ui Wmmm lil™ M.S. YARACUY TE WATER Hoge gasten bij Werf Gusto Verloren en gevonden Laatste stormloop op de vogel-expositie Expositie Bakker Eorff verlengd AT £-7 AAR. ANNEER. 1 fenda Vlaardingen DE SCHATTEN VAN DE SIERRA Feestavond van Wilton- Fijenoord P.T.T.-toneelfeest Uit het Politie-rapport C.J.V.F.-filmavond in Irene E,S.S.-ups en downs Burgerlijke Stand Scheepvaart- en havenverkeer Haringvangst en -handel bevredigend Lever's Zeep Mij N.V. gaat weer uitbreiden Zwaluwen oefende tegen Monster Het recht van de sterkste Visserij bij Newfoundland van IJmuiden uit KAMER mei PENSION MAANDAG 24 JAJJUARI ig5S KOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA' 5 ::iKv>X'>iJSiièssd Redactie en hooïdagentscliap: Broersvcst 3, tel. 68091 Toen w(j ons Zaterdag op weg begaven voor de stapelloop van het m.s. Yaracuy was het een trfeste droefgeestige middag, die ons het gevoel gaf, dat wtf zelf te water werden gelaten. Bij aankomst op de werven van de N.V. Gusto v.J». fa A. F- Smulders klaarde Het weer echter op en het was tenminste droog, toen wjj ons bij de vele kijkers voegden, die zich rondom Het slanke vaartuig verdrongen. Een nieuw schip op de helling is altijd een Imposant gezicht. De Yaracuy Heeft een lengte van 116.65 m. en een breedte van bijna 16 meter. De mannen aan dek keken van ca tien meter hoogte op ons neer. Het is een boot van 4500 ton d.w. met 305.000 kubieke voet laadruimte en 15.000 kub. voet koelruimte. Het vaartuig wordt voortbewogen door twee Kordberg-motcen van 2100 pk. Er zijn een complete Installatie voor air-conditioning en allerlei moderne navigatiemiddelen aan boord, zoals radar, ecbopeilapparaat, gyro-kompas, draadloze telegrafie en telefonie, koers-detector etc. Behalve de bemanning kunnen twaalf passagiers aan boord accomodatie vinden. Terwijl de gasten zich in de ontvangstzaal van het kantoor verzamelden, sloegen buiten de mannen van de werf Gusto de laatste kimölokken weg onder het stalen karkas, zodat de boot nog slechts rustte op de sle den, <iie met stalen kabels aan haar romp verbonden waren. Om circa half vier bega ven de genodigden zich op weg naar de Helling, waar de blazers van Gusto een vrolijk wijsje inzetten, Op het platform ver enigde» zich alle officiële persoonlijkheden, behalve mevr. Coosuelo Dagnino, de echt genote van de ambassadeur van Venezuela, die de Yaracuy zou dopen, zagen wij er dr Manuel A. Chavez, ce ambassadeur van Mexico, alsmede Luis A. Olavarria, de secretaris van de Venezolaanse ambassade, kapitein A, Cudemus León, acheepvaart- jnspecteur van Venezuela, en zijn collega korvettenkapitóin Pablo E, Cohen. De am bassadeur van Venezuela, Don Manuel Dagnino, was door ziekte verhinderd bij de plechtigheid aanwezig te zijn. Pater C. v. d. Burgh zegende het schip en na een gebed doopte Dona Consnelo Dag- nmo het nieuwe vaartuig; de champagnefles; sloeg kapot tegen de scheepswand en even later gleed onder het gegil der scheëps- fluïten en het gejuich van het enthousiaste publiek de Yaracuy tc water, geremd door de trossen, die het «chip met zich sleepte, en aanstonds opgevangen door de sleep bootjes, die op de Maas lagen te wachten. Toespraken Wear terug In de ontvangstzaal sprak de heer H. Smulders, onder-directeur van de N.V. Werf Gusto zijn gasten toe; hij noemde de tewaterlating van. het m.s. Yaracuy een gebeurtenis, die er ongetwijfeld toe zal bij dragen de traditionele vriendschapsbanden tussen Venezuela en Nederland nog nauwer aan ie halen. HU memoreerde dat de Com- pania Venezolana de Navegación aan de 2HC Holland vier schepen in opdracht had Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 912.30 uur en 2—5 uur: Doublé armband, 1' paar gym schoenen, 1 paar lakschoentjes, vlinder- strikje, 1 paar Jaarzen, 1 paar lederen herenwanten, portemonnaie, deksel van melkbus, 1 rol behang, gedeelte van gras- schaar, entge wanten, handschoenen en sleutels. Te bevragen bij de vinders: Duimstok, C. v. d. Broek, Buitenhavenweg 166a; spade, v. Schijndel, SpinhuSspad 25; 2 leesboekjes, L. Eeuwijk, Langen Haven 128a; doos inh. tabletten, J. Mulder, Paulus Potterstraat 