m Kieviten en kramsvogels namen de wijk naar hetere oorden Het verval van ZWART SCHIEDAM mmsËsmËmrnmmsmmÊ De dood sloeg hier en daar weer toe Het jubileum van de S.BX.O. Dn was dus de emotionele kant van bet brandersbedrijf, dat zo weinig eiste van £e geest- en daadkracht van degeen, <be blroefent3e- Kan het verbazing wekken lm L. ook stempel drukte op bet «venstempo in de jeneverstad? Ik zie bet lawJf CDntrast niet voorbij tussen het jachtigs bestaan van thans en de rustige "hevigheid in het laatste decennium der. Volleyballers van S.V.C handhaafden zich AT <r AAR. INKEER Agenda Vlaardingen EINSDAG S FEBRUARI 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 7 MOEILIJKE TUD VOORBIJ: HET VOORJAAR IN AANTOCHT Eedactie en hoofdagente chap: Broersvest 3, tel. TJERGELEKJEN bU het Ingespannen, ener- V verende leven van de industrieel, de rakenman van onze ti}d, genoot de eerzame Schiedamse brander van de vorige eeuw een rentcnierstestajm. Vee] meer dan lei ding te geven aan ztfn bedrijf, werd bij er door geleid. Immers de Invloed, die hij persoonlijk kon uitoefenen op de gang van zaken, was gering. Noch de prftzen, dlè hij voor de prodncten kon bedingen, noch de omzet ervan bad hjj in de hand, het pro bleem van de verbetering van de kwaliteit, de opvoering van de productie, de prikkel van de concurrentie kende hU niet. Blik baar beeft de mogeljjkhetd tot evolutie aan bet brandersvak ontbroken. Nadat het voor geslacht de techniek ervan deugdelijk had uitgedokterd en in de praclijk daarbij was weigeraren, bewandelden de nazaten rustig de betrouwbaar bevonden weg verder. De versnelde hartslag van de nieuwe tüd, die Ju het nabtfe Botterdam het tempo van de ondernemingsgeest en de daadkracht van de energie bepaalde, ging aan de branders- tnentalltelt voorbij. De traditie handhaafde zich, waarbij-het beroep even gemakkelijk als winstgevend was geworden. Sinistere herinnering IftJOCKTANS niet geheel en al. Rondom de negentiger jaren deed zowaar de stoom machine haar intrede in de branderij, de puffende, hijgende en stotende locomobiel, die de werking van de pompinstaUatie voor zijn rekening kreeg" en een einde maakte aan het mensverlagende bestaan van pom- per. Van de jeugdherinneringen, die mij zijn bijgebleven aan de Schiedamse branderij van het overheersende oude type, heeft die aan de „pomper" een welhaast maeaber karakter. Geplaatst in de sinistere omgeving, ■waarin hij thuishoorde de schemerige, sombere ruimte van het branderij-interieur met zijn machtige ketels, waaronder de vuren in kelderachtige ruimten brandden, met zijn kwalijk riekende dampen van het gistingsproces zie ik de man nog voor nujn geestesoog heen en weer lopen als een tot een meedogenloze straf gedoemde. Een luguber beeld. 'sMans dagtaak bestond in het hoen en weer bewegen van een lange pompzwengel, een zware ijzeren stang, die van de zoldering afhing en aan het einde voorzien was van een masstef gewicht. Lopend over een plank van een meter of vul lengte duwde hij deze zwengel van links naar rechts en omgekeerd op tot on geveer zijn eigen-hoogte, In schier eindeloze herhaling. Het moet een zware arbeid ge weest zijn, mogelijk niet zozeer door de krachtsinspanning, die ervoor;nodig was, ais wel door het afstompende van deze machinale heen-en-weer loop. Als domme kracht stond de pomper tot overmaat van ellende op de onderste sport van de hiërar chische beroepsladder en werd dan ook het slechtst betaald. Met een weekloon van zes gulden ging de man Zaterdagsmiddags naar huis. Totdat de stoomkracht hem ging ver vangen, die nog goedkoper uitkwam. Bij mijn weten is dit de enige moderni sering van de branderij geweest, die trou wens viel In de nadagen van het bedrijf, toen de neergang zich reeds duidelijk begon »f te tekenen. Arbeidsvrede onbedreigd ■pVENWEL, men breke niet al te snel de ij staf over de Schiedamse brander van de vorige eeuw na dit tafereel en kome niet tot de conclusie, dat het hem aan meegevoel voor zijn werknemer moet hebben ontbro