THE DAM BUSTERS a Bruggen over de Poldervaart en de Noordvest aan de orde I Kampioenschap 2e klas libre S Van prauw tot atoomschip De strijd om de Nieuwsblad biljartprijs begint -J Ruim acht ton voor noordelijke uitvalswegen Doorbraak bij YeJlevest Stapje verder tot nieuwe stadhuis m-deurdienst over kaf en koren Ope: Predikbeurten Denk aan de vogels in nood! Dit het politierapport Gemeentebijdragen voor het onderwijs AT cy AAR. C ANNEE& Nog vier spelers in de strijd om de titel betrokken Vakantief eesten in 1956 aan de zee gewijd OP HET WITTE DOEK THIS ISLAND EARTH Licht en water voor alle Kethelaren Reinigingsdienst vraagt nieuw materieel Brugwachtershuisje gaat verdwij nen Maranatha Jozefs verhoging l y 1 'I •i ZATERDAG IS FEBRUARI 1956 ROTTEHDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 5 ggftSrare Redactie en hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 Reeds ettelijke raaien is in de Schiedamse (tenieenteraad «esproken over verbetering van de verbindingen met de omringende gemeenten en aansluiting op de toekomstige weg. die bekend is als Rijkweg 20, Het is thans zover, dat de raad zich zal moeten uitspreken over een krediet van 280.000gld. ter voorbereiding van de aanleg van de daartoe nodige wegen en bruggen. Voor een dezer bruggen ztfn de voorbereidingen zover gevorderd, dat met de bouw kan wor den begonnen. Het gaat daarbij om de vaste brug over de Noordvest, waarvoor een krediet van 555.000 gld, nodig Is. Op het uitbreidingsplan komt een grote wegverbinding voor. welke beginnende bij de Vlaardingerpoort eerst In het verlengde van de Nieuwe Haven en dan in noord westelijke richting door Nieuwland loopt; zij zal de Burg. van Haarenlaan kruisen nabij het kruispunt Damlaan-Oudediik en vervolgens onder de spoorlijn naar Vlaar dingen doorgaan. Ten noordwesten van de spoorlijn zal de Schiedamseweg niveau gekruist worden en daarna 2al de weg met een overbrug ging over de Poldervaart gaan. Ten westen van de Poldervaart zal de weg zich splitsen in twee richtingen, elk met een tweeledig doel. De tak naar het noorden zal de nieuwe verbinding vormen van het zich steeds uitbreidende Tuindorp Kethel met de stad en zal tevens dienen voor de aansluiting op de provinciale weg Den Haag-West-Delft-Schiedam. De tak naar het westen zal lopen naar de grens met Vlaardjnjen. Deze tak zal een recht streekse verbinding tot stand brengen met hel noordelijk deel van Vlaardingen en dus de Vl3ardingerdiik met de brug bij de Vijf- sluizen sterk ontlasten, Voorts zal deze tak ds stad verbinden met het westelijk aan- sluitingspunt, dat Schiedam op de rijksweg 29 zal krijgen. Bij het splitslngspunt ten westen van de Poldervaart zal op de nieuwe wegverbin ding ook nog aansluiten het sportvelden complex bewesten de Poldervaart. In Nieuwland is met de aanleg van de nieuwe wegverbinding in feite reeds een begin gemaakt in verband met het 545-wo- nmgenplan. waarbij de Damlaan gedeelte lijk moet worden verlegd. Dit gedeelte van de nieuwe wegverbinding gaat dan de randweg vormen van het te bouwen wo ningcomplex. De sportvelden Er zijn echter redenen, die het noodzake lijk maken, dat ook het verdere deel van de nieuwe wegverbinding binnen afzien bare tlid tot stand komt. De meest drin gende daarvan- is wel het gereedkomen van de sportvelden bewesten de Polder vaart. Deze velden zijn zover gevorderd, dat zij binnenkort door de C, P.C, „Her- mes-DVS" en de Schiedamse sportvereni ging „SVV" zullen kunnen worden be speeld. Ook is een betere verbindin* met Tuindorp Kethel nodig. 