He t doofs tom me kiwd at cy 'mm Effatha opent de weg tot geestesleven Gebarentaal Afscheid C. Scherpenisse job-declamator in Grote Kerk Uit het politie-rapport AAR. ANNËER. Herenteam van W.F. zag kans alle xaalhandbalwedstrijden te winnen Burgerlijke stand Generale Synode Ned. Herv, Kerk Gevonden in Vlaardingen Een zang- en muziekavond Met verf en ktvast naar de dokter Joh.de Lange [Aanmelden: Kuypers Jr. Singel 27, Schiedam, Een brief uit Torgau «dgemeenferaad .Ten De nieuwe zeesteiger bij Nieuwe Matex Padvindersavond Nog gegadigden voor naai- of kookcursus? Burgerlijke Stand Agenda Vlaardingen Groot zwemfeest V.S.G. verloor van Charlois met 4M>-5U> Voetbalprogramma Vlaardingse clubs DINSDAG 25 JANUARI 1955' HOTTEEDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 1 Redactie en Hoofdagentscilap: Broerevest 3, tel, 68091 Tijdens eer» wijkavond van de Hervormde Gemeente in Irene, welke werd ingeleid door ds A. Hoffman, gaf de lieer H. Bok horst een uiteenzetting over het werk v&n het Chr, Instituut voor doofstomme kinde ren der "Vereniging Effatha te Voorburg. Aan de hand van kleurige projectiebeelden en een wlre-recordcr gaf deze spr, een boeiend beeld van het moeizame onderricht aan deze zo zwaar gehandicapte kinderen en dc wonderbare resultaten die daarmee worden bereikt. Er worden in het Instituut 300 doofstomme kinderen verzorgd. De heer Bokhorst schetste op gevoelige wflze, welk oen leed een doofstom kind voor de ouders betekent. Voor het kind betekent de doof heid echter, dat het alleen en geïsoleerd is, los van het geestelijke leven van de mens. Er zijn vUf inrichtingen voor doofstomme onderwijs o.a, in Groningen, Botterdam in Noord-Brabant en de enige protestants- Christelijke In Voorburg. Spr. gaf -een aardige demonstratie van de gebarentaal, waarvan de kinderen zich aan vankelijk bedienen- Zo wordt een moeilijk begrip als vacantie uitgebeeld door een arm beweging die de wielen van. de trein voor stelt en het gebaar van het opnemen van een koffertje. De kerk wordt aangeduid met het zegenend gebaar van de predikant, God met een vinger omhoog en de gedachten dat God almachtig is, door eerst een vinger om hoog te steken en daarna de handen in de zij te zetten. Later is het sprekenleren een belangrijke taak voor het kind een zware taak zowel voor de kinderen als de onderwijzer. Zij moeten met de hand op de keel van de onderwijzer wennen aan de bewegingen van keel en strottenhoofd. Daarna komt het moeizaam ontwikkelen van het taalgevoel. Hoe veel tijd vergt het niet om het doof stomme kind -duidelijk te maken, dat men niet spreekt van eert „mollige" duisternis, als men een dikke duisternis bedoelt en dat een potlood, niet ouderwets is al is het oud en versleten. Soms zijn -de reacties der leer lingen humoristisch. Dat Jacob twee vrou wen had ontlokte een doofstom kind b.v. de opmerking: „Jacob slim gauw klaaT met de schoonmaak!" Intelligent en wilskrachtig Het gezichtsvermogen moet het ontbre kende gehoor vervangen, maar dat is bij bet hplezen niet voldoende, omdat verschillende woorden met gelijke lipetand worden vormd. Wat de ogen zien moet het verstand voortdu rend controleren Vele leerlingen weten zich door hun grote intelligentie tot verantwoordelijke posten op te werken. Meisjes worden soms coupeuse, één jongen is zelfs boekhouder geworden bij een groot bedrijf. Openbaar onderwijs 47 jaar gediend Op 2 Februari a.s. zal het hoofd der Goeman-Borgesiusschool, de heer C. Scher penisse, wegens het bereiken, van de pen sioengerechtigde' leeftijd de school ver laten. Gedurende 47 jaar, waarvan 35 jaar als hoofd der school, beeft hij het open baar onderwijs gediend. De oudercommissie vond hierin aanlei ding dit afscheid niet ongemerkt te laten geschieden en heeft een afscheidsavond ge organiseerd op Vrijdag 28 Januari om 8 uur 's avonds in gebouw Irene. De uitnodigin gen zijn al verzonden, doch oud-leerlingen uit de jaren 1920'25, die deze avond ook wensen bij te wonen, kunnen zich melden aan het secretariaat, St. Liduinastraat 3. Op Effatha wordt tevens hun godsdienstig leven gevormd en ontwikkeld; het daar ver richtte werk ontsluit hun geest voor de diepere waarden des levens. Dit werk ver dient daarom allen steun. Thans wordt het werk bekostigd voor 40Vi nit subsidies, voor 35V» uit verpleegkosten en voor 25*/» uit lief dadige giften. De kosten zjjn per kind 10.50 per iaar. De klassen hébben tien twaalf leerlin gen en het contact met de leraren is zeer nauw. Hij