werken werden tot in Rusland gespeeld en in ons land stond het destijds op de repertoires van B.-uber en het Verenigd Toneel, In hoeverre nu van veroudering in het herhalend analytische praten en van kitsch in de „Amerikaanse advertentie- Iyriek" sprake is, zullen de leden van de twintigjarige Schiedamse Kumfjcrmg mor genavond zelf kunnen beoordelen, als de toneelvereniging in het Passage-theater een voorstelling verzorgt van G'Neils „Anna Christie", dat overigens door de umateur- vereniging Kunst door Oefening reeds in September alhier met succes werd opge voerd. Al9 zovele groten van het toneel was Eugene O'Neil in en voor het vak* geboren. In 1888 zag hij te New York het levenslicht als zoon van de directeur bij een rondrei zende toneelgroep. Maar de zwaartillende O'Neil was een zoeker en hij vond in geen van rijn „twaalf ambachten" o.m. was hü reporter en acteur wat hij zocht, totdat het schrijven van toneelstukken, hem rust en voldoening bleek te geven na zijn zwervend leven te land en vooral ook ter zee. Natuurlijk speelde het matrozenleven een grote rol in zijn eerste sterk realistische jougdwerken. Uit die tijd stamt zijn „Anna Christie", spel van de zee. Gebundeld werden zijn eerste stukken uit. gegeven als „The Moon of the Caribbees and six other plays", die daarop e^n zege tocht begonnen. Veel indruk maakten in die twintiger jaren de tijd van de toneelex perimenten zijn expressionistische dra ma's als „Emperor Jones", Maar bij succes in zijn trotse vaderland alleen bleef het niet, ook in Europa kwam het tot uitbundige bij val'met: De harige aap; Goud; Liefde onder de Olmen; Dagen zonder einde; Alle kin deren Gods hebben vleugels; Strange,. In terlude; Marco Millions en 'De lach van Lazarus. Doelbewust verwerkte O'Neil ook in zijn drama's Freuds psycho-analystische ont dekkingen en. speculaties uit die eerst na 1020 buiten psychiatrische vakkringen meer vt.- ,i„ i-, ..i.y.-k. ï-if r" -. 99 Aan de halfjaarlijkse vergadering van de Schiedamse Voetbalvereniging S.F.C. kleef de gisteravond in hotel De Spil een feeste lijk tintje door het 5-jar!g voorzitterschap van de heer W*.P, Schilperocrd en da even oud geworden feestcommissie. Deze com missie, bestaande uit* de heren Krommen hoek, Kooyraan, Buitenhek en Klaassen, heeft, de plannen voor de viering van het 35-jarig Jubileum op 7 Mei a.s. weer op zich genomen en reeds deels uitgewerkt. Zo zal men een receptie houden en de eigenlijke feestavond komt in Arcade. In het kader van de feestviering wordt voorts een junioren- en een veteran ent our- noot georganiseerd en een serie wedstrijden voor alle elftallen. De kas werd in goede orde bevonden en er werden twee nieuwe redacteuren, voor het clubblad aangesteld. Om studieredenen trad secretaris J. Gijsen af; in zijn plaats werd benoemd de heer D. Verdam. De afsluitboom van, de Oversehiese over weg was gisteren om 6 uur weer oorzaak, dat er een deuk kwam in de bestelauto van W. M. J. B. uit Den Haag, of liever hij zelf want de knipperlichten brandden alweer. Een schoorsteenbrandje ontstond gister middag om kwart over drie in het huis van H. N. aan de Parallelweg, waar een fou tieve schoorsteecconstructie een prop had doen ontstaan, die met de rameneur kon worden verwijderd. De reddingshaak van de Buitenhaven werd gisteren weer eens drijvende gevon den Sn de houthaven, van de fa Van der Eist. Een roekeloze vorm van baldadigheid. Op de boek van de Nieuwe Haven en Gordonstraat vloog gisteren tussen de mid dag de 54-jarige broodbezorger C. W. van de Coöperatie DES uit de bocht, zodat zijn carrier in het water belandde. Door eigen personeel werd de kar op het droge ge bracht De man, die nog op tijd van de fiets had kunnen springen, had moeten kie zen tussen twee „kwaaien": het water in óf tegen een tegemoetkomende auto