11b; padvindersrlem, v. d. IJssel, Graaf Florisstraat 55; dominospel, F, Steens, Grote Markt 4; zaklantaarn, A. van Bal veren, J. v. Avennestraat 43; melkbus, F, van Erp, Baan 23; zinken emmer, A. Sehar- loo, J. A, Alb, Thsjmstraafc 57; nummer bord, M. Hoogendam, potgieterstraat 10; bruine portemonnaie, B. de Graaf, Boyle- etraat 26a; damesportamonnaie, J. Veen- stra, Boerhavelsan 6fla; schoolétul met inh., J. van Hekeren, Pr. Mauritsstraat 18b; grijze kinderhandschoen, E v. Hattem, Pa rallelweg 00c; groene kmderhandschoen, P. Esbach, Viaardingerdijk 10; hoofddoek, K. van Dijk, Westfrankelandsestraat 111b; 1 paar blauwe kinderwanten, H. v. d. Kamp, B. K.-laan 262a; blauw wantje. G. Jansen, v, Swindenstraat 31; gekleurde halsdoek. G. Waasdorp, Puttershoeksestraat 53b; jongenspet, P. Koorneef, Ploegstraat 17; blauw kinderwantje, M. de Vries, Pietet de Hooghstraat 12; dameswant, W, Voshol, Parallelweg 70; ejaal, G. Sprong, Gordon- slraat 31c; herenhandschoen, B. Hol, Jan van Avennestraat 10; 1 paar grijze kinder- tvanten, W. Hoegee, Lekstraat 82a; 1 paar gebreide handschoenen, Postkantoor Tuin- laan; grijze want, J. Timmer, B, K.-ïaan 2;5b; blauwe kinderwant, Rodi, B. K.-laan 217b; 1 paar kinderwaaten, A. Vos, Haga- slraat 63; loper, M. A, Grims, Parallelweg 228c; sleutel, S. Duimel, Kreupelstraat 24a; sleutelbos, K. Brussaard, Paulus Potter straat 7b; étui met sleutels, C. Jongman, C. van der Llndenlaan 51; ring met 5 sleu tels, Molendijk, Nieuw Mathenesserstraat 84; slee, Antonissen, P. K. O.-laan 157b; aytostep, M. ïtebers, Groen van Prinsterer- laan 13; autostep, G. van Wingerden, Bak kershaven 21; kettinkje, E. - d. Drift, Pot gieterstraat 42a; halsketting, E. Bras, Jan Steenstraat 75; oorbel, F. v. Meirakker, Rotterdams ed ijk 441d; ketting, Pluïjm, Korte Achterweg 14; doublé broche, H. Koeling, Parallelweg 152b; bedrag aan geld, J. van Hekeren, Pr. Mauritsstraat 18b; be drag aan geld, Stöpetie, Bakkerij de Nijver heid, Nieuwe Haven; ring, J. van Giesen, Korte Singelstraat 5a; rmg, Wester veld, „De Lindenhof*, Lange Achterweg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus z. v. J. H. A. C, v. d. Meljden en W. M. Martens, Eugenius Hya- cinthus W, z. v. H. Bruggeman en C. A. M. Colügnon, Johanna H. H. d. v. M. Broeren en M. de Ronde, Elizabeth ML d. v. P. Jas pers en E. Otten, Ellen, d. v. J. D. Sprong en J. Koning. Overleden: P. Vrijland 82 3., K. M. Dekker j., wed. van J. Troost. 1 gegeven, waarvan er thans twee door de N.V. Gusxo zijn voltooid. Deze vier in Neder land te bouwen schepen zullen het materiaal van de Campania Venezolana de Navega ción moderniseren en rendabel maken en de heer Smulders sprak er zijn voldoening over uit, dat de Schiedamse werf deze be langrijke opdracht heeft gekregen en aldus heeft kunnen medewerken aan de uitbrei ding van de Venezolaanse handelsvloot met moderne schepen, die aan de concurrentie het hoofd kunnen bieden. Hij bracht daarop dank aan de kapiteins Cudemus en Cohen, die namens de maatschappij toezicht hebben geoefend, op de bouw en aan het Bureau Veritas en de Scheepvaartinspectie voor de betoonde medewerking. Tenslotte overhandigde hij aan mevr. Consuelo Dagnino, die de Yaracuy heeft gedoopt, een geschenk In de vorm van een gouden armband. De heer Luis Olavarria beantwoordde de toespraak van de heer Smulders met een rede in het Spaans, waarin hij de N.V. Gusto namens de Venezolaanse Scheep vaartmaatschappij bedankte. Gisteren bijna 3000 bezoekers Wederom was de belangstelling vooral bijzonder groot voor de papegaaien. Vele bezoekertjes waren niet eer tevreden voor ze een der vogels 0ver de mg 'gestreken of aan de staart getrokken hadden. Gisteren was het de laatste dag van de vogeltentoonstelling in de Korenbeurs en er was deze dag meer belangstelling dan ooit te voor. In totaal heeft de expositie nu 10.709 betalende bezoekers getrokken, waar van alleen gisteren 2740, Merkwaardig is dat de belangstelling vrij gelijkmatig tussen vol wassenen en kinderen, is verdeeld. Terwijl er in totaal 5551 volwassenen de expo3itle hebben bezocht, zijn er 5158 kinderen langs de volières met tropische