ken. Ongetwijfeld waren de sociale toestan den m de jeneverstad miserabel en was de positie van de brandersknecht als arbeider slecht. De brander erkende dit ook. Alleen als gevolg van de uitzonderlijke aard van het bedrijf met zijn onmisbare nachtarbeid zag men geen mogelijkheid daarin verbete ring te brengen. Men berustte er in, ook asn de kant van de werknemers, die de situatie blijkbaar aanvaardden als een tra ditie, waaraan niet viel te tornen, pe sleur van generaties biedt geen voedingsbodem voor de geest van verzet Ik heb er nooit van gehoord, dat de zogenaamde arbeids vrede in het brandersbedrijf ook maar één ogenblik In gevaar is gekomen, ook niet toen elders het proletariaat, zich zijn positie bewust geworden, zijn eisen begon te stel len. En toch, als ergens het opkomend socia lisme een goed voorbereid terrein in ons land had kunnen vinden, dan was het in Schiedam geweest met zijn lage lonen, zijn overmatig lange werktijden ook in de nach telijke uren, de ongezonde atmosfeer in de branderijen, de slechte woningtoestanden voor de verpauperde werknemers bij de ftiöutwljnfabricage. Het is echter geenszins zo geweest, dat de opmars van de moderne arbeidersbeweging de poorten van zwart Schiedam wijd geopend vond. Zij kreeg haar aanvang aanvankelijk vooral onder de intellectuelen, voornamelijk in onderwij zerskringen, het proletariaat volgde slechts schoorvoetend, Het is kenschetsend voor het conservatisme, dat in de brandersstad over heerste. De S.D.A.P. had dan ook nauwelijks een voorsprong van betekenis, toen de Katholieke arbeiders georganiseerd werden in de Katholieke Volksbond, die in een uit nemend, vooruitstrevend en stérk sociaal Voelend onderwijzer zijn leider kreeg. Neen, de sociale problemen, die om een oplossing nepen, hebben de rustige, maar gedepri meerde sfeer in Schiedam slechts in geringe mate in beroering gebracht ■yoOB DE VOGELS Is de maand Januari bjjna altjjd wel de moeilijkste, hoewel Februari zieb in dit opzicht ook niet steeds van 7Ön beate kant laat kennen. Vorst en sneeuw belemmeren het zoeken naar voedsel in hevige mate en voor zover de vogels niet naar mildere oorden zijn vertrokken, kan een en ander nogal eens fataal voor hen worden. vorige eeuw, toen echter de versnelling zich toch al reeds aankondigde, maar in Schiedam kende het zakenleven geen haast. Ook niet als het in actie kwam. En dat geschiedde dagelijks tussen een en tw te unr op de middag, wanneer de beurs allen aantrok, die met de jenever- stoker]) te maken hadden. Onder bet geklep van het klokje begaven de heren branders, de heren distillateurs, de graankopers en graan agenten, de makelaars en cframisrion- nairs, de scheepsbevrachters en verzeke raars .zich, ter beurze, een aantal nog met de hoge hoed op het hoofd, die by de vorige generaties het algemene hoofddeksel was geweest van de voornnmc stand, dus -ook van de branders. Ik zie ze nog langs de Lange Haven wandelen, rustig, in kleine groepjes van drie of vier, genoeglijk kou tend, het zo aaninikkcnd, dat ze op bet beursplein arriveerden, voordat de klepel In de beursklok tot rust kwam. Want de telaatbomer kreeg de boete van een kwartje te betalen en hoe weinig men ook gehaast wenste te worden, aan deze boete had men toch een broertje dood. En de beurs, dat was het evenement jvan de dag. A, J. ZOETMULDER Last van de fiscus uf^AT de brander in zfln ongecompliceerd bestaan wèl bedreigde en zijn gemoe delijke evenwichtigheid kon verstoren, wa ren de moeilijkheden met de fiscus. Deze zoveel moge!Uk uit de weg te blQven was «en van de opgaven, verbonden aan zijn De accijns op gedistilleerd betekende «en stage verlokking tot smokkelen en de «sens, diep doordrongen van de menselijke «wakheden, had ifln netten vakkundig ge spannen om de zondaars op dit punt te *^ngen. En bU was niet zuinig met zijn «ratten. Men kan gerust zeggen, dat er een konde oorlog bestond tussen de branders, die zich voortdurend belaagd voelden door Jj« uitgeoefende controle op hun bedrijf en ot kommiezen, die