leidt hun ontplooiing van het derde tot hun achttiende levensjaar. Vele meisjes komen in de huishouding, vele worden costuumnaaister. De meest en treden later in. het huwelijk, dikwijls met een lot- genoot. De jongens worden, meubelmaker, kleermaker of schoenmaker en leren reeds op school met machines om te gaan. Na de pauze werden enkele documentaires vertoond, w.o. de Zeespin, die een beeld geeft van het leven op de bodem van de zee, de Zoutwinning en het Leven op Hawaii. Paard op hal. Het paard van de Schle- damse voerman H. J. B. sloeg gistermiddag omstreeks 2 uur op de Rotterdamsedijfc op hol met kar en al, raakte voor de Hema een auto, die werd beschadigd, en holde door de Lange Kerkstraat naar de Nieuw- straat, waar de wielrjjdster mevrouw J. M.-v. V. slachtoffer werd. Met een spier- kneuzlng in de rug werd ze por G.G. en G.D. naar het Gem. Ziekenhuis gebracht en vandaar naar huis. Een touringcar van een Rotterdams be drijf reed gistermorgen om 7 uur bij het uitwijken een verkeerszuil op de Rotter damsedijk voor het Roode Hek omver. LEZING PRODUCTIVITEIT KATHGRAF. BOND De inleiding die de heer Th. H. Oltheten, directeur van de Staatsdrukkerij in Den Haag en redacteur van „In tergraf ia", voor de studieclub van de Ned. Kath. Grafische Bond, afdeling Schiedam, zal houden, heeft als onderwerp: „De productiviteit". Dit onderwerp, dat tegenwoordig in de grafi sche wereld grote belangstelling geniet, wordt behandeld op Woensdag a.s., des avonds te 8.15 uur in de kleine foyer vao „Mus is Sacrum.". DINSDAG 25 JANUARI. Musis Sacrum: 8 u. Volksonderwijs propa- ganda-avond. Chr. Belangen (Kethel): 8 u. N.H.G. toneela vond. Beüershergen: 7 u. Jaarfeest CoUectantencoI- lege Frankenland. Chr, Sac, Belangen: 8 n. Lssclub Schiedam film. Irene: 8 u. Sectie Zang Scbied. Gemeenschap Jaarvergadering. Hotel De Kroon: 8 uur Intekenavend Inhabé WOENSDAG 2S JANUARI. Musis Sacrum: 8.15 uur Kath. Grafische Bond lezing (foyer). Chr. Belangen (Kethel): 8 Uur N. H. Gem., to neel. Irene: 8 uur Lutherse Gem.-avond, toneel. Matsou Westhuls: 2.35 uur Huisvrouwen, lezing Gebouw N.r.B, (Westvest): 2.3D uur Jaarver gadering Bond v. Vrouw, leden. Toonkunstgebonw: 8 uur Alg. Fotokring Schiedam. Marijke: 8 uur Slngelkwarttcr, contaotavond Musis Sacrum: 8 uur Cabaretavond Bjco. BIOSCOPEN Passage Theater: Tot en met Donderdagmiddag 2 en 8 uur: „Zij, die zich verkopen" (18 J.). Monopole Theater: T.m. Donderdag 2, en B uur:„Schatten van de Sierra (14 J.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en Blb1„ Lange Haven: geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van 9,30 tot LM uur en Iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) vao 7 tot 8.SO Uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en BlliL, Dam: Geopend iedere dag (behalve Maandag) van a tot 4 uur: Iedere avond (behalve Donderdag en Za terdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Sportfondsenbad: gem. zwemmen Zondag 9-12: werkdagen 7-8.15 en (behalve Maandag) 13.30- 20.(5 (Vrijdags tot 21.15), Ma. 11.45-13.45 en 16-17.30: DJ 11.15-33 30 en 15.45-17.30. dames 10.15-11.15; Wo, 12.15-17.30; Do. U.45-13-30 en 15.45-I7.3fl, dames 18.50-19.30: Vr 11.45-1S.30 en 14.30-17.30; Zat, 10.45-12.00, 14,00-18,30 en 18.00-20.45, heren 20.45-21,30, MEDISCHS DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan, tel. 69138. R.K. Ziekenhui» Dr NoleUtlchtJng Dr Nolet- straat. telefoon 60411. Voor aangifte van ongelukken belle mes de G.G. en G.D, telefoon 69230, politie 63333. brandweer 69123, Voor spoedgevallen geopend des avonds; apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. WAT ZULLEN WE ETEN Woensdag 26 Januari Erwtensoep Gehakt 2 x Groenekooï Het eerste Uerentcam van Wilton Fflen- oord heeft kans gezien al zijn wedstrijden te wfnnen in Poule B in de Zaalhandbalwed- strijden om het kampioenschap van de afd. Rotterdam. Dinsdagavond moesten zjj aantreden tegen het wel zeer zwakke Onder Ons uit Delft. In deze wedstrijd Is iedere minuut een doel punt gemaakt, dus werd het een eenzijdige vertoning- Wel bleven de Delvenaren tot het laatst toe volhouden, maar het kon hun toch niet verhinderen, dat zU met een 27—2 nederlaag genoegen moesten nemen. Woensdagavond kwam Wilton niet in het veld en konden zij dus Donderdag fris de strijd aanbinden tegen Vires et Celeritas uit Gouda. Na een spannend duel kwamen de Schiedammers ook hier weer als winnaar te voorschijn al was het niet met zo'n groot verschil, 86. Vrijdagavond