vogels gekomen. Vooral de papegaaien hadden veel bekijks. Er waren groepen, onder gelelde van hun onderwijzers en vele moeders met hun kroost. De gemeentelijke plantsoenendienst had gezorgd voor een nieuwe aankleding door een aantal uitgebloeide pionten te ver vangen door prachtige fleurige Azatsa's Enkele vogels hebben zich in de Korenbeurs zo thuis gevoeld, dat zij ln hun volière een nestje hadden gebouwd en er nu bezig wa ren om enkele nietige eitjes uit te broeden. Het was een alleraardigst gezicht het man netje met strootjes en takjes te zien slepen om het nest 20 gerieflijk mogelijk in te richten. Behalve Schiedamse bezoekers trok de expositie bezoekers uit Dordrecht, Delft. Den Haag, Amsterdam en Vlaardingen, die als regel in groepen door de Korenbeurs trokken. Het vorige Jaar is de tentoonstel ling vier dagen open geweest; toen waren er 4500 betalende bezoekers. Daar er als gevolg van een radio-mede deling Zondag plotseling veel belangstelling was voor de predeuse Tafreeltjes van de Leidse kunstschilder Bakker Korff, is be sloten de expositie nog met enkele dagen te verlengen. Gisteren bezochten kunstliefheb bers uit Bussum, Haarlem, Schoort, Dordrecht en Leiden het Stedelijk Museum. Velen gaven blijk van hun grote waarde ring voor deze unieke tentoonstelling. EEN INDISCH DRAMA Do Ned. Bond van Oudstrijders en Dra- geis van het Mobillsatlekruis en het Schie dams Toneel organiseren op Dinsdag 8 Fe bruari in Musis Sacrum een gecombineerde toneelavond, waar zal worden opgevoerd „Rimboe" een Indisch drama van Bob Ber- tina. MAANDAG 24 JANUARI. Monopole Theater: S uur Katb. Filmactle met „Brief Encounter". Irene: 8 uur Wijkavond IV K. E K. Musls Sacrum: 8 u. Experimenten telepaath Ariés. DINSDAG 25 JANUARI. Musis Sacrum: 8 u. Volksonderwijs propa gandas vond. Chr. Belangen (Kethel): 8 U. N-H.G. toneela vond. Beüersbergen: 7 u. Jaarfeest Collectantencol lege Frankenland. Chr. Soc. Belangen: B u. Lasclub Schiedam film. Irene: 8 u. Sectie zang Schied. Gemeenschap Jaarvergadering. BIOSCOPEN Passage Theater: Tot en met Donderdagmiddag z en 8 uur: „Zij. die zich verkopen" £18 Monopole Theater: Heden alleen 7 uur: „Dans om de galg" (14 j.>; Dinsdag t.m. Donderdag S, 7 en 9 uur: „Schatten van de Sierra (14 j.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk Museum: 2—5 uur eigen collectie* (ook 'a Zondags). Fa Bonda (Gr. Markt): Werk Schiedamse Kun- atenaarsgcmeenscbap. LEESZALEN. Gem. openbare Leeszaal en Bib!., Lange Saven: geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van BAO tol 4.30 uur en teders avond'(beha)ve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bib!., Damt Geopend Iedere dag (behalve Maandag) van 3 tot uur: iedere avond (behalve Donderdag en Za terdag) van 7 tot 8-30 uur. Zondag^gesloten. ZWEMBADEN Sportfondsenbafl: gem. zwemmen zondag 9-t2. werkdagen 7-8.15 en (behalve Maandag) 19.30- 30.45 (Vrijdags tot 21.15): Ma 1145-13 45 en 16-17.30: Di 11.15-13 30 en 15 45-17 30, dames 10.15-11.15; Wo. 12.15-17.30; Do. 11.45-13.30 en 15 45-17.30, dames IB 511-19 30 Vr 11 48-13 K> en 14.30-17.30; Zat. 10.45-12.00, 14.00-18.30 en 19.00-20.45, heren 20.45-21.30. MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassau!aan, teL B9128 R.K. Ziekenhuis Dr Noletrtlcbtine Dr Nolet- straat. telefoon 6941L Voor aangifte van ongelukken Belle men de O-G en G D telefoon 69290. politie 69333 brandweer 69123 Voor spoedgevallen geopend des avonds: apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. HEDENAVOND. Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m ..Michel Strogoff (14 jaar). Concordia, 8 uur n.m., Harmonla met mevr. Backse ais psychometriste. Excelsior, B uur n.m., „Verfforum" van „De moderne schilder". Luxor-thcater, 8.15 uur n.m.. „Kinderen der liefde" (18 jaar). Belangrijke telefoonnummers. Politie en Brandweer 2345. Telefoon 3229 voor een goed dagblad. Bijkan toor Rottcrdamseh Nieuwsblad, Smalle Ra venstraat 1, Vlaardingen. BU geen gehoor tel. 2959, Boterbloemstraat no. 41. Redactie telefoon 5453. Ziekendienst Hoflaan 9a, tel. 2541, Geopend Apotheek Ir J. Backer, Hoogstraat 223, tel. 2162. WAT