'Den andere reden, welke de totstandko- rrnInR,..Yan "e nieuwe wegverbinding nood zakelijk maakt, is de vordering van de aanleg van de provincialeweg. Tussen Den Haag en Delft is deze weg reeds in uitvoe ring. Verwacht mag worden dat ook het gedeelte bij Kethel spoedig ter hand geno men zal worden. Deze weg zal ongetwijfeld veel nieuw verkeer trekken. Verder mag worden aangenomen, dat de aanleg van rijksweg 20 binnen afzienbare ,v .wor,de.n voortgezet. Dit brengt met zich. dat ook de verbinding tussen het wes telijke aansluitingspunt en de stad tijdig ter hand genomen moet worden. Nieuwe brug urgent In het plan. dat hiervoor is uiteengezet, is de zuidelijkste van de geplande twee nieuwe verkeersbruggen over de Polder vaart verreweg de belangrijkste en het zal noodzakelijk zijn met de bouw van deze □rug met de bijbehorende wegen binnen kort een begin te maken. Ven W' stelle« thans voor t.b.v. de voorbereidende werkzaamheden voor deze brug een krediet van 280.000 uit te trek ken, De directeur van Gemeentewerken heeft er nl. op gewezen, dat in het betrokken gebied zettingen te verwachten ziln. welke het gewenst maken dat reeds nu maatrege len worden genomen, neerkomend oo het De gemeente ziet kans tot onderhandse aankoop van twee percelen, die voor de bouw van het nieuwe stadhuis nodig zullen zijn. t.w. Lange Singelstraat 3? en 39, resp. voor de prijs van. f6.000 en 16,100. In af wachting van de uitvoering der plannen kunnen beide woningen aan de tegenwoor dige bewoners worden verhuurd. De evangelisatie-commissie van de her vormde kerk houdt op zondag 19 februari des avonds 7 uur ln de Grote Xerk een open. deur-dienst. Ds. J. C. J. Dijkstra, her vormd predikant uit Rotterdam, zal daarbij spreken over het onderwerp „Kaf of koren". De kerk is verwarmd. ZONDAG 19 FEBRUARI. Ned. Pret. Bond, kerk V/estvest 92, 10.30 uur ds. Hebly, Evang. Lutb. Gemeente, kerk L. Nieuw- etraatOranjestraat, lö uur <is. Schroder [Gouda); zaterdag 7.3Ö uur Oecumenisch Avondgebed door ds. Ocmkes. Ned. Herv, Kerk. Grote Kerk 10 uur vic. A. v. d. Ban, 7 uur ds. J. C. J. Dijkstra [Rotterdam, open Deur-dienst); Nieuwe Kerk lfl uur ds. J. D. Sraids, 5 uur dr. L. Gazemier; Westerkerk 9 en 10,30 ds, H. W. Hemmes, 5 uur ds. C. v. d. Wal (Pols broek); Vredeskerk 9 en 10.45 utir ds. J. Gras, 7 uur ds. J. G. Jansen; Kerk Kethel ju en 7 uur diensten; Gemeenteziekenhuis luur dienst. Jeugdkerk: Wijklokaal Nieuwe Maasstraat 9.30 uur; Irene 9.30 uur; wijk- gebouw Stephensonstraat 10 uur. Geref. Kerk. Oosterkerk lö uur ds. v. q, Meulen, 5 uur ds. Oomkes; Plantage- kerk 9.30 uur ds. Krijger. 4.3^ uur ds. Brinkman; Julianakerk 10 uur ds. Oomkes, 5 uur ds. v. d. Meulen; Kerk Kethel 9.30 uur ds. Meyster, 2.30 uur ds. Krijger. Geref. Kerk (art. 31), kerk Westvest 30, #■30 en 4.30 uur ds. Vonk. Otjd-Geref. Gemeente, Geref. Jeugdhuis, L Haven 97, 10 en 5 uur ds. Luytjes. -c|lr- Geref, Kerk, kerk Warande hoek ■B. K.-laan, lo en 5 uur ds. Zwiep. Chr. Geref. Gemeente, Volksgebouw, in ao 5Q' 4 uur d£. Middelkoop, Oud-Kath, Kerk, Dam 28. 10.15 uur doogmis. Herstela Apost. Genootschap, Stedhou- derslaan, 9 30 en 4 uur dlemi n1^eI'saHe, gebouw Broersvest, achter j® Molen, 10 uur eredienst, 6.30 uur dienst <tee Woords. 5?Leiner 3e"1 legerzaal Lansv» Haven »I'„i uur Heiligingsamenkomst, 12,15 uur ondagsscbool, fl.30 uur openluchtprediklng Wi GerrIt Verboonstraat, 7.30 uur Ver- vntJ?®63 menkomst. Samenkomsten voor mi, aslenen onder leiding van majoor en mevr. Drent je. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen ™L^-aatste 0aBen, Lange Haven 59. 5 uur godsoienatoefening. **erv- Geref. Evan*,, zaal Irene, Nw u,fr uur v- d- Wal (Polsbroek), 5 Westerkerk idem. gemeente, kerkzaal Broers- ü3, li) en 7 uur ds. Segaar. Nog steeds zitten er in het Balkengat een vijfhonderd vogels, die door het strenge winterweer behoefte hebben aan voedsel, liet zijn meerkoeten, eenden en waterhoen tjes. Zij krijgen geregeld brood van de die renbescherming maar het is niet ondienstig als ook de omwonenden komen om de die- r.eP voederen. Zij hebben ontegenzeg lijk de bijstand van de mens nodig om door deze strenge koude heen le komen. In kennelijke staat van dronkenschap vond men gisteravond half tien midden op de Vlaardingerdijk een man. Het bleek een varensgezel uit Den Haag. Hij mag nu op het