hkar hadden uit te- boeren. Er zou een apart verhaal te schrijven zijn over de verhouding fiscus-brander, gekruid ®et spannende anecdoten. Ontduiking van de accijns was in veler ogen een sportieve aangelegenheid, waarbij het er op aankwam, 5ÜInste was. Het feit, dat de brander waid aan het kortste eind trok als er onder lat in zijn branderij werd geconstateerd, wat daarvan dan ook de reden mocht zijn, wel met vreemd geweest zijn aan de «"ging om de ambtenaren een loer te craalen als het zo eens ontkwam. Waarmee "missen niet gezegd wil zijn, dat er zwaar aan smokkelen werd gedaan in de periode, «a ik op het oog heb. Ook toen de Beurs Op 25 Februari a.s, houdt de Schie damse Bond voor Lichamelijke Oefening zijn halfjaarlljke ledenvergadering in hotel Beyersbergen. De agenda vermeldt verschillende belangrijke punten, o.w. het rapport Mazure en eventuele verande ringen in de organisatievorm van de bond. Verder zullen de plannen voor de viering van het zilveren jubileum van de S.B.L.O. worden besproken. De bedoeling is, dat van Vrijdag 17 tot en met Zaterdag 25 Juni a.s, een reeks sportmanifestaties zal wor den gehouden. Verwacht wordt dat hier aan ook sportgroepen uit Hamm in "West- Duitsland en misschien ook Wandsworth en Lier zullen deelnemen. Het program, voor zover het thans Is uitgelijnd, omvat een grootse gymnastiekdemonstratie in de Plantage op 17 Juni, welke besloten worden met een fakkeloptocht. De dag daarop zullen wielerwedstrijden worden verreden, waaraan ook renners uit Hamm zouden deelnemen. Aan een mars, georganiseerd door de Wandelkring Rotterdam, zal die dag worden deelgenomen en de dag wordt besloten met een officiële maaltijd, waar aan ruim honderd gasten zullen aanzitten. De festiviteiten beginnen weer op Maan dag en wel met een voetbalwedstrijd tus sen het Zaterdagmiddagvoetbal en groepen van de onderafdeling van de K.NÏV.B. Op Boshoek zullen allerlei veldsporten worden beoefend. Tenslotte komt er een. gecostu- meerde voetbalwedstrij d op een feestelijk verlicht terrein. Woensdag zal gewijd zijn aan een kracht meting tussen de honkbalverenigingen Schiedam en S.V.V., aan demonstraties van judo en jui jitsu en aan een zwemdemon- stratie in het zwembad aan de Havendijk. Donderdag wordt er gevoetbald tussen hte aeleche-elftal van de Zaterdagmiddag afdelingen en van de afdelingen van d< K.N.V.B. tegen de vertegenwoordigers van de derde cn vierde klassers in Schiedam. Vrijdag zal worden gewijd aan de tafel- tennissport met een tournooi in het Beurs gebouw, waaraan 20 spelers uit Hamm zouden deelnemen. Zaterdag zullen dan Sciedamse en Duitse handballers om half drie een wedstrijd spelen op het S.V.V.-terrein, terwijl om half vier een fleurige demonstratie dames- turnen wordt gegeven. Vervolgens komen de beste spelers van Hermes en S.V.V. tegen elkaar in het veld. Ook zullen de besle athleten van Nederland tegen elkaar lopen op de 800 en 3000 meter. Er komt ook een gedenkboek, waaraan wij meer aandacht zullen, wijden. "Wasserij kreeg vijfde filiaal Aan de Hoogstraat 152 kreeg ten slotte de Stoom wasserij Noordhoek van de Nieuwe Haven een modern en doelmatig ingericht filiaal, dat gistermiddag onder grote belang stelling van relaties en vrienden werd ge opend. Aan de tS LIduinastraat, Rotterdam- sedijk en Scheepstimmerslaan te Rotterdam heeft de Stoomwasserij Noordhoek reeds fi lialen, zodat dit het vijfe pand is, waar men kan I+aen wassen, stoppen en chemisch, rei nigen. Het bied van de Schiedamse Ge meenschap geeft naast vele andere waardevolle artikelen het vervolg op het verhaal van'de heer A. J. Zoet mulder over Het Verval van Zwart Sekiedam, waarvan w\) het eerste gedeelte reeds hébben afgedrukt. Het verheugt ons thans ook dit tweede stuk aan onze lezers te kunnen brengen, temeer daar de branders- trtdustrie van Sekiedam thans weer in het centrum der belangstelling staat. FEESTAVOND SUPER NOVA Dezer dagen hïeld de CJUffTV. Amateur Astronomen Vereniging „Super Nova" een grote contact-avondjn een van