KMC „08/15 II", het vervolg WEER 'NWEEK VOORBIJ DE RAAD DEBATTEERDE OVER BRUGGEN EN VERBINDINGSWEGEN De heer Bosch krijgt geen 15 km max. snelheid Jubilarissen gehuldigd bij Chr. Bouwers Uit het politierapport BREEMAN Dr, W. Drees sprak in de Plantage OP HET WITTE DOEK DE DRIE MUSKETIERS Spirits sportdag Rhbs-af schei dsavond van eindexaminandi Windmolens voor stroomleverantie AT cy AAR. - ANNEEB. Predikbeurten GEMEENTELIJKE OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK ZATERDAG 26 MEI IS53 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 17 -VAV.v.v.vs Redactie en Hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 Hoe onschuldig de agenda van dc raadsvergadering van vrijdagavond er ook uit zag, toch was er reeds by de behandeling der Ingekomen stukken een punt, dat aan leiding gaf tot enige discussie, en wel het adres van de bewoners van de Parallelweg, dat bij vorige behandeling ter nadere bestudering was aangehouden. De heer J van Llth (P.v.d.A.) verklaarde zich akkoord met het advies van B. en W. om geen maat regelen te nemen- ter verbetering van de overweg, maar de heer B. E. Colié (CPN) meende dat een uitgave van 5000,— toch geen bezwaar mocht zijn om verbetering tot bescherming der voetgangers te nemen. Wethouder Van den Berg deelde mede dat er aan de Overschiese kant in September veranderingen zullen komen en dat de Spoorwegen hebben toegezegd een voetpad aan te brengen, zodra de toegang tot het gebouw van Van Gend en Loos zal worden afgesloten. Nu de zaken zo liggen is een uitgave van ƒ5000,— met verantwoord. De heer Collé kon zich daarmee verenigen., maar ver langde dan toch een tweede abri. Helaas - aldus de wethouder deze zal er niet komen, omdat de Spoorwegen er zich tegen verzetten i.v.ra. het vrije uitzicht voor het treinverkeer. By de behandeling van het voorstel om een perceel grond ter beschikking te stellen van de heer H. van der Kraan voor de bouw van tien vrije huizen, vroeg de heer p. Mak (A.R.) of er geen andere grond- aanvragen zijn geweest in de particuliere sector, daar deze alle aandacht verdient. De heer W. Kok <CH) sloot zich daarbij aan. Wethouder Van Kinderen verklaarde dat er inderdaad meer aanvragen zijn; wel dra zal hierover een nota worden gepubli ceerd. Wil men stante pe inlichtingen, dan zouden deze in gesloten vergadering moeten worden verstrekt, daar de bouwers zelf zich bedenktijd hebben voorbehouden. De beide heren verklaarden zich met deze ver klaring tevreden en wilden niet dat om hunnentwil zoveel omslag werd gemaakt. Kerken met welstand De heer A. Hoek (AR) knoopte aan by het voorstel van B. en W. om steun te ver lenen lii) de gronduitgifte ten behoeve van de kerkbouw en vroeg hoe de houding van het college is t.a.v. de subsidiëring van kerkgebouwen, die aan "bijzondere eisen van welstand moeten voldoen, bv. als de plaats die de kerk krijgt, een bijzondere opvallen de architectuur noodzakelijk maakt. De heer W. Kok (CH) vroeg ook of de gemeente bereid is verder te gaan, dan alleen een tegemoetkoming in de grondkosten. Wet- houiler Van den Berg meende dat die tege moetkoming (de helft van de eigeniyke prijs) in overeenstemming was met de wensen, die de fractievoorzitters fndertyd hebben te kennen gegeven. Het college voert dus de wensen van de gemeenteraad uit. Dc heren Hoek cn Kok waren met dit antwoord kennelijk niet tevreden, maar de wethouder was niet bereid of in slaat aanstonds verdere toezeggingen te doen of zich aan een nadere verklaring te binden. Het volgende punt, dat de aandacht bezig hield, was het verkeerslicht op het kruis punt van Gcrrit Verboonuiroat en. Oranje straat. De heer K, Bosch (VVD) vroeg of het niet mogelijk was levens verkeerslich ten te plaatsen bij de drie oversteekplaat sen voor de voetgangers, vooral die bij De Kroon. De heer J. J. Bieze (PvdA) had bezwaar tegen het feit, dat uu weer een krediet gevraagd wordt voor verkeerslich ten: hadden deze niet meteen kunnen wor den gevraagd toen het voorstel werd gedaan om deze staten te verbeteren? Wethouder Van den Berg antwoordde de heer Bosch, dat kwesties van verkeerslich ten worden geregeld in overleg met de verkeers commissie. Er zijn aan verkeers lichten voordelen, maar ook