ZULLEN WE ETEN Dinsdag 25 Januari Erwtensoep (restje bewaren) "Wentelteefjes DE RATTENVAL VAN DE PARALLELWEG De leden van de Buurt- en Amusements vereniging De Parallelweg zaten Zaterdag ln zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven, waar leden van de vereniging een toneelspel op voerden. Het toneelspel ln drie bedrijven „De Rat tenval" van E. J. M. Terilngen dat ten to nele werd gebracht is een stuk, dat eigen lijk steeds de gevangenis op de achter grond heeft staan. Een oud-gev&ngenls- bewoner wordt verdacht van moord. Hij vlucht, v/ordt toch in hechtenis genomen en blijkt achteraf onschuldig te zijn. Het stuk werd op vlotte wijze opgevoerd en de spelers van de Buurt- en Ontspan ningsvereniging De Parallelweg wisten er steeds de spanning in te houden. De regie was in handen van de heer G. Visser. De avond werd besloten met een gezellig bal, waarbij de DPW-band onder leiding van de heer Determan musiceerde. De voorzitter, de heer J. Pannekoek had de avond met een kort welkomstwoord ge opend, waarin hij wees op het tien jarig bestaan van de vereniging ln September NIEUWE TREILER. Voor Cornells Vrolijks visserijmaatschap- pij te IJmuiden zal op de scheepswerf De Industrie te Alpben a. d. Rijn een 44 meter lange treller worden gebouwd, die ln Juni In de vaart moet komen. FILMAVOND WANDEL VRIENDEN In de bovenzaal van gebouw Arcade aan de Lange Haven gaf de Wandelsportvereni ging Wandelvrienden een filmavo-nd. De voorzitter, de heer J. P. Boender opende de avond en heette in het bijzonder de heer J. w. N. Eikerbout, penningmeester van de Bond, de heer A. Taiens. afgevaardigde van de Wandelsportbond en de heer J. Haitsma, hoofd van de Propagandadienst uit Amster dam welkom. Voorts wees de heer Boender op de komende Wandeltocht op 20 Augustus en de Avondvierdaagse. Het filmprogramma, dat werd vertoond, was zeer de moeite waard, want een in teressante film over de wintersport, een aardige film over de avondvierdaagse en een leuk roiprentje over de vierdaagse in Apeldoorn vormden het programma, Met vijf jaar gevangenisstraf meent Charlie Dakin (John Carolï) zijn rekening met de staat, die hij aangeboden kreeg we gens diefstal van een millioen dollar aan stofgoud, te hebben vereffend. Na zijn ont slag uit de gevangenis wordt hij opgewacht door een vriend, die hem vertelt het goud te hebben verborgen in een uitgeputte mijn in Arizona. Zij claimen de mijn en gaan hem ontginnen, rnet de bedoeling het goud als gedolven te verkopen. Een tweetal vroe gere gildebroeders weet ook van het goud af en eist op een weinig zachtzinnige ma nier bun deel. Als het eerste goud „ge vonden" is, beschouwen de bewoners van het naburige dorpje San Gabriel het als een wonder van de legendarische figuur de Blauwe Dame. Het einde van het liedje is, dat na een effectvol gevecht onder de goud delvers Charlie Dakin de enige is, die overblijft. Hij geeft zich aan bij de politie en wijst de beloning, voor het opsporen van het gestolen goud, toe aan de dokter van het dorpje, die daarmee een kliniek kan bouwen. Deze opwelling van zijn betere ik wordt ten slotte beloond door de dochter van de dokter, die belooft op hem te zullen wachten tot hij zijn straf heeft uitgezeten. Het geheel is acceptabel verfilmd, al Je Adele Mara als de dochter van de dokter nu niet bepaald overtuigend- Monopole-theater tot Vrijdag a.s, Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het Dameskoor van Wilton-Fyenoord hield men Zaterdag in Arcade een feest avond, waaraaii^pok de mannenzangvereni ging "Wilton-Fyenoord deelnam, welke thans ïestien jaar bestaat. De heer F. W- Frjdo opende de avond met een speciaal woord van welkom tot het Roosendaalse Toneelgezelschap, dat deze avond naar Arcade was gekomen om het overbekende toneelspel in drie bedrijven „Pukkel en Pukkel" op te voeren, waarvan de regie in banden was van de heer Jan Mol. Het was een prettige avond, die men be sloot met ean gezellig bal met muziek van de Wilton Fyenoord Music Boys onder lei ding van de heer Montens. Een andere afdeling van Wilton-Fyenoord n.l. de voel balvereniging, was Zaterdag naar Musis Sacrum