de zaleh van Irene. De avond werd om halfacht geopend door de voorzitter P. Blok. In zijn welkomst woord heette hij o.a. welkom twee afge vaardigden van de CJ",M.V. afd. Linneaus1, een vereniging die zich ten doel stelt de blo- logische verschijnselen waar te nemen en de afgevaardigde van de C-J.M.V. afd. Cen trum, Achter ons, aldus de heer Blok, ligt een jaar, waarin wij bekendheid hebben ge kregen. Vele waarnemingen werden ver dicht, we hebben, samengewerkt met ver scheidene andere verenigingen en meege werkt aan een tentoonstelling. We kunnen terugzien op een gunstig verenigingsjaar. Aan deze avond werkten o.a. mee het zin gende Schiedamse trio met de guitaar „De Spica's" dat aardige songs van deze tijd ten gehore bracht. De avond stond o.l. van de ex-voorzitter J. Nobel en de secretaris T. Verwfiy, die tevens als conferenciers optra den. Er werd gedeclameerd door de waarne- mingsleider K. R. van Havens. Het muzi kale gedeelte van de avond werd behalve door de Spica's verzorgd door B. de Boer met zijn geluidsinst?llatie. Goed verzorgde jaarverslagen werden aan de leden uitgereikt. ZONNESTRA LEN IN HET ZONNEHUIS Voor wat ontspanning van de patiënten in het Zonnehuis zorgden gisteren weer eens het'amateursgezelschap Tempo o.l.v, de heer p. van HouweLlngen, die o.a. de Hawaiian Syncopaters voor het voetlicht bracht. Ver der verleenden hun zeer gewaardeerde me dewerking The Rhythm Days, alsmede Pe ter, de zingende cowboy en The Andicks. Dat deze geste door de patiënten op hoge prüs werd gesteld, bleek wel uit het harte lijk applaus, temeer daar het gebrachte door de medewerkers geheel belangeloos ge schiedde. De directrice, mejuffrouw Rjjkse. uitte aan het slot woorden van dank en sprak tevens de hoop uit dat dit in de toe komst nog veie malen herhaald zou worden. SECTIE TONEEL DER S.G. GAAT JAARVERGADEREN In het gebouw voor Chr, Sociale Belangen houdt de Sectie Toneel op "Woensdagavond 16 Februari haar gebruikelijke jaarvergade ring. Van vele verenigingen is het tot dusver de gewoonte zich op deze vergaderingen of niet of slecht te laten vertegenwoordigen, aldus de Schiedamse Gemeenschap, die er voorts op wijst, dat naast een bestuursver kiezing en de jaarverslagen ook op deze bij eenkomst de plaijnen. worden besproken voor de a.s. Vacantieweek en eventuele ver dere ideeën. Storing in het Lunapark Zaterdagavond 12 Februari a.s. verzorgt de Schiedamse toneelvereniging De Dillet- tant onder regie van de heer J. Nijs in Mu sis Sacrum een opvoering van Tom Dekkers toneelspel „Storing in het Lunapark". Na afloop volgt een gezellig samenzijn onder leiding van de Van Hasselt-Band. 177 KG KOPER VERDWEEN Aangehouden is gistermiddag door de Rotterdamse politie, de 39-jarige T. K. uit Rotterdam, terzake verdenking van diefstal van 177 kg koper bij een scheepswerf alhier. Lichter modemagazijn Ook Kreugers Modemagazijn aan de Broersvest kreeg dezer dagen een ander sariden. Het donkerrood van de vroegere betimmering is thans vervangen door een houtsoort van lichtere tint, waarin ook de- vloerbedekking is gehouden. Eveneens de toonbanken en verlichting werden bij deze restauratie aan modernere inzichten aange past Net op tijd zijn begin Januari de kieviten vertrokken, aangezien in die tijd hun voed selbron danig verstopt raakte. Het komt mij altijd voor, dat deze vogels een soort zesde zintuig bezitten, waardoor zij dagen tevoren al bemerken, dat er vorst op til is en dan gaan zij er onherroepelijk van door, naar het Zuiden, waar het overigens ditmaal ook niet je dat was volgens de weerpraatjes. Wie weet waar ze zich op het ogenblik bevinden. Een feit is echter, dat ze in de loop van de volgende maand weer in de weiden terug zullen zijn, maar dan om er te blijven en om er een gezin te stichten voor zover de eieren niet gestolen zijn Het aantal kramsvogels in de polder is thans kleiner dan vóór de vorst, zodat wij kunnen aannemen, dat zij het voorbeeld der kieviten, met welke vogels zij bij wijze van spreken dagelijks omgingen, hebben