Kunst van atoomtijdperk heeft een eigen gezicht Speurtocht naar mooie plekjes Nooit meer zondigen tegen de lijn Belangrijke ontmoetingen voor vrijwel alle clubs mm lil 1 Twintigste eeuw abstract en monumentaal Einstein en de kunst Alles is in alles HF.Rvnm*nf! wr'KAVONn IN' IRENE Sinterklaasavond van de Vrouwenbond NVV ESS boekt belangrijke winst AT C~y AAR. C AN NEER, Lezing voor huisvrouwen over slank blijven Uit het politierapport MET HET SPORTWEEKEINDE IN ZICHT SW ontvangt MW; Hermes trekt naar Helmond Fototentoonstelling Schiedam in beeld" Treffende staaltjes Teleurstelling Kleuterschool Nieuwland Muijs De Winter bouwen 700 nieuwe woningen TKC verslaat ongeslagen Emos poNDERDAG 24 NOVEMBER 1955 KOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGING 43 Redactie en Hoofdagcntschap: Broersvest 3, tel. K8U91 Bi} afwezigheid van de voorzitter opende woensdagavond mej. ir. W. C. M. Jansen de hüeenkonist vande, Vrienden van het Stedelijk Museum in de aula, waar mei. N. posthumus Meyjêjs wn lezing hield over moderne beeldhouwkunst. Spreekster betoogde dat er nog maar al tVveel zijn, die een sentimentele verering hebben voor oudere kunst. Dit zijn de mensen, die tekeer gaan over de moderne kunst, doorgaans zonder dat zfl er rjn op de hoogte zijn.,Zij hebben dan een grote achterstand In te halen, want de moderne kunst behoort onverbrekelijk bij de moderne tijd, waarvan zij een getrouwe afspiegeling is. fl'ie dos met zijn tijd wil meegaan, zal zich in de moderne knnst moeten verdiepen. 4.9R de snelle ontwikkeling van fabriek merkt door het monumentaal-abstracte. M". i. techniek is het te janken dat w« in de 19e getiw een tijdperk^van stijlloze smake loosheid beleefden. Hoe meer men zich daaraan ergert, hoe njeer begrip en hoe meer vreugde men aan het werkelijk schone be leeft De 20e eeuw met haar nieuwe tech nieken op allerlei gebied, bracht in de kunst een omwenteling, een bewuste terugkeer r de eenvoudige vormen. Er waren ge lukkig vele pioniers, die de dynamiek van deze tijd begrepen. Hun leven is een ver beten worsteling geweest om zuiverder evenwicht te brengen tussen het konkrete denken en het emotionele gevoel. Spr. legde een direkt verband tussen Ein- ftcin en de atoomsplitsing aan de ene zijde en de internationale drang naar het abstracte in de kunst aan de andere kant Niët langer is kunst de getrouwe weergave van het uiterlijk der dingen, thans gaat het om de uitbeelding van begrippen. Reeds het beeldhouwwerk van Rodin geeft daar voorbeelden van. Tijd en ruimte lopen in de kunst thans dooreen: een beeld van twee boksers is niet meer de afbeelding van twee boksende personen, maar verbeeldt het boksen van alle tijden Alles is in alles, aldus Multatuli; en zeker reldt dit voor de kunst. Het kubisme is de t&aing om uit de wanstiil der 19e eeuw terug !e keren tot de eenvoudige grondvorm. Deze richhng heeft bevruchtend op de architak- tuur gewerkt. Het futurisme werkte met dvnamlsche motleven en leidde tot waarde volle nieuwigheden in fotomontage en film. Het surrealisme knoopt aan bij de psveho- iosne van Freud en heef ons hypermoderne kunst verschaft, die voortkomt uit een bismisriie en magische beleving der natuur. De invloed deer richting doel zich gevoelen 'n toreel en literatuur, evenals in de beeld houwkunst. Men kan niet elk kunstwerk «rijpen met een omschrijving in woordpn. Daartop zit er te veel in van het ondefinieerbare leven relf. F'k knnshverk is een wonder. Maar in <!e nvideww kunst als geheel kan men inter nationaal een stijlverandering zien( geken- Wijk 3 van "de.. Hervormde Gemeente te Schiedam houdfop maandag 28 november een wijkavond in de grote zaal van Irene, welke om 8 uur precies begint. Op het program staat een voordracht pver pasto rale herinneringen van ds. A. K. Straatsma uit Den Haag. daarna de film „De nrln- (lesjei thuis", vervaardigd door Prins ?