gekomen voor een con tactavond, die verzorgd werd door leden van het Notenkrakers Cabaret. De voorzitter de heer T. Riemeyer sprak een kort openingswoord, waarin hij de di rectie van Musis Sacrum dankte voor het gratis ter beschikking stellen van de zaai. Aan het programma werkten o a. mee, de Copalabana's het trio Rap, de kunstfluitster Ans Petit, Piet Holte en de conferencier de heer K. de Kok. De balmuzïek werd ver zorgd door een orkest van de Notenkrakers niet meevallen. Men mag aannemen, dat ons aller leven gebaseerd is op een bepaalde moraal en een bepaalde norm voor goed en kwaad. Dit is het motief waar Richard Reich zijn toneelspel in twee bedrijven „Huls zonder Vensters" heeft opgebouwd. Dit stuk, dat een „première" voor Schiedam was, werd Zaterdagavond voor en door de P.T.T.- Sehiedam ten tonele gebracht in het Volks gebouw aan de Tuinlaan. De vader In dit stuk Is geen innemende figuur, in tegenstelling tot het door omstan digheden in een verbet&ringsgesticht te recht gekomen meisje Liesbeth. De vader haalt het meisje daar weg om haar voor moord op zijn zuster te beschuldigen en daardoor In het bezit te komen van de erfenis, die hij wilt gebruiken voor zijn blinde zoon. Zoonlief is met al deze be moeienissen allerminst ingenomen en tracht Liesbeths onschuld te bewijzen, hetgeen hem ook gelukt. DU brengt natuurlijk een happy-ending met zich mee. Onder regie van de heer P. Kreeft werd dit stuk uitstekend voor het voetllehtge- bracht. De voorzitter vande Ontspanningsver eniging P.T.T.-Schledam, de heer A. Ver tinden opende de avond met een kort woord waarin hij speciaal de directeur de heer J. Kuiper, de districtsbes tuur steden de he ren Weimar en Corlemeyer alsmede het be stuur van de Ontspanningsvereniging Rot terdam wetkom heette. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer B. Slierendreeht met muziek van de P.T.T.-band besloot de avond. Zeventien fietsen was de buit van de po litie, dm Zaterdagnacht een kleine „razzia" hield op rijwielen, die onafgesloten langs de straten stonden. Tegen een proces-ver baal kunnen ze weer bij het hureau wor den afgehaald. Concurrentie kreeg de politie Zondag morgen van een zwijntjesjager, die de fiets van mevr. H. V. D. van de B.K.-laan mee nam. Een botsing van een melkkar van P, de D. en een tankwagen had het breken van zes flessen met inhoud tengevolge. Het ge beurde Zaterdag aan de Stadhouders!aan. Zaterdagavond hield de C.J.V.F., afdeling Schiedam, een £üm-av<md lm gebouw Irene, De bijeenkomst, die geopend werd door de voorzitster, mej. G. Mak, werd gevuld met het vertonen van de prachtige film „De gouden Edelweiss". Deze film, die het leven in de bergen op een schitterende wijze weer gaf, blonk vooral uit door het natuurschoon, dat de aanwezigen in het tweede gedeelte te zien kregen. Ook liefhebbers van het bergbeklimmen zijn ruimschoots aan hun trekken gekomen. Al met al kan de C.J.V.F, op een zeer slaagde keuze van film en op een evenzeer geslaagde avond terugzien. Voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond speelde E.S.S. I ditmaal ln Delfsbaven tegen Westertoren 1. Op papier een der zwakkere tegenstanders uit de be treffende groep; de score liep dan ook snel op tot 52 voor de Schiedammers, Reitsma, Schermer en Eer in g wonnen, terwijl Jans- sens. Donselaar. Spruit en Van Wingerden remise speelden. De afgebroken partijen van Van Eden, Van Heiningen en Stahlle 2ulten echter samen niet meer dan één punt op leveren. Alleen de eerste staat n.l. gewon nen, de anderen zullen zonder verder spelen opgeven. Een krappe 6—4 dus voor E.S.S. Het tweede tiental had een overwinning hard nodig en tegen S.R-A. 1 uit Rotterdam werden dan ook alle zeilen bijgezet. De Schiedammers wonen Inderdaad, met 6'/*— 3 Met bet derde tiental is het droevig ge steld. De serie nederlagen is met één ver groot, doordat verloren werd tegen H-V.O. 2 uit Vlaardingen. Het werd zelfs de zwaarste van de serie l1/*8Vs. E.S.S, 3 heeft twee punten uit vijf wedstrijden en het degra datiegevaar kan alleen nog afgewend wor den door de laatste ontmoeting (tegen Wil tonFeyenoord) te wannen. Maar