nadelen ver bonden. Hij verwachtte niet, dat er motie ven zouden zijn om aan de wensen van de heer Bosch te voldoen. Wat de opmerking van de heer Bieze betreft was het een misverstand, dat geleid heeft tot het uit blijven van de aanvrage voor de verkeers lichten; dit was een taak voor Technische Bedrijven, maar daar heeft men het laten aankomen op het college. En vice versa. Maar dit verzuim wordt d<-or het huidige voorstel weer goedgemaakt. Een vraag van de heer Bosch (VVD) naar dc verkeerslich ten op de BK-laan werd geruststellend be antwoord: deze lichten zijn nu elndetijk door de fabrikant afgeleverd; zij zullen overleg met de verkeers commissie worden geplaatst De heer Bosch bepleitte nog invoering van een maximum-snelheid van 15 km op bepaalde punten; wethouder Van den Berg zag meer heil in een verkeerstunnel. maar die brengt extra kosten mee en de burge meester was het met hem eens, dal invoe. ring van een maxïrrmrn-snelheid van 15 km averechtse uitwerking zou hebben; het zou eer verkeersbelemmerïngen veroorzaken dan een, beveiliging van het verkeer. De heer Mak houdt zijn hart vast De Koemarktbrug en het aanvullende krediet voor de verbreding van het trottoir aan de Lange Havenkant gaf de heer P. Mak (AR) in de mond, dat het indertijd een wijs besluit is geweest om steeds één zijde van de brug voor het verkeer open te houden. Hij bracht hulde aan de Politie voor de viotte wijze, waarop het verkeer bij de Koemarktbrug, bij de Dam en de Koniri- glnnebmg wordt geregeld. Wat zou echter «Aan deze mensen hebben wjj de kracht van onze bond te danken cn daarom is het goed hen. eens voor het voetlicht te bren gen en Ie huldigen", zo sprak voorzitter J. van Tilburg van de Schïeflamse afdeling van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in dc Root- en Bouwbedrijven op de jaarverga dering vrijdagavond in Irene. Spr. richtte deze woorden tot de drie ju- larissen K. Brinkman, J. Kooy en Lagen- waard, die 25 jaar lid van de bond zijn en ter gelegenheid daarvan deze avond het gouden insigne en een. oorkonde kregen aangeboden. Bovendien ontvingen zij een speciale oorkonde van de NCB. Er werd op deze vergadering nog iemand Ri het zonnetje gezet. n.l. de heer C. van der Kruit, die 22 jaar bestuurslid van de Schiedamse afdeling is geweest en kortge leden zijn functie heeft overgedragen aan heer C. van Wingerden. Deze jubilaris omving een geschenk onder couvert. Secretaris "W. Koppenol las het jaarverslag voor, «waarin hij wees op enkele remmende geiten in het bouwbedrijf, zoals de aanvraag ter verkrijging van een bouwvergunning, «ie vaak maandenlang in behandeling blijft. De tweede voorzitter van het hoofdbe- Um Sshuis uit Utrecht gaf hierna een irCT Vari de onderhandelingen inzake het Maandag a.3. zuilen op een antiehjke bijeenkomst de onderhandelingen borden hervat ïioi.6 vert*ere avond werd gevuld met mu- ta. .en een borlt; allerlei door Werkende T uuui duenei acor weritenue ff van het CNV onder leiding van J. Slok.en ff. de Vlaming. het gevolg zijn, aldus de heer Mak, als de Koemarktbrug eens een technische storing krijgt. Wij zuilen iets moeten doen om de neven-verbindingen te verbeteren, „want ik houd mijn hart vast voor het geval er iets gebeurt". De heer K. Bosch (VVD) meende, dat de gevonden oplossing alles behalve afdoende is. Overweging verdient een alge mene bestudering van deze verkeersader, die niet met een halve oplossing gediend is. Voor wat het nu gaat kosten had men haast meteen een dubbele brug kunnen bouwen. Makon de heren hier geen denkfout, vroeg wethouder Van den Berg: Vijfen dertig jaar geleden is de brug gebouwd; thans zijn er 150.000 gld, onderhoudskosten. De gedachte dat men beter meteen had kunnen besluiten tot een tweede brug is onjuist, want zelfs als dit gebeurd was, had men nu toch 150.000 gld. onderhouds kosten gehad. Dc aanvullende verbreding kon thans zonder tijdverlies worden uit gevoerd; bovendien zijn de kosten niet hoger, dan wanneer de verbreding later was uitgevoerd. Het is dus zeker verant woord. om tot het aanvullende krediet te besluiten. De wethouder was het met de heer Mak eens, dat de nevenverbindingen alle aandacht verdienen. De Kamerlingh On- nesbrug moet echter wachten