was hun stadgenoot DWS de tegenstander deze ploeg had enkele spelers van. de oude garde teruggehaald, zoals Jaap ten Bosch, doch het mocht de blauwwitten niet baten, met een 145 nederlaag werden zij hier uitgeschakeld. Zaterdagavond waren de roodwitten er volkomen uit en wisten maar op het nip pertje van Zuidwijk te winnen, 6—4. Door deze 4 overwinningen werd Zondag in de finale aangetreden tegen het eveneens Het ïigt in de bedoeling van het bestuur van Wijk IV der Hervormde Gemeente te Schiedam om op 31 Maart a.s. een bijzon- j ongeslagen de Schutters uit poule A. dere avond te houden in de Grote Kerk. I Om precies kwart voor vijf nam Schut- Het plan is voor die datum, de Amster-Iters de efworp doch 2 minuten later nam datrtse voordrachtkunstenaar C. van. Ho- i Wilton de leiding door een enorm hard schot boken uit te nodigen om te declameren uit [van Varewijck, 1—0, In de -vijfde minuut het werk Job, het bekende Bijbelspel van stond Schutters al weer met 2—1 voor, doch - dat Zaelhandbal ontzettend hard en snel ge- Hein de Bruin, JAARFEEST GUSTO-UUZIEK In het Pass age theater zal a-s. Donder dagavond Gusto's Muziekvereniging haar jaarlijkse uitvoering gevent een concert met variété. Dit laatste onder de titel „Sterrenparade" met medewerking van Marianne van de Bergh, de Gerto'fi, Tcnny Scblfferstein, de Tardooa's en Tohy Rix. Geboren: Aart, z. v. A. v. d. Grijp en C. "Warmerdam; Johannes P. M„ z. v. J. J, van Lith en P. J. van Haren; Johanna M-, d. v. E. v. d. Berg en J. M. van Jjjpaalen; Johannes, z. v. S. P. M. Rijnharfc en P. Reekers; Dick, z, v. L. Hagestein en H. Reijngoud; Cornelis, z. v. A. Aarssen en C. Krommenhoek; Petronella J. M., d. v. P. J. Ham en W. F. M, van Mil; Marie J., A. v. d .Made en J. J. Dijkshoorn; Francis- cus A., z. v. A. v. d. Made en J. J. Dijks hoorn; René R., z. v. W. v. d. Meer en J. C. van Katwijk. Overleden: M. J. Barends, 57 j.; C. G. M. van Rijnderhoff, 34 j„ vr. v. J. de Rid der; M. H. Crama, 84 j., wed. v. J. van Munster. DEN HAAG, 25 Jan. De Generale Sy- hode van de Ned, Herv, Kerk is gisteren op Woucschoten geopend door het oudste lid in jaren, ds C. M. Luteyn te Groningen. Tot prasses werd herkozen ds H. J. F. Wesseldijk; tot assessor ds L. Kievit, terwijl tot secundus assessor ds G. de Ru, tot ter- aus assessor -ds P. J. van Leeuwen, werden gekozen. In het breed moderamen benoemde de synode voorts; G. A. Leeuwin, Den Bosch, C. Kleywegt, Nijmegen; J. van Antwerpen, Meppei; Botje, Middelburg; E. Buringh. Bljjhaxn; A. A. Elzinga, Amsterdam: ds C. M. Luteyn, Groningen. Da C. E. van Voort- htjysen, Breda stelde zich niet herkiesbaar. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amersfoort J- Swüaenburg te NijverdaL Te Schoon hoven J. de Lange te NunspeeL Geref. Kerken. Aangenomen naar Nieu- Werkerk a. d. IJssel D. H. Borgers, cand. te Utrecht, die bedankte voor Dwingeloo, fessen Oud- en Nieuwkerk. Haaksbergen, Moerdijk. ZweeJoo. Oldeboorn en voor Uudemirdum. Naar Amsterdam (als stud.- brod.) H„ M. Kuitert te Scharendjjko. Beroepen te Acton (Ontario, Canada) R. wc ene boer te Weesp. i speeld wordt, blijkt wel, dat in de 12e minuut de stand alweer gelijk was, 4—4. Hierna liep Schutters weer uit en heeft zijn. voorsprong niet meer afgestaan. Rust 5—3, Direct in de tweede helft werd het 6—9. Wilton haalde weer in en toen er ongeveer 15 minuten gespeeld was in de tweede helft, steeg de spanning ten top en werd cr alles van de spelers gevergd. 19—12. Varewijck maakte er eerst door een 9 meterwocp 11—12 Valeriusstraat 135, kinderwant. Burg. Pruissingel 50, ring met sleutels, Huijgetis- straat 33, (muts. Mahlerslraat 19, badtas. Dahliastraat 24, stola. Van Limburg Stirum- straat 68, herengte cé's, Kwartellaan 41, riem met sleutels. P.K. Brossaartstraat 134, sleu tels aan ring. Hoogstr. 42. schoudertas. Groen van Prinstererstr. 80, jeugdbijbeltje. Westhavenkade 100, handkap van fiets. Dotterbioemstr. 12A. kindertasje. Van der Spiegelstr. 14, berensokken. Sportlaan 32, vulpen. Callenburgstr. 10, vulpen. Riouw- ïaan 49. portsm. Oosthavenkade 24, lips- sleutei, no, R 33923. Waalstr. 29. wanten. Van Bleiswijkstr. 27, glacé dameshandschoe nen. Huijgensstraat 31, regenpijpen. Politie bureau, Schipluiden, aotetas met boeken Van Bleiswijkstr. 33, dameswant Lobeiiastr. 19 C, 5ierduif. Adr. Pauwstr, 57A glacé he renhandschoenen, Oranjestr, 29, kindertasje met inh. Van der Hurk, 2e Landsteeg, para plu. P. K. Drossaartstr. 