Gemeentebegroting 1956 ziet er bemoedigend uit Nieuw terrein voor SVDPW m Mits rijksuitkering stijgt tot 144 pet van basisbedrag Uit het politierapport Schiedams kapitaalschuld circa 100 miljoen Per inwoner dertien honderd gulden AT AAR, ANNEER Mond- en klauwzeer CENTRO SCOOTERFABRIEK ONDER DE VLAG Verlaging van gas tarief een dode mus Tweede lustrum P.V. Teclm. Bedrijven Matige prestaties van SVV-atleten Wcth. v. sportzaken: Het dieptepunt voorbij Eerste wedstrijd echter verloren! Martinil-Hurrxcanes 5-3 zege Amusement van het week-end Excelsior goed op dreef MAANDAG 10 OKTOBER 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PXÖntfE S HooldajreEtschap; Broersveit 3, teL 63891 Schiedam ligt in Nederland en deelt dos met alle Nederlandoe gemeenten het euvel an deze tUd, te weten, dat der stagende uitgaven. De staging in de lonen en salarissen an het afgelopen Jaar komt tot uiting in een nadelig verschil tassen de ramingen 1955 ,.i 1956 van 512.679,04. Dat wil dus zeggen, dat de gemeente alleen voor ambtenaren, jeraeentepersonecl, onderwijskrachten etc. ia 1956 rnim een half miljoen gulden meer jiodig zal hebben dan in 1955- Daarbij komen dan sociale lasten, waarvoor naar raming ƒ77,026,17 mécr dan in 1955 nodig zullen zijn, alsmede een lichte stijging van bet bedrag voor uitkeringen na beëindiging van het dienstverband, zodat de geraamde uitgaven voor J956 voor lonen, sociale lasten en uitkeringen bijna 590.090 gfclden hoger zfln dan de raming over 1955- En zoals met deze uitgaven staat het uiteraard met vele andere posten op de gemeentelijke rekening. Over 1955 geen tekort ■Reeds in 1954 werd bij -de toelichting op de begroting van het jaar 1955 bezorgdheid aait over de mogelijkheid om evenwicht te verkrijgen tussen inkomsten en uitgaven. ne praktijk heelt echter, gelijk uit de jaar overzichten blijkt, de pessimistische ver wachtingen beschaamd. Tot heden toe heb ben de rekeningen overschotten laten zien en over het jaar 1855 in zijn geheel wordt veen tekort verwacht. De sterk gestegen kaden voor lonen cn salarissen en de vele andere stijgingen in het gemeentebudget J05S hebben het college veel zorg gegeven; het ziet de tijd naderen, waarop onze ge meente om een verhoging van de algemene uitkering uit hel Gemeentefonds zal moeten vragen en dat, ofschoon over 1956 een totaal ■uitkering van f 6,806-763,45 wordt verwacht, tegen f 5.860.339.20 over 1955,dat 946.424,25 meer dan verleden jaar. „Sedert de totstandkoming van de wet betreffende de financiële verhouding 1948" aldus dc toelichting, die het ontwerp-be- groting 1956 vergezel, heeft het nog nim mer zoveel moeite gekost een sluitende befifotlüg aaa te bieden, doch de ver wachting, dat bij ccn gunstig verloop over JDnC de rekening over dat jaar wel sluitend zal zjjn, heeft ons weerhouden ons thans reeds iot dc regering te wenden". Hoe de begroting sluitend is gemaakt, moge uit het volgende blijken. Hoopvolle verwachtingen Voor dc algemene uitkering uit het ge- m°enlefonds geldt voor de jaren van. 1953 tot en met 1957 een bedrag van 36.95 per Inwoner als basis. Naar gelang de middelen van het gemeentefonds dit toelaten of nood zakelijk maken, wordt deze uitkering ver hoogd of verlaagd. Voor het dienstjaar Ï955 i« aanvankelijk: een percentage van 128 pro cent van genoemd bedrag toegezegd, wat nog ir. 1954 128 en in augustus 1955 tot 138 ivrrl verhoogd, dit i.v.m. de algemene ver- "f hojjmg van salarissen en lonen, B. en W. wenen voor 1955 te mogen rekenen op een verdere verhoging van 6 procent tot 144. Bo vendien verwachten zij een na-uitkering ven 4 prncent over het lopende jaar. Het college van B, en W, beklaagt zich erover, dat een dergelijke raming enigszins 1 snccuiaHef aandoet en dat er tevens uit blijkt, dat de begroting steeds minder elas- .tiwh wordt, zodat de spanning tussen ir.