nage volgd. Tot dusver is de winter wel niet zo ver bazend streng geweest, doch voor sommige watervogels was hij toch reeds noodlottig. Omstreeks half Januari werd er een dodaarsje bjj mij gebracht, dat op het Us gevonden werd en dat er niet zo goed aan toe was. Ik heb alles ia het werk gesteld om hem in het leven te houden, doch na twee dagen is b(j helaas gestorven. In de polder heb ik verscheidene dode meerkoe ten gezien; deze dieren hebben vermoede lijk niet tydig genoeg open ivater opge zocht. De verschillende soorten eenden, die te vens over een beter vllegvermogen beschik ken dan. de meerkoeten, zijn naar open wa ter getrokken en als .het niet erger wordt met de winter, zullen zij het wel redden. Nonnetjes in ijskoud water TN de Foldervaart bij de vijfsluizen zagen wij weken lang een stuk of tien nonne tjes, die daar in het ijskoude water naar voedsel doken. De nonnetjes zijn eendach tige vogels, die, evenals hun grotere broe ders, de middelste en de grote zaagbek, in bet bezit zijn van een snavel, die geheel ge tand is, waardoor het water gemakkelijk kan weglopen, terwijl de eetbare delen als het ware keurig gezeefd in de bek achterblij ven. Vooral de mannetjes-nonnetjes zijn mooie diertjes. Zij zijn vrijwel geheel wit met hier en daar enkele blauw-zwarte stre pen over het lichaam. De wijfjes zijn grijs bruin gekleurd en hebben een donkerbruine schedel. Overigens als deze dieren zich hier vertonen is dat een. bewijs, dat het in het hoge Noorden, waar zij vandaan komen, niet erg pluis is. Nog erger wordt het als de middelste en de grote zaagbek zich in de rivier gaan vertonen, dan is het echt winter, zoals b.v. verleden jaar Februari. De enkele reigers schijnen zich In de pol der wel te hebben kunnen handhaven; ik heb tenminste geen dode exemplaren gevon den. Laten wij hopen, dat deze maand zich milder zal tonen dan haar collega van het vorig jaar. Zelfs nu nog ontmoette ik in de polder efikele grasplepers en leeuweriken en voor al de eersten zullen het niet breed gehad hebben, zij zijn uitsluitend insecteneter, ter wijl de leeuwerik desnoods ook met zaden genoegen neemt Eigenlijk hadden we de eerste leeuwerik al op 2 Februari, Maria Lichtmis, moeten horen, doch meestal wordt het wel enkele weken later. Enkele jaren geleden hoorde ik de eerste leeuwerik reeds op 27 Januari zingen, maar dat moet wel een vergissing geweest zijn, van die leeuwe rik dan. Overal tdjn vogelvrienden WAT onze bosbewoners betreft, geloof Ik, dat zij het niet zo erg te kwaad hebben gehad. Tal van vogelvrienden hebben ge zorgd, dat de voederbakken in Volkspark en Julianapark van net nodige voedsel voor zien worden en ook in tuinen werd hief en daar goed voor de vogels gezorgd. Daar heb je trouwens zelf schik van. Wat Ik zelf niet voor vogels In de tuin gehad heb. Soms een half dozijn vinken tegelijk, dan een stuk of vier groenlingen, vijf of meer merels, rood borstjes, een enkele zanglijster, natuurlijk spreeuwen en mussen en niet te vergeten kool- en pimpelmezeh. Als je maar voedsel voor de vogels deponeert, dan komen ze wel als ze honger hebben. Over de mezen nog dit. Het is thans de beste ttfd om poot nestgeleoenh-eid uoor deze vogels te zorgen. Zoals, men weet, zijn me zen hclenbroeders, die dus in holle bomen broeden en die ook gaarne gebruik maken van «estkastjes. Holle bomen z#n in onze goede stad niet meer voorradigzodöt top', indien toe mezen in onze buurt willen hou den, vóór nestkastjes dienen te zorpen. Ho pelijk houdt de Plantsoenendienst hier ook rekening mee. Als men de kastjes nog in deze maand ophangt, kunnen de mezen er Dames bewezen dat het kon! Het eerste dameszestal en het eerste en tweede herenzestal van de Schiedamse Vol leybalclub S.V.C., hebben zich nog steeds bovenaan de ranglijst kannen handhaven en de mogelijkheid dat S.V.C. straks drie kam pioenschappen kan vieren, is dos lang niet uitgesloten, doch gemakkelijk zal dit niet gaan en dames 1 «n heren 1 zullen hard moeten trainen en alles op alles moeten zetten