a Muziekfeest ondanks slechte weer Uit de historie van jubilerend „Schiedam" Nieuwe glansperiode voor jubilerend O.B.K.? Uit het politic-rapport Ruim 40 jaren brand geblust Oud-leraar C: Decider overleden Kans op twee kampioenschappen Drie huldigingen bij de brandweer Jubilerende korfballers vierden feest Eersl onderonsje van leerkrachten Spanning bij het einde der competitie Schiedam maakt kans op goede afloop „Herderlijk Schrijven laat Hervormden in de kou staan'' Symphonia behaalde eerste prijs AT cy AAR. ANNEëR S.V.Y. bekampt Heracles: Hermes is definitief uitgeschakeld Vollevbalspelers waren gezellig bijeen Streektoumooi van Schaakvereniging Wielrennen .VRIJDAG 20 MEI 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA" Ï3 «>:v Redactie en hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. €8091 Dat muisje tal wel een staartje hebben, dachten we enige tijd geleden tijdens de leesten van het gouden OBK. Het staartje bleek veel omvangrijker dan het verklein woord doet vermoeden, want het nationaal muziekconcours in de Plantage op Hemel vaartsdag nam de gehele dag in beslag en bracht werkelijk voortreffelijke ramomeen op het podium, zodat deze manifestatie indrukwekkend was: het staartje was groter dan de muis, Louter eerste prijzen Het zag er overigens niet naar uit, dat de dag een succes zou worden. Rond het mid dag uur ging alles, wat er aan feestelijk heid zou kunnen, bestaan, schuil achter een zwaar regengordijn. Zo lang de officiële ontvangst in Riton tijd vergde, was dit niet erg, maar wat er volgde moest toch een uur worden uitgesteld. Het weer klaarde op, de publieke belangstelling in de Plantage be reikte het toch wel gunstige toehoorders- aantal van ongeveer vijfhonderd en daar mee was alles gered. Er js daar uitstekend gemusiceerd, wat wel tot uiting komt in de puntentotalen, die vrijwel uitsluitend eer ste prijzen noodzakelijk maakten (zoals be kend wordt een eerste prijs uitgereikt wan neer 100 punten 2ijn - vergaard). Het best kwam Apollo (Vaandelafdeling) uit Goede rede voor de dag: één der beste uit den lande, met een dirigent die door iedereen reeds sinds jaar en dag wordt benijd; W. Verhooys kreeg dan ook de directeursprijs en zijn gezelschap de ereprijs. Inderdaad een grote eer, wanneer men weet dat Gerard Boedijn en Piet van Mever in de jury zaten. Ook „Klein Maar Dapper" uit Den Haag, Stedelijk Orkest uit Purmerend en de Dorötst Harmonie De Bazuin kregen eerste prijzen. Onder nieuwe dirigent 's Avonds was het OBK zelf, dat een groot aantal belangstellenden naar de Plantage lokte. De naam van de dirigent, Dick Kos ter, wat ook nu op aller lippen, omdat het publiek de grote talenten van deze 2G-jarige musicus duidelijk onderkent. En daar is niet eens voor nodig dat men weet dat Korter op twintigjarige leeftijd de staatsakte-dirigent verkreeg, en reeds met een jeugdkorps voor de Europese Televisie verscheen. Men ziet het aan zijn wijze van dirigeren: soberheid er steeds op uit de klank te remmen, en men hoort het aan het orkest: steeds grotere soepelheid, beheersing en aanmerkelijke ni veauverhoging der individuele prestaties, dat OBK een nieuwe glansrijke periode te gemoet gaat, ofschoon het korps toch reeds nagenoeg aan de top staat. Het programma van gisteren verschilde maar heel weinig in samenstelling met dat van veertien dagen geleden, maar zeer veel in kwalitatief opzicht. Dat bewezen wel de „Donder en Bliksem" Golap van Strauss, die de vorige keer nog zeer onzeker klonk (doch nu zo vloeiend als water) en de Sicillano- ouverture van "Verdi, waar waar eens te meer de kracht van Dlc.k Koster bleek: de gedempte natuurlijke klank bij het hout en het zware, begeleidende koper. Een en ander was een bewijs voor de rechtvaardiging van deze uitgebreid gevierde feesten. Twintig betonnen paaltjes werden, volgens aangifte van de gedupeerde eigenaar L. J. v. d. W., over enige weken tijds gestolen van een terreinschultmg aan de Havenstraat. in een keet van de Schiedamse water sportver. aan de Westfrankelandsedtjk ont stond Woensdagmorgen een schoorsteen brandje door aanslag van eierkolen in de eternitc schoorsteen. De vlammen werden snel met de ramoneur gedooid. De veiligheidsdienst van Wilton hield Woensdag de Rotterdamse bankwerker A. J. v. d. W. aan terzake diefstad van rood ko per. De politie sloot hem in. Door de hevige storm woel Woensdag avond van een ontruimd pand in de Breed- straat 24 een schoorsteen, die terecht kwam op de ernaast gelegen loods (no. 22), be woont door de familie J. v. L., die door het gesteente een fiets vernield zag. De brand weer brak op last van de woningdienst de losse delen van het bouwvallige pand af. Ook enkele lantaarnkappen moesten het van de storm ongtelden. De damesfiets van mevrouw O. v. D.