- iwusten en uitgaven toeneemt. Ook dit is een algemeen-Nederlands geluid. Maar on- 'dertussen komt onze stedelijke overheid dan toch maar ,.op grond van de ervaringen der \r>rige jaren" tot een sluitende begroting en wederom i« do noodzaak om bij de regering aai tp kloppen cm een verhoging van de Uitkering af te smeken, een jkar opgeschort. SUCCES HAD PRODUKTIEF WEEK-END Succes heeft dit sportweekend zijn naam eer aangedaan. Van de vier wedstrijden, die voor de diverse twaalftallen van deze ver eniging waren vastgesteld, zijn er namelijk drie in overwinningen omgezet en één In een gelijk spel. Zeven winstpunten dus var, het maximum van acht. Van Schiedam kwam slechts het tweede twaalftal binnen do lijnen, maar dat heeft dan ook voor een bijzondere zege gezorgd. Alleen ODI heeft bet er wat btj laten zitten. De strijd tegen Spartaan begon In hoog 1empo, waarbij de Succes-korf danig onder vuur werd genomen. En niet zonder resul taat, want al heel spoedig keken onze stad genoten tegen een 2—0 achterstand aan. Na de wisseling werd er aan belde zijden goed verdedigd. Toch verkleinde mej. R.flvan Krogten nog voor de rust de achterstand tol 3—1 en na de hervatting bracht F. Overdijk dc score weer op gelijke voet. In de derd? opstelling benutte De Spartaan het eerst een kans, maar nu kon mej. A. Kauffmann weer peïijkmaken. Mej. N. Overdijk scoorde het winnende doelpunt. Bijna zou de strijd nog onbeslist zijn geëindigd, als De Spartaan niet in de laatste minuut een straf worp had gemist. ODI I «peelde uit tegfen DES in Delft en heeft daar ultötekend partij gegeven. De thuisclub slaat als één van de kampioene- candid a ten te boek. De 01 voorsprong, die ODÏ tot de rust heeft weten te handhaven is dan ook zeer verdienstelijk, In de tweede helft was evenwel niet te verhinderen, dat, de thuisclub tenslotte met 32 aan het langste eind trok. Succes 2 deed voor de tweede achteree..- volgende maal goed werk. Ditmaal werd Rozenburg 5 met 28 verslagen. Schiedam 1 zorgde voor een monsterzege, WTON 6 werd met niet minder dan 11—0 verstagen. Suc ces 3 kwam met een puntenverdeling thuis. Het werd tegen Eureka 4 j1. De B-adepi- ranten van Succes hadden eveneens een productieve bui. Tn Botterdam werd Span ten E met 0—6 verslagen. Onvoorzichtig oversteken eiste het afge- •°Pfn weekend weer twee slachtoffers, Ea- terdagmorgen even over elven werd op de BK-laan de 57-jarige voetganger A. A. H. aangereden, ten hij vlak voor de passerende bromfietser H. J. uit VlaardLngen wilde overstegen. De onoplettende wandelaar kwam er met een buil af, maar de brom- hetser werd met een hoofdwonde en een beate hersenschudding per G.G. on G.D. naar het Vlaardingse gemeenteziekenhuis vervoerd. De bromfiets was beschadigd. °P de BK-laan werd zaterdagmiddag te- Een zes uur de 31-jarige slagersknecht A. v. zijn brommer aangereden door een personenauto, toen hij van achter een ge parkeerde auio naar de Arie Prinslaan wilde oversteken. Met schaafwonden en een lichte hersenschudding werd v. B, per ambulance Paar huis vervoerd- Slapende in een stoel, stootte zondagmid dag om half vijf de heer A. J. van D. in zijn womng aan het Groeneweegje een petro- om, hetgeen terstond brand ver- j rraaR'e- Met behulp van een buurman T. wa« °°ofde hij de vlammen met emmers vloerkleed was ernstig bescha- Jromftet, van p. G. T. van K. werd f®'erdógavond de buit van een zwijntjes- ofS!li ln Nagastraat, die met de niet- Seslotea fiets weinig moeite had. Alles hangt af van de vraag of de conjunc tuur zich handhaaft,.maar voorjopig ziet het er naar uit of dit wel het geval zal zijn. De bedrijven zijn ruim met orders bezet, de beschikbare arbeidskrachten zijn tot dc laat ste man bij de produktie ingeschakeld, zelfs de minder validen, de belastingen vloeien overvloedig In de rijkskas, om via het Ge meentefonds weer naar de verschillende ge meenten terug te vloeien. Alles wettigt een optimistische gezindheid, al geldt nog steeds als evenwichtig beleid, dat in tijden van overvloed gedacht wordt aan besparingen voor een toekomst, die wel eens wat minder voorspoedig kan uitvallen. Er moet box'en- dien zoveel mogelijk naar worden gestreefd, dat deze voorspoedige jaren hun eigen las ten dragen en dat niet te veel op de brede rug der komende jaren wordt afgeschoven. Saldi-rcserve aangesproken Gezien de wenselijkheid van dit algemene beleid Is het een betreurenswaardig, zij het dan al niet verontrustend feit, dat de ge meente om de begroting voor dit kamende Jaar van hoogconjunctuur sluitend te krfj- gen, een bescheiden'reserve wil aanspreken, .die zU ln de loop der Jaren nït de batige saldi van haar rekeningen hëert gekweekt. Uit deze saldi-rcserve, die eind 1955 onge veer een half miljoen zal bevatten, heeft z|j 123.000.nodig om de begroting 1956 In evenwicht te brengen. Dat deze reserve ook werkelijk voor dit doel zal worden aange sproken, Iflkt ons echter, gezien het alge meen gunstige beeld, nog helemaal niet ze ker cn zelfs