®rnhard zelf: vervolgens, zinet de Masfeechter Staar "het pplgrimskoor uit Tannhaus„r en het Sokïatenkoor uit Faust Iner EramofooTinlaatP. De avond wordt be sloten met de. film -.,De' verloren zoon", een Uitbeelding van de bekende gelijkenis. Onder de vele Sinterklaasvieringen van de komende weken komt ook een avond van de vrouwenbond van het NVV voor. Deze zal het feest vieren op donderdag l december In het volksgebauw., De leden hebben zelf een bont programma in elkaar gedraaid. Een hoogtepunt is natuurlijk de uitreiking van de surprises, waarvoor de goede sint even eens alle leden aan het werk heeft gezet. De Schaakvereniging ESS heeft de com petitiewedstrijd^ tegen Sliedrecht na een in spannende en sportieve strijd gewonnen. Xn- Epannend omdat de punten zeker niet ca- ckau gekregen zijn, en sportief, omdat de wedstrijd in een harmonieuze sfeer plaats vond. Het treffen tussen beide tientalen was van groot belang voor de bezetting van de bo venste plaats. Immers Sliedrecht heeft thans twee punten.uit drie wedstrijden en ESS Vh punt uit twee wedstrijden. De ESS-ers hebben de bovenste plaats dus nu to eigen hand genomen. Na twe-a uur spelen kon Van der Velde Is eerste 2ljn winst laten aantekenen. Hij hond reeds lang gewonnen, maar zijn te enstander had blijkbaar moeite om tot capitulatie over-te gaan. In een partij met een onregelmatige opening wist Geurtsen beslag op de winst te leggen. Den Uijl, die veder om ragfijn spel te zien gaf. wist zijn Partij eveneens tot winst te leiden. Bijloo echter kon de maat maar niet te pakken krijgen. Hij moest na taai verzet de Hag strijken. Op dit moment leidde ESS dus met 31 er. het leed geen twijfel, dat ESS regel- ,naar de overwinning ging, al lieten de c*sHsingen nog even op zich wachten. Toen can ook het einde kwam konden de ESS- rs verruimd ademhalen. De partij van tering ging nog wel verloren, doch met de ^enge teerd de winst binnen gehaald. De tetsiag werd 6Vs—3l/i. Dc persoonlijke resultaten waren: fteitsma—De Vries 1—0, v. Eden—Parel :i~~ Janssens—Visser 1—0, Den Uijl— "Ppelaar o, Eering—Vermaas 01, Pen- Scheermeyer »/i—Vs, Bijloo—De Groot 1, GeurtsenKamerman 10, Stahlie r.oorevaar A—Vi, v. d. Velde—Visser 1—0. a8®n in de winterwedstrïjd wa- m?i" Sroep l: Bijloo—v. d- Velde Va—Vs, Den m-mtsxna O-i. wp a? 2: Ahrens—v. Etten 1—0, Brou- Ahrens 1o. ImmerzeelGroen Jr Groep 4: Timmers—Smits 0—1. Harteveld— v- Leerdam 0—1. In de Architektunr, beeldhouwkunst en schil derkunst staan In dienend verhand tot de maatschappij. OP bruggen en gebouwen, in parken en op pleinen heeft het beeldhouw werk zich een plaats veroverd. Het mag dan zijn dat More's hypermoderne plas tieken geschonden werden door de jeugd, maar ook naar bet verheven werk van Michel Angel® In de Sixtijnse kapel heeft men indertijd met stenen geworpen. Mej. Posthumus Meyjcs verduidelijkte haar woorden met tal van lichtbeelden. TEST UW KEISNIS VAN DE VERKEERSREGELS Wat mag de bestuurder van een (brom) fiets al rijdende niet: a. een hond begeleiden; b. een kinderwagen aan de hand voort trekken: c. de bromfiets niet voorzien hebben van een stoplicht: d. behalve een bel een electrische hoorn op de bromfiets gemonteerd hebben? Morgen het antwoord. De oplossing van gisteren.: Een wielrijder- (bromfietser) mag een ver- keerszull met groen glas alleen rechts voorbijrijden. DONDERDAG 24 NOVEMBER. Irene: 8 uur BB-filmavond. Musis Sacrumt 8 uur Kath- Krmg Ned. Ka merkoor Felix de Nobel. Passage Theater: 8 uur VARA-propaganda- avond. Chr. Belangen (Kethei): a uur NHG, toneel avond. VRIJDAG 25 NOVEMBER. Irene: 8 uur CJMV,- met Cefa-fiim: „Ik ben met u". Musis Sacrum: 8 uur Kath. Bond Bejaarden, feestavond. Chr. Belangen (Kethel)! 8 uur Herv. Gem., toneelavond, Hotel De Krooa: 7.30 uur prijsuitreiking ke gelconcours De Poedelaars. Volks gebouw: 8 uur AJC-bazar. Stadhuis: 7.30 uur openbare raadsvergadering. BIOSCOPEN. Monopole Theater: Heden 7 en 9 u.: „Hyena's van het wilde westen" (14 jaar). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Stedelijk Museum; 2-S uur eigen collecties took 's zondags) Stedelijk Museum: Tot en met 31 dec. (dag. 2—5 uur, ook zondags) tentoonstelling „Schiedammers uiten zich". Cult. Contact Centrum. (Bange Kerkstraat 34): Sehilderijenexposltle Eugène Brands (t(m 9 dec., dag. 9—6, zondags il5, 's maandags gesloten). Toonkunstgebouw (Lange Haven 103): don derdag en vrijdag 7.30—10.30 uur n.m. en zaterdag 2.3010.30 uur n.m. fototentoonstel ling „Schiedam in Beeld" <tlm 26 nov.). LEESZALEN Gem. Openbare Leeszaal en Blbl„ Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve maandag van 9-30 tot 4.39 uur en Iedere avond (behalve woensdag en zaterdag) van 7—3 3d uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en BibL, Dam: Geopend elke morgen 19—:12 uur (behalve maandag, woens dag en vrijdag), iedere middag 'behalve maandag) van 2—5 uur; Iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7—8 30 uur. Zon dags gesloten ZWEMBADEN. Sportfondsen bad: gem- zwemmen zondag 9— 12: werkdagen 7—8.15 en (behalve maandag) ID 30—20 45 (vrijdags tot 21 15), ma. 11.45—13 45 en 16—17.30: dl. 11.15—13.30 en 15.45—17.30, dames 10.15—11.15, wo. 12.35—17.30; do. 13-45 13.30 en 15.45—17.30. dames 18.50—19.30, vrijd. 11-45—33.30 en 15.15—17.30. zaterd. 10.45—12.00, 1400—1800 en 19 00—20 45. heren 20 45—21 30 MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan. tel. 6912S: R.K. Ziekenhuis Dr. NoletstlchtJng, Dr. Noler. straat, tel. 69411. Voor aangifte van ongelukken belle men de GG en GD, tel. 69290. Politie 6033? Brand weer 69123 Voor spoedgevallen geopend des avonds, apotheek Rembrandt, Rcmbrandtlaan 5. 25 November Wassende Maan Zon op 8.18; onder 16,36. Maan op 14.04; onder 2.42. Ongeveer vijftig Schiedamse huisvrouwen hebben woensdagmiddag in de kleine zaal van Irene gehoord, hoe zjj slank kunnen blijven door goed eten. De bijeenkomst werd verzorgd door het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in samenwerking met de commissie voor huishoudelijke en gezins voorlichting. De voorzitster van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw Boterenbroofl, zride in haar openingswoord o.a., dat eeu jaar geleden hier In Schiedam reedS een dergelijke lezing is gehouden. Dit keer was de opkomst gelukkig groter dan vorig jaar. Mej. Lugtmeijer begon haar lezing met de mededeling, dat zij geen vermagerings- dieet kon geven, want dit kan alleen ge beuren na overleg met de dokter. Door het verhogen van de hoeveelheid groente en fruit in de maaltijden en door het weglaten van meelspijzen en snoep is het echter heel goed mogelijk slank te worden of te blijven. Om de dames duidelijk te maken, welke voedingsmiddelen beslist noodzakelijk zijn en waarom, verdeelde mej. Lugtmeijer de levensmiddelen in. drie groepen. Dat waren le de brandstof-stoffen, 2e de opbouwstof fen en 3e de beschermende stoffen. Melk neemt in ons menu een belangrijke plaats in. Het opgroeiende kind heeft zeker drie bekers per dag nodig, de aanstaande moeder zelfs vier. Een bekertje melk En wat voedingstoffen aangaat, een beker melk is aan voedingswaarde gelijk aan drie koekjes of twee bonbons of vijf schep pen suiker. Een sneetje wittebrood, belegd met jam, heeft dezelfde voedingswaarde als dat bekertje melk, een plakje mager spek eveneens. Maar als men beslist slank wil worden, is het verstandig een gedeelte van de melk in de vorm van karnemelk te drinken. Het vetgehalte is wat minder, ter wijl er even veel gezonde stoffen in zitten. Uiteraard drinkt men de karnemelk zonder suiker. Vitamine C komt voor in fruit, groente én aardappelen, In aardappelen zelfs vrij veel. In de maanden januari en februari is nog maar 1'3 deel van die hoe veelheid vitamine C in de aardappels aan wezig. Sinaasappels, citroenen en grape fruit geven iti één keer de hele hoeveelheid vitamine C die u nodig hebt. Als bouwstoffen hebben we nodig vlees, kaas of eieren, die elkaar vervangen kun nen. Peulvruchten bfj voorkeur in combi natie met melk. De „lijo-denkers" doen er goed aan vet, reuzel en olie te laten staan, want zij geven alleen brandstof. Boter en margarine bevatten echter vitamine A en D en kunnen even goed voor vleesbraden e.d. gebruikt worden. Oudjes Het is nodig, aldus mej. Lugtmeijer, na te gaan of de etensbalans nog wel klopt. Oudere mensen hebben vaak minder Ifchaamsarbeid. -dus minder behoefte aan voedsel: toch eten zij dezelfde hoeveelheden als vroeger. Gevolg: ze worden dik, ze zijn vatbaarder voor allerlei ziekten en zij ver korten hun levensduur. Mej. Lugtmeijer gaf aan