-B. werd onafgesloten voor haar huis in de Prof- Kamerlingh önn&slaan gestolen. üit de bouwput van het Wilton dok-in- aanbouw werd over enkele weken tijds een 39 meter grondkabel gestolen. De fa. J. M. is de benadeelde. Een couvert met 3093.— wordt, aldus de aangifte bij -de politie van de anstallatiechef L. V., sinds Woensdagmiddag vermist van zijn bureau bij dc Gulf in de Admiraal de Ruylerstraat 39, waar het tijdens een tele foongesprek op zijn bureau was gedepo neerd. Even vijf minuten weggelopen werd het couvert van het bureau vermist. LUCHTIG BLIJSPEL BIJ DE V.C.J.B. ,,'b Is een Schandaal, Generaal" is een luchtig blijspel in drie bedrijven van Maar ten van Vucht en werd Woensdagavond door de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Beweging in de grote zaal van gebouw Irene op de planken gebracht. De avond werd namens het bestuur ge opend door de heer L. Polhuis, bij wie te vens de regie berustte van dit dwaze spel, dat op aardige vlotte wijze werd opgevoerd. Na afloop bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen, waarhij men ook nog een dansje kon wagen. Donderdagavond overleed in de Dr Nolet- «tichtïng de heer C. Deelder, oud-leraar aan Gymnasium en R.H.B.S., een man aan wie vele Schiedammers bijzonder prettige herinneringen hebben. Bij rijn leerlingen en collega's stond de heer Deelder nj. bekend als een eerlijke openhartige figuur, did een tegenzin had in alle omslag en uiterlijkhe den en er van hield om recht op zijn doel al te gaan. Dit kwam zelfs tot uiting in de manier, waarop hij les gaf, Hij was leraar Engels en hield er van zijn leerlingen de taal in zo kort mogelijke tijd te leren spre ken en verstaan, "Wanneer de eerste moei lijkheden waren overwonnen, schakelde hij In de klas op de Engelse taal over en na korte tijd machten, ook zijn leerlingen tijdens de lessen geen woord Nederlands meer ge bruiken. De heer Deelder is op 2 Januari 1Ö78 ge boren in Den Helder en is dus 79 jaar ge- Worden. Hij studeerde in Engeland en was van 1905 tot 1910 leraar in Gorkum. Op 1 Mrt 1910 kwam hij als leraar Engels op de RH.B.s. en. het gymnasium te Schiedam. Ook na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd In 1941 bleef de heer Deelder op zijn post als invaller voor de heer Smit, die door de Duitsers was gevangen, geno men. Zo heeft hij nog tot 1943 bij de R.H.B.S. gewerkt. Hij had een grote belangstelling voor de techniek. Toen omstreeks 1921 de radio op kwam, was hij een. van de eersten die zich op deze nieuwe liefhebberij wierp en, vele hulpmiddelen en onderdelen maakte nij daarbij zelf, w.o. condensatoren en luid sprekers. Deze technische belangstelling heelt er toe geleid dat hij als gepensionneer- de onderwijskracht zitting nam in de com missie-Ambachtsschool. In 1929 werd hij bestuurslid van de On- derwijs-commissie en twee jaar later zelfs voorzitter. In 3935 is hij vice-voorzitter ge worden van het bestuur van de Ambachts school en dat bleef hij tot 1949, toen hij de heer Van Bergen Walraven als voorzitter opvolgde. De heer Deelder heeft in deze functies steeds geijverd voor de oprichting van de nieuwe i'eehtriscbe School en het is een van de hoogtepunten van zijn leven ge weest, dat hij deze school in 1954 heeft kun nen opentü. Hij Heeft zich al deze jaren «erk ir, j het onderwijs bemoeid. In 1954 is hi) in vc-band met zijn hoge'leeftijd afge-1 treden, maar' ook nadien is hij nog lid van het bestuur gebleven. Buitenhaven weg afgesloten In verhand met uit te voeren werken aan Jn de Buitenhavenweg gelegen brugje naby. de fa