niet waarschijnlijk. Zodat wfi zouden willen spreken van een gezond beeld van de gemeenlefinanciën voor 't jaar 1956. ln een sterk groeiende stad zoals Schie dam, die zich bovendien in snel tempo moet aanpassen aan veranderende omstan digheden, behoeft het niet te verwonderen, dat het totaal bedrag der verstrekte geld leningen tot een grote hoogte stijgt. In 1950 zal het bedrag, dat ln objecten, zoals utiliteisbedrijven, woningbouw etc, is -ge stoken, aanmerkelijk stijgen. Het bedrag, dat in grondbedrijf, gemeentelijke bedrij ven, algemeen handelsentrepot en slacht huis is belegd, stijgt' van ruim 28 miljoen tot ƒ31,730.345.71. Bij naderebestudering van de begroting zullen wij nog zién, waar voor de ïti 1956 te beleggen, 3,384.381.50 nodig zijn. Uiteraard vraagt het grondbe drijf daarvan het leeuwendeel (ruim ƒ2 miljoen). Bovendien zullen de investerin gen in volkshuisvesting en' woningbedrijf toenemen van ca. ƒ38 miljoen, tot ruim 30.563.000.- Andere objecten stijgen in totaal van ƒ21.796.805.73 tót ƒ27.133.884.95. In totaal zuilen in 1986 ruim 10 miljoen meer aan leningen worden verstrekt. Het spreekt vanzelf, dat daarbij aflos singen en afschrijvingen,- alsmede rente deze toeneming zullen volgen en wel met een stijging van 253.703.67 en 453.793.22, vergeleken met 1955. Tegenover deze 'tien mfljoen, die de ge meente meer gaat Investeren, staat een stijging van de kapitaalschuld der ge meente met rond rfl.2OT.000.De totale kapitaalschuld zal. op, 1 - januari 1956 naar raming 98.427.836.31' belopen. Hier stam kapitaalswcrken tegenover, die nog niet zijn afgeschreven en waarvan de voor naamste zijn: woningbouw door de ge meente ƒ34.744.000.—. woningbouw voor derden door b.v. woningbouwverenigingen f i. 819.025.57, wegen, rioleringen, riool gemalen 1? ,315,210.—havenwerken 5.867.996.25, schoolgebouwen ƒ5.901.929.02, werken voor technische bedrijven f 7.104.015.84 en gronden en opstallen die in het grondbedrijf zijn ondergebracht 23,702.630.68. Per hoofd der bevolking komt de kapi taalschuld maar ook het gemeenschap pelijk bezit? van de Schiedammers neer op circa^!300.- MAANDAG J0 OKTOBER Hotel Beijersbergen: S uur, lezing zAkenstudie- kring- DINSDAG II OKTOBER Blauwe Huis: a uur, VARA-teievisieclub. Musis Sacrum: 8 uur Geron met ,.3.' komt t-bk vriend vanavond". BIOSCOPEN Passage Theater: Tot en met donder dagmiddag 2, 7 en 3.15 uur: „French Cancan' (18 j.>. Monopole Theater: Heden 1 en 9uur:,. De wraak van het monster" (14 j.); dinsdag tot en met donderdag 2, 7 en s uur: „Man zonder nood lot" ÖB j,). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Stedelijk Museum: 2-3 uur eigen collecties (ook 's zondags). Stedelijk Museum (tot en met 30 oktober 1—6 uur). Tentoonstelling over Ball. Cult. Coatact-centrum (Lange Kerkstraat 3«; t.m. 4 nov. -werkstukken van Dook Ever se. LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en Blbl., Lange Haven: geopend Iedere werkdag (behalve maandag van 9-35 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve woensdag en zaterdag) van 7—8.30 uur. zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Blbl-, Dam: Geopend elke morgen 10—12 uur (behalve maandag, woens dag en vrijdag), iedere middag (behalve maandag) van 2—5 uur; iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7—8J0 uur. Zon dags gesloten. ZWEMBADEN. Sportfondsenbad: gem, zwemmen zondag 9— 12; werkdagen 7—8.15 en (behalve maandag) 19.30—20.45 (vrijdags tot 21.15), ma. 11.45—13.45. éb 1617.30; dl. 11.15—13.30 en 15,45—17^0, dames 10.15—11.15, wo. 32.15—17.30; do. 11.45 13.30 en 15.45—17.30, dames 18.S0—1S.30, vrijt! 11.45—13.30 en 15.15—17,30, zaterd. 10.45—12.00, 14.60IB 00 cn ift.oo—20.45, heren 20,45—21-30. MEDISCHE DIENST, Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, lel. «9128; R.K. Ziekenhuis Er. NoJetstichting, Dr. Nolet- «traBt, teL 69411. Voor aangifte van ongelukken beJlc men de GG en GD, tel, 69290. Politie «9333, Brand weer 69123. Voor spoedgevallen geopend des avonds, apotheek Backer, St Lidulnastraat 58. Naar de Veeartsen ij kundige dienst mede deelt is bij vee ln een weiland aan de Bur gemeester Van Haareniaan mond- en klauw zeer uitgebroken. Maatregelen tegen uitbrei ding der ziekte zijn genomen. De besmette dieren waren eigendom van de melkhan- deiaar H. K. uit Overscbie. Een hoger bedrag voor het leidingwater De enkele dagen geleden door ons aan gekondigde