127, kinderwantje. Politiebureau, glacé herenschoenen, sjaal, wanten. KETHEL Zondagavond hebben in de zaal nabij de R,K. kerk de harmonievereniging St. Rad boud, dirigent C. L. van Beurden, en de zangvereniging Bel Canto, directeur Bram Berkel, hun eerste concert gegeven in dll jaar. De belangstelling voor de2e avond was zeer groot en de aanwezigen hebben dubbel genoten, daar beide directeuren een duidelijke uiteenzetting gaven van de bedoeling van de ten gehore gebrachte zang en muziek. van en toen. een der Schutters-verdedi- gers wat al te hard aanpakte wees de prima leidende arbiter v. d. Tooien naar de witte stip. Varewijck zette zich er rustig achter en bracht met een vliegend schot de stand weer gelijk, 1212. Wilton scoorde weer tegen, doch de prima spelende Slinrvan." dar Rotterdammers maakte 2 doelpunten achter elkaar en toen iedereen in de laatste minuut op de gelijkmaker wachtte, was het precies aan de andere kant waar de doelpunten vie len en zo werden de Schutters kampioen van de Afd. Rotterdam door met 1613 van Wilton Fijenoord te winnen in een span nende sportieve en op zeer hoog peil staan de wedstrijd. De dames van Wilton Fijenoord zjjn ge ëindigd op de tweede plaats. -De eerste dag wormen zij van Snelwiek met 21. Donder dags vertoren zij met 4—2 van de Districts ie klasser ADO, doch Zondag wisten zij Wippolder uit Delft met 4—0 naar huis te sturen, In dames poule A werd ADO winnaar en in poule B Actief de finale tussen deze twee ploegen bracht een 40 overwinning op voor Actief en Is dus kampioen Afd. Rotterdam Zaalhandbal 1955. Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat Z, teL Êi&iy&SÉ VERPLAATSING VAN KAALT'S MACHINEFABRIEK. Dc N.V. v. Ra alt's Machinefabriek en Con- structiewerkplaatsen heeft haar bedrül, dat aan het Kerkplein gevestigd was, verplaatst naar de andere zijde van de Geer, plaatselijk gemerkt Heldringstraat 4a, naast de Witol. Deze fabriek, die gespecialiseerd is op het gebied van pompen, is tijdens de jongste oorlogsjaren zwaar beschadigd. Herstel was niet meer mogelijk en na jaren van wach ten is thans een lang gekoesterde wens ver vuld. Het bedrijf is nu in een nieuw mo dern pand ondergebracht. Het is wel erg jammer voor de directeur de heer G. Th. Boezeman, die, ondanks zijn gevorderde leeftijd goveel werk tot het tot stand brengen van deze nieuwe vestiging verrichtte, dat hij deze mijlpaal in het oude gerenommeerde bedrijf, tengevolge ziekte, niet van nabij kan meemaken. "Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt de oude fabriek aan het Kerkplein te slopen. Ter plaatse zal een aantal woningen, voor ouden van dagen gebouwd worden. VERTREK Ds QUARTEL. Db P. H. Quartel, Ned. Herv. predikant alhier, die, zoals gemeld een beroep naar Rotterdam aannam, zal op Zondag. 27 Febr. fn een speciale dienst des middags om 3 uur van de gemeente Maassluis afscheid nemen. Zijn intrede te Rotterdam vindt op Zondag 6 Maart des middags 5 uur in de Mathenes- serkerk plaats. ZAKEN ST UDIEKRIN G. Voor bovenvermelde kring spreekt de heer M. A. Naaven van de Kröller-Nieuw Rot- terdamgroep Woensdagavond in het Tehuis voor Zeelieden over „De betekenis van bet assurantieleven in het economisch bestel'' ZENDINGSFILM. Donderdagavond wordt In de Tramam:el- kerk de zendingsfüm „Frontlinie Oost" vertoond. Deze film laat iets zien van de strijd, die de christenen in Indonesië hebben te voe ren tegen Islam, Boeddhisme en heidendom. Als voorfilm wordt gedraaid „Kleurenspel der-tropen" met prachtige opname van de natuur in Indonesië. CHR. GEREF KERK. Woensdagavond half acht hoopt voor te gaan ds E. Venema. Gevraagd: [Gevraagd: BANKETBAKKERIJ Singel 88 - Schiedam tsl. 65603. Dat b(j het schilderen van deuren en ra men en noemt u verder maar op, heel wat meer komt k(jken dan een pot met verf en een kwast, hebben we gisteravond ervaren In zaal Excelsior. Niet dat deze zaal van onder tot boven werd opgeschilderd, al was daar een select gezelschap schilders ver enigd. zy hadden ditmaal kwast en verf thuis gel at en. Zjj patraons en gezellen waren gekomen om een serie vragen af te vuren op een. „schildersforum". Na een veiiighcïdsforum than3 het debuut van een schildersforum. Niet om de schil ders een gemoedelijk avondje te bezorgen. Neen, het was een doodernstige aangelegen heid, zoals de voorzitter van de vereniging van Vlaardingse schilderspatroons „De mo derne schilder", de heer P. de Goede, on derstreepte. Het is nu cea tijd van hoogconjunctuur, maar dat blijft niet zo. Vroeg of