wat serieuze kandidaten naar een slankere lijn het beste kunnen eten. Dat was bruin- en roggebrood (wèl margarine), magere kaas of mager vlees of lever. Rauw beleg is gezond en lekker: sterrekers, ramenas. wortels of appels. Het komt in het kort dus hier op neer: geen snoep, suiker of vethoudende spijzen, geen macaroni, rijst of beschuit. De dames in de zaal keken er triest van, maar besloten eenparig dit probleem serieus aan te pakken. In de pauze heeft men echter dit devies aanstonds opzij gezet, toen spntskoeken werden uitgedeeld Na de pauze werd een kleurenfilm, „Van tuin. naar tafel" gedraaid. Vooral het laatste gedeelte over de bereiding van groenten sprak de dames zeer aan. Bij een verliehtlngscontrolc vielen gister avond maar liefst 107 bekeuringen: acht auto's 13 bromfietsen en 72 fietsen bleken met aan de vereis teri. te voldoen. Ook an dere overtredingen, zoals het rijden door het rode knipperlicht bij de Overschiese overweg werden met een proces-verbaal be loond. Overdag waren nog 14 bonnetjes uit geschreven. Van twee hoog viel gistermiddag om 1 uur de 2-jarige Clementine C. in de Stephenson- straat uit het raam. Het meisje was met haar 4-jarig broertje aan het spelen op een bed en heeft vermoedelijk het raam opge drukt. De grootmoeder bracht het bewuste loze kind naar binnen, waarna de GG en GD haar naar het gemeenteziekenhuis vervoer de. Een schedelbreuk bleek het gevolg te zijn. Het kind verkeert in zorgwekkende toe stand. Diefstal met braak werd gisternacht ge pleegd in de schuur achter het woonhuis van de koopman F. v. d. H., aan de Veile- vest Door vernieling van een hangslot kon den de onverlaten twee koperen autoradia- teurs en een auto-accu ontvreemden. Voor vrijwel alie Schiedamse clubs staat cr zondag een belangrijke wedstrijd op het programma. Bij SVV komt het Maastrichtse MW op bezoek, een ploeg, die één punt meer heeft dan de Schiedammers. Hermes- DVS gaat naar Helmond om de strijd aan te binden tegen de club van die naam. Hel mond heeft vooral in de laatste wedstrijden bewezen een geduchte tegenstander te zijn. Ook voor de verenigingen in de lagere klas sen staan lastige matches op het programma. Het komende weelteinde spelen, de SW-ers aan de Havendijk tegen MW en het laat zich aanzien, dat dit een spannende wedstrijd zal worden. SVV is eigenlijk „ver plicht" deze match te winnen, daar bij ver lies een grote kans bestaat onder de lijn te komen, mede in verband met het feit dat er liefst vjjf clubs klaar staan de sprong naar boven te maken. De Maastrichtenaren beschikken over een snelle ploeg met een voorhoede, die kans ziet gaten in de vijan delijke veste te slaan. Het afgelopen week eind lukte dit niet, maar toen speelde zij ook tegen het hechte defensie-blok van PSV, waarmee SVV ook reeds kennis heeft ge maakt. In de voorhoede excelleren Ummels, Toennaer en Van der Hooft, terwijl in de verdediging Verdonschot een goede naam als achterspeler heeft gekregen. Scheids rechter is de heer H. J. Veldhuizen.. SVV 2 is vrij, het derde ontvangt Feijenoord 3, terwijl SVV 4 de Mussen 2 op bezoek krijgt. Hermes DVS heeft haar positie zondag j.l. ondanks het gelijke spel tegen Heracles, toch nog iets verbeterd, mede doo'rdat twee van de concurrenten verloren. Eén van de concurrenten was 't Gooi, dat een 12 ne derlaag leed tegen het Helmond-team, waar bij Hermes zondag op bezoek gaat. Helmond heeft deze zege hoofdzakelijk aan een grotere agressiviteit te danken. Er bestaat een kans, dat Hermes met één of misschien zelfs twee punten naar Schiedam terugkeert, maar niet, wanneer ze spelen als tegen Heracles, want Helmond maakt korte metten met traag en kort spel en gooit het spel zelf snel zuidelijk over de vleu gels. De leiding berust bij de heer W. S. J Jansen. Hennes DVS 2 is evenals SVV 2 vrij. Her- mes 3 ontvangt het Dordtse DFC 3, terwijl het vierde bij stadgenoot Excelsior '20 3 op bezoek gaat. Berde en vierde klassers Eén van de weinige Schiedamse clubs, die het zondag niet zo moeilijk zullen hebben is Excelsior '20 in de derde klasse A. Gezien de ranglijst moeten de Schiedammers, die naar Cromvliet toegaan, met de volle