verlaging der gastarieven tot het bedrag van de afgeschafte omzet belasting komt er inderdaad. De gemeente zal hierbij de gedachtegang volgen van de regering, die bij het-ontwerp tot belasting verlaging nadrukkelijk heeft te kennen gegeven, dat hieruit een verlaagde druk op de verbruikers van gas en lektrlcitelt moet voortkomen. Het college van B. en W. tempert echter aanstonds dit optimis tische geluld door te kennen te geven, dat er in de loop van 1956 wel weer een tariefs verhoging op zal volgen, daar nog niet alle factoren, die de kostprijs bepalen, in de huidige prijs rijn verwerkt.. Daarentegen heelt het college aan de .directeur van-de technische bedrijven verzocht een tariefs verhoging voor het waterverbruik te ont werpen, die op 1 Januari van kracht wordt en waaruit 40.000 meer opbrengst wordt verwacht. Wat de elektriciteit betreft moet men zich voegen naar het beleid van de gemeente Botterdam, waarvan Schiedam zijn stroom betrekt. Twee bestuursleden en een lid van de per soneelsvereniging van de Gemeente Tech nische Bedrijven werden zaterdag geduren de de feestavond ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van GTB op bijzondere wijze in het zonnetje gezet. Dit waren de drte oprichters vsn de personeelsvereniging, de voorzitter de heer A. Kooyman, het be stuurslid. de heer F. Saeters, en het lid, de heer H. van Gullk. Namens de leden van GTB-werden hun door de heer M. Sabel enkele aardige geschenken aangeboden Bovendien ontving het bestuur als geheel een ets van het Schiedamse stadhuis en da dames van de bestuursleden bloemen. Het cabaret-ensemble van conferencier Henk Bukman verzorgde deze feestavond, waaraan o.a. medewerkten Yvonne Mon- neth, cabaretière, Jan van Oost in de sket ches en muzikale omlijsting, The Origin Dutch Rolling Stars met een rolschaatsen- show, Liesbeth Lunow en Fons Dankaari met Weense melodieën, Nicky Noble, de muzikale clown. De Fleski's en Gery en Marion, jongleurs. De avond werd ingeleid door de voorzitter van GTB, de heer A. Kooyman, die ver scheidene afgevaardigden van zusterver enigingen welkom heette. De personeelsvereniging van de Teehni- sehe Bedrijven is direct na de bevrijding op gericht, toen er ook bij deze mensen een drang bestond gezamenlijk ontspanning te zoeken. Gedurende de afgelopen tien jaar heeft de vereniging het doel goede ontspan ning en interessante excursies te organi seren nagestreefd en is In deze opzet tpn volle geslaagd. Vooral de toneelgroep heeft veel succes geboekt en treedt ook regel matig voor zusterverenigingen op. Zo zal zij op 3 november a.s. in Ede voor de Techni sche Bedrijven aldaar optreden met Jaap van der Polls comedie „Levensavond". Bo vendien verzorgde deze toneelgroep in de afgelopen tien jaar de toneel- en contact- avonden. Tot drie uur in de nacht duurde het gezel lige bal, dat verzorgd werd -door het dans- orkest The Soupddïggers ander leiding van Dick Rynooy. Op het nieuwe industrieterrein bewesten de Schiedamse Sehie is zaterdag de vlag ge hesen op het gebouw van de N.V. Centrale Werkplaats Scooter- en Rijwielfabriek -die binnen niet al te verre toekomst-de arbeid zal beginnen met ongeveer 200 man perso neel vermoedelijk onder de naam Centro Fabrieken. De N.V. Centrale Werkplaats Is de bouw begonnen op I april j.l. en hoopt eind januari klaar te zijn. Maar de kans is groot, dat vele weken voordien reeds in de gelijkvloers gelegen fabriekshallen wordt gewerkt. In afwachting van het gereedko men van de kantoren op de tweede verdie ping zouden de bedrijfsleider en de directie dan voorlopig een paar vertrekken, beneden in beslag nemen. De werkruimte beneden beslaat ongeveer 2000 m2, de kantoren en de kantine voor het personeel hebben een oppervlakte van 550 m2; een .bij het bedrijf horende woning komt naast het gebouw--te staan. Verder is er nog voldoends terrein voor latere Uit breidingen. De fabriek, wordt ingericht voor drie produktie-Jijnen, die alle over hun eigen machines .beschikken en in totaal 25.000 bromfietsen per jaar zullen kunnen' maken. Een van deze produktlelijnen kan worden gewijd aan de fabricage van scooters. Het la de bedoeling, dat alle onderdelen in de Centro Fabrieken zelf worden gemaakt. Het plan is ontworpen door het architectenbu reau Swaneveld Goslings uit Rotterdam; het wordt uitgevoerd door Van der Vorms Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. aan de Cooisingel