politiebureau zijn roes uitslapen. Een gevaarljfk spelletje speelden twee jongens in Kethel, nl. de 19-jarige W. J. van de Parallelweg en de 14-jarige A, K. uit de Wattstraat. Tijdens het schaftuur op de tuinderij waar zij werkten ontdekten zij een partijtje karbid. Zij deden het in een vaatje, goten er water bij en brachten het tot ontploffing op het ijs van de Polder vaart. Het vaatje barstte uit elkaar. Beide jongens kregen brandwonden. J. kon, na verbonden te zijn, weer naar huis gaan, K. moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Een gasvergiftiging kreeg aan de Molen singel in Kethel de 22-jarige fitter J. F. utt de Archimedesstraat, toen hij met een aan tal andere fitters bezig was met het repa reren van een lek in een gasleiding. Hij werd met zuurstof bijgebracht door dr. Van der Kuy, maar moest toch in het gemeente ziekenhuis worden opgenomen. Brandje ontstond in een ruimte achter de parapluwinkel J. J. v. O. op de Hoog straat. Vermoedelijk is do kachel te fel op gestookt. Een plank, het behang en een houten schot vatten vlam. Er ontstond voor ca 200 gulden schade. De heer Van O. wist zelf de brand te blussen en de brandweer onder leiding van de heer Keuzekamp zorg de voor de nablussing. NOG EENS ƒ4060 VOOR TUINEN IN NIEUWLAND Voor de tuinaanleg, incl. rijwielstandaards, bij een komplex van 152 woningen ten oos ten van de Troelstralaan in Nieuwland is f4.060 meer nodig dan de raad hiervoor reeds heeft goedgekeurd. Bij het te besteden bedrag zijn de kosten voor de aanleg van een speelplaats inbegrepen. maken van zandpolen en het gedeeltelijk aanbrengen van de aardebanen voor de opritten van de brug. Hiermede zou worden bereikt, dat tegen de tijd dat de brug ge bouwd wordt de grootste zettingen reeds hebben olaatsgehad. Hierdoor zouden min der voorzorgen behoeven te worden ge troffen ter beveiliging van de fundering, terwijl wat de opritten betreft minder zet tingen te vrezen ziin. waardoor de verhar dingen minder vaak herleqd behoeven te worden. Voor de bouw van de brug over de Noordvest, waartoe op 28 mei 1954 In be ginsel werd besloten, zullen de kosten 555.000 bedragen, met inbegrip van ge deelten kademuur en vier opritten. In ver band hiermee stellen B. en W. voor een krediet te verlenen van ƒ555.000 voor de bouw van deze brug in het verlengde van het Spinhuispad, waarvan ƒ300.000 ten laste van het Grondbedrijf en ƒ255.000 ten laste van de kapit&aldlcnst van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1956 en een krediet van ƒ7.500 ten behoeve van de gas-, water- en elektriciteitsvoorziening, ten laste van de technische bedrijven, «vt^mwnnmswnwuvmmvnvmuvwviwnranmnuun; TEST UW KENNIS VAN DE VERKEERSREGELS! Wanneer moeten motoren (op twee wielen) parkeerv er lichting ontsteken? s En indien van een ter reparatie o.i.d. 5 \t nachts stilstaand voertuig de voor- 5 j geschreven achterverlichting defect is geraakt en de hieronder genoemde ge- vallen zich niet voordoen, welke maat- regelen moet men dan -nemen? 2 Maandag het antwoord. De oplossing 5 s van gisteren: Op een aangeduide parkeerplaats, of geheel buiten de rijbaan, of in bebouw- 5 de kom bmnen een afstand van 30 5 meter van een gemeentelijke lantaarn, 5 behoeven stilstaande motorrijtuigen niet van brandende parkeerlichten te zijn voorzien. :nWmWWUUVMMUftWWWUW(HmHIMVHMWUu4 Verschillende scholen vragen om finan ciële medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen en verbeteringen bij het schoolgebouw. De Jan Llgthartschool wil een nieuwe methode voor het aardrijkskun de onderwijs aanschaffen en vraagt daar voor f 798,60. De St. Willibrodusstichtlng wil de speelplaatsmuur en de gevel van de school in. de IJsselroondesestraat herstellen en heeft daarvoor f2.580 nodig, verder moet er een afwatering komen onder de speel plaats van de St. Jacobusschool in Kethel en daarvoor vraagt de St. Willïbrordus- stichting f2.949. ZATERDAG 18 FEBRUARI. Arcade: 8 uur, Kunst door oefening met „Het grote offer"; bal na. Musis Sacrum: 8 uyr. De Dilettant met „Vrij dag de 13de"; bat na. Volksgebouw; 8 uur, Amicttla, toneelavond; bal na. Café Pleinzlcht: uur vlerspelenkamp bii- j arten. Chr. Sec. Belangen: 8 uur, Chr. Soc. Jeugd- org.; lezing. EI au we Huls: 7.30 uur. VARA-televisieclub, Tivoli: 8 uur. Aquariumver. Oud-Mathenease feestavond. Openbaar dansen: 3 uur» bij Sitton. St. Joris Doele: Filmvoorstellingen, S uur (6— 11 j.), 7 uur, (li j- en ouder). ZONDAG 13 FEBRUARI. Lange Hav»..