dat zal Intekenavond voor de lohabé Voor de Inhabé zal morgenavond in Hotel De Kroon gelegenheid worden gebo den standruimten te huren. Leden van Middenstands organisaties ge nieten een reductie. Een kleine open expo sitieruimte buiten de hallen Is eveneens beschikbaar. Het ligt in de bedoeling deze beurs permanent te maken, wanneer de belangstelling hiervoor voldoende blijkt. Gezien de grote menigte welke van Ko ninginnedag tot de Bevrijdingsdagen toe, op de been is, juist in het centrum van de stad, mag op belangstelling van het publiek in ruime mate gerekend worden. Een garantiefonds van ƒ10.000 Is opge richt, waarvan reeds 1/3 gedeelte is toege zegd. DIEFSTAL VAN ELECTKICITEIT. De 26-jarige elassifieeerdder E. A. v. D. Uit Schiedam, die inwonend bij zekere J. O. te Schiedam van I&—27 November j.i. zich op diens meter electrïsche energie heeft toegeëigend is door de Politierechter te Rotterdam veroordeeld tot ƒ7.50 boete subs. 3 dagen hechtenis. Het totaal aantal schepen dat in 1954 de "Waterweg binnenkwam bedroeg 20.167 met een tonnage van 35.974.031 n.r.t. Een voor uitgang van 1731 schepen met een tonnage van 4.676.490 n.r.t. Het aantal schepen dat Vlaardingen en Schiedam aandeed Hep terug. In Vlaardin gen met 64 schepen tot 778 en in Schiedam met 30 schepen tot 252. De tonnages liepen in beide plaatsen echter omhoog. In Vlaar dingen met 9158 n.r.t. tot 972.540 en in Schi dam met 38.324 n.r.t. tot 819.621. Maassluis toonde In beide opzichten een vooruitgang. Het aantal binnengekomen schepen steeg met 64 schepen tot 308 en de tonnage met 5082 n.r.t. tot 89.322. Voor de 3 plaatsen tezamen daalde het aantal binnengekomen schepen met 30 tot 1338, terwijl de tonnage met 52.563 tot 1.881.483 n.r.t. steeg. Deze cijfers betreffen alleen schepen die uit zee rechtstreeks naar genoemde plaatsen opstoomden. Havenverheer Omtrent het havenverkeer zijn nog slechts de cijfers over de eerste 10 maanden van Vergeefse moeite ln de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in bet kantoor van de firma S. aan de Westhavcnkade. Een kleine brand kast werd geforceerd, doch hierin bevond zich geen geld. Er werd verder niets ver mist- Geboren: Sené. zoon van G. Veenhuis en W. te Winkel, Hoek van Holland. Tasman- weg 123; Arie Iemand, zoon van C. M. Boer en J. D. Kap, Valkstraat 13; Augustlnus Ru dolph Maria, zoon van F. H. Kuijpers en M. P. Vis, Klaproosstraat 15a. /«WK iloofdagentschap; Smalie Havenstraat 2, tel. 3223 Eind October van het vorige jaar zag het ernaar uit, dat de haringvangst in 1954 die van het recordjaar nog zou overtreffen. In October was de vangst van Engelse wal-ha- ring zo groot, dat er gebrek aan tonnen ontstond en een groot deel van de vangst vers moest worden aangevoerd. Maar na 15 November viel <ie vangst ver terug tot onder het gemiddelde en ook de Kan aai visser ij gaf door het stormachtige weer slechte resultaten te zien. Daardoor zette een groot deel van de haringvloot reeds begin December de visserij te zoute stop. Als gevolg hiervan bleef het jaar 1954 met 123,776 kantjes beneden het vangstjaar 1953. In 1954 voer de Vlaardingse haringvloot 4.024 kantjes gezouten en ruim 2 millioen kg verse haring aan, resp. ter waarde van ƒ4,870.000 en 518.009. In het afgelopen jaar werd opdracht ge geven tot de bouw van 3 moderne haring- tra wiers. waardoor voor het eerst sinds vele jaren nieuwe schepen aan de Vlaardingse vissersvloot zullen worden toegevoegd. Harïnghandel De haringhandel kon de grote voorraad, aan. het begin van 1954, grotendeels tegen verliesgevende prijzen naar Rusland af zetten. De binnenlandse handel, van belang ln Juni, Juli t.n Augustus, verliep bevredi gend. De prijzen lagen op een wat lager, maar gelijkmatiger peil dan in 1953. De grote afnemers België, West- en Oost-Duits- land. U.S.A. en Canada namen de gebruike lijke hoeveelheid af. Italië, Griekenland en Egypte namen minder af, vooral gedroogde haring en bokking. Tsjecho-Slowaklje ech ter meer, terwijl Israël weer in de markt was. De export naar Scandinavië was even min onbevredigend. Vlaardingse exporteurs voerden 15.604,000 kg gezouten haring