laat komt een terugslag. Dan zal het er op aankomen een zo groot mogelijke vakbekwaamheid te bezitten. Dao zal men op de hoogte moeten zijn met alle geheimen van de moderne schildertechniek. Daar ging het deze avond om. De proble men die de moderne schildertechniek op werkt, onder de loupe nemen. In de zaal de mensen van de practijk, velen roet 23 en meer „dienstjaren", maar ook gelukkig tal van jongeren. In de oorlogsjaren, zija uit de nood geboren de synthetische iffen naar voren gekomen. Zij hebben ,t na de oorlog niet alleen kunnen hand haven, maar verdrongen zelfs de klassieke verfstoffen grotendeels. De oudgedienden, die hun levenlang met loodwit en andere vertrouwde verfstoffen hebben omgegaan en daarmee lezen en schrijven konden, staan tegenover die nleu we verfstoffen wat sceptisch, althans zij kennen de eigenschappen en de bewerking er van niet door en door. De schilderstech niek is geheel nieuwe hanen ingeslagen, om dat de synthetische verfstoffen en de klas sieke verfstoffen letterlijk niets met elkaar gemeen hebben. Er- gelden heel andere re gels voor, waarvan veie nog op hun doelma tigheid in de practijk moeten worden ge test. De moderne schildertechniek is een terrein gaan bestrijken, die de enkeling niet meer kan overzien en omvatten. Ook hier wordt het verschijnsel van het specialisme een onafwendbare zaak. De overschakeling van klassieke naar synthetische verfstoffen is nog niet in kan nen en kruiken. Langs experimentele weg worden de voor- en nadelen tegen elkaar afgewogen. De moderne schildertechniek verkeert volop in een evolutie-stadium. De schilders moeten, met hun tijd mee. Zij heb- ben aan deze evolutie volop deel. Zij worden met de mogelijkheden en moeilijkheden ge confronteerd, Daarom was het beleggen van een schil- derslorum een zinvol gebeuren, dat de schil der blijkens de finke belangstelling terdege hebben begrepen. In dat forum za ten ook mensen utt de practijk. Maar daar naast zUn zij theoretisch en wetenschappe lijk geschoold. Zij leven op vertrouwde voet met wat zich rond de moderne schildertech niek afspeelt. Dat is op deze forumavond afdoende gebleken. Het werd. de forumle den de heren E. J. Scheffer, D. de "Widt en J. Capteijn volstrekt niet gemakkelijk gemaakt. Met de vragenstellers hadden zij te doen met oude rotten in het vak. Zij moesten zich zelfs de opmerking laten wel gevallen; „U ziet ons toch zeker niet voor boertjes aan". Dat deden de forumleden beslist niet. Maar zij staan anders tegenover de moderne verfstoffen dan het merendeel van het „pu bliek" op bewuste avond stond. Op grond van grotere ervaring en confrontatie hier mee. Daarom konden deze leden beweren, dat moderne verfstoffen elastischer zijn. Dat moderne verfstoffen kunnen ademen. Dat moderne verfstoffen niet „panklaar" In de handel kunnen worden gebracht. Dat bij verven met allerlei factoren: droog, minder droog en nat hout; oud, minder oud en jong hout; gevoed, minder gevoed en helemaal niet gevoed hout; de meer of mindere voch tigheid en de temperatuursverschillen van het klimaat enz. enz. Al hebben de moderne, de synthetische verfstoffen een grote vlucht genomen, het zijn nog lang geen woaderverfstoffen, kunt er evenmin nat hout mee verven als met klassieke verven. Je kunt er evenmin Hoe ver de geestelijke contacten mei Vlaardingen reiken, blijkt uit het onder staand artikeltje, dat wij overnemen utt het Januarinummer van „Rondom Bethelkerk", Herv. Gem. Wijk 5: Op Zaterdagavond houden we ons Avond gebed in de Bethelkerk. Daar wordt elke Zaterdagavond gebeden voor de Evan gelische Gemeente in Torgau, gelegen In Oost-Duitsland, achter het ijzeren gordijn. Door persoonlijke correspondentie van iemand uit onze wijk is dit contact ont staan en gegroeid. Iedere Zaterdagavond bidden wij voor hen en iedere Zaterdag avond bidt de gemeente van Torgau voor onze gemeente in Vlaardingen. Bij het ge bed voor elkaar vallen nationale grenzen weg en mogen we de eenheid beleven Sn de Heiland, die hen en ons hoortl Dat is een kostelijke ervaring. Dezer dagen, ontvingen we een brief van ds Gebauer, predikant te Torgau. Hij schrijft van zorgen in de Gemeente en in zijn eigen familie,. Hij schrijft geestdriftig over de Lcipziger Kirchentag, waar 650.000 broeders en zus ters bijeen waren, waar ook velen uit Tor gau geweest zijn. Van deze Kirchentag zijn, zo schrijlt hij, stromen van zegen in de af zonderlijke gemeenten gevloeid! Hij eindigt zijn brief met deze woorden; Here, blijf bij „ons!" of wellicht nog meer: „Here kom tot ons tot „onze ge meenten en kerken, tot onze volkeren!!" is het ggbed bij de jaarwisseling. Zo groe ten wij u recht hartelijk in de verbonden heid des geloofs en der liefde en der hoop". Bij het lezen van. deze brief gevoelden we iets van de oecumenische verbondenheid in Jezus Christus. Dat doet een mens goed: We gaan verder met gebed, zij voor ons en wij voor hen. En: „Gij hoort het gebed!" DIEFSTAL. De 22-jarige los-werkman L. K. J. v. d. V., die op 9 October door middel van een door hem gehuurde handwagen enige ijze ren zijplaten had willen stelen, doch werd gesnapt, is door de politierechter te Rotter dam veroordeeld tot 15.boete subs 6 'agen hechtenis. NIET EERBAAR. Wegens schennis der openbare eerbaar heid op 3 Dec. j.I. is de 26-jarige machinist G, K, uit Vlaardingen door de politie: ech ter te Rotterdam veroordeeld tot ƒ30.— subs. 12 dagen, hechtenis. VRIJGESPROKEN. De Politierechter te Rotterdam heeft de l-jarlge handelsreiziger J. J. de K. uit Vlaardingen vrijgesproken, De K. werd ver dacht als vertegenwoordiger op provisie- basifc in dienst van de fa G. A. v. d. L. 1100.te hebben verduisterd, door De K. ontvangen voor geleverde tabouretjes. bij vochtig weer mee werken, al wordt dat, vanwege de subsidieregeling .thans wel ge daan. Om kort te gaan. er werden allerlei praclische problemen aan de orde gesteld, die lang niet alle oplosbaar blijken en waar bij stuk voor stuk grote kennis van zaken aan te pas komt. Hoewel volslagen leek, hebben we toch kunnen constateren, dat deze forumavond een bijzonder leerzame is geweest, die blij kens de grote verscheidenheid van vragen in een behoefte voorziet. Na de metaalbewerkers kwamen dc schil ders met een forum. Beiden kunnen terug zien op een volledig geslaagd experiment. Wie volgt? Zal industrialisatie-vraagstuk behandelen De tweede bijeenkomst van de jeugdge- meenteraad, die Woensdag D Februari in de raadzaal van het stadhuis zal worden ge houden, zal het industrialisatievraagstuk behandelen. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer C. J. Eoodenburg, fungeert als voor zitter van de jeugdraad. Het onderwerp in dustrialisatie het enige agendapunt zal door de heer A. J. de Jong, directeur van Lever's Zeep Mij N.V. worden verdedigd. Aan de hand van dit onderwerp zal hoofd zakelijk over de volgende vragen van ge dachten worden gewisseld: 1. Moet de overheid zo nodig dwingend optreden om werkkrachten uit de over- schotgebieden naar de industriële centra over te brengen. 2. Moeten de gemeenten financiële mede werking verlenen bij de vestiging van nieu we of uitbreiding van bestaande bedrijven? 3. Kan het gewenst zijn dat de gemeente financieel deelneemt m de stichting van nieuwe bedrijven, bijv. door deelneming in een aandelenkapitaal? 4. Is het met het oog op een tekort aan arbeidskrachten verantwoord de arbeidstijd van overheidswege enigszins te verlengen? 5. Moet er een groter verschil zijn in de ionen van geschooide en ongeschoolde ar beidskrachten, dan thans het geval is? Het Vlaardingse aannemersbedrijf H Simon zal het heiwerk verrichten voor de nieuwe zeesteiger bij Nieuwe Matex N.V. Begin van. de volgende maand gaat de eerste van de 100 faetonpalen van 24 meter lengte de grond in. Behalve het leggen van de paalfundering voor de nieuwe zeesteiger zal de fa. Simon een stalen meerstoel van stalen damwand bouwen, met een middellijn van 3.5 meter, terwijl de stalen damplanken 30 meter lang zullen worden; Hieraan zullen de tankers kunnen meren. Dit werk zal in 6 weken worden opgele verd, terwijl de gehele steigerbouw rond 6 maanden in beslag zal nemen. Scooter-berijder verongelukt Gisteren is een berijder van een scooter verongelukt. Het was de 37-jarlge Keiier uit Den Haag. Van Den Haag ko mend slipte hij op de Broekweg, waarbij hij onder een vrachtauto schoot, die uit de richting Vlaardingen kwam. Ernstig ge wond werd hij naar het algemeen zieken huis overgebracht, waar hij fn de loop van de dag is overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. De padvinders van de groep „Maroix van St Aldegonde" waren Maandagavond met hun ouders In Liefde en Vrede, gezellig bij een. Het was voor hopman K. v. d. Starre prettig een zo volle zaal welkom te heten en enige woorden te wijden aan de opbouw van de Padvinders-boerderij. De film „Ridders zonder Harnas" is een rasechte pad vinders-rolprent, goed van op zet, met veel mooie natuuropnamen en een paedagogische strekking. De