Van der Eist, zal deze weg van 23 tot 28 Met of zoveel korter of langer als nodig blijkt voor alle doorgaand rijverkeer zijn afgesloten. i Zoals bekend viert de Sportclub Schiedam haar 25-jarig bestaan en in verband met dit heuglijke feit Ia een jubileumnummer verschenen van bet clubblad, waaraan wjj de volgende historische gegevens ontlenen! Het initiatief tot de oprichting, aldus deelt de voorzitter van deze sportclub, de heer L. van der Kraan, mede, namen mej. T. van Bommel en de heer M. C, v. d. Kraan en mei. F. de Vries en de heer A. A. Mulder. Hun samenwerking heeft, behalve tot de sportvereniging, ook tot twee „echtelijke verenigingen" geleid. „Schiedam" heeft in de daarop volgende 25 jaren in competitie verband gespeeld, kampioenschappen behaald,'en is ook wel eens weer een trapje op de ladder der sportieve prestaties gedaald. Honderden jonge meuien hebben in die kwart eeuw b(J de korfbalvereniging „Schiedam" ontspanning en gezondheid gevonden en prettige herinneringen aan de omgang met gelijkgezinde vrienden opgedaan. tüas zo groot, dat de club het volgend jaar met twee twaalftallen in de competitie uit kwam, waarvan één itt de hoogste afde ling, eindigend in de kopgroep. Die adspi- ranten zrjn sedertdien deels tn de oudere groepen opgegaan. Het vorig jaar hield „Schiedam" alleen nog korfbal wedstrijden op de ULO-schoien, maar dit leidde niet tot ledenwinst. Het ge volg was dat men in de laatste competitie slechts één twaalftal liad, dat ook weer op het punt staat in de oudere afdelingen over te gaan, zodat Schiedam andermaal geen adspiranten heeft. Deze maand heeft de club echter wederom schonlkoribalwedstrijdpn georganiseerd, zowel op Ulo als op de lagere scholen. Er is alle hoop, dat mtn hierdoor althans één twaalftal zal kunnen winnen. Op de jaarlijkse vijfenveertigste feestavond van de Schïedamse Brandweer vereniging Vriendschap zij ons doel, die Woensdag In Musis Sacrum werd gehouden, werd van twee hoofdbrandwachten afscheid genomen, nJ. de heren A. L. Bronsgeest en W. 3. M. van Baar Ie, die resp. 42 en 36 jaar b|j de brandweer dienst hebben gedaan. Zij werden officieel gehuldigd, evenals de oud-comandant van de kring Kethel, de heer C. van der Loo, die liefst 45 jaar zijn diensten aan de Kring heeft bewezen. De avond werd ingeleid door de voorzitter van de vereniging, de heer A. Jongste. Ver volgens nam de commandant, ir S. Moesker, het woord, die de scheidende brandweer lieden namens B. en W. gelukwenste en dankte voor de geboden diensten. Spr. wees voorts op de prettige samenwerking, die altijd heeft bestaan.- Namens de Vereniging van Bevelvoerenden ontvingen de heren Bronsgeest en Van Baarle een aansteker met inscriptie, terwijl de dames bloemen ontvingen. De commandant Wachtdienst, de heer C. van Oortmerssen, bood sigaren en een foto Op de feestavond van V.Z.O'.D. namen twee brandweerlieden na jarenlange dienst af scheid. V-l.n.r. de scheidende brandwach ten A. Ia. Bronsgeest en W. J. Af. van Baarle, tr Moeskes, de brandweercom mandant, en voorzitter Jongste van V.Z.O.D, aan. Tot besluit van dit gedeelte van de avond ontving de heer Van der Loo namens de Kring Kethel een fraaie radiotafel. Hierna bracht het cabaret-, toneel- en revue-ensemble Klaveren Vijf het overbe kende blijspel Pukkel en Pukkel in drie be drijven van G. Nielen voor het voetlicht. De regie berustte bij -de heer Jacq. Mol. Een genoeglijk bal met «nuriek van Les Radeurs onder leiding van Cor Groenewegen besloot deze zeer geslaagde avond. De korfbalsport werd in. Schiedam geïn troduceerd in de jaren van de eerste wereld oorlog. Aanvankelijk werd het fouter als tijdverdrijf gespeeld door enkele schooljuf frouwen en schoolmeesters Van enig club verband was daarbij nog geen sprake. Het was een genoegehjk onderonsje, dat een paar avonden m de week een spelletje korf bal speelde op een veldje aan de Havendijk. In de wintermaanden was het „seizoen ge sloten", maar zodra het weer het maar enigszins toeliet, werd het spel hervat. Tegen het einde van ds oorlog ontstond in Rotterdam een eoort federatie van korfbat- vrienden, waaruit later de Rotterdamse Korfbalbond zou ontstaan. Dit