op. Hij koos het eerste.... bekendheid hadden gekregen en toen hun invloed op het sociale leven en de kust kon den doen gelden. Zo ontketende hij overal primaire gevoelens, die onder invloed van het bij hem vaak aanwezige klassieke nood lot tot een razende uitbarsting konden ont wikkelen. Het onderbewustzijn is bij zijn figuren van weinig waarde, want zijn mensen leven op vooraf opgestelde motieven van schuld en daarmee is bij het eerste weer sprake van veroudering en bij het tweede door het gewild lang uitgespennene misschien van. „kitsch". Later hechtte O'Neil meer waarde aan het algemeen menselijke, vaak in poëtische uitdrukking als zijn bekende trilogie „Rouw past Electra". Maar eerst in zijn laatste werk, hetvijf jaar voor zijn dood in 1953 geschreven „The iceman cometh", heeft Freud op het toneel afgedaan; dan is er een neiging naar symboliek. Het verhaal van Anna Christie behandelt het oude maar op zichzelf nooit verouderde motief van de loutering door de liefde. Anna is door haar vader (zeeman) op het land uitbesteed, maar daar belandt zij In een minder geacht beroep. Zij komt up een dag weer bij haar vader aan boord, vergeet haar verleden cn raakt in liefde voor een jonge zeeman- Op 't punt van. trouwen ont hult zij beiden toch haar verletten. Bittere ontgoocheling het gevolg, maar uiteindelijk overwint de liefde. In Anna Christie wordt dus veel en lang gepraat en soms zelfs in tegenspraak, zodat het stuk niet zozeer op een zelfstandig dra ma dan wel op een karakterstudie voor een van O'Neils latere werk«n lijkt, die groot ser van conceptie en van. dramatische zeg gingskracht waren. Of dan De Toneelvereniging met dit stuk wel de beste keuze heeft gedaan om aldus het programma te komen „tot een. waar debepaling van eer? der grootste toneel schrijvers uit deze eeuw?" E JAARVERGADERING C.H.-KIESVERENIGING De Chr. Historische Kiesvereniging Groen van Prinsterer houdt op Woensdag avond 19 Januari a.s. in Irene haar jaar vergadering. Op de agenda staat naast de jaarverslagen een bestuursverkiezing, waar bij de heren Hoormajn en Noomen pe riodiek aftredend-herkiesbaar zijn en twee vacatures bestaan. Voorts wordt door de heer C. J. van Mastrigt, lid van het -hoofd bestuur der C.H.U., een inleiding gehouden over „Gij moet kiezen", waarna gelegenheid bestaat tot het stellen van vragen. WOENSDAG 12 JANUARI. Musis Sacrum: 8 uur O. en A. van Wilton Fijenoord, film en lezing. Koopmansbeurs: 8 uur Opening Vogeltentoon- stellïng. Irene: 7,30 uur Ned. Chr. GeheelonlhouderB- ver., propaganda-avond. Tlvoll: 8 uur De Amateur (toneelver.» contact avond. DONDERDAG 13 JANUARI- Koopmansbeurs: 10—22 uur Tentoonstelling vogels. Musis Sacrum: 8 uur Wilton, film en lezing. Passage Theater; 8 uur Schiedamse Kunst kring, „Anna Christie". Volksgehouw: 8 uur v, A. O,, boekbespre king. Irene: 8 uur A. R. Kiesvereniging Nederland en Oranje, 75-jarig bestaan. Toonkunst: a uur Aig. Fotokring Schiedam, demonstraties. BIOSCOPEN. Passage Theater: Tot en met Donderdagmid dag 2 en B uur: „Het grote spel" (18 jaar). Nlonopolc Theater: Tot en met Donderdag 2 en g uur: „Tarzans Avonturen" (18 jaar). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk Museum: 2—4 uur eigen collecties (ook 's zondags), steöeius Museum: 2—5 uur (Tot 23 Januari), Tentoonstelling „Precieuse Tafereeltjes" 1 van H. Bakker Kom. LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en Bib!., Lange Haven: geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4 30 uur en Iedere avond (behalve Woensdag en zaterdag) van 7 tot B-30 uur. Zondag» gesloten. R.K. Leeszaal en BI bi., Dam: Geopend Iedere dag {behalve Maandag) vap 2 tot 4 uur: iedere avond (behalve Donderdag en Za terdag) van 7 tot B.30 uur. Zondags gesloten MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis. Nassaulaan, teL 89128 R.K, Ziekenhuis Dr Nolatstlchtlng Dr NoJet- straat. telefoon 69411. Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D telefoon 69290. politie 69333, brandweer G9123 Voor spoedgevallen geopend des avonds; apotheek Evers, Lange Havea 81. WAT ZULLEN WIJ ETEN DONDERDAG 13 JANUARI. Zuurkoolstamppot Spek Yoghurtvla (VIII) TT ET IN BLOEI trekken van hyacinten op glas is niet erg lastigr, maar toch hebben AJ- veel liefhebbers er nog moeite mee. Het is sedert ik weet niet hoe lang een nagestreefd ideaal om hyacinten voor glas omstreeks de jaarwisseling trt bloei te krijgen en dat is zelfs voor een liefhebber wel te doen, mits hij uitgaat van uit- stekend materiaal. Er zijn allerlei prachtige variëteiten, witte, rose, rode en blauwe die zich gemakkelijk, laten trekken en als u ze bijtijds op water heeft gezet, zullen ze al een aardig eind zijn opgeschoten. Maar zelfs wanneer u de goede soorten hebt gekocht en bovendien bollen van behoorlijk formaat heeft aangeschaft, kunnen bij het in bloei trekken van glashyacinten toch allerlei fouten worden gemaakt, die soms leiden tot vertraagde bloei af tot een bloemstengel, die zich slechts gebrekkig ontwikkelt. "pR IS EENS op het laboratorium in Lisse "*-J een diepgaand onderzoek ingesteld naar de veranderingen, die zich in het hartje van de bol voordoen tijdens de zogenaamde rustperiode. Het reservevoedsel, dat in de bol voorhanden Is, wordt dan omgezet in een aanstonds beschikbare vorm. Ter zelf- dertljd ontwikkelt zich de bloemaanieg. Al deze processen worden voor het grootste deel aangezet en geregeld door de tempera tuur, zoals het tenslotte ook de kunstmatige voorjaarswarmte van onze huiskamer is. die de bol tot nieuw leven doet ontwaken. T70OR DE VORMING van gezonde wor- Iels is een hoge temperatuur echter he lemaal niet goed en om deze reden worden de bollenglazen met hun aanvankelijk nog to levenloze inhoud eerst koel en donker gezet. Weldra komen er talrijke blanke wor tels. Zij hangen sierlijk in het bollenglas omjaag. Eert goed stel wortels is een waar borg voor een gezonde ontwikkeling. Im mers, als de hyacint geen. water kan opzui gen, zal de bloemstengel kort en gedrongen blijven, omdat het in de bol aanwezige vocht de plant niet tot meer in staat stelt. TI/TAAK OOK ALS aan deze eerste voor- waarde voldaan is, kan de zaak nog misgaan, n.L wanneer de bol te vroeg in het licht wordt gebracht. Het licht werkt vooral ïn op de groei van de bladeren. Als de bloemstengel nog half in de bol zit, dreigt het gevaar, dat het groen de stengel over woekert. De bladeren worden lang en de bloemstengel blijft gedrongen. Dit is het geheim van de hyacinten voor glas. Wees niet te haastig. Haal de bol niet voor de dag alvorens de bloemen zich ge heel van de bol hebben vrijgemaakt. Met duim en wijsvinger kan men dat zonder moeite vaststellen. irj\Tou, die muur staat ej- wel op!" voor- spelde de bekende radiospreker Wim *ansen (KRO.; „2x1 1") gisteravond be moedigend aan het begin van zijn fotoflïts- «low. En Iaat-ie nog gelijk hebben gehad! ten beetje beduusd keek de aanvankelijk wat verongelijkte beginnende amateur naar oe slotsurpri9e van Wim Jansen: daar ver been geprojecteerd op een scherm het •Jrameie resultaat van zijn eerste flitsfoto, «e hij samen met enkele anderen van het "aaipubiiek had mogen Meer dan enkele kruinen, hoedjes en een allesbeheer sende wite bovenmuur stond er niet op Zo eenvoudig was het flitsfetograferen 0Dk weer niet, maar juist voor hen, die *«3t nog nooit aan de fotografie en dus evenmin aan de futsfotografie hebben ge- ^agd, had de B. v. N. Fotodetallhandeia- rea deze fotoflitsavond georganiseerd in het gebouw Arcade, waar over b el angst el- lr?,Qiet Viel te klagen. Al maanden lang "ekt Wim Jansen voor de Bonefo met deze snow door ons land en zo viel dus na Rot- «mam, Schiedam de beurt toe te worden toewijd in de mogelijkheden der moderne ««fotografie. Hoe men de voor de een voudige camera's onontbeerlijke zon kan vervangen door een eenmalig brandend lampje, dat in 1/125 seconde een lichtsterkte geeft van 50.000 watt of 500 (een halve ki lometer!). T.L.