- 73: S uur, muziekavond r.k. Jong Schiedam. Openbaar dansen: 8 uur bij Sitton, Westhuls en Schilperoord. MAANDAG 20 FEBRUARI. Mouopole Theater: 7 en 9 uur Kath. Film Actie met „Dieu a besoln des hommes". Amstelbron: 8 uur, ledenvergadering SVV, Hotel De Kroon: 8 uur, Kegelwedstrijd, Ger. Jeugdhuis: 8 uur, AR-Jeugdavond. BIOSCOPEN. Passage Theater; Zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 9.15 uur, maandag tot en met donderdag middag 2, 7 en 9.15 uur: „The dam-busiers" (14 Monopole Theater: Zaterdag en zondag S. 5, 7 9 uur, maandag 2 uur: „Thts Island earth" {14 J); dinsdag tot en met donderdag 2, 7 en 9 uur: „De overloper" (14 j.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk Museumt 3—5 uur, eigen collecties {ook 's zondags) en tot 27 februari expositie wandkleden van Sia Eakema. StcdclUk Museum; Tot 20 februari tentoonstel ling werken van de leden van Start, Ook woensdag- en vrijdagavond ven 7—10 uur. Stedelijk Museum: Tot 27 februari tentoonstel ling werken van Karei AppeJ. ook woens dag- en vrijdagavond van 7—lö uur. Cult. Contact Centrum. (Lange Kerkstraat 34): Schilderijententoonstelling van Krijn van Dijke, tot en met 3 maart (dag. 9—6, zondags 11—5, 's maandags niet). LEESZALEN. Gem, Openbare Leeszaal en BIbl.. Lange Haven: geopend Iedere werkdag (behalve maandag van 9.30 tot 4.30 uur en Iedere avond [behalve woensdag en zaterdag) van 7—8 30 uur zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Blbl„ Dam: Geopend elfc^ morgen 10—32 uur (behalve maandag, woens dag en vrijdag), tederemiddag; 'behalve maandag) van 25 uur; Iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7—8 30 uur. Zon- rtags gesloten MEDISCHE DIENST, Gemeente Ziekenbuia Nassaulaan» tel. 69126; R.K Ziekenhuis Dr. Noiotstlehtlng, Dr Nolet- straat. tel 69411 Voor aangifte van ongelukken belle men de GG en GD. tel. 69290 Politie ntma Brand eer 69123 Voor spoedgevallen !n het weekend en des avonds geopend apotheek: Rembrandt, Hem- brandtiaan 5. Voor spoedgevallen zijn de volgende artsen in het weekend tc consulteren: van Btiren, Buys Ballotsingel 72-76, tel. 69661; Klomp, JuL Stolbergstraat 3, tel 69052; Ho ogen dijk, Tuln- laan 74, tel. 68785. 19 Februari Eerste Kwartier Zon op 7.51; onder 17.59 Maan op 30.36: onder 2.33 20 Februari Wassende Maan Zon op 7.49; onder 1B.01 Maan op 11.27; onder 3.24 Van der Lee, Alphenaar en Schaap hebben gisteravond ln café Heinsins In Schiedam allen gewonnen. Daarmee blijven zü de ranglijst aanvoeren van de eindstrijd om het kampioenschap van het district Schiedam 2e klas libre en afvaardiging naar de ge- weste'.gke kampioenschappen. Daarbij heeft Leen van der Lee van de biljartvereniging Het Oosten de leiding behouden, dank zfj een veel beter algemeen moyenne dan zftn rivalen. Ztyn algemeen moyenne bracht hfj van 4.04 op 436 door gisteravond z(in party tegen Van Dnlkeren ln 24 beurten uit te maken, waarmee hfj het fraaie moyenne van 6.25 noteerde. Zijn clubgenoot Alphenaar kon z^n tweede positie nog juist handhaven. Zijn algemeen moyenne is 0.02 beter dar- dat van de Schiedammer Schaap. Deze won zondag z(jn achterstallige party tegen De Koning. Maar gisteravond liet hy zich door de puntloos onderaan bengelende Van der Steen bijna verrassen. Na spannende strijd slaagde hy er nog op het nippertje in zijn achterstand weg te werken en de zege uit het vuur te slepen. Van Rees won van de ook nn weer hevig teleurstellende Dijkshoorn en bleef hierdoor het leidende drietal met één punt achterstand volgen. Leen van der Lee was in de eerste partij tegen Van Duikeren bijzonder op stoot. Na 15 beurten noteerde hij reeds 120 caram boles, daarmee met een moyenne van fi.