te Rotterdam. Het bedrijf komt Zondagmorgen vertrokken de SW-at- Jeten met een zeker optimisme naar Dor drecht en niemand had durven denken, dat deze Parkloop door organisatorische reden een debécle zou worden. De organisatoren deelden aan de start van de 3800 "meter C. D èn E klasse mede, dat de atleten drie ronden moesten lopen Toen de lopers,de tweede ronde het tem po gingen opvoeren en hurt laatste kracht ten aanspraken voor de eindkprint, werd op 200 meter voor de finish door de organi satoren geroepen „Heren, denk er aan, u moet nég een ronde* lopen!" Van de circa 45 deelnemende atlten moesten er 25 de strijd staken, daar zij al hun krachten over drie rovdea verdeeld hadden. Het typische van deze affaire is echter, dat vooral at leten van buiten Bordrecht hiervan de dupe werden. Ih het algemeen klassement C, D en E klasse bezette Anton van Dommelen toch nog de vierde plaats in de tijd van 12 min. 18 en Van Heijningen werd acht in 12 mm. 58 sec, GeraM Kamp werd tenslotte nog 18de en v. d. Linde 19de. De overige lopers van SVV moesten, zij het met ere. de strijd slaken. De organisatie bij de 4800 meter A en B klasse was echter in orde, Bertus Veldho ven, die in deze klasse startte, betvees we derom oppermachtig te zijn. Hij bezette de eerste plaats in de fraaie tijd van 14 min. 47 sec. Aad Koning moest helaas de strijd staken daar hij hinder ondervond van een voetblessure. Joop Smit werd in de B klasse zesde in de tijd van 15 min. 37 sec. HBSS SLOEG TER LEEDE In een forse doch sportieve wedstrijd heeft HBSS zaterdagmiddag Ter Lcede met 3—2 verslagen. Door deze overwinning heeft HBSS zich weer behoorlijk gerehabiliteerd en neemt na een plaats in de middelmoot in, De betere ploeg was echter toch Ter Leede, dat bleek al direct in het begin van de strijd, toen dit elftal een serie vlotte gevaarlijke aanvallen opzette. Na 26 mi nuten nam Ter Leede de leiding na een goede aanval over rechts die door de links buiten fraai werd aalgewerkt. (0—l). Van de aftrap af bouwde HBSS een door tassende aanval op, die eveneens door haar werd benut (1—i). Met deze stand brak ook de rust aan en HBSS kon met deze stand tevreden zijn, want Ter Leede was inder daad de betere ploeg geweest in de eerste helft, doch de Schiedamse verdediging wist op prima wijze spelend, verder doelpunten te voorkomen- Na de hervatting was HBSS iets sterker" ook iets fortuinlijker, want door een fout in de Ter Leede-verdediging bracht zij de stand op 2—1. Luttele minuten daarna maakte een van de Ter Leede-spelers hands binnen de beruchte lijnen. De strafschop werd door de rechtsbinnen geschoten (3—1). Ter Leede trachtte hierna nog de achter- stand in te lopen, doch dit wilde' aan vankelijk niet lukken. Pas drie minuten voor het einde maakte Ter Leede er 3—2 van. doch toen was het te laat. onder leiding van drs. P. R. Zwart, de ad junct-directeur van de N.V. Centrale "Werk plaats. „We zijn hef dieptepunt voorbij' sprak wethouder mr. P. van Bochove van 5portxaken gistermiddag op het nieuwe terrein van SVDPW achter de Parallelweg, en deed daarmee een hoopgevende mededeling voor al die andere stedelijke sportclubs, die een nieuw ter rein nog als een vrome wens op htm verlanglijstje hebben staan. SVDPW was er dan ook wel aan toe en begrijpelijk „in de wolken' toen de wethouder enige maanden geleden op de receptie van het zilveren verenigingsjubileum de definitieve toewijzing van een ölenw veld had aangekondigd. Welk een fraaie terrein gistermiddag onder verrassend grote be langstelling officieel werd geopend en daarna meieen plaats bood aan de wedslr|j"d SVPDW tegen DHS. Het ongebruikelijk grote aantal aanwezi ge delegaties uit de sportwereld meende wethouder Van Bochove te moeten wijten aan. het bereiken van de eerder genoemde „mijlpaal" en „om het eenvoudige feit dat het DPW 13, die in deze stiefmoederlijk be deelde buurt achter de spoörweg zulk be langrijk werk verricht". Het was naar spre kers getuigenis niet eenvoudig geweest in verband met de bestaande plannen van de Spoorwegen een nieuw veld voor de Schie damse Voetbalvereniging ,Door Plicht Win nen" te vinden, maar men had tenslotte succes geboekt Geen wonder dus, dat voor zitter H. Hardeman tevoren een lange lijst bedankjes aan instanties en personen on der woorden te brengen had gehad, waar mee hij na elk van da vele volgende speeches beleefdheidshalve nog vlijtig voort ging. Het