-buizen; hoe Leonardo da Vinei (de camera obscura) en Daguerre (het lichtgevoelige materiaal) de grondslagen legden voor de huidige fotografie met zijn drie bepalende elementen, camera, film en licht; hoe het richtgeval van het lampje lensopeningsrijfer maal meterafstand tof. het onderwerp aangeeft en tenslotte hoe men niet moet fotograferen. Niet met de vinger voor de lens, niet tijd verprutsen met door het „loergat" (zoeker!) te turen, door niet te bewegen en niet stijf op te stellen voor onnatuurlijke achtergronden. De gevorderde amateur echter zal op de avond weinig anders dan vermaak hebben gevonden. Want althans op het gebied van vlotte en geestige conférence staat Wim Jansen zijn mannetje en zo kan er niemand zijn geweest, die geen uitermate genoeglijke avond beleefde. De een vermaakt zich, de ander stak nog Iets op van het praatje, het plaatje en het Duitse fotoindustric-filmpje en de fotohandelaren hebben met deze show een. uitstekende propaganda-actie voor de winterfatografie gevoerd. Waar het uiteindelijk toch maar allemaal om begonnen was. I De leden van de Supportersvereniging V.F.C. kunnen Zondag per bus naar Rot terdam voor de wedstrijd OvermaasV.F.C. Zij dienen zich daartoe Vrijdagavond tussen 8 en 9 uur op te geven bij W. v. Saus, Rid derstraat 40. Vertrek om 1 uur van het Veerplein, voor zover plaats aanwezig. Wie in de komende dagen een bezoek brengt aan de vogeltentoonstelling in de Koopmansbeurs, wordt daar tegen een kwartje entree ontvangen met muziek uit bon derden vogelkelen. Het is een gekwet ter en gekwinkeleer, dat de mening defini tief teniet doet, dat de zangstem van het vogelheer in het tropische oerwoud zwügt. Men zal er verrast worden door meer dan vogelzang alleen. Chinese Mandarijen en Caroline-eendea nit Amerika zullen met rappe wiekslag langs de bezoekers scheren. Want dit Is een bijzondere tentoonstelling. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de vogelexposities zullen hier de watervo gels vrijelijk rondplassen in het water, dat de Schiedamse Plantsoenendienst o.l.v. de beren J. J. Visser en Keurhorst van d< Stadskwckerij voor hen heeft klaar ge maakt. Het moet uit zijn met de nauwe kooitjes, aldus de heer Van Vollenhoven, voorzitter van de ca 130 leden tellende afdeling Schie dam van de Ned. Bond van Vogelliefheb bers. Het moet uit zijn met die nauwe ge vangenissen, waarin zij zich nauwelijks kunnen keren. Wij scheppen voor de koli- bri's en. de klarinefcvogels en. de rijstvogetg uit Java en Japan een eigen omgeving, waarin zij zich thuisvoelen, misschien nog beter dan tn de natuurstaat. 4Q0 Vogels zijn door de Schiedamse liefhebbers bijeenge bracht en er is een verscheidenheid van kleuren en vorm, die men nauwelijks bi schrijven kan. Dit moet men zien en een bezoek is zeker de moeite waard. De Beurs is herschapen ïn een stukje natuurreservaat met stromend water en primula's, azalea's en forsythia's, in bloei getrokken in de Stadskwekerij. Er staan coniferen en vele andere heesters. De prijswinnaars Aan de tentoonstelling is natuurlijk ook een wedstrijd verbanden en kampioen is onze stadgenoot J. Montfoort met een p prachtige grijze rijstvogels, zo rank en glad van veren, dat zij hun weerga niet kennen. Bij de kanaries, die alle naar de kleur in 10 groepen zijn verdeeld, werden de eerste prijzen gewonnen door A. J. Hertog, M. v. d, Tas, J, Schafthuizen, L. Plooi, M. Mak, Th. Blom, A. Notenboom en B. Lagerwaard, De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de