gebeuren liet de Schiedammers niet onberoerd en enkele leden van het korfballende onderonsje te Schiedam gooiden het plan op om er een echte vereniging van te maken en Inter in competitieverband te gaan spelen. Dit plan vond bijval en zo ontstond de „Sportclub Schiedam", spelend onder de naam S.C.S. Toen de Rotterdamse Korfbalbond werd op gericht, was de S.C.S. een der eerste vereni gingen, die toetraden. De vereniging heelt met wisselend succes een jaar of tien. in de R.K.B. cn K-N.K.B. gespeeld, maar is tenslotte wegens onder linge verdeeldheid ontbonden. Korte tijd daarna werden echter door enkele enthou siaste Jeden weer pogingen in het werk ge steld om tol oprichting van een nieuwe ver eniging te komen en zo werd dan op 27 Mei 1930 de thans jubilerende vereniging „Sport club Schiedam" opgericht. Mede-oprichter en oud-secretaris, de heer M. C. van der Kraan geeft over de geschie denis der vereniging nog wat nadere details. Hij beschrijft in het jubileumblad, "hoe er aanvankelijk geen terrein, geen materiaal en geen geld was. Een terrein vond men achter het hoofd veld van S.V.V. aan de West Fran- kenlandaedijk, ook het geld voor de aan schaffing van materiaal kwam spoedig voor de dag en reeds in de competitie 1930/1931 startte men in de R.K.B. Reeds dat eerste jaar promoveerde de jonge club naar de le klasse; in 1032/1933 werd „Schiedam" kam pioen. in deze afdeling en volgde promotie naar de 3e klasse van de KK.K.B. Daar heeft „Schiedam" steeds een behoorlijke plaats weten te bezetten. Rij de promotie gefaald Tn de competitie 1940'1941 werd het ftam- oenschap behaald, doch men faalde in de roöio tic wedstrijden, welke toen nog moes- in worden gespeeld. Er zouden nog twee jar voorbijgaan voor men het ook In de iromotlewedstr|jden tot een goed einde bracht, waarna men dus overging naar de 2e klasse K.N.K.B. In April 1948 eindigde „Schiedam" in deze klasse op de laatste plaats en toen de promotiewedstrijden wei den afgeschaft, viel de club zonder meer terug op de 3e klasse, waar „Schiedam" tot heden vrijwel steeds de derkstc ploeg vormt. In. dit jubileumjaar is er zelfs kans op twee kampioenschappen: voor het eerste, zo. wel als voor het tweede twaalftal. Aanvankelijk speelde „Schiedam" op een, hij veld van S.V.V., maar sedert enkele jaren beschikt men over een eigen terrein in het Volkspark, dat volkomen voldoet. De heer J. v, d. Tuttk licht als secretaris en juniorleider de leden-situatie toe, die nicf geheel bevredigend is. Jn 1952 hield „Schiedam" in samenwerking met de zus terorganisatie „Succes" zg. schoalkorfbal- wedstrijden, met het gevolg, dot men m het seizoen 1952/1953 kern starten met een adspirailtenploeg in de Oefenktasse van ae R.K.B. Juniorcompetitie, Deze ploeg werd dat jaar ongeslagen kampioen. De animo KORFBAL De feestavond in Arcade ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Schiedam", werd geopend door de voorz., de heer L. v. dér Kraan, die o.a. de heren H. M. van Driel namens de KNKB, J. van der Stam van de Rotterdamse Bond, ere-leden en leden welkom heette. Het vrolijke programma werd verzorgd verstaan, dan zou het verliespuntenvcrschil De korfbalcompetilies raken op hun eind en de resterende programma's moeten dus de beslissingen brengen. De wedstrijden van het komende week-end zullen die een stuk nader brengen, Schiedam en ODI z|jn daar ten nauwste bij betrokken, maar ook Succes speelt nog een rol, al hebben de blauwwitten daar zelf geen belang bij. Om het kampioen schap van de 3e klasse A van de KNKB is de ontmoeting SperwersSchiedam van het grootste belang. De roodzwarten hebben nog drie punten nodig, die ze in drie wedstrijden moeten behalen, maar Sperwers Is' nog geenszins uitgeschakeld. Mochten de Rot terdammers er in slagen onze stadgenoten te door de cabarettière Hetty Croes, de accordeonvirtuoos Henk Saving, de mani pulatie Peter Oran, Nic. Vonk en de bekende radiozanger- en oud-lid van Schiedam \Vim Scholten. De -dansmuziek was van „The Sound Dig gers" onder leiding van Dick Rjjnooy, die Ook musiceerden gedurende het geanimeer de bal, dat nog tot diep in de nacht duurde. KAMERIKS BURGEMEESTER SPRAK IN IRENE •.Het Herderlijk Schrijven laat de leden van de Hervormde Kerk. in de wereld In de kou staan. In de huidige constellatie van oni staatkundige leven kan het herderlijk schrijven ontaarden In een propagandage- sehrif voor de Partij van de Arbeid en «els. voor de V.V.D.", aldus de heer Hd vap de C.H.