op de Spoorwegwerken; de nieuwe SpoeMngbnug over de Noordvest dient inderdaad zo spoedig mogelijk tot stand te komen ec bij de Koninginnebrug zijn er niveau moeilijkheden te overwinnen i.v.m. de komende verhoging van de zeewering. Een verbetering van de brug wordt hier door niet zo eenvoudig. Bovendien ziet het er naar uit, dat deze brug in de toekomst aan betekenis zal verliezen. Met ruim 1 miljoen over de brug Na de pauze kwam er weer een brug aan de orde, nl. die over de Poldervaart de verbinding met de toekomstige sportvel den, waarmee 1.300.000 gemoeid is. Hierbij vroeg de heer mr. H. B. Engelsman (PvdA) toelichtingen op enkele zinsneden i.z. de verbindingsweg met Vlaardingen. Ver wacht mag worden, dat zeer binnenkort het zwembad wordt opengesteld. Het lijkt de heer Engelsman wenselijk, dat aanstonds aandacht wordt geschonken aan de toe gankelijkheid van sportvelden, en zwembad van de zijde van Vlaardingen. Ook Ir. K. J. J. Dominicus (AR) vond het voorstel van B. en W. niet duidelijk ge noeg geformuleerd, maar om een andere reden: de desbetreffende raadscommissie heelt geadviseerd voorlopig niet verder tc gaan dan tot het verkeerspleintje en de toegang tot de sportvelden; dit is echter in het huidige voorstel niet duidelijk genoeg aangegeven. Wethouder Van den Berg verklaarde dat van Rijk en Provincie belangrijke bijdragen voor dit wegenplan kunnen worden ver wacht; aan de grote verbinding kan even wel nog niet worden begonnen, omdat de daartoe nodige grond nog niet in handen der gemeente is. In Vlaardingen is men be reid mede te werken aan een aansluiting, zodra wij van onze kant weten waar de weg zal komen te lopen. Voorlopig is via de Laan van Bol'es een behoorlijke verbinding met Vlaardingen mogelijk. Wat het verlangen van de heer Dominicus betreft, er zal inderdaad voor worden gewaakt, dat men niet verder gaat dan het verkeersplein en de genoemde verbindingswegen, in afwachting van de plannen van Rijk en Provincie. Voor de om legging van de Laan van Bol'es Js door de raad indertijd reeds een krediet ver leend. Weg met de putten Het laatste agendapunt de sanering van de putten aau de Broersvest -ontlokte aan katholieke zijde enige bedenkingen, die echter moeilijk te verstaan waren. De heer J. Alyk (BK) meende dat deze sanering reeds begrepen was In het Indertijd aan vaarde plan tot verplaatsing van de bak kerij Vlug, maar wethouder Van den Berg maakte duidelijk, dat het huidige plan veel verder gaat. Met de eigenaren was geen schikking langs minnelijke weg te ver krijgen, zodat onteigening nodig is, Indien men althans de Broersvest een. aanzien wil geven, dat bij de waardigheid van onze stad past. Op de Rollerdamsedyk slipte gistermid dag te half vier over het natte „wegdek" de personenauto van de Rotterdamse groothan delaar R. G., die de macht over het stuur verloor. De wagen ontwortelde een boompje ter hoogte van de Nieuwe Mathenesserstr., kantelde en raakte zwaar beschadigd.De bestuurder bleef ongedeerd. Drie inbraken van bedenkelijke overeen komst zijn er gisternacht gepleegd. Via een tuimelraam aan de achterkant hebben die ven zich toegang verschaft tot de winkel van Albert Heijn aan -de Oranjestraat, waar men uit een kast een busje met f 150 stal en voorts wat levensmiddelen als koffie en thee wegnam. Even verderop bij de firma A. v. Woerkom is ook ingebroken, óók via een tuimelraam. Hier werden slechts enkele guldens uit een .openstaande kassa ont vreemd. Het tuimelraam verschafte ook aan aan inbrekers toegang bij de N.V. Schie damse Steenkolenhandel aan de Noordvest, waar alles overhoop werd gehaald, vernie lingen werden aangericht, maar niets wordt vermist. Handballers bijna uitgespeeld De teams van de Schiedamse handbalver eniging DWS zijn ook zo goed als uitge speeld. Zondag a.s. komen alleen dames 1 en. heren 2 binnen de krijtlijnen. De dames gaan bij HMS in Den Haag op bezoek en de heren ontvangen op het sportpark aan* de Oude dijk de reserves van Gona. Het tweede dames junioresteam bezoekt Zuidwijk en de beren juniores gaan in Gouda Vires be kampen. De r.k. vereniging UVG organiseert zon dag a.s. op het sportpark aan de Oudedijk een handbaltoernooi waaraan verschillende verenigingen zullen