uit, ter waarde van 9.327.000. Verwacht wordt, dat de aanwezige voorraad vóór de aan vang van het nieuwe 6eizoen zal zijn ge ruimd. De haringhandel kan in 't algemeen op een gunstig jaar terugzien. De zeepindustrie in 1954 heeft zich ge kenmerkt door een aanzienlijke uitbreiding op de markt van synthetische wasmiddelen, waardoor de omzet van „ouderwetse" pro ducten een teruggang vertoonde. De con currentie verscherpte zich aanzienlijk. Er ontwikkelde zich een strijd gericht op de verovering van de zich snel uibreidende markt voor poedervormige synthetische producten. Deze concurrentie kwam tot uit drukking in een verhoogde reclamecam pagne en ln een toenemend^gebruik maken van het cadeaustelsel en tijdelijke aanbie dingen, met kortingen en andere attracties. Daar grondstofprijzen, verpakkingshos ten en lonen stegen, liep de kostprijs van de meeste zeepartikelen niet onaanzienlijk op Daardoor was dc toeneming van de activi teit in de zeepindustrie niet evenredig aan die van de winst. Lever's Zeep Mij N.V. werkte in 1954 op volle capaciteit om aan de vraag te kunnen voldoen. Deze maatschappij kampte meteen groot personeelsgebrek, waarin grotendeels kon worden voorzien door migratie van Flakkeese arbeiders naar Vlaardingen en tijdelijke tewerkstelling van gehuwde vrou wen. in dit verband mogen we ook nog me moreren het inzetten van schooljeugd tij dens de grote vacantie. Lever's Zeep Mij zal haar bedrijf in de nabije toekomst wederom gaan uitbreiden Zwaluwen speelde Zaterdag een oefen wedstrijd tegen Monster, de kampioen van vorige seizoen, maar die thans in een an dere klas is ingedeeld. Het terrein was goed bespeelbaar, Sneeuw en tja hadden nauwelijks sporen achtergelaten. Zwaluwen kwam met vier invallers uit Na de rust moe6t bovendien Jac. den Boer worden vervangen. Na een 20 ach terstand werd het 2—1, terwijl ten slotte met 4—de meerderheid van Monster moest worden erkend. Hoewel de „sterksten** in „Het recht van de sterkste" eigenlijk een vrouw en een prachtige hond zijn, is het toch wel echt eer film voor mannen geworden. „Back to God'< Country", zoals de Amerikaanse titel van de film. die ontleend is aan het boek van James Curroood. luidt, vertelt het verhaal van een schoenerkapltein, die met een lading bont de terugreis van een plaatsje in het Noorden van Canada naar Amerika "wil aanvaarden, maar in dat voornemen wordt tegengewerkt door een soort blanke dictator over Eskimo's, die het op de kapiteinse voorzien heeft. Deze potentaat speelt het zelfs klaar de kapitein als effectieve tegen stander uit te schakelen, maar de vrouw, die voor geen klein gerucht vervaard is, geholpen door haar reusachfcfge hond, neemt dan het initiatief over. De prachtige achtergrond van besneeuwde bergen en vlakten gaf de technicolorkun- stenaars volop gelegenheid van het avon tuur fotografisch iets bijzonders te maken cn dat is het dan ook geworden. Joseph Prevney voerde de regie en Rock Hudson, Marcia Henderson en Steve Cochran speel den de hoofdrollen ln de film, die ditmaal eens niet alleen de liefhebbers van harde vuistgevechten volkomen zal bevredigen, al krijgen die ook nu het volle pond. In Luxor theater Dinsdag, Woensdag en Donderdag. 1954 bekend. Rotterdam gaat hierbij ver aan het hooid met 58.079.438 ton. Amsterdam volgt op grote afstand met 8.198.546 ton. Vlaardingen neemt de 3e plaats in met 2.870,812 ton, op de 4e plaats gevolgd door Dordrecht met 1.409.684 ton. Voor Sohiedam, Maassluis en Hoek van Holland zijn de cijfers resp. 228.165, 91.385 en 70.939. Vlaardingen naar 3e plaats In het Rijnvaarlverkeer moest Vlaardin gen zijn 2e plaats afstaan aan Amsterdam. Ook in dit verkeer staat Rotterdam op een zame hoogte met aan geloste en geladen schepen een totale tonnage van 13.538.383 ton; Amsterdam 1.193.225 ton; Vlaardingen "27.952 ton; Dordrecht 443.492 ton en Schie dam 29.317 ton. Vlaardingen en Schiedam gaven In 1954 een sterke achteruitgang van het Rijnvaart- verkeer te zien. Het is niet onmogelijk, dat, indien bet eerste experiment van een XJmuïdeaise trai ler om by Newfoundland de visserij t® gaan uitoefenen gelukt, ook andere