vertoning viel bij a3len zeer in de smaak. Akela Brouwer sprak over de padvinders wereld vriendschap en padvinders-herinne ringen. Met vragenspel, tombola enz, werd deze goed geslaagde avond gevuld. Voor de voorbereidende naaScursus, die Donderdag 3 Februari gaat beginnen, kun nen nog enkele cursisten worden geplaatst, 7.o deelt de Commissie voor huishoudelijke geztnsvoorlichtirsg ons mee. Ook bestaat ge legenheid zich te melden voor de kookcur sus, die iedere Woensdagavond wordt ge houden en. 2 Februari zal aanvangen. Voor beide cursussen van 3 lessen bedraagt het lesgeld ƒ2.40. Hierbij niet inbegrepen de kosten voor patronen en benodigde ingre diënten, Belangstellende dames kunnen zich melden bij: mevr. Th. A. Heusdens-Mans- holt, Schiedamseweg 12-1, Telefoon 3131; mevr. J. de Jong-Hoogendsjk, Julianasingel 25, Telefoon 3767; mevr, P. M. J. v. d. Berg- Marx in 't Veld. Sweelinckstraat II, Tele foon 5067; mevr. I. S. v. Minnen-Mostert. Huygensstraat 12, Telefoon 4fll2; mevr. T. Maat. Wilhelminasingel 16, Telefoon 3926 of tijdens kantooruren (9—17 uur) Handelsge bouw. Kamer 4, Telefoon 2182. Geboren: Johannes Frederik, z. v. L. Coen- radie en C. Verkijk, Madoerastr&at 63A, Adriana, d. v, A. Don en E. G, Maurits, Vondelstraat 58, Jan Cornells, z. v. G. Mar kus en P. L. van Holten, Joh. dc Wntstrsat 61B, Elizabeth, d. v. J. C. Breedveld en A. G. van Roy, Joh. de Wittstraat 59B, Maart je Maria, d. v. J. Mostert en J. van Berkel. Maasland: Zuidbuurt 46. Abraham, z. v. A, van der Linden en K. Booster, Oosthaven kade 75A, Geertruida Georgten, d. v. J. \V. G. Lans en C. F. H. Kielckert, Hortensia straat 11A. Johannes Marius, z. v. J. van der Weijden en A. de Heer. Koteingel 17, Wendelina Johanna, d. v. F. A. van Beve- ren en L. Storm, Joubertstraat 12, Adrianus Jacobus Ronny, z. v. A. J. Moerman en J, Jansen. OranjcJaart 10, Petrus Johannes, z. v. J. Mejjer en W. H. Verhart. P. K. Drossaartstraat 166. Overleden: Elisabeth Henriette de Haan. oud 51 jaar, ecbfcg. van H, Koopmans, Schie- damseweg 103. Klaverjas-concours Excelsior „O.V.D." Maandag werd het Concours om de Volks- bond-Wisselbeker voortgezet met 10 teams. De uitslag is als volgt: DVS 12211. P, Posco 11740. Figéé Dok 11079, Hollandjaan 11187, Oranjeplaat B 10999, VDO 10881, OVD b.m, 10852, Figéé Wty-f A 10333. Figéé VV B 9686. OML 9527. DVS werd in de finale geplaatst. Posco kreeg de legpenning. De finale volgt Vrijdag 4 Februari 's avonds 8 uur m de grote 2aal van Ex celsior. Oosthavenkade 10, DINSDAG 25 JANUARI. Luxor Theater: 14.30 uur. Filmver. „Ouden v. Dagen", „FJardinga": 20.15 uur: „Het recht van de sterkste", 14 jaar- Stadsgehoorzaal: 28 uur CUlt. Kring Nat. To neel België. Concordia: 20 uur Verg.id, Rel we r. „Trans- - vaal". Caté Mes: 20 uur Kon. Ncd- Middenstandsbond Bono, vergadering. Heide en vrede: 20 uur Vrouwenclub Ned. Herv. Kerk, Wijk 3. WOENSDAG 26 JANUARI. Grote Kerk: 12.00—13.00 uur, Beiaardbespeüng door Cor Don. Lux or Theater: 14 30 uur n.m. „Taleatje dek je" (alle Ut.): 20.1S uur „Het recht van de sterkste" (14 j.). Emous 72, café Waarden burg: 17.30 uur Holl. Mij v. Landbouw, vergadering. Stadsgehoorzaal: 19.45 uur A. R, Kiesver. „Nederland en Oranje", feestvergadering. Harmonie: 20 uur V.K.C., Toneelcauserie door Cor van der Lugt Melsert. R.K. Ver. Geb.: 20 uur R.K. Werkn. Midden stand, lezing, ciubgrb. De irollandSaan: 20 uur causerie, K. van Drtel, De betekenis v. d. sport. Raadhuisplein Si 20.00—22.00 uur. Leeszaal Gem. Archief geopend. Belangrijke tcJefoonnnmnierï. Politie en Brandweer 2345. Telefoon 3223 voor een goed dagblad. Bijkan toor Botterdamscb Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat i, Vlaardingen. Bij geen gehoor tel. 2959, Boterbloemstraat no. 41, Redactie telefoon 5453. Ziekendlenst Hoflaan Sa, tel. 254L Geopend Apotheek Ir J. Backer, Hoogstraat 228, tel. 2162. Zaterdag zal het Kolpa-bad het toneel zijn van een groot zwemfeest. Tal van shownummers staan op het programma. Het eerste schaakteam van V.S.G. heeft, na beëindiging van de afgebroken partijen, de ontmoeting tegen Charlois met 4'A—5'>'t verloren. V.S.G. is daardoor in ernstige de- gradatieperikelen gekomen. Er zijn voor de huidige competitie nog 2 partijen te spelen, waarvan, de eerstkomende Donderdag 3 Fe bruari zal zijn in Rotterdam tegen Rotter dam 4. De ontmoeting tegen Charlois was afgebroken in de stand 3'A4'/i, ln het voor deel van Charlois. Twee partijen moesten nog worden beëindigd en de verwachting