deelnemen. (Advertentie) Luxueus en uiterst snel! imp Hart Nibbrlg Gre*»e N.V. Park straal Der» Haag Olticla! D.K.W, 0«l« OOSTZEEDIJK 315. Showroom: Groenendaal, Telefoon 119190, ROTTERDAM Ook het tweede deel van Hans Hellmunt Kirst's succesvolle trilogie, „De oorlog", is verfilmd en wordt thans in het Passage- theater vertoond. Het is geen gewone oor logsfilm. Kirst schreef boeken, die ais wa. penen dienden in een binnenlandse strijd en die in het buitenland konden bijdragen tot een zekere rehabilitatie van de „goede Duitser", voor wie achteraf onze sympathie werd gevraagd als medeslachtoffer van de nazi's, ook al droeg hij de gehate helm en al kwam hij als bezetter, met hakenkruis onderscheidingen. Die binnenlandse strijd ging om de geest in de nieuwe Duitse „Wehrmacht". De voormalige prapaganda-officier van het oude Duitse leger. Kirst, had het succes van de man, die op het juiste moment de dan gewaardeerde houding weet te kiezen. Terwijl de oorlogsmoede Duitse jeugd „Ohne mich" riep naar degenen, die het nieuwe leger voorbereiden, publiceerde hij zijn vaardige en bijzonder onderhoudende aanval op de afschuwelijke kazernegeest. Het Monopoletheater heeft voor dit weekend weer eens een oud beestje van stal gehaaid, dat nog altijd 2ijn publiek trekt. Zolang het gevoel voor romantiek nog niet is afgestompt en hoe zou het zal de titel „De drie musketiers" naar Du mas' onsterfelijk boek altijd publiek trek ken. In stromen zelfs, en eerlijk gezegd is deze gelijknamige franse film ook wel het aanzien waard. Gino Cervi (Peppone!) weet zijn creaties levensecht te maken en ook ,de andere rollen (George Marchal, Yvon-, he Sanson en Bourvil) zijn in goede han den. Het verhaal is even flitsend en ver rassend als de degengevechten die erin worden gestreden, en biedt prettig maar pretentieloos amusement. i Alles, wat die geest ademt, vatte hij samen in de term Nul-Acht-Vijf tien, het code- nummer van een verouderd, maar hardnek kig gehandhaafd Duits legerpistool. De kritiekloze aanvaarding van het nazidom schreef hij achteraf ook aan die mentaliteit toe. Paul May heeft „De oorlog" met vee] vakmanschap tot een film verwerkt. Paul Bósiger is het ideale type voor een Vïer- bein en Peter Carsten is de Kowalski, zoals de lezers van het boek hem zich voorstel len. O. E. Hasse maakt van Von Plönnies eenzelfde type als zijn Canaris, wat in deze rol goed past. Joachim Fuchsberger heeft in dit deel als Asch een kleinere rol, maar zal in de verfilming van het derde deel, welke nu op stapel staat, stellig weer een groter aandeel krijgen. Er is knap camera werk van Georg Krause te wéarderen. i .■Nog steeds moeten we vechten, voor de vrijheid van woord en vergadering- In ons land beslaat gelukkig wel die vrijheid, maar het is ernstig als men een grote be weging als de onze de toegang tot hele provincies wil ontzeggen. Dc recente In cidenten in Limburg zyn niet het belang rijkste. maar de achtergrond ervan ls de' tegenwerking, die onze Katholieke Werk gemeenschap in het zuiden ondervindt," Zo betoogde ministerpresident dr. W. Drees in zijn functie van lijstaanvoerder der Party van de Arbeid gisteravond op een open- Juchtverkiezingsbyeenkomst in de Plan tage. Met grote aandacht volgden de hon derden toehoorders de propagandistische rede, waarin de spreker er op wees, dat de P. v. d. A. geen nivellering beoogt, maar we! grotere gelijkheid tussen de uitersten van. armoede en weelde. De toespraak van dr. Drees, die eerst in Vlaardingen had gesproken, was vooraf gegaan door de woorden van drie andere sprekers. Mej. mr. N. Zeelenberg, lid van de Tweede Kamer en wethoudster van financiën, sprak in eerste instantie als vrouw. „Gelijk loon voor gelijke arbeid", zo betoogde de spreekster over de vrouwen arbeid, „nu met het uitzicht op een vrou wentekort omstreeks 19B0 steeds meer vrouwen de handen uit de mouwen willen steken. Men dient aan meisjes meer ge legenheid te geven een vakopleiding te krijgen om niet in geestelijke groei bij haar boter opgeleide man aeïhter te blijven. Daardoor aldus mej. Zeelenberg wor den de gezinnen niet gelukkiger". Nadat de spreekster haar vertrouwen had uitgespro ken in de toekomstige opheffing van- de handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw, voerden nog het woord op hun spe cifieke terrein het Tweede Kamerlid Stuf- kens (van de Christelijke Werkgemecn- schap in dc F, v. d. A.) en de heer G. Ruygers (van de Katholieke werkgemeen schap in de P. v. d. A,). De arbeidersmu- ziekvereniging Crescendo wisselde het ge sprokene met muzikale klanken af. *De Prot. Chr. Werkgemeenschap in de' CRICKET IN HET WEEKEND Het terete ericketefftal van Herrr.cs DYS heeft de eerste wedstrijd in deze competitie weer achter de rug en deze is op een grote nederlaag uitgelopen. Kermes 1 is zondag a.s. vrij, evenals het eerste voetbalelftal. Het tweede en derde team komen echter wel binnen de boundaries. Hermes 2 gaat op be zoek bij CCG, waartegen men ook reeds een oefenwedstrijd heeft gespeeld en ge wonnen. Dit team is verder ingedeeld bij: HBS 41 Garrison Hook, Sparta 2 Excelsior 2 VUC, en speelt in de tweede klasse B. Hermes 3 komt in de tweede klasse C uit en speelt zondag de eerste thuiswedstrijd op het terrein Asvion tegen het Leidse LCC, De andere teams in deze afdeling zijn: VOC 2, Groen Geel, Roggcwoning en HCC 4- Excelsior speelt zondag ook en daar de voetbalcompetitie voor deze club praktisch afgelopen is, kan men vrijwel volledig in het veld komen. De Schiedammers gaan in Amsterdam VVV bekampen. Dit seizoen heeft men twee eerste klas sen geformeerd. De eerste klasse A bevat de sterkste clubs en in de eerste klasse R, komen de minder sterkere teams uit. Ex celsior speelt in 1 B en kan zeker hoge ogen gooien voor de bezetting van de eer ste plaats. Excelsior 2 gaat zondag naar Den Haag voor de ontmoeting tegen VUC, een dub die moeilijk te verslaan zal blijken. Morgen houdt de hockey-vereniging Spi rit zijn traditionele jaarlijkse sportdag. Om half negen wonen alle leden de H. Mis bij in de Havenkerk waarna een gezamenlijk ontbijt wordt gehouden in Arcade. Het wedstrijdprogramma begint om twaalf uur. Op het programma komen o.m, "wedstrijden voor vaders tegen dochters en van het eerste heren-elftal tegen verloof den van dames-leden. Van deze wedstrijd zal de eerste helft gevoetbald en de tweede helft gehockeyd worden. Partij van de Arbeid, aid. Schiedam, zal op dinsdagavond 29 mei a.s. in de Gebouw voor Chr. Sociale Belangen een verkie zingsbijeenkomst houden. Wethouder G. Nijman uit Alphen aan dc Rijn zal cr een rede uitspreken: Jan II. de Groot decla meert, enkele films worden vertoond en La Matinata zorgt voor muzikale afwisse ling. Op vrijdagmiddag 8 juni zal er als spe ciale verkiezingsstunt een helikopter dalen op dc Maasboulevard. Het is een aardige gewoonte op de Rijks- h.b.s., dat de leerlingen van de vierde klas sen een afscheidsavond van de vijlde- kiassers aanbieden, die examen doen. Ook vrijdagavond werd zo'n bijeenkomst in de aula van het h.b.s.-gebouw gehouden. Het was een afwisselend programma, dat door -de vierde-klassers voor het voetlicht werd gebracht. Lies Jordaans cn Hertnana Heshusius speelden enige klassieke pianowerken, die veel bijval oogstten. Een aardig punt van het programma was ook een voordracht door Thea Struys. Een wedstrijd hersengymnastiek tussen een groep 4de en 5de kiassers eindigde in een gelijk spel 1010. Eén van de hoogte punten van de verdere avond was wel een judo- en jioe-jitsoedemonstratie. De demonstranten gaven van hun vaar digheid blijk -door heupworpen, schouder worpen en het valbreken, waarvoor zij dan ook een welverdiend applaus oogstten. Ryer Goelz dankte namens de vijfde- klassers voor de prettige avond. Ook direc teur dr. Oort sprak een dankwoord namens de docenten. Na een tijd van hard werken is een ontspanning wel nodig. Dr. Oort hoopte, dat het examen voor de 5de klas- sers een even vlot verloop zou hebben als de afscheidsavond had. Men herinnert zich de poging, die de Stichting Elektriciteitsopwekking door Windmolens heett gedaan, om de Schiedam. se "molen De Walvisch in te richten voor de opwekking van elektrische stroom. Deze poging is toen niet geslaagd. De stichting heeft elders meer succes geboekt. Sedert september 1,1. levert de korenmolen van J. A. de Moei te Wervershoof m Noord-Hol land elektrische stroom. Men heeft sedert midden maart hier een nieuw spoorwiel met