— spelende. Jammer dat hij in het slot van de partij wat afzakte. Voor de resterende 30 caramboles had hij nog 9 beurten nodig, hoewel zijn tegenstander de ballen vrijwel steeds in uitstekende positie liet liggen. De Schiedammer Van Duikeren kon hier van. in zoverre profiteren, dat hij zijn moyenne een stuk omhoog kon brengen. In die laatste B beurten scoorde hij 54 ca ramboles. Dat waren er twee meer dan in de 15 beurten, die hieraan vooraf waren gegaan. Schaap scheen tegen Van der Steen aan vankelijk op een regelrechte zege af te stevenen. Na 4 beurten had hij reeds een voorsprong van 3715 veroverd. Maar na dit bijzonder sterke oegin wilde het plotseling niet meer met Schaap. Na S beurten was de stand nog 40—19 in zijn voordeel. Maar in de elfde beurt ging Van der Steen hem voorbij: 47—42. Na de twintigste beurt was de voorsprong van Van der Steen uitge groeid tot 8663, na de 24e beurt tot 10083 en na de 28e beurt tot 109—38. Na 31 beurten was de stand 126—106 en na 36 beurten 135130 in het voordeel van Van der Steen. De volgende beurt leverde voor Van der Steen één carambole op. Schaap antwoord de met een serie van 16 en bracht zijn to taal op 146. Twee beurten later maakte Schaap de partij uit. Van der Steen kwam S caramboles tekort. Aanvankelijk nam Dijkshoorn tegen Van Kees een voorsprong. In de 20e beurt slaag de de Schiedammer er echter in zijn Vlaar- dingse tegenstander opzij te streven, Dijks hoorn zakte hierna af en Van Kees kon een kleine voorsprong nemen en die geleidelijk vergroten. In de 33e beurt maakte Van Rees de 150 caramboles vol, waarbij hij Dijks hoorn op 124 liet staan. Tot de 18e beurt gingen De Koning en Alphenaar in de laatste partij van de avond gelijk op. Daarna liep de Vlaardinger met kleine series geleidelijk uit. Toen hij in de 43e beurt de partij uitmaakte had hij 21 caramboles voorsprong op zijn tegen stander. De persoonlijke resultaten waren: Schaap De Koning Van der Lee Van Duikeren De talentvolle Schiedammer Van Duikeren werd gisteravond door een nederlaag tegen- Van der Lee vcor de titel uitgeschakeld. 150 43 14 3.49 138 43 15 3.21 150 24 20 6.25 106 24 20 4.42 Schaap 150 39 20 3.85 Van der Steen 141 39 24 3.62 Van Rees 150 33 38 4.55 Dijkshoorn 324 33 22 3.76 Alphenaar 150 43 16 3.49 De Koning 129 43 14 3.— De stand, met nog twee avonden voor de boeg, luidt: Van der Lee 5 8 720 165 33 4,38 Alphenaar 5 8 721 208 47 3.47 Schaap 5 8 689 2C0 29 3.45 Van Rees 5 7 678 206 20 3.29 Van Duikeren 5 4 654 189 20 3.46 De Koning 3 3 691 249 20 2.78 Dijkshoorn 5 2 609 183 23 3.57 Van der Steen 5 0 543 202 24 2.69 (Advertentie! Dc Vakantiefeesten van 1956, zo lezen wjj In bet maandblad der Schiedamse Gemeen schap, zullen geheel In het teken staan van de Scheepvaart. Men zal wellicht opmerken dat dit hoofdmotief meer In dc iyn ligt van een stad als Rotterdam, maar laat men dan toch vooral niet vergeten dat ook Schiedam zowel direct als indirect onverbrekelijk ver bonden is met het water van de rivier, de zee en de binnenvaarten. Lang vöór er hier gedistilleerd werd, voeren Schiedammers uit om haring te vangen. Heden ten dage is de bouw van schepen verreweg de grootste bron van plaatselijke welvaart en Inkomiten en hoe zouden vele firma's hun produkten kunnen exporteren indien onze stad van alle water was afgesloten? Nee, er zit stellig veel muziek in dat Scheepvaart-thema en u zult merken dat er ook aan mogelijkheden tot variatie geen gebrek Is! Om te beginnen zal er in augustus een tentoonstelling te bezichtigen zijn, -die alle fasen van scheepsbouw -de revue doet pas seren. Onder de titel „Van prauw tot atoom schip" zullen talloze scheepsmodellen wor den