winst huiswaarts keren. Excelsior heeft echter een paar veren gelaten, zodat zij ook zondag dient op te letten. Als Excelsior zondag ech ter het altijd korte spel overboord zet ligt een zege in het verschiet Excelsior 2 speelt zondag thuis en. wel tegen het Vlaardingse De Hollandiaan 2. Excelsior 3 ontvangt Hermes 4. De belangrijkste ontmoeting in 4F is ongetwijfeld de strijd tussen Schiedam en Onder prole betanpslellvng is gisleTTjiitldap drie Jockscms, de komiclc Nicky Nobel en in Musis Sacrum een receptie gehouden door Joop Schroder voor de muzikale omlijsting het bestuur van de zilveren Vereniging van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten, en fruit ..Ons Belang". Namens de Kamer t»an Koophandel voor de Beneden-Maas bracht de heer A. van der Minnen de ge lukwensen over aan voorzitter J. c. van <ie$, Hoeven (foto). Des avonds feestten de groentehandelaren in hetzelfde geboutu met de cdbaret-jevue „Kolder" van het gezel schap Iravabu, waaraan medewerkten de orgde. Ook Fred Kaps, de man die enkele maanden geleden voor de derde maal het wereldkampioenschap goochelen veroverde, vertoonde enkele verbluffende trucs. Maar ten Slavenburgs band verzorgde de dans muziek. DONATEURSAVOND UW De afdeling Schiedam van het Leger des Heiïs hield woensdag een donateursavond in Arcade. Majoor J. H. Drentje leidde de avond op de gebruikelijke wijze in, waarna hel muziekcorps van de afdeling Schiedam onder leiding van kapelmeester Alewijnvan Gulik enkele werken ten gehore bracht. Bij zonder goed klonken o.a. s,Dc Toortsdragers mars" van Eric Ball en de „Psalm der Dankzegging". Na de pauze draaide men de bekende film „Caspar zoekt een vader". CJMV-FILMAVOND De komende periode zal de Federatie van de Schiedame CJMV's, in samenwerking met de commissie voor het Jongemannen- werk in deze Federatie enkele avonden or ganiseren met een cultureel karakter. De eerste na de startavond zal worden ge houden op vrijdag 25 november a.s-, des avonds om 8 uur in Irene. Daar zal de Cefa-film worden vertoond „Ik ben met u". Een speelfilm met een zeer goede inhoud, welke handelt over het Zen dingswerk, een tak van arbeid, die ook door de CJMV behartigd wordt. De avond is toegankelijk voor iedereen. „Terugkeer" toneel van Wijk VI NHG Op de toneelavond in Irene van Oud Ma- thenesse. wijk VI der Ned. Herv. Gemeente, werd het toneelspel „Terugkeer" van War ren Chatham Strode in de Nederlandse be werking van Ab van. der Linden voor het voetlicht gebracht. Het verhaal gaat over een vliegenier, die vlak voor hij de laatste wereldoorlog inging getrouwd is en bij terugkomt geheel ver vreemd is van zijn echtgenote. Deze toe stand is niet meer houdbaar met het gevolg, dat zijn vrouw weer haar oude betrekking ning—Groen cr i"? rrnf r^* I tornen de twee echtelieden echter weer tot Vs^i/t v- Grootveld I elkaar. Onder regie van de heer Th. Gub- ■Koster 10, v. Dijkbels, werd dit toneelspel op goede wijze op- gevoerd. ~\!t' Slagmolen- Marbus 10. WIE DACHT dat de mooie plekjes in Schiedam „doodgefotografeerd" zijn, wie dacht dat ons stedeschoon voor fotografen weinig nieuws meer te bieden zou hebben, moet dezer dagen eens een bezoek brengen aan het gebouw van de,Ned, Protestanten Bond (het Toonkunstgebouw aan de Lange Haven), waar tot en met zaterdag a.s. de fototentoonstelling „Schiedam in beeld" een plaats heeft gevonden. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van de resultaten die de fotowedstrijd heeft afgeworpen, deze zomer op initiatief van de Algemene Fotokring Schiedam georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap. Dat ae jury het allerminst gemakkelijk had gehad, bleek al direct bij de entree van de beide expositiezaaltjes, waar meer „rijp dan „groen" was vertegenwoordigd. Van 46 deelnemers hangen er 175 foto's, waaronder verscheidene die qua visie en afwerking ook op een grotere fotosalon allerminst een slechte indruk zouden hebben gemaakt. De eerste prijs bij de gevorderden was-toege kend aan een suggestieve dubbeldruk var. oude panden langs de Lange Haven met een „overlading" van imposante kranen bij Wil ton, aldus de typisch plaatselijke