verhoogde azijnhouten kammen gemon teerd, gevat in een zware gelaste stalen kammenkooi. Kammenbreuk bij zware be lasting kon aldus worden vermeden. Van januari tot en met april zijn 2004 kwu in het stroomnet geleverd. De korenmolen van Hasselt is op aanwijzingen van ir R. Bag german van de IJsseleentrale te Zwolle eveneens bij de elektriciteitsopwekking in geschakeld. De apparatuur voor het malen van koren is geheel uit deze molen ver wijderd. DAMKA MPI OENSTRI JD LOOPT TEN EINDE In de deze week gespeelde wedstrijden voor het persoonlijk damkampioenschap van Schiedam werden de volgende resul taten geboekt: J. C. Onink—M. Jurg 11; A. v. de Moer—J. C. Onink 0—2; M. Jurg— W. M. Pranger 02. De partij tussen de heren Habermehl en De Wilde werd uit gesteld. Mot nog een ronde te spelen is de stand op het ogenblik: 1. J. C. Onink 7 pnt; 2. M. Jurg, 4 pnt,: 3, 4 en 5 J. de Wüdg, A, v. d. Moer en W. M. Pranger 3 pnt.; 6 C. A, Habermehl 2 pnt. De laatste ronde wordt gespeeld a.s. donderdag 31 mei in het Volksgebouw. ZATERDAG 26 MEI. Areadet ft uur KDo met .JCaty jokt noott", bat na. Musts Sacrum: 6 uur toneel en bal Het Smgel- kwartler. Irene; 3 uur toneel Mater Amabilischool. Befjersbergen: 8 uur SZC-cont&ctavond. Sporiron eisen bad: 7.15 uur zwemfeest Wilton Euenaord. Volksgehouw: a uur AmLciha, toneelavond. Xivoli: 8 uur Buurtvereniging Parallelweg, cent acta vond. Kethels Muziektent: 8 u. concert St. Hadbond. F.xccisior-kantine: 8 uur pers.ver., cabaret en bal. Blauwe Huis: 5.15 en 8.15 uur VAF.A-televiste- club. Clubhuis st. Joris Doele: 8 uur gecastumeerde clansavond. ZONDAG 27 MEI, Musis Sacrum: B uujr feestavond Hermes-DVS, Arcade: 8 uur contactavond r.k, hockeyclub Spirit. Lange Haven 70: 8 uur r.K.-lnstuif, culturele avond. Openbaar dansen: 8 uur bij Sitton, Westhuls en SchlJperoord. MAANDAG 28 MEI. Passage Theater: 10.30 uur jeugdconcert Rolt, Fhilharmonisch Orkest. Plantage: 8 uur openluchtbiieeakomst CPN. BIOSCOPEN, passage Theater: Zaterdag en zondag 2, 4.15, "I en 9.15 uur; maandag tot en met donderdag middag 2 en fl.15 uur: 08/15 II' (IB j.). Monopote Theater: Zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur; maandag 2, 7 en 9 uur: „De drie Musketiers" (14 J.j; dinsdag tot en met don derdag 2. 1 en 9 uur: „Detective Callaghan. grijpt In" (18 j.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Cult. Contact Centrum |L. Kerkstraat 34): ex po si tie schilderijen en gouaches Willy Boers. Dadelijks, behalve zondag en maan dag, geopend van e—6 uur. Tot 31 met. Stede]Ijk Museum: t/m zondag expositie „3000 jaar Chinese schilderkunst". Dagelijks ook 's zondags, van 2—5 uur. ZWEMBADEN. Sparifondsenbach Zondag (gem-): 9—12; roa- (gem.): 7—8.15, 11.45—13-15. IB—17.30di. (gero.): 7-8.15, 11.15-13.30, 15,43—17.30, 19.30—20.45; dl. (dames): 10.15—31.15; wo. (gem.): 7—«.13, 12.15— 23.15. 14.30—17.30, 19.30—20.45; do. (gem.): 7—3.15, 11.15-13 30. I? 45—17.'9, 19,1^—30 43; do. (dames) 18.50—19.30: vri|. (gem.): 7—8.15, 11.45—13^0, 15.15 —17.30, 19.30—21.15: za. (gem.): 7—8.15, 10.45— 12.0Ö, 14.00—15.39, 18.0018.DO, 19.00-30.45; *a. (heren): 20.45—2U0. Gcm. Zwembad (HavendUk): geopend vao fi.30 uur v.m. tot 8 uur o.m- ('a zaterdags tot 6.3a uur). - MEDISCHE DIENWT Voor spoedgevallen in het weekend en des avonds geopend apotheek Nieuwiand, Dr. Wt- bautpleln 17 en Jansen, swammerdamsingel 41. Voor spoedgevallen zijn de volgende artsen In het weeleend te consulteren: Poli. Tuinlaan no. 92, tel. G7858: V. d. Berg, L, Ntóuwstraat no. 175, tel. 68881; Beukers, B. K,-laan 78, tel. 68 DO 4. 27 Met Afnemende Maan Zon op 4.29 uur, onder 20.40 uur Maan op 23.06 uur, onder 6.42 uur 28 Mei Afnemende Main Zon op 4.28 uur, onder 20.48 uur Maan op 23.35 uur, onder 7.43 uur v r^NS STADSGïtOEN staat vol- Lr, op in lentetooi. De altijd wat late beuken en iepen heb ben hun bladerdak allengs vol tooid en de tulpen hebben hun mooiste dagen zelfs al weer zo wat gehad. Schiedam heeft in 't Juiianapark, op het Koe- marktplein (zo genoemd maar nog nooit geheten) en elders vele mooie grote soorten van deze bloem staan. Zo'n aantrek kingskracht oefenen ze zelfs uit, dat een paar jeugdige leerling- bloemisten er kortelings hun handen niet van af konden