geëxposeerd, aangevuld met schilderijen tekeningen waarop uiteenlopende schsepstypen worden afgebeeld. Amateur-modelbouwers worden, zo moge. IN de vroege morgen van 17 mei 1943 zond de BBC te Londen een nieuwsbulletin, van de volgende inhoud uit: „Het minis terie van Luchtvaart maakt bekend, dat vanmorgen vroeg Lancaster bommenwerpers onder leiding van lt. kol. Gibson de dam men van de Eder en de Moehne hebben ver nietigd. Deze dammen regelden de water stand in de Roervallei. Verkenningsvluchten hebben bevestigd, dat de Moehne-dam is weggeslagen over een lengte van 1ÖD meter en dat de elektrische centrale door de over stroming is weggevaagd. De Eder-dam, die waterstand regelt van de Fulda en de Weser en verschillende centrales voedt, is eveneens weggeslagen. De rivier is buiten haar oevers getreden. De bommen zijn van zeer laag afgeworpen met grote vastbe radenheid en koelbloedigheid. Acht Lan casters worden vermist". Een jonge Britse regisseur. Michael An dersom vertelt in „The Dam Busters", hoe de vliegtuigontwerper Barnes Nevil Wallis, bezeten door de idee om de Roerdammen te vernielen, jarenlang alles in bet werk stelde om de autoriteiten te bewegen zijn plannen ten uitvoer te brengen; hij toont ons de technische voorbereidingen van. deze ris kante onderneming en tenslotte de aanval zelf. die met fascinerende trucopnamen op adembenemende wijze in beeld wordt ge bracht. De film heeft vaak iels van de dege lijke Engelse documentaire stijl, maar blijft toch voortdurend boeien, niet het minst door de gave vertolking van Michael Red grave als de ontwerper en Richard Todd als de commandant. „The Dam. Busters" wordt vertoond in het Passage theater. DINGEN, waarvan Jules Verne, die toch een ongebreidelde fantasie bezat, niet heeft durven dromen, dit weekend te zien en te beleven in het rJanopole theater, waar een complete atoom'-vrlog tussen pla neten wordt uitgevoehte Aan een be schrijving van de technische details durven wij ons niet te wegen, maar dat valt licht te begrijpen als men weet. dat het maken van „This Island Earth", die hier onder de titel „De ondergang van Metaluna" wordt vertoond, ruim twee en een half jaar heeft geduurd.- Een geleerde van Metaluna. zo zegt het verhaal bezoekt met een vliegende schotel de aarde op zoek naar atoomgeleerden. Hij spiegelt hun voor, dat hij een verbond van geleerden wil vormen, die de wetenschap en in het bijzonder de jatoomwetenschap zo ver vooruit zullen zijn. dat oorlogen on mogelijk gemaakt zullen worden. Als hij de geleerden om zich heen heeft verzameld blijkt echter, dat hij hen alleen wil gebrui ken om zijn planeet. Metaluna, te helpen in een oorlog met een andere. Met twee van deze geleerden, een man en een vrouw, ma ken we dan een reis door het heelal per vliegende schotel naar Metaluna, de planeet die vernietigd wordt. Het geheel is een bijna overdonderend schouwspel geworden. Alle registers van de truefüm zijn wijd opengetrokken en de kleu ren maken het rüimtevaartavontuur hier en daar tot een beklemmende nachtmerrie, waarvan men de afloop slechts Kan gissen. Jeff Morrow. Faith Domergue en Rex Reason spelen de hoofdrollen in het verhaal, dat de toekomst van de ruimtevaart in zb'n daglicht stelt. d2t wij voorlopig geen ambi tie hebben om eens mee te „schotelen".-... lijk, ingeschakeld en het geheel wordt na tuurlijk extra aantrekkelijk gemaakt door diverse neven-attracties. Zo zal men bij voorbeeld kunnen aanschouwen hoe radar precies werkt. Het spreekt vanzelf, dat oij -dit alles gerekend wordt op medewerking van onze grote scheepsbouwbedrijven. Een tweede hoofdschotel van hei feest- menu krijgt men te verorberen In het Pas sage-theater, waar Schiedamse dilettanten op het gebied van zang, toneel, dans en muziek weer hun allerbeste beentjes gaan voorzetten. Nadat de twee voorgaande jaren aandacht was gevraagd voor een toneelspel en een vaudeville-operette, komt er nu weer eens een revue op de