lijkt oawaarschijnlijk dat daarbij nog iemand vergeten zou zijn? De beide timmerlieden van het nette elubgebouwtje, die veel vrije t|jd voor het oprichten hiervan hadden opgeofferd kregen nog een verdiend extra-applausje, evenals de voorzitter zelf toen h|j 5n zÜn wederwoord tot de wethouder een zeer sympathiek gebaar maakte. De vereni ging bleek namelijk geoordeeld te hebben, dat het niet alleen voor hen feest moest zijn, maar dat ook het Fonds Geleidehon den voor Blinden in de vreugde moest delen, weshalve de weihouder een be drag van f 100.voor dat doel kreeg overhandigd1 Onder de aanwezigen, die letterlijk het gebouwtje uitpuilden en van wie zeer velen nog voor de microfoon gelukwensen uit spraken, bevonden zich voorts gemeentelij ke autoriteiten van. politic, plantsoenen dienst en sportcommissie, afgevaardigden van de SBLO. KNVB. afd. Rotterdam, SSV, en talrijke zusterverenigingen, die al dan niet hun lofuitingen van geschenken ver gezeld hadden doer. gaan. Dit terrein, dat voor de oorlog eens in gebruik was bij Excelsior en na opspuiting lange tijd braak lag, is thans voorzien van een. fraaie egale grasmat, veilige afraste ring, fietsenstalling en publiek sintelpad en betekent voor SVDPW een hele verbetering op de tot nu toe gebruikte, even verder lig gende .afgesleten golfbaan". De gemeen teraad heeft gelukkig tijdig ingezien dat de vereniging dringend aan een nieuw speel veld toe was na haar promotie van de eerste klas Rotterdamse Bond naar de vier de klasse KNVB. Sportieve geest Nog dezelfde middag kanden de SVDPW, ers de kwaliteiten van hun nieuwe gras- rnat beproeven. Een feit, waaraan gezien de lengte van de voorafgaande ceremoniën eerst nog hevig door het ongeduldige pu bliek was getwijfeld. Maar nadat de vlag, die al lange tijd in de sintels had klaarge legen.. was gehesen, wethouder Van Bocho ve een lint had doorgeknipt en. een minuut stilte In acht was genomen voor het ver scheiden van de' FIFA-voorzitter Seel- dfttaijera waarom de vlaggen van het terrein ook halfstof waaiden was het dan toch zover. Popelende spelers ert onpeatildiffe toescFiou- u'ers verdrongen zich rond de wethouder ven sportzaken, mr. P. v. Bochove, toen deze nauwlettend gadegeslagen door SVDPW's voorzitter H. Hardeman de toegang tot het me moe veld vrij gat met het doorknippen van een Iwt. deze periode niet gedoelpunt werd. Bij SVDPW zag men ook herhaaldelijk aardig spel, doch de aanval miste eigenlijk dc kracht om de geboden kansen, want die waren er ook. in doelpunten om te zetten. Na de rust demonstreerde DHS een betere techniek, terwijl de aanvallen nog gevaar lijker werden. Krommenhoek was 't, die de score opende en DUS de leiding schonk, (01) doch kort hierna maakte SVDPW na een uitval weer gelijk. SVDPW trachtte toen de wedstrijd in haar voordeel te be slissen, door fel aan te vallen, maar DHS hield voet bij stuk en stond SVDPW niet toe de leiding te nemen. Toen iedereen dacht, dat de strijd in een gelijk spel zou eindigen, kwam er twee minuten voor het einde een zeer gevaarlijke aanval van de DHS rechtervleugel, oen goede voorzet volgde en Van. der Windt maakto met een fraaie kopbal het winnende DHS-doelpunt. Vermeldenswaard is zeker de sportieve geest, dio gedurende deze wedstrijd heerste, iets wat men niet al te vaak bij een plaatse lijke ontmoeting ziet. Dit was echter ook voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke leidmg van. de heer G, C. ilartog uit Dordrecht. Op het zeer druk bezochte veld hebben Martinit en -de Hurricanes zich tot het uiter ste gegeven om de punten ir> eigen bezit Is houden, vooral daar deze wedstrijd geldt Het was voor SVDPW natuurlijk enigs- Ivoor dc bezetting van de eerste plaats, zins teleurstellend, dat de eerste wedstrijd Reeds na vijf minuten kwam het bij een op dit nieuwe veld een nederlaag werd. De tegenstander, het Schiedamse DHS was In derdaad iets sterker, vooral technisch stak dese ploes iets boven SVDPW uit en dit is ook wel de oorzaak van de 1—2 uitslag. In de eerste helft wogen de partijen aar dig tegen elkaar op, ofschoon DHS iets ze kerder speelde. De. aanvallen waren mis schien ook iets gevaarlijker, ofschoon in Kartonnage-feest De directie van de Schiedamse Carton- nagefabriek had haar personeelsvereniging een feestavond aangeboden, die zaterdag jn gebouw Arcade aan de Lange Haven werd gehouden. Eigen leden van de personeels vereniging verzorgden deze avond groten deels. Nadat de voorzitter, de heer J. Hazen- broek, de avond had geopend «n o.a. de directie had welkom geheten, kregen de vele aanwezigen een gezellige avond voor geschoteld, waaraan de Accordeonband De Cartoni's, het amusementsorkest van de Schiedamse Cartonnagefabriek onder leiding van de heer A. van der Zouwen, een jongleur-goochelaar, een amateur Hawaiian ensemble uit Rotterdam en de toneelgroep van de Cartonnagefabriek onder leiding van de heer.