om hun mooie kansen te behouden. Het eerste dameszestal heeft echter be wezen, dat het kan. Na een gedecideerde eo overtuigende 40 overwinning in eigen zaal op het wel iets tegenvallende D.OD dat met twee punten voorsprong op S.V.C. en Tenaco bovenaan stond. Ook wonnen de Schiedamse dames de uitwedstrijd van het opvallend goed voor de dag komende Tena co. dat bovendien een behoorlijke techniek demonstreerde. Na twee games, welke met gering verschil werden beslist, was de stand 1—I, doch de derde game, die de Schiedam se dames, na enkele incidenten en na een uiterst langzaam oplopende score roet 17— 15 wonnen, gaf de S.V.C.-sters de inspiratie in de vierde game de Tens co-dames hun wil op te leggen, met 15—8 te zegevieren en bei de punten mee naar Schiedam te brengen. Het eerste herenzestal blijft op het goede id. Door overwinningen op Hermandad (4—0) en DOS (3—1) bleef de voorsprong op de, met Nestoro enig overgebLeven concur rent Hou Stand gehandhaafd. In de uitwedstrijd in de lastige kleine zaal van Hou Stand tegen deze verenignig kon den de Schiedammers 2lch echter niet defi nitief van hun grootste rivaal ontdoen. De uitslag werd, na een vrij slechte wedstrijd, welke zeker nog geen eerste klasse volley bal liet zien, 2—2 en de voorsprong van S.V.C. blijft dus twee punten. Het tweede herenzestal van S.V.C. bleef lijstaanvoerder door met goed spel tegen Smash 3 de vier games in haar voordeel te beslissen. voordat de broedtijd bepint, nog aardig aan wennen. Men dient er aan te denken, dat het vlieg gat, dat een middellijn moet hebben van drie cm, naar het Zuiden of het Oosten ge richt ts, dit om Inregenen met Westen- of Noordenwind te voorkomen. Men doe er vooral geen hooi of ander materiaal in; daar zorgen de vogels zelf voor, dat hoort nu een maal bij hun broedinstinct. In weerwil van de over het algemeen gure Januarimaand konden we toch op dagen met dooiweer af en toe eens iets merken van het komende voorjaar. Reeds omstreeks de helft van die maand hoorde ik de eerste houtduif koeren. Een tweede voorjaarssymptoom was dc verandering van koptooï bij de kapmeeuwen. Sommige exemplaren hadden toen reeds de witte kleur van de kop verwisseld voor een grijsachtige of zelfs al donkerbruine. Dat Is het voorjaars- of bruidskleed van de kap meeuwen. Zang van het voorjaar TNTUSSEN kwam er tegen het eind van Januari een totale ommekeer in de FILM- EN VASTENAVOND Het Rotterdamse toneelgezelschap Bona» ventura zal in Arcade op Zondag 20 Febru ari een vastenavond verzorgen, waar wordt opgevoerd „En zo begon het" (See how they run") onder regie van de heer A, Verhey. Natuurlijk sluit het feest met een vasten- avondbaL Zoals bekend geeft de plaatselij ke Katholieke Kring een vastenavondfeest op Maandag 21 Februari m Musis Sacrum, waar ook de Maastrichtse Prins Carnaval zijn opwachting zal maken. De Katholieke Filmactie organiseert voorts op Maandag 14 Februari een filma vond In het Monopole-theater, die zal wór den-aangepast aan de vastenavondviering. Vertoond zullen worden Gevleugelde Marine en de bekende film Mandy (van. de Engelse fllmmeester de humorist Alexander Mac- kendrick), op welke vertoning wij nog na der zullen terugkomen. HET ARBEIDSBUREAU IN JANUARI In Januari 1955 stonden bij het Geweste lijk Arbeidsbureau, bijkantoor Schiedam, in totaal ingeschreven 241 mannen (in Decem ber 227), van wie er 213 (201) werkloos wa ren en 60 (53) werk vonden m de gemeente lijke sociale werkvoorzieningen. Bij de vrouwen sto-nden er 38 (46) ingeschreven, van wie 10 (15) werkloos. Hier tegenover stonden 1,995 (2.053) aan vragen. van werkgevers, waarvan 190 (194) beneden de 19 jaar en 1739 (1727) vacante plaatsen in de metaalbedrijven. Er was voorts vraag naar 137 (147) vrouwen, van wie 47 (50) onder 19 jaar. In de loop van de maand konden door be middeling van het Arbeidsbureau 127 (133) mannen en 31 (22) vrouwen aan werk wor den geholpen. Bij de afdeling emigratie kwamen van Januari 10 (5) aanvragen binnen van gezin nen of Individuelen, 