-fractle in dc Eerste Kamer en burgemeester van Kamerlk in Utrecht, op een vergadering, die Woensdag avond werd gehouden in Irene van de Chr. «1st. Kiesver. Groen van Prinsterer. De heer Reijers beschouwde het herder- *U* schrijven als een indirect antwoord op het mandement van de R.K, bisschoppen en stelde nadrukkelijk, dat de C.H.U. geen ker kelijke partij is. maar een politieke groepe- dng, die zich wel richten nsar de eis van was Woord. De heer Reijers beschouwde Mandement als een getuigenis van de h.K. Kerk. waarin de doorbraak nesr de P.v.d,A. wordt gezien als een afbraak van katholieke leven. Uitvoerig gaf de beer .Reijers' "vervolgens öe Verschillende paragrafen van hoofdstuk J van het herderiiik schrijven weer. Het munt niet uit door heldere betoogtrant, went sommige uitspraken zijn voor meer dan één uitleg vatbaar. De Kerk zal daar van de wrange vruchten plukken. Het her derlijk. schrijven aanvaardt een ongodsdien stig humanisme, als het daarvoor een eigen plaats zou willen zien ingeruimd ten aan zien van de geestelijke verzorging van de strijdkrachten. Het geeft de leden van de Kerk een vrijbrief zich naar believen bij iedere politieke partij aan te sluiten, zoweL bij dc Staatkundig Gereformeerde Partij als bij de communisten. Wij gaan echter rustig onze gang. Groen van Prinsterer werd ook in zijn tijd verguisd, maar toch ontstond de Anti-Revolutionnaire of Ohristelijk- Hlstortsche Partij. In een bespreking, waaraan verscheidene bezoekers van deze vergadering deelnamen heeft de heer Reijers enige punten uit zijn toelichting nader besproken. De heer N. Koren, voorzitter van de kies vereniging, had in zijn openingswoord er op wezen, dat de leden van C.H.U. klaar moeten zijn voor de verkiezingsstrijd. tot twee worden teruggebracht en die kun nen worden weggewerkt, als de nog vast te slellca wedstrijd AVIONSchiedam in een overwinning voor de thuisclub zou eindigen. En dat is niet onmogelijk, als Schiedam Zon dag mocht struikelen. Op eigen terrein verloor Schiedam met 35. Gezien de goede prestaties, die sinds dien werden geleverd, hebben we vertrou wen in een goede afloop, maar dat het span nen zal is zeker. De wedstrijd SuccesTOV is belangrijk voor de degradatie. Als de thuisclub wint blijven de Dordtenaren in de gevarenzone. De Spartaan zou met een zodanige afloop zeer zijn gebaat, maar moet dan zelf Poor- tugaal verslaan. In Dürdt won Succes op het nippertje met 56. Op eigen terrein komt- men wellicht tot een beter resultaat, maar er zal op moeten worden gerekend, dat men een geladen TOV tegenover zich krijgt. ODI bezet de voorlaatste plaats op de ranglijst met 8 punten gevolgd door Tonego met 7 punten. Deze Haagse club ontmoet men op 4 Juni in de laatste wedstrijd, maar a.s. Zaterdag gaat de strijd tegen De Ijs vogels in Den Haag. Als de dames en heren net zo goed op dreef zijn als de vorige week tegen Ons Eiland, twijfelen we niet aan een goede afloop, die dan tevens zou betekenen, dat men wat ruimer adem kan halen. Mocht ODI er niet in slagen zich boven Tonego uit tc werken dan zal het uitdraaien op het spe len van degradatiewedstrijden, want de CKB kent niet zoals de KNKB automatische pro motie en degradatie. De lagere twaalftallen van Schiedam en Succes zijn Zondag vrij in verband met serie wedstrijden van de Rotterdamse Korfbal bond, waaraan ze overigens zelf niet deel nemen. Het 2e en het 3e twaalftal van ODI spelen wedstrijden op avonden in de week om de achterstand wat in te lopen, maar zijn 2aterdag vrij. Voor de junioren staan voor Zaterdagmid dag op het programma Eureka A—Succes A, Succes C—Charlois C en ODI A—ODO A. Spijtig genoeg voor de organiserende ver eniging, maar ook bijzonder teleurstellend voor de deelnemende twaalftallen, is het .lubllenmkorfbaitournooi va«i Sportclub Schiedam verregend. Men heeft het nog wel geprobeerd, maar na twee wedstrijden