heer A. Notenboom, is gewonnen door Wij leven in eett wereld van gewone dingen, zo ge~ woon, dat wij er vaak zon der meer lanps lopen. Er valt sneeuw en zie, die dingen veranderen van •uiterlijk. Ze worden plotse ling mooi en houden ons door hun schoonheid ge vangen. Die schoonheid ts maar kort van duur; de weerberichten staan op dooi, zodat we morgen weer zullen wonen in een wereld van gewone dingen. T. Notenboom en kwam daarmee definitief tn diens bezit. De heer Van Vollenhoven. zelf is versche nen met een inzending van 80 vogels, waar onder zeldzame dieren uit alle tropische landen ter wereld, uit China, Japan en Himalaya-gebergte en Zuiö-Afrika. Een onbekende gast Men vindt er kwartels en groene gras spreeuwen, parkietjes en kolibri's. Kraan vogels zullen ér zich op één poot spiegelen in het watervlak. Er is ook een onbekende gast, een soort spreeuw uit Azië met mooi getekende veren en een rossige staart. Vanavond komen er genodigden en mor gen om 10 uur is de tentoonstelling open voor iedereen. Zeker Is, dat de expositie 4 dagen open blijft, maar getracht 2al wor den daar nog een paar dagen bij te krijgen, als voor de tafeltennissers uit de Koopmans beurs een andere oefenruimte kan worden gevonden. Brand werd snel geblust In een bouwkeet aan de Van Hogendorp- laan brak gistermiddag brand uit. Het hout werk van de zolder werd beschadigd. Met eigen middelen werd het vuurtje geblust. Kortsluiting is vermoedelijk oorzaak van dit brandje. Hyacintenhistorie in beeld OP ONZE FOTO ziet men de verschillen de stadia: hoe eerst de bol in het donker wordt gezet, dan hoe het glas in het licht kan worden geplaatst en vervolgens welk een mooi resultaat te bereiken is. De laat ste hyacint laat echter zien, dat er een on mogelijk propje ontstaat, wanneer men zon digt tegen een van bovenstaande regelen. G.D.L, M. WOENSDAG 12 JANUARI. Volksgebouw; B uur n.m., Demonstratie Coöp. Vrouwenbond, Luxor Theater, S.30 uur n.m., „8 Jongens en een hond" (alle leeft). Stadsgehoorzaal, a uur n.m. „Blttero erva ring"" (18 Jaar). Luxor Theater, 8 uur n.m., Filmavond A.N.M.B. en Forum (besloten). Raadhuisplein 5, 8—10 uur tun, leeszaal Gem, Archief geopend. Belangrijke telefoonnummer*. Politie en Brandweer 2345. Teleloon 3229 voor een goed dagblad Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat 1, Vlaardingen. BIJ geen gehoor tel. 295S, Boterbloemstraat no. 41. Redactie telefoon 5453. ZiekemUenst Eoflaan sa, tel. 2541. Geopend: Apotheek G. A. H. v. d. Corput, Schiedamseweg 83, tel. 3224. Geboren: Gerharda Johanna, d. vaa I*, Poot en J. K. Brouwer, Dijklaan 17; Abra ham Leendert Baatlaan, z. van M. C. Kueh- ler en J. Penning, Zomerstraat 4; Cornelia Helena Adrians, d. van C. B. Tempelaar en. A. van 't Hof, Joh. de Wittstraat 53a, Overleden: Adrians de Jong, 67 jr, Broek- weg 265, Neeltja van der Lelij, 86 jr, wed. van S. C. Bronwasser, Pr. Hendrikstraat 28; Joh, de Blois, 81 jr wed. van G. C. E. Gaelen, Hogelaan 24. Het gevaar in eigen huis Twee ongevallen werden Dinsdagmiddag gemeld van dames, die van de trap in hun woning waren gevallen en daarbij verwon dingen opliepen. Het eerste geval betrof de 42-jarige G. J. B„ die aan haar onderrug werd gewond. De 02-jarige A. S.—H. brak bij haar val op drie plaatsen haar been. Zij werd in het ziekenhuis opgenomen. Het royale kantoorlokaal van de Distil leerderij N,V. Adr. v. d. Eelaart aan de Bo- terstrnat was nauwelijks groot genoeg om alle belangstellenden to bergen, die waxen gekomen om te luisteren naar de lezing van mej. W. G. van Dongen nit Maassluis over haar werk in het vluchtelingenkamp te Lü- beck. Deze lezing was georganiseerd door de afdeling Schiedam van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. In samenwerking met de Hervormde Jeugdraad, de V.C.J.V., de Nederlandse