1 Aanvraag kon wor den afgewerkt, terwijl begin deze maand nog 8 aanvragen in behandeling waren. Ge- emlgreerd werd in 5 gevallen naar de Ver enigde Staten, 3 naar Zujd-Afrtka, 1 naar Uieuw Zeeland en 1 naar Australië. Een pimpel-meesje bij een snoer olienootjes. weersgesteldheid. Het werd zelfs buitenge woon zacht „voor de tijd van het jaar" en. het Is begrijpelijk, dat dit van grote invloed was op enkele vogels, die er met de zang altijd nogal vroeg bij ztfn. Zo hoorden we nog In Januari de eerste zanglijsters hun melodieuze zang ten beste geven en dat op een manier alsof het reeds volop voorjaar was. Heerlijk als je na een sombere wintertijd zo'n eerste vogelzang weer hoort. Je krijgt een gevoel of het leven opnieuw gaat beginnen en er weer een schone tijd voor de deur staat. En eigenlyk is dat ook zo. Een dag later werden onze zanglijsters al geaccompagneerd door de merels, die thans al even uitbundig zijn en aangezien er hier bijzonder veel merels voorkomen, kunnen we ze feitelijk overal horen. Het zachte weer duurt nu al bijna twee weken en Iedere dag opnieuw kunnen we genieten van de heldere zuivere lijsterzang. De beide mezen, koolmees en pimpelmees, cn In het bijzonder de eerste, hebben even eens het voorjaar in hun bol en musiceren op hun w(jze even enthousiast als lUsters en merels. Het moge nog zo koud en guur worden als het wil, in deze zingende vogels hebben we het onomstotelijke bewijs, dat het voor- Jaar in aantocht is! A. DE JONG JAARVERGADERINGEN ES UITVOERINGEN. Nu het nieuwe jeugdgebouw der Ned. Herv. Gemeente „Het Trefpunt" gereed te, zullen vele uitgestelde vergaderingen en uitvoeringen in de komende maanden in dit gebouw gehouden worden. Onderstaan de bijeenkomsten staan op de agenda: 12 Februari Rode Kruis-avond; 15 en 36 Februari jaarvergadering en feestavond C.J.M.V. „Soll Deo Gloria"; ,17 Februari bijeenkomst Chr. Nat. Vakverbond; 19 Februari uitvoering muziekvereniging Euterpe"; 23 Februari feestavond Motor club; 24 Februari jaarvergadering Geref. meisjesvereniging; 25 Februari uitvoering Chr. gymnastiekvereniging NJ.O.; 1 Maart vergadering afd. jongeren van de Holl. Mü van Landbouw; 5 Maart uitvoering ge mengde zangvereniging „Te deum lau- damus"; 8 Maart jaarvergadering Herv. meisjesvereniging; 12 Maart bijeenkomst Ma&sajeugdwerk; 16 Maart feestavond L.R. „Maasrultcrs"; 21 Maart jaarvergadering Bond van Plattelandsvrouwen; 28 Maart Blindenavond; 3 Mei uitvoering Chr mu ziekvereniging „Wijdt Gode Uw Kunst"; 19 en 20 Maart week-end van de Jonge Kerk der Ned. Herv. Gemeente, OPVOERING CINDARELLA ROSE. Zaterdag- en Zondagavond werd door een Rotterdamse toneelvereniging ten bate van de R.K. Jeugdraad in de R.K. school alhier opgevoerd een blijspel in 3 bedrijven „Ciodarella Rose". Het stuk, dat goed ge speeld werd, deed menigmaal de Lachspie ren in beweging brengen. Beide avonden was er een flinke opkomst, zodat deze avonden geslaagd zijn. DINSDAG a FEBRUARI, irene: 7.45 u VTOS-mondaccwdeon. Jaarfeest. Musis: 8 u.: Mobllisatiekruls. Toneel. Arcade: 7 u. Kappersconcours. Blauwhuis: 8 u. VARA-Televlslechtb. WOENSDAG 9 FEBRUARI Musis Sacrum: 8 u, O. «n A. van W.F. Film avond- Arcade: a u. B.K. Gymn. ver. Excelsior. Film- mlddag. rrene: Wijk V Ned Herv Gem. ToneeL BIOSCOPEN, Passage Theater: Toi en met Donderdagmid dag 2 en 8 uur; „Zet 'm op, George" (n.l.). Monopole Theater: Tot en met Donderdag 2, 7 en 9 uur: „Vrouwen in de oertijd" (18 J.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. StedeJük Museum; 7«5 ciir eigen collecties (ook 's Zondags) LEESZALEN. Gem. openbare Leeszaal en BibL. Lange Haven: geopend Iedere werkdag (beha3ve Maandag) van 9.3a tot 1.30 uur en Iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van tot 8.30 uur. Zondags gesloten R.K. Leeszaal en Blhl., Dam: Geopend Iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur: iedere avond (behalve Donderdag en Zater dag) van 7 tot 8.30 uur Zondags gesloten. ZWEMBADEN 'portiondsenbad: gem zwemmen Zondag 9-12.