hou den en er enkele honderden stalen. Op de bureaux van en kele gemeentelijke instanties haeft deze achterhaalde buit daarna nog wat natuurgenot kunnen brengen. Ook in de Plantage prijkten vele van deze bij uitstek Hollandse bloemen, en ze misstonden er geenszins. De Plantage immers heeft te genwoordig een' typisch Hol lands karakter: een weiland tussen huizenrijen. Men mist er terdege een flinke aanplant van onbesnoeide jonge bomen, die met hun kruinen latere genera ties mede kunnen beschaduwen. Grasland kennen we in deze omgeving genoeg en al waren de twee jaar geleden gevelde Plantagereuzen (naar we ons destijds zelf konden overtui gen) inderdaad bij de wortels gevaarlijk verrot, is er toch te weinig voor in de plaats ge steld. Wat meer en dichter struikgewas, waartussendoor de ■aden zich kronkelen, zou geen ,:waac£ gekund hebben. Maar wie weet wat*er nog komt. De gemeente heeft meer aan haar hoofd. Als men wandelt over de paden achter de Algemene Be graafplaats, langs de Polder vaart en er geniet van de dichte bosschages, kan men alleen maar hopen hoe het ook eens in het wordende Kethelse re creatieoord zal zijn. Want op de hobbelige grasvelden tussen de sportvelden aan de Oudedijk en Ketheis dorpskom in groeit een heel nieuw parkcomplex, waar van sierlijke betonnen brugge tjes over de met eenden cn zwa nen bevolkte tochten en sloten de eerste voor een leek kenbare symptomen zijn. De pinksteruittocht toonde Schiedam op zijn kleinst. Kwantitatief dan, en louter wat het getal van de be volking betreft. Er zullen maar weinigen zijn geweest.'die thuis gebleven zijn, en daar was ge zien het mooie weer ook weinig reden toe. Behalve voor hen, die in de ziekenhuizen of eigen ziekenkamertjes wel achter moesten biven, omdat ze een voudig niet weg konden al wil den ze 't nog zo graag. Bij het uithuizige vertier, dat de Pink sterdagen over het algemeen meebrengen, hebben we ons desondanks verbeeld dat van de bezoekuren beslist niet minder druk egbruik is gemaakt dan andere zondagen, en dat was een prettige constatering. Min der prettig was het dat Pink sterweekend te moeten vast stellen, dat een amateurtoneel vereniging haar laak en capaci teiten verre heeft overschat. De verwachting van een te hoog grijpen hadden we al eerder uitgesproken, evenals voorzit ter Hoek van de Sectie Toneel der SG al meer in het algemeen had gedaan op een. vorige jaar vergadering. Tussen „Tramlijn- begeerte" en doodgespeelde nie mendalletjes of draken ligt nog een brede marge, die men met behulp van een provinciale to neeladviseur of aan de band van de 'NATU-catalogus zeer goed kan bestrijken. Het aangekon digde toneelconcours kan voor dc Schiedamse amateurtoneel wereld een stoot in de goede richting betekenen, indien men zich althans over de drempel bepaling van en de bedoelingen met het te vormen centrale ge zelschap 3vat exacter uitsprak. TT ET DREUNT alweer van de -*"*• verkiezings toesprak en. Tot zelfs m de raad van de vroede vaderen kon men de naderende verkiezingsperiode gevoelen, on der meer in het aanhouden van het communistische raadslid bij het Parallelwegvraagstuk. Ook aan de betogen over verdere subsidiëring van kerkbouw wa ren vermoedelijk propagandis tische bedoelingen niet vreemd. Afgezien van alle propaganda doet overigens het raadsbesluit inzake de te saneren bouwput ten op de Broersvest vermoeden, dat bet gemeentebestuur (gesti muleerd ook door Vlugs nieuw bouw?) plannen beraamt voor een definitieve hoger opgaande bebouwing bij deze entree van de stad. We kunnen slechts gis sen. en hopen dat de put aan de Rotterdamsedyk ook eens aan de beurt zal komen. Het gaat hier om een stadsverfraaim, maar bij vele bijeenkomsten van de laatste dagen staat m de eer ste plaats het partybelang op de voorgrond. Bija elke partij heeft nu in Schiedam zijn stem laten horen. En in luttele we ken tij'ds hebben we al twee maal onze ministerpresident in zijn functie van lijstaanvoerder der P. v. d. A. kunnen beluiste ren. Er waren hier gelukkig geen incidenten als in het zui den; de knetterende bromfiet sen, die de Plantage passeerden, moeten toevallige voorbijgan gers zijn geweest! De verkiezin gen van 13 uni zullen overigens ynov Schiedam zo