Padvinders en het Padvlndsters Gilde, de A.J.C. en de Jongeren Gemeenschap St Jan, heeft men enkele maanden geleden op ini tiatief van de districts-secretaresse mej. Vis ser een pakkettenactïe op touw gezet met de bedoeling nu ook eens iets te doen voor het kind in de vluchtelingenkampen en wel door uitreiking van een stuk speelgoed met de Kerstdagen. De uiteenzetting, die mej. W. G. van Don gen ever dit onderwerp gaf, volgde op een nleiding van de voorzitter van de N.J.G., de heer A. M. Sunderman, dfe de aanwezigen .w, de voorzitter van het N.P.G., de heer A. de Groot welkom heette. Het adoptie-systeem, aldus mej. Van Don gen, waarbij een bepaald kind of groep van kinderen hier zich het lot van epaciale kin deren in het kamp Ier harte neemt, heeft uitstekend gewerkt. Dit bespaarde ons niet alleen veel werk bij de uitdeling, maar het bracht bovendien bij de uitreiking van. de geschenken een warme persoonlijke noot: de groeten van kind tot kind, die elkaar uit de briefwisseling al enigszins kennen. Welk een enthousiasme deze rechtstreeks persoon lijke hartelijkheid bij de kinderen uitlokt, bleek op Kerstmorgen tijdens de Kinder- gottesdienst, de dag nadat de barakken- moeders de pakketjes hadden uitgereikt. Vo rige jaren ontvingen de kinderen slechts een pakje boter, thans echter ook een stidc speelgoed, een weelde, die tot dusver in deze kinderlevens nauwelijks bekend was. Hoewel er uit heel de wereld geschenken komen, mede dank zij de bemoeienissen van de Oecumenische Raad, komt er in het lot dezer vluchtelingen nog slechts weinig ver betering en moeizaam rekt men er het be staan. Wat er gedaan wordt is niets dan een. druppel op een gloeiende plaat. Ontstellend is de demoralisatie als gevolg van de over bevolking en de economische nood. Spreek ster gaf een schildering van de „Gnkel- Ehen". die in deze kampen schering en in slag zijn en waarbij de beide partners hun zelfstandigheid behouden, mede met het oog op de onontbeerlijke ondersteuningen. De Kerken nemen tegenover dit verschijnsel een soepele houding aan en laat de mogelijkheid open, dat huwelijken als deze toch ook nog kerkelijk worden ingezegend. Toch werken verhoudingen als deze nadelig op dc eerbied voor het huwelijk en het aantal ongehuwde moeders Is groot. Voor vele kampbewoners is er de moge lijkheid om werk te zoeken op het land, vaak dank zij ontzaglijke offers aan rijd voor het vervoer. Sommigen slagen er in zich dank zij dit werk blijvend aan het kampleven te onttrekken, maar dan nog blijft de huisvesting een groDt probleem. De scheepvaart en de hoogovens bieden deze mogelijkheden eveneens en verschaffen vele kampbewoners werk. Emigratiemogelijkhe den zijn er slechts voor de jongeren, de rest vormt een economisch probleem, dat voor Duitsland alleen, practlsch onoplosbaar is. Toch worden allengs de omstandigheden gunstiger. Het gaarkeuken-eten heeft plaats gemaakt voor een maaltijd, bereid op een eigen fornuis. Maar dit vormt dan met de bedden feitelijk het enige meubilair; meer plaats ls er overigens ook niet in de woning. Afgezien van de radio, die ie vele woningen aanwezig is, is de kerk voor velen de enige toevlucht. De kerk biedt velen een vergoe ding voor de ontberingen en het is een voor recht dtö in kerkelijk verband te mogen me dewerken. Mej. Van Dongen besloot haar voordracht met een reeks lichtbeelden van het kamp in Lübeck en de naaste omgeving en beantwoordde een aantal vragen, die haar werden gesteld. voor het beheer van uitgebreid vatenpark. in staat tot classificatie van het fust en sortering naar aard en inhoud. Voor vakman góede vooruitzichten. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Asepta- fabriek N.V„ Postbus 33. Delft Wis da steeds eert, is het „SUCCES" altijd weerd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1