planken. En hoe zou die revue nu beter kunnen heten dan.... juLst, u raadt het goed.... „Alle hens aan deki!" Het behoeft geen betoog dat ook de avond voorstellingen met een zilt 2ee-sausje over goten zullen worden. Weliswaar zal het niet mogelijk zijn om acht nautische avonden op touw le zetten, maar er wordt toch al ge- dacht aan een uitvoering door de Mariniers- kapel enz, enz. Natuurlijk wordt de binnenstad niet ver geten. Er zal aan lichtjes en versieringen geen gebrek zijn en de feestelijke wandelaar wordt op zijn tochten geconfronteerd met vele bekende figuren uit Néér lands zee historie. Véél mogen wij daarover nog niet zeggen, maar we kunnen wèl verklappen dat het Attractie-Centrum dit jaar niét op de Broersvest komt te staan, maar aan de Nieuwe Haven vanaf de Schoolstraat tot en met de Westerkade. Voorts zal men wed erom kunnen genie ten van de schoonheid van het Julianapark. de', sfeervol verlicht wordt en waar vele scheepvaartmotieven in fluorescent schijn sel de aandacht enllen trekken. Als het even wil, kan men daar teueny radiografisch be stuurde schepen bewonderen zij het dan op kleine schaal en in de vijvers! De Maasboulevard wordt versierd met pavoiseervlaggen en reeds worden pogingen ondernomen om daar het publiek in de ge legenheid te stellen tochtjes over de rivter te maken, amfibievoertuigen te bezichtigen en.in een kelikoptertje het luchtruim in te gaan Dat zijn zo enkele hoogtepunten van het programma, zoals wij die ons hadden voor gesteld. Wij hopen uiteraard ook de vele andere onderdelen van het feestmenu bij de grond gedachte te kunnen aanpassen. Op sport gebied bijv. door middel van waterskiën, zell-sterlochten, roei- en kanowedstrljden Wat betreft de excursies door daarbij bedrijven te betrekken, die met scheep vaart en scheepsbouw te maken hebben. Voorts worden pionnen beraamd voor een etalagewedstrijd, waarbij scheepvaart- motieven een hoofdrol spelen, terwijl onze amateur-fotografen al druk doende De UK Land- en Tuinbauxvbond afd. Kethel en omstreken, heeft aan de gemeen teraad de volgende open brief geschreven, ondertekend door de voorzitter en de se cretaris, de heren L. J. Lansbergen en C. F. M. Lansbergen: ,,De RK LTB afd. Kethel en omstreken" geven met verschuldigde eerbied te ken nen, dat enkele van hun leden, ondanks herhaalde verzoeken, nog steeds verstoten zijn van licht en water, zeer tot hun onge rief en tot grote schade van hun bedrijfs voering. Wij verzoeken u met de meeste aandrang, gezien de grote ontevredenheid onder onze leden, dit euvel met de meeste spoed op te heffen, aangezien de volksgezondheid en de gezondheidsdienst voor dieren dit eisen." Ter vervanging van twee versieten pers vuilnisauto's en drie oude Chevrolet- vrachtauto's verlangt de gemeentelijke ver voer-, reinigings- en ontsmettingsdlenst nieuw materieel, waarvoor kredieten van f75.000 en f 48.000 nodig zijn, Aangeschaft zullen worden twee loltrommelauto's met DAF-chassLs en drie vrachtauto's met kip installaties. Verder is nodig een doorsmeer- apparatuur, ter waarde van f2750 en een hefbrug. Daarbij is gedacht aan een Konl- hefbrug. welke f6.750 zal gaan kosten. OP HETERDAAD BETRAPT Ondanks het onaangename weer was vannacht een controleur van de Eerste Schiedamse Bewakingsdienst op pad voor zijn dagelijkse ronde. Het was de heer A. L. B, Op de Overschiesestraat zag hij bij pand no. 29 een ingedrukte ruit. Hij waar schuwde de politie en twee agenten inspec teerden de woning. In het kantoor van de firma Metallicus ontdekten ztj dat de boel overhoop was gehaald. Achter één der bu reau's had zich een inbreker verstopt, t.w. de 35-jarige koopman H. v. W. uit Vlaar dingen, die dus dank zij de waakzaamheid van A. L. B. op heterdaad is betrapt. Alleen de bovenste vier zijn thans nog ln de strijd om de titel en afvaardiging naar de gewestelijke kampioenschappen betrok ken. Opvallend is dat Dijkshoorn als voor laatste na leider Van der