tegenstel ling rust-bedrijvigheid symboliserende. Ook de jongen op de uitkijk vanaf de hoge Em- maflat met een goed toegepaste tegen lichl-blitzlichttechmek en de beide non nen voor de HAV-bank zijn goede staaltjes van fotografisch zien. Treffend ook de open Korte Havenbrug, het instortende pand van Hasekamp, de tegenlichtopname bij de Koe- marktbrug, de bas-reliëfdruk van een gas lantaarn en enkele stillevens, die zeer goede reclamefoto's werden. Natuurlijk zijn er vel^ foto's, die eigenlijk qua gehalte geen plaafé op de tentoonstelling verdienden, maar daarmee zou men de makers een belang rijke stimulans onthouden. Er zijn de beken de ansicht-prentjes zonder eigen gezichts hoek, er zijn de technisch onvolkomene, en zelfs de aanwijsbaar foutieve als sneeuw foto's op chamois papierJammer ook, dat de organisatoren het niet nodig oordeel den de foto's te voorzien van de namen der fotografen, die deze anonimiteit nooit verdienden. Omdat fotograferen op zichzelf immers al een bewijs is van nuttig, actief bestede vrije tijd, die nog maar ai te veel passief wordt doorgebracht. Het was voorzitter M. Holl van de Schie damse Gemeenschap, die deze tentoonstel ling gisteravond in een der zaaltjes van het gebouw opende en die in tegenwoordigheid van enkele stedelijke autoriteiten de prijzen onder couvert uitreikte. De heer Holi dankte voor de gastvrijheid bij de NPR on dervonden en uitte zijn teleurstelling over het bevreemdende feit dat de expositie, die toch een typisch Schiedamse is, niet als eerst bedoeld in het Stedelijk Museum kon worden gehouden. Voor welk feit hij de oor zaak noch bij de SG, noch bij de Fotokring meende te moeten zoeken. Spreker noem cl' voorts de tentoonstelling een interessante blik .,op een vrije tijdsbesteding van veel waarde Hier is getracht niet alleen schoon heid vast te leggen maar vooral die schoon heid, die de maker het meest inspireerde en in de weergave waarvan hij zichzelf trachtte te leggen". Het eerste contact tussen Fotokring en Gemeenschap tijdens de Vakantieweek 1950 nog even aanstippen, deed de SG- voorzitter tenslotte de mededeling, dat het Gemecnschapsbestuur in zijn laatste ver gadering had besloten de volgende Va kantieweek te stellen In het teken van scheepvaart, scheepsbouw en havenbedrijf. In dat kader verzocht hij het bestuur van de Fotokring de opdracht te aanvaarden dan een tentoonstelling van foto's te orga niseren over de scheepvaart in de gehele Maasdelta. De prijzen bleken tenslotte gewonnen te zijn door (bij de beginners) mej. W, Groene- veid uit Vlaardingen, de beren J. A. Zonne veld, T. Verkade uit Schiedam, H. J. Lin- denhof uit Rotterdam en L. Clements en D. Graeneveld uit Schiedam. Bij de gevorder den waren het resp. de heren ir. G. den But ter, A. Meulstee uit Schiedam, de Rotter dammers G. Faasse cn A. Algra, de onbe kende maker van „Het taaie ongerief", A. F. Wiegel uit Schiedam en IvI. de Puyt uit Den Haag. Namens de Fotokring sprak H. van Possum, die samen met de her-en B. Hesper, P. Niestadt. J. A. Simons en M. Hol! de jury had gevormd. De gemeenteraad zal morgenavond 1 principe moeten beslisser» over de bouw van een openbare kleuterschool in Nieuwland bestaande uit drie lokalen. De2e zal dan ver rijzen naast de tweede GLO-school, waar toe in maart reeds in principe is besloten: zij zal daarmee architektonisch één geheel vormen. De beide scholen zouden verwarmd kunnen warden door één centrale verwar mingsinstallatie, waardoor een belangrijke kostenbesparing mogelijk is. In de gemeenteraadszitting van vrijdag avond komt een voorstel van B. on W. ter sprake om in beginsel over te gaan tot de bouw van plm. 700 woningen op aan de ge meente toebehorende grond in Nieuwland. in aansluiting op het te stichten complex van S45 woningen, 15 dagwinkels en 53 garages: Burgemeester en wethouders wensen de bouw t.z.t op te dragen aan Muijs De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V te Rotterdam tegen geen hogere prijs dan die welke door de minister van Wederepbouw Volkshuisvesting zal warden goedge keurd. Uit 's Rijks kas wordt krachtens de Woningwet gerekend op een jaarlijkse bij drage in