-J, van Eersel. Deze laatste groep trad op in enkele aardige sketches. Een gezellig samenzijn onder leiding van de orkesten van de Schiedamse Cartonnage fabriek besloot deze geanimeerde avond. ODl's bestuurswijziging De Christelijke Korfbal Vereniging ODI hield zaterdagavond in gebouw Ons Huis aan de Lange Haven haar jaarlijkse leden vergadering, die op de gebruikelijke wijze werd ingeleid door voorzitter P. Winkelman, Het meest belangrijke punt op de agenda was ongetwijfeld de bestuursverkiezing. De wedstrijd-secretaris de heer H. Rozenheek gaat de vereniging verlaten. De heer T. Rijgersberg werd in het bestuur gekozen, doch zal daar echter de functie van commissaris van materiaal vervullen, terwijl enkele andere bestuursleden een plaats opschuiven. Op deze vergadering werd ook de dona teurswerving-actie besproken. ODI aal bin nenkort aak de indoor-training weer ter hand nemen, terwijl daarna het enigszins tekort aan damesleden ter sprake kwam. Tot slot werd de mededeling gedaan dat door ODI in de a.s. kerstvakanie een leden- avond op touw gezet zal worden. 10 Jaar kindervrienden De Kindervrienden vierde zaterdagavond in gebouw Tivoli aan de Nieuwe Haven hun tweede lustrum. De voorzitter heer J. Bier hof leidde de avond in en gaf toen het woord aan de voorzitter van de feestcom missie 4e .hear J. van der Oever, die 2es van de oprichters in het zonnetje zette. Dit waren de voorzitter, de heer J. Bierhof, de secretaris, de heer A. van der Plas, de penningmeesteresse mevr. Lukas en de com missarissen de heer en mevr. Groenendijk en mevr. De Jong. De vereniging heeft zich ten doel gestald elk jaar een bustocht voor kinderen van vijf t.m. veertien jaar te organiseren en: bovendien een Sin-Nicolaasfeest voor alle jongeren tot- veertien jaar te houden. Het Schiedamse Kabaret-epsemble De Amusanten presenteerde deze avond de kabaret-revue A 55, terwijl als gast het trio Los Apagio natos met Zuidamerikaanse muziek optrad. De "WBOs band musiceerde gedurende het gezellige bal, dat de avond'besloot. Contactavond volleyballers De Schiedamse Volleybal Club SVC hield zaterdag een van haar regelmatig terugke rende contactavonden in het Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven. De voorzitter van SVC, de heer W. Huiskes, opende de avond jnet een kort woord waarin hij het feit memoreerde, dat men nu ook maandagavond de beschikking heeft over het gymnastielokaal aan het Oude Kerkhof. Hieruit vloeit voort, aldus de heer Huiskes, dat momenteel weer nieuwe leden kunnen worden aangenomen en vooral damesleden bijzonder welkom zijn. Deze contactavond werd gevuld met enkele spelletjes, muziek en een dansje. SFC's kans op aansluiting bij de kopgroep weer gestegen SFC heeft de kans op aansluiting met de kopgroep met belde handen aangegrepen door Hekelingen na een goede spannende wedstrijd met de kleinst mogelijke zege huiswaarts te zenden: (1Q), De wedstrijd, begon met van beide zijden aardig opgezette, aanvallen. Toen reeds bleek, dat de verdedigingen het sterkst wa ren. Naarmate de Schiedammers echter boter op elkaar ingespeeld raakten, drongen zij Hekelingen meer terug op eigen helft en brachten zij de Hekelingen-verdediging menigmaal in paniek. Tot doelpunten kwam het niet. De rust bracht geen verandering in het spelbeeld. Beide teams waren goed aan el kaar gewaagd en het was toen reeds duide lijk. dat de ploeg, die het eerst een doelpunt zou scoren de zege in de wacht zou slepen. Na twintig minuten benutte Bosman na goed doorzetten een van de vele SFC-aanvallen. Prompt nam Hekelingen het spel in handen met het doel de gelijkmaker te forceren, doch SFC hield de weg naar het doel ge sloten en voegde daardoor tv,..