schepen van deze rederij het voorbeeld gaan na volgen. De Medan (IJM. 57) van de rederij Modan- Batavia gaat vissen in de wateren rond New foundland, een viswater waar de Nederlan ders met IJmuiden als thuishaven nog nim mer hebben gewerkt. De „Medan heeft echter enige tijd gei eden wei gevist ten zui den van Newfoundland maar de vis werd in St. Pierre gelost. Dat ging onder auspiciën van het Franse gouvernement. Wanneer de Medan over 9 a 10 dagen voor New Found- land is aangekomen wil men direct met visspn beginnen cn daartoe is op het schip een radarinstaHatie aangebracht, zodat de Medan als eerst Nederlands visserschip met dit plaatsbepalingsinstrument is uitge rust. Men wil bovendien op den duur ook een loran-installatie (een acoustische plaats- bepalar) op de brug zetten. FEESTAVOND VER. TOUWFABRlEKEN. Met medewerking van de toneelvereniging .WallramU" gaf de harmonievereniging van de Verenigde Touwfabrieken „Kunst na Ar beid" Zaterdag in de cantine van de V.T. haar jaarlijkse uitvoering o.I.v. directeur B. J. M. Tissen. Het veelzijdig programma viel in de emaak van het publiek, ondanks enkele min of meer opvallende ongaafheden. Jammer was, dat enkele malen de zo nood zakelijke stilte werd verwaarloosd. "Wallramit vulde bet tweede gedeelte van de avond met de opvoering van het blijspel „Uneven onder nummer" van Tïs Nieuwhar, Dit stuk is enkele weken geleden in eigen kring, eveneens met succes opgevoerd. Het gezelschap beschikt over een goede kern ven medwerkenden De aanwezigen hebben dan ook volop kunnen lachen om dol-kfomi- schc scènes van dn goed vertolkte stuk, dat echter vrijwel geen inhoud had. Er bestond voor deze avond kwam men voor de muziek of het toneel? veel be langstelling, o.a. woonden de burgemeester en mevr. Schwartz de uitvoering bij. CHR. HIST. JONGEREN Woensdagavond zal getracht worden een plaatselijke afdeling van de Christ Hist. Jongerengroep op te richten. Een aantal jongeren is opgeroepen tot bij woning van de oprichtingsvergadering op bovenvermelde avond om 8 uur in Sursum Corda. Sprekers zijn de heren F, J, Groot En2e- rink, burgemeester van Maasland en J. Bol- derhey, voorzitter van de ring Rotterdam der C H J G Vóór de oorlog was er te Maassluis een vrij grote C.H -Joncorengroep. AUTO TE WATER Tengevolge van de gladheid sloeg op dö Rijksweg een personenauto van Van Ber- keis Patent uit Vlaardingen over de kop en rolde de sloot in. Met grote moeite wist de bestuurder zich te redden. Met een kraan wegen van de firma Boekestijn alhier, werd de auto opgehaald. JUBILEUM FATER HEIJDRA Zondag herdacht pater C. Heljdra ïn de R.K. kerk alhier zijn 12"»-jarig priester jubileum. De jubilaris heeft een plechtige hoogmis opgedragen, geassisteerd door pas toor ïllsunck en een neef van de jubilaris, kapelaan W. Suijker uit Tultjenhom. Het zangkoor bracht onder leiding van de heer Muijselaar de drtostemmigge missa „Tn- tatia" ten gehore. Na de mis werd de can tate „Friestergioria" van H. Culjpers ge zongen. Des avonds was er een plechtig lof. Na het lof hebben velen de jubilans hun ge lukwensen aangeboden, JEUGD EN ZANGDIENST Zondag zal ln de Ned. Herv. kerk een jeugddienst, waaraan voorafgaande een zangdïenst, gehouden worde». Deze dienst vangt aan om 18.45 uur. Voorganger Is de plaatselijke predikant, ds KeQzer, JONGE KERKAVOND Donderdagavond zal et tn de zaal Tavenu een Jonge Kerk-avond worden gehouden. De Geref. Jongeren zullen dan de gest van de Herv. jongeren zijn. Verschillende punten op kerkelijk gebied zullen besproken wor den. Beide plaatselijke predikanten, ds Keö- zer en ds Potjer, zullen een inleidend woord spreken. GEEN VOETBAL Zaterdag zijn aüe op het programma voorkomende voetbalwedstrijden afgelast. NEDERL. BOND VAN VOGELLIEFHEBBERS UITSLAG VERLOTING Hoofdprijs! Boekenkast-vitrine met 1 paar Jap, Nachtegalen No. 3580. Overige prijzen Op de No's 2360, 6821, 7712. 7B87, 3211, 3883, 4567, 4175 iSOD, 3330, S50Ï, 0365, 9741 3962. 5739 7641, 1023, 8T1S, 2391. 2895, 6351, 9511, 5346, 9231. Frij2en afhalen bij de Heer Montfaort, Letbnitzstraat 17 a, Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1