was, dat de eindstand 46 zou worden. Maar C. M. v. d. Gaag wist zijn partij op fraaie wijze in winst om te zetten. Na toren- afruil, ging de zwartspeler, J. B. Bauman, voorbarig tot dameruil over, waardoor een eindspel ontstond, waarbij wit de goede loper had. Dit leidde tot pionwinst, waarna Van der Gaag zijn tegenstander spoedig tot capitulatie kon dwingen. W. v. d. Vaart stond tegen P. J. Stouthart verloren, in een weliswaar onoverzichtelijke stelling. Maar toen na de voortzetting de Charloispeler door dame- en torenrull de stelling wist te vereenvoudigen, bleet er voor Van der Vaart een niet te houden eindspel over van loper mei 7 pionnen tegen toren met 6 pionnen. Zwart brak met zijn toren door het centrum, wat pionnen winst en opgeven van de V.S.G.-spelcr tot gevolg had. Evenals het eerste verkeert ook het tweede tiental in degradatiegevaar, Zo zelfa dat degradatie zeer waarschijnlijk is. Het 2e tiental speelt Donderdag 27 Januari ha Rotterdam tegen het le tiental*van S.R.A. Het „rno^t daar met 4 a S invallers aantre den, zodat een kans op een zege uitgesloten, kan woeden geacht. Maandag 31 Janunari wordt in het clubgebouw in de P.K.D.-straat 's avonds 8 uur de ja.iriijkse algemene le denvergadering gehouc-. Huishoudelijke competitie Behalve voortzetting van de twee bespro ken afgebroken partijen werd gisteravond in het clubgebouw van V.S.G. de huishou delijke competitie voortgezet. In groep 1 won J. v. d. Berg van J. P. v. d. Giessen, Hierdoor is de"1 stand in deze groep thans geworden(met tussen haakjes het aantal gespeelde partijen): 1. W. Korpershoek 6Vr (8); 2. W. U. Roo- denburg 5V: (6); 3. J. Roodenburg 4(4); 4. W. v, d. Vaart 4 (4); 5. H. C. Brulkman 4 (6); 6. J. v. d. Berg 3'/i (11); 7. C. Vester 3 (3); 8. p. Kornaat 2'/» (4); 9. J. den 3oer 2'/* (8); 10. C. M. v. d. Gaag 2 (8); 11. J. P. v. d. Gies sen '/t (7); 12. W. Zijlstra 0 (2). In groep II waren de resultaten; W, P. Baggus—A. Oudshoom 1—0; A. A. de Vette J. J. v. Witzenburg 1—0, A. v. Embden jr. —F. Mooy 0—1. De stand in groep II: 1. W. P. Eaggus 5 (10); 2. F, Mooy 5(10); 3. A, A. de Vette 41/» (6); 4. J. J. v. Witzenburg 4Va (9); 5. J. A. Florijn 4 (5); 6. A. J. Heilema aVs (6); 7. J. H. Terlelh 31/» (7); 8. A. v. Embden jr. 3Vs (9); g. A. Oudshoom 2 (5); 10. J. L. Boerdam 2 (8); 11. J. de Koning IV» (2); 12. J. Mosterd 0 (l). De resultaten die in groep III werden ge boekt: J. de BruynA. Stolk 1—0; A. Moer manJ. den Hoedt 0—1J. v. d. Lugt—R. de Hek I0; Th VeenmanC. Goedknegt hV»; J. J, v. KuikV. Hoogstraten 10 De stand thans in groep III: 1. J. de Bruyn 6V: (8>; 2. Y. Hoogstraten 6"i (9); 3. J. v. d. Lugt S'A (10); 4. J. den Hoedt 5'/s (9); 5. Th. Veenema 5 (7); 6. L. Klooven 5(12); 7. A. Stolk 4 (9); 8. J. J. v. Kuik 3 (5); 9. R. de Hek 3(6); 10. A. Moer man 1 (6); 11. C, Goedknegt 1 (7>; 12- K. W. Rieken 1 (7). Hoewel het programma voor amateur voetbal het afgelopen weekeinde in zijn ge heel werd afgelast, zal ook voor het komen de weekeinde geen opschuiving worden toe gepast, maar wordt het oorspronkelijk vastgestelde programma ten uitvoer ge bracht. Dit houdt In dat Fortuna op bezoek moet bij HBS op Houlrust, dat de Hollan- diaan en V.F.C. beide naar Rotterdam trek ken, om daar resp. V.O.C. en Transvaha partij te geven en dat RK WIK in Vlaar dingen het rijk alleen zal hebben als gaat- vrouwe van D.E-H. De Zaterdagclubs spelend in de afd. K.N.V.B- blijven binnen de Vlaardingse veste. Komende Zaterdag komt bij Zwalu wen DOTO op bezoek, terwijl op het Sun- light-terrein de derby Sunlight—TSB wordt gespeeld, Wat de Zaterdagclubs uit de afdeling Rotterdam betreft: D.V.O. speelt thuis tegen G.T.B., The Red Stars ontvangt N.B.S.V.V., terwijl Vlaardingen een bezoek afsteekt bij D.O.S. '32. Zaterdag 5 Februari gaat Zwaluwen de zware uitwedstrijd tegen N.S.V.V. tege moet, gaat Sunlight op bezoek bij het sterke Zwart Wit '28 en heeft TSB een vrije dag. - Zondag 6 Februari komt Fortuna niet binnen de lijnen, ontvangt De Hollandiaan het Rotterdamse Hütësiuïs en V.F.C., ook al een Rotterdamse club, Spartaan "20. - Voor RK WIK is een uitwedstrijd tegen DEH vastgesteld. Door het ijs gezakt Het ijs is erg onbetrouwbaar. De borden gevaarlijk ijs" zijn geplaatst. Toch pro beert de jeugd nog steeds of het werkelijk waar is wat op de borden staat. Het ïl-ja- nge meisje A, S. zakte gistermiddag op de Insulindesingei door het ij». Zij is per po litie-auto naar huia gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1