Lee het hoogste algemeen moyenne noteert, waaruit wel blijkt, dat Dijkshoorn te laag genoteerd staat Volgende week staan de volgende par tijen op het programma: Dijkshoorn—D? Koning, v. d. Leev. d, Steen, Schaap—v Duikeren, Alphenaarv. Rees. Het brugwachtershuisje aan de Lange Haven zal verdwijnen o.m plaMs te maken voor een rijwielparkeergelegenheid. Dc commissaris van politie acht dit nrdig. daar de bezoekers van het Monopole Theater thans hun fietsen plaatsen tegen de gevels van de woningen aan de Appelmarkt, waar door een onhoudbare toestand ontstaat. Er zullen aan de Lange Haven in de toekomst vijftig fietsen kunnen worden geplaatst. De verandering zal de' gemeente f 1700 kos ten. Daarbij is inbegrepen de plaatsing van een nieuw urinoir. Levensmiddelen achtergehouden Voor de politierechter te Rotterdam ctona terecht de 61-jarige C. N., van hier, die in januari j.l. schipper op een proviand bootje was en voor de N.V. J. Dekker's Shipstore Cy. aan boord van een zeeschip in de Rot terdamse haven levensmiddelen moest al- leveren. Hij hield daarvan achter 14 pakjes roomboter, een Edammerkaas, een blik worst, een bhk biscuits en twee dweilen. Het tekort werd echter bemerkt en de achtergehouden levensmiddelen werden osj N. in beslag gerio.nen. Voor deze verduistering in dienstbetrek king stond N. terecht. Hij bleek reeds ln 1954 wegens stroperij te zijn veroordeeld tot 25 boete, of 10 dagen hechtenis. Het O.M. eiste 14 dagen onvoorwaardelijk, doch de rechter heeft met 's mans persoon lijke omstandigheden rekening willen hou den en hem veroordeeld tot 30 boete, of 15 dagen heentenis, plus voorwaardelijk 14 dagen gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd. HUIZENVERKOOP Ten overstaaan van notaris P. Schaberg is vrijdagmorgen in Arcade openbaar ge veild: de panden (I) Goereesestraat 19 hoek Rozenburgsestraat 26 en (II) Rozenburgse- s tra at 24 a-b, elk bevattende een vrije be neden- en bovenwoning met erven. Inge schreven werd voor (I) 9.409. Voorts werd geveild het herenhuis, met garage, tuin en erf Jac, Catslaan 20. Ingezet voor ƒ33.000 Tenslotte nog eenzelfde pand c a. Juliaialaan 8. Ingezet voor 26.000. De volgende week geschiedt de afslag, t.w. op vrijdag 24 februari om elf uur. He vlerspelenkamp waarvoor bet Nieuws blad eep nieuwe wisselprys heelt beschik baar gesteld zal heden om achl uur begin nen. /Ie tien deelnemers zün ln twee groepen van vijf ingedeeld. De vier best geplaatsten komen in de eindstrijd, die op 3 en 4 maart wordt gespeeld. Vanaf zaterdag 18 februari worden iedere avond te 8 uur twee partyen gespeeld (uitgezonderd op donderdag 23 februari). Alle partyen wor den gespeeld in café-restaurant Rleinzicht te Schiedam. In poule a zijn ondergebracht: twee spelers van Rembrandt: J. H. v. Duijl en G. Buiten hek; A. Quirijns van Raadhuis; J. v. Kijk van Sunlight en P. Scheffers van De Beyer. In groep 2 spelen: C. Kóneman. Eureka; C. Ruggenberg. Rembrandt; N. v. d. Plas. WF; H, de Jong, De Beyer en B. v. Soeien, Entre Nous. Alle spelers spelen 30 caramboles êênband en 20 carambles driebanden. J. H. v. Duijl zij* i moet 375 caramboles libre spelen en 250 mooie plaatjes te maken van alles wat met j cadre. C. KÖneman 325 car. libre en 225 het water en de scheepvaart te maken heeft. I cadre. J. v. Eijk, A. Quirijns en C. Ruggen- fa era spelen 275 caramboles libre en 200 caramboles cadre. De andere vijf deel nemers moeten 200 caramboles libre en 150 caramboles cadre spelen. Het aantal deelnemers is dit jaar aanzien lijk minder dan in voorgaande jaren. Bo vendien valt de geringe deelneming uit Vlaardingen op en dat er in 't geheel geen Maassluizer heeft ingeschreven. De Here komt te houden door de Heer J. A. Bruyn uit Wassenaar. D.V. Zondag 19 februari 1956 om half zes in het lokaal BROERSVEST 139, SCHIEDAM Onderwerp: Zitplaatsen vrij. ;5' V» 'li: „S H -sjl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1956 | | pagina 1