* werkdagen 7-8.15 en (behalve Maandag) 13.30- 20.45 (Vrijdags tot 2115) Ma 11 45-13 45 en 18-17 30 Df iiia-13 30 en 15 45-17 30 dames 10.15-1145. Wc, 12.15-17.30, Do. lt.45-13.SJ en* 15 45-t7 30 dame' Ifl i» 19 30 V» II 45-J3 <-n 14.30-17.30. Zat. 10 45-12.00. 14 00-18.30 en 19 00-20 45 heren 20 AS 21 30 MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Naasaulaan, tel 69128. R.K. Zfekenhuis Dr Noletstlehting Dr Nolet- straafc tel 53411 Voor aangifte van ongelukken Belle men de G.G en G.Dtel. 69290 politie 89333 Brand weer 69123 Voor spoedgevallen geopend des avonds Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. IVAT 1111,1.EN WE ETEN Woensdag fl Februari. Erwtensoep Gebakken beschutten met bessensap VEKKEERS VERBETEKIN G Op de gevaarlijke hoek Fenacoliuslaan— Zuiddijk wordt het perceel Zuiddijk 50, dat door de bewoners onlangs is verlaten, ge sloopt. Met het verdwijnen van dit bouwvallige pan-d zal ter plaatse een niet onbelangrijke verkeersverbetering tot stand kunnen wor den gebracht, MASSA-ONDERZOEK Maandagmorgen is in de barak aan het Fenacoliuspleln een begin gemaakt met de doorlichting van alle ingezetenen dezer ge meente Allereerst waren de kinderen van de kleuterscholen in schoolverband opgeroepen. Dit had een vlot verloop en om 12 uur had den alle kleintjes een beurt gehad. Des mid dags is men begonnen met de leerlingen van alle scholen In Maassluis. Deze groepen ko men Woensdag klaar, waarna de overige in gezetenen, die daartoe individueel worden opgeroepen, zuilen worden doorgelicht. CHR. GEREF. KERK. "Woensdagavond half acht hoopt voor te gaan ds E. Venema van Maassluis. DINSDAG H FEBRUARI Excelsior: 14—1? uur en 19-22 uur, tentoonstelL at kleine, werkende stad, Achterzaaltje. Concordia: 20 uur, LRV „Ijle Flardinga Rui ters". Contacta^ond. Stadsgchoorza?'.- jo uur K. en L.V. „Varia", De Haagsch' Comedie met „De Derde". De VUftlulz „n: 20 uur. Basketball. ROVS 3— Blue Bpy)3 3 (beren); 21 u. ROVS 3--Antilopen (dames). R.K. Ver. Gebouw; 29 uur, Ned. Ver. van Postzegelverzamelaars. Bijeenkomst R.K. Ver. Gebouw: 20 uur. Verg. Fera. Vér, „De Voorloper". Muzanda: 20 uur, F.V. „Wilton-Fijenoord, Film. Luxor Theater: 20.15 uur, Rebellen van San Antone (14 jaar). WOENSDAG 9 FEBRUARI Grote Kerk: iz—13 uur, Cor Don, Canllon-speï, Harmonie: 14 uur, Smallilm, Schoolcorps Na tuurbescherming. Stadsgehoorzaal: 14.30 uur. Rett Kindertoneel. Assepoester. Luxor Theater: 14.30 uur, Dik en. Dun in „Ge zworen Kameraden" (a.l.); 29.15 uur. Rebellen van San Antone (14 j.). Excelsior: 14—17 uur en 19—22 uur, tentoonst- Een kleine, werkende stad- Acbteixaaitje. Stadsgehoorzaal: 20 uur. Causerie burgemees ter, met smalfilm over zijn reis naar Amerika. Raadhuisplein 5: 20—22 uur, Leeszaal Gem. Archief geopend. Kolpa-bad: 21.45 uur, Waterpolo, VZC 1—SZC 1 (dames). BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politte cn Brandweer 2245. Telefoon 3228 voor een goed dagblad- Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smplle Ha venstraat 1, Vlaardingen. Bij geen gehoor tel. 2959, Boterbloemstraat ao 41 Redactie te lefoon 5453 Ziekendienst Haflaan 9a, telef. 254L Geopend: Apotheek G. A. H. v. d. Corput, Schledamseweg 83. telef. 3224. LEESZALEN. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Oosthavenkade jg ben. en boven. Openingsuren Bibliotheken: elke werkdag van 14.39—17.20 (uitgezonderd Woensdagmiddag). Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 19—21 uur; Zaterdag van 10—12: Donderdag: 14,30—17.30 Jeugdbibliotheek. Leeszaal: elke werkdag van 10—13 en van 14,30 —17.30 uur (uitgezonderd Maandagmorgen); Maandag, Woensdag en Vrijdag van 19—21 u. ZWEMBAD. Kolpa-bad; Gem. zwemmen Zondag 10—33; Ma. 7—18.30, dames 18.39—13^0, gem 19JO—22 uur. DL 7—14, 15—37,30 en 18.30-21, heren 14—15. Wo. 7—u en 12—19.30, heren 21—22, Do. 7—13, 1237.30 en 18.39—21, dames van 13—12, heren 17.S0—3830. Vr. 7—12 en 13.39—52. Zat. 7—8.30, 9.3016.30 en 18—23, dames 8.39—0Aé,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1