het exploits tie-tekort. De woningen zullen worder. gebouwd ten zuiden van het geprojecteerde gedeelte van de Burg. van Haarenïaan. B. en W. achter: het wenselijk de plannen le doen ontwer- pen door de architect E. F. Groosman én het arch, en ïng.bureau Spruvt en Den Butter. Voor de uitwerking der plannen wordt thans een krediet gevraagd van f lQ.fl€0. DRZ. Van deze match is moeilUk te zeg gen, wie als overwinnaar uit de bus komt, daar beide partijen praktisch van gelijke sterkte zijn. Schiedam heeft een punt nicer, maar ook een wedstrijd meer ge- - speeld. Ij* ieder geval kan het een aan trekkelijke wedstrijd worden- DRZ 2 is vrij. terwijl Schiedam 2 Steeds Volharden 2 ontvangt. f In 4G wacht DHS een zware match. RCD 1 uit Dordrecht komt naar Schiedam en RCD neemt een. iets betere plaats in. Het Is voor t DHS dus zaak de opgelopen achterstand iets-' weg te werken. (Zondag j.l. verloor DHS ge heel onverwacht van DRL en liefst met 50!). DHS 2 speelt eveneens thuis en wel tegen Fortuna 3. SVDPW kan in de vierde klasse nog niet erg wennen. De meeste wedstrijden gingen tot nu toe verloren en het wordt nu toch noodzaak, dat hier verandering in komt. Het komende weekend treden ztj tegen DRL binnen de krijtlijnen en SVDPW zal er goed aan doen. deze strijd te winnen, daar ze - anders op de meest vervelende plaats van de ranglijst terecht kan komen. SVDPW be gon deze competitie niet slecht, laat men dus nu bewijzen, dat men toch in bet KNVB- - voetbat thuishoort. Het tweede team ont- - vangt Belvédère 2. Afdeling Kotterdam Het begint er langzamerhand naar uit te zien, dat Martinit met rasse schreden op de titel afstevent. Men is nu op de helft van dc eonapetltie en nog altijd handhaaft zij zich ongeslagen en zonder puntenverlies boven aan de ranglijst. Nu na negen wedstrijden heeft de Martinit voorhoede liefst 37 doel punten gescoord, terwijl de verdediging zich elfmaal liet passeren. Martinit speelt zondag thuis tegen Oud- Beijerland, dat momenteel tien punten heeft en dat er op gebrand zal zijn de eertijds geleden. 23 nederlaag te revancheren. Mar tinit 2 ontvangt eveneens Oud-Beijerland. Ursus is door de 21 nederlaag tegen het vasthoudende Hurricanes wat achterop ge raakt en kan zich zondng weer wat omhoog werken door het zwakke Bloemhof te ver slaan. Bloemhof heeft slechts een punt we ten te vergaren. Ursus 2 gaat bij DJS 3 op bezoek. Wilton-Fijenoord in 1B bevindt zich nog steeds achter de kopgroep en kan de positie zondag ook wat verbeteren door een over- winning op Crooswijk, dat er dit seizoen niet al te veel van terecht brengt. Een over winning ligt hier voor het grijpen. WF 2 speelt thuis tegen Hurricanes 2. In IC spelen SFC en Demos, een uitwed strijd. SFC gaat op bezosk bij het sterke TOGB, dat zondag j.l. DJS met ID1 af maakte. De voorhoede van deze ploeg schijnt dus wel zeer gevaarlijk te zijn. SE'C 2 be zoekt Het Noorden 2. Demos kan zondag weer wat hoger op de ranglijst komen door Roga, dat ook niet tot de sterkste teams behoort te verslaan. Beide elftallen kunnen evenwel de punten be&t gebruiken, zodat een spannende kamp in het vooruitzicht ligt. Demos 2 ia vrij. Sïngeik war tier in 2A en Schiedamse Boys in 3C zullen het zondag ook niet gemakke lijk krijgen. Zij treden respectievelijk uit en thuis tegen DPB en RJB m het veld. Zaterdagniiddafrvoerbal HBSS zal dan zaterdag, na enkele weken van rust ook weer binnen de krijtlijnen komen. Zij speelt thuis tegen NSW uit Numansdorp, dat een middelmatige ploeg heeft. Een gelijkspel zit er dus waarschijn- lijk wel in voor de Schiedammers, die nogal - onderaan staan. HBSS 2 speelt uit cn wel tegen Zwart Wit '28 2. PPSC kan zich zaterdag revancheren 1 voor de eertijds met 04 geleden nederlaag l tegen Leiden. Dc Schiedammers werkten Z zich de afgelopen weken moeizaam iets om- hoog en hebben nu slechts één punt minder dan Leiden, PPSC heeft nu 8 punten uit 10 i- wedstrijden. PPSC 2 is vrij. GTB zal zaterdag mogelijk weer een ne- derlaag te slikken krijgen, want HVO, waar- -- bij de Schiedammers op bezoek gaan heeft slechts één wedstrijd verloren, terwijl GTB pas twee punten vergaard heeft. GTL 2 