ver slechterden weers- en terreingesteïdfaeid zo, dat na onderling overleg werd besloten het tournooLaf te gelasten. De verenigingen, die voor het toumooi zijn uitgenodigd, t.w. DKC Phoenix, Ready, Spangen en Succes ont vangen nu een tegeltje als aandenken. De Schïedamse Morjd-Accordcon-verent- ging Symphonia heeft deelgenomen aan het Nationale Bondsconcours te Scheveningen en daarbij met 339 punten de eerste prijs behaalde; tevens promoveerde Symphonia daarbij naar de afdeling uitmuntendheid. Onder leiding van haar bekwame dirigent, de heer W. Straatmans. heeft Symphonia dus kans gezien zich te onderscheiden op dit concours, waaraan door twintig ver enigingen werd deelgenomen, nl. 38 accor deonverenigingen en twee mond-accordeon verenigingen. Het concours stond onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Ac cordeon en Mondaccordeon Muziek, de bond op dit gebied in Nederland. t Advertentie f HA Uil/ ILLCf IJIC r,T- Pe ópea&tmUiA .jr.' UL in ïtaUjiiniiiUhJisMii, RADIOHUfS V.DBEND WÏSTHAVENPL/UT5 52 TIL.2431 VLAAROiHGIN VRIJDAG 20 MEI. Musis Sacrum; S uur Sportver. Fontyne, feest en bal. Jeugdhuis 3 uur Pro juventute, jaar vergadering en lezing „Sexuele opvoeding". ZATERDAG 21 MEI. Tee ft n. school: 1.30 u. Start derde cn laatste school wa ndcl tocht. Koopmansbeurs: 3 u. C.J.M.V. tafeitennis- tournooi. Plantage: z u. O.B.K. concours- St. Joris Doele: 5, 7 en bjo u. iilm- en dans avond. JnlianakerK: B u. üs Hegger (uit Denderleeuw', België) spreekt over „De kloosterpoort sloeg dicht". Arcade: z u. Kunst door Oefening met „Een huls vol herrie". Riton: 8 u. Buurtver. Brouwerstraat, contact- avond. Tlvoll: 8 u. Buurtver. v. Leeuwenhoeckstraat, contactavond. Musis Sacrum; 8 u. Q.B.O., toneel en bal. Volksgebouw: s u. Comedia, toneel en bal. Harmonie: 8 u. K.J.V. Slngelkxvartler, con tactavond. Openbaar dansen: 8 u- bij Sitton. BIOSCOPEN, passage Theater: Heden 7 en fl.15 uur. Zater dag en Zondag 2, 4,15, 7 en S.Z5 uur. Maan dag tot en met Donderdagmiddag 2, 7 en 9.15 uur: „De purperen vlakte" (14 j.). Monopole Theater: Heden en Maandag 2, 7 en 8 uur. Zaterdag en Zondag 3, 5, 7 ent uur: „Het teken van de heiden" <14 j.J; Dinsdag tot en met Donderdag 2. 7 en 9 uur; „Ont voerd uit Singapore" (18 j.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Sted. Museum (tot 30 Mei, van 2—5 uur); Ten toonstelling beeldhouwwerken Jan va» Luyn. Stedelijk Museum: 2—5 uur eigen collecties (ook 's Zondags). LEESZALEN. Gem, Openbare Leeszaal en Bib!., Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en Iedere avond (behalve Woesdag en Zaterdag) van 7 tot 8,80 uur. Zondags gesloten. R.K, Leeszaal en Btbt., Dam: Geopend elke morgen io—12 uur; (behalve Maandag, Woens dag en Vrijdag); Iedere middag (behalve Maan dag) van 2—5 uur; Iedere avond (behalve Don derdag en zaterdag) van 7—«.3a uur. Zondags gesloten. ZWEMBADEN. SportJonflscnbafl: gem. zwemmen Zondag 0— 12; werkdagen 7—8J5 en (behalve Maandag) 19.30—20.45 (Vrijdags tot 21.15), Ma. LL45—13.45 en 16I7.3Q: DL 11.15—13,31) en 15.45—17 30, dames 10.15—11.15, Wo. 12.35—17.30; Do- 11.15— 13.30 en 15.4517.30, dames 18,5»-12.30, Vr. 11-45—13.30 ea 14.30-17.30, Zat 10.45-12.00, 14.00-19 00; heren 2045—21.30, MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel. 63126; R. K. ziekenhuis Dr Noletstlchting, Dr Nolet- straat, tel. 6941. Voor aangitte van ongelukken belle men de G.G. cn G.D., tel. 69290. Politie 69333. Brand weer 69123. Voor spoedgevallen des avond3 geopend apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan s. MET HET SPORT WEEKEND IN ZICHT De Schiedamse Volleybal Club S.V.C, had Woensdag een contactavond georganiseerd in het Gebouw voor Christelijke en Sociale Belangen aan de Lange Haven. De avond werd geopend door de voorzitter van S.V.C., de heer W. Huiskes, die o.a. wees op het feit, dat de vereniging nu zij het aanstaande seizoen in de eerste klasse zal uitkomen, met gretere verplichtingen te maken zal hebben en dat het daarom van het grootste belang is, dat het leden- en donateursaantal wordt uitgebreid. Hierna volgde een gezel lige avond, waarop men zich met spelletjes en dans amuseerde. Radio Jong