spannend niet zyn. De stembureaux sluiten nu pas 's avonds om 7 uur, waar mee het interessantste deel van de uitslagendie der grote ste den) zich naar een ongewoon laat tijdstip verplaatst. Zo laat. dat ongetwijfeld velen de slaap niet meester zullen kunnen blij ven en het welletjes zullen vin den als ze een keer weten hoe althans de Schiedammers heb ben gestemd. nE JUBILEUMCULTUS viert '-'ook in onze stad hoogtij. Jubilea zijn aan de orde van de dag. Een veeg teken, al dat te onpas herdenken op jaarbijeen komsten met de allures van eeuwfeesten. Maar voor twee jubilea maken we deze week een uitzondering. De brandweer gaat zijn gouden jubileum vie ren en met gepaste vrijmoedig heid doet de commandant een beroep op financiële steun hier bij van dc bevolking. Gepast, "omdat het corps, dat vrijwel geheel uit vrijwilligers bestaat, dag en nacht klaar staat tegen brand te beschermen en waar nodig te helpen'1. Evenals van het Rode Kruis, dat dezer dagen collecteert, zullen dan ook stel lig deze intekenlijsten niet on ingevuld blijven! De andere ju bilaris was Toonkunst, die haar 75-jarig jubileumseizoen afsloot roet een merkwaardig concert, dat dank zij de solistische pres tatie van haar voorzitter als een unicum in de annalen zal wor den geboekstaafd. Ook voor di rigent Flipse van het RPhO was het een experiment, maar hij kan geen spijt vaa zijn durf hebben gehad een amateur te laten concerteren. En de aller minst „bedremmelde" solist 2elf? Die zal na ongetwijfeld kritisch zijn bandopname te hebben beluisterd samen met Toonkunst "ervoor zorgen dat in Schiedam een geregeld mu ziekleven komt!" Het begin is er onmiskenbaar. HUIZENVERKOOP Ten overstaan van notaris P. Schaberg is ia Arcade openbaar bij afslag verkocht het herenhuis Westvest 39 (ingezet op f 17.000,—) voor f20.000,— aan C. G. Pistoor q.q. ZONDAG 27 MEI Ned. Prot. Bond, kerk Westvest 92, IOJ uur prof. dr. Banning (Driebergen). Evang. Lutb, Gemeente, kerk L. Nieuw- straat— Oranjestraat, 10 uur d£. Van Beek (Amersfoort). Zaterdagavond 7.30 uur ds. Sm ids, Oecumenisch Avondgebed. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10 uur ds. Gras, 5 uur ds. Hemmes; Nieuwe Kerk 10 uur ds. Sm ids, 5 uur ds. Hoffman; Wester- kerk 9 en 10.30 uur dr. Cazemier, 5 uur ds. Jansen; Vredeskerk 9 en 10.45 uur vlc. v. d. Ban, 7 uur ds. Koolhaas (Amersfoort), Open Deur-dienst; Kerk Kethel 10 en 7 uur diensten; Gemeenteziekenhuis 7 uur dienst. Jeugdkerk: Wijklokaal Nieuwe^ MaassLiaat 9.30 uur; Irene 9.30 uur; Wijk- gebouw Stephensonstraat 10 uur. Geref. Kerk. Oosterkerk 10 uur dr. Van ZuyLen, 5 uur ds. Krijger; Plantage- kerk 9.30 uur ds. Qomkes, 4.30 uur dr. Van Zuylen; Julianakerk 10 uur ds. Krijger, 5 uur ds. Oomkes; Kerk Kethel 9.30 uur dr. Dee, 2.30 uur ds. Qomkes. Geref. Kerk (art, 31), kerk Westvest 30, 9.30 en 4,30 uur ds. Vonk. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugdhuis, L. Haven 97, 10 en 5 uur ds. Luytjes. Chr. Geref. Kerk, kerk Warande hoek B. K.-laan, 10 en 5 uur ds. Zwiep. Chr, Geref, Gemeente, Volksgebouw, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. Oud-Kath. Kerk, Dam 23, 10.35 uur Hoogmis van de feestdag der H. Drievul digheid. Hersteld A post. Genootschap, Stadhou derslaan, 9.30 en 4 uur dienst. Evangelisatie, gebouw Broersvest, aehter de Molen, 10 uur eredienst, S.30 uur dienst des Woords. Leger des Heils, legerzaal Lange Haven 27, 10 uur Heiligingssamenkomst, 1245 uur zondagsschool, 6.30 uur openluebtprediking aan de Gerrit Verboonstraat, 7.30 uur Ver- lossingssamenkomst Samenkomsten voor volwassenen onder leiding van de heer en mevr. Krommenhoek-Pijl (afscheidsbijeen komst). Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Lange Haven 59, 5 uur godsdienstoefening. Ned. Herv. Geref. Evang., zaal Irene, Nw. Haven, 10 en 4 uur ds. Lekkerkerker (Berg ambacht). Woensdag 30 mei 8 ti. ds. Vroeg- indewij (Gameren). Baptisten Gemeente, kerk2aal Broers vest 53, 10 en 7 uur ds. Se gaar. GEMEENTELIJKE KENNISGEVING Het gebouw van de gem. openb. leeszaal en bibliotheek aan de Lange Haven zal a.s. maandagavond 2B mei voor het publiek e»- sloten zijn wegens bibliotheekcongres.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1956 | | pagina 1