speelt thuis tegen Rozenburg 2. GSS speelt zaterdag de return-match te gen HCSZ, waartegen de Schiedammers za terdag j.i. ook speelden en die met 8i ver sloegen. Een overwinning ligt dus voor de hand. Hockey en handbal Voor Asvion zal het zondag al evenmin gemakkelijk worden. Heren I ontvangt Lei den en zal in deze ploeg een lastige tegen stander vinden. Heren 2 en 3 spelen uit en thuis respectievelijk legen RBC 2 en 3. Dames 1 gaat naar Hillegersberg. De da mes hebben zich dankzij een overwinning afgelopen zondag enigszins m veiligheid ge bracht. Dames 2 ontvangt het vierde team van TOGO uit Den Haag. Het eerste heren en eerste dames elllal van Spirit gaan zondag naar Den Haag om de strijd met de sterke reserves van HHYC aan te binden. Heren 2 ontvangt Rapid 2. Nadat zondag j.l, de zaalhandbalcompeti- tie weer is begonnen in de Ahoy-hal, zal het komende weekend weer de veldhandbal ter hand worden genomen. Het tweede da mes elftal van DWS speelt thuis legen Meeuwen. Het derde heren team, eveneens op eigen terrein, treedt aan tegen Zuidwijk. Dames 1 en heren l komen voor de nood- competitie respectievelijk tegen Actief en Meeuwen binnen de krijtlijnen, terwijl he ren 2 Actief 2 ontvangt. VAN DE GROENE TENNISTAFEL In de eerste klas is TCK er in geslaagd bet ongeslagen Emos uit Zwyndrecbt een flinke nederlaag toe te brengen. Het spel van de bezoekers viel wat tegen. Zoals Emos TCK partij gaf. zou men niet vermoe den dat dii team ongeslagen aan het hoofd In haar afdeling van de eerste klas ging. Emos mag nog van geluk spreken dat b*ó TCK Witn de Winter niet in al te beste vorm stak. Anders had Emos met 100 naar huis bunnen vertrekken. Nu konden zij door twee overwinningen hun nederlaag tot 8—2 beperkt houden. Jan Plooy en Loek Vertinde wonnen ieder hun drie partijen. Vervolgens wonnen Wim de Winter en Jan Plooy ook het dubbelspel. Door deze overwinning krijgen onze stad genoten thans goede kansen om 2ich met de kampioenstitel te bemoeien. West 1 en Xer xes 2 zijn hun grootste rivalen. In de eerste klas spelen Ready en NOAD pas zaterdag hun wedstrijden. Het moei voor de teams in de afdeling van Wilton in de derde klas wel een wanhoop worden tegen PTTS aan te moeten treden De afgelopen week was Wilton op bezoek bij CB 3 en ook hier werd door Wilton weer de grootst mogelijke over winning behaald; het word weer 10—0 voor onze stadgenoten Het Wilton-team stevent recht op het kampioenschap af in hun afde ling. In de vieïde klas moest TSF ai weer een nederlaag incasseren. Dit team, dat re gelmatig geyriizigd wordt, kwam nu uit met Kees Bik, Aad Bailijns en Daan van Schoo- neveid. TSF mocht van geluk spreken dat Bik met verlof was. anders had TSF een grotere nederlaag geleden. Bik wist name lijk in deze wedstrijd teeen Favoriet 2 twee oartiien te winnen. De einduitslag werd hierdoor 82 voor Favoriet. TSF zal de za ken wat energieker aan moeten pakken willen onze stadgenoten niet naar de vijfde 7 klas degraderen. De uitslagen in de diverse klassen zijn als volgt: tweede klas: Eendracht 3—TCK 2 4—6; NOAD 2—DWL 1 7—3; NOAD 3—Ame ricano 1 7—3. Derde klas: Wilton 2—Tav a 2 10—O; West 2—TCK 3 1—9; TCK 3—Natio nale 2 10—0; DWL 2—Ready 3 5—5; HVO 1 —NOAD 3 7—3. Vierde klas; NOAD 6—Te- diro 2 4—6: TCK 4—Fijn werk 1 8—2; TCK 5 —Shell 4 6—4. Vijfde klas: Overscbic 6 Wilton 3 1—9; Wilton 4Nijverheid 3 46; TCK 6—Steinweg 3 4—6; NOAD 7CMTT fi 6—4. Het programma voor de eerste teams voor de volgende week is. 3 Dec.: Ready 1 —Elan 1, aanvang half acht in de Beurs op de Dam. TCK en NOAD zijn vrij. Tweede klas, 28 nov.; PTTS 1 Milksteamers 2, Schuilkelder Plein Eendracht PTT. Derde klas. 1 dcc.: Wilton ILafamo 2. cantine werf Wilton Vlaardingerdijk. Vierde klas: TSF l heeft volgende week vrijaf. UITVOERING KAMERKOOR GAAT NIET DOOR De zanguitvoering van het Nederlands Kamerkoor, welke vanavond zou worden gegeven in Musis Sacrum, gaat wegens ziekte van de dirigent, Felix de Nobel, niet door. ^anncer de uitvoering wel zal door gaan, wordt nog nader aangekondigd. De kaarten blijven geldig. «l DE «RUW ««AHÖTIAW» KWECAN ra IM»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1