sten jubileerde Radio Jongsten, de bkend radiozaak aan de Rotterdamsedijk-Koemarktpleïn is ge durende enkele weken gerestaureerd en Woensdag officiel heropend. Van grote be langstelling voor dit feit waren ook de talrijke bloemstukken een bewijs. Het be drijf en de vroegere winkel zijn geheel gemoderniseerd, m lichte kleuren gehouden en aangenaam verlicht. De grote keuze in diverse artikelen van televisietoestellen tot fittingen toe komt goed tot rijn recht. De collega's hebben de heer Jongsten ter gle- genheid van zijn 35-jarig zaken jubileum bij de heropening een fraai gedenkraam aangeboden. De oppervlakte van de zaak Is meer dan verdubbeld. In hotel De Kroon werd !s middags een drukbezochte receptie gehouden. EXAMENS Voor het op 21 April, 16 en 17 Mei j.l. t Rotterdam gehouden V.A.M.-exemen hulp monteur theorie slaagden de volgende leer lingen van de Gemeentelijke Nijverheids- avondschool: A. H. Blokland, M. v. d. Bosch, P. F. Dijkshoorn, H. W. A. Ham, J. B. van Hees, W. J. van de Heuvel, H. Kooyman, K. Polderdijk, G. J. Thijiaen, M. L. de Ronde, Ook voor het komende weekend Is er weer een vrij groot competitie-programma vastgesteld. SVV bezoekt Zaterdag en ont vangt Zondag het onder de scheidingslijn staande, maar toch nog Wel kanshebbende Heracles. Hermes DVS is voor de hoofd klasse uitgeschakeld, zodat het er In feite niet meer toedoet af de Schiedammers Zondag in Enschede van de Boys winnen of verliezen. Het laatste zal echter wei weer het geval zijn. SVV heeft nu een vrü veilige plaats in de middenmoot ingenomen en behoeft eigenlijk alleen maar uit gemiddeld elke wedstrijd één punt te behalen. Voor de titel zijn de rood-greenen uitgeschakeld, 7VV gaat dus Zaterdag naar Almelo om een ge heel verjongde Heracles-ploeg het hoofd te bieden. De Schiedammers zullen toch wel op moeten passen, daar Heracles met deze verjongde ploeg al direct succes had tegen ADO (0—0) vorige week. SVV 2 speelt in Rotterdam tegen SVV 2. SVV 4 ontvangt RFC 3, Hermes DVS is door de twee nederlagen vorige week tegen Alkmaar geheel uitge schakeld en zal het volgende seizoen (ais amateur?) in de eerste klasse uitkomen sa men met een aantal huidige tweede klas- sers. Het is dus geen succesvol seizoen voor de blauwwitten geweest en het invoeren van prof- en seml-profelubs heeft Hermes naar het tweede plan geschoven. Hermes bezoekt Zondag Enschedese Boys zal daqr waarschijnlijk, evenals in Schiedam indertijd, een nederlaag te slik ken krijgen, cok al omdat de Boys nog een kleine kans hebben bij de bovenste negen te gaan behoren. Hermes DVS 3 en 4 spelen een uitwed strijd resp. tegen Fortuna 3 en Excelsior '20 3. Derde en vierde klassers Excelsior '20 heeft zich Zondag j.l. dank zij een 1—0 overwinning op VIOS iets om hoog gewerkt. Achteraf bleek, dat deze zege een uiterst kostbare zege was geweest, daar zij anders heel erg in het gedrang geraakt was. Zondag a.s. gaan de Schiedammers naar Den Haag om de return-match tegen VIOS te spelen en de strijd van het afgelopen weekeinde toonde dat beide teams elkaar weinig ontlopen, zodat er moeilijk een voor spelling gedaan kan worden. VIOS zal ze ker trachten zich te revancheren. Voor Ex celsior bestaat er nog een geringe kans bij de bovenste vijf (die volgend seizoen in de tweede klasse zullen uitkomen) te gaan be horen. maar dan mag geen wedstrijd meer verloren worden. Excelsior '20 2 gaat in Rotterdam bij het vierae team van KFC op bezoek. orS vLvjerilf klasse H kan he' Dordtse ODI Zondag kampioen worden als het op de sportterreinen in Kethel van DHS een punt weet te ontfutselen. DHS is reeds kansloos, doch zal zeker haar sportieve plicht doen en zich geheel geven om ODI de baas te blijven. In ieder geval kan h*>t P.ei)-buitengewoon spannende en goede strijd worden tussen twee ongeveer eeliik- waarciïge ploegen. ?HS 2 trekt Zondag naar Delft om DHC 3 te bekampen, DRZ, in dezelfde klasse, speelt de laatste weken m topvorm en de Schiedammer hebben zich dankzij een hele reeks over winningen direct achter de kopgroen se- plaatst. DRZ gaat Zondag naar Leerdam om daar tegen LSV binnen de krijtlijnen te treden. DRZ kan in de2e strijd een kroon op het