** punten aan haar aantal toe. De uitslagen van de lagere elftallen luid den: SFC 2—ROG A 2 1—4; Demos 2—SFC 3 3—1; SFC 4—Floriss. O BR 2 4—2; Schie damse Boys 2SFC 5 1—3; SFC 6Het Noorden 6 80. Excelsior speelde zondag een prima wed strijd tegen de Postduiven. Vooral de voor hoede van de Schiedammers was goed op dreef, waardoor een 6—2 overwinning in de wacht werd gesleept. Er waren ongeveer vijftien minuten ge speeld en de twee teams hadden het ter rein. verkend, toen Vollebreght voor Excel sior de ecore opende: (1—0). In hel veld wogen de partijen aardig tegen elkaar op. doch reeds toen was al te zien, dat de Schiedamse voorwaartsen een aardig aan- vaisspel ontwikkelden. Kort na dit eerste doelpunt maakte Postduiven door C. Ver steeg gelijk, doch nog voor ds rust voegden Vollebreght en Zulderwtjk ieder een doel punt aan de score toe: (31). Na de hervatting een zelfde spelbeeld. Klijs maakte er 41 van, waarna De Zoete kans zag weer een tegen punt te scoren. Steeds weer zetten de Schiedamse aanvals- 5pelers de achterhoede van de tegenpartij voor raadsels, door met snel open spel gaten ln de defensie te slaan. De Nijs en Klijs wisten in de tweede helft de score tot 6—2 op te voeren, waarmee het einde kwam. schermutseling voor het doel van Hurrica nes tot het eerste doelpunt. Marünit bleef iii de aanval. De zeer snelle Van Leeuwen profiteerde handig van zijn goede kans en bracht de stand op 2—0. Vijf minuten Ja- ter was het weer de llnksbuite.n, die de ont hutste achterhoede voor de derde man! het nakijken wist te geven (30). Daarop begonnen de Hurricanes zich van de druk te ontdoen en weldra bleek dat hun voorhoede ook doelpunten wist te maken. In de veertigste minuut wisten zij kort ot> elkaar het Mariinit-doel tweemaal te door boren, zodat men de rust inging met 3—2. Na de thee kreeg men een. snel heen en weer golvende strijd te zien. De Martinit mldvoor wist de stand op 42 te brengen, maar Hurricanes stelden alles ln het werk om deze stand nog te wijzigen. Na een half uur spelen wist hij de stand op 43 ie brengen. Hurricanes zag een gelijk spel en begon een donderend offensief, maar ver gat de Martinil-speïers te dekken. Hier van wist de linksbuiten van Martinit han dig le profiteren en met het mooiste doel punt van de middag werd deze wedstrijd door Martinit met 5—3 gewonnen. Verdere uitslagen zijn: Martinit 2—RCR/ DKS 8—1; ODI—Martinit 3 5—4; Martinit 4—Zwart Wit 1—1. DIRKSLAND-SCHIEDAM 3-2 Schiedam heeft zondag in Dirksland tegen de club van die naam eigenlijk tegen de verwachting ln verloren en wel met 3—2. Over de gehele linie genomen, waa Schie dam misschien technisch iets beter, doch kon niet goed met hel vrij stevige, doch uiterst sportieve spel van Dirksland over weg. Er was ongeveer een kwartier gespeeld toen de midvoor van. Dirksland de bal in het Schiedamse doel wist te deponeren en direkt daarna maakten de eilanders er al 2—0 van. hetgeen natuurlijk een morele tegenslag voor ae Schiedammers was. Toen Van Gent was doorgebroken, werd hij in het strafschopgebied van de bal afgezet, waardoor Schiedam een penalty kreeg te nemen, die op zuivere wijze door G. Sprong werd benut. Dit gaf de Schiedammers moed en aanval na aanval golfde op het Dirks- land-doel af. Uit een van deze aanvallen wist G. Janss fraai te scoren, waarna men ging rusten. Schiedam was aanvankelijk na de rust iets sterkEr, doch toen Dirksland enkele aardige aanvallen ging opbouwen, was het prompt raak en lag het derde doelpunt in de tou wen (32), "Wat Schiedam io het resterende half uur ook probeerde, tot doelpunten kwam zij niet meer. ASVIONS UOCKEY-WEEKEND Het eerste dameseiftal van Asvion heeft ook haar derde competitiewedstrijd ver loren en wel met 1—2 van MRHC, Het was geen prettige strijd, daar de leiding niet al te zeker was. MRHC opende de score waar na Asvion al spoedig de gelijkmaker in het doel wist te deponeren. Nog voor de rust maakte Asvion een tweede doelpunt, doch dit werd om onbegrijpelijke reden afge keurd. Na de hervatting was het MRHC, die iets sterker was. Zij wist een tweede doelpunt te scoren, echter uit duidelijke buitenspelposltie. Hiertegen diende Asvion een protest in. Het eerste herenelftal boekte zondag haar eerste zege. Met 3—2 werd Kieviten 2 ver slagen na een spannendr wedstrijd. De dria vorige wedstrijden speelde dit eerste herenteam gelijk, zodat zij nu vijf punten heeft vergaard. BlankeSSaapkamer f 345 Zie etalage. GetondhelUsmatras f 3l-5ft Bedspreien f 19.50 Komt binnen en zie onse mooie keus. Plate, t.o Stadhuis, Schiedam Kom binnen en zie onze

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1