v/erk zeilen door het sterke LSV in eigen huis te kloppen. heel goede dienst bewijzen door Zondag de thuiswedstrijd tegen GLZ te winnen. Is dat het geval, dan recipieert men 's avonds om 8 uur in Tivoli. In de afdeling B komt Ursus. steeds ver der achterop en verkeert deze, vorig jaar naar de afdeling Rotterdam, gedegradeerde vereniging, weer in groot gevaar. Ursus fs Zondag vrij, maar mocht Oud-Beyerland dat onderaan staat van LMO winnen, dan zal de laatste wedstrijd de beslissing moeten brengen. Ursus 2 ontvangt Zondag stadgenoot Martïnlt 2. SFC verkeert in deze laatste phase van de competitie in de middenmoot en is aan a]le kanten veilig. Zondag ontvangen de Schiedammers het in gelijke positie verke rende Tediro. SFC 2 krijgt bezoekt van stadgenoot Wilton-Feyenoord 2, Schiedam, in de derde klasse C is uitge speeld en het aantal punten dat zü ver gaard heeft is alleen nog maar te bereiken door stadgenoot Martiniet, zodat de compe titie hier zeker nog wel een staartje zal krijgen in de vorm van een beslissingswed strijd tussen Schiedam en Martinit. Mar tïnlt speelt Zondag de uitwedstrijd tegen De Jonge Spartaan en het behoeft geen betoog, dat vele Schiedam- en Martinit-aanhangers deze strijd zuilen bijwonen. Bij een neder laag van Martinit of een gelijkspel is Schie dam kampioen. Zaïei'dagmïddagvoetbal HBSE in de derde klasse A van de Zater dagmiddag afdeling der K.N.V.B, kan de laatste plaats practisch niet meer ontlopen, mede door het feit dat de Schiedammers ook Zaterdag weer verloren. Zaterdag a.*. spelen de Schiedammers wederom thuis en wel tegen het vrij sterke 's-Gravenzande en zullen ook daar tegen wel het onderspit moeten delven, PPSC in 4 B heeft zich dank zij een ver dienstelijke zege enkele weken geleden wat omhoog gewerkt en gaat Zaterdag naar Bo degraven om daar de club van die nsam te bekampen. PPSC 2 gaat op bezoek bij DOTO 3. GTB ïn de eerste klasse van de afdeling Rotterdam (Zaterdagmiddag) staat momen tcel vrij aardig in de middenmoot en speelt Zaterdag de uitwedstrijd tegen DVO *32. GTB 1 speelt in Kethel tegen R5M 2. Handbal Het wedstrijdprogramma van de Schie damse handbal vereniging DWS voor het komende weekend luidt als volgt: Dames: DWS—Athene; Schutters—DWS 2. Heren: DWSHercules; DWS 2Esdo 2. Dames Ju niores: Wilton FeyenoordDWS. Heren ju niores: DWSSchutters 3. Zaterdag: Adspl- rantmelsjes: DWS—Actief. Afdeling Rotterdam de afdeling A van de eerste klasse beeft oVDPW nog een goede kans op de titel. Zij heeft het althans in eigen hand, want Zondag gaan de Schiedammers naar Hekelingen om daar de club van die naam te bekampen. Hekelingen heeft momenteel de leiding met vijf en twintig punten uit ze ventien wedstrijden (met dus nog één wed strijd te spelen). SVDPW daarentegen heeft nog twee wedstrijden te spelen met drie en twintig punten, zodat de Schiedammers Zondag beslist moeten winnen om de kans in eigen hand te houden. Tussen Hekelin gen en SVDPW in staat GLZ met vier en twintig punten uit zeventien wedstrijden, die natuurlijk nook nog een geringe kans h«eft. Wilton-Feyenoord kan SVDPW een Op drie achtereenvolgende Dinsdag avonden (14, 21 en 28 Juni) zal de Eerste Schiedamse Schaakvereniging een streek toumooi houden. Dit kon worden georgani seerd door de welwillende medewerking van de Schiedamse Gemeenschap en de Rotter damse Schaakbond. Er zal worden gespeeld in de boven- en benedenzaal van café-restaurant De Amstel- bron. telkens des avonds om half acht. Behalve voor drie invitatiegroepen, waar voor enige prominente spelers uitgenodigd zijn, kunnen -deelnemers worden inge schreven in de hoofdklasse, 1ste, 2de en 3de klasse. Het inschrijfgeld ia laag en er zijn fraaie prijzen, twee per groep. De wedstrijdleiding is in goede handen bij de heer R. H. de Jong, wedstrijdleider van de R.S.B. Zondag 22 Mei gaat de Vlaardingse ren nersclub .,De Coureur" op bezoek bij de RC „Schiedam" en DWV „De Mol" te Schiedam voor een clubontmoeting met de twee ge noemde verenigingen. Gestart wordt te Schiedam om 10 uur. Vertrek der renners en supporters om 8.45 uur van het Volksge bouw Sohicdamseweg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1